Reklama

pátek 18. listopadu 2016

Budíková výzva aneb i debilizace lidí má v demokracii své meze


Luděk Prokop
18. 11. 2016
Něco jiného je vyzývat dav k cinkání svazkem klíčů, které má u sebe téměř každý a něco jiného je výzva k završení týdne neklidu, zvoněním budíků - k jakémusi podivně zvláštnímu probuzení společnosti, aniž by bylo řečeno k čemu konkrétně, za jakým účelem má být společnost probouzena. Tím více působí ona „budíková výzva“ debilněji.


Něco jiného je chytit atmosféru doby za pačesy, atmosféru umocněnou mrtvým studentem Šmídem, představeným v zastoupení - živým agentem Stb Zifčákem a vyzvat ke srocení vybuzeného, „probuzeného“ lidu při mediální podpoře – nenadále a jako na povel na ruby obrácených médií, vyzvat srocený lid k cinkání klíči. Lidé s rozzářenýma očima, nadšení náhlým obratem, po období, kdy poslušně chodili do jiných průvodů opačného zaměření, po letech v nichž poslušně, (ne ze zbabělosti ale kvůli svým dětem), v manifestačních volbách v 99,96 procentech, odevzdávali volební lístky – s hlasy kandidátům jednotné NF. Náhle, unešení pocitem vlastního hrdinství, statečně uposlechli, vytáhli klíče z kapes a zvonili a zvonili. Pravda, tehdy věděli proč. Odzváněli konec období vlády jediné partaje. Konec volbám s jedinou společnou kandidátkou, konec ponížení, s nímž tak dlouho do těch oslavných průvodů a k volbám poslušně chodili. A sice hrdinsky s neochvějnou jistotou, že plně ozbrojené, vycvičené a organizované útvary vládní moci, se zaleknou jejich cinkajících klíčů a nerozeženou je, ani s hravostí koček vypuštěných do shromáždění myší, ani nijak jinak. (Například nízkým přeletem letky tryskáčů nad Letenskou plání).

Zvítězila jistota dříve poslušného lidu, že uposlechnou-li nové pány, pak stará dosavadní vláda lidu, nevyšle vycvičené a organizované útvary, uposlechne naléhavosti cinkání svazků klíčů a pokojně předá moc a vládu do rukou nových vládců. Že v hrůze před dalším cinkáním klíčů, nařídí svým nohsledům takřka jednohlasně zvoleným do sněmovny, aby za hlavu státu, na krátké období do prvních svobodných voleb, zvolili Václava Havla, do té doby nepřítele režimu a státu. Budoucí ikonu svobody a demokracie. I stalo se a pohůnci ve sněmovně jej zvolili, jak již tehdy stále ještě bylo zvykem – jednomyslně. Václav složil přísahu věrnosti socialistické republice Československé a cesta budoucí, pro věrolomnost a pro pokrytectví lží, byla pod falešným heslem, jak pravda vítězí nad lží a láska nad nenávistí, otevřena a nastolena. Zvonění klíčů bylo tedy úspěšné, přestože většina zvonících neměla ani šajn o tom, co všechno je před nimi. Vždyť jim přeci nově nastupující vládci kázali, budou vás strašit nezaměstnaností – lžou vám. A podobně nám ti strašáci lhali v mnoha jiných věcech, které se naplnili v ještě ošklivější podobě, než v té strašící.

A tak se dostávám k té stupidní budíkové výzvě, která tak nějak, k trapné ostudě vyzývajících, zastydlých v době před 27 lety, zůstala beznadějně nevyslyšena. Ono je něco zcela jiného, vytáhnout z kapes svazky klíčů, než tahat sebou na nějaké shromáždění budíky, byť by to bylo na sebevíce plamennou výzvu. Konec konců je jiná, nová doba a lidé již mají jiné, nové zkušenosti s touto dobou. Dlužno dodat, lidé již nežijí v oné zavržené totalitě, aby na jakousi debilní výzvu poslušně tahali sebou budíky a zvonili kvůli nějakému probouzení, nevědouc o probuzení nic, ani koho a proti komu. Je holt jiná doba, kdy zvonění klíčů nebo budíků, nemůže postačit ani na svržení vlády (žel), ani prezidenta (bohudík), poněvadž byl zvolen demokraticky, většinou voličů. Ba co více, v dané situaci zvoněním klíčů či budíků, by nebylo možné ani donutit sněmovnu, aby jednomyslně zvolila za prezidenta, ba ani ten lid, aby zvolil kohokoli, koho si organizátoři budíkového zvonění přejí, za prezidenta ochotného složit jakoukoli přísahu.

