Reklama

neděle 13. listopadu 2016

Nemyslím, že Trump vyléčí choroby světa

Oskar Krejčí 
13. 11. 2016   Nové slovo

Nový prezident bude bydlet v nepřátelském prostředí – a kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Nebo si přivést vlastní, v daném případě velmi bojovnou smečku, říká v rozhovoru pro
Nové slovo politolog Oskar Krejčí.

PZ: Volby ve Spojených státech skončily. Minulý týden jste v našem rozhovoru vítězství Donalda Trumpa předvídal, přesto se zeptám: co vás nejvíce překvapilo? 

Volby jsou do značné míry hrou čísel. Z těch, které po sobě letošní volby prezidenta Spojených států zanechaly, asi nejzajímavějším je fascinující vítězství Hillary Clintonové ve Washingtonu D. C., tedy hlavním městě USA. Clintonová tam totiž získala 92,8 % hlasů, zatímco Trump pouze 4,1 %. Takto hlasovali federální úředníci, jejich rodiny, vládnoucí politická vrstva. Náš předpoklad, že úspěch Trumpa bude mít ve volbách podobu populistické vzpoury proti establishmentu, se tak potvrdil z druhé strany: mimořádně významné střední a vyšší vrstvy řídících struktur Trumpa odmítly. Nový prezident bude bydlet v nepřátelském prostředí – a kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Nebo si přivést vlastní, v daném případě velmi bojovnou smečku.

PZ: Je možné přijít do Washingtonu s takovouto, jak říkáte, vlastní smečkou?

Ano i ne. Ano proto, že ve Spojených státech se praktikuje zásada „vítězi náleží kořist“, takzvaný spoils system. Prezident a jeho vítězná strana nově obsazují přibližně dva tisíce federálních pozic, od sekretářek až po velvyslance. A není to možné proto, že tolik vlastních lidí zkušených v politice Trump nemá. To je cena za skutečnost, že v politice dosud nepůsobil. Chybí mu především osobní prožitek v podobě bezprostředního pohledu na chování jednotlivých politiků v krizové či rozporuplné situaci. Jen podle takového chování v zátěžových zkouškách můžete hodnotit, jak bude jednat ten který partner v budoucích konfliktech.

PZ: Dnes se ale už mluví o dlouhé řadě nominantů na nejdůležitější funkce v nové administrativě. Nezdá se, že by Trumpovi chyběli lidé.

Vítězství produkuje přátele v masovém měřítku. Otázka je, jak spolehlivých. A pak, musíte dělat kompromisy, abyste získali spojence. Trumpova republikánská strana zvítězila ve volbách do Sněmovny reprezentantů i do Senátu. Jenže, je to skutečně Trumpova strana? Vždyť jen menšina republikánských aktivistů z okolí vrcholu stranických struktur sdílela Trumpův populistický heslář.

PZ: Některá konkrétní jména se ale už objevila. Například bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newton Gingrich by prý měl zaujmout post státního tajemníka, tedy ministra zahraničí USA, a Michael Flynn by mohl být ministrem obrany…
V tuto chvíli to sice není jisté, ale vybral jste jména, která jsou příznačná pro aktuální situaci. Newt (jak se mu zkráceně říká) Gingrich je vyznavačem reaganovského jazyka politiky. Spolupracuje s konzervativním ústavem American Enterprise Institute. Letos v září prohlásil, že Trump umožní dodávky zbraní Kyjevu, pokud zvítězí v prezidentských volbách. Často se vyjadřoval k situaci na Korejském poloostrově, kde zastával tvrdou linii, stavěl se proti tomu, co nazýval „usmiřování“. Totéž platí i o jeho názoru na dohody s Íránem. Nejsou mu cizí ani programy vývozu demokracie do takových zemí, jako je Rusko, Čína, Egypt, Kuba. Podporoval Bushův útok na Irák, nejasný byl ale ve vztahu k Obamově intervenci v Libyi. Měnil též názory na používání mučení. Gingrich byl původně baptista, dnes je katolík.

PZ: A generál Michael Flynn?

