Reklama

úterý 8. listopadu 2016

Cinknuté? A pro koho?


Zbyněk Fiala
8.11.2016 Vaše věc

Byla to nejhorší volební kampaň moderní historie, píší komentátoři o finále prezidentských voleb v USA a dávají najevo úlevu, že už to máme za sebou. Mnoho otázek o směřování země zůstává nezodpovězeno. Vrací se také úvahy o rovnějším nastavení volebního systému.Po kampani zůstává řada nerozluštěných záhad. Píše o nich David Shribman z internetového serveru Real Clear Politics pod článkem s titulkem Rebelie 2016. Připomíná, že prezidentské volby v USA občas poslouží jako příležitost ke strategickému rozhodování. Voliči vlastně odpovídají na klíčovou otázku o nastupujícím trendu. Výběr osobnosti tak zároveň sdělí, kam zemi nasměrovat.

Třeba roku 1936, když se prezident Franklin D. Rosevelt ucházel o druhé funkční období, tu byla otázka, zda se tím má potvrdit nastoupená cesta výrazného vládního aktivismu. Bylo to po prvních letech vládního programu New Deal s mohutnými státními investicemi, které oživily ekonomiku zdeptanou Velkou krizí. Trend byl potvrzen a ukončil jej až volební rok 1980, kdy voliči výběrem Ronalda Reagana odpověděli na otázku, jestli už té politiky velkého státu nebylo příliš. I oni tak určili trend na několik dalších desetiletí.

Letošní volby, na rozdíl od uvedených historických příkladů, vznesly hned několik zásadních otázek. Bude to Amerika naruby? Avšak odpovědi nejsou jasné ani na konci kampaně:

– Republikánská strana bývala stranou establishmentu. Chce v tom pokračovat, nebo se má téhle nálepky zbavit?

– Demokratická strana bývala stranou chudých a bojujících. Má se stát stranou elity a mocenským nástrojem nové městské šlechty?

– Mají se Republikáni změnit ze strany sociálního klidu ve stranu kulturních rozbrojů?

– Mají Demokraté opustit roli těch, kdo se vzepřeli, a spokojit se s ospalým životem strany, která hájí status quo?

– Udrží si Republikáni voličskou podporu „modrých límečků“? Jak si vysvětlit, že dělničtí vůdcové po desetiletích bitev o práva pracujících podlehli přitažlivosti Donalda Trumpa?

– Sáhnou Demokraté po lécích, které prosazovali senátoři Bernie Sanders a Elisabeth Warren, a posunou se doleva?
Podle autora to nejspíš zůstane nezodpovězeno i po volbách, možná měsíce, možná roky. Ale i když po čase všichni zapomenou, že Trump možná zneužil daňové zákony a Clintonová smíchala vlastní a státní poštu, problém zmíněných otázek zůstane. Dokud nebudeme znát odpovědi, nebudeme vědět, kam americká politika směřuje.

Z pokusů dalších autorů zachytit podstatu toho, co letos mají Američané na výběr, když volí svého prezidenta, mne zaujalo srovnání medvěda a termita. Medvěd je nabídnut jako symbol neobratné síly, praští do toho a moc nepřemítá, co se stane. To má být Donald Trump. Výhoda: medvěd je vidět. Termit, a to má být Hillary Clintonová, škodí nepovšimnut, uvnitř konstrukce.

Komentář tak poukázal na rostoucí řadu případů, kdy Clintonová ve skrytu postupovala v rozporu s pravidly, a nepřišlo by se na to, nebýt části tisku, a hlavně Wikileaks.

Začalo to zveřejněním (díky Wikileaks) rozdílu mezi tím, jak Clintonová mluví k bankéřům, a jak na veřejnosti. Případ tajných státních mailů na soukromém serveru zase ukázal státní hry v pozadí. Ministerstvo spravedlnosti tlačilo na to, aby se vyšetřování protiprávního jednání uzavřelo. Stovka řadových vyšetřovatelů, kteří to studovali a byli přesvědčeni o nezákonnostech, se vzbouřila a začala to ventilovat v tisku. Šéf FBI proto na konci října zdánlivě ustoupil a obnovil vyšetřování v jedné vedlejší větvi případu, kam spadalo 650 tisíc mailů. Po týdnu – dva dny před volbami – pak znovu řekl, že je všechno v pořádku. Jestli udusil i vzpouru vyšetřovatelů, to se teprve uvidí.