O to více vyznívá budíková výzva - výzva pro nic a za nic - trapněji.

25 komentářů :

 1. O to více vyznívá budíková výzva - výzva pro nic a za nic - trapněji.

  Přesný a dokonalý závěr ;)

  OdpovědětSmazat
 2. https://www.facebook.com/klara.a.samkova/posts/10211393086885338

  OdpovědětSmazat
 3. Víte, nejhorší je si přiznat jaký jsem byl vlastně hlupák před 27 lety a jak se říká, jsem si naběhnul na lopatu. To jsem se málem popral s jedním člověkem, který někde v Berouně mě říkal to, co se dnes už veřejně ví o Havlovi. H.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havloidi pěli na balkoně Melantrichu svoji ódu na prrrravdu, lááásku a rozkradenou zemi v područí fašistů, válečných štváčů v Bruselu, USSA, potažmo pražské kavárny, prodejných vlastizrádců, sluníčkářů a dobroserů!

   Smazat
  2. A věřte, nevěřte, po sedmadvaceti letech jsou stále tací, co by se, jako Vy tenkrát, prali. Blbost je věčná (skoro). Q.

   Smazat
  3. 2350 znam jich par, nema smysl argumentovat, nevidi, neslysi.

   Smazat
  4. Vím, co cítíte...,mám podobné pocity!....:-(

   Smazat
 4. Bohužel pro ně, jim už "normální lidi" na špek neskočí, a bude hůř. Krásné ruské přísloví praví:"Sýr zdarma je jen v pastičce na myši". A o tom to je! Tak mně napadá, říká se že si kapři rybník nevypustí... nám se to v listopadu 1989 bohužel povedlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapri ale rybnik vypoustet nemusej , vypada to ze si ten rybnik chteji mermomoci Vypalit !!
   Co nejdriv...

   Smazat
 5. Že se člověk zmýlí je běžná věc.Nezmýlil jse se
  v tomto převratě,ale zase v jiných věcech.Včem
  se však nemýlím,to je pátá kolona sudeťáckých
  fašounů.Nakonec vraždění českých občanů řídil
  přece Hermanův "milý krajan" K.H.Frank.A přesto
  lidé tuto pátou kolonu volí a udržují při životě.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. Až se společnost skutečně probudí, vezme klacky a půjde Prahu vyčistit. Myslím, že na přepočet obyvatel máme největší koncentraci herců, zpěváků, dramaturgů, ale také arabistů, čínologů a bůh ví jakých ještě ...logů, na světě.
  Lehkoživek máme prostě moc. Nejenomže už je sotva dokážeme uživit, ale oni navíc z nudy, protože skutečná práce je pro ně neznámým pojmem, vymýšlejí jednu blbost za druhou. Osobně jich už začínám mít dost. Uvítám každou iniciativu na redukci divadel, televizí a nadací. A rád se zúčastním redukce personálu v nich.

  OdpovědětSmazat
 7. Já osobně doporučuji ignorovat veškerá tzv. vystoupení tzv. umělců a nejen v Praze.Oni totiž pokud vyschnou penězovody přestanou kdákat.
  Klacky by to šlo také,ale to by bylo násilí a to se mi příliš nelíbí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Včera se mi líbil Šíp. Měl u sebe odborníka na stravu. Ten chudák když chtěl něco pochválit, co bylo před revolucí byl Šípem ihned uveden do těch správných kolejí. Nakonec řekl, protože nebylo maso, musely se dokonce dělat bezmasé čtvrtky. Proč se dělaly bezmasé čtvrtky když byl podle něj celý týden bezmasý? Ti lidé jsou už fakt trapní a zrovna Šíp si může stěžovat na hlad v socialismu. O tom, že jsme byly v jeho době soběstační ve výrobě masa, vajec( dnes jich dovážíme 7 milionů nakažených z Polska), másla... je mu zbytačné připomínat. Jo, už i ten Šíp se ohnul a letí někam do p.dele.

