Reklama

pondělí 14. listopadu 2016

Na počátku bylo mediální sdělení pražské kavárny: "Hrad je pro Trumpa, vláda pro Clintonovou." Pak Kalouskům spadly čelisti, vyhrál Donald Trump a potvrdil prozíravost české hlavy státu...

Břetislav Olšer
14. 11. 2016  Rukojmí
 

Když se čeká na Godota, přijde někdy hradní úředník Forejt, aby se mezitím při tom Beckettovském zabíjení času stal z outsidera Trumpa esový trumf…

Prezident Miloš Zeman reagoval na vítězství Trumpa s nadšením mu vlastním, když ocenil, že mluví drsně, ale srozumitelně a pozval ho do Česka.

Jasně, že musela reagoval politická ochlokracie, reprezentovaná Karlem Schwarzenbergem. Ten Miloše Zemana kritizoval také za to, že označil svého favorita v amerických prezidentských volbách. "Do stejného soudku patří, když se hlava státu vyjadřuje k volební kampani v jiné zemi," míní Schwarzenberg. Zeman řekl, že by podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa, protože mu jsou bližší jeho názory na migraci a na boj proti takzvanému Islámskému státu než názory protikandidátky Hillary Clintonové.

(Kdysi žil ve Francii dramatik Samuel Beckett, co napsal „Čekání na Godota“, hru, jež je tragickým podobenstvím absurdity lidského údělu; je o tom, že jediným smyslem života je nesmyslné očekávání a ubíjet čas je možno a nutno jakkoliv. Většinou však nadejde realita v podobě našeho ostravského rčení: Zrob susedi dobře, osere ti plot…)"Když bude Clintonová zvolena, její okolí samozřejmě bude mít v paměti, že pan prezident podpořil Trumpa, takže to bude mít své následky i pro nebohého velvyslance," řekl Schwarzenberg. Zatraceně se mýlil, svoji českou prezidentskou volbu prohrál právě se Zemanem, svoji volební předpověď projel stejně tragicky i v USA... A předvídavost Hradu si rovněž dovolila již před měsícem rozhodnout, že šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se stane novým českým velvyslancem v USA. Při návštěvě krajanského domu v New Yorku to v říjnu oznámil prezident Miloš Zeman.

Do funkce, ve které nahradí Petra Gandaloviče, by měl Kmoníček nastoupit v březnu. Prezident řekl, že jeho pověřovací listiny již podepsal. České ministerstvo zahraničí nechce věc komentovat s tím, že Kmoníček dosud nemá takzvané agrément, tedy schválení od americké vlády. "Podepsal jsem již jmenovací dekret, ale říkal jsem mu, že může odjet teprve tehdy, až bude pověřovací listiny předávat novému (americkému) prezidentovi," řekl Zeman zástupcům krajanských spolků, když jim představoval Kmoníčka. "Jinak by byl zbaven potěšení setkat se s novým (americkým) prezidentem," dodal Zeman...


A před měsícem jsem takto inspirován pro internetové noviny Rukojmi.cz napsal, že nový velvyslance Česka v USA Kmoníčka uvítá v Bílém domě nový prezident Spojených států Donald Trump; tedy ještě v době, kdy měla jeho konkurentka Clintonová velký náskok a svůj stůl v Oválně pracovně viděla zřetelně nejen díky aféře svého muže Billa a jeho stážistky Moniky... viz

Ovšem, hned se nechal slyšet český ministr zahraničí zvaný Zao Ze-tung, že "podle pravidel platných v Česku nového velvyslance totiž přece navrhuje nejprve ministr zahraničí vládě, a po schválení je návrh předložen prezidentovi. Ten velvyslance jmenuje. Údaje o velvyslancovi jsou pak odeslány přijímající zemi, která v řádu týdnů až měsíců vysloví souhlas. Až poté je podle zvyklostí obvyklé zveřejnit jméno nového velvyslance; předčasné zveřejnění jména velvyslance neodpovídá etiketě mezinárodních vztahů a mohlo by být chápáno jako tlak na jeho přijetí hostitelskou zemí..."

