Reklama

úterý 1. listopadu 2016

Proč EU tak strašně (údajně) potřebovala smlouvu s Kanadou (CETA)?1. 11. 2016   Skrytá pravda 

Kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé Evropské unie v neděli v Bruselu podepsali obchodní a hospodářskou smlouvu CETA. Dohoda by měla od příštího roku začít odstraňovat naprostou většinu cel a poplatků, které dosud omezují obchod mezi unií a Kanadou.

Další z nepochopitelných (utajených) tahů špiček Evropské unie

Prohlášení o volném obchodu vypadá úžasně až zázračně. Škrtneme všechna cla, všechny nadbytečné daně a obchod už jenom pokvete. Tak proč jsou zase lidé, kteří remcají a pochybují, dokonce někteří protestují, nadávají a demonstrují?

Evropské investice v Kanadě v roce 2014 odpovídaly částce 274,7 miliardy eur (7,42 bilionu Kč). Přímé investice Kanady do EU ve stejném roce dosahovaly zhruba 166 miliard eur (4,49 bilionu Kč). Evropská komise dohodu vnímá jako takzvanou „smíšenou“, kdy ji podepisují i všechny země EU. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat nárůst vzájemné obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 324 miliard Kč) ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. TOLIK OFICIÁLNÍ VYJÁDŘENÍ.

Při pohledu na čísla a poměr obyvatel, navíc když zde byl eminentní tlak USA na podpis této smlouvy, musí každého zákonitě napadnout myšlenka: komu skutečně pomůže tato smlouva (CETA)? Proč systémové dohody byly tak přísně utajené, že je nikdo nezná?

Proč součástí tak obrovské a složité dohody není klausule, že v případě zásadní nevýhodnosti vychylující se k jakékoliv straně lze smlouvu vypovědět? A především: proč součástí podpisu není stanoveno přechodné období na 2 -5 let a pak teprve přiložit definitivní podpis, když všichni víme, kolik deformací je i v jednotlivých smlouvách a zde se jedná o obrovské množství smluv, deklarací a "bůhví čeho" ještě?

Jenom výjimka na sliby pro valonskou část Belgie v oblasti urovnávání investičních sporů a stanovisko Soudního dvora Evropské unie je řešeno úpravami několikastránkové doprovodné právně závazné deklarace. Kdo z nás dělá pitomce?

Neměli bychom přehlížet vyjádření europoslankyně za KSČM Kateřiny Konečné, která v této oblasti patří k nejlepším, když ty "pravicové expertní" selhávají?

Mimo jiné odpovídá Lukáši Martinovi, řediteli Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR s obrovskou logikou:


V současnosti mezi EU a USA již byla drtivá většina obchodních bariér odstraněna. Ty, které zůstaly, znamenají hlavně ochranu spotřebitelů před nekvalitními výrobky. Redaktor se tedy v časopisu TÝDEN pana Martina trefně táže, zda se Evropa nestane smetištěm Ameriky, na což se mu dostane odpovědi, že rozhodně ne, protože žádná ze stran nemusí odstupovat od svých norem a standardů. Nevím, jak vy, ale já rozhodně cítím rozpor ve slovech pana Martina. Pokud totiž bude dle jmenovaných smluv platit, že bude stačit, když výrobek bude „certifikován“ buď v zemích EU, nebo USA, pak musí lhát, protože normy jsou v Americe jiné (ne tak přísné), jako v zemích Evropské unie.

A co z toho plyne? Že americké výrobky pak budou v nutné výhodě, což bude mít dva důsledky. Buď evropští výrobci budou muset propouštět vlivem levnější konkurence, nebo se sníží kvalita nabízených produktů, na což zase doplatí spotřebitelé. Novými řešeními problémů mezi státy a investory má Lukáš Martin na mysli asi arbitráže. Podle mého soudu se není z čeho radovat. Nejenže je to podle mě krok k privatizaci soudní moci, ale hlavně všichni víme, jak si obvykle státy v takových sporech vedou.

