Reklama

středa 9. listopadu 2016

Jak Putin zmařil plány Západu

Mike Whitney
9. 11. 2016   Zvědavec

„Národní stát jako základní jednotka organizovaného lidského života přestala být hlavní tvořivou silou: Mezinárodní banky a nadnárodní korporace jednají a plánují na základě hledisek, které jsou v dostatečném předstihu před politickými koncepcemi národního státu.“
Zbigniew Brzezinski: „Mezi dvěma věky: Technotronická éra“, 1971

„Chci i nadále usilovat o bezletovou zónu a vytvoření bezpečného útočiště v Sýrii… nejen z důvodu pomáhat chránit Syřany a zabránit neustálému odlivu uprchlíků, ale získat určitou páku na syrskou vládu, i na Rusy.“
Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, třetí prezidentská debata

Proč Hillary Clintonová tak dychtí po tom, aby posílila účast USA v Sýrii, když všechny americké intervence v Afghánistánu, Iráku a Libyi dopadly tak strašně špatně?

Odpověď na tuto otázku je velmi prostá. Je to proto, že si Clintonová nemyslí, že se tyto intervence nezdařily. A nemyslí si to ani žádný jiný člen vládních orgánů americké zahraniční politiky (přezdívaní jako Borgové – tj. fiktivní společenství ze seriálu Star Trek, pozn.překl.) Ve skutečnosti jsou v jejich očích tyto války strhujícím úspěchem. Jistě, někteří z nich byli kritičtí vůči silnému odporu ze strany veřejnosti z důvodu neexistujících ZHN v Iráku (nebo logistických chyb, jako bylo např. rozpuštění irácké armády), ale ve většině případů jsou vládní orgány zahraniční politiky spokojeny s tím, jak se snaží destabilizovat region a odstraňovat vůdce, kteří se odmítají podřídit washingtonskému diktátu.

Obyčejní lidé tomu můžou těžko rozumět. Nemohou pochopit, proč by elitní vládní vyjednávači chtěli transformovat funkční, stabilní země na neobyvatelné pustiny, zamořené ozbrojenými extrémisty, sektářskými komandy smrti a teroristy, narozenými v zahraničí. Nemohou také pochopit, co Washington získal za těch 15 let řádění na Středním východě a ve Střední Asii, kdy proměnil tento obrovský pás strategického území na živnou půdu pro teroristy. Jaký to má všechno smysl?

Za prvé musíme vzít na vědomí, že decimace a de facto balkanizace těchto zemí je součástí plánu. Kdyby to nebylo součástí plánu, potom by lidé s rozhodovací pravomocí změnili politiku. Ale oni ji nezměnili. Politika je stejná. Skutečnost, že USA používají džihádisty cizích národností ke svržení a změně režimu v Sýrii, odporujících americkým vojákům v Iráku, není zásadní změnou v politice. Konečným cílem je stále zničení státu a odstranění stávající vlády. Toto stále stejné pravidlo platí pro Libyi a Afghánistán, kdy oba státy byly uvrženy do chaosu na základě akcí Washingtonu.

Ale proč? Co se tím získá, když se tyto země zničí a dojde přitom k tak velkému utrpení a mnoha úmrtím?

Toto jsou mé úvahy: Domnívám se, že se Washington podílí na ohromném projektu, jehož cílem je předělat svět způsobem, který by lépe uspokojoval potřeby elitních složek, mezinárodních bank a nadnárodních korporací. Brzezinski na to poukazuje v úvodním citátu, a zároveň vysvětluje, k čemu dochází: Opouští se od národního státu jako základu, na kterém spočívá světový pořádek. Místo toho Washington vymazává hranice, likviduje státy a odstraňuje silné, sekulární vůdce, kteří by mohli zvyšovat odpor k jeho machinacím, to vše za účelem zavedení zcela nového modelu pro region, nového světového pořádku. Lidé, kteří řídí tyto elitní instituce, chtějí vytvořit globálně propojenou zónu volného obchodu, nad níž by dohlíželi zástupci konzula „Velkého kapitálu“, jinými slovy globální Eurozónu, která by vyloučila nezbytné státní instituce (jako je Centralizovaná finanční správa, společné zadlužení, federální transfery), a jež by umožňovala, aby subjekt bez hranic řádně fungoval.

