Reklama

čtvrtek 17. listopadu 2016

Filipínský kámen ve světové mozaice

CROIX 
17. 11. 2016
Dne 19. listopadu 2016 se má v peruánské Limě sejít současný filipínský prezident Duterte s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Podle Putinova tiskového mluvčího Dmitrije Peskova se na této schůzce bude projednávat spolupráce v oblasti účasti ruských firem na těžbě filipínské ropy a také navázání spolupráce mezi Filipínami a Ruskou federací ve vojenské oblasti.  
Většina veřejnosti v mainstreamových i alternativních médií všeho druhu zajisté zaregistrovala místy velmi drsné výroky filipínského prezidenta na adresu Spojených států amerických a zvlášť na adresu úřadujícího amerického prezidenta Baracka Obamy. Takové peprné detaily není třeba si připomínat, ale to podstatné z jeho výroků ano. Duterte mimo jiné řekl, že USA mohou zapomenout na dohodu EDCA o rozšíření vojenské spolupráce s Filipínami, pokud on zůstane u moci. Dále uvedl, že jeho země chce uzavřít smlouvy o spolupráci s Ruskem a Čínou v ekonomické i obranné sféře. Rovněž uvedl, že se chce dočkat doby, kdy na Filipínách nebudou přítomny žádné jiné vojenské jednotky krom těch filipínské armády, čímž měl na mysli americké vojenské základny, které se dlouhodobě na Filipínách nacházejí a které chce v horizontu asi dvou let uzavřít.

Americká reakce na tyto kroky je pozoruhodná. Žádná ultimáta a tvrdá vyjádření, natož fyzické protiakce, silový nátlak. Nic významného v tomto směru Washington nepředvedl. Podívejte, co je dneska vůči USA beztrestně možné!

Pozitivní výrok od Duterteho na americkou adresu zazněl, až pokud se týkal Donalda Trumpa, čerstvého vítěze amerických prezidentských voleb. Pokud jde o Trumpa, Duterte s ním očekává pozitivní spolupráci, stejně jako s Vladimírem Putinem. Chce snad Duterte slevit ze svých výroků a chystaných plánů po té, co se úřadujícím americkým prezidentem stane Donald Trump? Z plánů, které přímo ohrožují strategické pozice USA v této části Tichooceánského prostoru a oslabily by postavení USA v Tichomoří celkově? Ale vůbec ne, nadcházející schůzka s Putinem a další pokračování výše popsané Duterteho politiky o tom nesvědčí. Co tedy vidíme před sebou?

Tady v Evropě jsme schopni celkem správně rozeznávat kousek po kousku se postupně skládající kameny evropské části nové světové mozaiky. Z těchto kamenů uveďme třeba znovuzvolení Vladimíra Putina ruským prezidentem v roce 2012, nástup Viktora Orbána do čela Maďarska, koordinovaný postup visegrádské „čtyřky“ a Rakouska v době gradace emigrační krize, zadržení realizace původních plánů NATO na Ukrajině a v blízkém okolí, na Blízkém východě, obrat ve válce v Sýrii a naposledy výsledky prezidentských voleb v Bulharsku a Moldávii. Stejně dobře vnímáme význam aktuálního přiložení opravdu důležitého kamene do skládající se nové světové mozaiky v podobě volebního vítězství Donalda Trumpa v USA jako předzvěst realizace dalších globálních změn ve světě.

Filipínského prezidenta Duterteho, vzdáleného „na druhém konci světa“ s jeho výroky a brutálním honem na drogové gangy vnímá mnoho lidí spíše jako extravagantní kuriozitu. Ale jeho příchod k moci a následně realizovaná politika jsou jedním z významných kamenů nově skládané globální mozaiky. Jak je zmíněno výše, jde o plány, které přímo ohrožují strategické pozice USA v této části Tichooceánského prostoru a silně oslabí celkové postavení USA v Tichomoří v případě úplné realizace.

Spojené státy americké se zmocnily Filipín na Španělsku válkou v roce 1898. Tehdy také získaly pod svou kontrolu další pacifické ostrovy strategického významu jako například Guam a také třeba Kubu a Portoriko. Od té doby byly Filipíny v americké sféře vlivu jakožto strategická država v této části Tichomoří, byť po formální stránce postupně získávaly určitou samostatnost. O jejich prezidentech však rozhodovaly hlavně Spojené státy. Proto si myslím, že ze strategického hlediska vymaňování se Filipín po 118 letech z americké sféry vlivu, které můžeme nyní sledovat v přímém přenosu, je zatím největší trhlinou uvnitř přímého amerického světového impéria.

