Reklama

.

.

pátek 25. listopadu 2016

Jak posádky bitevních vrtulníků Mi-24 bojují v Sýrii... V okraji oblak dešťových nad zemí se vznáší bílý stín. Jak rád bych plynul s ním…


Napsal/přeložil: Alexandr Kolotilo
25.11. 2016   Eurasia24
„Při návratu z bojového letu utrpěl vrtulník 43 průstřelů z velkorážního kulometu DŠK. Vraceli se domů na základnu zahaleni do oblaku kerosinu, který stříkal z prostřílených nádrží. Palivo pronikalo i do kabiny operátora. Brzo se ho v kabině nahromadilo tolik, že téměř přetékalo přes okraje operátorových vysokých bot.“
Během devětadvacetileté služby v armádě se toho v životě velitele vrtulníkové letky Andreje Kubrjakova stalo opravdu hodně. Během mírové mise OSN v Sierra Leone posádka jeho vrtulníku Mi-24P průběžně zajišťovala pro velení operace velmi přesné zpravodajské informace, za což byla i oceněna velitelem mírového sboru OSN – britským generálem, který jinak neměl Rusko příliš v lásce. Teď je se svou letkou v Sýrii. Jejich úkolem je provádění speciálních operací.Kubrjakov (Ku): Bylo to tenkrát jak v té písni Poliny Rostovové, znáte ji?

V okraji oblak dešťových

nad zemí se vznáší bílý stín.

Jak rád bych plynul s ním…

Také moje posádka musela „v okraji oblak dešťových plynout nad zemí jak bílý stín“. Horké a vlhké tropické klima, náš vrtulník přestříkaný bílou barvou. Všechny „radosti a krása“ tropů – malárie a další nepříjemnosti… Ale vydrželi jsme. Celých osm měsíců.

Kolotilo (Ko) : Krásná představa, souhlasím s podplukovníkem Andrejem Kubrjakovem (jména účastníků operací jsou v článku z důvodu utajení zaměněna). Vznášet se nad zemí na kraji oblaků jako bílý stín... Když se ale dívám na vaše šediny, napadají mě jiné verše. Poslal mi je před měsícem můj dobrý přítel plukovník Vladimir Silkin – známý básník a spisovatel. Tohle jsou jeho verše:

Do vlasů zákeřně se plíží šediny

a vrásky rozbrázdit mu tvář již spěchají.

Však jestli někde válka zahrozí,

tu celí Muži hruď ji nastaví.

Ku : Lépe už to snad ani napsat nešlo. Díky jak vám, tak i vašemu příteli Vladimíru Silkinovi za krásné verše. Je to opravdový básník. Takhle to může napsat jen ten, kdo ví, co znamená být vojákem...

Ko : Váš životní příběh letce se odvíjí víc než 28 let. Pokud však mluvíme o vrtulníku Mi-24, tak jeho vývoj probíhal již od poloviny 60. let a sériová výroba od roku 1971. Lze tedy říci, že je vlastně váš vrstevník. Takže je pravděpodobně i váš hodinový nálet spojen s tímto vrtulníkem, kterému se svého času začalo říkat létající tank. Není Mi-24 už tak trochu zastaralým typem? Vždyť se během jeho existence objevila celá řada nových typů, včetně strojů bitevních a víceúčelových, jako je „čtyřiadvacítka“, ale podstatně modernějších?

Ku : Zdaleka nezastaral a sloužit nám bude ještě dlouho. I dnes je schopen plnit (a také plní) průzkumné a další speciální bojové úkoly a použít jej lze i jako výsadkový stroj. Má výborné letové vlastnosti, velkou palebnou sílu a účinnou ochranu posádky. Předurčen byl ke vzdušné podpoře vojsk v oblasti přímého dotyku s nepřítelem, ale také až do taktické hloubky protivníkova území. Jeho úkolem v bojové situaci je ničení menších pozemních obrněných a pohyblivých nepřátelských cílů.

Ko : Jaký je rozdíl mezi Mi-24 a Mi-24P?

Ku : „Péčko“ je jedna z modifikací základního typu. Zkonstruováno bylo v roce 1982. Oproti základnímu typu je tento vrtulník vyzbrojen pevně zabudovaným dvouhlavňovým 30mm kanonem GŠ-30, což je jeho velká přednost.

Ko : Dobře se pamatuji na Afghánistán na počátku osmdesátých let. Na to, s jakým obdivem jsme vzhlíželi k vašim strojům. Na to, jak mnohokrát pomohly našim chlapcům v těch nejsložitějších situacích: kryly je palbou, v případě nutnosti odvážely z bojiště zraněné nebo evakuovaly obklíčené. Jejich posádky se vědomě vystavovaly nebezpečí, ale na „své chlapce“ se nikdy „nevykašlaly“… A tak i dnes, když vidím Mi-24 na syrské obloze, cítím ten samý obdiv. Řekněte, jaké máte s vrtulníkem zkušenosti tady v Sýrii?

Ku : Loni na podzim posádka vrtulníku Mi-24P z naší letky plnila speciální bojový úkol v jedné z horských oblastí provincie Latákíja. Oba členové posádky, velitel major Filippov a letec-operátor kapitán Ščerbakov, jsou moji dobří přátelé. Během návratu z bojového letu utrpěl vrtulník 43 průstřelů z velkorážního kulometu DŠK. Vraceli se domů na základnu zahaleni do oblaku kerosinu, který stříkal z prostřílených nádrží. Palivo pronikalo i do kabiny operátora. Brzo se ho v kabině nahromadilo tolik, že téměř přetékalo přes okraje operátorových vysokých bot. Navíc začala jiskřit palubní přístrojová deska. K požáru ale naštěstí nedošlo a posádka tak mohla domovské základně Hmeimim nahlásit způsobené škody.