Hluboce skrytí státní vládní vyjednávači, kteří nastavují politiku za kouřovou clonou našeho „koupeného a zaplaceného Kongresu“, si myslí, že jedna světová vláda je dosažitelný cíl za předpokladu, že bude ovládat světové zásoby energie, světovou rezervní měnu a stane se dominantním hráčem v Asii, nejlidnatějším a nejlépe prosperujícím regionu tohoto století. To je v podstatě to, co pro Hillary znamená „stěžejní bod“ Asie.

Základní problém Washingtonu ohledně plánu NWO spočívá v tom, že přibývá stále více silných zemí, které jsou nadále připojeny ke starému světovému pořádku, a jsou nyní připraveny k jeho obraně. To je to, co se ve skutečnosti děje v Sýrii, kde zvláštní spojenectví Ruska, Sýrie, Íránu a Hizballáhu zastavilo amerického vojenského „juggernauta“ (kolos) přímo v jeho stopách. Nezastavitelná síla narazila na neústupný objekt a tento neústupný objekt vítězí... až dosud.

Samozřejmě, že jsou vládní orgány zahraniční politiky znepokojeny tímto novým vývojem, a mají proč. USA řídily svět docela dlouhou dobu, takže odvrácení se od americké politiky v Sýrii je stejně tak překvapením, jako hrozbou. Ruské letectvo bylo nasazeno v Sýrii před půl rokem, v září, ale teprve nedávno Washington ukázal, že je připraven reagovat tím, že ještě více podpoří své džihádistické agenty v terénu a zesílí útoky proti ISIS ve východní části země (Raqqa). Avšak ke skutečné eskalaci má dojít, až se Hillary Clintonová stane v roce 2017 prezidentkou. Teprve tehdy Spojené státy přímo vtáhnou Rusko vojensky, a budou předpokládat, že jejich střety ve stylu „oko za oko“ nepřekročí hranice Sýrie. Je to riskantní plán, ale je to další logický krok v tomto krvavém fiasku. Ani jedna strana nechce jadernou válku, ale Washington se domnívá, že nicnedělání se rovná couvání zpět, proto můžeme počítat s tím, že Hillary a její neokonzervativní poradci budou zvyšovat své nároky. Někdo nechce „bezletovou zónu“?

Předpokládá se, že nakonec pod velkým tlakem Putin hodí ručník do ringu. To je ale další špatný odhad. Putin není v Sýrii proto, že by o to stál, ani z toho důvodu, že by si cenil přátelství se syrským prezidentem Bašárem al-Assadem. Tak to vůbec není. Je v Sýrii proto, že nemá na vybranou. V sázce je národní bezpečnost Ruska. Pokud by strategie Washingtonu nasadit teroristy za účelem svržení Assada uspěla, potom by se o stejný trik pokusili v Íránu a Rusku. Putin to ví, stejně jako to, že pohroma, spočívající v terorismu, podporovaném ze zahraničí, může zničit celé regiony, jako např. v Čečensku. Ví, že je pro něj lepší zabít tyto extremisty v Aleppu, než aby k tomu došlo v Moskvě. Takže nemůže ustoupit, to nepřipadá v úvahu.

Ale ze stejného důvodu může učinit kompromis, jinými slovy, jeho cíle a cíle Assada se neshodují tak dokonale. Například by velmi dobře mohl učinit Američanům územní ústupky, jen aby zachoval mír, což by Assad nemusel podpořit.

Ale proč by to dělal? Proč by nepokračoval v boji, dokud by nezískal zpět každý centimetr suverénního území Sýrie?