Ten patří k nejčitelnějším mužům v Trumpově okolí. V dvojím smyslu. V přeneseném, protože je to bývalý šéf vojenské rozvědky, Defense Intelligence Agency. V doslovném smyslu je Flynn čitelný proto, že jako jeden z mála lidí z Trumpova okolí letos publikoval knihu, z níž je možné udělat si představu o jeho názorech. Jedná se o knihu The Field of Fight, což by se dalo přeložit jako „oblast boje“ nebo možná lépe jako „válečné pole“.

Bitevním polem, na němž musí podle Flynna USA zvítězit, je boj proti radikálním islámistům, především Al Káidě a takzvanému Islámskému státu. V kapitole nazvané Nepřátelská aliance se ale můžete dočíst, že „probíhá válka. Jsme tváří v tvář fungující kolaci, která se táhne od Severní Koreje a Číny přes Rusko, Írán, Sýrii, Kubu, Bolívii, Venezuelu až po Nikaraguu. Nejsme cílem útoků pouze ze strany států přímo, ale i od Al Káidy, Hizballáhu, Islámského státu a nespočitatelně dalších teroristických skupin“. Jde o jakousi reinkarnaci Bushovy osy zla, na kterou je zavěšen terorismus. Je tu i představa barevných revolucí a násilných změn nežádoucích režimů. Velký problém je však ukryt jinde: cíle boje proti „nepřátelské alianci“ a terorismu jsou abstraktní, deklarativní a nejsou v knize spojeny ani s věcnou analýzou, ani propočtem dostupných zdrojů.

PZ: Očekáváte tedy od lidí, jako je Flynn, návrat k nové verzi Bushovy politiky?

Ne zcela. Flynn v některých pasážích knihy pragmaticky mluví o možnosti spojení s přátelskými diktátory v boji proti terorismu. Právě tento přístup byl patrný u první generace neokonzervativců, k níž patřily takové osobnosti, jako byl Irvin Kristol či Jeane Kirkpatricková. Tedy žádný populistický izolacionalismus, ale pragmaticky laděný neokonzervatismus. Tomu odpovídá i postava Michaela Ledeena, který je uváděn jako spoluautor citované knihy. Ledeen pracuje v již zmíněném konzervativním ústavu American Enterprise Institute a ve Foundation for Defense of Democracies, což je neokonzervativní think tank, tedy především ideologické pracoviště.

PZ: Tedy jinak: neočekáváte žádné dramatické změny v zahraniční politice Spojených států?
Myslím, že by Trump mohl – vzhledem ke své podnikatelské minulosti – vnést do zahraniční politiky větší porozumění pro solventnost...

PZ: Tím myslíte co?

Stavět si reálné cíle. Reálné znamená takové, které jsou kryté dostatkem moci. Ne jako Barack Obama, který k nedořešeným problémům přibaloval další a další, až vznikla situace, že žijeme ve světě, kde se hlavními tématy staly globální terorismus a masová migrace. A to v tak obludné velikosti, že žádný stát, tedy ani USA, nemá dostatek moci vyhrát všechny boje najednou. Politika přinejmenším dvou předcházejících prezidentů USA byla v rozporu s elementárními zásadami ekonomie moci. První, co by zkušený podnikatel v takové situaci mohl učinit, je prosté uspořádaní cílů, vymezení, co napřed a co potom.

PZ: A kam se v takové situaci vytratil vámi tak často připomínaný populismus?

Předně nesmíme zapomínat, že americký populismus je v řadě ohledů jiný než populismus evropský. Asi jste slyšel o nadšeném blahopřání, které Trumpovi napsala Marine Le Penová, předsedkyně francouzské Národní fronty. Ruský politolog Alexandr Dugin přímo charakterizoval Trumpa jako „našeho kandidáta“, jeho vítězství označil za „naše vítězství“. Myslím, že se představitelé evropské nové pravice brzy dočkají zklamání.