Další maily, které vytáhly Wikileaks, zase ukázaly špinavosti ve vedení Demokratické strany. To aktivně zasahovalo v primárkách v neprospěch Bernieho Sanderse. To je jasný faul, šéfka vedení musela odstoupit, nahradila ji prozatímní předsedkyně – a na ni pak vylezlo, že ještě když pracovala jako moderátorka v CNN, prozradila štábu Clintonové otázky z chystané volební debaty s Trumpem. To je novinářská velezrada.

Je to cinknuté, říká preventivně Donald Trump. Ale ve hře nejsou jen zájmy velikánů. A tak jsem našel i zajímavý pohled zdola.

Donald Trump má pravdu, že systém je cinknutý, ale není to v neprospěch Trumpa, píše Jon Schwartz na webu občanské žurnalistiky („neoficiální zdroje“) The Intercept. Volby jsou usměrněny tím, že občanům je do cesty nakladena spousta překážek:

1) Musíte se sami aktivně registrovat, abyste mohli volit. Asi čtvrtina nebo třetina Američanů ve volebním věku registrována není. Neregistrovaní voliči jsou mladší, chudší a méně bílí než ti registrovaní. Pravděpodobnější je také jejich vyšší podpora pro progresívní politiky jako je vyšší minimální mzda nebo daň z finančních transakcí. Tento americký přístup je neobvyklý, ve většině demokracií vyplývá právo volit z občanství, voličské seznamy sestavují úřady. Dobrou zprávou je, že pět států Unie (včetně největší Kalifornie) zavedlo poloautomatickou registraci a další o tom uvažují. Clintonová vyzvala federální vládu, aby k tomu dotlačila i ostatní státy.

2) Volí se v pracovní den. Čím jste chudší a bezmocnější, tím obtížnější je obstarati si volno. Řada států umožňuje volit předčasně, ale nikoliv všechny. Bernie Sanders navrhoval vyhlásit volební den státním svátkem.

3) Manipulace s volebními obvody (gerrymandering). Ve volbách roku 2012 získala Demokratická strana většinu hlasů, ale nebylo jí to nic platné, Republikáni nakonec dostali 54 procent mandátů. Je to výsledek lstivého zacházení s volební geografií. Voliči Demokratů bývají soustředěni ve velkých městech, a tak se daří je seskupit do co nejmenšího počtu volebních obvodů, což znamená i méně mandátů. Mezi nápady, jak to překonat, patří i představa vícemandátovéího obvodu. Kdyby například stát posílal do Washingtonu sedm poslanců, budou se volit tak, že každý volič toho státu má sedm hlasů.

4) Mnoho trestaných nevolí. Letos nebude volit 6,1 milionu Američanů odsouzených za vážný trestný čin. Třetina z nich jsou černoši. V některých státech každý pátý černoch nemůže volit. Amerika se tím liší od Evropy, kde volby probíhají i ve věznicích.

5) Potlačování volebního práva. Konzervativci se netají názorem, že čím menší volební účast, tím lépe pro ně. Podle serveru The Intercept letos Republikáni dosáhli rekordního úspěchu ve snaze potlačit volební účast. Dělá se to proškrtáváním volebních seznamů kvůli údajným administrativním chybám, zkracováním času, kdy jsou volební místnosti otevřeny, snižováním jejich počtu, požadováním průkazu s fotkou a zastrašováním voličů. (Na druhou stanu – průkazy bez fotky...)

