Reklama

.

.

pondělí 7. listopadu 2016

K připravovaným personálním změnám vládního týmu


Stanislav A. Hošek
7. 11. 2016
Premiér v uběhlém týdnu konečně veřejně vyhlásil brzkou obměnu své vlády. Podle mého gusta se rozhodl příliš pozdě. Do sněmovních voleb už nezbývá tolik času, aby se nový člen vlády iniciativně, nadtož úspěšně, uplatnil při předkládání nových zákonů, pro něž je procedura ve sněmovně víc než zdlouhavá. Oprávněně si občané mohou klást otázku, jaký je skutečný důvod avizovaného počinu.


V prvé řadě si myslím, že hlavním důvodem je intrikaření v samotné ČSSD. Sobotka hledá cesty, jimiž by posílil svou pozici v krajských organizacích, z nichž cítí ohrožení svého postu lídra strany. Soudím tak podle hodně diferencovaných ohlasů na výsledky nedávných voleb z jednotlivých krajských organizací ČSSD.

Za druhé chce poněkud nepovedeně odvést pozornost členské základny od neúspěchu své strany v nedávných krajských volbách. V průběhu volební kampaně se totiž až příliš hodně angažoval svými spanilými jízdami po republice. Bezprostředně po volbách navíc zbrkle prohlásil, že v letošních krajských volbách dominovala celostátní témata. Čímž sám sebe dostal do pasti. Nyní sice veřejně vytkl, bohužel ne jmenovitě, některým vedoucím funkcionářům krajských organizací malé nasazení, ale to už nesmylo odér jeho viny na příliš zřetelně prohraných volbách.

Za třetí se, poněkud opožděně, snaží posílit ve vládě svou pozici proti už zjevně silnějšímu koaličnímu partnerovi. Nesleduji zdaleka každé jednání vlády, ale přece jenom jsem několikrát zaznamenal jasnou převahu týmu ANO nad někdy až podivně nejednotným chováním členů vlády z řad ČSSD. Dovoluji si tvrdit, že Babiš je snadným terčem pro korporátní a dokonce i veřejnoprávní média, čehož Sobotka nejednou doslova zneužil v soutěži o dominanci ve vládě. Kdyby nebylo ze zákulisí nejmocnějších a nejvlivnějších této země, ba i zahraničí, provedeno několik velice tvrdých, až podrazáckých útoků na Babiše, musel by Sobotka už dávno dát svou funkci prezidentovi k dispozici.

Za čtvrté jde o skoro zoufalý pokus zviditelnit další osoby z řad ČSSD, které by se tak mohly stát tahouny k úspěchu ve sněmovnách volbách.

Nehodlám analyzovat podrobněji fungování vlády, ze kterého by možná vzešly další důvody Sobotkova současného počínání. Ale odpovědně tvrdím, že slibované změny nebudou mít nic společného se zefektivněním práce vlády a už vůbec nic, co by prospělo občanům vemě

Hlavním motivem k napsání tohoto textu ale není možná rekonstrukce vlády, nýbrž podstatně něco jiného. Je jím chování člena vlády, ministra kultury, Daniela Hermana. Musím to napsat tak oficiálně celé, neboť patřím ke generaci, které při slovním spojení „ministr Herman“ vždycky vyvstane na mysli jiný Herman – totiž Hermann Göring.

Jmenovaný ústavní činitel podle mne působí na veřejnosti natolik autonomně, že mi to připomíná chování autisty. Zásadně povyšuje své přesvědčení nad interní dohody členů vlády a příliš okatě dává veřejnosti na vědomí, že se necítí dokonce vázán doslovným textem koaliční dohody. To v mých očích budí důvodné přesvědčení, že má podporu silnějších „hráčů“, tedy mimo jiné i vlivných skupin v zahraničí. Každý, kdo zná jeho kariéru a především, na původního klerika, až příliš pružné životní přesvědčení, musí proto přemýšlet, proč byl do vlády vůbec jmenován a také kdo jej tam nominoval.

