Reklama

čtvrtek 10. listopadu 2016

"Elity" dostaly přes ústa

Ivan David
10. 11. 2016
Těmi ústy míním "elitou"ovládaná (nejen vlastněná) média. Klíčové nejsou informace a jejich zatajování. Klíčová je normotvorná funkce. Výroba myšlenkových stereotypů prostřednictvím pohádek pro lidi dospělé (aspoň podle kalendářního věku). V nich se dozvědí, co je dobro, co je zlo a hlavně že pravda vítězí, protože pravda je to co vítězí (G.Laub).Demokracie byla dosud tolerována jen proto, že lid byl správně veden. Správné vedení zprostředkovávala média. K tomu není potřeba, aby každý presstitut byl dokonale instruován. Stačí, když ho usměrňuje šéf, který ví, co se nahoře líbí. 99% presstitutů ani pořádně neví, čemu slouží. Většinou si dokonce myslí, že mají svobodu. Nechápou, že byli vybráni právě proto, jakou svobodu dobrovolně uplatňují.

Veřejnost ve své velké většině uvažuje ve stereotypech, které pokládá za produkt vlastního myšlení. V době před desítkami let, když existovala pluralita médií, tomu tak bylo jen v omezené míře. Tisk nepředstíral objektivitu, ale byl otevřeně stranický. Lidé uvažovali ve stereotypech podle svého stranického výběru a jen málokteří četli několikery noviny. Bylo to drahé a časově příliš náročné. Od třicátých let byly snadno dostupné rozhlasové a od šedesátých let televizní přijímače. Vysílání a distribuce signálu byly nákladné. To umožnilo zásadně omezit pluralitu a zvýšilo efektivnost mediální manipulace. Do toho od devadesátých let a masivně od počátku nového století vstoupil internet. Velmi nízká cena šíření nezávislých informací nejprve zlomila vliv papírových médií, které nejsou konkurenceschopná, následně mírní sílu propagandistického vlivu televize a rozhlasu, protože je pro uživatele zdarma a kdykoli k dispozici. Pro lidi je "zajímavé" a přitažlivé to, co je v rozporu s očekáváním. To jsou názory odchylné od televizních stereotypů. Pronásledování "teorií spiknutí" nepomáhá.

Asi před deseti  lety mi známý mediální analytik odpověděl na otázku, zda možnost levně produkovat vlastní média nepovede k úpadku mainstreamu a možnosti vyhnout se jeho manipulaci. Odpověděl, že papír zmizí, ale novináři z papírových médií přejdou na internet a nebude jim možno konkurovat, protože budou poskytovat informace na profesionální úrovni. To je sice pravda, ale pluralita samotná vede k přemýšlení nad věrohodností předkládaných zpráv. Zoufalé výkřiky vyvolavačů nabízejících "pohotové ověřené informace od našich zpravodajů", jsou reakcí na sílící pochybnosti, v jakém smyslu jsou informace ověřené a čí jsou ti "naši" zpravodajové. Takže to lidé sice masově čtou, ale ne už tak masově tomu věří. Proto ta lidová označení "hovinky" a "i-děs". Argumentace, že nezávislé zprávy čte jen malý podíl populace je zavádějící, neboť lidé, kteří chtěli přemýšlet a nejen přijímat, tvořili vždy jen malý podíl populace. Šlo však vždy o "opinion makery", nositele autority v jejich blízkém okolí. Prolétnout během půlhodiny cestou do práce pět webů je snazší a levnější, než si opatřit, zaplatit a přečíst patery noviny.


Revoluce, která se protáhne a těžko skončí nerozhodně

"Elity" nic neděsí více než možnost, že by měli příležitost k rozhodování lidé, kteří jsou aspoň trochu objektivně informovaní. Budou se snažit upadající vliv svých médií doplnit dalšími prostředky. Vyzkoušená je debilizace, odvádění pozornosti. Ta nemusí stačit zakrýt skutečné problémy, které narostou do velkých rozměrů. Dalším prostředkem je pokus o kontrolu nad sdružováním. Pokud však počet a/nebo velikost takových skupin přesáhne kritickou mez, je kontrola těžko možná. Neziskovky jsou k smíchu. Zbývá jejich policie a jejich (protože profesionální) armáda. Cestu ukázal sultán v demokratickém spojeneckém Turecku.

