Reklama

.

.

středa 23. listopadu 2016

Hej, dospěláci! Slyšte náš hlas! - tip kulturního referenta

22.11.2016, Petr Ďoubalík, hudba, video - text - překlad - procvičení ruštiny


Zemfira - Žít ve tvé hlavě, přidaný text k písni v ukrajinské soutěži "Hlas - děti"


Jen houšť pozitivních věcí z Ukrajiny! Podívejte se na malou zajímavost z ukrajinské soutěže "Hlas - děti". Skupina dětí, vedená jedním z porotců ("Monatik"), vystoupila s písničkou ruské Zemfiry. Samotné provedení známé písničky touto dětskou trojicí mi nepřišlo až tak úžasné, ale to nevadí, překvápko se koná v druhé části vystoupení.Přibližně v čase 2:18 nastoupí "bonus" v podobě nového, přidaného textu, který reaguje na situaci v Ukrajině. Zdá se mi, že před 2 roky by něco takového bylo označeno div ne za vlastizradu, přinejmenším za nedostatek patriotismu, ale spíše by se toho nikdo vůbec neodvážil. Ještě před rokem by možná publikum reagovalo překvapeněji a nechápavěji. Teď naopak reakci publika, dospělých i mladých, dobře sledujte. Ukrajina se probouzí se zlého sna, pomalu, strašně pomalu, tvrdě zastrašena takovými příšernostmi, jako bylo třeba upalování nesouhlasných (s "majdanem") v domě odborů v Oděse, doslova "odstřel" nepohodlných novinářů, vytváření a publikování černých seznamů ministra vnitra...

Přináším písničku z dětského "Hlasu", překlad přidaného textu (z mluveného slova, omlouvám se za případné nepřesnosti), také originál písničky z koncertu Zemfiry a k němu text a překlad.

Přidaný text od 2:18
Já tak chci žít v tvé hlavě dospělé, abys konečně mohl pochopit mé touhy dětské.
Já nevím, promine mi Zemfira mou smělost? To, že zkouším do její písně přidat dětskou poctivost?
Vy jste se tak dospělými stali! Zapomněli na medaile (veteránů? - pozn. překl.), kým jste byli jste zapomněli, jak jste naštvali - celý svět vystrašili.
Podívej, co jste provedli! V čem pokračujete: víru vzali, masky oblékli, na války si hrajete?
Naše děti tu také žít budou, jestli se spojíme a uvěříme v zázrak, když se rozhodnete správně, já zůstanu, přísahám a nebudu (zlobit - pozn. překl.), přestaňte se hromadit u cizí hranice a v cizí zemi hledat radosti.
Já zůstanu, ale zatím je pod mýma nohama nalepeno tolik špíny kvůli vašim chybám. Vždyť i my jsme byli malými a hodně snili... Já toužím žít v hlavě dospělé, abys ty uslyšel dětské přání.
Přestaňte se chovat jako puberťáci,
Hej, dospěláci! Slyšte náš hlas!
To jsme my, vaše děti a my vás prosíme...
překlad z mluveného slova: Ďouba a NV

Originál z koncertu Zemfiry (14.12. 2013):

Жить в твоей голове - Земфира

Жить в твоей голове
И любить тебя неоправданно, отчаянно
Жить в твоей голове
И убить тебя неосознанно, нечаянно
Неосознанно, нечаянно

И слушали тихий океан
И видели города.
И верили в вечную любовь
И думали - навсегда

Жить в твоей голове
И любить тебя неоправданно, отчаянно
Жить в твоей голове

И убить тебя неосознанно, нечаянно
Неосознанно, нечаянно

Запутались в полной темноте
Включили свои огни
Обрушились небом в комнате
Остались совсем одни

Жить в твоей голове
И любить тебя неоправданно, отчаянно
Жить в твоей голове
И убить тебя неосознанно, нечаянно
Неосознанно, нечаянно

překlad:

Žít ve tvé hlavě
A milovat tě bezdůvodně, zoufale
Žít ve tvé hlavě
A zabít tě nevědomky, nechtěně
Nevědomky, nechtěně

A poslouchali tichý (Tichý?) oceán
A viděli města
A věřili na věčnou lásku
A mysleli - je to navždy

Ref.

Popleteni v úplné tmě
Rozsvěceli svá světla
Nabourali se nebem do pokoje
Zůstali úplně sami

Ref.
překlad: Ďouba a NV
Zemfira

koncerty Zemfiry - oblíbená projížďka plachetnicí po moři diváků


18 komentářů :

 1. Očekávám vyjádření, komentář europoslance Štětiny!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nebo alespoň některého jeho voliče- Pražáka, který mu dal hlas, aby dosedl na lavici v Bruselu a odtud vyrážel na "majdan" a tam zdravil shromáždění poblázněných Ukrajinců a banderovců nacistickým pozdravem "Sláva Ukrajině",.... jak se sám Štětina chlubil.