Láry fáry Zemanových protivníků byly bouřlivé; podle bývalých ministrů zahraničí postupoval neobvykle a v rozporu s "pravidly", když během své návštěvy ve Spojených státech představil Hynka Kmoníčka jako budoucího velvyslance České republiky. Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že se Zeman zachoval neslušně. Podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) by i prezident měl respektovat, že jméno nového ambasadora se zveřejňuje až po jeho přijetí hostitelskou zemí.
"Pan prezident to uspěchal, je to porušení zavedených pravidel. Dokud nevyjíždí velvyslanec na pozici, tak se jeho jméno neoznamuje," řekl Svoboda. "Nedělá to dobrou atmosféru, nepomáhá to dobrým mezilidským vztahům. Nedělá se to, ale nemá to žádný zásadní dopad," uvedl zaťatý lidovec. Proč ta animosita dvojice Svoboda a Kmoníček? Proto, že Kmoníček o svoji nominaci na post ministra zahraničí ČR přišel po konfliktu právě s Cyrilem Svobodou, když jako velvyslanec ČR při OSN v období 2001 - 2006 údajně nepostupoval podle ministrových instrukcí. A Svoboda se tak stal ministrem zahraničí místo něho...

Lze srovnat kariérní diplomacii Svobody a Kmoníčka? Co všechno má tedy za sebou skutečný kariérní diplomat Hynek Kmoníček? Kromě toho, že dokonale ovládá několik světových jazyků byl též již zmíněným velvyslancem České republiky při OSN v New Yorku a mezi roky 2006 - 2009 pak velvyslancem České republiky v Indii, Bangladéši, Nepálu, na Maledivách a na Srí Lance.


Po nástupu Karla Schwarzenberga na místo ministra zahraničních věcí byl Kmoníček z pozice náměstka odvolán a vyslán jako velvyslanec do Austrálie. Karel Schwarzenberg alias kníže Karel Spáč I. se údajně vyjádřil přání poslat ho mnohem dále než do Austrálie, nejlépe na Mars. Toho Kmoníčka, jenž se do širšího povědomí české veřejnosti zapsal především jako dlouholetý velvyslanec při OSN, kde se stal v historii prvním českým předsedou rozpočtového výboru, a také v souvislosti s úspěšným vyřešením případu zadržení českých entomologů v Indii v roce 2008, kdy zde působil jako velvyslanec ČR.

Nahlédněme do minulosti, abychom s

e přesvědčili, jak se u nás odehrávaly nominace na různé kariérní diplomaty jako velvyslance a že to nebylo nic dle výše uvedené Zaorálkovy citace o pravidlech MZ. Zemanův někdejší poražený protivník v boji o prezidentskou funkci Schwarzenberg připomněl, že se Zeman podobně prořekl už v případě šéfa hradního protokolu Jindřich Forejta. "Je to velice neobvyklý postup, který ale už pan prezident jednou udělal, když zvěstoval, že pan Forejt bude velvyslanec ve Vatikánu," řekl Schwarzenberg. "Samozřejmě je to nezdvořilé, než dotyčný stát souhlasí s tím, koho k němu pošleme," dodal.

Neuvědomil si snad, že si protiřečí, když to byl právě on, který jako první navrhl na post velvyslance ve Vatikánu šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta. Konstatoval, že pokud to kabinet Petra Nečase schválí, návrh poputuje k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi. Nestalo se tak, přestože byl Forejt klíčovým člověkem při návštěvě Benedikta XVI. v roce 2009. Od papeže dostal vyznamenání. Při návštěvě ve Vatikánu tentokrát u papeže Františka představil prezident Zeman svého hradního úředníka Forejta snad již definitivně jako budoucího velvyslance Česka ve Vatikánu...


A zapomněl též kníže Karel Spáč I., jak Václav Havel, u něhož dostal v roce 1990 místo kancléře, když se po skoro půl století v cizině vrátil do republiky, aby si korupcí vyřídil svoje dědictví po příbuzných, posílal na místa velvyslanců své kamarády Klímovou, Palouše, Pospíchala, Vondru, Žantovského či Grůšu? Jak se rozdávaly velvyslanecké trafiky; Koukalem počínaje, přes Khünla a Gandalovičem konče?