6) Volební metoda. Autor doporučuje metodu, která byla použita při volbě londýnského starosty (Instant Runoff) a usnadňuje výběr menšího zla. Připomíná české kroužkování, ale jde dál. Volič stanovuje pořadí svých preferencí u libovolného počtu kandidátů. Když kandidát dostane většinu prvních pořadí, vyhrál. Není-li jasný vítěz v prvním kole, škrtá se kandidát na posledním místě a jeho hlasy jsou přiděleny kandidátům, kteří představovali druhou volbu těch, kdo měli stejného neúspěšného prvního. Hlasy tedy nejsou ztraceny. V současných volbách, kde se těžko vybírá mezi hlavními kandidáty, by tak bylo možné hodit hlas nezávislému Steinovi, potom dát Clintonovou na druhé pořadí a Trumpa třeba vůbec. To nyní nejde. Volič, který má jako druhou volbu Demokraty, musí na první volbu zapomenout, protože nezávislí a zelení zcela jistě neuspějí, ale jejich hlasy budou Demokratům nebo Republikánům chybět.

7) Senát zvětšuje váhu malých států. Wyoming s půlmilionem obyvatel má dva senátory stejně jako 70 krát větší Kalifornie. Senát je tedy nástrojem pro prosazování zájmů mocné menšiny.

8) Fed nikdo nevolí. Nejmocnější instituci Federální rezervy nikdo nevolí, ačkoliv může do hospodářského života zasahovat ještě víc než Kongres. Sedm guvernérů Fedu je jmenováno prezidentem Spojených států na funkční období 14 let. Ve výboru pro operace na volném trhu, který stanovuje základní úrokové sazby, jsou doplněni dalšími pěti předsedy rad regionálních Bank federálních rezerv, kteří jsou voleni v procesu kontrolovaném hlavně bankami.

9) Korporátní Amerika je mocnější než politici.

To je pak radost volit.

30 komentářů :

 1. Pane Fiala , dovoluji si malou poznamku k
  bodu cislo 2 a k bodu cislo 4.

  Zamestnavatel je povinnen umoznit kazdemu znmestnanci jit k volbam. Lide vetsinou koncili praci ve 3 hod. odpoledne a sli volit , nebo jini chodili do prace, az po odvoleni rano, po 10 hod...

  Vezni nemaji volebni pravo vubec, ale ve state Virginia jich dva dny pred volbami bylo omilostneno 60 000, aby pomohli Hillary..
  Bylo naplanovano jich omilostnit 130 000 , ale Trumpovi lide to prekazili.
  Demokrate jsou s hanbou jedna ruka !

  Vedeni republikanske strany (GOP), jsou zase potomci JIDASOVI, protoze zradili Trumpa nekolikrat.

  Bude-li se GOP i nadale tak chovat, Republikani prestanou existovat. Vznikne dalsi treti strana.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jo demokrcie v praxi tady davaly komparzu na staromak 100 kcs na hodinu a uz si nepamatuju co to bylo za volby tak si kupovaly hlasy od kikanu

   Smazat
  2. Vznikly jiz dve daksi + jeden buzerant ktery je take kandidat na president . Kandidat za jednu stranu ktery na otazku reportera ohledne Allepa odpovedel hlasem idiota "a co je to Allepo? " je to na UTUBE takze takove strany nuzou rust jako u nas byli\y strany nahatejch zenskejch ,stejna sila . Howgh

   Smazat
  3. Lidi,ne že bych fandil Trumpovi, ale přál bych si aby vyhrál a já se mohl podívat na čt24 na ty protáhlé xichty našich propagátorů láskopravdy a mecenáše Schapira.

   Smazat
 2. Buď to bude cinknuté a zvítězí Clintonová. Nebo ne a zvítězí Trump - pak jej ovšem čeká osud Kennedyho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je otazka ktere nebyly cinknute a kterych zemi se to tyka takže ameriku bych z toho nevytrhoval přestože tam je všecičko nej nej nej jak řikeji skopčaci zuper egal

   Smazat
 3. Korporatni Amerika etc. - je mocnejsi nez politici.
  T.j. sice pravda, ale nekdy vzajemne zavodi o prvenstvi v hlouposti. (Napr. ten prusvih v roce 2007-2008, zde na Floride. Lide prisli o vsechno.)
  Takze je to jedno.
  My vsichni pouze KLICKUJEME, mezi obema, jak se da.

  Federalni banka v rukou jinych lidi nez vlady.. (Od roku 1913.) Jenze predtim nez se to stalo, tak byly takove financni zmatky a rodinne tragedie, ze my nevime, co je horsi, nebo lepsi. Nektere staty tenkrat mely i jine penize - pred 1913.