   Smazat
  2. Je to tak! Ten profesor řekl doslova: "Spotřeba masa po válce dramaticky vzrostla - zejména ve srovnání s meziválečným obdobím ...". A na to Žid Šíp hned zaútočil s tím plkem o "bezmasých čtvrtcích":)

   Smazat
 8. Budíková výzva! Oni pořád někoho poňoukají ale já při tý vší velké snaze a úsilí nevidím žádnou adekvátní odezvu. Prosím ve kterém, ve vašem městě proběhla nějaká větší akce na podporu těch všech Hermanovců, Halíkovců, Horáčkovců...hojněji zastoupená občany? U nás (30 tisíc) a ani Ň! Ani žádná vzpomínková akce na listopad! Vymetené ulice. A těch pár tisíc na Václaváku to by měl být vzorek celého národa?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono i na tom Václaváku to nebyly žádná sláva. Já ve svém okolí viděl pouze dvě paní s budíkem, ostatní, ale mého odhadu, asi tak 1/4 zúčastněných, vytáhla mobil. Pár magorů dokonce dělali "crrrr", jak je naočkovala trapná Babeta z "růžovky"!!...
   No prostě komedie!!...:-)

   Smazat
  2. 14:42 S tím crrr jste mne pobavil už proto, že si ty kretény umím docela představit.

   Smazat
 9. Co naplat. Ani Show Jana Kravince už nezabírá.

  OdpovědětSmazat
 10. Do všech resortů nám dorazil kapitalismus. Vyděláváš, žiješ. Nevyděláváš, jsi bez práce. Jenom tu kulturu to stále tak nějak míjí. Resp. kultura má kapitalismus podle zásady: Privatizace výnosů, socializace ztrát. Honoráře jsou moje, divadla a televizi (tu státní) si plebs musí provozovat ze svého.
  Pokud naplníš sál diváků, nech si třeba všechno. Pokud to nedokážeš, chcípni hlady. Ani korunu z daní.
  Amerika, náš vzor. Kolik asi mají divadel? Kolik mají profi herců? Kdyby měli ti naši existenční starosti, neměli by na demonstrace čas tak, jako většina lidí v této zemi. V USA se k politice vyjadřují jenom ti, co jsou za vodou. Šmíra shání dolarové štěky a na politiku jí nezbývá čas.

  OdpovědětSmazat
 11. V Hradci Králové oslavilo 17.listopad v dopoledních hodinách necelých 100 občanů, většinou důchodového věku!!! Po večerním "probouzení" ani vidu ani slechu!!! Studenští aktivisté deroucí se do vysoké politiky mají smůlu!!! Jejich prvoplánovost je příliš zřetelná!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zeman má pravdu v tom, že do vysoké politiky potřebujeme schopné lidi, kteří za sebou už mají zkušenosti, potažmo úspěchy z komunálu. Amatérů a zlodějů už jsme měli dost. A "studenti" se jenom třesou na fleky ve vysoké politice. Sobotka, Hašek a dost dalších jsou jim vzorem. Ze školy rovnou do poslanecké lavice. To jsou ti "správní" zachránci.

   Smazat
  2. Malinko pochybuji, že ti důchodci šli slavit Listopad 89. Asi spíše ten 40 let před tím.

   Smazat
 12. kdyby si ti natahovači natahli budik na patou rano tak by je ty připitoměli roupi přešli ajn cvaj ale že maji nakradyno a houno na praci tak dělaji povyk jak sveho času henlajnovci a esesaci oni ty nucene prace dnes už jen v tolik opěvovanem juesej nebyli jentak mirnix tirnix

  OdpovědětSmazat
 13. Tak jsme si volové mysleli, že nám ty budíci pomůžou. Drek nám pomohly.

  OdpovědětSmazat
 14. Kterak Břetislav Rychlík, jeden z protestujících, usnul ožralej v Praze na nádraží
  http://pravyprostor.cz/wp-content/uploads/2016/11/15135731_1614888892146945_3274970377402934504_n.jpg

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.