Už se nepamatuje, jaký se odehrál handl, když chtěl tehdy premiér Zeman udělat v roce 2001 z ministra průmyslu a obchodu Grégra místopředsedu vlády a ČSSD a z politického analytika Formánka mít velvyslance v USA? Že Havel byl proti, jelikož vzkázal: ”Pokud nebudete dělat problémy s Paloušem, nebudu dělat problémy s Grégrem”, přeloženo z hradní mluvy – pokud nebude Palouš velvyslancem v USA, nebude Grégr místopředsedou vlády… A měsíc poté odletěl Palouš do USA a Grégr se stal místopředsedou Zemanovy vlády.
Čestný předseda TOP 09, adoptovaný aristokrat se vzděláním nepotvrzeného maturanta, Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg, chvíli Mekota, pak zase Blekota, měl jediné „kariérní vzdělání v diplomacii“ v podobě vlastnictví několika zámků; Čimelice, Sedlec, Dřevíč, či Karlov, Orlík a Murau v Rakou; přihlášen je na Sýkořici a žije mj. ve Švýcarsku. Po útěku před komunisty studoval ve Vídni výchovu k aristokratické etiketě a flámoval v bytě své tety. Zajímavé jsou jeho knížecí aktivity v silových zednářských organizacích.


Trilaterální komise je diskusní fórum politiků, obchodníků, bývalých diplomatů a novinářů založené na podporu bližší spolupráce mezi státy USA, Evropy a Japonska. Komise byla založena v roce 1973 z podnětu finančníka Davida Rockefellera. Velmi nátlaková je i skupina Bilderberg, což je označení pro uzavřenou konferenci, na kterou je pozváno 120 až 150 významných osobností, kteří kují pikle a řídí svět. A zřejmě se na nich dobře spí, přičemž asi sní o tom, jak se vedl na Hradě a v Černínském paláci v prosinci 2012 před odchodem prezidenta Václava Klause z funkce prezidenta intenzivní spor o umístění jeho nejbližších spolupracovníků v diplomacii.
Některá jména však byla pro něo jako obvykle nepřijatelná, ale sedm z nich by zase on sám rád vyslal do světa. Klaus však naznačil, že je ochotný učinit kompromis; ze zmíněného seznamu, jenž původně obsahoval deset jmen, podepsal pouze tři velvyslance – pro Irák, Afghánistán a misi při OECD. Osud zbývajících závisel na dohodě o uplatnění jeho hradních favoritů. Ministr Schwarzenberg tak musel doplnit velvyslaneckou soupisku o Klausovy favority…

Schwarzenbergova úspěšnost jako "kariérního diplomata" byla plná amatérských lapsů. Třeba uzavření velvyslanectví v Kolumbii a Jemenu bylo hrubou ekonomickou chybou, zatímco uzavření zastupitelského úřadu v Keni, který spravoval takřka desítku dalších afrických států z Nairobi, jednoho ze tří sídel mísí OSN, bylo zahraničně politickým přehmatem na hranici ryzího amatérismu.

Setkal jsem se osobně s řadou českých velvyslanců. S Vladimírem Galuškou v New Yorku, s Magdou Vášáriovou v Bratislavě, s Janou Hybáškovou v Lubljaně, s Liborem Sečkou v Pekingu, s Rudolfem Slánským ml. v Moskvě, s Ivanem Volešem v Káhiře… A byla to setkání v duchu profesionální kariérní diplomacie.,.

