Reklama

.

.

neděle 27. listopadu 2016

První diváci o „28 Panfilovcích“: „Tento film je nutno ukazovat všem, kdo chtějí napadnout Rusko.“


Anna Sotnikovová
27. 11. 2016   
Zdroj
 Film natočený za národní (lidové) peníze vítají plné sály a nadšené reakce diváků. Ti, kdo před několika měsíci rozpoutali diskusi o tom, že čin 28 Panfilovců neodpovídá historické pravdě, nahráli na smeč tvůrcům filmu a jeho divákům. Díky této kritice získala hrdinská oběť Panfilovců, bránících Moskvu v r. 1941, nebývalou diváckou podporu. Už v den uvedení filmu do kin nabral plné sály - za první den diváci utratili za vstupné 38 milionů rublů, což je rekord poslední doby pro tzv. vlastenecký film. Ovšem tvůrci předvédají 150 milionů za prvních pět dní. To jsou suchá čísla, ale daleko důležitější je reakce samotných diváků.

Slyšeli jste v poslední době, že by na konci ruského filmu sál tleskal po celou dobu uvádění titulků na plátně? A tady se to odehrává v každém kině. I titulky jsou nezvyklé: na plátně se několik minut uvádějí příjmení těch, kteří obětovali své peníze, aby připomněli hrdinský čin vojáků Rudé armády. Občané Ruské federace sebrali 30 milionů rublů, 30 milionů věnovalo Ministerstvo kultury RF a 10 milionů Ministerstvo kultury Kazachstánu. Dále redaktoři Komsomolské pravdy uvádějí reakce diváků, kteří chodí na film v celých rodinách, berou s sebou děti, a dospělé děti rodiče.Za všechny uveďme názor Julie Kapitanovové, bývalé redaktorky Komsomolky z Nižního Novgorodu. Julie říká, že film je špinavou, surovou, strašnou pravdou o válce beze známky romantiky. Jako suchá svodka Sovětského informbyra, tj. informační kanceláře. Vzpomíná na poválečné filmy, patriotické, silné, s jasnými kladnými i zápornými hrdiny. Byly – jak říká – filmy své doby. Vnímala je silně emocionálně, ale cítila při nich nadhled nad válkou.

Zatímco v „Panfilovcích“ se ocitla v okopu. Až do morku kostí cítila, co to je uvědomit si, že jí zbývá několik minut života. Protože nám došly patrony, granáty, před námi jen strop zemljanky, za okamžik se objeví tvář nepřítele a v rukách jen zákopnická lopatka. Tam není místa pro patos. Tam jen žertují prostí mužikové, kteří všechno chápou a jen konají svoji práci – bojují. „Teď se dozvědí, jak se s Rusy spojit.“ „Ale já jsem Kazach!“ „Ty jsi hlupák? Copak Kazach není Rus?“

Všem, kteří chtějí poznat další názory Rusů na film i historii „kauzy“ Panfilovci, doporučuji kliknout na http://oper.ru/news/read.php?t=1051618347. Je tam neobyčejně zajímavá diskuse k tomuto fenoménu.

Text přeložila a upravila Alena Mikulášková.

51 komentářů :

 1. Vecna slava Panfilovcum

  NESMEJUT KRILA CORNIE
  NAD RODINOJ LJETAT
  POLJA JEJO PRISTORNIE
  NESMEJET VRAG TOPTAT

  OdpovědětVymazat
 2. Dovoli elity tento film do Ceska nebo by to vzbuzovalo Evropsky Nehodnotne nazory a nalady
  V Cesku se elity baly i pustit Zenu za pultem aby to v Havlove nenavodilo nostalgii po starych dobrych casech
  Ceskohavelsko, vezeni svedomi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obrana vlasti nepatří mezi evropské hodnoty. Paravou evropskou hodnotou je tančení u tyče v klubu buzerantů.

   Vymazat
  2. Jo hoši,tak se dělá ruská propaganda,co natom, že je to vylhaný příběh.Toho,který po pravdě zachránil tenkrát Moskvu a pak i Prahu,hrdinu SSSR gen.Vlasova,chtěl svého času vyznamenat náš lhář,toho času president M.Zeman.Časy se mění...Putina,bojovnik proti překrucování historie,jenž byl na premiéře filmu s dalším diktátorem,také doporučoval.Co naděláme,že?Mě mrzí,že nepřeložena,neupravena diskuse zdroje a odkazuje na názory oper.ru?Holt se vybrala ta"lepší" by to štymovalo.Co?