Lidé se naučí, že oni nejsou "my". Oni nepatří do naší komunity, oni ji ničí a "náš" sebezáchovný pud nás musí vést k odstranění těch, kteří nám vládnou k naší škodě.

Může se stát že lidé, kteří žili klidně jako ovce, protože se mohli napást a dobře chápali, proč se musejí nechat ostříhat, o svůj klid přijdou. Chaos, který vznikne, nebude v ničem připomínat idylu někdejší demokracie, v níž skoro všichni věděli, co si mají myslet. Revoluce nikdy nedopadá úplně dobře, ale tak jako tak nastane.


- - -

60 komentářů :

 1. Přes ústa dostaly především debilní konspirační plátky jako je NR které nás přesvědčovaly, že v USA (ani u nás) žádná demokracie není, že volby jsou zmanipulované a předem rozhodnuté.
  Stejně tak jste tady štvali před kr. volbami proti Babišovi. Také jste dostali přes hubu.

  Tak raději zpytujte vlastní svědomí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbe, kdybys četl pozorněji, tak bys tak nevyváděl. Co ty víš, jestli volby v USA nebyly zmanipulované? Vždyť Hitlery dostala o 146 tisíc hlasů víc než Trumpeta! Co když ti, co manipulují hlasovacími stroji měli už Hitlery a celého Clintonovic klanu plné zuby? A co se týče oligarchy Bartoše, tak ten je samozřejmě stále hrozbou demokracie. Řídit stát jako firmu přece chtěl i Mussolini. A jestli's chytráku nebyl nikdy nikde zaměstnaný, tak věz, že v úspěšné firmě není nikdy žádná demokracie!

   Smazat
  2. Kašpárku, samozřejmě, že volby byly zmanipulované, už jen ty mašiny, jak najednou selhávaly. Ale počet hlasů pro Trumpa přesáhl mez, nad kterou už to více zmanipulovat nešlo. To je ale nad tvoje chápání, Pepíku Vyskoči.

   Smazat
  3. 15:50
   Chujmere debiloviči,ty zmatendj potrate opičí kurvy,jde v prdeli jak Baťa s dřevákama a nechceš si to lejnolahvárenskej bezmozku přiznat?!!!Zbývá ti jediný....stěžovat si Šapitovi nnebo přímo čokovopici z Fuckingtownu!!!!

   Smazat
  4. 16:18

   Právě že počet hlasů v mnohých státech ve kterých vyhrál Trump byl velmi těsný. Ale vítěz v každém státě prostě bere vše.
   Když o systému US voleb víš hovno tak raději drž hubu, ty experte.

   Smazat
  5. Pro 16:37 pro neinformovaného byl těsný. Ve skutečnosti to bylo tak 80:20. Je to jako u nás Zeman, kde křičí jenom kavárna a Havlisté a machrují, že za nimi stojí stojí půlka národa, ale bude jich i s přisluhovači maximálně 5%.

   Smazat
  6. Re 15:50:
   Vaše sveřepost zasluhuje i uznání!
   Na jedné straně nemáte tento web v lásce, máte k němu výhrad na mancáry, nikoho dalšího svými vstupy beztak neokouzlujete ...
   .. a současně vás přitahuje tak, jak noční můru přitahuje světlo lampy.
   To abyste zde jako první položil příspěvek či spíš odsudek?
   Co vás k tomu vede?
   Oni vás za to platí? ...

   Smazat
  7. Nejenom že je obdivuhodné, že vždycky reaguješ jako první, takže tě to velice, ale velice zajímá, co se zde děje, ale i to, jak jsi setrvale se svými argumenty mimo, svědčí o tom, že jsi prostě hloupý ale pracovitý. To je fakt smutné.