Na letiště se posádka „nedotáhla“ o deset kilometrů. Musela vynuceně přistát kvůli nedostatku paliva. V té době však již k poškozenému vrtulníku mířil záchranný Mi-8 s příslušníky pátrací a záchranné služby a společně s nimi i naši technici. Ti ucpali prostřílené přívody paliva, opravili a doplnili nádrže – a o tři hodiny později už poškozený stroj přistával na základně Hmeimim.

Poslední střelu vytáhli z trupu tohoto Mi-24P až v opravárenském závodě. Dnes už zase létá, i když jen v Rusku. Filippov a Ščerbakov byli vyznamenání medailí Za statečnost. Na tomto příkladu vidíte, jak velké ještě má náš vrtulník rezervy – tvrdím, že úžasné rezervy životnosti!

Podplukovník Kubrjakov je vojenským letcem 1. třídy a má nalétáno přes 2800 hodin. Na kontě má kolem stovky bojových letů, polovinu z nich absolvoval v Sýrii. Patří tak již mezi válečné veterány. Kromě Sýrie plnil bojové úkoly i na severním Kavkazu, v Zakavkazsku, zúčastnil se i operací mírových sil OSN v Sierra Leone. Ovládá pilotování vrtulníků Mi-2, Mi-8 i Mi-24.

Důstojníkem se stal v letech rozpadu Sovětského svazu. Studia zahájil na Saratovském vyšším vojenském leteckém učilišti, pilotní obor, a ukončil je jako absolvent Vyššího vojenského leteckého učiliště Ufa (bylo zrušeno v r. 1999 – pozn. překl.), zaměřeného na výuku a výcvik pilotů vrtulníků.

Ty doby si ještě všichni pamatujeme. Mnozí z absolventů odcházeli „do civilu“, někteří z pilotů byli po absolutoriu vzhledem k potřebám armády přeřazeni do funkcí velitelů čet pozemních vojsk. Možné bylo cokoli. K tomu málo peněz a malá naděje do budoucna. Ne každý to vydržel...

Ale Kubrjakov letectvo neopustil. Kousek od vesnice, ve které vyrostl, bylo letiště. Od dětství pozoroval, jak startují a přistávají letadla a vrtulníky a celou tu nepřetržitou, přesnou a koordinovanou činnost, která vždy kypí na vojenských letištích. A již tehdy se v něm zrodila touha stát se pilotem.

V Kubrjakovově letce slouží důstojníci, kteří plní zvláštní úkoly v Sýrii již podruhé. Letec-operátor major Borisov je navigátorem letky, má za sebou téměř 300 bojových letů a nalétáno 1800 hodin. Také on je již válečným veteránem. Je pilotem 1. třídy a nositelem medaile Za statečnost a medaile Něstěrova. Po ukončení Barnaulského Vyššího leteckého učiliště pilotoval letadla, později se přeškolil na vrtulník Mi-24. Palubní technik nadporučík Kirillov – specialista 1. třídy, nálet 1500 hodin.

Ku : Ptal jste se, jestli s námi pravidelně létá palubní technik... To je různé. Jinak se ale naši palubní technici přímo zúčastňují bojů. Členem mé posádky je dobrý přítel – major. Byl mimořádně povýšen za bojové zásluhy. A ten vždy vtipkuje: „Dvacet pět let píšu knihu za zády pilota.“ Palubní technik totiž během letu sedí za mým křeslem a, jak se říká, dýchá mi za krk. Otočím hlavu doleva – a vidím jeho tvář. Otočím se doprava – a vidím jej zas. A takhle on „píše knihu dějin“ všech našich letů. Vše, co se během letu stane, má přímo před očima.

Palubní technik před letem instaluje na otočnou lafetu jeden a někdy najednou i dva – na každou stranu trupu jeden – kulomety. (V tom případě není nutné kulomet v boji přehazovat ze strany na stranu a ztrácet tak drahocenné sekundy). Já v boji například řeknu: „Otáčím doleva“. Technik hned přenese kulomet na pravý bok trupu a pálí po nepříteli dávkami tak intenzívně, že ti, co po nás stříleli ze země, nemohou ani zvednout hlavu...

Ko : Hovořili jsme o výhodách kanonu – ráže 30 mm, navíc dvouhlavňový – to něco znamená....

Ku : Jistě. Je to velmi přesná zbraň a ráže 30 mm je pro leteckou výzbroj zcela postačující. Navíc jsme vyzbrojeni i řízenými a neřízenými raketami. Velitelská kabina Mi-24 patří z leteckého vybavení k tomu nejsložitějšímu. Ovládání všech systémů stroje s výjimkou ovládání řízených raket je soustředěno na panelech velitelské pozice. Vypuštění a navedení řízených raket na cíl má na starost pilot-operátor.

Ko : Trup našeho vrtulníku je velmi pevný. Vzpomínáte na příběh o 43 průstřelech trupu z velkorážního kulometu DŠK? A i takové poškození naše „mašinka“ přežila... Mi-24 je vrtulník, který se zúčastnil největšího počtu bojových střetnutí na světě. Své bojové schopnosti prokázal ve více než 20 zemích.

Ku : Došlo dokonce i k unikátnímu případu, kdy během války Iráku s Íránem na počátku 80. let byl neřízenými raketami vystřelenými z vrtulníku Mi-24 sestřelen stíhací bombardér F-4 Phantom.

Nejzajímavější ale je, že žádná výrazná modernizace našeho vrtulníku se neuskutečnila. Řečeno zcela lapidárně – je celý „nakřivo“. Nemyslím tím z vnějšího pohledu – z vnějšku vypadá nádherně. To slovo „nakřivo“ znamená, že jeho konstrukce je založena na optimálních úhlech náklonu; sklon má dokonce i podlaha kabiny. To vše má zajistit pohodlné řízení stroje, zlepšení letových vlastností a posílení jeho odolnosti. Vrtulník je lehký, rychlý a poslušný na řízení. Ani při něm nepocítíš, že váží 11 tun.