To, že výše uvedená politika filipínskému prezidentovi stále prochází znamená, že za ním stojí mocné síly globálního významu, které dokáží americké domácí elity zapojené do globální hry, představované například klany Bushových, Clintonových, Rockefellerových a dalších, „přehrát.“ Tyto globální síly budou mít nyní v Bílém domě svého muže – Donalda Trumpa, se kterým spojuje pozitivní očekávání Duterte, byť je z neznalosti věci Trump mediálně představován jako jakýsi izolacionista. Tato jeho vnější úloha je však v souladu s plány, které budou dále naznačeny. Jde o to, že americké „národní“ elity se na sebe pokusily po demontáži Sovětského svazu a ukončení modelu bipolárního světa strhnout od 90. let veškerou moc nad světem zavedením unipolárního modelu, v němž vše řídí světový četník USA s pomocí své vojenské síly a dolaru coby hlavní či jedinou světovou rezervní měnou „krytou“ právě vojenskou silou. V tomto ohledu narazily na odpor globálních sil, které ovšem mají své zastoupení i v rámci amerických mocenských struktur a k nimž náleží mimo jiné i Donald Trump. Proti prvnímu plánu, který naposledy utrpěl zásadní neúspěch spolu s neúspěchem Clintonové v prezidentských volbách, pracují na plánu jiném. Tím je svět skládající se z několika hospodářských a měnových zón.

To více vyhovuje také Rusku a Číně, třebaže zejména Rusko má ambice realizovat ještě i vlastní model globalizace, takže finální cíle se u těchto různých hráčů odlišují.

S ohledem na výše uvedené, Donald Trump bude – ať už se to komu líbí, nebo ne – minimálně na poli mezinárodní politiky „americkým Gorbačovem,“ protože síly které reprezentuje, budou v rámci USA prosazovat multipolární svět, v němž USA budou nadále významnou mocností a budou si držet svou sféru vlivu, ale ta už bude jen jednou z několika dalších obdobných ve světě. To, co se nyní odehrává kolem Filipín, je pro otevřeného pozorovatele názorným svědectvím o tom, jak tyto výše popsané procesy již pokročily. A konkrétně Rusko a Čína budou garanty toho, že Filipíny budou schopny si svoji novou roli dále osvojit a udržet a USA určený kout světa postupně strategicky vyklidí. A nejen tento.

19 komentářů :

 1. No něco opravdu velkého, něco co se "sluníčkářským" fašistům a jElitářům hodně moc nelíbí, se na tom našem maličkém světe opravdu děje ;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jistě. Například dolar krachuje, přesně jak už 10 let předvídáte, idioti :-D

   http://byznys.ihned.cz/c1-65522730-dolar-je-na-nejvyssi-urovni-od-roku-2003-reaguje-na-vyhlidku-brzke-zmeny-urokovych-sazeb

   Smazat
  2. Za filipinskym presidentem samozrejme nikdo nestoji a proto hleda spojence jako kazdej trochu normalni politik , ktery ma na mysli jen zlepseni pomeru a bezpeci sve vlasti. A to vse pro sve spoluobcany.
   Vyhody spojene s Ruskem prevazuji ,zrejme spolu se suverenitou drzenou obcany Filipin. O niz Putin neusiluje.
   Valka prohrana Spanelskem s imperialnim USA, pak vyustila do prodeje Filipin /neco jako prodeje smecky psu/ a velkym pogromem na filipince usilujici o Svobodu a Nezavislost sve vlasti.
   Brutalne potlacene masakry USA.
   Velky Tlak na /rumps/ a Trumpa celeho. Prijde.
   Chytani se vsech slov predvolebnich a slibu ted bude nasledovat jako obly a beny sport .
   Rikal si tohle , pamatujes , nebo ne a dle toho se bude posuzovat?
   Tak to udelej !!
   Sboriste , houfne se pak dozadujici verit a tim i pomoci udrzet Trumpovi Respect sveta !!!
   To jsou pro Trumpa dalsi Volby. Volby CELEHO SVETA.
   Pro Usaky a nebo proti Nim a jak bude svet volit?
   ...Uz jiste chystaji /najdou se vzdy takovi/ i pasti a lecky na vyhody maximalni...To bylo a bude ...
   Obstoji Trump, nebo se Zobamizuje a bude Zobamizovan do ztracena... do bezcennosti a upadku ....
   Zapomneni...

   Smazat
 2. Duterte je prostý a spíše jen primitivní indián,který je ovládán svým kmenem nevalné úrovně. To je člověk,který vývojově natolik zaostává za Západem,že má daleko blíže k Rusku a Číně a vidí u nich větší možnost vlastní seberealizace. Zdánlivě, protože když se Filipín USA "vzdají" ,ztratí Filipíny svou "moc" a obranu. Vlastně,upřímně, Duterte je jen blbý blbec,který už brzy zapláče nad vlastní naivitou namyšleného pitomce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkujem za názor "profi" "kavárny"

   Smazat
  2. Asi ti synku ulítlo, že Filipíny nejsou v americe. Z opakuj si zeměpis.

   Smazat
  3. 23:58-to jsou jen ty "hodnoty využitelnosti" z pohledu USA a našeho intelektuálního trolla.