   Smazat
 2. Napsal jsem to špatně, když to hlupák nechápe?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já chápu co jsi napsal.
   Vy s hrajete na nějaká lepší média, opovrhujete jinými, novináře urážlivě nazýváte "presstitutkami".
   Přitom ta vaše slavná NR publikuje 90% zcela jednostranných protizápadních konspiračních sraček. Jděte se bodnout i s tím vaším ulhaným kámošem Zemanem.

   Smazat
  2. Napsáno je to dobře, ale šulibrk si našel fintu a myslí si ,že je chytrý. Ale je to pablb, který už ani nechápe ,že se snaží nadarmo a hlavně zadarmo. Konspirace končí a pujde do řiti pardon do jussej.

   Smazat
  3. Nepodepsaný a nevychovaný "novináři", Nová republika vyvažuje lži a manipulace mainstreamu a tzv."veřejnoprávních" médií. To, že tu prskáte vztaky jen svědčí o tom, že neunesete, jako každý nositel lži, konfrontaci se skutečností, s jiným ázorem, s jiným výkjladem světa. Jste nebezpečný omezenec, který by nejspíš lidi za jiné názory střílel a upaloval, kdybyste ovšem mohl. Naštěstí zatím nemůžete, tak se tu vyblíváte ze své nenávisti k pravdě, nenávisti k alternativám.

   Smazat
  4. 16:09

   Co končí? Už se moc těším až se za pár měsíců začnete nad vaším spasitelem Trumpem kroutit jak úhoři. Pak vám ty vaše dnes oslavné bláboly s chutí omlátím o hlavu. Těším se. Taky se těšte :-D

   Smazat
  5. To těšení se ze všech nespokojenců s výsledky jakýchkoli voleb pokaždé přímo tryská. Mlátit druhým o hlavu odlišnými názory, to je nesplnitelný sen omezenců disponujících tím jediným správným názorem.

   Smazat
  6. Dobry den. On to dobre chape, jen si potreboval "plivnout jedovatou slinu", protoze vcerejsek, zase "polozil dalsi prekazku" do cesty k NWO. Cast techto trollu to navic nedela z hlouposti, ale pro "privydelek" a vcera se ukazalo, ze "neplnili svedomite zadane ukoly" :-)

   Osobne si ale myslim, ze kdyby weby, ke kterym NR patri, nezverejnovali vsechna fakta, vcetne tech "nevhodnych", tak by ty hlasovaci "masiny" klidne naparametrizovali "na vyhru" Clintonove. Takhle je nejspis naparametrizovali na mirnou vyhru Trumpa, aby alespon zamaskovali velikost predchozi medialni blamaze. Podle ucasti na predvolebnich mitinzich, ze kterych se da usuzovat na volebni preference, by byla prohra Clontonove totiz mnohem drtivejsi.

   Proto patri dik vsem nezavislym webum, za jejich zasluhy.

   Smazat
  7. 15:59 Napsal jste ten článek velmi dobře, ale to Ti "diskutující", kteří mají "pěnu u úst", by si museli ten článek chtít vůbec přečíst. Jejich "chlebodárci" je přece za to neplatí.
   Rozbíjení diskuzí, zesměšňování, vyhrožování , apod., to je zřejmě jejich "pracovní náplň". Jejich zaměstnavatelé dosud nepochopili, pokud jsou toho vůbec schopni, že jim "zvoní hrana".

   Smazat
  8. Pohořel jejich,,kníže, pohořela jejich Hillary, nikdo je nemá rád, jsou trapní až stupidní. 17.03 já myslím, že je nikdo neřídí, oni jsou blbí od přírody a pouze si tady léčí svoje mindráky...Prostě si vybrali špatné koně!

