Reklama

čtvrtek 24. listopadu 2016

ČSSD v krizi. Co dělat?

Radim Valenčík
24. 11. 2016  blog autora


Uvádíme úryvky z facebookové diskuse (i s gramatickými chybami) o současném stavu české sociální demokracie a jejích čelných představitelů, do které vstoupil svými úvahami, odpověďmi a prognózou autor blogu doc. Ing. Radim Valenčík, CSc. Po našem soudu je to čtení zajímavé nejen pro členy, voliče a sympatizanty ČSSD a KSČM...


Ve facebookové diskusi na téma, zda včerejší Zimolovo vystoupení v Událostech a Komentářích na ČT 24 (21. 11.) bylo šťastné, nebo nešťastné nebylo, zaznělo mj.:

Roman Tyller: Jak by postupoval pan Valencik, kdyby v tuto chvili byl on na miste B. S. nebo v nejake jine klicove pozici v cssd? Viz: https://www.facebook.com/.valencik/posts/10205988710717368

Dobrá otázka. Bezprostředně jsem odpověděl toto:

To je snadná odpověď. Pokusil bych se svým kolegům vysvětlit, co je to skutečný program strany, která to myslí vážně:
http://radimvalencik.pise.cz/4014-r2016-282-diskuse-lk-krize-programu.html

Mimo jiné. Je potřeba přesně pojmenovat, odkud se bere současné zlo a jak funguje. To je o těch mechanismech současné globální moci. A jedním z bodů, ke kterým se strana nejen musí zavázat před volbami, ale i názorně to před volbami ukázat, je následující: Naučit občany bránit se před mediální manipulací a s využitím své pozice jako strany je před mediální manipulací bránit. - A ne, aby se představitelé strany před médii krčili, podlézali jim, hráli roli figurek, kterými se prostřednictvím ovládání mediálního mainstreamu tahá na šachovnici dějin.

Viz totéž facebookové diskusní vlákno.

Protože otázka je položena na tělo a protože bezprostředně souvisí s tím, o co se v rámci seriálu čtyř navazujících konferencí snažíme, pokusím se uvedenou představu konkretizovat:


1. Prvním krokem je budování strany jako síťové strany, široká osvěta o významu napojení na internetové sítě, zejména starší generace (aby věděli, že to stojí za to a nikdy není pozdě). (Mj. tady na tom ČSSD není tak špatně, má strukturu okresních webových stránek, její členové jsou poměrně aktivní, ale s tím, jak jsme kdysi vybavovali členskou základu KSČM v roce 1991-1992 nejdříve rozvozem disket, později modemovou sítí, a to ještě před tím, než se u nás rozšířil internet, se to dnes srovnat nedá, pamětníci ví, o čem je řeč.)


2. Otevřeně se postavit manipulaci ze strany mainstreamových medií. A to každodenně. Snadno dosažitelné minimum je:
- Dávat ověřené informace ze světových i našich informačních zdrojů, které jsou našemu občanovi zatajovány. Přehledně, kvalifikovaně. (To ČSSD nedělá, KSČM má poměrně dobré StřípkyZeSvěta.cz, viz: www.stripkyzesveta.cz/cz/svet-kolem-nas/1827/nasli-jsme-pro-vas)

- Kriticky upozorňovat na pořady či články v mainstreamových médiích, kde se k manipulaci doložitelně uplatňuje dvojí meter při hodnocení situací. (Toto už žádná politická strana důsledně nedělá.)

- Využívat pozici strany při snaze o zjednání nápravy. (Strany dělají málo ofenzívně a hlavně do tohoto nezapojují členskou základnu a sympatizanty.)

(Jedním z důvodu nedůslednosti stran v této oblasti je to, že jejich vedení se snaží udržet členskou základnu v podřízeném stavu a manipulovat s ní; a kdo manipuluje, nemůže se účinně postavit proti manipulaci, postupně jí podléhá, stává se její obětí a nakonec i figurkou, se kterou se manipuluje.)