   Vymazat
  3. Výborně, zvláštní agente 10:06 Máš to za výbornou a příplatek 20 centů. Pro příště tě jmenuji vrchním školitelem Best regards Schapiro &comp

   Vymazat
  4. 11:28 zvláštní agent??Jóó vy jmenujete,hmmm,tak to jste určitě klient p.Davida,néé.To by odpovídalo.

   Vymazat
  5. se nebudem přece ptát, nejsme ovce jako ty, když se tak ptáš.... dovolí nedovolí... My už se zařídíme. My se na ten film těšíme. A bez překladu... v originále. My víme kdo jsou naši bratři.

   Vymazat
  6. 10:06 pochybujes o hrdinstvi Rudoarmejcu? Motas se v tom. Co zalezi jestli jich bylo presne 28, a jine detajly. Dokonce se to nemuselo byt tam, ale bylo to. To ale vyznavac Evropskych Hodnot nemuze pochopit.

   Vymazat
  7. To mĕ poser.Lidi se podívají na film a už jsou bratři s rusama. Rusové Poláci jsou vlastenci a hedí na svůj stát a předávají to svým dĕtem. U nás to ještĕ fungovalo tak v dobĕ kdy jsme poráželi rusáky v hokeji apod. Bohužel dnes to mladí neznají a jak je vidĕt plno lidí tĕm rusákúm leze do prdele a neuvĕdomují si že rus jim na to sere....

   Vymazat
  8. 13:58 - mimořádně hloupý textový výkon. Raději už nic nepiš, blbečku.

   Vymazat
 3. Uznání vám, kéž znělo by jak zvony. Vždyť já ne sám, jsou nás už miliony.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. .... vám poděkování, a lásku vám,
   kéž zněly by jak zvony,
   vždyť já ne sám,
   jsou nás už miliony.... (S.K.Neumann)

   Vymazat
  2. Holota která řve vlast a myslí na trůny kšefty a chlast

   Vymazat
 4. Naši demokraté nepustí žádný nový Ruský film do tv .Takže boj o Sevastopol , čisčilište o Grozném atd. neuvidíme . Musíme se učit ruský jazyk a internet naše spása .

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud bych se vynou naši NATOvlády nedejbože ocitnul v zákopu , tak jedině po boku našich Slovanských bratrů . Marcel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I za první světové války se zpívala parodie na oblíbenou lidovou píseň Červený šátečku takto

   ... červený šátečku kolem se toč,
   kolem se toč, kolem se toč,
   táhneme na Rusa nevíme proč,
   nevíme proč, nevíme proč...

   A Češi se po tisíci vzdávali do ruského zajetí, nebo přímo přebíhali k "nepříteli". Zápaďácké militantní smečky za těchto okolností měly válku de facto prosranou, sotva začala. Jo, to byli Češi jiní hrdinové, žádná zaprodaná zrádcovská sebranka.

   Vymazat
  2. V Pikovicich na Sazave /U starce/ se zase zpivalo..."My jsme muzikanti , prichazime z Ruske zeme ,
   my jsme muzikanti prichazime k vam,
   My umime hrati , my umime taky...
   a to na kulomet ,jak se nej hraje...
   Ratatata, ratata...

   Vymazat
  3. 4:37 tuhle slyším poprvé (a jsem dost starý), poprskal jsem display, ale nevadí, mikrovláknovou utěrku mám po ruce

   Vymazat
 6. Další perlička cigoš Banga nebo Benga s kavárnou a novinkama neví že naši legionáři měli na praporech skříženou lebku . Gratuluji skupině ORTEL . marcel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten Banga je pořádná svině! A to vypadal jako slušnej cikán! Se pěkně vybarvil ...

   Vymazat
  2. Že někdo neví mnoho a sám to neví, neznamená, že my, kteří víme, jej okopeme. Banga je produktem své doby a prozatím nenarazil na nikoho, kdo by mu tu dobu demaskoval a ukázal ten spektákl za oponou... Ortel to nemá jednoduché, ale prozatím se skvěle drží a lidi začínají rozumět...

   Vymazat
 7. Stojí za to si na internetu pohledat něco o panfilovcích, včetně vyjádření známého V. V. Pjakina. Stačí na to 10 minut.
  KR

  OdpovědětVymazat
 8. Žádný troll. Takže jsme jedné krve, vy i já.

