Reklama

středa 16. listopadu 2016

Jakov Kedmi o Sýrii: "Tečku za válkou udělají Asadova vojska"

Inna Novikova, Sergej Valentinov
16. 11. 2016        zdroj
Putinův postoj k Sýrii je tvrdý, zatímco Trump se, naopak, v předvolebních projevech distancoval od politiky USA v regionu. Hodnocení toho, co se nyní děje na syrské frontě a jak se to odráží na vztazích mezi Ruskem a USA, Pravda.Ru poskytl vojenský expert a bývalý šéf izraelské zvláštní služby NATIV Jakov Kedmi.


Jak se změní v souvislosti s volbami situace v Sýrii?

Globální mezinárodní vztahy a vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou dvě strany téže mince. Rusko se může se Spojenými státy dohodnout dvěma způsoby. První způsob - ustoupit, druhý způsob - počkat, až ustoupí Amerika. V případě, že se USA nezřeknou své politiky, potom je domluva bez ustoupení Ruska nemožná. Pokud se Amerika zřekne, pak je možné obnovit vztahy. Partner Ruska v politickém "tangu" nemá zatím zájem dát do pořádku vztahy s Ruskem, přeje si, aby Rusko zastávalo politiku pro něj příznivou, obětovat své zájmy nechce. Rusko také.

Na setkání "normandské čtyřky", soudě podle toho, co proniklo do tisku, zaujal Putin v otázce Sýrie velmi tvrdý postoj: budoucí politické zřízení Sýrie bude diskutováno poté, co tam ukončíme válku. A jak ji ukončíme, to není téma k diskusi. Nic, jen obyčejná fráze o tom, že "budeme dbát, aby utrpěl co nejmenší počet civilních obyvatel". Je možné, že chcete vážně mluvit o Sýrii, diskutovat o tom, jak připravit zemi na nové politické uspořádání, jak vést volební kampaň,... Ale Hollande a Merkelová chtěli něco jiného! A na to jiné byla Putinova odpověď, jak řekla samotná madam Merkelová, tvrdá a nikoliv pozitivní.

Vojenské otázky nejsou tématem jednání s Francií a Německem, ale s USA. A tady je problém. Při každé vojenské operaci, dokonce nejen vojské, se nejprve určuje cíl. To znamená, že musí existovat odpověď na otázku: jaký má být stav v okamžiku, kdy bude operace ukončena? Američané ho nikdy neměli. Snad s výjimkou druhé světové války - tam bylo jasné, čeho chtějí dosáhnout na konci. Ale v Iráku odpovídali na otázku, co chtějí, jaký má být stav Iráku, až válka skončí? Ne. Ohledně Libye odpověděli? Ne, nikoliv. Ani v případě Sýrie ho neznají. Nic, jen infantilní věta: "Asad v Sýrii nebude".

To není cíl pro ukončení války. Proto s nimi není o čem mluvit. Pokud plánujete válku, aniž byste věděli, jaký má být její konečný výsledek, bez jeho vyhodnocení, bez jeho analýzy, odehrává se to právě tak.

Američané za současného prezidenta nemají v rámci stávající vlády možnost vážně ovlivnit vojenské události v Sýrii. Situace tam je taková, že celkově je nemůže ovlivnit nikdo. Něco mohou udělat jen syrské ozbrojené síly se svými spojenci a ruskými VKS. Všichni ostatní nejsou s to problém války vyřešit. A ta probíhá přirozeným způsobem. Přirozený způsob - to je v nejbližší době pád Aleppa. Pokud je příměří,odcházejí odtud lidé, společně s nimi odcházejí i teroristé. Znamená to, že zatím osvobozují území sami, a to je dobře. Až to skončí, začne znovu vojenská operace za osvobození Aleppa. Po Aleppu, v závislosti na tom, jak se budou události vyvíjet, bude osvobozen Deir ez-Zor. Jeho osvobozením válka skončí. Zůstane začišťování.