A jeden český příklad za všechny – kauza Diag Human, která stála české občany stovky milionů korun. Škoda, že si občané a veřejnost „přínosy“, o kterých mluví Lukáš Martin (ale i další zastánci přijetí TTIP a CETA), nemohou vyhodnotit na základě svého vlastního rozumu. Možná by přišli totiž Evropané na to, že několik kladů je pro ně vykoupeno mnohem větší mírou rizik. Smlouvy jsou totiž vyjednávány tajně, což běžnému občanovi hlava nebere, když je v ní pro něj přece tolik dobrého...

Ano, jde o pracovní místa – ale o ta, o která může být Evropská unie a potažmo i Česká republika ochuzena! A může jich být více než milion!

Já bych Kateřinu Konečnou doplnil ještě jedním, důležitějším mementem v praxi: totéž nám říkali, když žádali při vstupu do EU, abychom odstranili všechny bariéry pro superkvalitní, západní potraviny. A co nastalo? Sice nastal větší výběr, ale v podstatě hnůj, který je založen na umělých hmotách a rakovině. Dnes se zase vracíme k recepturám bývalých chlebů, špekáčků či jogurtů, ale s iniciativou soukromníků, takže na rozdíl od minulé doby by nás stačili zásobovat. Vylili jsme s vaničkou dítě a dnes se k výrobkům a myšlenkám našich předků vracíme. A smlouva CETA je opět o nás bez nás. Tak co se od diktatury SSSR a cinkání klíči v České republice změnilo?

P.S. Nestojí za tlakem na podpis vláda USA, která se na úkor Evropy pokusí snížit šílené zadlužení? A nebude tato smlouva pouhým precendentem či dokonce převodníkem budoucího vývozu přes Kanadu?

38 komentářů :

 1. no přece abychom měli komu platit z našich dani jeho nepovedyny obchod ale nebal bych se je to jen dalši kolektivni vina placena z našich kapes ve kterych zatim zbyva nějaka kačka aže se to soudruhum eurohujerum řizenych vatikanem nelibi je jejich tzv pracička protože chudych je zatim neustale malo a proto kostely zeji prazdnotou a dotace na pobožnou euvro ovečku jsou tak v ohroženi

  OdpovědětSmazat
 2. Mezi CETA a EU, je přesně rozdíl jako mezi Německem a ČR. co mohlo konkurovat to se likvidovalo a hnůj přichází k nám ve všech oblastech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zlikvidují se poslední hodnotná pracovní místa a a pracovní trh bude ještě více zaplaven finančníky, dealery všeho možného, pojišťováky, neziskovkami (i zde jsou pracovní místa)zbytečnými úředníky a službami o které nikdo nestojí, ale denně Vám bude vyzvánět telefon jak skvělou nabídku pro vás mají.A co je nejhorší sice u nás vystuduje technická inteligence, ale konkrétně Kanady si již dnes mezi nimi vybírá ty nejlepší pro svůj trh. A tak i z inteligence nám zůstanou komedianti, právníci, filozofové, politologové, politici.Inteligence??? Lékaři už odešli. U nás na poliklinice to vypadá na průměrný věk lékařů 75 let.

   Smazat
 3. Za americké zboží, přesněji zboží zakoupené v Americe, se teď musí platit clo a DPH. Takže teď půjde zboží bezcelně do Kanady, odkud se bezcelně dostane k nám. Toto je jen malý příklad, jak na této skvělé dohodě budou vydělávat USA, třeba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všichni občané Evropy od kojenců až po důchodce budou splácet vlivem schválení CETY a proradného otroctví TTIP, americké dluhy, dovozem nekvalitního braku, na úkor zvýšené evropské nezaměstnanosti a tím odstranění evropské konkurence.Nejvíc na to doplatí zemědělství, potravinářství a soukromí farmáři.Ti to mohou poté ihned zabalit.

   Smazat
  2. Ceta je trojským koněm TTIP. Jsem zvědavý, jestli si teď bude havlokavárna vybírat a houfně žrát ty GMO sračky made in uSSa. Tím se jich dříve zbavíme.