Ko : Jaké úkoly plníte tady na základně Hmeimim kromě podpory pozemních jednotek?

Ku : Provádíme strážní a průzkumné lety, na přístupech k vzletové a přistávací dráze zajišťujeme krytí všech letadel přilétajících a odlétajících ze základny Hmeimim a v případě, že by se objevily, jsme připraveni zničit všechny pomalejší nízkoletící cíle.

Když jsem tento článek dokončil, chtěl jsem se s velitelem letecké vrtulníkové letky ještě setkat. Ale už někam odletěl. A tak jsme se potkali až po několika dnech. Vyfotografoval jsem si jeho posádku po ukončení dalšího letu a pak jsme měli zhruba půl hodiny času, abychom si pohovořili o tom, co nás burcuje tady na základně Hmeimim a co je nám všem drahé doma v Rusku. Tím, že střeží nebe tady v Sýrii, tím jak tato, tak i všechny ostatní posádky vrtulníků spolehlivě chrání mír i v naší vlasti.Alexandr Kolotilo, Hmeimim, Sýrie

Zdroj: otvaga2004.ru


129 komentářů :

 1. Teda,opravdu zírám,.. na tu drzost: V Afghánistánu vzlétaly s tím,že se jich vrátí jen polovina,protože je dokázal sestřelit i jen kalašnikov střelbou do ocasní vrtule. A k tomu "Otáčím doleva",.. přesuňte kulomet doprava,.. to je ale nesmysl. Když doleva tak i kulomet doleva aby nestřílel jen nikam,směji se. A k těm průstřelům: Lepší je,když jím projektil nepronikne,to ,je frajeřina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Puff the Magit Dragon mel kulomety jen do leva tusim. Utocil tak se lital v levotocivych kruzich a z baterie kulometu kropil centrum kruhu

   Vymazat
  2. 14:09-"A k těm průstřelům":víš vůbec ty volečku,co to je DŠK a víš ty projektile vůbec z čeho je takovej vrtulník sestavenej ??

   Vymazat
  3. DŠK,vzor 1938, sovětský velkorážní kulomet používaný ve druhé světové válce i po ní. Ráže 12,7, úsťová rychlost 850 m/s, kadence 600 střel/min., maximální dostřel 7000 metrů.

   Vymazat
  4. .... ten vrtulník ještě: Vrtule,vrtule a tělo stroje,neměl by chybět motor.

   Vymazat
  5. V Afganistánu bylo sestřeleno 333 vrtulníkú všech značek ruských okupantů.Tolik pravda.Kdo nevěří,ať se zeptá matek těch hochů,co už nejsou a pak dnes to ani Kreml netají,tak bych držel hubu a nepsal blbosti

   Vymazat
  6. Nevím,kde jste vzal tu informaci ,ale válka trvala sto deset měsíců,tedy to jsou tři sestřelené vrtulníky každý měsíc.

   Vymazat
  7. 0,75 vrtulníku týdně.

   Vymazat
  8. 2,25 vrtulníku týdně,když to vynásobíte třemi.

   Vymazat
  9. Pakliže mám věřit informacím Wikipédie,které už ani oficialní média kontrolovaná Kremlem nepopíraji je pravda pravdou.Klapky na očích jsou Vaše totální prohrou

   Vymazat
  10. Wikipedie ví to,co Kreml tají. Rozesmál jste mne.

   Vymazat
  11. 19:35 Může být,jenže v tomto případě jdi do prdele ty zasranej rudohampejzníku.Tvoje blbost je hodna kecům Rudýho Práva před rokem 89.No,tak,,toto je profil diskutéra NR všeználka ale jen VUML mu dělá vzdělání

   Vymazat
  12. Týjo, to chybělo,skoro jsem si odvykl,že když chybí argument nastupuje bumerang.

   Vymazat
  13. Válka v Afganistánu vedena SSSR trvala 10let.Jsem zvědavej jak dlouhu budou válčit rusáci v Sýrii

   Vymazat
  14. Mi-24 začaly mít problémy až po dodávce amerických střel Stinger.Musely být dovybaveny falešnými infracíli a musely létat výše a nezžasahovaly potom s takovou efektivitou.
   Američani obratem dostali svoje vlastní střely od těch stejmých Mudžahedínů zpět proti US AIR Forces, když vpadli do Afgánu po odchoddu Rusáků. Martin von Brünn

   Vymazat
  15. Jdi si lecit rusofobii, mentalne nemocnej rudohnedej pepku, smrdis vic nez Hillary a to je co rict
   Rika se Rus.

   Vymazat
  16. Rudohnedej pepku, zalez nekam s tim tvym nizkym IQ mezi havlisty, a uz z ty zumpy nevylezej. Necht do diskuze sem chodi lide co maji co rict a ne svoloc jako ty ktera si sem nadavanim chodi lecit rusofobii, vztek ze zvoleni Zemana a jine mentalni choroby

   Vymazat
  17. Neodpovídám,ptám se" Jak dlouho válčí v Afganistánu a Iráku nebo i Libyi USA ? A vůbec,proč válčí v Afganistánu když z 15 útočníků na "dvojčata OC" v NY byli Saúdové ?

   Vymazat
  18. Afganistán se nikdy žádné cizí armádě v minulosti nepodařilo zcela obsadit! Jak si zaválčili v Afghánu Sověti, to můžete vidět v česky mluveném filmu 9. rota. Je to tam pěkně drsňácky sehráno od nástupu do přijímače, přes výcvik až po přílet a samotné bojové nasazení v samotném Afganistánu až po boj na život a na smrt. Kdo to neviděl, ať se určitě podívá! Mimochodem, našim borcům v současném Afganistánu jde při hlídkových misích o krk rovněž. Nasazení ruských bojových a výsadkových vrtulníků je tam taky! Link na film: www.youtube.com/watch?v=BTRhIN1buQk

   Vymazat
 2. ... Zdroj: otvaga2004.ru, jestli to znamená v překladu odvaha,tak chápu. Ale to je ve skutečnosti o něčem naprosto jiném.