   Vymazat
 2. Ten se bude štětit!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Štětina zkrátka řekne, že jsou to agenti samotného Putina a to hovado Joch zase napíše, že by je měli prostě upálit, aby byl klid. Však těm einsatzgruppen pražské kavárny je to koneckonců šum a fuk. Muži, ženy, děti, staří mladí všechno jedno. Jak nesouhlasí s námi, nejsou demokraté a zaslouží smrt. A fertig!

  No, máme se ještě nač těšit.
  L.C.

  OdpovědětVymazat
 4. No Ukrajinci, je to na Vás, udělat si doma pořádek.

  My bychom to mohli, pro změnu, zase zkusit u nás doma, ne?

  Také tady máme solidní "chlív " a pár tisícovek psychopatů "štětináčů - plavců- Vyskočilovic Pepků - Petrů Pavlů- Sázkařů - tunelářů fondu Trend a podobného odpadu naší společnosti) kteří už už viděli NÁS v plné polní, na Ruských hranicích :(

  OdpovědětVymazat
 5. Slyšel jsem o Ukrajině zajímavou hypotézu - v polštině - dr. Jaskowski - na youtubu. Ukrajina bude rozdělená - vzbouřenci - Rusku, kolem Kijova - zůstatek Ukrajiny, dále na západ - oblast připadne Polsku /Ukrajina má 9 milionů nezaměstnaných/. Důvod? Na Ukrajině má vzniknout nový židovský stát /Porošenko je občan Izraele/. V roce 2017 má být v Izraeli 4 miliony lidí - polovička. Izrael koupil obrovské plochy v Patagonii. Důvod - v Izraeli není voda. Od začátku tohoto státu se 4x zvětšilo množství jeho obyvatel. Toto video pro zájemce: https://www.youtube.com/watch?v=hfaHbjHpE-I. Představte si já jsem takový blbec, že si na základě toho, co tento člověk - dr. Jaskowski - říká v ostatních svých videích - myslím, že něco na tom bude.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poláci ať jdou do prdele. Ti by si taky pořád něco parcelovali, ale jiné za to pranýřovali a ještě se u toho vždy tváří jako ublížení beránci.
   A jinak, hypotézy jsou jedna věc, skutečnost jiná. Dneska spekuluje kdekdo o kdečem. Počkáme, uvidíme...

   Vymazat
  2. já nečekám,vím.znám.prožila jsem.
   existuje jen jedna tzv.národní mentalita,
   schopná zavést a praktikovat světový fašismus
   o jejich fašismus se správně hovoří jako o rakovině,o fyzickém "německém" fašismu se hovořilo jako o moru.
   Na území východního bloku spojených států sionistických nemám důvod s nikým o ničem
   diskutovat.
   Muži dobrovolně složili zbraně.
   To je poslední věc,kterou svobodný člověk
   ve svém životě svobodně udělá.

   Vymazat
 6. je známe že v provincii Judea žiadni židia nežili, dokonca aj Ježiš bol Aramejec, bájky úteku z Egypta a podobné riekanky - no... takže chazari po páde svojej ríše potiahli na západ, dokonca pred II. svetovou polovica Odesy bola chazarská, pojem žid bol vytvorený v Anglicku - tuším v r. 1753 v jednej hre, jiddiš patrí medzi germánske jazyky, a napr. maďarský jazyk má kopu chazarských a aj tureckých výrazov, a aj z jazyka variagov - nie je to jednoduché - Poros je po matke, po otcovi Walzmann - podobne bol aj Slánsky - Saltzmann - všetci chazari vo vysokých funkciách tej doby si dali slovanské mená, prípadne nemecké - napr. tvorca hladomoru v CCCP - Zinovjev -Apfelbaum, atď - tento národ nezanikol, len sa pretransformoval a jemu daným spôsobom tak ako parazitoval tak aj naďalej parazituje na slovanskom svete ...

  OdpovědětVymazat
 7. Tak komentáře zase krom prvních pěti celkem o ničem. Proč nekomentujete co je v článku napsáno a hlavně co je vidět na videu. To oživení v sále, kdy lidé ani nevěří svým uším a očím, že je něco takového vůbec možného.Vždyť se musí stále více hrbit, odříkat si a čekat na zázrak, který nemůže přijít, musí sami něco udělat a teď jim někdo prostřednictvím (mimochodem skvěle zpívajících dětí) nalil živou vodu. Ano zde je cesta, vzdor proti zlodějům a vrahům . Nemůžou už déle čekat, s každým dnem to budou mít jen horší a horší. Tak hoši dotoho.