3. Na základě znalosti toho, jak se zrodila současná globální moc, jak fungují její mechanismy, jak se dostala do krize a jaké jsou důsledky této krize každodenně monitorovat situaci a dávat stručné akční prognózy toho, co se odehraje. Lidí, kteří to dovedou, je u nás dost a jsou ochotni v tom pomoci. (Námitka, že to mohou dělat i mimo stranu, což dělají, neobstojí – na monitoring a akční prognózy totiž musí navázat i vlastní chování strany v podobě parlamentních i neparlamentních aktivit, a to je úplně něco jiného, než když např. T. Spencerová popíše, o co jde v syrském konfliktu a jak se tento konflikt bude vyvíjet. Analýza zdrojů, jejich vyhodnocení, akční prognóza navíc musí mít týmový charakter, procházet určitou vnitřní oponenturou, aby se vyhnula jednostrannosti či přehlédnutím významných jevů.)

4. Návazně na to musí strana předložit koncepci svého chování v mezinárodních otázkách a chovat se podle ní. Tak aby její chování korespondovalo s tím, jaké informace každodenně získává aktivní část jejích členů a sympatizantů.

5. Strana by měla též předložit realistický a realizovatelný projekt, kterým může začít náprava současného stavu. Takový projekt, který lze každodenně posunovat kupředu, a to přinejmenším objasňováním jeho významu při komunikaci s veřejností, pořádáním odborných akcí, v mediální oblasti apod. Podle mého názoru mohou být například reformy odstartovány postupnou, plynulou, na dobrovolném základě založenou penzijní reformou, která by začala zavedením plné zásluhovosti pro ty, kteří jsou ochotni se produktivně (výdělečně) uplatňovat i ve věku, kdy už mají nárok na důchod. To by bylo na samostatnou diskusi a někdo může přijít i s jiným projektem, proto se jen odvolám na sérii článků, ve kterém svůj návrh zdůvodňuji:
http://radimvalencik.pise.cz/3918-r2016-254-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-1.html

a dalších 11 pokračování. (Tuto možnost politické strany prakticky nevyužívají, nejblíž tomu je Babišův projekt registračních pokladen, který je ovšem jen velmi dílčím krokem.)

6. No a hlavně zpracovat skutečně komplexní program řešení současných problém, který má jak obrannou část, tak i část akční a perspektivní vize pozitivních změn.

Poptávka po tomto přístupu roste, a to v celosvětovém měřítku. Volby od voleb ukazují, že stávající typ manipulace selhal, že lidé chtějí zásadní změnu toho systému moci, který přivedl naši civilizaci do slepé uličky. Přitom jsou obezřetní vůči jednoduchým řešením. Strany vyprazdňují a opouštění pozici realistického programu. Pokusy o obsazení tohoto prostoru radikalismem nevycházejí a u nás ani nevyjdou. Prudce roste objednávka po programové straně, ale politické vakuum v této oblasti dnes není nikdo schopen zaplnit.

Strana, která se aktivně nepostaví proti mediální manipulaci, se nutně stává nevolitelnou. Už proto, že hlavním důvodem její neschopnosti bývá to, že její vedení se samo snaží s vlastní základnou členů a sympatizantů manipulovat. A ti to cítí velmi dobře.

Zimola, Tejc apod. mě včerejšími vystoupeními zklamali. Místo změny ubohé hokynaření s posty. Za "připuštění" obětování vize změny. Cítím to tak a rád bych se mýlil. Třeba se ještě polepší. Zatím z jejich strany spíše vidím nepochopení toho, co znamená obnova ČSSD jako programové strany.

Jak dojde k obratu? Je několik možností:

- Vznik nové strany.

- Posílení některé z menších stran.

- Reforma některé z tradičních stran.

- Kultivace radikalismu a příklon k programovosti.

- Restrukturalizace stran (štěpení a integrace).

Tak si můžete tipnout, kterou cestou půjde reálný vývoj.

Základem je pojmenovat to, z čeho vyrůstá současné "zlo establishmentu", jak došlo k jeho vybujení, jak funguje, proč selhává, degeneruje, rozpadá se a jako takové produkuje vyhrocování konfliktů.


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4034-cssd-v-krizi-co-delat.html

25 komentářů :

 1. Valenčíku,nechcete toho moc po ČSSD,když jejich Tykve nepřesahuje č.90.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sobotka by měl především zřídit první celostátní komerční banku, kam by měli povinnost ukládat fin. prostředky všechny státní a polostátní organizace a zároveň ji zpřístupnit občanům, tím by odřízl zahraniční banky od nehorázných zisků ! Dále by okamžitě měl zrušit zastropování sociální a zdravotní daně pro vysoce příjmové lidi, zrušit odpočet DPH na osobní auta pro podnikatele, zrušit zklodějské církevní prostituce anebo zrušit "zločinný" komunistický zákon z roku 1949 |O finančním zajištění církví na jehož základě platí ateisté fráterníkům mzdy -cca 1,8 miliard Kč/rok !!