Jsem toho názoru, že Herman měl být předsedou vlády ze své funkce odvolán již po květnové návštěvě mítinku sudetských Němců. Za jeho vystoupení na onom sjezdu pak měla být dokonce premiérem minimálně veřejně varována celá zbývající část vládního koaličního spojence, jejímž je Herman příslušníkem.

Po extempore s dalajlámou měl být Herman z vlády bezodkladně odvolán a premiér měl začít jednání o nové koaliční smlouvě, eventuelně i bez Lidovců. Když nic jiného, mohli si tak nejvyšší ústavní činitelé ušetřit blamáž se silně diletantským pročínským prohlášením a tak možná zásadně oslabit účinek celé připravené zpravodajské hry, v níž Herman měl hlavní roli.

Ve spojení incidentu s dalajlámou a dlouhodobě režírovaného omedajlování rodinného příslušníka já osobně vidím tak vysoké riziko ohrožení bezpečnosti státu, že bych se nespokojil jenom s odvoláním Hermana a revizí koaličního partnerství pro Lidovce, ale nechal bych vyšetřovat veškerou Hermanovu činnost, buďto přímo sněmovnou, jíž je bohužel členem, sněmovnou, nebo dokonce zpravodajci. Jsem navíc přesvědčen, že pokud zpravodajská služba z vlastní iniciativy nebude ve věci konat, tak je v celé zmíněné hře sama angažovaná, tedy alespoň některá její vlivná skupina.

Na závěr pouze dva závěry. Jeden pro současnost a druhý pro veškeré koaliční vlády, možná i v krajích a obcích. Premiér Sobotka se prozatím ukázal jako velmi slabý vůdce své vlády, nepřesvědčuje ani jako předseda své strany a především není pro ni, ani stát perspektivní. ČSSD by ve vlastním zájmu měla nalézt jiného lídra.

Všechny budoucí koaliční vlády by koaliční smlouvu, ale i pozdější interní dohody vlády, měly doplnit o jasně kodifikované sankce. On totiž každý právní akt bez jasných sankcí, je pouhou deklarací, čili prakticky žvaněním, i když možná dobře míněným. Zveřejněné sankcionování nedodržení závazků je navíc prostředkem občanské kontroly celého fungování vlády. Pomohlo by zvýšit důvěryhodnost stran koalice, vlády jako celku i jejích jednotlivých členů. A v konečném důsledku by možná i zvyšovalo i volební účast. I krajské „vlády“ a koalice na obcích, by se měly chovat podobně, neboť bez sankcí veškeré smlouvy a dohody postrádají smysl. Koaliční smlouva je pak jenom šachovnicí, na které hráči hrají skoro bez pravidel, jenom s ohledem na měnící se mocenské a vlivové vztahy, čili kabinetní pletichaření a podléhání vlivným lobby.

13 komentářů :

 1. Tak nevím, předkládání nových zákonů, jako halvní priorita ministra či kohokoliv jiného, to je cesta do pekla, už dnes se v tom nevyznají ani právníci. Než vyrábět další a další zákony, které jsou stejně téměř špatné, nedokonalé, je lepší ohlédnout se za sebou a odstranit-napravit vše co otravuje a ničí lidský život.

  OdpovědětVymazat
 2. Kdyby byl na postu premiéra místo Sobotky Hašek, tak je Herman dávno tam, kam patří. Ven z vlády.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sobotka Hermana nikdy neodvolá, přestal by být premiérem, neboť by ho opustili lidovci.

   Vymazat
  2. Ano, toho se asi opravdu bojí, že by lidovci hrozili odchodem z vlády. Kdyby však byl chlap, tak jim s úsměvem naznačí, že v tom případě půjde okamžitě do parlamentu návrh na danění restitucí atd. Jenže to by nemohl být Sobotka...

