Reklama

pátek 4. listopadu 2016

Na cestě k hospodářské integraci NAFTA - EU? Úniková obchodní dohoda EU-Kanada (CETA) připravuje půdu ... TTIP ještě žije?

Prof. Michel Chossudovsky
4.11.2016 Zvědavec

Ratifikace dohody CETA je na vlásku a bude mít dalekosáhlé hospodářské a sociálními důsledky. Francouzský premiér Manuel Valls je v současné době v Kanadě a jedná s premiérem Justinem Trudeau.


CETA je cílem protestů v Kanadě i EU. Byla také předmětem soudního řízení v Německu.

Logiku této dohody je třeba chápat. Představuje první krok na cestě k integraci NAFTA a EU. Tato integrace by mohla vést k vytvoření severoatlantického politického subjektu víceméně se kryjícího s NATO.

Integrace NAFTA-EU může změnit politickou architekturu Evropské unie.

Integrace EU-NAFTA je součástí neoliberální agendy Washingtonu.

Na cestě k vytvoření Severoatlantické oblasti obchodu a investic (NATIA), obchodnímu bloku víceméně se (geograficky) kryjícímu se Severoatlantickou aliancí (NATO)?

Geopolitické důsledky jsou dalekosáhlé: Washington zastíní Brusel.

 

Ratifikace této dohody musí být zablokována

Předpokládá se, že ani ne za měsíc bude kriticky důležitá „dohoda o volném obchodu“ mezi Kanadou a Evropskou unií podepsána a ratifikována v Dolní sněmovně v Ottawě a v Evropského parlamentu.

Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu mezi Kanadou a Evropskou unií (CETA) média prezentují jako „prestižní ujednání upevňující celkové vztahy Kanady s Evropskou unií“.

Ale je tu víc, než se na první pohled zdá.

Dohoda CETA – veřejnému mínění prezentovaná jako neškodné „bilaterální“ obchodní ujednání mezi EU a Kanadou – je fakticky zamaskovanou dohodou TTIP.

Zahrnuje celou škálu neoliberálních politik: komoditní obchod, obchod se službami, investice, duševní vlastnictví, finanční služby přesně tak, jak jsou obsaženy v dohodě TTIP sponzorované Spojenými státy. Je de facto věrnou kopií kontroverzní Transatlantické dohody o obchodu a investicích (TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými, která byla dočasně „zablokována“ jak Evropským parlamentem,tak Kongresem USA.

Globální obchod je součástí imperiální agendy
 
TTIP, CETA, TISA a Trans-tichomořského partnerství (TPP) jsou základními stavebními kameny globální „imperiální“ obchodní struktury. NAFTA-Asijsko-tichomořský obchodní blok závisí na přijetí kontroverzního Trans-tichomořské partnerství (TPP).

Regulatorní konvergence“ je tématem globálních obchodních jednání. Nemá nic společného s volným obchodem. Právě naopak: vyžaduje konformitu a napodobování při formulování vnitrostátních pravidel a předpisů jménem silných nadnárodních konglomerátů. Regulatorní konvergence předpokládá „odstranění překážek“ obchodu a investicím spojené s homogenními a „přátelskými“ předpisy (jako například úsporná opatření, krácení sociálních programů, oslabování pracovněprávní legislativy, korporacím vstřícné zákony v oblasti životního prostředí a ochrany spotřebitele, „národní zacházení“ se zahraničními investory, nulové dotace pro zemědělce atd.)

Netřeba připomínat, že národní suverenitu vidí Washington jako překážku pro „regulatorní konvergenci“.


 

 

CETA a TTIP


Zatímco ničivé hospodářské a sociální důsledky transatlantických obchodních dohod USA s EU (TTIP a TISA) včetně ztráty národní suverenity členských států EU byly předmětem úporných veřejných protestů, sjednávání dohody CETA (která vychází z podobných neoliberálních základů) pokračuje prakticky bez většího odporu, bez diskusí, s minimálními protesty, na politické úrovni bez seriózní opozice.

Ministři zemí EU svolávají 18. října mimořádné setkání, aby dohoda CETA mohla být podepsána během návštěvy kanadského ministerského předsedy Justina Trudeau v Bruselu 27. října a aby mohla příští rok vstoupit v platnost.

Ale zatímco se CETA blížila ke schválení, Transatlantická obchodní a investiční dohoda (TTIP) o volném obchodu s USA utrpěla před začátkem zasedání novou ránu, když rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner vyzval své partnery v EU k ukončení jednání.