V Sýrii není jen válka, ale občanská válka. Občanské války se vždy účastní vnější síly. Pádem Aleppa, to je prakticky už jasné, tato válka skončí. Je to otázka času. Otázka politické budoucnosti Sýrie se nachází v jiné rovině. Pokud se Američané budou chtít podílet na jejím řešení, bude jim to umožněno. Když nebudou chtít, bude rozhodnuto bez nich. Na Blízkém východě obecně všechno rozhodují ti, kteří mají moc. Vítězství Asada nebo porážka opozice, není důležité, jak se to bude nazývat, znamená, že ten, kdo vyhrál, má i politickou moc. Jak ji bude utvářet, s pomocí a účastí dalších skupin nebo ne - to už jiná otázka. To už je taktická hra. Ale politické řešení tohoto problému se Spojenými státy bude možné pouze poté, co bude v samotných Spojených státech zformována akceschopná vláda. Dnešní americká vláda není akceschopná. Ti, kteří teď nejvíc křičí, že je třeba klást odpor za každou cenu, že je třeba čelit Rusku, to dělají jen proto, že se snaží oddálit svůj konec. Nová vláda se jich zbaví. Jen proto, že jsou všichni zapleteni s dřívější vládou, s dřívějšími prioritami. Problém nespočívá v tom, jakou politiku prosazují. Prostě nová vláda v americkém systému vždy přivádí své lidi, tak tomu bylo vždycky. Proto i syrský problém bude rozhodovat nová vláda, a bude to politické rozhodnutí, nikoli vojenské.

Řekl jste, že stará vláda v USA není akceschopná. Souvisí to s nějakými osobními vlastnostmi prezidenta?

Ne. V americkém systému nepřijímá žádný prezident taková rozhodnutí měsíc před volbami nového prezidenta. Obama chce ukončit svou kadenci, pokud to bude možné, aniž by padlo Aleppo. Pád Aleppa by pro něj byla ostuda.

Co můžeme očekávat od Trumpa ?

Ještě nikdy se v politickém dění na Západě nestalo, aby volený člověk prováděl po převzetí úřadu tu politiku, kterou slíbil během předvolební kampaně. Jakmile se ocitne u moci, bude se snažit dle svého chápání a zájmů těch, kteří ho přivedli k moci,vypořádávat se s reálnými problémy. A velmi často nebývá žádná souvislost mezi sliby a skutečnými problémy.

Nejvýraznějším příkladem toho je de Gaulle ve Francii. De Gaulle vyhrál volby pod heslem "Alžírsko je francouzské", budeme tam bojovat tak dlouho, dokud nepotlačíme separatismus. Když se dostal k moci, první věc, kterou udělal - začal realizovat plány na stažení Francie z Alžírska.

Stejné to bylo u nás v Izraeli. Když se prezident Begin dostal k moci, to první, co udělal, bylo zahájení mírových jednání s egyptským prezidentem Sadatem. Kdyby šel do předvolební kampaně a řekl: "Uzavřu dohodu s Egyptem, podle níž mu dám Sinai", nikdo by jej nevolil. Obecně vlastnosti, které potřebuje člověk, aby byl zvolen prezidentem, jsou v poslední době v rozporu s vlastnostmi, které jsou potřebné k řízení státu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

12 komentářů :

 1. Američani nepotřebují aby válku vyhráli a to jakoukoliv. Pro zbrojní průmysl je důležité aby válka probíhala kontinuálně a pořád spotřebovávala zbraně a lidi. Pak je to ideální stav pro zbrojaře a všechny kteří jsou na ně napojeni. Jinými slovy v Afganistánu proti běhajícím košiláčů se samopaly Kalašnikov za pár dolarů, Američani nasadili letadla a zbraňové systémy za miliardy dolarů. A Američaní tento stav udržují co nejdéle zbraně se vyrábějí a spotřebovávají, lidi se zabíjejí a to je ten ideální stav pro Americké zbrojaře. Nyní Trump řekl že všichni budou v NATO muset zbrojit 2% HDP to znamená budou všichni nuceni za 2% HDP kupovat Americké zbraně které jim budou k ničemu. Rusko se ze Střední Evropy stáhlo a nemíní se vracet zpět. Američani naopak ve Střední Evropě zůstali a naopak se dostali k hranicím Ruska a připravují operaci BARBAROSA II.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No -pokud tam skončí válka, bude zajémavé kolik naše neziskovky a pan Soros věnuje ma obnovu tamní infrastruktury a Syrie vůbec. Tu se pozná jak kdo myslí a jedná.....