  (Byl jsem se podivat, tam kde se to stalo (1913). Mistni rikali, ze tam ted strasi.)

  Me strasi v makuvce Hillary ! Volam - P O M O C ..!
  Priznavam - jsem posledni dobou POSEROUTKA.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, hodně lidí v Evropě přeje vítězstvi Trumpovi, od některých jsem to ani nečekal, tak žádné poraženectvi a pokud nastoupí Clintnové IT mafie v počítání hlasů, povstane doufám "ulice". Evropa čeká na impuls od vás.

   Smazat
 4. Já doufám, že v případě prohry Trump a jemu podobní založí novou stranu a v příštích volbách smetou republikány a demokraty. Současný ekonomický a politický stav k tomuto úplně provokuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trump se jiz bude jmenovat Rum bez T a P a mozna bude v kytkach je mu jiz 70 pryc . Ten system se neda zmenit bez revoluce a v Americe neni jiz nikdo kdo by to chtel delat. Nejak ,pomerne dobre zde vsichni prezivaji a do revoluce nikdo nepujde ,to jsou plky KUKU. Ja verim ze zkurveny bezcharakterni Obama mel take jine predstavy ale Sorosove Kisssingerove a Briezinski a dalsi zidomafia si neda vzit to zlate tele o ktere usilovali tisice let ,myslete a neblbnete.

   Smazat
 5. Demokraté v USA jsou stejní,jako ČSSD.Postupně zra-
  zují ty,jimž původně chtěli pomáhat.Jak demokraté
  v USA dopadnou nemohu předjímat.Demokraté z ČSSD
  svým jednáním a podrazy vlastně vytvořili KSČ.Není
  žádný rozdíl mezi námi a USA.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. Kdyby to nebylo uveřejněné na iDnes, tak bych řekl, že to bylo psáno pro Aeronet nebo Protiproud
  http://zpravy.idnes.cz/usa-vzpoura-volicu-trump-0yg-/zahranicni.aspx?c=A161108_091228_zahranicni_san

  OdpovědětSmazat
 7. Panove, predkladam k posouzeni !

  V pripade vyhry Donalda Trumpa, hned prvni tyden, po nastupu do uradu presidenta, prijde do Washingtonu i Rudy Giuliani, na misto Loretty Lynch, na pozici ATTORNEY GENERAL..

  Nekteri byrokrate budou muset uteci ze zeme !
  Jini zkonci sebevrazou !
  Jini budou bez prace a bez prijmu.
  Mluvi se i o zatykani, ale jmena by vam nic nerekla.

  FBI uz 2x odmitlo poslat Hillary pred soud. Nekteri lide znajici zakony rikaji, ze to je dobre, protoze by ji Obama hned omilostnil.

  U Trumpvych lidi omilostneni nepada v uvahu.
  Ona bude bud muset uteci ze zeme, nebo jit pred soud.
  Jeji ochranci NEOCONS udelaji to, co vzdy delaji se svymi sluzebniky. Hodi ji pres palubu.

  Pouze hlupaci z prazske kavarny se snazi zavdecit stejnym lidem !

  Pamatujete si, kolik bylo sebevrazd v Cesku na jare 68 ? T.j. obdobna situace.
  nick honolulu  OdpovědětSmazat
 8. Kuku kolik bylo sebevrazd v 1968 na jare? Co to meles ? Vzdyt ty zijes v domneni ze cesi v Cesku jsou neznalkove a idioti a ty ze jim budes davat rady a info . Nekdy se podivej kolem sebe uvidis kolik Cechu pracuje jeste po sedmdesatce v JUESEJ aby prezili a nemuseli spat v sude .Mnoho jich to dotahlo tak do pdele priteli ziju zde taky a vidim a mam zname .Vzdyt inteligence Americanu se da vyjadrit obrazkem na blby jecici za kandidaty s tupym vyrazem idiota a autisty (kazdy 68 je autista a debil polovina negru je negramotna a neni to zadny narod je to jen 200 ruznych privandrovalcu celekem bez vzdelania. Ty doby kdy cesi cekali na zvejkacky a hajzlpapir je pryc zacni hrat radeji na fujaru a uklidni se Kukuruku honolulu z Vysocan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plny souhlas, od teto smesky narodnosti skladajici se povetsine z pochybnych charakteru se neda cekat nic dobryho. Zdegenerovane mozky z pozivani GMO a drog a hlavne jejich televiznich kanalu jsou totalne neschopne vlastniho nazoru. Ale davaji za svate pravo dirigovat cely svet. ,rknete na jejich posledni tri presidenty. Clinton: smazka, sex maniac, odporny lhar.
   Bush: smazka, napul retardovanej, lhar.
   Obama: smazka, homosexual, odporny lhar.