   Smazat
  3. Clo není relevantním argumentem, proto obě země a s USA - 3 země, jsou členy WTO a jejich cla jsou prakticky na nule. Jde o tak zvané netarifní překážky obchodu, což jsou vnitří předpisy té které země, které mají za úkol ochránit malé výrobce, spotřebitele, zdraví atd. Cla v tom opravdu nehrají roli. To mi věřte.

   Smazat
  4. 8:11 - ale opačnou cestou může putovat zboží z Evropy do USA, na kterém zas bude úplně stejně vydělávat Evropa, ne?

   Smazat
  5. 8:11 teď jste tomu dal.Kolik toho amerického zboží z Ameriky máte doma?Kolik na vás amíci dosud vydělal?Svatá prostoto,už jen to,že jsou odpůrci smluv,kterým vadí pořádek a právo z jednoho kotce a nejvíc řvou,ke kterým se přidává autor článku,by vás mělo varovat v úsudku.Nebo by vám vyhovoval taky spíš truc podnik Putiny BRISC?

   Smazat
  6. jenze mezi USA a Kanadou cla normalne funguji...takze sorry

   Smazat
  7. 12:02 - Blbej, jak daleko vidíš. Podepisuj si tajné smlouvy se sousedem. On ti pak po podpisu vysvětlí, co jsi podepsal.
   PB

   Smazat
  8. Průniku zboží z USA a Kanady na trhy EU zatím bránily podstatně tvrdší normy EU. Např. v kosmetice je v USA zakázáno pár desítek látek, v EU přes 1300. Přes 70 % potravin v USA obsahuje geneticky upravé přísady, 90 % hovězího v USA bylo vyprodukováno s pomocí růstových hormonů. GMO jsou v EU výjimečně povoleny, nikoli ale pro spotřebu lidí, s anaboliky je to podobné.
   KR

   Smazat
 4. Anonymní 8:11
  Přesně tak.
  Co Kanada ze svými 20mil obyvatel,může představovat EU jako obchodní partner.To je podstatné jak píšete a doplním,bude to Čínské zboží přes USA monopoly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kanada je 10. největší ekonomika světa. Dokonce (pro tebe jistě překvapivě) větší než ta ruská. Když vyloučíme z pořadí země EU tak je Kanada 6. největší ekonomika světa.

   A nemá 20 milionů obyvatel, ale 36 milionů, tak nemel hlouposti.

   Smazat
  2. 8:47
   20, nebo 36 není pro nás rozhodující. Mají pravdu 8:22 a 8:11 - bude to Čínské zboží přes USA monopoly.

   Smazat
  3. Blbe 8:47, mohl by jsi nám napsat, co takového vývozního má ta tvoje buranská Kanada, kromě javorového sirupu a dřeva? Já mám na rozdíl v Kanadě rodinu, informace mám přímo odtamtud. Náplavová verbež žere jen hnůj dovážený od pindosů. Sami si vyhledají obchůdky evropského žrádla a jak jsem rádi jezdí. Pokud nežiješ ve velkoměstě, jsi v prdeli.

   Smazat
  4. tak proto proradnej herman tlačil na Hrad k vyznamenání svého strýce Pradyho z Kanady

   Smazat
  5. chytrolinovi s pribuznumi v Kanade....jses vul a hovno vis.Obchudky evropskeho zradla vyhledavaji byvali evropani, kanadany mozna tak zajimaji akorat evropske syry a vino!

   Smazat
  6. Tady vůbec nezáleží, jestli je Kanada hodnější než Rusko, jak je velká a podobně.
   Tady je podstatné, že se smlouva projednává v tajnosti. Do toho může jít jen idiot.

   Jen Idiot. Jen IDIOT!
   A když jste idioti, tak tomu tleskejte. Takhle podepisovali smlouvy s kolonizátorama černoši.

