Reklama

.

.

středa 30. listopadu 2016

Co s Trumpovou mírovou dividendou?

Eric Best
30. 11. 2016  Final Word

Skoro to vypadá, že si čeští politici neuvědomují, že se do Bílého domu brzy nastěhuje nový prezident. Minimálně výsledek amerických prezidentských voleb příliš neovlivňuje způsob, jakým mluví o obranné politice. Bohuslav Sobotka včera Martina Stropnického požádal, aby zrychlil tempo armádních akvizic. Sám Stropnický odhodlaně prosazuje plán na navyšování armádního rozpočtu a počtu vojáků. Proč ten náhlý spěch? Největší výdaje NATO představují podpora vývozu demokracie a příprava na možnou konfrontaci s Ruskem.

Donald Trump slíbil, že změní americkou politiku v obou zmíněných oblastech. Je pravda, že Trump také pohrozil, že nebude bránit členy NATO, kteří neplní své alianční závazky. Pokud ale Trump změní americkou politiku, může vzniknout prostor pro snížení závazku NATO ze současných 2 % HDP. Co když náhlá ochota politiků v Praze dávat více prostředků na obranu nesouvisí ani tolik s NATO nebo evropskou armádou, ale s blížícími se parlamentními volbami?

9 komentářů :

 1. Co když náhlá ochota politiků v Praze dávat více prostředků na obranu nesouvisí ani tolik s NATO nebo evropskou armádou, ale s blížícími se parlamentními volbami? ...Eriku, nemohl bys vysvětlit jak???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za vším bych hledal finance. Přidá-li teď někdo veřejné finance v řádu desítek miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany, a to pod záminkou agresivního Ruska či boje proti migrantům, prošustrují se u zbrojařských firem tak, jako se prošustrovaly při nákupech pandurů, letadel Cassa a pod. Podstatná část takto prošustrovaných peněz zůstává zbrojařům a ta zbývající (stovky milionů) pak různými cestami přitékají do příslušných stranických pokladen. Poněvadž je před volbami a je potřeba z něčeho financovat předvolební kampaň, tak to Rusko je čím dál tím víc agresivní a migranti už se taky houfují. Tak tedy peníze do musí jít do armády i přesto, že nás armáda proti migrantům chránit nebude (viz. stanovisko NATO)a Rusko má v současné době samo víc starostí se sebou, než aby chystalo útok na státy NATO, nedej Bůh na Českou republiku. Bohužel, naši politici hrozbu Ruska vidí neustále, 60 000 bezdomovců, z nichž v současné době každý den některý z nich umrzne, ty vidět nechtějí. Hlavně pak nezapomeňte sbírat víčka z plastových lahví na nemocné děti.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 2. No, mohlo by to vytvářet u občanů přechodně vytvářet iluzi, že zbrojení a navýšení počtu našich vojáků směřuje k obraně naší země před muslimským vpádem. S tím by mohl sobotka a spol. vydržet do voleb v představě, že po volbách tyto kapacity nasměruje v rámci NATO proti Rusku. (dle obvyklé metody "oblečená, neoblečená, na koni, pěšky). Krom toho se vůbec nemluví o druhu výzbroje, do níž by měly navýšené investice směřovat. A obrana země na rozdíl od expedičních sborů kamkoliv potřebuje zcela odlišnou výzbroj.

  OdpovědětVymazat
 3. 2% HDP je 90-100 miliard Kč, dvojnásobek dnešních výdajů - na co ty obrovské prostředky půjdou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednoduchá odpověď : NA NÁKUP AMERICKÝCH ZBRANÍ!....A vo tom to jééééé!

   Vymazat
 4. Nechápu,jak můžete pochybovat o dobrých úmyslech
  našich představitelů,jako je sralbotka Sobotka a
  ministr války komediant Stropnický.Při volbách
  nezapomeňte volit Babiše,pro kterého je komediant
  Stropnický nejlepší kandidát na prezidenta.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:49 priznejme si ze ceska politicka scena a hovno jedno jest

   Vymazat