   Smazat
  9. Napsal jste to naopak dobře, ale problém je že hlupák nechce a nemůže chápat. Odporuje to jeho schématu - jak jste zmínil.
   Jinak se nemohu zbavit dojmu, že ta masová manipulace prostřednictvím "užitečných idiotů" (v médiích) byla velmi přesně namířena. Možná, že již volba českého prezidenta určila směr těm, kteří rozhodují a technologie se vybrousila dále Brexitem. Masové využití užitečných idiotů není jistě nic nového, co je ale nové, je způsob jejich využití. Dříve byla masa idiotů "koncovým příjemcem" manipulační informace a dnes se přesunula do aktivní role, kdy sama hlásá. Nedivím se Miloši Zemanovi, že se u TV zpráv náramně baví. Západní mediální mainstream zaplavila "fantómová inteligence a frontoví idioti"... ;-)

   Smazat
  10. Zásada politkorektnosti: Bych neupad v zrádné víry Parlameantních Listů, dám si dělat u Famíry Štětinovu bystu.

   Smazat
  11. 16,15 Ty nechápeš, že je řeč o médiích a ne o Trumpovi. Amíci ať si třeští jak chtějí, ale jde o to, že média už nemají moc. Kdybys byl trošku inteligentní, tak bys to pochopil, ale ty jsi jednoduchý a prvoplánový a tak je těžké pořízení s tebou.

   Smazat
 3. Ono skutečně je to s demokracií v kapitalismu přinejmenším zvláštní. Stejně zvláštní, jako to bylo s demokracií za socialismu. Tehdy měla sloužit proletariátu, tedy aspoň většině. Demokracie ve službách kapitálu slouží kapitalistům, tedy menšině. To tedy za podmínek, když vůbec uvažujeme o možnosti, že by diktatura mohla být spojována s demokracií - ať už ta kapitálu, tak nakonec i ta proletariátu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je ono, o to tu stále jde!

   Smazat
  2. Jenže ta diktatura proletariátu zde byla možná tak dva roky po revoluci. Potom se to zvrtlo tak, že vládla byrokracie s bílými límečky. Dělníci měli mít doma každý winchestrovku a 200 ostrejch. A diktatura kapitálu, to je jinčí kafe. Jakoby neviditelná a přesto neúprosná a drtící.

   Smazat
 4. Co to je demokracie. Za totáču aspoň nebyli žebráci a cikáni museli makat.

  OdpovědětSmazat
 5. 16:15
  Pepíku, tady jde o to, že vyhrál Trump nad bestií, která by nás vehnala do války za tvoji "pravdu a lásku". Asi tak, havloide.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "ktrá by nás vehnala do války"

   Říkal kdo? Debilové na konspiračních serverech kteří tvrdili, že referendum o Brexitu je zmanipulované a výsledek předem jasný? Debilové kteří tvrdili, že US prezidentské volby jsou zmanipulované a Soros ovládá volební mašiny? Nebo nějací jiní konspirační debilové?
   Nebo to tvrdí kabaretní duo Zeman+Ovčáček které lživě obvinilo US ambasadora, že nebyl 28. na Hradě???

   Smazat
  2. Ano, 16,32
   a miliony židů zplynování jenom předstírali. Naši němečtí přátelé se stali pouhou obětí krvelačných českých bestií, kteří si genocidu národů vymysleli a hodili jí na Německo.
   Zapomněl jsem na něco?

   Smazat
  3. Pane Hricáku,
   miliony židů zplynování jenom předstírali.
   Já bych tam dal y, tedy miliony předstíraly.
   Vím, řešíte světové problémy, ale přesto. Kdyby to četly děti...Jste Čech, nebo se mýlím ?

   Smazat
  4. 17,16
   Za hrubku se omlouvám. Asi jak jsem myslel na ty židy, nedošlo mi že jich byly miliony.
   Ale jsou tu i horší.

   Smazat
 6. Důležité bude si zapamatovat, kdo je kdo a na čí straně stojí. Až se začne lámat chleba, bude muset společnost právě s těmito lidmi zatočit. Možná právě proto spousta Jidášů vystupuje na internetu anonymně. Vědí, nebo alespoň tuší, že systém, který tady obhajují, je dlouhodobě neudržitelný. A až jednou lidem dojde trpělivost, nedopadne to s nimi dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, Hricáku, vyhrožuj svojí pizdě a parchantům doma. Můžeš je klidně i zmlátit. Ale na veřejnost mezi slušné lidi se svými násilnickými představami neloz, psychopate.