   On s váma asi někdo bude podepisovat tajnou smlouvu, aby vám pomohl? Jo?
   Do školy jste chodili kam?(do které pomocné)

   Není vám pomoci.
   PB

   Smazat
 5. Kapitalismus je systém, ve kterém jedna skupina lidí žije na úkor druhé skupiny. Imperialismu je vyšší forma kapitalismu v tom smyslu, že v imperialismu jeden stát, většinou velmoc jako USA žije na úkor ostatních států které jsou k němu v podřízeném stavu. Dohody mezi Kanadou a EU jako dohoda mezi EU a USA je jenom potvrzením tohoto stavu. Zdálo by se, že je neuvěřitelné kam kapitalistické metody až můžou zajít. Evropská centrální banka tiskne denně biliony Euro a dává je do oběhu přes investiční a komerční banky a ty dostávají peníze úplně zadarmo, ale půjčují je za obrovské až lichvářské úroky a proto množství chudých neustále přibývá a těch co neskutečně bohatnou neustále ubývá, ale extrémně se zvětšuje jejich majetek do neuvěřitelných čísel takže na jejich kontech jsou částky biliony bilionů. Takový stav navozený legislativně a ekonomicky ve společnosti nejbohatší elitou světa nemůže dlouhodobě vydržet a tak dospějeme do stavu, kdy kapitalismus a jeho vyšší forma imperialismu to vyřeší, tak jako už několikrát v historii, a to válkou, která v dnešní době s klasické a konveční může přerůst na horkou nukleární.
  Sice všichni boháči se ukryjí do super bunkrů a první budou hynout ti chudí, ale na ty boháče také dojde podle vyjádření světového fyzika: "Živí budou závidět mrtvý".

  OdpovědětSmazat
 6. Pryč z EU a NATO!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, souhlas.

   Smazat
  2. Nesouhlasím. Pryč z NATO!

   Smazat
  3. ano pryc z eu+ nato

   Smazat
  4. Co nejdříve opustit tyto anglosaské "západní" hodnoty a-lá EU multikultititanic a americkou teroristickou válečnickou organizaci.

   Smazat
  5. Jasně, ihned opustit EU a NATO a požádat Vladimíra Vladimíroviče o vstup do RF.

   Smazat
  6. Jednoznačne áno, ale bez cudzej pomoci sa to nedá ani u vás v CZ ani u nás v SVK. Držia celú Európu silno za krk.

   Smazat
 7. Významným problémem CETA (i připravované TTIP, kde už se slovo investice dostalo i donázvu smlouvy) je vyjmutí sporů mezi investory a státy z "národní" (Státní) soudní kompetence a založení nadnárodního soudního dvora k jejich řešení.
  (Německá soudcovská unie se - mimochodem - už předloni vyslovila proti tomu.)

  Argumenty v diskusi právníků pro i proti - ZDE:
  http://www.epravo.cz/top/clanky/revoluce-v-oblasti-proceduralni-ochrany-zahranicnich-investic-91627.html

  Laicky srozumitelný pohled - ZDE:
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/11/19/jeste-o-ttip/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle všeho, jak Brůsel a jeho pohrobci lezou USA do zádele, přijmou likvidační TTIP úplně stejným způsobem jako CETU, možná, že to ještě stihnou, než se Bombama vrátí zpět do pralesa.

   Smazat
 8. Souhlas. V USA jsou arbitráže velice lukurativní záležitost. Nedávno podobná proběhla v Německu.
  V Hamburku americká firma něco stavěla, ochránci přírody prosadili dražší, ale k přírodě šetrnější projekt. Americká firma založila dceřinnou v Kanadě, a to žalovala Německo o "zmařené investice" a vyhrála. Němečtí právníci byli zděšeni - soud nešel vyhrát a "soukromá fitma z USA" se přímo dostala ke státnímu rozpočtu Německa. Teď se děje totéž s "Deutsch Bank".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Náznak měl být už i poslední kauza Volkswagen, jak to pak bude.

   Smazat
 9. Uvidíme čo prinesie prax. Keď už sme museli niečo, tak CETA je menej brutálna ako TTIP. Takže v dobe vlády ANtikrista sme si vybrali menšie zlo. Tých necelých 7 rokov vydržíme, až taká zlá tá zmluva nie je, aby sa nedala prežiť.