  OdpovědětVymazat
 3. Jednou jsem vystřelil ze vzduchovky a trefil jsem mouchu za letu. Taky náhoda.

  OdpovědětVymazat
 4. Uznávám,že toto je demokracie a děkuji za ni. Myslím,že Rusko mne baví hodně.

  OdpovědětVymazat
 5. Pánové píšící výše. Je vidět, že nemáte ani potuchu co píšete. Jenom stupidně urážíte. Je to špičkový stroj a to i po létech které má za sebou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já Vám samozřejmě neberu Váš názor. Dovolte mi ale ten můj.

   Vymazat
  2. Také Mig-29 jsou pořád špičkové,natolik,že je Rusko zmodernizovalo a upravilo i pro použití palubních letounů jediné tvrdě vyzbrojené "letadlové lodě" křižník Admirál Kuzněcov. A já nějak nemohu pochopit,že jednomu z nich před nedávnem ve Středozemním moři vynechaly oba jeho motory,takže se zřítil. Pokud vím,ještě stále mají ta letadla zákaz letů,tedy. Asi to byla záhada a nebo tak blbý výrobek,že to hrozí všem ostatním.

   Vymazat
  3. "pokud vím,ještě...".Víš hovno.Ty 29-ky tam v Sýrii z té LL normálně dál létají....a žádná "záhada" se nekoná a pokud je nějaký blbý "výrobek",tak to jsi ty....

   Vymazat
  4. Nebo jiná,že jo, ten letadlový křižník jich má více druhů.

   Vymazat
 6. Mimochodem: Afghánistán se Sovětské armádě nikdy nepodařilo dobýt (od 1979) celý ale během bojů bylo zabito 1,5 milionu lidí,převážně civilistů a 5-10 milionů uprchlo do zahraničí.SSSR ztratil v bojích asi 15 tisíc vojáků a musel se v roce 1989 stáhnout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chlapce, ve vietnamske valce zemrelo 55000 americkych vojaku a zraneno bylo 250000. Ale hlavne tady blej ten tvuj antirusismus. Mel by si se lecit.

   Vymazat
  2. A Americane se nemuseli stahnout? Co ta vez v Saigonu?

   Vymazat
  3. No, jde asi o to,že tam byly nasazeny, v těch horách, především ty Mi-24,Horní Dolní.

   Vymazat
  4. Ok, dobre, omlouvam se za invektivu,
   Rozezliva me hloupy antirusismus, stejne jako me rozezliva hloupy antiamerikanismus
   Pokud nejsi ani jeden z techo, prijmi laskave moji omluvu
   Me stve kdyz tu lidi rejou do treba Nicka Honolulu, ktery aspon podava informace

   Vymazat
  5. Já jsem rád,že nám předává informace z USA,pouze nejsem šťastný že i neobjektivní především ohledně Trumpa,naposled tvrdil,že získal o jeden milion hlasů voličů více než Clintonová a to mi fakt dost moc vadí. A nejsem antiruský ani antiamerický,pouze se snažím myslet.

   Vymazat
  6. .... a nejsem robot,abych nezapomněl,pořád mi to něco připomíná.

   Vymazat
  7. Stran Nicka Honolulu:
   Zrajou na Hawai ananasy?

   Vymazat
  8. Nick je jen termín pro "jméno" diskutéra a Honolulu si on říká protože kdysi bydlel na Hawai ,ale nyní bydlí v jihozápadní Floridě,pokud vím.

   Vymazat
  9. No, ta Clintonová totiž získala o více než dva miliony voličských hlasů více,mimochodem.

   Vymazat
  10. Zatím se sčítá. A kuriozitou je, že to byli právě poražení, kdo upozoznili na hacknuté volební strojky. Jak mohli vědět, kde konkrétně byly upravené, je zajímavé. Praktická ukázka jak je to s tou počítačovou gramotností. Že si nekoupí od našeho ČSÚ program, měli by to za chvíli :-)).

   Vymazat
  11. Jasně,že poražení, protože to vítěznému Trumpovi a jeho lidem jen vyhovuje. Poznali to tak,že zatím naprosto bez důkazů a jen logikou,protože v jednom státě vedle sebe volební okrsky,kde ty,které používaly počítačové hlasování měly více hlasů pro Trumpa a ty,které papírové hlasování,měly znatelně více pro Clintonovou,což navodilo otázku hackerského zásahu do voleb. Clintonová odmítá přezkoumání,protože nechce volby zpochybnit a tak i celý volební systém slavných demokratických USA,kde ovšem tedy zvítězil ten,který získal o více než dva miliony volebních hlasů celkově méně,což je nový rekord,protože naposledy se to stalo v roce 2000,kdy Al Gore zvítězil jen o půl milionu nad Bushem a ,jak jinak, samozřejmě a přesto, prohrál. Bush se stal prezidentem USA navzdory tomu,že ho volilo méně voličů. To je ta demokracie USA,směji se a zvracím.

   Vymazat
  12. Z ceho zvracis? Z toho ze Americanum vydrzel volebni system z dob 1780? Zatimco v evrope se stridaji vladni systemy skoro vzdy kdyz padne listi. Za stoleti se stridaji tolerantstvi a genocidy. Nad tim by si mel blejt.
   V USA se voli po statech a federalni vlada by mela byt limitovana. Z ceho presne zvracis?
   Ja spis zvracim z toho ze Hilary vyhrala Virzinii, o 60 000 hlasu. Guverner statu tesne pred volbama omilostnil 60000 zlocincu aby mohli volit. Tak to je desiva nahoda jak Trump prohral Virzinii. Nad tim by si mel blejt, nad tim muzeme blit oba. Stereo.

