Reklama

úterý 15. listopadu 2016

Mojmír Grygar: "STOPY LISTOPADU" - právě vychází kniha, která by neměla uniknout vaší pozornosti


Václav Dvořák
15.11.2016 

Tento týden jde do prodeje kniha významného literárního historika, pedagoga a publicisty Mojmíra Grygara "STOPY LISTOPADU". Spolu s nakladatelstvím se bojíme, že kniha bude ignorována, či jak se trefně říká "vymlčena"! Autor v ní uvažuje o průběhu a důsledcích listopadových změn 1989. V kriticky zaměřených esejistických úvahách vychází z osobních zkušeností, z citací dobových materiálů i z rozboru domácích i zahraničních politických, kulturních a ekonomických studií. Vývoj u nás zasazuje do mezinárodních souvislostí; mimořádnou pozornost věnuje pádu berlínské zdi, rozpadu Sovětského svazu a vývoji americké neokonzervativní ideologie, která zásadním způsobem ovlivnila politický, ekonomický i kulturní život u nás.

Autor kriticky hodnotí složité období dějin národa a státu, odmítá fatalistické pojetí společenského procesu, vychází z možnosti hledání vlastní cesty k demokracii, k hospodářské a kulturní prosperitě. Na mysli má společnost, která neoživuje staré pořádky, nevrací kolo vývoje zpět, nepodřizuje se vnějším tlakům, nestává se kolonií bohatých mocností, ale snaží se cílevědomě vycházet vstříc zájmu všech složek české společnosti a důsledně hledat, definovat a hájit vlastní postavení v Evropě a ve světě.

AUTOR: MOJMÍR GRYGAR
NÁZEV: STOPY LISTOPADU
stran: 128
ISBN:978-80-905303-9-3
formát: 200 x 120 brožovaná
cena: 245 Kč
28 komentářů :

 1. Mojmír GRYGAR - eseje o válce:

  http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/19029-jak-se-pipravuje-valka
  http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/19030-valky-z-milosti-boi
  http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/19030-valky-z-milosti-boi
  http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/19095--nesnesitelna-lehkost-valky
  http://www.literarky.cz/komentare/ostatni/19289-esej-tah-na-vychod
  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vypadla 3.část:
   http://literarky.cz/civilizace/89-civilizace/19040-vdy-pece-vyvolat-valku-je-tak-snadne

   Smazat
  2. Pan Mojmír Grygar je osobní přítel Milana Kundery a jeden z mála mostů spojujících Kunderu s vlastí. Stál také v čele protestů proti lumpárně, které presstituti říkají "církevní restituce" i když o žádné restituce nikdy nešlo!

   Smazat
  3. Pratelstvi s Kunderou neni nic obzvlastniho dnes. Tusim.
   Chtel bych se jen na okraj zminit o jeho prudce tendencnim romanu ....Lehkost byti", kdyz se tak na trendech multikulti da napakovat a pokryt slavou , kterou rozdaval feminismus stedre hlava nehlava ,plnymi hrstmi. ? I z negramotky NObel Babu, vyrobil ten femin/.
   V romanu jde neurochirurga , ktery je pouze privesnym Ocaskem jiste slecny. Slecna ,venkovska husa ,nahle se promeni ve slavnou a uctivanou fotografku umeleckou , vsude zadanou a uprosovanou ,neco prizne ukapnout na ubohe obycaky.
   Potom si usmysli, ze do ciziny a jsou ve Svycarech. Potom odjede zpet do Cech a Ocasek , pardon slovutny neurochirurg uz prcha za ni verne Zpet do Okupovane CR.
   Vule ptate existuje u autora ? Tim to vsak nekonci, Ocasek meje vokna a slecna, ja nevim uz, potom se slecna zase probere a zjisti , ze bezpodminecne musi zacit zit se svym starym otcem, vztah s Ocaskem ovsem ignoruje, protoze Ocasek automaticky nasleduje jako ten za psem..
   .To se jim stane osudnym , protoze je na vesnici prejede auto...I s Ocaskem, slecna nemuze byt prejeta sama , bez doprovodu, aspon jednoho neurochirurga...
   , a feministicky svet jasal a jasa dodnes...