Ale vy jste se ptal na něco jiného. Každý politický systém – a ten americký zvláště – má jeden důležitý rozměr: kariéra, postup vzhůru po schodišti moci, zpravidla lidi změní. V americké literatuře bylo toto téma nejednou zpracováno. Například Robert Warren dostal Pulitzerovu cenu za román Všichni jsou zbrojnoši královi (1946), který vyšel i česky. Warren popisuje proměnu idealistického právníka napřed na charismatického populistického politika a poté na cynického, zkorumpovaného a demagogického guvernéra s diktátorskými sklony. Předlohou mu prý byl Huey Long Jr., guvernér Louisiany a senátor USA, autor knihy Každý člověk je král (1934), ale i knihy Mé první dny v Bílém domě (1935), v níž popsal svůj program prezidentské kampaně. U nás je známá také kniha Adrie Langleyové Lev je v ulicích (1945), kterou též inspiroval život guvernéra Longa. Oba romány, ten Warrenův i Langleyové, byly v USA zfilmovány. Lev je v ulicích se navíc dočkal inscenace v Československé televizi (1972). Připomínám, že Longova kariéra skončila tragicky – byl zavražděn.

PZ: Nestrašme. Jestli vám dobře rozumím, předpokládáte, že systém Trumpa zarovná do standardních rámů.

No, když nechcete s vlky výti a nemáte vlastní smečku, musíte mít sám zuby smečky. Zatím se ale nikdo takový neukázal.

PZ: Z Moskvy už zaznělo, že neočekávají brzké odstranění protiruských sankcí.

To uvažují správně. Na druhé straně odstranit sankce lze také na základě propočtu jejich malé efektivnosti. Vyjít třeba z předpokladu, že zlepšení vztahů umožní lépe ovlivňovat politiku Moskvy. Takové uvažování by mohlo být blízké pragmatickému podnikateli. Třeba proto, že například Mezinárodní měnový fond očekává už příští rok v Rusku růst hrubého domácího produktu. Sice mírný, ale růst.

PZ: Ovšem cena ropy nestoupá.

Existuje paradox, který se někdy nazývá „holandská nemoc“. U států závislých na vývozu surovin dochází prý k přílišnému zhodnocení měny a následně pak k ekonomickému oslabení. To, čemu se říká „prokletí přírodních zdrojů“ souvisí mimo jiné s tím, že příliš velké příjmy například za ropu nenutí vyrábět a inovovat, když si všechno můžete koupit v zahraničí. Celou situaci lze ale obrátit. Vzpomeňte na ropné embargo Organizace zemí vyvážejících ropu vůči Západu za jeho podporu Izraele v Jomkipourské válce (1973). Výsledkem byl zvýšený zájem o energeticky úspornější technologie, což mimo jiné posloužilo jako jeden z impulzů ke kybernetické revoluci, chcete-li ke zrodu osobních počítačů a internetu.

Sankce i nižší ceny ropy učí ruskou ekonomiku chovat se v problematických situacích. Rusko se stalo největším vývozcem pšenice na světě – proč má tedy dovážet jablka z Polska, když pšenice i jablka jsou plodiny ze stejného klimatického pásma? Myslím, že málokdo pomohl Rusku porozumět realitě ekonomického a politického života tak jako ti, kdo proti němu zavedli sankce. A protože Rusové pod tlakem ze zahraničí vždy podávali zvýšený výkon, jsou schopni tvořit vlastní budoucnost.

PZ: Bez ohledu na to, co udělá Trump?

Rusko je mnohem méně závislé na výkyvech americké politiky a ekonomiky než Evropská unie. Trumpovo heslo „Amerika především!“ znamená, že Washington nebude brát ohled na nic jiného než na své vlastní zájmy. Což je varování především pro spojence. Jenže „mít Ameriku opět mocnou“ nelze ve světě narůstajícího chaosu. Obávám se ale, že ani (neo)konzervatismus, ani pravicový populismus choroby současného světa nevyléčí.Rozhovor vedl Jiří Kouda, prvnizpravy.cz)

24 komentářů :

 1. Pane Krejčí.
  Výborně napsáno.
  Hlavně zmírnit vojenské napětí ve světě,hlavně na BV,zastavit utečeneckou vlnu.Obnova USA hospodářství půjde pomalu,nebo na úkor jiných států.Jak asi zastaví nevyrovnaný zahraniční obchod,hlavně s Čínou,ale také to může postihnout další státy.