   Smazat
  2. On totiz nikdo neprizna co to je emigrace ,nova zeme nove zvyky nova rec nikdo na vas take hlavne neceka a netoleruje . Ja kdyz videl sber emigracni v Nemecku tak jsem si rekl jestli tohle mne ceka v USA tak se radsi vratim . Ty kecy kecalu tzv "uspesnych " ja nemusim akceptovat ja pres to sel . Ne ze bych plakal ale vse zalezi na tom jak je clovek chytry a hlavne jestli se umi uzivit sam Delat na nekoho je horsi jak za komunistu a hlavne musim rici ze mimo osmactyricatniku tj prvni generace emigrace se dalsi jiz nekonali .Ti z 68 kteri utekli proto ze kdo utece tak vyhraje ti vetsinou delali domovniky ci ruzne prikraslene povolani(ona totiz uklizeka u doktora ,je doctor assistent a kdo maze vytahy je inzenyr ) takze pozor na kecaly . Ti hosi z 68 ti sli pres tvrdou emigraci a dovedli pozdejsim pomoci ti novejsi ,tak si radeji drzet ruku na penezence . Tk dobrou noc a hlavne at vyhraje Trump ,snad se mu necpovede ale verim ze jen malo . Ono totiz vykydat hnuj z velkeho hnojiste jde tezko a temer vsichni se ho boji a jdou proti nemu , Futures DOW 500minus takovou hruzu maji zidomafia ktera ranuje ten veliky podvod -Bursu.

   Smazat
 9. 1:37 Ty neruzumis psanemu textu ! Na jare 68 v Praze mnoho papalasu udelalo sebevrazdu, protoze politicke zmeny tehdejsi doby , byly pro ne neunosne.
  Tuto dobu jsem prirovnal k nastavajici dobe ve Washingtone po nastupu Rudy Giuliani.

  Ty podradny meneceny SOMARE, proc mi nadavas a pises o nekom kdo pracuje po 70 letech ?

  Mel se zde ohanet tak, aby sel do penze v 50 letech. To, ze jsou kolem Tebe vsichni blby a negramotni me neprekvapuje. Ty take NEumis cist ! (A vyjadrit se.)

  Jsi zakomplexovany dratenik, plny nenavisti.
  Nikdo Te nedrzi mezi temi AUTISTY a cernochy. Zazadej si o pas a jed do prdele ! Vrat se na Slovensko !
  Jo, a ja nejsem z Vysocan ! Mas to vsechno spatne !

  To nema logiku Ty Tvoje vety ! Mohu zit - a Ty take - v kazde zemi na svete, kdyz o to zazadam.
  Tak co si STEZUJES, na Tvoje okoli ?
  Okoli si vytvaris sam !

  Proc te sere Ty poloopice, kdyz dam Cechum INFO ?

  To te zlobi, ze nectou pouze info z Ct.24 ?
  Ty neumis dat zadne INFO ! Akorat to, ze cernosi jsou blby.
  A zvol si nick, nebo jmeno, abych Te mohl zcivilizovat klavesnici.
  NICK HONOLULU - Tvuj mentalni superior Ty Ficko z
  Cachtic !

  OdpovědětSmazat
 10. JEZIS MARIA, to je blbec, ten prispevkar 4:41 !
  Byli emigranti uspesni a jini neuspesni. Nekteri se stali managery a nekteri alkoholici !