   Smazat
  4. 23:26, 23:32 jistě, tu emerickou demokracii kazí ti blbci z obyčejného póvlu nemajetných lúzrů. Že ano, kavárno? Pak se divte třídní nenávisti. US dolare hurá, biliony v minusu, nic se neděje. Zaplatí to lúzři odevšat. Jenže, na věky to nepůjde.

   Smazat
  5. Blbeček 23:26 Akosi sa ti nedostáva aspoň minimálneho finančného a ekonomického povedomia, inak by si sa zamyslel nad tým, ktorá že to banka vo veľkom nakupuje americké dlhopisy od Číny a Saudov, čím síce vytvára akože dopyt a posiluje dolár, ale v konečnom dôsledku bude nasledovať osud Lehman Brothers z 2008.

   Smazat
 3. Tak "revolucionář" Trump už se slejzá i s Kissigerem. Soudruzi vaše blekotání a neděje které si děláte jsou k smíchu.

  https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/420952-trump-jednal-s-byvalym-sefem-diplomacie-kissingerem.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chytrolíne 0:34, opravdu je nejisté, co Donald Trump ve své kampani myslel vážně a co z toho realizovat, pokud chce, dokáže. Jisté a významné je to, na co voliči ve významné míře slyšeli a co bylo reálnými voliči vlastně oraženo. Pokud komu nedochází, že svět zraje ke změnám, nebo je prodlouženou rukou propagandy odcházející moci, ať pokračuje. Při nejmenším se historicky znemožní (Werich, Císařův pekař ...).

   Smazat
  2. Nejen s nim cela plejada jede sroubovici po prdeli za Vudcem- Romney, a spousta dalsich ,nebude zed, bude plot insurance se take nebude rusit dle puvodniho blabolu. Vsicni ti sileni co se stehovali do Canady se take jiz nestehuji (kde by nasli tolik volu na jedne hromade ,kteri je zivi ,kazdy negr ktery huhla jedujedu dolu ,kdyz jsem dojel dolu nabil jsem si drzku,je milionar a proste jen zoufalci si mysli ze se neco zmeni pro ne . Vubec nic na to vezmi jed.a co ti co vytvorili ve vlastni partaji ligu proti Trumpovi ,stejna pakaz jako pred tim

   Smazat
  3. Kissinger byl Maův a nyní je Zemanův kamo - https://en.wikipedia.org/wiki/1972_Nixon_visit_to_China

   Smazat
  4. Kissinger se svým vůbec nejvíc nejlepším kamo Zemanem se shodli o ukronáccích - http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1014309-zeman-genscher-a-kissinger-ve-shode-na-ukrajine-je-obcanska-valka

   Smazat
  5. 19:31- a on to někdo spochybňuje?

   Smazat
  6. Anonymní18. listopadu 2016 0:34
   To je normální. Zaorálek nám to vysvětlil 16.11.16 v Interview CT24: „ Existuje zvyklost v Evropě i v USA, že se za předvolebními výroky udělá tlustá čára a nepřipomínají se.“ P.K.

   Smazat
  7. 21:04 - ten soudruhy volající kreten nahoře s tím jeho "slejzáním" pana Trumpa s přítelem pana Zemana a strůjcem uznání Pekingu místo Tchajpeje za jedinou Čínu Henry Kissingerem ... patrně se to tomu debiloj nedoneslo:)

   Smazat
 4. V súčasnom svete už nikto okrem nejakých domorodých kmeňov nie je v politickej oblasti "samým vojakom v poli". Takže ani Duerte by si len tak netrúfal štekať na veľkého psa. Mozaika sa skladá počnúc Duartem a končiac trebárs pápežom či Trumpom. Len aká skladačka to bude? Raz sa nám predostiera Multi-Európa, inokedy redukcia obyvateľstva na zlatú miliardu, NWO apod. Nejakému NWO by sme sa nemali brániť, pretože ak bude obyvateľov na zemi stále pribúdať a príroda ostáva stále ta istá, tak nejaký režim na zemi bude potrebný. Len v akom rozsahu a akej podobe sa realizuje? Rád by som už počul niečo na ukľudnenie. Neide už o moju generáciu v jeseni života ale o tú nasledujúcu, čo nám nemôže byť ľahostajné.

  OdpovědětSmazat
 5. Trump byl dosazen , pro nějaké nové úkoly. Můžeme doufat, že se ta nová politika promítne pozitivně, do života lidí. Ale nelze se domnívat, že zvolením Trumpa zmizeli loutkaři za oponou. Pokud loutkaři odstavují staré koně v USA, dá se očekávat, že je budou odstraňovat i v Evropě.
  Mělo by to být pro nás povzbuzením. Oni nemění plány proto, že se jenom špatně vyspali, oni je mění proto, že se jim hroutí. A k tomu přispěli také občané, se svými odmítavými postoji k té drzé manipulaci s nimi. Měli by to být povzbuzením k ještě větší občanské aktivitě. P.K.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.