  OdpovědětSmazat
 2. Kupodivu při hodnocení budoucích šancí komentátoři neberou v úvahu, že FBI Trumpa podpořila. Dokonce podle některých zpráv i proti vůli svého šéfa, který byl prý k přiznání další várky mailů Clintonové donucen svými podřízenými. Stojí zato připomenout Putina, který byl v podobné situaci a vliv své "smečky" dokázal využít. jogín

  OdpovědětSmazat
 3. Pane Krejci ! Mate postreh a rozumite situaci dobre !
  O Washingtonu se rika, ze "kdo tam chce mit kamarada, at si koupi pejska".

  Trump rekl nekolikrat , "ze tu bazinu (Washington) vypusti" !

  V tom meste je panika ! Trump je pred branami !
  Mnoho lidi ztrati pohodlne a dobre placene zamestnani, a i daleko vice. Nekteri budou zatceni, jini utecou ze zeme, a jini zkonci sebevrazdou.
  To je nazor vlivnych Americanu.

  Trump se snazi postavit administraci jeho vernych a mi obcane na jeho strane se dohadujeme, kdo kterou pozici dostane. Jeho lide jsou velmi schopni a vkladame do nich nadeji.

  Napr. Rep. TREY GOWDY z jizni Caroliny (Greenville , Spartanburg) a nebo RUDY GIULIANI - jeden z nich bude Attorney General.

  NEWT GINGRICH dostane State department.

  Myslim si, ze je dulezite, aby ceske autority o vsech 20 nejvernejsich vedeli vse !
  Trump ma ted diplomatictejsi rethoriku , ale bojovna strana ktera ma vliv - ALEX JONES lide, mu nedovoli usmireni...

  Soros ma prusvih ! Hodne lidi mu nemuze prijit na jmeno.
  Hillary obvinuje Obamu a hlavne direktora FBI (James Comey) z prohranych voleb. (Place a stena.)

  Oligarcie organizuje protesty mladych lidi. My se jim posmivame - "vyplacte se deti, vyplacte se !"
  (Cry baby, cry !)

  Mezi lidmi je take silna nenavist k officialnim mediim za neobjektivnost a vrcholne spinavosti ve volebni kampani.
  Napr. CNN, Washington Post, New York Time atd.

  Na presidenta Trumpa se snazi denne mluvit v prumeru 10 statniku ze sveta, aniz by si uvedomovali, ze dokud nepostavi kabinet a dokud neprijde k inaguration dnu, tak on nemuze nic delat.
  Plan na prvnich 100 dnu nejlepe prelozil pan Hass z Toronta.

  Pan Kmonicek z Prahy (Zemanuv supporter) po nastupu do Washingtonu bude mit mnoho prace v neobycene slozite dobe. President Trump MUSI vedet, o podpore , kterou mu dal jak president Zeman, tak ex-president Klaus v dobe kdy nikdo nevedel co se stane.

  Dnes mame informacni besedu a tesim se, co se dovim od lidi, kteri se vraci z New Yorku.
  Samozrejme, ze vse vyslepicim, ze zlomyslnosti, abych rozbil monopol na informace prazske kavarny.
  AT ZIJE PRESIDENT ELECT TRUMP !
  AT ZIJE PRESIDENT ZEMAN !
  nick honolulu


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (15:57)
   Contrary to his claims, Trump is no rogue outsider. He is backed by right-wing billionaires, the Heritage Foundation, and their ilk – all the groups providing policy blueprints and lists of names to stack departments and the judiciary at all levels. These forces now control 31 governorships and two-thirds of state legislative chambers. This is where they have long been ruthlessly unfolding their wrecking agenda.

   Smazat
 4. Pane jogin 15:56,
  v FBI prislo ke VZPOURE hodnostne nizsich agentu proti jejich vedeni.
  Nejlepe se vsak zachovala NYPD. (New York Police Department) ! CIA po vzpoure se pridalo na stranu Policie.
  Tam se to mele jeste dnes ! Hillary je vyrizena Oligarchie vyrizena NENI. Boj pokracuje.

  (To co se deje mi pripada podobne, jako byl boj mezi Pompeyem a Casearem ve starem Rime. Zijeme v zajimave dobe.)
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane honolulu, jak jste oslavil vítězství ve volbách? Pošlete šek na redakci Nové republiky?