   Vymazat
  2. To je na půl cesty důsledného oddělení peněz od majetku. Nelze předkládat hezké vize za situace, kdy nástroje moci jsou plně v rukou těch, kteří to vedou od deseti do záporných hodnot. DPH nelze ani zjednodušit ani zreformovat, je třeba ji nahradit jednoduchou jednorázovou prodejní daní s cca čtyřmi sazbami včetně nulové s výběrem buď na počátku řetězce nebo až u konečného spotřebního kontraktu. Pak zmizí i diskutabilní EET, protože zmizí snadno skrývatelné podvody u DPH. Zboží a služby zlevní, peníze budou sloužit k automatickému profinancování každé certifikované transakce bez nutnosti jejich držby kýmkoli a bez jejich zadržování mimo oběh. Export bude stimulován podílem z devizové hodnoty transakce a devizy poslouží exportérovi k financování nezbytného importu nebo využití jinde bez konverze i s konverzí. Produkce bude regulována s ohledem na zdroje indikativním plánováním a zdrojově bilančními limity. Minimální mzda dosáhne současné průměrné, vrcholné řízení bude muset uspořit na sobě a z ředitelského fondu přispět těm, kdo se podílí na zvýšené zdrojově úsporné efektivnosti. Práze zahradníka bude základem mzdově stejně cenná jako práce sofwarového vývojáře a bude záležet na každém pracovníku, co přinese svému podniku či instituci, aby mohl nárokovat podíl na přínosech. Takové jsou některé aspekty připravované komplexní ekonomické reformy v ČSNS podle návrhu autora reformy, jehož přínos bude oceněn ihned po převzetí odpovědnosti za řízení naší vlasti.

   Vymazat
  3. hezky.
   úplný vnitřní prediktor :)

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Rozpustit a vypustit.
   Do kanalizační sítě. Ne najednou, došlo by k ucpání potrubí bordelem.

   Vymazat
  2. Někteří členové již na to přišli a přecházejí k národně orientovaným socialistům. Kolega Zimola si musí uvědomit, že za sebou má nepevné stádečko partajních členů a sympatizantů bez jasné schopnosti přijít s nápadem, ten si v diskusi obhájit a podpořit tak jasné cílové a ideové směřování partaje. ČSSD má větší problém, než si kdokoli uvnitř uvědomuje a jednoduchá řešení složité situace neexistují...

   Vymazat
 3. Jediná šance pro ČSSD je odchod z vlády, návrat k sociálně demokratickému programu, vypořádat se s antipatií ke KSČM a tím převzít jejich voliče a sympatizanty. Program malinko přikořenit zdravým nacionalismem. Své členy nechat vystudovat školy pro diplomaty a ty pak umístit do vrcholné politiky.Nebrat úplatky. A dělat politiku pro dolních 9 milionů a ne pro horních 10 000.
  Jak jednoduché - kromě těch úplatků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Patrně tím "zdravým nacionalismem" míníte vlastenectví založené na lásce k vlasti bez podceňování a dehonestace jiných národů a s férovou spoluprací s každým, kdo chce totéž.

   Vymazat
 4. Bohošek Sobotkův je hodný hošan a za nic nemůže.
  Je to poslušný chlapec. Poslouchá pana primáře a zobe pravidelně prášky, takže se už uklidnil a má snivý pohled vizionáře. Poslouchá Prokeše, kterému kouřil na gymplu a který mu tlumočí Bakalovy pokyny. Bakala dostává noty z jednoho velvyslanectví...atd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sobotka už ten sešup ČSSD nezastaví. On sám se už vidí v Bruselu a na domácí půdě začala bitva o koryta v budoucí vládě a administrativě. Do voleb s tím už nikdo nic neudělá, je to riskantní a nedostat se do "závěrečného kola" ve volbách, to je politická smrt. Příkladem toho je bývalý hejtman Hašek. Nikdo nebude chtít riskovat, koryto je koryto a žádná reforma nestojí pro současné politiky výše.