   Vymazat
 3. Ryba smrdí od hlavy ! Hlavním viníkem současné nedůvěry velké části občanů vůči ČSSD je bezzásadový a zbabělý premiér Sobotka.jeho některá vystoupení a chování doslova odpuzují. Proto výměna několika ministrů za ČSSD ,navíc necelý rok před volbami ,zásadní změnu nepřivodí.Takový zmetek jako Diensbier se neměl do vlády vůbec dostat. Navíc odvolání některého ministra mimo ČSSD ,např. Hermana ,který vědomě škodí republice ,si Sobotka nedovolí .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sobotka je srab,zbabělec a zrádce. A tak se s ním bude jednat.

   Vymazat
 4. A kdopak volil Sobotku za šéfa ČSSD? nebyli to všichni členové ČSSD? Pak je viníkem současné nedůvěry v ČSSD celá ČSSD. Stejné je to s celý slavným parlamentem a tudíž i vládou. Za veškeré to svinstvo co se u nás teď děje neseme vinu všichni, co šli i co nešli volit. Pro některé z nás to je ovšem velké břímě, jelikož volili někoho jiného než velkopanské pacholky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní7. listopadu 2016 12:07 naprosty souhlas ja jsem nikoho kdo vladne nevolil

   Vymazat
 5. Sobotka může odvolat ministři jen z vládní partaje ČSSD.
  Odvolat ministři z ANO,nebo KDU-ČSL,jen po dohodě v trojkoalici.Jak víme,Babiš už několikrát vyzýval Sobotku odvolat Němečka,Dienstbiera,takže teď jen vyhoví Babišovi,aby mu nerozbil vládu.

  OdpovědětVymazat
 6. Dle mého názoru jediný , kdo má letět je Herr.Hermann. S ostatními jak řekl p. Babiš to už do parlamentních voleb vydržíme. Ať si pan Sobotka zajistí tichou podporu kohokoliv a tati vláda ať raději už nic nedělá . Jen doufám, že to voliči za pana Hermana lidovcům v příštích volbách spočítají. Věřím, že průzkumy veřejného mínění jsou zmanipulované, lidé se kterými mluvím od prava do leva mají jiné názory a nepletou si pojmy z dojmy.

  OdpovědětVymazat
 7. Voliči lidovcům nic nespočítají, lidovci budou volit své i kdyby se spojili s ďáblem, ostatné účel světí prostředky, že páni černí bratři? Komu se to ale spočítá budou dacani socani, a to za jejich amorfnost, lhostejnost a nečinnost, kterou projevují vůči černosotněncům. Morave

  OdpovědětVymazat
 8. Když je vládní těleso složené ze šmejdů, kteří jsou pohromadě slepeni tím, že každý na každého ví něco, co by se dalo v případě potřeby použít, jako je to v politice, a zvlášť ve vládě obvyklé, je těžké cokoliv měnit, nebo ty slizouny odvolávat z funkce. Žížala jako žížala. Naposled si dovolil ministry odvolávat z funkce svazák Péťa Nečas, ať byl sám pěknej šmejd, zbabělec nebyl, taky mu to zlomilo vaz. A Sobotka je především poseroutka, a pak taky třasořitka, kariérista, a být PREMIÉREM - to byly asi odjakživa jeho vlhké sny. A teď se mu to splnilo, a on se bude snažit vyjít i s čertem a ďáblem, hlavně že se může tetelit blahem na všech těch konferencích a sletech kravaťáků. A navíc vůbec neví, co je to práce. Je to typickej salonní parazit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sobotka a podobní kreténi (Babiše nevyjímaje) si vůbec neuvědomují, že jim zvoní hrana. Obyčejní lidé už mají plné zuby toho pokrytectví, nenažranosti a zbabělého posluhování cizím "elitám". Tito zrádci před sebou nemají hezké perspektivy. Jejich čas se naplňuje...

   Vymazat