  OdpovědětVymazat
 8. Jojo, kdyby ti dospělí, co ty děti poslouchají, byli v jejich věku, jistě by smýšleli stejně. Dnes už jsou ale bohužel dospělí a tak mají patent na rozum a vymýšlejí jednu kravinu za druhou.
  Ono teda takhle, takováto slova vkládáme dětem do úst zase my dospělí, když se stydíme nebo bojíme vyjít s nimi na veřejnost sami. Ale na rovinu, na radu od dětí ve skutečnosti nikdo nečeká. Čeká na zodpovědného dospělého, který bude víc přemýšlet než střílet a více milovat než nenávidět. Takový bude skutečně následováníhodný a příkladem pro budoucí generace. Žije ještě někdo takový, třeba na Ukrajině?

  OdpovědětVymazat
 9. Ono je to ale o tom, že dětský tvor je nezkažený, prostý a důvěřivý, a kazit se začíná vždycky pomalu ale jistě s přibýváním dospělosti. My jsme kdysi také byli děti, ale prošli jsme si zničující torturou ideologické zkázy - jedny sračky zleva, druhé zprava, mediální klystýr, a podobná pakárna. My dospělí - jsme takříkajíc formálně i věcně v prdeli. Láska která vypadá spíš jako hrůza a neřád - tak kde je? Děti na ni ještě věří - ale věřit přestanou, tak, jako my. Děti jsou ještě právem plné naděje - my právem už ne. Mezi to nelze dát rovnítko.

  OdpovědětVymazat
 10. Pane Ďoubalíku, mám v kabelovce taky ruskou televizi. Objevila jsem tam jednoho zpěváka, údajně populárního o kterém jsem nic ani netušila, a tak jsem si ho našla na internetu. A opravdu se mi líbil. Zkuste si pustit Olega Gazmanova - Sdělan v SSSR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím 20:54! Olega Gazmanova znám, patří k těm šťastlivcům, kterým jde vše, na co sáhnou: byl vynikající gymnasta a když "docvičil", začal zpívat. Podobně jako Zemfira, která nejprve byla kapitánkou ruské basketbalové reprezentace a pak vzala kytaru a začala si psát písničky. Za připomenutí Olega Gazmanova děkuji, zkontroluji náš web, mám pocit, že jednou jsem o něm už psal a jestli ne, tak to brzy udělám. Písnička "Vyroben v SSSR" patří k těm starším, v poslední době udělal několik nových bezvadných "vlasteneckých". To je věc, kterou můžeme Rusům jen závidět, náš pocit vlastenectví, ač bychom asi rádi, se jaksi nemá o co pořádného opřít. Tak zbývá jen to občasné vítězství v hokeji... Pěkný večer přeji, Petr Ďoubalík

   Vymazat
  2. Ještě pro 20:54: tušil jsem správně, Gazmanova najdete na NR zde:
   Gazmanov, Vpřed Rosija!
   http://www.novarepublika.cz/2015/07/gazmanov-odblokovan-rossia-vpred-tip.html
   a zde
   Gazmanov, Vyroben v SSSR
   http://www.novarepublika.cz/2015/01/oleg-gazmanov-tip-kulturniho-referenta.html

   Vymazat
  3. Díky, zřejmě jsem ho tady prošvihla v době, kdy jsme měnili internet a televizi. A kulturní referente, jestli máte Russia CH1 (a čas), skoukněte někdy Lednikovij period. Já jako milovnice keasobruslení si to fakt užívám. Je to takové Stardance na ledě a vidět Povilise Vanagase a další mistry světa s amatéry je zážitek - pravda - nic politického.
   P.S. Jsem anonym, protože se jinak neumím přihlásit.

   Vymazat
 11. http://zpravy.tiscali.cz/pomsta-prostejovske-radnice-tatinek-obtizneho-hocha-prijde-o-misto-sefa-mestskeho-kina-289242
  Ivan Čech, otec šestnáctiletého Jakuba Čecha, který dlouhodobě "školí" radnici v domovském Prostějově, přijde od Nového roku o místo faktického šéfa městského kina Metro 70. Může za to organizační změna, která kino vyjme z magistrátního odboru školství a kultury a učiní z něho samostatnou příspěvkovou organizaci. A v ní se už s Ivanem Čechem jako šéfem nepočítá, píše Robert Malecký na webu Hlídací pes.

  OdpovědětVymazat