Prohlásil, že „TTIP se stala metaforou pro nevázané jednání velkých korporací. Má negativní konotace. Chceme dosáhnout dobré vyvážení dohody, ale to si vyžaduje jiný přístup.“

Mitterlehner tak zopakoval komentáře francouzského ministra obchodu Matthiase Fekla z minulého měsíce, když požádal zastavit jednání o TTIP poté, co německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel prohlásil, že jednání jsou „de facto mrtvá“.

Fekl prohlásil, že Spojené státy požadovaly příliš mnoho a byly málo flexibilní.

„Blíží se k nám šílený mechanismus, jednání jsou fiaskem, nikdo nevěří v úspěšný konec,“ uvedl pro německý ekonomický deník Handelsblatt.

TTIP by vytvořila největší světovou zónu volného obchodu s trhem pro 850 milionů spotřebitelů táhnoucí se od Havaje do Helsinek.

Ale dohoda projednávaná od roku 2013 se stala horkým bramborem v předvečer nadcházejících klíčových parlamentních voleb ve Spojených státech, Francii a Německu. Washington a Brusel se oficiálně zavázaly k uzavření dohody o volném obchodu před odchodem prezidenta Baracka Obamy z úřadu v lednu příštího roku.

V Evropě převládají hluboce zakořeněné obavy, že dohoda by zakotvila pro evropskou osmadvacítku nižší standardy v takových klíčových oblastech jako například veřejné zdraví a sociální sféra.

(Deutsche Welle, 23. září 2016)

Protestní hnutí vidí dohodu USA-EU o TTIP  jako mechanismus, kterým si korporátní Amerika přivlastňuje ekonomické prostředí Evropy.

 

Byla transatlantická obchodní dohoda TTIP projednávaná za zavřenými dveřmi zablokována?


V tomto ohledu by se mohlo zdát, že evropští politici hrají podvodnou dvojí hru: pod tlakem veřejnosti a protestního hnutí, aby „ukončili jednání“ neochotně přistoupili k „pozastavení projednávání“ TTIP, zatímco současně protlačují dojednání dohody CETA s Kanadou. Schválení CETA by v praxi potvrdilo de facto naplňování dohody TTIP sponzorované Spojenými státy (nebo její formální přijetí v pozdějším stádiu, případně pod jiným názvem, viz níže).

Analytici a politici nechtějí přiznat, že Kanada je (politicky a ekonomicky) silně integrovaná do USA. Firemní a finanční establishment Spojených států a Kanady je také integrován. Obchodní dohoda členského státu NAFTA, tedy Kanady, s Evropskou unií by nevyhnutelně vedla k de facto integraci EU do obchodních struktur NAFTA, které jsou řízeny Washingtonem a Wall Streetem.

Integrace USA-Kanada se neomezuje na obchod a investice v rámci NAFTA, ale zahrnuje také zahraniční politiku, vojenství, vymáhání práva a vnitřní bezpečnost, zpravodajské služby, ropovody a plynovody, silniční dopravu, imigrační a pohraniční službu, strategické vodní cesty a námořní legislativu atd.

 

CETA představuje pro Washington zadní vrátka


TTIP bude zavedena prostřednictvím Kanady spíše de facto než de iure.

Hned na počátku místo toho, aby byla zahájena přímá obchodní jednání mezi NAFTA a EU, která by se setkala se značným odporem, Washington vyzval Kanadu a Mexiko, aby rozběhly paralelní „bilaterální“ obchodní dohody s EU, což by nakonec vytvořilo podmínky pro integraci NAFTA a EU, které by se stalo jádrem amerického impéria v podobě Atlantického obchodního bloku.

Obchod a militarizace jdou ruku v ruce. Navrhovaný Atlantický obchodní blok by se kryl se strukturami NATO a Severoatlantické aliance (které jsou v praxi rovněž kontrolovány USA).

CETA je obyčejnou kopií: byla zformulována v době Harperovy vlády v roce 2009 v úzké spolupráci s Washingtonem a Bruselem. Harperova vláda byla Washingtonem pověřena „urychleně dosáhnout souhlasu s jednáním o CETA tak, aby EU neztratila zájem o TTIP a aby se zabránilo zpoždění následkem narůstajících diskusí ohledně sporných prvků“.

USA, Kanada a Mexiko jsou zatím jen členskými státy Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), zatímco konečným cílem Washingtonu je vytvořit integrovanou Severoamerickou unii, tedy unii Spojených států s provinciemi Severní Ameriky. Ta již je v mnoha ohledech funkční.

