Reklama

středa 16. listopadu 2016

17. listopad 1889 v Československu jako „barevná revoluce“


Petr Kužvart
16. 11. 2016
Listopad sice proběhl v době, kdy se tomu tak neříkalo, ale tehdejší události měly řadu shodných rysů s pozdějšími „barevnými revolucemi“. Zejména základ v autentickém lidovém odporu, který se projevil a byl za pochodu určitým způsobem usměrněn a ovládnut vznikající oligarchií za aktivní pomoci jejích pomocníků a sponzorů ze zahraničí. Tedy naprosto autentický začátek a těžko předvídatelné, „zvenčí“ ovlivněné konce. Zvenčí nejen ze zahraničí, ale i zvnějšku víceméně spontánně vzniklého lidového hnutí.


O tehdejších událostech mohu podat svědectví i závěry, ke kterým jsem následně došel, když jsem se dění přímo účastnil. Nejde tedy o kádrování událostí někým, kdo se ani špičkou nehtu tehdy neušpinil nějakou opoziční aktivitou, o to více ale takoví, když je po všem, křičí, kádrují a hodnotí. Tohle je u nás docela rozšířená kratochvíle… .

Tedy: před listopadem jsem byl činný v nezávislých ekologických aktivitách kolem Ivana Dejmala, později i v prostředí lidí sdružujících se v ekologické sekci Biologické společnosti ČSAV Brno. Poslední roky před listopadem jsem se angažoval i jinak, byl jsem mezi zakladateli Levé alternativy, šířil jsem „Několik vět“ a pracoval v nezávislých občanských strukturách. V listopadových dnech (zdůrazňuji: ještě v době, kdy nebylo jasno, jak to dopadne!) jsem začínal opoziční aktivity v jednom velkém pražském podniku a řídil tam posléze stávkové struktury.

Šlo ve své podstatě o politickou krizi normalizačního režimu, který náhle ztratil sovětské jištění a sám nebyl schopen svou moc udržet a stabilizovat se, když byl až doposledka režimem satelitním, majícím hlavní úkol: udržovat moc a vliv moskevského velmocenského centra. Postaven před realitu, že se má udržet vlastní vahou, vlastní silou, začal se rychle drolit. Šlo jen o to, co bude bezprostřední příčinou. Tohle všechno jsme ale tehdy nevěděli, měli jsme za to, že vliv SSSR potrvá a my můžeme v lepším případě projít jistou „finlandizací“.

Šlo tedy o politický převrat založený na autentické lidové nespokojenosti, která se nám dnes jeví jako dost naivní. Kdesi v pozadí široké vrstvy vnímaly naději dosáhnout všech západních výdobytků konzumerismu a vysoké životní úrovně daleko spíš, než nějaké svobody a demokratických poměrů. Moc převzala nevelká skupina politických opozičníků „na plný úvazek“ se silnými kontakty na Západ. Následoval rychlý a celkem drsně vynucovaný vývoj k postupné všeobecné privatizaci, vytváření zdání „liberálního trhu“ a postupného záměrného a chtěného vzniku privilegovaných tříd, privatizačních zbohatlíků a kompradorských skupin, sloužícím zahraničním privatizátorům. Tendence k jakékoli alternativě byly likvidovány v zárodku.

Těžko dnes – stále ještě bez dostatku spolehlivých informací – soudit o míře přímé zainteresovanosti západních mocenských struktur v ovlivňování listopadových událostí a toho, co bezprostředně následovalo. Nicméně toto zasahování a usměrňování vývoje lze předpokládat. Je ovšem problémem, svést to celé na nějaké zákulisní mocenské spiknutí. Tak se dějinné události zpravidla neodehrávají.