  OdpovědětSmazat
 10. I já jsem odpůrcem podléhání tlakům kapitálu. Myslím ale, že obavy, že se nějak změní postavení soudů, jsou mylné. V kapitalismu soudy vždy patřily kapitálu a soudci vždy jako jejich sluhové rozhodovali. Proto i ty báječné platy soudců a prokurátorů z daní zaměstnanců. A navíc žádná odpovědnost z výkonu povolání, že odsoudí nevinného, no a? Kam se hrabou nemocniční lékaři?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Potřeba stále více rozšiřovat odbytiště pro své výrobky štve buržoazii po celé zeměkouli. Všude se musí ukazovat, všude zahnízdit, všude navazovat spojení.

   Tím, že těží ze světového trhu, učinila buržoazie výrobu a spotřebu všech zemí kosmopolitickou. K veliké žalosti reakcionářů vzala průmyslu pod nohama národní půdu. Prastará národní průmyslová odvětví byla zničena a jsou denně dál ničena. Jsou vytlačována novými průmyslovými odvětvími, jejichž zavedení se stává pro všechny civilizované národy životní otázkou, takovými odvětvími, která už nezpracovávají domácí suroviny, nýbrž suroviny dovážené z nejodlehlejších končin zeměkoule, a jejich tovární výrobky se spotřebovávají nejen ve vlastní zemi, nýbrž zároveň ve všech světadílech. Místo starých potřeb, uspokojovaných výrobky vlastní země, vznikají nové potřeby, jejichž uspokojení si vyžaduje výrobky nejvzdálenějších zemí a podnebních pásem. Místo staré místní a národní soběstačnosti a uzavřenosti nastupuje všestranný styk a všestranná závislost národů na sobě navzájem. A to jak v materiální, tak v duševní produkci. Plody duševní činnosti jednotlivých národů se stávají obecným majetkem. Národní jednostrannost a omezenost se stává stále nemožnější ..."

   Smazat
 11. Kapitalismus je pořád stejný: ZISKY JSOU KAPITALISTŮ, ZTRÁTY JSOU VEŘEJNÉ A PLATÍ JE TI NEJCHUDŠÍ! Tak to za kapitalismu bylo, je a bude. Nikdy to nebude jinak. Vše je zabalené do slov demokracie, lidských práv, humanitě, spravedlnosti. Ti co 17. listopadu cinkali klíčema se z části přesvědčili a ti co nevěří se ještě přesvědčí. Kapitalismus je charakteristický tím, že kapitalisti mají pořád málo. Málo je milion, deset milionů, sto milionů, pak je málo miliarda, sto miliard, pak je málo bilion a sto bilionů a můžeme pokračovat. Kapitalistům se na účtech hromadí miliardy miliard a pořád je to málo. A když už i to nestačí roztočí se rotačky tiskáren a tisknout nové miliardy miliard, aby kapitalisti měli dost. Není problém nasytit chudé lidi, je problém uspokojit nenažrané bohaté lidi.
  Důležité je , abychom si všechna odporná vyjádření našich politiků pamatovali až půjdeme k volbám. Abychom věděli které strany tato sebranka zastupuje a tedy kterou stranu ani náhodou nevolit.

  OdpovědětSmazat
 12. To jsou ty utajované smlouvy.
  To mluví samo za sebe.
  Další podrobnosti nepodstatné.

  Kdo je vinen? My.
  Koho si to pořád volíme?
  A koho si pořád stejně dál proboha budeme volit?
  Sebedestrukce. Nic víc.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 13. Přišli jsme o uran a uhlí, zisky ze všeho plynou za hranice. Teď přijdeme o lithium, zbývá privatizovat zdravotnictví, důchody zaměnit za poukázky na jídlo a vodu, teplo a elektřinu zavést na příděl. Chytřejší jedinci se vzděláním nebo i bez se vystěhují a ostatní zdechněte. Otázkou zůstává, na kom se parazité budou živit, až zabijí hostitele?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.