Dohoda o CETA představuje jakási zadní vrátka, vytvořená v úzké návaznosti na TTIP. Její schválení by znamenalo de facto (spíše než de iure) schválení širší dohody o TTIP a vedlo by k integraci obchodních struktur „Severoamerické unie“ a Evropské unie. Vytvořilo by fait accompli a přivedlo by k obnovení jednání o TTIP, s největší pravděpodobností pod jiným názvem.

Jedná se o korporátní převzetí, a to jak v EU, tak i v Severní Americe: poslouží ke zničení a podkopání ekonomik na místní úrovni, k rozbití rodinných farem, bankrotu malých a středních podniků, k likvidaci sociálních programů atd.

Je důležité, aby se lidé v USA, v Kanadě a v Evropské unii pevně postavili proti podpisu a ratifikaci Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi Kanadou a Evropskou unií (CETA).

Výzva poslance Paula Hellyera

 
(V Kanadě se ujímá vedení boje proti tomu, aby premiér Justin Trudeau podepsal smlouvu o CETA, bývalý ministr obrany a místopředseda vlády Pierra Trudeau Paul Hellyer.)
- - -

Towards NAFTA-EU Economic Integration? “Back-Door” Canada-EU Trade Agreement (CETA) Sets the Stage… vyšel 19. října 2016 na Global Research.

22 komentářů :

 1. Citát z článku na "aeronet.cz": Pokud globalisté nedostanou do úřadu Hillary Clinton, bude to pro ně po Brexitu už druhá porážka v systémové bitvě vyšších elit, které se snaží tuto planetu manévrovat třemi směry: Globalisté cestou regrese (model zpátečnictví a návratu k neofeudalismu a systémové nesvobodě podle neomarxismu), Pax Americana elitisté cestou dominance amerických jestřábů a elit nad světem a Novogardisté (Putin, Trump) tzv. třetí cestou spolupráce bipolárních elit. Právě proto má Trump tak obrovské nepřátele ve vlastní straně (Republikáni), stejně jako Putin má mocné nepřátele v Kremlu a v armádě na mnoha úrovních. To, co dělá Vladimir Putin, to je ta třetí cesta a Donald Trump tuto cestu razí v USA.

  OdpovědětSmazat
 2. Je k nevíře,jací nevzdělanci jsme a je nám vše šuma fuk!Pro ty,kteří tady píší propagandistické příspěvky a ještě do nich zapletou Putina,jenom jedno.Jste hloupí a vůbec nevíte o co kráčí.To snad Putin ve světě pořádá statisícové demonstrace?Ne,tam je vlády seznámili s těmito dohodami.U nás máme embargo na CETA i TTIP a další.A proč?Protože jsme vlezřiťové USA a EU.SEZNAMTE SE a pak urážejte!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ten první startující "diskutér" má tady na NR práci a jede podle přidělených not

   Smazat
  2. To je ten nevychovaný spratek, který tady vztekle plival po lidech /mstil se jim za nezvolení poserplíny/, když nebylo po jeho a neuviděl nacistického předvoje majdanského Kchárla Schwarzenberga na Pražském hradě a z hloubi své zatracené duše bezradně opakoval "Sežer hovno" po prohraném boji v diskuzní aréně. Asi stejně protekční jako Hermanovo tlačenka, která se uchází o medaili vydíráním prezidenta. Takže až se budete zúčastňovat výběrového řízení, tak nezapomeňte, že děláte křoví papalášům a jejich falešným strýčkům, kteří nerespektují žádná pravidla /termíny/ a nechávají se zapsat dodatečně.

   Smazat
  3. Redakce už je vymazala, stejně jako toho židobijce. Díky.

   Smazat
  4. 11:10 jo,jsme hlupáci a vy ten chytrej,žejo?Co víte vy o obchodních smlouvách o tom co je pro nás dobré a co je špatně?V kterým životním prostoru žijete,chcete se mít dobře,nebo třít opět bídu.Prof.Chossudovsky v Kanadě je jak u nás paní doc.ing.Švihlíková jistě nejsou to žádni hlupáci jen jsou trochu vlevo,jenže proč bránit novotám a pokroku? Je přece známo,že šedivá je teorie a zelený strom života,né?Myslíte že BRISC bude něco jiného než TTIP,TTP,CETA,NAFTA atd.nebo že bude lepší?

