Reklama

sobota 5. listopadu 2016

Prohlášení ze setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice

5.11. 2016 Hrad
Setkání nejvyšších ústavních činitelů proběhlo na Pražském hradě v úterý dne 1. listopadu 2016 za účasti prezidenta republiky, předsedy Senátu PČR, předsedy Poslanecké sněmovny PČR, předsedy vlády ČR, ministra zahraničních věcí a ministra obrany. Ústavní činitelé projednali téma zvládání migrační krize a boje proti terorismu, otázku možné evropské bezpečnostní a obranné unie, aktuální situaci v Turecku, sankční režim vůči Ruské federaci a problematiku tzv. brexitu.
V otázce hledání východisek z tzv. migrační krize panuje shoda ústavních činitelů na tom, že je nutné prosazovat v EU komplexní přístup kombinující kroky zaměřené na řešení příčin současné migrační vlny směřující do Evropy spolu s posílením ochrany vnějších hranic EU. Ústavní činitelé podpořili tzv. migrační kompakty s opatřeními na posílení spolupráce zejména se zdrojovými zeměmi migrace, jejichž cílem je snížit příliv nelegálních migrantů do Evropy. Je potřeba vyvážit práva běženců a žadatelů o azyl a zajištění vlastní bezpečnosti přijímajících zemí. Ústavní činitelé rovněž zdůraznili nutnost posílit schopnost předcházet hrozbě terorismu, včetně rizika infiltrace migračních toků extremisty.

Ústavní činitelé se shodli na potřebě aktivního přístupu České republiky k posilování evropské bezpečnosti a obrany. Základem teritoriální obrany ČR a Evropy zůstává Severoatlantická aliance a pevná transatlantická vazba. EU však musí posílit ochranu svých vnějších hranic včetně posílení kapacity Frontexu a své schopnosti krizového managementu pro zvládání krizí ve svém okolí. ČR se v této souvislosti hodlá soustředit na využitelnost Bojových uskupení EU, rozvoj vojenských schopností a posilování spolupráce evropského obranného průmyslu. Ústavní činitelé se shodli na prospěšnosti diskuse k realizovatelnosti konceptu evropské armády.

Ústavní činitelé znovu odsoudili červencový pokus o vojenský převrat v Turecku a vyjádřili podporu demokraticky zvoleným představitelům země. Podtrhli zájem ČR o zajištění stability a evropských standardů demokracie a lidských práv v Turecku, jakož i o další prohlubování česko-turecké spolupráce. Migrační dohoda mezi EU a Tureckem přispěla k podstatnému poklesu počtu migrantů přicházejících do Řecka, a je proto klíčové zajistit i do budoucna její naplňování oběma stranami.

Byly diskutovány i sankce vůči Rusku. Nelze přehlížet flagrantní porušení mezinárodních norem a závazků, jakým byla anexe Krymu a zapojení do konfliktu na východě Ukrajiny ze strany Ruské federace. Zároveň je v zájmu všech co nejdříve odstranit důvody pro uvalení sankcí. Ekonomické sankce EU jsou vázány na plnění Minských dohod a další osud sankcí tak závisí na vývoji situace na východní Ukrajině.

V otázce vystoupení Velké Británie z EU, tzv. brexitu, panuje shoda ústavních činitelů na tom, že její odchod nesmí ohrozit evropský integrační projekt. Velká Británie zůstává blízkým spojencem ČR a vytvoření co nejlepšího modelu spolupráce mezi ní a EU je v našem zájmu. Takový model předpokládá plné respektování všech čtyř svobod - volného pohybu zboží, služeb, kapitálu a osob.

Závěrem ústavní činitelé odsouhlasili rámcový plán svých zahraničních cest a návštěv pro rok 2017. Tento plán byl sestaven v souladu se zahraničně-politickými prioritami ČR a se zohledněním zájmů českého exportu.

19 komentářů :

 1. To jim Herman naboural již i vztahy s EU a USA, že cítili potřebu se scházet a uvedené subjekty o něčem takovém přesvědčovat?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:35 Číně se jen slušně omluvili za porušení mezivládní dohody Hermanem. Teprve teď ale ukázali, co to je podlézání, poklonkování a ohýbání hřbetů před EU a USA.

   Smazat
  2. Zůstáváme vazalským státem6. listopadu 2016 5:47

   Vedoucí ústavní činitelé se nám pokakali a vyjádřili věrnost svému zámořskému páníčkovi a civilisty vraždící organizaci EU/NATO. Místo toho, aby se domluvili jak budou čelit havloidním fašistům, kteří nemají podporu veřejnosti a denacifikovali ČTK, ČT, ČRo (potažmo Nova), tak budou pokračovat ve schvalování a podepisování protičeských a protilidových zákonů.

   Smazat
  3. V provolání protektorátní vlády mě chybí schvalovací doložka vrchního protektora Shapira tak, aby mohlo nabýt plné moci. Nejvíce se musí všem americkým kolaborantům u nás líbit tvrdý postoj proti Rusku, který připomíná některé projevy ministra propagandy Moravce za německého protektorátu !!