  On generalizuje ! Cech vlastnil nejvetsi dul na Platinu na svete v JAR. Moji kamaradi a znami jsou majitele firem a tovaren na 3 kontinentech. Nekteri se chytli a nekteri ne. Cech z emigracni vlny 1948 byl generalem slavneho regimentu v SADF.

  To vse zalezi na individualite a na pracovnich schopnostech. Kdyz chce nekdo delat domovnika, tak at ho dela.

  Zde vidite typickou ukazku nekoho, kdo je flustrated nad tim cim se stal. Mozna jel do spatne zeme, kde se necil dobre.

  Zacinal jsem emigraci v JAR v Johannesburgu. Muj vztah k mestu byla LASKA na prvni pohled, a to mesto mi to bohate vratilo. Dalsi emigrace do Ameriky NEBYLA emigrace, ale prestehovani. Amerika byla vuci me FAIN ! A to od prvni chvile !

  Neverte nikomu, ze Amerika je zla ! NENI !
  Kdyz se chcete dobre uplatnit, tak musite neco
  nabidnout na pracovnim trhu !
  Delat domovnika, nebo uklizece neni UPLATNENI. To mohou delat cernosi z Haiti nebo Slovaci z Cachtic.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 11. Vase nekonecne negativni reci o Americe svedci o totalni NEZNALOSTI teto zeme. Vy posuzujete a hodnotite Ameriku podle jeji zahranicni politiky, ktera je v rukou Neoconu
  a Globalistu.

  A prave Americane jsou ti, kteri proti Neoconum nejvice bojuji. Vy nadavate, ale jinak delate hovno.

  Kdyz je vas 10, tak zalozite 11 politickych stran. Neumite se organizovat. Zerete jeden druheho proto, ze vas soused ma pet kraliku a vy pouze 4.

  Jste indoktrinovani a neznate svoje dejiny.
  Prazska kavarna vam kadi na hlavu v pravidelnych intervalech a vyjebava s vami kralovsky.

  Jste prdoliskove k vasi vrchnosti, ktera leze do zadku Bruselu a Berlinu, kteri jsou narodni skudci.. I ten nejhloupejsi American je ve sve psychologii daleko svobodnejsi nez jste vy.

  Jenze B.J. Vorster, (Prime minister of South Africa), prikazoval nezanevrit na svuj kmen ! Vysvetlova 12 duvodu, 12 apostolu. Koncim pro dnesek.
  Az pojedete jednou zit nekam jinam, tak nedelejte predcasne zavery. Vy nikdy nemuzete vedet, budete-li domovnikem nebo majitelem dolu na Platinu (Receno obrazne), dokud to nezkusite. Neverte Somarovi z
  Cachtic !

  Koncim pro dnesek, jdu studovat jak probihaji volby.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemusis nic studovat ,je hotovo ,a tva blbost je vetsi nezli jsem si vubec mohl predstavit . S pozdravem jdp Snad jiz bude od tebe pokoj ,a mozna Jitus te vezme na tu chatu do drevniku Futures dow -800 zitra krach na burze . Zidomafia se trese Doporucuji ti nove pleny a pasky na hlavu ,masli na ne

   Smazat
 12. A jeste jeden dodatek ,ty jsi tak blbej jako jeden co se vratil domu v 80 ti a zvanil ze bude jezdit na kaficko do Vidne z Prahy a bude delat namestka v Tesle . Hochu takovejch volu jsem ja v zivote videl hodne ,mam na mysli jako tebe jeste nekolik volu pise do ceskych novin Redneck Vipere a dalsi zamindrakovani idioti Nazdar

  OdpovědětSmazat
 13. 6:10... zase jsi na spatne adrese !
  Nevim nic o Tesle ! T.j. nejake auto - asi.
  Do Vidne na kafe jezdim kdykoliv se dostanu do Evropy, ale ne z Prahy. Vetsinou z Frankfutu, nebo Zurichu.

  DOW jde nahoru ! To, ze jde v pravidelnych periodach dolu je normalni vec. Jinak by na tom neslo vydelat.

  Pani Jitus je vdana pani Ty TUPANE. Az prijedu do Vidne tak ji a jejiho manzela pozvu do oblibene kavarny.

  Zidomafia se trese ? To ja nevim, jsem Katolik blbecku !
  Ale zeptam se jich, prilezitostne a oznamim ti to.