   Vymazat
 5. Radim Valenčík nabídl řešení, které vnímám jako sice poněkud romantické, ale k zamyšlení vhodné. ČSSD jsem nicméně osobně téměř odepsal. Moc totiž nevěřím, že bude schopna se důvěryhodně vypořádat s regionálními i centrálními korupčními strukturami, překonat praxi politické zbabělosti, nečitelnosti, váhavosti a nedůslednosti. Samostatnou kapitolou je zoufalá personální politika, kdy např. o L. Zaorálkovi se mluví jako o alternativě na funkci předsedy strany, přičemž tento člověk se pro mnoho lidí stal symbolem zbabělosti a neschopnosti (viz např. jeho postoje v ukrajinské otázce). Ani KSČM samozřejmě nepředstavuje alternativu. Takže znovu a zdola...

  OdpovědětVymazat
 6. ČSSD se dávno zpronevěřila tomu z čeho vzešla. Svým prvo a předprvorepublikovým zásadám. Stejně jako ostatní strany kromě komunistické, nemá žádnou dlouhodobou vizi, žádnou ideu. Funguje pouze na volebním programu od voleb do voleb. To nemá šanci na dlouhodobé přežití. Kolik stran od listopadu 1989 se rozštěpilo, když se někdo nepohodl s vedením a založil si vlastní stranu. Kolik stran se krátce hřálo na výsluní a kde jsou dnes? OH, SZ, US, Lev... ten seznam by byl nekonečný. Kolik stran či hnutí je organizací jednoho muže? Kolik politiků napříč politickým spektrem bylo namočeno do různých kriminálních caus? Zvláštní je, že tomuto všemu se vyhnuli a vyhýbají ti zapráskaní komunisté se kterými nikdo nechce spolupracovat. Mají ideologii, dlouhodobou strategii. Ano jsou tam frakce, ale nikdo uraženě nevystoupil, aby si založil truc stranu. Nikdo s komunistů, těch poctivých polistopadových, nepřeběhl k jiné straně. Mmj. kolik stran vystřídal například takový Kalousek?
  Jestli to takhle ČSSD povede dál tak skončí v politickém zapomnění. ANO je právě ta strana jednoho muže. Až Babiše trefí šlak , tak se celé hnutí rozpadne. KDU-ČSL ? Jedinou jejich ,,ideologii" je udržet se u moci za každou cenu a tak s minimálními volebními zisky už od listopadu sedí v každé vládě i kdyby jí mělo sestavovat peklo. TOP-09, opět strana ,,žijící" na slibech od voleb k volbám. Odchodem jejího maskota, polovzdělaného zjevně geneticky zatíženého knížete její preference strmě padají. Možná si už Kalousek vyhlíží nový kabát. STAN? To je konglomerát naprosto nesourodých entit, které na komunální úrovni může něco spojovat. Problémy s kanalizací v obci musí řešit starosta ať je žlutý, zelený, fialový nebo třeba duhový. Ale na republikové úrovni nejsou nic než takový svaz přátel žehu. No a o těch populistických stranách, které se dostaly do sněmovny bez mandátu nemluvě. Jestli si založím rétoriku na boji proti mandelinkám, protože se letos rozmnožily, tak až se vyhubí, ztratím volební téma a nic jiného nebudu mít co nabídnout. Je tedy třeba se při příštích volbách rozmýšlet koho volit. ;-)

  OdpovědětVymazat
 7. Sobotka je jen populista,bez poradců je nula a když to dopracoval až k těm špatným volebním výsledkům,tak už měl poznat,že má špatné poradce.Nevyvodil z prohry osobní selhání,hledá viníka jinde.Další neschopnost projevil neodvoláním Hermana.
  Svádět vinu na prezidenta,že likviduje ČSSD je ubohé,likviduje se očividně sami.