Protože to není v ruském národním zájmu, aby tak učinil, to je ten důvod. Putin se nikdy nesnažil zakrýt fakt, že je v Sýrii proto, aby chránil národní bezpečnost Ruska. To je jeho hlavním cílem. Ale není idealista, je pragmatik, který udělá cokoliv, co je třeba, aby ukončil válku co nejdříve. To znamená dohodnout se na kompromisu.

Vojenským vůdcům Washingtonu na tom zatím nezáleží - zatím. Ale nakonec bude. Nakonec dojde k jistému druhu usmíření. Nikdo nedostane vše, co chce, to je jisté. Například je nemožné si představit, že by Putin zahájil válku proti Turecku, aby získal zpět území, které nyní turecká vojska okupují v severní Sýrii. Ve skutečnosti to již Putin mohl připustit ve svém rozhovoru s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem během nedávných setkání. To ale neznamená, že Putin nemá svou hranici. Má. Aleppo je tou hranicí. Tureckým vojákům nebude umožněno vstoupit do Aleppa.

Západní koridor, průmyslová a zalidněná centra – to všechno jsou hranice. O nich nebudou učiněny žádné kompromisy. Putin pomůže Assadovi zůstat u moci a udržet tuto zemi do značné míry neporušenou. Ale bude Turecko kontrolovat oblast na severu a budou Spojené státy kontrolovat oblast na východě?

Pravděpodobně ano. To bude muset být dohodnuto při vyjednáváních, avšak je nepravděpodobné, že hranice země zůstanou stejné, jaké byly předtím, než válka vypukla. Putin se nepochybně spokojí s půlkou bochníku za předpokladu, že dojde k ukončení bojů a bude obnovena bezpečnost. V každém případě nebude nečinně čekat, až nastane úplný konec.

Bohužel nás čeká ještě dlouhá cesta, než v Sýrii dojde k jakékoliv dohodě, a to zejména proto, že Washington nechce ani zdaleka přijmout fakt, že je jeho projekt na ovládnutí světa zmařen. To je přeci podstata problému, nebo ne? Bossové, kteří řídí zemi, to stále odmítají. Ještě nepochopili, že je válka prohraná, a že jejich šílený, džihádisticko-vojenský plán selhal.

Bude ještě dlouho trvat, než Washington pochopí, že mu svět neleží u nohou. Čím dříve na to přijde, tím to bude lepší pro všechny.


How Putin Derailed the West vyšel 1. listopadu 2016 na ICH. Překlad v ceně 527 Kč Zvědavec.

14 komentářů :

 1. Ať už jsou důvody ruského angažmá v Sýrii jakékoliv, Rusové kopou v tuto chvíli i za Evropu. V případě vítězství americko-muslimského džihádu by se teroristé rozprchli po celém světě. A potom by nastala jatka i u nás. Skutečná jatka, protože to, co se událo ve Francii, nebo Belgii, bylo jenom zahřívací kolečko. V Afghánistánu jsou Američané 15 let. A proč z této země, kde se dílo, podle Clintonové, podařilo, utíkají lidé po tisících? Stejně to dopadlo v Iráku a v Libyi a v případě amerického "úspěchu" i v Sýrii. Tak že čím dřív dostane džihád přes držku, tím dřív může nastat normalizace poměrů.

  OdpovědětSmazat
 2. Trump 277 hlasů.
  Takže, doufejme, že v USA "čas oponou trhnul", a to skutečně směrem k míru.

  Co dělat u nás, abychom alespoň šli směrem opačným co nejkratší dobu?
  A výhledově směrem rozumným?

  Počty členů našich vládnoucích politických stran stále klesají.
  Dlouho už jsu doslova trpasličí.
  Strany je zveřejňují sporadicky, dobrovolně, bez možnosti kontroly.
  Vodítkem jsou také klesající počty na kandidátkách. A na nich enormě roste podíl nestraníků.
  Na celostátní úrovni tak už nám nevládnou ani tak politické strany, jako spíš jakési takto za setrvačnosti pojmenovávané mafie.