   Smazat
 5. Ať žije český prezident Zeman!
  Ať žije americký prezident Trump!
  pražský vrabčák Čimčaro

  OdpovědětSmazat
 6. Nevyléčí, to určitě ne, ale KOUPIL NÁM ČAS, abychom se vyléčili sami ;)

  Takže, přestat plakat, přestat mudrovat a pro začatek, alespoň chodit volit ;)

  OdpovědětSmazat
 7. A běda tomu, kdo zvolí horáčka! :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten, kto bude voliť Horáčka je vôl, korunovaný vôl. My Slováci sme si zvolili Kisku a až dávno to ľutujeme!!! Kiska je známy úžerník a zbohatlík na biede cez exekúcie chudobných, slniečkár, havloid a vlezdozadku Obamovi, ježibabe Clinton a babejage Merkelke! Vašnosto, je mi z nich na grcanie!!!

   Smazat
 8. Prave citam,,Die Welt,,Podla niektorych prognostikov,predpovedacov buducnosti,poviem sarlatanov,Trump nebude dlho uradovat v bielom dome.Myslim,to nie je predpoved,skör svate zelanie urcitych skupin,ktore sa uz zamyslaju nad tym,akymi zakonmi bude mozne ho odvolat.Udajne,aj republikani nie su nadseni,lebo Trump nie je kontrolovatelny.Mam dojem,ta ozajstna kampan proti Trumpovi este len zacina.M

  OdpovědětSmazat
 9. Chris HEDGES (Aug 4, 2016):
  "We do not live in a functioning democracy, and we have to stop pretending that we do. You can’t talk about—when you eviscerate privacy, you can’t use the word "liberty." That is the relationship between a master and a slave. The fact is, this is capitalism run amok. This whole discussion should be about capitalism. Capitalism does what it’s designed to do, when it’s unfettered or unregulated—as it is—and that is to increase profit and reduce the cost of labor. And it has done that by deindustrializing the country, and the Clinton administration, you know, massively enabled this."

  Chris HEDGES (Nov 11, 2016):
  "Trump and his cronies have been handed by bankrupt elites the legal and physical mechanisms to instantly transform America into a brutal police state. Rudy Giuliani; Newt Gingrich, who advocates stripping U.S. citizens of their citizenship if they are deemed to be terrorists; retired Lt. Gen. Michael Flynn and John Bolton—these men will not exhibit legal or moral restraint. They see the world through the Manichaean lens of good and evil, black and white, patriot and traitor."

  OdpovědětSmazat
 10. Robert SCHEER (Nov 9, 2016):
  "Make no mistake about it: This is a crisis of confidence for America’s ruling elite that far surpasses Nixon’s Watergate scandal. They were the enablers of radical deregulation that betrayed Franklin Delano Roosevelt’s contract with the American people in the wake of the Great Depression. The people are hurting, and regrettably, Trump was the only vehicle presented to them by either major party in the general election to register their deepest discontent. The Trump voters are the messenger; don’t demonize them in an effort to salvage the prestige of the superrich elite that has temporarily lost its grip on the main levers of power in this nation."

  OdpovědětSmazat
 11. 17:45... NEMOHU... Nemam sekovou knizku ! Obama mi ji zkonfiskoval a Hillary mi vyluxovala penezenku...

  Prijem mi zajistoval muj neodolatelny charm a dobra vyridilka. Bohuzel zacal jsem ted koktat z uleku..

  Panove, zitra je nejvetsi uplnek mesice v roce.
  Idealni cas na zlepseni obsahu vasi penezenky, kdyz znate spravny ritual.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (18:41)
   Doufám, že dostáváš aspoň Food Stamps, náměsíčníku !
   nick NICK

   Smazat
 12. Zajímalo by mě, kdo za Donaldem stojí. Ať mi nikdo neříká, že voliči. Samozřejmě, ti ho zvolili. Ale jak je možné, že někdo neovlivnil volitele, nebo rovnou volby nezfalšoval?
  Donald bude asi pro neokony velmi nebezpečný, když celé volby a ještě i teď po volbách probíhá taková smršť. Musí tady být nějaká „černá hmota ve vesmíru“, která to dokázala vyrovnat, ba převážit a při tom zůstat skryta. Snad začnu věřit na „globálního prediktora“, jestli se k tomu nikdo nepřizná.
  PB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (19:55)
   Dear PB,
   He is backed by right-wing billionaires, the Heritage Foundation, and their ilk – all the groups providing policy blueprints and lists of names to stack departments and the judiciary at all levels. These forces now control 31 governorships and two-thirds of state legislative chambers. This is where they have long been ruthlessly unfolding their wrecking agenda.