Závěrem bych zopakoval z úvodu jen jediné: Kdysi byl ve Francii dramatik Samuel Beckett, co napsal „Čekání na Godota“, hru, jež je tragickým podobenstvím absurdity lidského údělu, že jediným smyslem života je nesmyslné očekávání a ubíjet čas je možno a nutno jakkoliv. Většinou však nadejde realita v podobě našeho ostravského rčení: "Zrob susedi dobře, osere ti plot…"

Inu, a resumé? Když se čeká na Godota, přijde hradní úředník Forejt, aby se během toho mezi jiným při Beckettovském zabíjení času stal z outsidera Donalda Trumpa esový trumf…

22 komentářů :

 1. Vazeny pane presidente Zemane a pane Kmonicek.

  Prave hlasi , ze presidenet Putin se dozaduje okamziteho stihani / zatceni George SOROSE !
  On prohlasil - MRTVEHO CI ZIVEHO !
  Prohlasil , ze je uhlavnim nepritelem Ruska a je zodpovedny za
  Arabske jaro,
  Destabilizaci a revoluci na Ukrajine,
  Anti-Trump protesty,
  Invazi do Evropy,
  Destabilizaci Evropy,
  Ferguson protest,
  Cleveland protest a anarchii.
  Black Life Matter. (Vrazdeni belochu a policajtu.)
  Najimani odstrelovacu v Americe proti volicum Trumpa.
  Najimani atentatniku proti Trumpovi.
  Destabilizaci Ameriky.
  Planovane ekonomicke niceni Ruska a Evropy.
  atd. atd.
  To je nekonecne obvineni a jedno horsi nez druhe.
  Svetovy skudce cislo jedna.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Při vší úctě honolulu, tohle není Putinovo styl, ruský prezident je diplomat, antikrista George Sorose (kabalistická přesmyčka typu Bakala Kabala nebo Angela Merkel Klara Mengele; Mabus UsamaBush/ObamaUS) a jeho soukmenovce si budete muset pověsit za koule do průvanu sami, stejně my odstavit havloidní fašisty a pohuňky bilderberského knížete pekel Schwarzenberga. Tuhle práci za Vás nikdo neudělá, stejně jako za Ukrajince potrestání Ukropů.

   Smazat
  2. Jenom pronemecka Kolaborantska ves ma obavy o Americke Velvyslance. Obavy o CR nikde. Ted se Ukazal v plnem svetle potkan..
   Lewinske Ovalna Pracovna v Bilym pajzlu bude jiste renovovana jak dalsi president vypada ,ze je normal , a takovy aby snes hledal s Lucernou..
   Knizeciho Chrapopuna je ted potreba vzbudit a aby drzel tlamu , ktere nutne potrebuje Vymachat !! KOnecne.
   Podvratnej potkan uz davno v CR nema co delat. Lze, podvadi, krade a smrdi. S pormanentnim zatmenim i odvracene a rozvracene strany mozku.Leze a riti do
   vsech bilderbergskych riti a v Cesku fasizuje..At de delat posloka nekam jinam...

   Smazat
  3. Pokud mně paměť neklame,na Sorose byl vydán mezinárodní zatykač ohledně neziskových organizací v Rusku,za podvratnou politickou činnost.Putin se bude těžko plést do vnitřní politiky USA!Je diplomat a to nejlepší a k tomu šachysta.

   Smazat
 2. Pres vsechny snahy Sorose, neverim, ze bude obcanska valka v Americe...
  Lide na strane Trumpa jsou ozbrojeni az po usi. Vsechny druhy policie jsou na strane Trumpa.
  Narodni garda je na strane Trumpa. (Ta valka by trvala 2 hod.)

  Proti Sorosovi a jeho skupine pujdou jak Americane , tak Rusove.
  Proc destabilizuje tolik zemi ?
  To nejde nijak vysletlit. Ja to NEVIM a vubec nechapu.
  AT ZIJE PRESIDENT ZEMAN !

  Pane Kmonicek, americkeho ambasadora do ceske republiky bude jmenovat STATE DEPARTMENT - pravdepodobne NEWT GINGRICH. (Pozice NENI zatim obsazena.) At uz to bude kdokoliv, tak je dulezite, aby patril k lidem, kteri podporovali Donalda Trumpa !

  Cesi, kdyby vyhrala Hillary, tak by byla v Evrope atomova valka na 100 %... Ona byla loutka v rukou Sorose.
  Tito lide se NIKDY netajili nenavisti proti Rusku.