   Smazat
 2. Zásadním faktorem pro barevné "revoluce" ve východní Evropě, byla zrada Gorbačova a jeho obřezaného politbyra ÚV KSSS, které ve spolupráci se CIA zorganizovalo kontrarevoluční převraty v Evropě !! V té době se o návratu ke kapitalismu nesmělo veřejně ani ceknout - viz. projev "velikána" Havla v listopadu 89 !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic nebylo třeba organizovat. Lidé měli komunistických dementů plné zuby a závistivě nakukovali za západní hranice. A kdyby ještě věděli že jste náckové tak jako jsi ty tak by vám vy hajzlové ještě zakroutili krky.

   Ani dnes po vás nikdo netouží. Viz výsledky voleb.

   Smazat
  2. Výsledky voleb ? ODS až za KSČM !!!!!

   Smazat
  3. Anonyme 17:00, kdyby se zhaslo, lidi by ti srovnali držku k nepoznání. Raději se kroť a mluv otevřeně jen v rodinném kruhu až budeš plánovat zase krádež.

   Smazat
  4. 17:00 jsi jen ubožák,který je slepý,hluchý a navíc úplně pitomý,jinak bys pochopil alespoň to základní.Je vidět,že na tě demagogie ČT dobře zabrala........

   Smazat
 3. To znám. Rovněž jsem vydal knížku, která byla vymlčena (stažena z knihkupectví) do týdne po vydání. Stalo se v roce 2003.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavně se se nevymlčují škváry typu např.: Mein Kampf a korán :-/

   Smazat
 4. Jak se to jmenovalo ? O čem to bylo ?

  Na čí popud k tomu došlo ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím. Před mnoha léty skoupil celý náklad knihy T.Svatopluka (vlastním jménem Svatopluk Turek) pod názvem Botostroj jakýsi Tomáš Baťa. Rozhovory s Janem Werichem, které sestavil jako obsáhlou historii Osvobozeného divadla ruský bohemista Igor Inov a která vyšla rusky někdy v roce 1969 nechal sešrotovat ve stoupě československý kulturní atašé Jiří Taufer, který ji zahlédl při procházce městem ve výkladní skříni.(Po převratu vyšly obě knihy i česky a znovu)

   Smazat
 5. To je vše hezké, ale proč ji nakladatelství nenabízí?

  OdpovědětSmazat
 6. Listopad, respektive prosinec roku 1989 byl pro mne nejotřesnější zážitek z celého profesního života. Tehdy se u nás v podniku rozjely se třítýdenním zpožděním po Praze zběsilé foristické čistky. Myslel jsem si, že se mi nic podobného nemůže stát. A stalo se. Rodina to přežila a já jsem se začal starat o sebe. Svině vylezly z děr a zatoužily po korytech. Zkazily na co sáhly. Poškodily tisíce zaměstnanců našeho, dříve světového podniku. Mají za sebou jen ničení všeho, na čem neměli žádných zásluh. Kecům o demokracii, svobodě a lidských právech může věřit jen naprostý idiot, nic tady není. Pravidlem bylo a je vědomé ubližování a ničení lidských životů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi spravne a strucne vyjavena hola pravda,perfektne.A preto do prdele s tzv. politickou korektnostou co je sam o sebe len falosny(korektny) nazov pre klamstvo,pretvarku,oblbovanie.Schvalne sa vytvaraju nove pojmy na oklamanie ludi aby zlodeji,špinavci mohli kradnut.

   Smazat
  2. Antisemitismus , antirasismus ,antiislamismus multikulturalismus a pod.. jsou zbrane ultralevych neoconskych fasistu teroru proti nam vsem i detem ...Za tim se zbabele skryvaji i feministky , ale zensky Hitlery poslaly totalne do hajzlu. nemela o ne zajem a priblble se myslela ,ze ji budou volit, aniz by se snizila s nimi aspon mluvit...

