Reklama

středa 9. listopadu 2016

Hlas skepse: "Prekvapenie Trump? To sotva. Zmena? Ťažko."


Karol Krpala
9. 11. 2016
Americké prezidentské voľby sú vždy „dráma“. Ešte nikdy sa však nestalo, že by niečo zásadné zmenili. Je to hlavne showbiznis, ktorého funkciou zostáva vytvoriť legitimitu systému prostredníctvom dojmu voľby. Základná analytická chyba pri perspektívnom posudzovaní týchto volieb, je snaha preferovať niektorého kandidáta. Ak americká vládnuca strana rozdelená na dva volebné výbory pripustí ku voľbám dvoch kandidátov, šance bývajú pomerne vyrovnané. Inak by to nebola „dráma“ a teda ani funkcia volieb by nebola splnená.


Analytici, komentátori a bežní ľudia tiež často posudzujú predvolebné vyhlásenia v snahe pripísať prípadnému víťazstvu jedného z kandidátov zásadnejšie zmeny v politike. Spomeňme v tejto súvislosti dosluhujúceho prezidenta Baracka Obamu, od ktorého sa očakávala všeobecná demokratizácia, odklon od militaristického kurzu v zahraničnej politike, ako aj od sledovania a represie v domácej politike.

Očakávania boli tak silné, že dokonca dostal vyložene nezaslúženú Nobelovu cenu ešte predtým, než sa fakticky mohol ako prezident prejaviť. Reálnym výsledkom však bolo pokračovanie až prehĺbenie všetkých dovtedajších tendencií americkej politiky. „Najradikálnejší“ krok Obamu bol „obamacare“, povinné zdravotné poistenie u súkromných poisťovní. No, hotová „revolúcia“... Očakávania a dojmy sa ukázali ako výsledok reklamy na tovar, ktorá s jeho skutočným zložením a funkciou má len málo spoločné.

Teraz sme videli podobné divadielko. Od miliardára Trumpa, sa z nejakého zvláštneho dôvodu očakávali antiestablišmentové postoje. Tie sa v jeho prípade, z nejakého ďalšieho zvláštneho dôvodu prejavujú snahou znížiť dane bohatým. Podobne ako vyložene vojnový prezident Obama v predvolebnej kampani hovoril o mieri, Trump hovoril o ukončení konfrontácie s Ruskom. Tak ako Obama pred voľbami hovoril o zrušení mučenia, odpočúvania a Guantanáma, Trump hovorí o stiahnutí sa zo Sýrie...

A teraz hádajte, ako to nakoniec s tým Tumpom dopadne!

Nový americký prezident nemá nijaké politické skúsenosti, je to člen americkej buržoázie s mierne (?) škandalóznym pozadím. Jeho viceprezident a politické okolie, sú prakticky také isté „jastraby“, ako okolie Hillary Clintonovej a ona samotná. V istom zmysle slova pripomína slovenského prezidenta Andreja Kisku, aj keď je tu rad dôležitých rozdielov.

V histórií Spojených štátov amerických vari nebolo tak škandalózneho, teda aj vydierateľného prezidenta ako je Trump. Kombinácia ľudských slabostí, neskúsenosti a politického okolia ktoré má pomerne jasné ideologické a konceptuálne pozadie, môže mať len jeden výsledok. Nový americký prezident sotva prekročí tieň bábky. Vlastne je zarážajúce, že táto základná súvislosť málokomu prišla na um už v momente, keď ohlásil kandidatúru. Ak u amerických prezidentov všeobecne platí, že silné populárne reči zostanú po voľbách nenaplnené, tak u súčasného novozvoleného prezidenta to platí dvojnásobne.

Všeobecný odpor ku Trumpovi v establišmente i veľkej časti spoločnosti a to, že ostatné zložky amerického politického systému budú stáť v opozícií voči nemu, navyše legitimizuje silný politický blok pre čokoľvek systémovo nesúrodé, s čím by pomerne bizarný americký prezident mohol prísť. Ak teda vôbec dokončí funkčné obdobie. Tak o čo v týchto voľbách vlastne išlo? O to, o čo v každých amerických prezidentských voľbách. Americká politika sa však robí na úplne inej úrovni.

17 komentářů :

 1. Nicméně je povzbuzující zděšení pro válečných siláků. Ti co nemohli přijít na jméno Putinovi a Rusku,ti co chtěli atomovou válku s Ruskem za svobodu, nemají radost z vyhlídky na rapidní snížení napětí mezi USA a Ruskem. Ani z vyhlídky na omezení imigrantského šílenství EU. Ti jejichž lhaní jsme nesnášeli musí přepřahat.Jedna perlička k výsledku voleb v USA za všechny ostatní: Je to revoluce proti politické korektnosti a sociálně-kulturnímu inženýrství. A je to také revoluce nižší střední třídy proti tzv. elitám," řekl bývalý velvyslanec České republiky v USA Alexandr Vondra. Sociálně-kulturní inženýrství poznává v zemích EU spousta lidí na vlastní kůži i se vznikem no go zón. A politická korektnost znamená především spoustu lží a pokrytectví. Takže podobnou revoluci čekejme i v EU.