   Vymazat
  13. Pokud vím,tak 6 milionů Američanů ve vězení nebo i nějakou dobu po propuštění z vězení nemělo nyní v USA volební právo (asi aby nevolili proti vládě,která je nechala zavřít),takže,sorry,musím Vaše sdělení považovat za nepravdivé,.. ačkoliv,kdo ví jak je to třeba v některých státech USA,samozřejmě, nemusí to třeba platit všeobecně,respektive generelně. Zvracím z toho,že v prezidentských volbách USA legálně zvítězil ten,který celkově získal o dva miliony voličských hlasů méně,což i při té federaci USA odporuje demokracii,prostě.

   Vymazat
  14. Opatrne, kdyz da guverner milost, tak se zlcinci vraci jeho obcanska prava, tudiz i pravo volit. A to presne chteli ve Virzinii, proto guverner omilostnil. To jest na bliti.

   Vymazat
  15. A co ma USA s demokracii? USA neni zadna demokracie, a to je dobre, alebrzto demokracie je kdyz dva vlci a jedna ovce voli kdo bude vecere. Co jste to uvarili, ptali se Benjamina Franklina, Republiku, jestli si ji dokazete udrzet.
   Utoky na americkou Ustavu je treba perryovat

   Vymazat
  16. Já mám informaci o šesti milionech občanů USA,kteří nyní ve volbě prezidenta USA nesměli volit,protože byli buď ve vězení a nebo nějakou dobu po jeho opuštění.

   Vymazat
  17. Demokracie je vládou většiny,respektive její vůlí menšině,přičemž pokud ji utlačuje,jde o despocii. Demokracie,logicky, není despocií,respektive nesmí být.

   Vymazat
  18. No dyt. Vezni nemaji co volit. A proto je superhnus ta Virzinska anmestie zlocincu. Bez ni by sla mocna stara Virznie trumpovi.

   Vymazat
  19. Demokracie jak rikate by nemela, nominativne, byt despocii, ja bych rekl az tyranii. Nicmene demokracie deskriptivne je VZDY tyranii, smutne lec pravdive. Proto federalismus, proto Federalisticke Papiry, jiste jste je cetl, proto RES PUBLICUS. Jeden kral 3000 mil daleko muze ubit prava lidu, ale 3000 tyrani jednu mili daleko muze ubit prava lidu stejne effektivne.

   Vymazat
  20. Já mám ten názor,že všichni vězni mají mít právo volit,protože jsou prostě občany.

   Vymazat
  21. Ja mam nazor opacny, zlocinili a tak nejsou plnohodnotni obcane.

   Vymazat
  22. Anonymní25. listopadu 2016 14:36

   Plácáš nesmysly. Sovětskému svazu se Afghánistán dobýt povedlo. Byl o tom i natočen dokumentární film BBC. Až po opuštění Afghánistánu se tamnější vláda neudržela a rozpadla se. K moci se pak dostali radikálové. To už ale Sovětům mohlo být jedno.

   Vymazat
  23. Podívej se do Wikipedie,Afghánistán, historie, oddíl 1.2 Vláda komunistů a sovětská okupace. Já tam osobně nebyl.

   Vymazat
  24. Take kuci z USA a NATO,vedi,ze jdnou budou muset opustit Afgan,ale Taliban,Mudzahidi tam budou naporad !! Jsou doma.

   Vymazat
  25. Buď chce někdo zvítězit,respektive porazit nepřítele a nebo jen dělá,že chce. To je jako když se někdo učí a nebo jen dělá,že se učí. Oboje jste nedokázali a taktika boje Afghánců vás porazila. Třeba jste prostě jen slaboši a nebo i blbci,těžko říct a neurazit vás,protože vy ani nechápete.

   Vymazat
  26. .... Myslím,že je škoda těch vašich lidských životů,které jste tam zbytečně obětovali. Myslím jimi životy těch vašich vojáků,kteří tam padli zbytečně. Myslíte,že třeba já bych vám ještě měl věřit?

   Vymazat
  27. 16:46 - v USA vždy vládla elita. Tedy WASP lidé, kteří tento stát založili a vybudovali - jistě s pomocí barevných - jak negrů na plantážích, tak třebas čínských kuliů na stavbě železnic. Oni si zajistili volební výhodu, že ve státech kde maj většinu je více volitelů na počet obyvatel než ve státech kde jsou již v menšině oproti přistěhovalcům a barevným. Dřív z toho těžili, ale mezitím se společnost přepólovala. Už není klasická pravice a levice. Dnes je mainstream tzv. Nová levice - tedy všichni ti buzíci, feministky, negromilci, zelení magoři, hlasatelé multikulti a nároků různých menšin. A ti v těchto volbách dojeli na systém který nastavil bejvalej mainstream - tedy stoupenci klasické pravice - bílých pracujících mužů a podnikatelů! Ti se mezitím stali proletáři a volí protisystémově! A protože systém zůstal zachován, zvítězili nad většinou tvořenou právě těmi bývalými "utiskovanými". To je prdel - vládnoucí politickou třídu zabili jejich vlastní vidle!:))))

   Vymazat
  28. Ano, prdel to je
   Dodal bych ze 98 procent povrchu USA volilo trumpa
   Hillary volili jen ve velkych a hnusnych mestech

   Vymazat
  29. Cimz chci rict at se ty velka mesta trhnou, je cas vratit New York City kralovne

   Vymazat
 7. Rusko je na tom zle, Amerika taky. Globalisticke sily se snazi vyhubit cele civilizace.

  OdpovědětVymazat
 8. 15.04 - chytráku a to ti říkala krvavá hysterka Hillary osobně??Nebo jsi to ty blbe přepočítával sám....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou výsledky počítání hlasů v USA,které vůbec nebyly okamžité a nějaká malinká část ještě chybí.

   Vymazat
  2. Drazi panove, nenechte prchlivost cloumati vasimi majestaty, ono je to sum a fuk, jde o elektory. Pravda, Michigan je teda dost, ehm, retardovanej, nicmenez i on doufam dopocita hlasy do konce listopadu. Trva jim to, co? To by pak trump moh mit 306, to je lavina!

