Reklama

.

.

středa 2. listopadu 2016

Média: ICC (Mezinárodní trestní tribunál) začne vyšetřování možných válečných zločinů USA v Afghánistánu


2. 11. 2016    zdroj a zdroj (kráceno)
Rozhodnutí ICC znamená, že poprvé v průběhu svého oficiálního vyšetřování bude důkladně zkoumat jednání USA, což může vést ke konfliktu s Washingtonem, píše časopis Foreign Policy. Mezinárodní trestní soud (ICC) je připraven zahájit vyšetřování možných válečných zločinů USA v Afghánistánu. V pondělí to oznámil časopis Foreign Policy s odkazem na své zdroje.


"Prokuratura ICC je připravena zahájit komplexní vyšetřování možných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Afghánistánu včetně těch, které byly spáchány americkými vojáky, píše se v článku, opublikovaném na internetové stránce. Rozhodnutí ICC znamená, že poprvé v průběhu svého oficiálního vyšetřování bude důkladně zkoumat jednání USA, což může vést ke konfliktu s Washingtonem."

Podle údajů listu bude žalobkyně ICC Fatou Bensouda "usilovat o zahájení šetření v nejbližších týdnech, s největší pravděpodobností po prezidentských volbách v USA, ale ještě před koncem tohoto roku." Podle informací Foreign Policy "navštívili nedávno američtí představitelé Haag (kde je sídlo ICC, pozn. TASS), aby posoudili možné vyšetřování a aby vyjádřili znepokojení ohledně této záležitosti."

Prokuratura ICC přitom opakovaně věnovala pozornost možnému porušování práv vězňů americkými vojáky v Afghánistánu. V jeho loňské zprávě bylo uvedeno, že "zločiny byly údajně spáchány s mimořádnou brutalitou s cílem ponížit lidskou důstojnost obětí." Bensouda, jak je uvedeno v článku, může také zahájit šetření leteckého úderu USA na nemocnici v afghánském městě Kundúz, v jehož důsledku před rokem zahynulo 42 lidí, včetně lékařů a pacientů.

Avšak, jak píše časopis, dokonce po zahájení šetření "není zjevné, že by prokurátorka Američany zažalovala." "Bude to vyžadovat mnohem více důkazů, než prokuratura v současné době má. ICC obvykle v procesu předběžného šetření nevyslýchá svědky a nezabývá se soudní expertízou, takže tato práce bude pouze začátek", je v materiálu zdůrazněno. Kromě toho se jurisdikce soudního orgánu nevztahuje na Američany vzhledem k tomu, že USA nejsou členem ICC. Washington se považuje za nejhorlivějšího odpůrce této instance - v roce 2000 podepsal Římský statut, ale již v roce 2002 svůj podpis stáhl.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

8 komentářů :

 1. že by kvůli tomu ukryli G.W. Bushe; nikde se neukazuje, nenavštěvuje jiné státy, nikde nepřednáší?|

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozor na odsouzení amerických válečných zločinů, mohla by začít padat letadla ČSA.2. listopadu 2016 16:15

   V Malajsii odsouzení váleční zločinci Bush ml. a Blair (vč. jejich administrativy a vlády) se vzhledem k měnící se geopolitické situaci budou držet doma.

   Vymazat
 2. Už bylo na čase , ale spíš je už pozdě , tisíce životů to už nevrátí !!

  OdpovědětVymazat
 3. Moc tomu nevěřím.Soud je v područí jistých sil,
  které to nedovolí.Reakce prolurátorky již předem
  avizuje pochybnosti.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 4. kdo vytvoril lcc nebo kdo ho vede? neni to zas us-zidovska instituce???

  OdpovědětVymazat
 5. Prošetřit všechny akce,ve všech státech, které ty kurvy pindostánský "obohatily". Odsoudit, zavřít na doživotí.

  OdpovědětVymazat
 6. Podle mně nemají moc šanci, Američani se na to vykašlou a posílí svojí vojenskou sílu a nebudou se s nikým bavit. Ono se stejně a nechtěně ukazuje, kdo je kdo a za čas to bude asi nezpochybnitelné, prostě se sundavají masky a připravují zbraně. Žádné tribunály podle mně nebudou, ale byla by legrace, to jo.

  OdpovědětVymazat
 7. to by bylo skvele nemohly by beztrestne napadat jine staty

  OdpovědětVymazat