„Spiklenecké teorie“, nebo zpravidla spíše jen spiklenecké dohady a podezření, zpravidla absolutizují něčí vůli, jež jednoznačně musela vést k dané chtěné historické události. Ale tak tomu nebývá. Vůle mnoha různých aktérů se různě proplétají, ale také – jako silové vektory – se navzájem sčítají, krátí a kumulují, ovlivňovány reálnými okolnostmi a poměry natolik, že zhusta výsledná událost je něčím, co nikdo z jednajících nebo alespoň jejich naprostá většina nechtěla. Je reálné podezření, že potlačení demonstrace na Národní třídě chtěla využít – pokud je přímo neiniciovala – mladší generace nomenklatury k nástupu k moci. Kolují pověsti o účasti tajných služeb a Státní bezpečnosti v událostech. Nicméně nakonec se vše seběhlo tak, že to nikdo z partajní nomenklatury takto nečekal. Co čekala druhá strana je otázka. Každopádně z dostupných zdrojů lze vyčíst velkou dávku improvizace pod tlakem skutečného vývoje, který byl v těch dnech bouřlivý a překotný. Vše se celkem seběhlo tak, že lidové vzepětí mělo protipartajní, nikoli však vysloveně antisystémový akcent. Šlo o to, aby nám nevládla „rodná strana“. Nicméně privatizace všeho možného, vydávání majetků v restitucích – to tehdy nikdo nechtěl a pokud snad chtěl, tak o tom mlčel.

Iluze, nedůvodná očekávání, vypjaté ideály a nejrůznější bludy hrají v dějinných událostech vždy svou roli. Kolikrát převrství na čas i jednoznačné materiální předpoklady lidské motivace. Když je po všem, následuje vždy deziluze, vystřízlivění a také různě hluboká negace. Byli jsme zrazeni, oni nás a naše ideály prodali … . To je normální. Přímí aktéři zvratu nemusejí být vůbec těmi, kdo sklízejí jeho ovoce.

U nás došlo k rychlé obměně ve vládnoucích strukturách a pak už se pod tlakem vnitřních sil i vlivů ze zahraničí připravovala „ekonomická transformace“, která byla nevábným, ryze zištným rozchvácením národního majetku, který vůbec nebyl malý a nebyl ani ekonomicky a technicky zaostalý. Bylo, co drancovat. A lidé typu Václava Klause v tom viděli i velmi příhodnou cestu ke zrychlené „prvotní akumulaci kapitálu“ (včetně „bankovního socialismu“ 90. let) a vzniku privilegovaných tříd. Teprve s jejich stabilizací se pravicovému blouznění dostalo reálného politického a sociálního zázemí. To vše mělo svou hlubokou logiku a je otázkou, jaká reálná alternativa se nabízela. Každá byla v zárodku zardoušena.

V následných dějích po listopadových událostech je účast a vliv Západu mimo diskusi. Pro poněkud již skomírající kapitalismus byla šance účastnit se ekonomického drancování střední a východní Evropy velmi vítanou infuzí, která tento systém nakopla k další existenci.

Čím se tedy listopad 1989 u nás lišil od „barevných revolucí“? Ničím podstatným!

16 komentářů :

 1. Jen pro připomenutí místním rudým vypatlancům, tady máme jednoho z těch agentů CIA :-D

  https://www.youtube.com/watch?v=01r2INhKZoc

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tenhle agent? Tak leda sám sebe:) Chtěl k moci a věděl že ty hovada ho k ní dotlačej. Stačilo si vycucat z prstu pár údajů o fiktivní zaostalosti za Nepálem a dav bezmozků místo aby skandoval: "Kdes to sebral?" začal skandovat "Kdo za to může?":))) Dav si vždy zasluhuje takové Vůdce jakým sám je ....

   Smazat
 2. TO JE NA CISTERNU KOŘALKY

  ten článek z devatenáctého století je tak důležitý,že se bude volové opakovat co pět minut až bude instalován do Betléma i s tim čertem

  OdpovědětSmazat
 3. POZOR !
  Všichni havloidi v 11 hodin sraz u hrobu studenta Šmída.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dovolím si pro jistotu pro nechápavé vysvětlit pozvánku A z 16.11.-22"18 h polopaticky :
   Sraz se týká všech "užitečných idiotů", jak placených, tak "pracujících z přesvědčení"!
   Řečeno metaforicky : jedná se o sraz "duševních lumíků".
   Pavel p

   Smazat
  2. Omluvil se ten Chytrolín za pronesené lži? Asi na radu doktora Plzáka zatlouká, zatlouká a znovu zatlouká. Inteligentní a nezdravě ambiciozní on byl, o tom netřeba pochybovat. K jeho smůle byl velmi líný a ničeho za prvých 20 let profesního života nedosáhl až na lživý článek v Technickém magazínu. Já jsem měl 10 patentů a některé moje publikace si vybírali Britové k překladu do angličtiny. Po převratu mstiví foristé chtěli, abych nastoupil jako dělník do lisovny. Chytrolín vstoupil do buržoazní sociální demokracie v době, kdy tady buržoazie nebyla, snad jen maloburžoazie, jako jsou hospodští, atd.. Ani v této pravicové straně nevydržel, a proto vystoupil. Nakonec jsme ho s radostí volili jako menší zlo proti zlu většímu.