   Vymazat
 9. No a co? Pocitaji se elektori, coz je spravne

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trump hezky rekl ze kdyby se pocitali volici tak by vic lovil v Kalifornii a New Yorku, tedy v mistech ktera ted strategicky vzdal.

   Vymazat
  2. Elektor = volitel. Ano,počítají se volitelé,tedy jde o nepřímé volby ale prezident USA ještě vůbec a naprosto vůbec nebyl zvolen. Naprosto nezáleží na nedávno proběhlé volbě lidu USA,totiž. Volitelé prezidenta USA právně nezávisle na vůli lidu USA budou volit až 19.12.2016 a inaugurován bude 20.1.2017. Už devětkrát v historii USA se stalo,že volitel volil někoho jiného než ta část "jeho" lidu. A to,myslím,není správné.

   Vymazat
  3. ..... Rozhodovat by měl jen celkový získaný počet voličských hlasů,samozřejmě. To , je demokracie,totiž.

   Vymazat
  4. Neeeeeeeeeeeee
   A nejsou to neprime volby v Ceskosmyslu, kde stacilo zavrit Sladka do lochu aby vyhral Havel. Je to system z 1780, jak jinak bys to zorganizoval. To nebylo jako dneska kdy Honolulu muze hupky do auta a dojet do DC. Tenkrat i z Karoliny trvalo dojet na koniku do DC prave i tech 60 dni. Jo a za zradu ve volbach byly i souboje.

   Vymazat
  5. Jo elektoru zradcu par bylo, ono za 250 let se stane ledacos, ale NIKDY zatim to nezvratilo vysledek voleb. I za Dole Bush dostavali volitele vyhruzky smrti. Ted volitele dostavaji prehrsle vyhruzek smrti, treba tu kdy ma slibeno ze mu narve pistoli do huby a rozplacne mozek. Tak i to se deje.

   Vymazat
  6. Právě,že tehdy to bylo nutné,mít na cestu na východní pobřeží USA jeden měsíc (volba voliteli je 19.12.2016) a jak stanoví ústava USA, po dalším jednom měsíci v novém roce jeho inaugurace. Dnes už to nutné vůbec není.

   Vymazat
  7. Jo prosekavati se divocinou k volbam, to nebyla sranda. Volitel to byl nekdo.
   Samozrejme mate pravdu ze volby jsou az 19. ledna. Jak asi soudruzi zavoli?
   Nicmene, jake dneska? Dnes je vse tak na cestu do zadni brady abych to rekl eufemizm. Nic novyho nerozjizdet, nic nemenit. Ustava byla dost dobra pro Jeffersona, je pro dnesek dobra dost.
   Nic nemenit, zadnou konstitucni konvenci.
   Nechat vse pri staru, prvni dodatek, druhy dodatek, treti nekvartyrovat, a vubec vsechny, i kdyz jedenactej me seje.
   A vubec, co ma mestska demokraty volici svoloc co mavat vesnicema?

   Vymazat
  8. Je to Váš názor,který já samozřejmě demokraticky respektuji, nicméně,jsou i jiné státy a třeba civilizace a třeba i vesmírné,které mohou mít zásadní a plně určující výhrady.

   Vymazat
  9. .... Vesmírné civilizace,které já na Zemi zastupuji, neuznají Trumpa za prezidenta USA,pokud nedemokraticky "zvítězí" menšinou v prezidentské volbě celkově získaných hlasů.

   Vymazat
  10. Napada mi ted ze vlastne elity ovlivnuji volby obojim, zaviranim i poustenim
   Havel se znovu zvolil zavrenim Sladka. Virzinie zvolila Hillary masovou amnestii grazlu. Inu ted se chce blejt me, velebny pane. Toz jsme dvaja.

   Vymazat
  11. Nejsem velebný pán.

   Vymazat
  12. Muj nazor demokraticky respektovat nemusite, me postaci kdyz me nevynadate do rudohnede svoloci jak jest zde zvykem. Ja vim, vy jste slusny clovek, ale jsou tu taci, ouvej.
   Vite, ano, vesmirne civilizace, ano, nic proti nim, nicmenez z tech vesmirnych civilizaci co zname, nase planetka se tez nachazi ve vsehomiru, pluje jim, nase mala zranitelna vesmirna lod.
   No a ja myslim ze na ni neni lepsiho (cimz nechci rict ze dokonala) nez 1776 Americky system, i kdyz nemelo dojit k otrokarstvi. Anglicky system pokulhava, i kdyz Magnou Chartou udelal mocny krok tam na Runnymead.
   Ostatni politicke systemy jsou horsi.
   Nesouhlasite?
   Dokaze si ho ale Amerika udrzet? Jsem skeptik, tak pochybuju

   Vymazat
  13. Nejste sam kdo neuznava Trumpa, i papez se proti nemu postavil. A spousty jinych potentatu. A velebnych panu ( to je ze Slunce Seno Jahody)
   V porovnani s ostatnimi terestrialnimi stato zememi bude mit trump 15 letadlovych lodi. To nemusi zeme s maximalne dvema temito lodmi neuznat Trumpa, staci kdyz uznaji ty ploche paluby.
   Jak je vyzbrojena vase vesmira civilizace?