  OdpovědětVymazat
 8. Jen naiva může ještě spoléhat na nějaké obrození soc.dem. Zradila před 2.svět.válkou a stala se úřednickou stranou, která ukradla levicová hesla, nemohu napsat ani ideje, ukradla jen hesla. Těmi hesly láká už několikátou generaci voličů, kteří by chtěli sociálno, ale zároveň kapitalismus...
  Na ulici leží obrovský politický kapitál: Dvěma třetinám Čechů se vede nevalně a počítají každou korunu. Tomuto množství nenabídl za 27 let žádný politický subjekt JAKOUKOLIV racionální perspektivu.
  Komunisté se stali skutečně jen poživateli koryt v Parlamentu a Senátu. Soc.dem. dělá jen občas kosmetické jevy pro média.ALE: nedistancovali se od fašismu na UKrajině, neuměli vytvořit za 27 let odborářské prostředí a tím přispěli k úpadku země na pozice kolonie. Dávno měla levice vytvářet stínové vlády, dávno se měla levice umět mediálně prezentovat, dávno měla přijímat vzdělané lidi s levicovým myšlením, kterých je jako šafránu. / Když jsem se před lety chtěla přihlásit do jedné brněnské pobočky čssd, dali mně, vysokoškolačce s praxí v PR a tisku, za úkol roznášet letáčky o Dětském dnu. Tak jsem se na ně vykašlala a dobře udělala./levicovost znamená zastat se většiny proti kapitálu, a to čssd nedělá a dělat nebude!
  Pozor, lidem to už došlo. ten politický kapitál shrábne Babiš, bohužel. Můžete za to VY, socdemáci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. podívejte se, co udělal Sobotka s minimální mzdou! Kdyby byla již dnes 15.000,- bylo by to málo. A ten blb si myslí, že když vám přidá pár stovek, budete mu líbat "svátost", jak to on dělával panu faráři každou neděli po mši.

   Vymazat
 9. Sociální demokracie byla ve své historii vždy stranou rozkolísanou se snahou sedět zadkem na více židlích. To si zachovala dodnes. A snažit se "přetáhnout středového voliče" (tím, že se jim budu podbízet a opouštět svůj program) za cenu ztráty svých levicových voličů může jen idiot. Nutným výsledkem bude to, že větší část těch středových voličů nezískám, avšak bezpečně ztratím větší část těch voličů svých, levicových. To je přesně to, co se dnes děje. A strana, která vyhrála volby, obsadila vedoucí místa ve státě si musí zvyknout na to, že občané od ní očekávají nějakou pro ně uchopitelnou vizi a realizaci kroků k jejímu naplnění vedoucích. Nikoliv jen slepé vykonávání sebevětších pitomostí či dokonce pokynů k postupné likvidaci tohoto státu odkudkoliv ze zahraničí. K tomu, aby to bylo podle očekávání občanů, musí být ale strana ve svém vedení i personálně vybavena. Není, nejspíš s něčím takovým ani nepočítala a již dopředu se spokojila s tím, že bude prostřednictvím státních funkcí jen pouhým vykonavatelem oněch nesmyslů či vlastizrádných instrukcí ze zahraničí. V takovém případě ovšem personální nouzí ani ČSSD ani další "tradiční" strany u nás netrpí. Lidí, jejichž hlavní kvalifikací je zvýšená submisivnost a pouhá schopnost odečítání ze rtů jiných máme opravdu přebytek. Možná i proto, že od jisté doby pokračujeme v praxi knížete Václava jen částečně. Pokračujeme ve vývozu ˇkop stříbrných, a to ve zvýšené míře, export volů jsme však zastavili.