   Smazat
  3. Stala se chybka. Poznámka patří za 22:33.

   Smazat
  4. Lepší je sraz na letišti DRAHOMÍRY DRAŹSKÉ..

   Smazat
  5. Chci letiste Trump-Ruzyne.
   Oplzak to nebyl.
   Byl to Milos Kopecky v televizni inscenaci.
   "Zatloukam, zatloukam a kdyz se to provali, zatloukam dal...jak jenom von to umel podat...
   My jsme byli zmateni a vykuleny z toho ,ze se bolsevik tak rychle Vyzmizikoval ,opili krasnou predstavou Normalnosti /a kdo by nebyl/, ale tyhle zmetci co predem vsecko vedeli , byli uz na rozdil od nas pripraveny Hav--loupit...I nase zivoty sakum prask...

   Smazat
 4. Zrejme sa čakalo na príležitosť. A tou bol rok 1985, perestrojka a Gorbi.Počas štyroch rokoch sa dalo dotiahnúť mnoho vecí a pripraviť svojich ľudí na farebnú revolúciu, ja tomu verím. Stačí sa pozerať teraz, v súčasnosti. U susedov, aj u nás už bolo dosť pokusov na zvrhnutie nepríjemných premiérov a prezidentov. MK

  OdpovědětSmazat
 5. jsem pro listopadu 1989 odjel do Velké Brítánie na stáž a tam jsem někdy v dubnu 1990 na BBC viděl pořad o pražských událostech v listopadu 1989. Tam bylo zcela jasně prokázáno , že tato akce se studenty byla připravena sovětskou KGB ve spolupráci s určitou částí naší policii (Lorenc). V tom dokumentu bylo uvedeno jméno ruského důstojníka KGB, který přijel pár dní před 17.11.1989 do Prahy, jméno, s kým z naší policie se setkal v nějakém bytě ne Vysočanech. To znamená, nebyl v tom v začátku Západ, ale Gorbačov sem poslal agenty, aby to organizovali, aby byla připravena „brutální“ policie atd. toto je pravda. Nerad to říkám. Ke Gorbačovovi jsme tenkrát vzhlíželi a on toto zde provedl. O Gorbačovovi se dnes v Rusku říká, že byl izraelským agentem. Potom tu privatizaci u nás řídili židovská klika z MMF, v tom už Západ jel, jak to tady rozkrást, ale viník 1989 je jednoznačně Gorbačov.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 4:52 Snad byste nečekal, že BBC bude po pravdě ukazovat, jak to bylo doopravdy? Kdo organizoval listopadové demonstrace? Jednoznačně disidenti a umělci, za pomoci nadšených užitečných idiotů z řad studentů. A už jste zapoměl, jak nadšeně a vděčně sami na sebe prozrazovali, jakou podporu měli ze Západu? A jak všichni svorně tvrdili, že jim nejde o svržení socialismu a návrat kapitalismu? Že jde jen o odstranění některých hloupostí, které se opravdu dělaly a urychlení ekonomického rozvoje, Dnes máte příležitost se podívat na záznamy z té doby. Tak pozorně sledujte, o co tenkrát šlo a kam se to převrátilo. Pan Koller to říká naprosto přesně.

   Smazat
  2. Oprava 14:53 : Samozřejmě pan Petr Kužvart to říká přesně, ne Koller.

   Smazat
  3. Mohl to být Jelcinův agent, což vysvětluje, že vše mohlo být organizováno Západem přes Rusko.

   Smazat
  4. Souhlasím. Gorbi zažehl rozpad socializmu. V ČSSR po r.1989 za všechno můžou poslanci(či posranci) FZ ČSSR.

   Smazat
 6. Tak už si konečně opravte ten nadpis. Mazáním mého upozorňujícího příspěvku nic nevyřešíte.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.