   Vymazat
  14. A ted si predstavte ze kazdy stat ma 2 senatory, od obru jak Kalifornie s 40 miliony ci co po pidistatecky trpaslici Delavare s pul milionem, a slovo a hlas kazdeho senatora ma stejnou vahu

   Vymazat
  15. Jsou to vesmírné civilizace,které jsou o jednu vibrační sféru výše,takže se tu na asi tak dvě hodiny mohou jen zhmotnit, na dvě hodiny bez jakékoliv ochrany třeba silovým polem nebo pláštěm například disku,aniž by riskovaly,že se už nebudou moct vrátit,protože by je znovurozvibrování jejich těl roztrhalo, zmrzli by tady natrvalo,vibračně. Planeta Země je jejich trestnou kolonií,v tomto smyslu. Její nižší vibrace-částicový kmit jim zablokuje paměť,podobně,jako když se vy lidé opijete,ale natrvalo. Respektive, jde si vzpomenout,.. ale,.. víte,.. to je už jen o síle ducha a o čistotě myšlení. Kdo myslíte,že brání planetu Země před vpádem těch negativních vesmírných civilizací? Jejich výzbroj je dostatečná.

   Vymazat
  16. Pro ty menší státy USA je to výhodné a proto ještě nedošlo ke změně Ústavy USA,ke změně ke skutečné demokracii.

   Vymazat
  17. No tak to radsi pryc od demokracie
   U vas v kosmu je demokracie?
   Ja radsi republiku
   A limitovane prava Federalu

   Vymazat
  18. Budete nas pozemstany branit i nadale?
   Opilost znam, jen po ni bleju.

   Vymazat
  19. Ze je Zemekoule trestna kolonie tusim jiz hodne dlouho

   Vymazat
  20. Demokracie je základní podmínkou pro vstup mezi vyspělé vesmírné civilizace. Mezi ty pozitivní,samozřejmě. I ve vesmíru je dobro a zlo,jako asi všude. / Zatím pozemšťany brání,ale,logicky, proč ,když už se pozemšťané mohou bránit vesmíru sami. / Mnoho jejich občanů bylo umístěno na Zemi a zablokováním jejich paměti nižší vibrací fungují jako lidé,samozřejmě. Nicméně, jde jen o ty,kteří jsou toho lidského druhu,těch je ve vesmíru jen malá menšina. Lidé jsou novým typem existence,zatím.

   Vymazat
  21. Nerozumim vsem souvislostem. Myslite tedy ze americke letadlove lode a ruske vrtulniky o kterych zde byla puvodne rec a kterym nerozumim jsou s to ubranit nasi malou planetu proti zlym mimozemskym dobyvatelum?

   Vymazat
  22. Vy si děláte srandu.

   Vymazat
 10. V techto sferach se neovazuju ani myslet, jsa hloupym. Dam se podat, kdo tedy brani Zem? Zemeguli? To pak ovsem jsou vsechy sazky neplatne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na to není potřeba odpovědět konkrétně, protože prostě někdo pozitivní,jednoduše,logicky.

   Vymazat
  2. Presto bych rad vedel detajly
   Kdo, jak, proc, kdy, kde atd

   Vymazat
  3. Věřím,že byste třeba chtěl vědět více,ale jak jsem konstatoval,není to potřeba.

   Vymazat
 11. Boevik.20.let jsem na tomto typu pracoval,snese velké poškození,a je pro PODPORU POZEMNICH VOJSK.V případě průseru v ČR,i teď tj.2016 velmi účinná zbraň,pokud je munice?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyjadřujte se přesně, je pro PŘÍMOU podporu. Takže ho sestřelí,dnes.

   Vymazat
 12. Čemu se divíte, celá tzv vyspělá civilizace má zvrhlé potřeby a dále to neni možné zvyšovat a vláda zeměkoule dostala strach o své životy a vyvolala na euroatlantickou civilizaci holokaust. Mají s tím zkušenosti již jednou kvůli koncentraci kapitálu potřebného k ovládání světa jej vyvolala. Demokracie je kost od šunky, ke které se občas nechá moderním otrokům přičichnout a pak schová na další potřebu.Rozhodujícím zákonem ve vesmíru je zákon rovnováhy a vždy když dojde porušení do kritické polohy přijde reakce a uvede stav do rovnováhy. Lidstvo je v poměru k vesmíru méně než mušinec.Je směšné sledovat tu komedii kolem Trampa a to ještě trapnější na naší scéně. Čeká nás nepředstavitelná robotizace a naši politici mluví o vymírání a tak primitivně zdůvodňují potřebu bezhlavé imigrace, která má zdecimovat euroatlantickou civilizaci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja nemam informace, ale citim pohromu, trump, netrump, trump mozna o par let oddalil kolaps ale mozna ani to ne

   Vymazat
 13. Váš komentář není přesný 19.17.Pokud máte otázky tak je definujte.Nejsem kancelářská .... .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V čem není přesný? Mi-24 je velký dvoumotorový bitevní a víceúčelový vrtulník určený pro PŘÍMOU podporu pozemních jednotek,ničení tanků a obrněných cílů. Exportní verze jsou označeny Mi-25 a Mi-35.

   Vymazat
 14. Místo O.K. použiji máte pravdu, čekal jsem odbornější otázky, ale ta přímá podpora je snad jasná, pokud nejste laik nebo provokatér.Jinak UPK dokáže vyvolat taky pěknou hrůzu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23 mm kanon? Asi ano,protože ten čelní má jen 12,7.

   Vymazat
 15. Vážený pane je mi jasné,že o tom víte prd,takže přeji hezký večer.PS dělejte to co umíte,aneb ševče drž se svího řemesla.Jarda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nemohu přijmout,nicméně díky za nabídku,směji se.

   Vymazat
  2. Myslím,že v dnešní zbraňově pokročilé době má smysl v boji jen AH-64D Longbow Apache a nebo RAH-66 Comanche,jehož projekt byl ale údajně zrušen.

   Vymazat
  3. Jsem plně vycvičený bojový pilot a pilotoval jsem nejlepší nadzvukový válečný letoun na světě už v asi tak pěti mých letech věku a samostatně. Provedl jsem jím tehdy úspěšně záchrannou misi do Sovětském svazu,protože všichni piloti Československa se toho natolik báli,že z toho doslova utekli. Trochu mne mrzí ten Váš přístup ke mně. Myslím,že namyšlenost není cestou,směji se.