   Smazat
 2. Jakov Kedmi: "Ještě nikdy se v politickém dění na Západě nestalo, aby volený člověk prováděl po převzetí úřadu tu politiku, kterou slíbil během předvolební kampaně."

  Tesat do kamene. Toto je skutečný důvod rozdělení i naší společnosti. Politik není ochoten dodržet svůj slib (ústní smlouvu) s voliči.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. DRAHY VOLIČI SPD

   vyřid te Okamůře,že se má spojit s OSV tj Občanskou Společnosti Voličů a to tím způsobem,že zajisti na svém stranickém webu odblokování diskuzních rubrik pod svými články a tak se mu objeví web podobný zdejši NOVÉ REPUBLICE,kde mu dáme návod jak zvítězit ve volbách s dostatečnou většinou,aby nemusel v Parlamentu dělat ze sebe klauna.

   AT PŘESTANE POSÍLAT SVÉ VOLIČE DO LAMPÁRNY TJ NA FACEBOOK A PŘEVEZME NA SVÉM WEBU PŘIMOU ZODPOVĚDNOST ZA NÁVRHY OSV...

   Smazat
 3. A jelikoz to rekl zid tak mu neverim ani kdyby to pravda byla . Staci se nyni podivat na jejich tanec kdyz nevyhrala jejich Killary kterou tam tak nutne potrebovali . Do Romneyho nacpali milionu nespocet a byl v Israheku mnohokrat a sam velky sedmilhar Bibi jej tlaci jak mohl pres zidovskou lobby ale stejne neprosel.Treba si uvedomit ze onech 7 zemi do 5 let je z jejich pera a Assad je uhlavni nepritel Sadam byl take Khadafi byl take nepritel a dalsi proste nikdo je nema rad jak rikaji. Ale asi je neco pravdy na prislovi :vsechny zeme se navzajem nenavidi ale vsechny zeme dohromady nenavidi zidy.A asi maji duvod sedi proste na tom prameni jak ta zaba.

  OdpovědětSmazat
 4. "vsechny zeme se navzajem nenavidi ale vsechny zeme dohromady nenavidi zidy"!!!!
  Dokonalé, všeříkající.

  OdpovědětSmazat
 5. Přesně napsáno. Každé sebemenší sblížení USA s Ruskem at se nám to líbí nebo ne má smysl a může přispět ke zmírnění celosvětového napětí. Po ukončení občanské války v Sýrii bude nutná vojenská přítomnost Rusů - protože za syrská společnost je tak rozdělené , že po jejich odchodu vypukne občanská válka znova. Druhý fakt, který mě vede k této úvaze je, že opozice podporovaná USA nebude schopna v zemi udržet pořádek, na rozdíl od vlády které vzejde z alespoň částečně dem. voleb. Příkladem nám může být současný stav v USA po prezidentských volbách.

  OdpovědětSmazat
 6. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jecela-nadavala-mlatila-do-nabytku-Svedectvi-o-Hillary-Clintonove-behem-noci-kdy-prohrala-Pry-to-byla-sila-463026

  OdpovědětSmazat
 7. To se to Asadovi bojuje, když už jsou skoro všichni bojovníci IS v Evropě, kde si je Makrela láskyplně tiskne na svou hruď.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evropa,jeho debilní obyvatelstvo,dostává a jěště teprve dostane to,co si zaslouží a na čem nese svojí sobeckostí a ignorantstvím velký podíl viny....

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.