   Smazat
 7. 17.11. Den boje havloidů za robotu a kleptokracii.

  OdpovědětSmazat
 8. některy havla prokouli dřive než samet začal třeba štěpan či jakeš někteři za rok a někteři to nechtěji pochopit ani kdyby je na kole lamali zatimco zbyteček vychcanku pod praporem revoluce a za frenetickeho jasotu zfanatizovanych davu rozkradl i to co bylo hluboko podzemi a od nepaměti patřilo lidu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, a dneska 3 roky po vašem názoru, je to ještě mnohem horší. Bohužel. Lidé jsou nepoučitelní, mají krátkou paměť. Stačí smyšlená kauza, a oni hned mění názory. Proto ty vymyšlené kauzy se zjevují již desítky let, těsně před volbami.

   Smazat
 9. Dobře sledujte jak na Národní třídu s kyticí se opět přijde poklonit hlavní zloděj-zakladatel zločinecké tlupy ODS sám veliký Narcis I-Václav Klaus!Půjde opět vzdát díkůvzdání za to,že se dostal ke korytům a bylo mu umožněno s jeho zločineckou tlupou ODS to tady rozkrást a zničit.Dílo se mu zdařilo!Odserem to jako národ všichni!A jen se nám vychechtávají ti bývalí funkcionáři SSM-Pánek,Mejstřík,sestry Pajerovy(jinak agenti Mosadu a CIA).A ke korytům jsme postupem času zvolili další grázly-knížecí jasnost,Kalouska..Němcovou,Langšádlovou,Gazdíka,Jourovou,Teličku,Stropnického,Zlatušku,Bělobrádka,Hermana,Gabala,Jurečku....a další grázly!Jen si všimněte co jich je v klerofášo tlupě KDU-ČSL!!!Proto je to vlastně všechno v prdeli...a vylézají další krysy-viz sázkař a vekslák Horáček...

  zločas

  OdpovědětSmazat
 10. Dne 17. listopadu vzpomeňme na všechny mrtvé po Havlem vyhlášené amnestii
  http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=173675

  OdpovědětSmazat
 11. Kazalo se kazalo,
  az se zkazalo.
  ze z kaznice.
  na kazatelny,
  dat vbehnout se rychle
  velice....
  Na misto.
  Naroda pravdy a lasky,
  sli najisto...
  Poridily, kurvy, bordely,
  a bomardovaci nenavisti.
  Urvi,co urvi
  jako ty kurvy...
  Lzi chteli pozehnat pravdu,
  jako krestani nas krisli,
  zakazali cas na rozmyslenou
  a radu, radu...
  A hysterie jako Klystyrije,
  vsude vyje...

  OdpovědětSmazat
 12. Knihu jsem přečetl, a jsem z ní zklamán. Celkový dojem je takový, že je nevyvážená. Dobré pasáže se střídají s jalovými. Láteření a žehrání na promarněné příležitosti už beztak ničemu nepomůže, východiska z dnešní (neradostné) situace prakticky žádná.

  OdpovědětSmazat
 13. odkedy otroci určovali chod ríše ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. odkedy? myslím, že od té doby, co odmítli své otroctví jako nedůstojný způsob života

   Smazat
  2. Od té doby, kdy si je otrokáři pořídili, protože bez nich nemohli prosperovat. Od doby, kdy někdo chtivý moci a bohatství zjistil, že to vlastními silami nedokáže a pořídil si žoldáky, otroky, nevolníky, námezdní dělníky.

   Smazat
 14. Kdo si myslí, že je Grygar spasitel a elita národa, nechť na to zapomene. Byl to obyčejný proutník, který má několik nemanželaských dětí. Jako vždy, výjimka potvrzuje pravidlo, je určitě chytrý, nikoliv tolik, aby byl kritický sám k sobě. Já ho určitě neobdivuji.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.