   Vymazat
 16. Vše jde kupředu nejen US ARMY.Přeji hezký večer.Aneb co S.A. a Izrael?

  OdpovědětVymazat
 17. Jinak každý stroj má své hranice,ať je vyroben kdekoliv.To poznali i na Volze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám zjišťovat,zda je Volha třeba řeka? Vy komunikujete tak,že nevím co máte namysli.

   Vymazat
 18. Viděl jste "Pelíšky" tak asi tak nějak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neviděl jsem "Pelíšky", vyhýbám se jakýmkoliv českým filmům,protože v nich hrají čeští herci,o kterých vím dobře,co jsou. Zase nevím,co jste měl namysli,mimochodem. Pokud ten můj let,kdy jsem ukradl to nastartované letadlo,tak o tom se bavit můžeme,například.

   Vymazat
  2. Raději to řeknu sám,aby si někdo něco nemyslel. Letadlo MiG-15 bylo připraveno ke vzletu a ke splnění určené záchranné mise. Bylo dvoumístné,protože bylo potřeba zachránit českého pilota,který havaroval na Slovensko-Ukrajinské hranicí a spadl za ni,tedy do SSSR. Češi tehdy ještě byli Čechy a měli záměr ho zachránit před SSSR,který by ho prostě za to zničil. Pokud vím,jeho letadlo bylo sestřeleno pro údajné překročení hranice. Byl jsem tehdy ještě dítě a těžko si na všechny okolnosti vzpomínám,.. stál jsem vedle nejvyššího velitele,který spolu s ostatními důstojníky přemlouval pilota k misi ale on se stejně rozhodl,že ji nevykoná,protože měl také strach ze SSSR. Vlezl jsem do MiGu po žebříku a zaklapl kryt kokpitu. Letadlo bylo nastartováno a já jen přidal plyn a čekal až se žebřík "odlomí". Vzlétl jsem a vnímal,že mne chtějí sestřelit ale protože jsem přesně postupoval podle plánu mise,rozhodli se počkat. Provedl jsem tu misi tak,že jsem přistál na Ukrajině na mýtině v lese a potom dotankoval na Slovensku už se mnou zachráněným pilotem za mnou v kokpitu. Styděl se tak moc,že chtěl na tom Slovensku vystoupit. Někdo mu to nedovolil a někdo mne vedl a někdo mne informoval a někdo mi držel má kolínka na kniplu i když jsem po cestě spal. Vesmírné civilizace provedly mnou tuto akci aby prokázali Čechům svou i mou moc. Děkuji za pozornost.

   Vymazat
  3. Pristani Migu 15 na mytine je jiste ohromny technologicky progress, jiste slo o kolmy start a zrejme antigravitacni motory

   Vymazat
  4. Zvládl jsem to a vzpomínám si,že jednou jsem měl strach,že to nevyjde,nicméně,vyšlo to,proto ta mise ale byla tak provedena. MiG-15 toho byl prostě schopen.

   Vymazat
  5. Kolmý start byl pro MiG 15 brnkačka :-o

   Vymazat
  6. On tam s MiGem přistál také. Pamatuji se,že to byla dost velká louka a kolem lesy. Proto tam čekal.

   Vymazat
 19. Takže zloděj,tj. kultůra.To by se spousta lidí musela poblít.Už radši nepište.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, už jsem to napsal o něco výše,bylo to potřeba.

   Vymazat
 20. Bavme se čistě o odborné stránce,jinak "Pelíšky".Ty zloději.Anebo víš co,jdi do .... .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neznám "Pelíšky",už jsem to řekl,přece.

   Vymazat
 21. Jak říkal můj dobrý kámoš,ty troubo,"posledná šanca".Buď se bav odborně o všech typech MI 24,35 anebo mlč ty zloději.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nerozumim co to furt zvanis o zlodejich?

   Vymazat
  2. Ukradl jsem kdysi MiG-15 a provedl s ním záchrannou misi,nebo bojovou,vlastně,klidně. On toho jen zneužívá v komunikaci.

   Vymazat
  3. Každý Čech chce být generál a toho si vážíme. Každý Němec chce být poslušným vojákem a tím nás neohromí,protože samostatnost je projevem vývoje. Vybrali jsme správně.

   Vymazat
  4. Tak pardon, je to na me moc slozity

   Vymazat
 22. Jsem pouhý člověk, který má rád tuto zemi,kde se narodil a za ní a svou rodinu jsem ochoten položit i život. Tak jsem přísahal.Jarda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmm, tak to já tedy ne, já asi za dobro,myslím, myslím,že už jsem vývojově nad tím. A já nepřísahal.

   Vymazat
 23. ORBAN POZVAN TRUMPEM DO BILEHO DOMU
  Kdy bude pozvan Zeman?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až budou USA a Trump něco po ČR chtít... Něco, co nám ublíží... a za co, jako obvykle, my zaplatíme a Rothschildova kasa na tom naopak vydělá.

   Vymazat
  2. No jestli to nebude tim ze havlovym pucem se Cesko zbavilo zcela samostatnosti a zcela se vlezenim do zadni brady nemecku podrobilo
   Jestli to nebude tim ze uctivanim lhare a vraha Havla se z Cechu nestali bezpravni nevolnici
   No ono to tim bude

   Vymazat
 24. Tak se ta "diskuze" opět přesunula od svého času nejlepšího univerzálního vrtulníku k americkým volbám, které ještě můžou nakonec vyústit v libovolný výsledek. A nikdo s tím nic nenadělá, mimo lidí za oponou, kteří tahají za ovládací drátky politiků...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se omlouvam, o vrtulnicich si rad prectu ale na rozdil od extraterestralniho pilota co lital uz v 5 letech v Migu o letadlech nevim dost, a nejsa Rudohnedym Pepem k tomu nedodavam jen nadavky
   Mozna by o tu chtelo obecnou diskuzi

   Vymazat