  OdpovědětVymazat
 10. Poznámka, nemusíte čekat až A. B. trefí šlak. Jednou se nas.re a odejde ze scény uprostřed věty. A pak začne to správné tóčo.
  K připomínce o gramatice v úvodu. Ne každý mohl prosedět devět roků v lavicích ZDŠ ve svém rodišti. Jsou tisíce lidí, kteří v dětství putovali jako přítěž, příruční zavazadlo společně s rodiči z města do města a ze země do země a učili se češtinu někde na dvorku. A nebyly to asociální rodiny ani oběti polit. perzekuce. Bilak byl cílem posměchu, že má na výučním listě připsáni, na saka nepúšťať. Gottwaldovi se smáli, že se vyučil truhlářem. Dnes jsou v politice lůzři, kteří by se za socíku nedostali z kriminálu ve Sněmovní ulici na Ústavním soudě a ve Strakovce. Jejich vzory a kamarády jsou namátkou, Rittig lahůdkář, Bakala krejčí,Chovanec zelinář Nagyová kantýnská, Pitra zelinář, ...
  Ale dost. Nepochybuji, že podle uveřejněných článků na tomhle serveru je většina přispivatelů z řad členů nebo sympatizantů sociální demokracie. Nic proti tomu.
  V článku, stejně jako v celé rétorice ČSSD i KSČM však vypadl závažný a zásadní pojem lidé - rozuměj voliči a ČEŠI - rozuměj národ, který čítá přinejmenším DEVĚT MILIONŮ hlav a má nezadatelná a nezpochybnitelná práva na území, na kterém žije a na vládu nad tímto územím!
  Kdokoliv toto zpochybňuje nebo znevažuje je "mrtvým mužem". Nemá v politice ČR co dělat.
  KSČ uplatňovala celou éru vlády internacionalismus před právy Čechů na sebeurčení. Pošlapala tak samu podstatu Českého národa. Velice se to zamlouvalo sionistům a ti pod vlajkou internacionalismu obsazovali pozice ve státním i stranickém aparátu. Když po válce byla jedinou cestou k moci KSČ, dali se všichni židé na pochod do funkcí v KSČ. Padesátá léta proces se Slánským, šedesátá léta převrat v prosinci 1967 a Pražské jaro 1968. (proto taky ten řev v západních "demokraciích" ovládaných židy, když do pozic po sionistech Husák nasadil Slováky, většinou také židy), převrat v roce 1989 - totální převzetí moci sionistickou mafií.
  KSČ se odepsala na trvalo u poloviny národa. U té druhé poloviny, která čtvrt století čeká, že se mezi sionisty ústředního výboru KSČM zvedne alespoň jeden hlas a zastane se zbídačených otroků nadnárodní oligarchie. Všichni zřejmě vychcípají hlady, než by se dočkali.
  Sociální demokracie je obrazem téhož, jen v oranžové barvě. Ze všeho nejvíce připomíná vedení odborů. Všichni se plácají po zádech, jací jsou šíbři vodí si d barák kurvy a pořádají opulentní oslavy za peníze zotročeného Českého národa. Dvacet pět let
  Tihle lidé Český národ nikdy nepovedou. Nemají vůli ani morální zásady. Jeto mafie. Tak jakápak rekonstrukce strany. Až vás uvidíme na náměstích, až půjdete v čele statisícových zástupů, pak budete naší stranou. Teď jste partou zločinců, co přivedla celý národ do bídy. A taky tak s vámi zatočíme.

  OdpovědětVymazat
 11. Sociální demokracie je napůl včela a napůl pes. Vláda musí být jednobarevná aby se nemohla vymlouvat a vládnout přez referenda na všech úrovních od místních až po celostátní. Proto je potřeba volit strany které mají v programu referendum. Ostatní je koaliční podvod.

  OdpovědětVymazat
 12. Co dělat? Vyexpedovat Bohuslava (dokud je čas) někam hodně daleko. Jo, a nemám na mysli Brusel!

  OdpovědětVymazat
 13. Co dělat? Přiznat sobě a nejlépe i veřejně, že tato strana je mafie - toť vše, co se stím dádělat. Mafie !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mafia, je proti ČSSD spolek neškodných amatérů. Jsou prolezlí celou společností,jak zhoubná metastáze.
   Standa Gross by mohl vyprávět,jak "revoluce požírá své děti", kdyby mohl.
   Ale nemůže a není náhoda.

   Vymazat
 14. no vidíte, vy jste měli plnou hubu keců s bratr Sobotka to řekl za vás jednou větou

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nasi-lide-Izrael-podporuji-pochvaluje-si-Sobotka-Navrhuje-jeste-zintenzivnit-vztahy-464254
  Není třeba Čechů, není třeba České republiky. Židé v Čechách si vystačí sami

  OdpovědětVymazat
 15. Radim Valenčík evidentně nepochopil poslání současných etablovaných politických stran, včetně ČSSD, včetně jejích funkcionářů, nezaslepených žádnou ideologií a nezasažených žádnou vidinou plnění jakýchsi programů. Jde jim všem, (s výjimkou zaslepených idealistů, pokud vůbec nějací existují), o podíl na moci - ve vyšších patrech politických stran, v nižších patrech o vyhlídku získání slušně honorovaných koryt, pod vlivem vidiny stranické kariéry. Lze-li toho dosáhnout prostřednictvím píle, s udílením knížecích rad a tvorbou rádoby osvícených, nicméně evidentně iracionálních programů, je kardinální otázkou. Sjezd se blíží, výsledek tedy v dohlednu. Tak či onak půjde jen o výsledek pozdní, na pozici věrolomné, nevolitelné, upadající strany.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.