Reklama

čtvrtek 10. listopadu 2016

Intelektuál, a přesto idiot (k reakcím nejen na US volby)

Nassim Nicholas Taleb
10. 11. 2016

Nassim Nicholas Taleb, autor kultovní eseje Černá labuť, nabízí k hlasitým nářkům liberálních kruhů kontext v sarkastické poznámce nazvané Intelektuál, a přesto idiot:
Od Indie přes Británii až po Spojené státy jsme dnes po celém světě svědky vzpoury proti vnitřnímu kruhu politiku provádějících „úředníků“, kteří ani sami nenastavují svou kůži, novinářských insiderů, proti té třídě paternalistických polointelektuálních expertů se vzděláním z Břečťanové ligy, Oxfordu/Cambridge nebo podobně honosných škol, kteří nám ostatním říkají 1) co máme dělat, 2) co máme jíst, 3) jak mluvit, 4) jak myslet a 5) koho volit.

Problém ale spočívá v tom, že jednooký je veden slepci: tito samozvaní členové „inteligence“ nejsou s to najít kokos na Kokosovém ostrově, čímž míním, že nejsou natolik inteligentní, aby inteligenci definovali, a tudíž se zacyklují – a jejich hlavní schopností je udělat zkoušku, kterou sepsali stejní lidé jako oni. Psychologické studie replikují asi 40 procent už napsaného, dietní rady se po 30 letech odvracejí od fobie z tloušťky, makroekonomické analýzy fungují hůř než astrologie, farmaceutické testy vycházejí v lepším případě ve třetině případů, a proto mají lidé plné právo spoléhat se na instinkty svých předků a naslouchat svým babičkám (nebo Montaignovi a podobným osvědčeným klasickým moudrům), protože tak dosáhnou většího úspěchu než ti šašci, kteří rozhodují o politice.


IPI považuje za nenormálního kohokoli, jehož činy nechápe, aniž by si uvědomoval, že je to právě jeho chápání, které je v takovém případě omezené. Myslí si, že lidé mají jednat ve svém nejlepším zájmu a on přece ví, jaký zájem to je, obzvláště, pokud je řeč o „vidlácích“ nebo těch anglických hlupácích, co hlasovali pro Brexit. Když plebejci udělají něco, co jim dává smysl, ale jemu nikoli, okamžitě o nich začne mluvit jako o „nevzdělancích“. To, co obecně označujeme za podíl na politickém procesu, IPI popisuje dvěma různými pojmy: „demokracie“, když to zapadá do jeho chápání, a „populismus“, když si plebejci dovolí hlasovat proti preferencím IPI. Zatímco bohatí lidé věří v „jeden zdaněný dolar, jeden hlas“, ti humánnější dokonce v „jednoho člověka, jeden hlas“ a třeba koncern Monsanto v „jednoho lobbistu, jeden hlas“, IPI věří v „jeden doktorát z Břečťanové ligy, jeden hlas“, ovšem s přihlédnutím k některým podobně elitním zahraničním školám a akademickým titulům, protože ty jsou v klubu žádoucí.

IPI obvykle zvládá logiku prvního řádu, ale nikoli už druhého (nebo ještě vyššího), což ho činí zcela neschopným v komplexnějších sférách. Z pohodlí svého předměstského domu s garáží pro dvě auta obhajuje „odstranění“ Kaddáfího, protože to byl „diktátor“, aniž by si uvědomoval, jaké důsledky takové „odstranění“ má (připomeňme si, že IPI nechodí se svou kůží na trh a neplatí za výsledky). IPI se – historicky – mýlí v otázkách stalinismu, maoismu, geneticky modifikovaných organismů, Iráku, Libye, Sýrie, lobotomie, městského plánování, nízkouhlohydrátových diet, přístrojů v posilovně, behaviorismu, transnasycených tuků, freudiánství, teorii portfolia, lineární regrese, gaussiniánství, saláfismu, dynamického stochastického modelu všeobecné rovnováhy, bytových projektů, sobeckého genu, Bernem Madoffovi (před zatčením) a hodnot p-value. Přesto je ale přesvědčený, že jeho aktuální názor je správný…

Celý článek najdete v Literárních novinách

17 komentářů :

 1. Intelektuálové nebo akademici - nic z toho nezaručuje inteligenci. Existuje pouze přirozená inteligence, která se dá rozvíjet. Pokud chybí přirozený intelekt, nespraví to žádný titul.
  A namyšlený šmejd je pořád jen šmejdem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..a třeba i (intelektuálové a akademici) placení ze Seresových fondů a nadací, nebo z nich čerpají jinak

   Smazat
  2. Život je barevný a držitel vysokoškolského titulu by měl k jeho získání mít IQ v hodnotě nejméně 110. Je třeba připomenout, že mnozí géniové byli jednostranně inteligenčně zaměřeni, v běžném životě nepoužitelní a přesto posunuli lidstvo o řádný skok kupředu, byť jejich dílo bylo mnohdy oceněno až potomky. Trochu mi tento příspěvek připomíná spíše boj proti vysokoškolákům, znám spoustu namyšlenejch šmejdů, co to s odřenýma ušima dotáhli jen k dokonžení (někdy ani to ne) základky, nebo jen k výučáku. Klasičtí tIQáči.