   Smazat
 3. 9:20
  je prohlédnut jako startér ,to je jasné...
  jsou to stále ti samí,jednou jsou jakoby nazlobení, podruhé jsou "správní" tím jak hlubokomyslně uvažují,aniž by se chtěli kohokoli dotknout , když už neví co by a
  nikdo nereaguje ,tak spustí palbu sprostot
  a když ani to nezabere ,tak se vypaří jak smrad..
  TTIP byl jasný předskokan CETA ,kdyby to nedopadlo a CETA je NAFTA atd..vše je pojištěno..
  je tudíž potřeba zprovodit ze světa všechny varianty !
  je zde několik dobrých postřehů
  v příspěvcích :10:30 ;11:07;10:32..
  j.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. není to náhodou ta Chovancova squadra azura bojující proti ruské propagandě ?

   Smazat
  2. Že by Zelinář z Plzně nasadil svou ideovou gardu?

   Smazat
 4. západ je na mediální konečné ? vtip dne: https://cz.sputniknews.com/svet/201611034067532-zapad-obava-sputnik-russia-today/

  OdpovědětSmazat
 5. Proti TTIP, CETA, NAFTA a dalším smlouvám tohoto typu protestuje nikoliv Putin, který sám by je , předpokládám, nikdy nepodepsal, ale mnozí, kteří nechtějí posilovat vliv nadnárodních společností na úkor státu a potažmo obyvatelstva.
  Odpůrci jsou nejen v EU, ale i v USA, Kanadě, Mexiku. Problém je, že ti, kteří je mají podepisovat, je neznají, ale tlačí se na ně, jednání probíhá tajně.

  Bianko šek může podepsat jen idiot, nebo idiot. A nebo hlupák. Nebo také někdo podplacený, ale dnes už se přece žádný politik podplatit nedá? (to byl pokus o vtip).

  Stalo se pravidlem, že když chce někdo bránit svoje práva, je mu spíláno, že je proruský a proPutinovský. Chybí-li argumenty, je holt každá nadávka dobrá.
  Pravda je pouze to, že Rusko může být celému světu vzorem ve svém boji o sebeurčení a nezávislost; proto je tak nenáviděno.

  Ale ty smlouvy slouží pouze k ještě bezproblémovějšímu vyssávání peněz pod smyšlenými záminkami.
  Ty smlouvy NEJSOU ve prospěch obyvatelstva, a jejich vychvalování je LŽIVÉ.
  PB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, kdo umí číst a uvažovat, ten to ví, kdo to neumí, ten hejká v PK - pražské lumpenkavárně.

   Smazat
 6. Je útok Ameriky na výrazné oslabení Evropy a na její udržení ve své sféře vlivu zahájily USA už před několika desítkami let, vojensky to vyvrcholilo v r. 1999, kdy byla protiprávně bombardována a rozbita Jugoslávie, potlačeno vše srbské, a kdy USA vytáhly poprvé proti Evropě muslimskou kartu. Sklad výzbroje proti Evropě je již k dispozici (Bondsteel), teď ještě zbývá dovést a vycvičit dostatek bojovníků, kterým se tyto zbraně budou vydávat. Proto USA paralelně pokračovaly v rozbíjení dalších zemí, aby muslimský proud do Evropy sílil a neoslaboval. Zdecimovaná Evropa bude jasně tvárnější a podepíše jakoukoliv smlouvu (tonoucí se stébla chytá). Ty muslimy máme každopádně darem od USA a nikoliv od Putina, protože každá další země, kterou USA rozvrátí tak jako Ukrajinu, je pro něj překážka na dopravu plynu a ropy do Evropy a tedy ztráta odbytišť. Každopádně mně je jasné, proč nám tu jako první moderátor diskuse věšíte na nos bulíky a z jaké jsou dílny.

  OdpovědětSmazat
 7. Na této strance si můžeme o TPP, CETA i TTIP psát a číst ještě nějaký čas ( do podepsání smluv ). Ale je nám to prd platné, dokud o tom nebudou lidé vědět a proti nebezpečí (účinně ) protestovat.Zkusili jste na téma těchto dohod hovořit s lidmi na ulici nebo v hospodě ? Je jen málo občanů ,kteří o těchto smlouvách něco ví. Mnozi maji dokonce strach o tom jen hovořit. Pokud to lidem nebudeme umět vysvětlit, tak tady budeme za chvíli brečet ,že je všechno uplacáno.
  pik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:56 aby jste neměl strach,zkuste třeba portál businessinfo.cz/zahraniční obchod/TTIP,tam je 11 kapitol a 12 kapitola-Nàrodní dopadová studie. Tu si můžete pro vysvětlování dokonce stáhnout.
   Záleží pak na vašem úhlu pohledu,rozumu,uvěříte
   -li odborníkům,nebo expertům.Jak jistě víte pane odborník o hovnu ví všechno,expert ten ví hovno o všem.Nakonec zde v diskusi,čtete li ji je expertů požehnaně,že?

