Reklama

středa 2. listopadu 2016

Média: ICC (Mezinárodní trestní tribunál) začne vyšetřování možných válečných zločinů USA v Afghánistánu


2. 11. 2016    zdroj a zdroj (kráceno)
Rozhodnutí ICC znamená, že poprvé v průběhu svého oficiálního vyšetřování bude důkladně zkoumat jednání USA, což může vést ke konfliktu s Washingtonem, píše časopis Foreign Policy. Mezinárodní trestní soud (ICC) je připraven zahájit vyšetřování možných válečných zločinů USA v Afghánistánu. V pondělí to oznámil časopis Foreign Policy s odkazem na své zdroje.


"Prokuratura ICC je připravena zahájit komplexní vyšetřování možných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Afghánistánu včetně těch, které byly spáchány americkými vojáky, píše se v článku, opublikovaném na internetové stránce. Rozhodnutí ICC znamená, že poprvé v průběhu svého oficiálního vyšetřování bude důkladně zkoumat jednání USA, což může vést ke konfliktu s Washingtonem."

Podle údajů listu bude žalobkyně ICC Fatou Bensouda "usilovat o zahájení šetření v nejbližších týdnech, s největší pravděpodobností po prezidentských volbách v USA, ale ještě před koncem tohoto roku." Podle informací Foreign Policy "navštívili nedávno američtí představitelé Haag (kde je sídlo ICC, pozn. TASS), aby posoudili možné vyšetřování a aby vyjádřili znepokojení ohledně této záležitosti."

Prokuratura ICC přitom opakovaně věnovala pozornost možnému porušování práv vězňů americkými vojáky v Afghánistánu. V jeho loňské zprávě bylo uvedeno, že "zločiny byly údajně spáchány s mimořádnou brutalitou s cílem ponížit lidskou důstojnost obětí." Bensouda, jak je uvedeno v článku, může také zahájit šetření leteckého úderu USA na nemocnici v afghánském městě Kundúz, v jehož důsledku před rokem zahynulo 42 lidí, včetně lékařů a pacientů.

Avšak, jak píše časopis, dokonce po zahájení šetření "není zjevné, že by prokurátorka Američany zažalovala." "Bude to vyžadovat mnohem více důkazů, než prokuratura v současné době má. ICC obvykle v procesu předběžného šetření nevyslýchá svědky a nezabývá se soudní expertízou, takže tato práce bude pouze začátek", je v materiálu zdůrazněno. Kromě toho se jurisdikce soudního orgánu nevztahuje na Američany vzhledem k tomu, že USA nejsou členem ICC. Washington se považuje za nejhorlivějšího odpůrce této instance - v roce 2000 podepsal Římský statut, ale již v roce 2002 svůj podpis stáhl.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

8 komentářů :

 1. že by kvůli tomu ukryli G.W. Bushe; nikde se neukazuje, nenavštěvuje jiné státy, nikde nepřednáší?|

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pozor na odsouzení amerických válečných zločinů, mohla by začít padat letadla ČSA.2. listopadu 2016 16:15

   V Malajsii odsouzení váleční zločinci Bush ml. a Blair (vč. jejich administrativy a vlády) se vzhledem k měnící se geopolitické situaci budou držet doma.

   Smazat
 2. Už bylo na čase , ale spíš je už pozdě , tisíce životů to už nevrátí !!

  OdpovědětSmazat
 3. Moc tomu nevěřím.Soud je v područí jistých sil,
  které to nedovolí.Reakce prolurátorky již předem
  avizuje pochybnosti.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. kdo vytvoril lcc nebo kdo ho vede? neni to zas us-zidovska instituce???

  OdpovědětSmazat
 5. Prošetřit všechny akce,ve všech státech, které ty kurvy pindostánský "obohatily". Odsoudit, zavřít na doživotí.

  OdpovědětSmazat
 6. Podle mně nemají moc šanci, Američani se na to vykašlou a posílí svojí vojenskou sílu a nebudou se s nikým bavit. Ono se stejně a nechtěně ukazuje, kdo je kdo a za čas to bude asi nezpochybnitelné, prostě se sundavají masky a připravují zbraně. Žádné tribunály podle mně nebudou, ale byla by legrace, to jo.

  OdpovědětSmazat
 7. to by bylo skvele nemohly by beztrestne napadat jine staty

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.