  Tak si myslím, že by lidé kterým záleží na naší budoucnosti měli v co největším počtu vstupovat do nových politických stran.
  Nyní nejlíp do SPD.
  Moc naivní?) Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. dedo naprosty souhlas tez budu volit SPD k clanku tenhle nazor uz jsem psal pred rokem v cechach furt plati ze 1+1=2

   Smazat
  2. Nyní snad už lze reálně doufat, že otevření oné hedvábné stezky bude realitou...

   Smazat
 3. Na tomto webu exibují lidé kteří se vydávají za jasnovidce a rozumí tomu všemu, jako koza petrželi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re:
   Fajn! A co byste tak (bez exhibování) ráčil sdělit ještě i k tomuto zajímavému článku?

   Smazat
 4. Snad konečně nastal bod obratu. Trump naznačil, že mu záleží na míru. Pokud se o to bude skutečně snažit, přestane podporovat Ukrajinu pučistickou s vazbami na nacisty, nechá padnout Aleppo do Asadových rukou a skončí s válkou v Sýrii, přestane připravovat válku na evropském kontinetu, bude se snažit pracovat na americkém hospodářství a ne na přípravě válek. Jak to ale dopadne, je nejasné. Obama měl po zvolení tak krásné proslovy, že dostal nobelovku. Snad se to nebude opakovat. TnT

  OdpovědětSmazat
 5. Měla jsem sen.Ráno 9.listopadu 2016 pustit ČT24 a uvidet kyselé ksichty. Sen se stal skutečností.

  OdpovědětSmazat
 6. Zajímavá úvaha z Fox News o tom co lze od Trumpa čekat je zde:
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Prepiste-dejiny-Donald-J-Trump-vyhral-prezidentske-volby-v-USA-461911
  Zejména:
  1)
  " ..... americká vojenská přítomnost v Evropě a Asii by měla pokračovat pouze za toho předpokladu, že země jako Německo a Japonsko budou hradit náklady s ní spojené."
  2)
  ".... Čerstvě zvolený republikán v minulosti mnohokráte zopakoval, že se chystá zrušit stávající obchodní smlouvy a přepsat je tak, aby byly „výhodné“ zejména pro Spojené státy. To je podle experta definice merkantilismu, a tedy opak volného trhu.
  Přesně z této Trumpovy ambice mají největší strach v Německu, ......
  Pokud by k tomuto skutečně došlo, negativní dopad by mohla pocítit i česká ekonomika, která je tradičně silně provázána s tou německou. ...
  3)
  "Třetím principem možné budoucí Trumpovy politiky je podle Wrighta tolerance vůči autoritářským režimům. ...... Trumpův zdánlivě vřelý vztah vůči ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi může podle experta vyplývat z Trumpova vnímání sebe sama jako tvrdého a mocného muže, který je ochoten jednat pouze se sobě rovnými.
  Skutečný záměr nově zvoleného prezidenta je ovšem v tomto okamžiku těžké předvídat. Jasné je to, že pokud bude Trump doopravdy chtít od základu změnit světový systém, který byl vytvořen na konci druhé světové války, nikdo mu v tom nebude moci zabránit.
  Co se vnitřní politiky Spojených států týče, tam má prezident mnohem méně pravomocí a čelí mnoha zádrhelům v podobně ostatních politických institucí. ..... "
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 7. jsem rad ze muj hlas se na floride pocital!!!!
  chef

  OdpovědětSmazat
 8. Honolulu! S oslavováním opatrně! Děda.

  OdpovědětSmazat
 9. Zasraná nemocná neokon kunda Hitlary je z kola venku.Dnes je nejhezčí den roku!!A co na to pražská kundokavárna!!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Přitom jste si ani nevšimli,že o likvidaci národ-
  ních států mluvil Polák,který byl poradcem americ-
  kého prezidenta.Místo Hillary řešte raději Poláky.
  Jsou nebezpečnější než ona.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.