   Smazat
 8. Jste obchodní muž nebo žena? Potřebujete peníze na založit svůj vlastní podnik? Potřebujete úvěr uhradit svůj dluh nebo splatit své účty, nebo začít pěkný podnikání? Potřebujete peníze pro svůj projekt? Nabízíme zajištěné půjčky s libovolnou částku a kdekoliv na světě (jednotlivce, firmy, realitní a právnické osoby) na našem výši 2% vynikající. Z odpovědí aplikací a poslat více informací na e-mailovou adresu: (khalifafinancialcompanies@outlook.com nebo khalifafinancialcompanies@gmail.com)

  Telefonní číslo: +16026337400
  http://khalifafinancialcompany.weebly.com

  OdpovědětSmazat
 9. Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile:Please, Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com

  Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com )
  Do You Need A Business Loan? ( PergoCF@qualityservice.com )
  Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@gmail.com

  We work with individual investors and the company that provides merchant cash advance, asset based lending, commercial real estate refinancing, lines of credit, hard money loans, business acquisition financing, debt consolidation loans, and more. For more information, We encourage you to contact us and learn more about the financing services we offered. If you have any questions or want more information about our company, please feel free to email: Please, contact us for more information: PergoCF@qualityservice.com

  Personal loans may not be right for every borrower looking for a home improvement loan. For example, if you have significant equity in your home and are looking to borrow a large amount, you might be able to save money with lower interest rates on a home equity loan. Also, interest payments on home equity loans and lines of credit can be tax deductible under certain circumstances – that’s not the case with personal loans.
  Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@cheerful.com

  On the other hand, personal loans can make sense for:

  *Recent homebuyers
  *Smaller home improvement loans (e.g., bathroom or kitchen as opposed to full remodel)
  *Borrowers in lower home value markets (if your home value has barely budged since you moved in, you may not have much equity to draw on for a home equity loan)
  *Those who value ease and speed
  *Borrowers with great credit and cash flow

  While home equity loans and lines of credit are a good source of home improvement money if you’ve built up equity in your home, a personal loan may be a better alternative if you’re a new homeowner and need to take care of a few updates to make your new home just right. You can get an affordable loan for just one week. Please connect us at via E-mail Please, contact us for more information: PergoCF@gmail.com

  Yours Sincerely,
  Mrs. Ceren Kelly
  Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com
  We look forward to hear from you ASAP.

  OdpovědětSmazat
 10. Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile:Please, Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com

  Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com )
  Do You Need A Business Loan? ( PergoCF@qualityservice.com )
  Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@gmail.com

  We work with individual investors and the company that provides merchant cash advance, asset based lending, commercial real estate refinancing, lines of credit, hard money loans, business acquisition financing, debt consolidation loans, and more. For more information, We encourage you to contact us and learn more about the financing services we offered. If you have any questions or want more information about our company, please feel free to email: Please, contact us for more information: PergoCF@qualityservice.com

  Personal loans may not be right for every borrower looking for a home improvement loan. For example, if you have significant equity in your home and are looking to borrow a large amount, you might be able to save money with lower interest rates on a home equity loan. Also, interest payments on home equity loans and lines of credit can be tax deductible under certain circumstances – that’s not the case with personal loans.
  Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@cheerful.com

  On the other hand, personal loans can make sense for:

  *Recent homebuyers
  *Smaller home improvement loans (e.g., bathroom or kitchen as opposed to full remodel)
  *Borrowers in lower home value markets (if your home value has barely budged since you moved in, you may not have much equity to draw on for a home equity loan)
  *Those who value ease and speed
  *Borrowers with great credit and cash flow

  While home equity loans and lines of credit are a good source of home improvement money if you’ve built up equity in your home, a personal loan may be a better alternative if you’re a new homeowner and need to take care of a few updates to make your new home just right. You can get an affordable loan for just one week. Please connect us at via E-mail Please, contact us for more information: PergoCF@gmail.com

  Yours Sincerely,
  Mrs. Ceren Kelly
  Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com
  We look forward to hear from you ASAP.

  OdpovědětSmazat
 11. DO YOU NEED 100% FINANCE? we give out loans with an affordable interest rate of 1% (Dellloan@aol.com) aims is to provide Excellent Professional Financial Services.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.