   Smazat
  3. U Němcové nebo Langsádlové IQ = Intenzita Qokání...

   Smazat
  4. Prichazim od kokota,
   s usmevem idiota,
   sbiram tituly a vence,
   cim vic, tim vetsi inteligence.
   Smik, podfuk a klik,
   brzy budu Akademik.

   Smazat
 2. 19:47
  přesně ....nejdůležitější v životě je EQ a ne IQ..
  musim se vždycky smàt nad tou IQ stupnicí...
  j.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím nevím, jestli je emoční kvocient nejdůležitější v životě. Chtělo by se napsat, že nejdůležitější je život, ostatní jsou přidané nebo ubrané hodnoty. Zdraví je také asi důležitější. EQ samo o sobě dost připomíná míru schopnosti manipulovat, přizpůsobovat se, neprojevovat se odlišně. Já myslím, že pro žovot je nejdůležitější životní harmonie. ale třeba se pletu. Třeba mi schází EQ, nebo IQ, nebo .... :-) - selský rozum to ale není.

   Smazat
 3. Inteligenci bych nezpochybňoval, spíše by se mělo mluvit o jakémsi indexu zblbnutelnosti člověka. Bude rovněž velmi vysoký ale jeho hodnoty zatím žádná výzkumná studie nedefinovala.

  Samozblbnutelnost intelektuála je rozšířený jev, jehož výskyt a zhoubnost nedoporučuji podceňovat.
  Váš typický troll Jířa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím a nesouhlasím :-)). každý je zblbnutelný, jen u těch "intelektuálů" je to více vidět, protože se u nich s ohledm na vzdělání obecně předpokládá, že nezblbnou a jsou víc na očích. Mnohdy jsou také hodnoceni lidmi, kteří mají IQ tykve a nechápou, co ti "intelektuálové" dělají, říkají a tak o nich řeknou, že jsou zblblí. Vždyť někteří z těch "intelektuálů" mluví spisovně, tak co si o nich Lojzin z Horní Dolní může myslet, než jsou jsou blbové :-)).

   Smazat
 4. Jen blb může chtít po blbovi, aby uznal, že je blb. Jj, život nejni jednoduchej :-).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná je to tím,že je jednodušší nastavovat jiným zrcadlo,ale sám se do něho nepodívat.

   Smazat
 5. Intelekt je rozum, neboli schopnost používat mysl k myšlení, ne k tupému papouškování.
  Intelektuál tedy není apriori vzdělanec.
  Proto je spousta vzdělanců tupých jak motyka.
  To jsou tzv. pseudointelektuálové.
  Nám jsou ovšem předkládáni jako intelektuálové.
  Pro ty, kteří tady operují s důležitostí EQ,
  EQ není nejdůležitější kvocient.
  Pro život je důležité mít základní kvocienty(IQ,SQ,EQ,PQ) co nejvíce v rovnováze. Pokud některý z nich příliš vyčnívá nahoru nebo dolů, je to pro jedince špatné, dříve nebo později bude trpět.
  Příklad je typ člověka s vysokým IQ, který mívá často naopak nízké PQ. Okolí mu to dá už v dětství tvrdě najevo, tím se uzavře a omezí rozvoj svého EQ. Zároveň je potlačeno i SQ, silné ego, které mu narůstá jako obrana vůči okolí, nutí jedince spoléhat pouze na IQ, čímž se z něj stává otrok vlastní mysli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:34
   ...máte samozřejmě pravdu...
   já jsem to nahoře jen tak zevšeobecnila..;-)
   jituš

   Smazat
 6. Myslím, že není třeba plivat na inteligentní lidi. Inteligentní člověk se lépe zorientuje, takže má zpravidla snazší a úspěšnější život, ať už se pohybuje v jakémkoliv prostředí. Nemusí nutně vystudovat vysokou školu.
  Článek se zřejmě zaměřuje na „inteligenci“, na snoby s tituly. Nevím, jestli tato kategorie lidí si zasluhuje pozornost, ale možná si někteří čtenáři neuvědomují jejich existenci, takže článek může být pro ně přínosný.
  Co se týče té břečťanové ligy, tak zde nejde o inteligenci, jako spíše o kontakty a sounáležitost mezi mocnými. Nová generace, předurčených k vládnutí, si zde vytváří místo ve smečce. Jejich inteligence není to nejsměrodatnější. To co nám tito lidé doporučují, není dáno jejich inteligencí, ale ekonomickými, či jinými zájmy jejich třídy. Ze stejných hledisek také určují, co je „demokracie“, nebo co je „populismus“. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že je to omyl. Inteligentní lidé nemají lehčí život, ale složitější a to právě pro své IQ. Jsou také mnohem méně úspěšní v podnikání. Proč? Protože vše moc zvažují z vícero stran, tedy vidí i hrozby, které méně inteligentní nevidí. Mnoho inteligentních lidí se snaží svou inteligenci skrýt.

   Smazat
 7. Zjednodušeně chytrý nemusí být moudrý, správně vše má být v rovnováze. Nic nového Čínsky je to jing jang.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je velice výstižné, ale není to jen jing a jang. Je to obecná lidská zkušenost.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.