   Smazat
  2. Potrefená husa?
   Zatím jste lidem vyhrožovali vy, dobroserové. Cenzurou na internetu, omezováním svobod, změnami volebních zákonů. Jen to zkuste!

   Smazat
  3. 16:34
   Zalez zpátky do ku..dy ty k..y co s tebou nevím proč po porodu nepraštila o parník,havlolejnolahvárenská žumpo!!!!!

   Smazat
  4. Hricáku, uklidni se už. Už ti to začíná přerůstat přes hlavu a ztratil jsi veškeré zábrany. Naštěstí takoví psychopati a frustráti jako ty, kteří se třesou na to aby s někým zatočili, nemají a už nikdy nebudou mít žádnou moc.

   Smazat
  5. To máš pravdu. Oni jí totiž už mají. Alespoň prozatím.

   Smazat
  6. 16:47
   Ty chujmerovský nesvéprávný debilní hovado,jdi vobšťastnit ty stoletou bezzubou šlápotu se kterou máš ty zrzavý potraty a necpi ten ussackej rypák mezi normální lidi,havlolejnolahvárenskej genetickej odpade!!!!

   Smazat
 7. Už se opakuji, ale já osobně si od Trumpa zatím nic neslibuji. Prozatím jsem spokojený s tím, jak se dobroserům napříč světem protáhla huba. Byli tolik jistí. Všechno šlo tak hladce a najednou se to začalo srát. Nejdřív brexit a teď Trump.
  Dal bych stovku za to, vidět ksichty Prouzů, Jandů, Junckerů,... v okamžiku, kdy se dozvěděli, že bude Trump prezidentem. Neviděl jsem, nevadí. Musím si vystačit s Borky a Takáči. I tak jsem si to užil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Všechno šlo tak hladce a najednou se to začalo srát"

   To je ale nějaký divný, když to bylo všechno zmanipulovaný, výsledek předem dán, za páčky volebních mašin tahal Soroš osobně a ono se to začalo nějak srát. :-D
   Spíš vy, konspirační debilové, si začínáte srát do huby.

   Smazat
  2. Ty kreténe, a nenapadlo tě, že to prošlo právě proto, že lidé s touto variantou počítali a dávali větší pozor? Mimochodem, tak hladce to zase nešlo. V Pensylvánii se nějaké čachry proflákly. Až utichnou emoce, třeba se dozvíme i něco bližšího.

   Smazat
  3. Ne, nenapadlo. Prostě jste si opět vymýšleli a mleli svá obvyklá konspirační hovna.

   Smazat
  4. Chvili jsem hledal vhodny cesky vyraz pro neco, kdy predepises vysledek a strategii si urcuje SW (v tom stroji), aby pritom maskoval svoji cinnost. Pak me napadl vyraz "parametrizace", viz muj prispevek vyse.

   Pro blba, jako jses ty "anonyme", ale staci vedet, ze ta masina je chytrejsi nez ty. Beztak bys to v zivote nepochopil.

   Smazat
  5. Asi stejně jako vy, dobroseři, když za každým jiným, než vám vyhovujícím názorem, vidíte ruského placeného špióna. Jenom nádech v jiném, než evropském rytmu znamená odklon do ruské náruče. Co teprve vyslovit nějakou pochybnost o těch kravinách, které na nás blije televize.

   Smazat
 8. 16:34 jses moc mladý abys tady někomu nadával.Ze školy máš v té makovici bordel, tak se snaž být aspoň slušný, jestli to není na tebe moc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je marné. Buď je za to placený, nebo se narodil s polovinou mozku. V obou případech je kvalitativní posun vyloučen.

   Smazat
  2. 16:59
   Kvalitativní posun na tvou úroveň možný je. Stačí odebrat i druhou polovinu mozku.

   Smazat
  3. Je to filcka přisátá k americký prdeli. Kašlete na něj.

   Smazat
 9. Zapomněl jsem dodat. Jsem přesvědčený, že Trumpem a brexitem to jenom začalo. Příští rok bude odejita Merkelová a další loukotě toho rozvrzaného unijního kola jí budou následovat. A pak se věci začnou vracet pomalu do normálu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A na koho by jsi potom nadával, prosimtě? Co má být ten "normál"?