  OdpovědětSmazat
 2. ČT šílí pláče a zoufá si. Teď tam říkají že drtivá většina Američanů si Trumpa nepřeje. Prezident Zeman by ho měl informovat o tom, co ho nyní čeká. Jen aby na Manhattanu nebyl uspořádán Mejdan. Demokraticky zvolení prezidenti to nemají v naší demokracii, věru lehké. ČT nesleduji ale teď se na ni rád a s chutí podívám. Zoufalství a trapnost nad trapnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9. listopadu 2016 12:39
   ČT a presstituti opakují stále stejnou matru ODS a ta zní: ti co ho volili jsou z venkova nevzdělaní a nezodpovědní.

   Smazat
  2. 13:15 To mají z pohádky "Cisařovy nové šaty". Tam také každý, kdo neviděl ty neviditelné šaty byl "hloupý, nevzdělaný, neurozený" a nehodný zastávat jakýkoliv úřad. Tohle funguje pořád, kupodivu právě na ty hloupější. Stačí se podívat na libolounou akci kavárny.

   Smazat
 3. Pro pana Honolulu: Jste opravdu dobrý vizionář! Gratuluji a věřím , že slavíte! V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo neví co přijde.Ale tak nějak je cítit pokles napětí,něco jako "na má slova přece došlo"

   Smazat
 4. Prosím ten Trump vás s odpuštěním ale nasral, tak tedy zrušte volby v říši a je to, pane jasnovidče, je jasné, že skoro s 300 mil. blbců se blbě vládne a ono je to na Slovensku jiné ?Máte tam zrovna takové volební divadlo a ve skutečnosti vládne z pozadí někdo jiný.

  OdpovědětSmazat
 5. Lidi- víte, já rozhodnutí američanů vítám, i když mám do toho sotva co kecat.Nekecám, konstatuji.
  Jenže na bouchání šampáněm je moc brzy. Vzpomeňte si na Obamu. On měl nějaké vize ohledně zdravotnictví(nezáleží na konkrétní věci)- a i když chtěl prosadit změny, tak kongres byl proti a vetoval jej. Takže je pravděpodobné, že nový POTUS má také své vize, které ale nedokáže(nemusí dokázat) přes odpor senátu a kongresmenů prosadit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže Trump má za sebou kongres ovládaný
   republikány.Obama to neměl,měl jen jednu
   část pod vedením demokratů.
   Petr Majevský

   Smazat
 6. Souhlasím s autorem.
  Velké změny v zahraničně-politickém směřování USA se neodehrají. Snad jen metody jednání a prosazování zájmů skutečných vládců USA budou přes D. Trumpa civilizovanějšími než ty, které by zřejmě využívala Killary. Která se ještě i před vysněnou metou (stát se první US prezidentkou) ocitala na pokraji nervového vyčerpání a psychických sil. A cožpak teprve při jednáních s Putinem nebo Si Ťin pchingem. Pokud by si s nimi již rovnou nevyměňovala svá stanoviska v hlavicích balistických raket ...
  Volbami se však nezměnilo nic zásadního v postavení kterékoliv US (či světové) banky či mocné korporace.
  Ani těch z Wall Street, Basileje, Frankfurtu nebo Hong Kongu. Avšak tam jsou sídla těch, kteří USA a světu vládnou.
  Kterýsi Rothschild to vyslovil již dávno, když usiloval o výsadu vydávat US měnu. ... dejte mi právo tisknout peníze a nezajímá mě, kdo tu (jakože) vládne.

  OdpovědětSmazat
 7. Pane Krpala,
  vy patříte očividně k tomu typu lidí, kterému ani nestojí za námahu zvednout se ze své pohodlné židle, aby se podíval, co se skutečně děje na ulici, ale zato o to horlivěji smolí na hromadu své teorie a dojmy podpořené četbou mainstraemu.
  Jinými slovy: přečtěte si například v amerických médiích také diskuze k článkům týkajících se voleb nebo samotné Clintonové a Trumpa. Já osobně jsem tam žádný "odpor většinové společnosti" k osobě Trumpa neviděl, spíš naopak, a to i na mainstreamových serverech. Ostatně výsledky voleb potvrdily to, že lidé Trumpovi věří a chtějí změnu směřování politiky USA.
  A proč od něj očekávat antiestabilišmentové postoje? Jestli to nebude právě tím, že ho současný estabilišment nemůže ani vystát.Co myslíte, pane jasnovidče.A že nemá politické zkušenosti? - pravda,tudíž není ani vázán vztahy se současnou politickou elitou. No v tom případě díky bohu že tyhle zkušenosti nemá. Není totiž díky tomu vydíratelný a manipulovatelný současným vládnoucím lobby tak jako by byla Clintonová. A to, že selhal ve své politice Obama apriori neznamená, že musí selhat i Trump. Jestli vám tyhle vaše teorie na Slovensku žerou, tak jsem i docela rád, že se už naše federace rozpadla, protože tohle vaše blábolení může akceptovat pouze úpný blb .