   Smazat
  4. Že si nedají vykutálení ústavní činitele pokoj s Ruskem. Na Rusko jsou uvaleny vyděračské sankce. Jejich chvála přímo provokuje. Nás jejich inspirátoři rabují a tito naši reprezentanti stáhli ocasy mezi nohy a zbytečně souhlasí. Už to vrabci na střeše cvrlikají, že jsme kolonie a že se odtud krade kapitál. Socany jsem nikdy nevolil. Zemana snad naposled. Jestliže budou mít komunisté svého kandidáta na prezidenta, má můj hlas. Zeman se v Ostravě chlubil, že má na knížce deset a půl milionu. Já jsem naši republiku nepřipravil o žádný majetek a takovým vysokým vkladem podobným se chlubit nemohu. Ve srovnání s Horáčkem vypadá Zeman jako ňouma.

   Smazat
 2. Škoda, že neprojednali i zločinnou válku proto Srbsku, škoda, že neprojednali zrušení uznání narkostátu Kosovo, škoda, že neodsoudili zločinnou válku proti Iráku, škoda, že neprojednali zločiny proti Sýrii, škoda, že neprojdenali zločiny protilidu Ukrajiny a neodsoudili profašistickou zkorumpovanou zločineckou vládu Ukrajiny, škoda, žeč neposoudili sankce proti Saudské Arábii, Kataru a Bahrajnu za porušování lidských práv a válku proti Jemenu, škoda, že neodsoudili nálety NATO na nemocnice a civilisty, škody, že jim už někdo nenakopal prdele

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kdyby se nestala ta škoda poslední, nemusely nastat snad ani všechny předchozí.
   Proto ta poslední je zdaleka nejdůležitější.
   Proto je potřeba volit a podporovat SPD. Děda.

   Smazat
 3. Odpovědi
  1. to jsou hajej zajmy mensiny kdo chce byt v eu jen uspesny protoze se bojej vlastniho lidu

   Smazat
 4. Pro 22:35
  Poněkud zvláštní slovosled, politický negramoto. Rozšiřte svůj rozhled, potom možná diskuzi přispějete…

  OdpovědětSmazat
 5. http://www.zvedavec.org/komentare/2016/11/7081-svedsko-vlajkova-lod-multikulti-hori.htm

  OdpovědětSmazat
 6. Zůstáváme vazalským státem. Cirkus Brady vedený agenty Bartoškou, Burešem a Horáčkem bude nadále dostávat státní dotace.6. listopadu 2016 6:21

  Mám tomu rozumět tak, že místo odstavení pěnězovodů 5. koloně sudetoněmeckého ministra Hermana a vatikánského wehrfolfa Vlka se bude pokračovat v likvidaci Národní demokracie a českých vlastenců?

  OdpovědětSmazat
 7. Hajzlové. Podpindosníci. Tuhle zradu si neumím vysvětlit jinak, než že lesba Clintonová unesla prezidentovo dceru na jednu z tajných základen CIA v Polsku a chystá se ji spolu s Humou umučit na Guantanámu a Abú Ghrajbu. Jedná se o odvetu za výrok: „Žena, která nedokázala uspokojit manžela, nedokáže uspokojit ani Ameriku,“ řekl ve čtvrtek Zeman obyvatelům Orlové.

  OdpovědětSmazat
 8. vesničani z okoli podřipem a vysočiny by prej chtěli byt zas světovym tygrem neli lvem a určovat golemovi co smi a nesmi mame štěsti že jsme tak daleko od činy že to tam ani nedojde přestože se tady vladni svoloč tvaři a hraje divadlo jakoby i ona byla pupkem galaxiie a čině dirigovala co smi a nesmi z tohoto pohledu je černopdelnik herman jen něma veš ktera ktera řve ale nikdo ji nemuže slišet tedy v ty čině narozdil od pupku světa v čechach kde mu dovoli hrat černoprdelniho hrdinu ktery posila druhe do boje když sam i prdu vlastniho se bojice

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČR je světová velmoc co se týče trenérů,hlavně hokejových a fotbalových. Nyní je vidět,že se to týká i presidentů ,premierů, ústavních činitelů.

   Smazat
  2. 7:35 Hezky jste popsal mentalitu těch, kteří v poslední době prohlašují, že Čína se má podbízet nám. Ukazují tím jen to, jak jsou odtrženi od reality.

   Smazat
 9. Od nich se nemůže čekat nic jiného, moc opírat o bodáky NATO, JAKO SPRÁVNÍ PROTEKTORÁTNÍ VLÁDCI.....

  OdpovědětSmazat
 10. 23:26 Bingo, jadrně a výstižně - není co dodat.

  OdpovědětSmazat
 11. Zvláště odstavec začínajícím slovy: Byly diskutovány i sankce vůči Rusku, je velice výživný. Pokud to není úlitba EU a NATO, tak je to jednání největších debilů, vyskytujících se v ČR.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.