  Soros ma i tlustou slozku plnou spatnosti na Merkerovu v Berline a ta musi a bude poskakovat tak, jak Soros rekne - dokud ho lide presidenta Putina "nezatknou". (Nebo CIA, ci nova FBI.)

  Protoze velmi dulezite pozice v kabinete Trumpa NEJSOU zatim obsazene , tak mi se vsichni pouze dohadujeme kdo co bude.

  Pane Kmonicek budete mit hodne prace ve Washingtone !
  "Zmapovat" nove lidi, ktere do Washingtonu prijdou a jsou v tom meste malo zname. Sledujte novou hvezdu - Trey Gowdy, z jizni Caroliny.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejně jako je na Paleček Náprstek knížecím pohuňkem, tak je Schwarzenberg loutkou Bilderberga.

   Smazat
 3. Omlouvam se za ceskou gramatiku. Utekl jsem kdyz prisel BREZNEV. To uz je tak davno , ze je treba kalkulacka na spocitani let.
  (Moje zajistena pozice na nebesich - general andelu - je stale odkladana. Duvod nevim. Citim se skvele !)

  Blahobyt je na obzoru ! Renezance Ameriky a Evropy v dohlednu. Pojedu do Prahy a do Vidne do cukrarny na strudl !
  nick honolulu - ve vyborne nalade.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. honolulu, na štrůdl stačí jablka a listové těsto, nakrouhat, zabalit a strčit do trouby, kvůli tomu nemusíš jezdit do Vídně.

   Smazat
  2. Jedl jsem štrúdl ve Vídni, dobrý. Ale moje babička dělá daleko lepší. Její štrúdl má duši.

   Smazat
 4. Panebože,zase si spletl,a při tom honolulu mohl být takový pěkný koníček.

  OdpovědětSmazat
 5. 19:02..Vzdyt ono je to uplne jedno, postavi-li ho pred soud Rusko nebo Amerika. Hlavne aby byl zastaven.

  19:23..Precenujete moji dovednost a inteligenci. To, ze jsem hloupy a nevim nic o teste se snazim udrzet v tajnosti.
  Do Vidne pojedu take kvuli navsteve nadrazi -
  (Westbahnhof). Kdysi davno me tam zaradili do transportu do jizni Afriky..Viden ma svata mista.

  Posedim mezi bezdomovci ! Rozdam doutniky z Dominicanske rebubliky ! Dam zapit Rumem z Karibske oblasti a zapnu hodinky stopky ! Kdo se POSERE prvni, vyridim mu v anglictine Application form and Resume do videnske vlady.

  Potom utecu do Prahy, pod ochranu plukovnika Slachty...Verim mu ! Vzdy mi pripominal Pancho de Vilu z Mexica.
  nick honolulu - budouci turista.

  OdpovědětSmazat
 6. 19:30 ..To mam radost, ze soudruh kameraman Palecek (Naprstek) jeste zije. Vyridte prosim pozdraveni. Cetl jsem v orbituary, ze ted sidli na Josefove a strasi turisty.

  Ahooooj Naprstku ! Zde je starej kamos ze Smichova honolulu . Bud hodnej na pana Hoffmana - jedacu.

  OdpovědětSmazat
 7. Hovnolulu je tragický případ neúspěšného českého emigranta. Ani po 40 letech v emigraci nezapadl do tamního prostředí. Nemá tam žádné přátele a kamarády, je tam jako kůl v plotě. Tak aspoň dolejzá na české dikuse které zapleveluje nekonečnou hromadou svých blábolů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co jste Vy?

   Smazat
  2. Tak nevím. A to nick honolulu nesmí s námi diskutovat? Nebo v čem je problém? A prpoč lezete vy na diskuze?