  Redneck Vipere ? Vubec nevim kdo to je. To, ze pise do ceskych novin si zaslouzi ocenneni. Ty kdyz nekam pises, tak je to pohroma. Urcite zeres drogy !
  Mindraky mas Ty domovniku. Ja mam sebevedomi.

  Je z Tebe citit na dalku jak trpis nad socialnim
  statusem , ktery mas. To je vina Tvych GENU, ze jsi se vylihnul jako nemehlo a budiz k nicemu.

  Ale delas civilizacni pokroky somare ! Podepsal jsi se
  jdp.
  nick HONOLULU - a neotravuj me ted blbecku. Mam zapnute computry. Hledam staty ktere volili Trumpa a kazis mi sousteredeni. Bez uz chrapat, musis rano pripravit popelnice na odvoz. A uvedom si, ze jsi Slovak, tak NEoslovuj Cechy.

  OdpovědětSmazat
 14. jak pak nas to uči cirkef svata něco jineho je kazat a něco jineho je konat a přestože neznaboh tak řikam svata pravda stejně tak jako loutkovodiči umravni trumfa či jine svoje loutky v americe řecku německu stejně jako u nas k obrazu svemu ukazečka jak to funguje nebylo jen zvoleni havla stoprocenty hlasu od kovanych a jim veřejně dehonestovanych komunismu a nasledne činy po kazani jmenovaneho

  OdpovědětSmazat
 15. Nicku Honolulu,
  díky za pravdivé informace z USA a kvalitní analýzy předvolebních nálad. Je vidět, že jsi lidem blíže než bankéři z Wall Street.
  PK2

  OdpovědětSmazat
 16. Tak to už vypadá dobře, v ČT se tváří jako opařené p.dele, nyní měla pohovor Jourová, taky byla nějak převálcovaná, ale již se zmohla na obrat ve svých projevech (správné veletoče). Už zase skloňovala TTIP, nezapře se služka pana Junckera. Každopádně jsme ráda, že to vypadá, že dnes nebude některým lidem chutnat ani oběd natož večeře, doufám.........................

  OdpovědětSmazat
 17. Nevím, jaký bude Trump prezident (doufám, že to nebude Obama č.2). Ale jedno vím zcela jistě, že ZEMANOVI SE PODAŘILO UDEŘIT VŠECHNY ZAPRODANÉ ČESKÉ PRESSTITUTY A JEJICH PRAŽSKOU KLAKU DRTIVÝM ÚDEREM NA SOLAR PLEXUS. Bravo!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A teď vážení sledujme tu smršť názorových veletočů - jenom nezapomínat

   Smazat
 18. Donald Trump ve svém projevu NEŘEKL "God Bless America".

  OdpovědětSmazat
 19. Ze by mi byl Trump presprilis sympatickej, to neni..Ale priznam se,ze me svym postojem a predvolebni kampani inspiroval /proti vsem/ a to ocenuji nade vse ! Dale me nadejne Od Depresoval tim vsim. /Pravda Vitezi/.
  Protoze jako kulturista , ktery cvici 10-16 hodin v telocvicne a nasbira tam "patricne" zkusenosti , ale hlavne svaly pomoci steroidu a drog , USA je dnes v tom stavu kdy masa svalu neprirozenou cestou vytvorenych ted hrozi zhroutit pater , kulturistovi ted uz neni pomoci a ten kolem sebe zoufale mlati na vsechny strany v bezmocne , smrtelne kreci...
  Jinymi slovy ...USA, S.Arabie,EU-NATO, Britannie , Svedsko , Francie a dalsi MUSI NEZBYTNE PROVOKOVAT SAMI SEBE, protoze jim genialni Putin nedava jednu sanci. Mlati divoce kolem sebe a bojuji tak se stiny z hrbitovu a vystavuji posmechu , ktery patri idiotum pro jejich nejen nesmyslne ciny., cinnosti ,ale predevsim proto ze je neustale jen dokazou opakovat...Konecna, vystupovat...a vsichni !

  OdpovědětSmazat
 20. Uz zvoni Hrana. I Tobe zvoni..

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.