   Smazat
 13. Neokonzervatismus ani pravicový populismus choroby současného světa skutečně nevyřeší. Kapitalismus je zmítán rozpory, které nemůže vyřešit, aniž by zrušil sám sebe. A to není a nemůže být ani v silách Trumpa, který je jen a jen představitel tohoto společenského systému. T

  OdpovědětSmazat
 14. 19:01.. Slysel jsem o tom , ale zatim nevim co to je.
  Ja jsem DEPLORABLE (jak rikala Hillary) bezcenny beloch.

  Bilej osel, ktery nikdy nedoslal nic zdarma.
  Proto jsem si vozil prdel v Cadillacu a Mercedesu, jejikoz jsem veril v sebe.

  Kdybych veril ve vladu a jejich davky ci co, tak bych mel Food Stamps.
  Jdem ted na posledni web, mam informace, ktere vam TV nerekne.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. DEPLORABLE jsou Rable. Jo.
   U Clintonu my vsichni sme:
   Basket of Deplorables, with racist, sexist, homophobic, xenofobic, Islamophobic ..Views. Jo.
   Co vsechno jeden muze bejt , kdy treba ma nejakou malou sympaticku /treba jen miniaturni/ ,ale pro ..TRUMPA.
   /Tedko ,co bude president./
   Kdyz vasnosti jsou voni, pro Hitlery, tak sou svatej .,vime? A Demokrat a vsude Uznavanej.

   Smazat
 15. Proc radsi nebazit po skutecne zajimavych vecech. H.Long byl zavrazden zidovskym lekarem a napinave je ,ze proto , ze nebyl povysen. Jako nejakej kapral co si neco pral...
  Jsem terazky inteligentem a kdo je vic ! Uz nic.
  Umim hodne tech inteligentnich otazek /se ptat/ a za tim ucelem abych si je jeste inteligentneji zodpovedel.
  Osy jsou Kosy. A zlo se Rozmazlo.
  Kruhy maji Druhy !! Pozor!! Aby se uhly a /pruhly/ neztuhly./Pohov/. Volna zabava.
  Anglicky pak "vzdyckey" cesky, play chytrost fair a na plny pecky...
  Celkovejsi shrnutiosti nam odpovidaji ze z toho tam v dalce za morem , je videt a couha ,ze narod zdejsi trpi a trpel psychopathologickymi nemocemi /dizejsemi po nasem/, chce dava prednost /prefer po nasem/ radeji jistou smrt a predtim zhnout ,svetelkovat jako plutonium mezitim , nez normalni mir a pokoj svetu...

  OdpovědětSmazat
 16. Osa zla? To je konstrukce. Jde o osu obrany proti zlu, které svou politikou páchá euroatlantická osa a nikoliv obráceně. Dnes jsme si mohli přečíst, jak to vlastně s tou českou ekonomikou vypadá:zahraniční kapitál vydělává proti průměru 5 % v Eu v CZ 20 %. Na úkor nízkých mezd v CZ, zpětného vývozu kapitálu z CZ - i přes "dotace z EU" se vytrácí 4 x více než je zdrávo. Proto jsme se k Německuza 1/4 století ekonomicky nepřiblížili ani o píď, ale dále jsme se o "pár roků"propadli.
  Osa zla? Kdo zplodil v posledních 30 letech terorismus - v podstatě jinou formu války, války chudých a okrádaných proti zlodějům, kteří zločinem vybudovali své bohatství a moc? Kdyby okrádaní měli letadla a bomby, tak je budou používat, tak jak jeproti nim používají ti, kteří zbohatli na jejich bídě.

  OdpovědětSmazat
 17. ...Kdyz tecou
  a Peni...
  Prujmy
  Slovni....
  -----------------
  Sen...
  ----------------

  ...A Choro-Ba,
  ...Jest Poro-Ba.....
  la...Da.

  ...Konec . A.
  ...Rus.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.