  OdpovědětSmazat
 8. 14:07: Kdo Vám řekl, že něco hodnotného se nedá vymyslet ze židle, že vždy se člověk musí na něco zblízka kouknout aby vymyslel něco kloudného. No, to máte možná zčásti pravdu. Záleží ale kdo se zblízka kouká. Jinak si myslím, že bez studia, které se děje ze židle zdaleka od chaosu života, žádný svěroborec ani v jednom oboru lidské činnosti, kde je zapotřebí teoretických znalostí, nevznikne.
  Jinak - bohužel - sohlasdím s autorem a také s panem Opluštilem.

  OdpovědětSmazat
 9. Vraj je Trump osobou, za ktorou stojí GP. V takomto prípade postoj k imigrantom nemusí byť taký jednoznačný z hľadiska plánov GP, ako to prezentoval pred voľbami. Takže veľký otáznik.

  OdpovědětSmazat
 10. Článek je celkem mimo mísu.
  Vítězství je především ukázkou poctivé politiky.
  Trump celou kampaň neúnavně jezdil po USA a osobně získával voliče!
  Na rozdíl od Hitleri, která spoléhala, podobně jako Havloidi, na to, že má pod palcem hlavní média.
  Je to ukázka toho, že mainstreamový výplach mozků ne vždy funguje.
  Na Slovensku volili Kisku jako protiváhu k Ficovi, který je předseda vlády a jinak by byl v pozici Berlusconiho. Teď zjistili, že Kiska je obyčejný zrádce a šílí z toho.
  Trump je spíše paralela Klause ze začátku 90. let, který neúnavně jezdil, na rozdíl od kavárníků z OH, pak taky Zemana, který jezdil Zemákem, oba následně vyhráli volby.
  Zeman tohle zopakoval a stále opakuje, při svých ambicích na Hrad. A oběma to vychází, protože nejsou v politice LÍNÍ, na rozdíl od pražské teplárny, která je analogií příznivců Hitleri, fanatických, líných svazáků.

  OdpovědětSmazat
 11. Nesympatická kráva prohrála.
  Jinak se nic nezmění.
  Jen naivní blbečkové se budou chvíli radovat....

  (17:33)
  Spíše než Klause T. připomíná Valacha "s gulama" Topolánka. Ale na tom nesejde.

  OdpovědětSmazat
 12. Já jsem sice ráda, že zvítězil Trump, ale článek může mít v mnohém pravdu: ještě nejásejme předčasně. Bude to mít složité, a skutečnou moc drží jiní. Narazí mnohokrát, a je otázkou, co mu vůbec bude dovoleno udělat. Po zkušenostech za ta léta, co sleduji politické dění, jsem už skeptická, i když trochu naděje mi stejně v duši svítí, jinak bych to asi sledovat nemohla. Počkejme si a uvidíme. Pavla

  OdpovědětSmazat
 13. Karol KRPALA:

  "Oficiálne médiá, tak ako aj opozičné hlasy u nás, pri posledných voľbách amerického prezidenta prejavili vzácnu zhodu názoru. Jej objektívny efekt si zatiaľ nie všetci uvedomujú. Skoro všetci zhltli predstavu o potenciáli zásadnej zmeny prostredníctvom volieb v podmienkach amerického politického systému, a teda aj ústrednú dogmu, o ktorú sa tento, tak ako každý politický režim opiera. V tomto smere americkí politickí technológovia slávili nebývalý úspech. Hoci ich trik je už obohraný, stále im ho berú."

  Prezident, ktorý nie je integrovaný do reálnej mocenskej štruktúry s týmto prakticky nemôže nič urobiť. Nemá nástroje, ako to skontrolovať či ako tomu účinne oponovať. Je veľmi diskutabilné, či očakávania, že Trump by to chcel alebo vôbec vedel robiť, nie sú trochu naivné. Ak by to však aj robil, situáciu by to ešte zostrilo. Reálna moc by bola iba nútená pristúpiť k tvrdším formám vytvárania politickej situácie a nastoľovania agendy.

  Výsledkom posledných amerických prezidentských volieb tak môže byť vnútroštátny prevrat. S Clintonovou by bol pomerne viditeľný, s Trumpom môže byť ešte prenikavejší. Očakávania zmiernenia kurzu v Sýrií či na Ukrajine sa môžu ukázať falošné. Ba situácia sa môže ešte zhoršiť. V tomto kontexte je diskutabilné, kto a čo vlastne americkými prezidentskými voľbami dosiahol.

  Hlavne, že to zabalil do pútavej reklamy na americkú politiku, ktorej uverili aj jej kritici. A to ešte aj v tejto pokročilej dobe, keď by málokto predpokladal, že je možné niekoho presvedčiť o reálnej demokratickosti amerického politického systému a alternatívnosti tamojších volieb. Darmo, politickí profesionáli svoju prácu dobre ovládajú.

  PRAMEN: http://www.noveslovo.sk/c/Realne_rizika_Trumpovej_vlady

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.