   Smazat
  2. Třeba to, že mi nebude diktovat život parta buzíků podle nějakých evropských hovnot, které beztak stojí za hovno.

   Smazat
  3. Hricáku, život ti nikdo nediktuje, můžeš si dělat co chceš. Tvůj problém je zřejmě někde jinde.

   Smazat
  4. Pane Hricaku. Nebyl bych zase takovy optimista. Take bych nikdy nevolil "mstiveho karieristu" svym presidentem, pokud by proti nemu stal "bezskrupilozni karierista" (Fiser - jak se predpokladalo v odhadech), ale vykonavatel NWO. Myslim si, ze americane nejsou hloupi, jak je mnohdy predkladano, jen ziji v tomto manipulativnim systemu po mnoho generaci, takze vi ze pokud budou "prilis kriticti" v nazorech, budou praci hure hledat, nez ji ztracet a pod.

   Smazat
  5. 17:10 si dosud nestačil všimnout, že jeho život je diktován dementními rozhodnutími Německou EU. Taky má problém někde jinde, ale tak už to bývá s jedinci, příchylnými k evropským hovnotám pornojandy.

   Smazat
  6. No já už bych si tak jistý nebyl. Nadávat na režim v hospodě jsem mohl za bolševika také. V tom ostatním nám evropský socialismus začíná utahovat pěkně u huby. A v některých ohledech už zašel dál, než ta slavná totalita.

   Smazat
  7. Škoda, že na myšlenkově hodnotný článek je až příliš často reagováno namísto argumenty pro nebo proti, prázdnými vulgaritami. Škoda, když se k takovým reakcím nechají vyprovokovat samotní příznivci trendu, který zastává portál Nová republika. S blbostí (a prodejností) je nutné bojovat, i když je neporazitelná. Ne ale jejími prostředky!

   Smazat
 10. Asi máte pravdu, Juro. Asi si stále nemůžu zvyknout na politický slovník. Pro mne bílá je a zůstane bílou. Pro politiky může být od bělejší, až po černou. říkají tomu také politická korektnost.

  OdpovědětSmazat
 11. 16:08 a nebyly to čirou náhodou otevřeny hlasovací urny v nichž byly jen a pouze hlasy pro tu válčení chtivou slepici? O těch urnách bylo také psáno na netu. Mimochodem myslel jsem si, že opice jsou chytřejší než slepice ale velice jsem se mýlil což je lidské, když jsem se dozvěděl, že ji ten opičák podporoval ale je možné že to nebyla jeho vlastní podpora.

  OdpovědětSmazat
 12. No doufejme, že Trump se ukáže nakonec býti pragmatickým, racionálním člověkem a nebude takový mstivý kokot vyhledávajícím a provokujícím konflikty se všemi a všude jako náš "sjednotitel a prezident dolních 10 milionů", Zeman. To by světu ještě chybělo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otázka je, jestli to Vy 18:17, máte jako vlastní a ověřený poznatek to „o mstivém kokotu vyhledávajícím a provokujícím konflikty ... Zeman“ nebo to máte nakukáno kavárnou a zda jste ještě neopomněl nálepku alkoholika pro téhož Zemana. No, všelijak neuspokojeným se nepřítel a „autoritami“ předhozený neřád vždycky a od nepaměti hodí. Kavárna to ví a zná, troubové to neprohlédli a jsouce hloupí ani neprohlédnou.

   Smazat
 13. Elita - individua, co sama sebe zpupně nazývají elitou a horními deseti tisíci. Ve skutečnosti je to spodina společnosti, verbež, která je DOLNÍMI deseti tisíci. Už někdy před deseti lety (NIKOLI "deset let zpátky", jak říkají negramotní debilové v televizi!) jsem napsal toto:

  GALÉRKA ELITY NÁRODA
  Na českou elitu je pohled dvojí:
  Jak nazvat kmotry, co za nimi stojí,
  co jejich konání mají na práci?
  Jsou to spíš loutkáři nebo pasáci?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.