   Smazat
  3. 21:53 jestli jste si nevšiml, tak předchozí příspěvek 20:34 by urážlivý a psal ho asi nějaký ubožák:-)

   Smazat
  4. Jsi blb, nulo. Nevíš nic o emigraci a emigrantech. Honolulu, vygume, je naopak příklad úspěšného emigranta. Vygume, Honolulu přišel s holým zadkem na Západ a odešel do JAR. Tam se postavil na vlastní nohy a žil spokojeným životem do té doby, než byl odstraněn prosperující apartheid a nastolena vláda černých, "pracovitých a vzdělaných" lidí. Ti zdevastovali prosperující zemi a tak Honolulu emigroval po druhé, do USA. Tam zase začínal znovu. Teď si užívá důchodu, a jako mnoho jiných emigrantů, požád soucítí se svojí starou vlastí. Víš ho.no, vygume, kolik má přátel, hádám, že dost. Proti němu jsi jen ubohá nula, která dokáže jen závidět a trollovat. To je tak jediné, na co ty máš odvahu, na nic jiného, určitě ne na to, abys odešel do nejistoty a s holým zadkem, třeba i s tím, že se už domů nikdy nepodíváš.

   Smazat
 8. Pane Honolulu, četl jste článek Květy Pohlhamer-Lauterbachové? Takovou chválou jako Vy na adresu Trumpa nehýři. Nějak tam chyběl Váš přispěvek. Ale proboha nepište tam, že je to blbka.

  OdpovědětSmazat
 9. Panove ! Mohu diskutuvat vsechno !
  Uz jsem o tom psal, ale musim znovu a znovu.

  Dovod proc jsem zacal psat neni v osamelosti ! (Potreboval bych samoty vice.)
  Duvodem se stalo mesto Honolulu (Waikiki) na ostrove Oahu.
  Kousek ode mne v obchode stala skupina lidi a k memu velkemu prekvapeni mluvili jihoafrickym accentem.

  Samozrejme jsem se k nim hlasil.
  Mluvili jsme o znamych mistech a o cerne vlade v JAR
  Dozvedel, jsem se hrozne veci.
  Kdyz jsme se loucili , bylo mi receno : " KDYZ MLCIS, tak pomahas tem co vrazdi a jsou pricinou zkazy ".

  Chtel jsem psat na americke diskuze. Bylo mi receno, ze na to je dost lidi. Ze mam kvuli jazyku psat do Evropy.

  Kdyz jsem zacal psat na Aktualne CZ, tak jsem se casto hodne zasmal. Delam to dodnes na svobodne weby a mam velkou radost, jak nektere zmetky (20:34) nepricetne drazdim.
  Oni me casto nazvou jmeny, ktere NEZNAM a zaradi do mist, kde jsem nikdy nebyl. O me profesi jak v JAR, tak v USA nevi vubec nic. "Znaji" me ze ZVEDAVCE, o kterym nevim vubec nic.

  VYHRAL jsem to v zivote na cele care. Ziji tam kde jsem chtel a mam kamose s kterymi se pravidelne schazim. Ti me obohacuji vedomostmi, ktere nejsou na vasi TV.
  Mam kamardskou povahu a zna me vice lidi, nez znam ja je,
  to kvuli besedach v klubech.

  Byvali spolupracovnici za mnou jezdi az Nevady, Pennsylvanie a jinych statu.

  Nasi informacni valku vyhravame tak drtive, ze jsem prekvapen. BOHUZEL se nemohu rozdvojit a navstivit vsechny weby, tak mi casto neco ujde.
  A je pravda, ze starnu (jsem penzista) a uz nezastanu tolik, kolik bych chtel.
  20:34 rozpoznam podle stylu. Je to pan KOKOTKO - jako hovno na kosili se me drzi. NEMOHU se ho zbavit
  Jako Evropan se nemuze zbavit cernocha.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, vybral sis dobrý web. Tvé předpovědi jsou po vítězství Trumpa vítány. Závistivých hovad typu A 20:34, si nevšímej. Může být, že je to ten co zneužívá Tvůj nick. Podle, protože je podlý a podlost je jeho pracovním nástrojem. Zdravím L.P.

   Smazat
 10. Pořád se někdo zabývá Schwarzenbergem, vždyť je to politická nula. Tečka.

  OdpovědětSmazat
 11. HonoNULO , vyzmizikuj se a nebo se aspon VYNULUJ ...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.