  OdpovědětVymazat
 9. Od zdejší galérky nemůžete čekat objektivitu.
  Tak od nich nelze ani čekat nějakou zmínku o
  přijetí filmu ruskými diváky.Podle nich ani
  kina nemají a filmy jim točí v Hollywoodu.
  vždyť tam prý umí jenom válčit a napadat sou-
  sedy.Galérkou byla za první republiky označo-
  vána zlodějská spodina.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správný termín pro tuto sortu bytostí je "havlérka" podle jejich božského idolu, za kterým dennodenně smutní. :-D)

   Vymazat
  2. Nebo "teplerka" kdyz s homopornohercem vyzyvaji ty evropske hodnoty

   Vymazat
 10. Film jsem samozřejmě neviděl. Jen si myslím , že nějaká ,,historická" pravda zde není podstatná. První realistický film natočený o válce byl sovětský ,,Jdi a dívej se." Pak jsem jeden ,,film" o válce zažil. Ano, ty Panfilovce Rusové možná chápou vlastenecky. Jestli je skutečně realisticky natočený, měli by jej promítat v EU i USA. Aby ti pitomci ala Štětina, Clintonová, Albrightová a další viděli co to je skutečná válka. Ne s vestou ,,press," ne pár dnů někde v přední linii. Ale aby ztratili své domovy, nejbližší. Cizí mrtvola s rozervanými vnitřnostmi člověkem jistě otřese, ale je to anonymní. U vlastního rodiče, ženy, dítěte je to asi o něčem úplně jiném. :-(
  Tak ten film Rusům nekritizujme. Na rozdíl od nás by v případě III. sv. věděli za co bojují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na me zapusobil vyborny, i kdyz krute realisticky film BOJOVALI ZA RODINU
   Tvrda realita

   Vymazat
  2. Já zase nezapomenu na film...A jitra jsou zde tichá.

   Vymazat
  3. A já na Mrazíka....

   Vymazat
  4. Tak to Tě lituju, že nic jiného neznáš...:-))Neboj, dočkáš se na Vánoce.

   Vymazat
 11. Před chvílí jsem to dokoukl, dobrý film. Měli by jej vidět společně s bitvou o Sevastopol hlavně mladí, protože jim historie už nic moc neříká. Zejména to, že kdo si nepamatuje svoji historii musí si ji zopakovat. Lepší je si ovšem připomenout hrůzy války v kině, než ve skutečnosti.

  OdpovědětVymazat
 12. Zadejte si na joutube Brestská pevnost,Brestskya Krepešť to mi úplně stačilo.Jestli tohle někdo chce...učme se opět rusky..ona Máša a medvěd je asi lepší alternativa.

  OdpovědětVymazat
 13. Mimochodem Bitva o Sevastopol šla zrovna předevčírem na Sky Premiere +1. Ale k nám se asi do kin nedostane.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na čt dávají kupodivu docela dobrý francouzský seriál o Stalingradu, dnes jde 2. díl. A nasadili ho už od 20 hodin, ne jako obvykle kolem jedné v noci.

   Vymazat
 14. Však už asi 2 dny všude na českém internetu běží reakce zděšených historiků, že to je lež, lež, lež. No, jakoby to měl být dokumentární film. Ale hodně rychle si pospíšili, aby náhodou ruská putinovská propaganda nezanesla nějaké to semínko.

  OdpovědětVymazat
 15. Každý rozumný člověk ví že Rusy žádný agresor neporazí - myslím tím vnější. Málem se to povedlo Gorbačovovi a Jelcinovi.

  OdpovědětVymazat
 16. Typické pro ruské (sovětské) vlastenectví byl výsledek rekrutace ruských válečných zajatců v koncentračních táborech, kterou dělal generál Vlasov. Získal velmi málo vojáků pro "svou" armádu, která měla bojovat po boku wehrmachtu "proti Stalinovi". A to přesto, že v táborech zacházeli Němci s ruskými válečnými zajatci jako s podlidmi, mřeli po tisících a byli nasazováni na otrockou práci odehrávající se stále na hraně mezi životem a smrtí. O tom by také měl psát "historik" Zubov. I když co bych chtěl od propagandisty ve službách národního nepřítele, že?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zubov se sám zařadil, jeho osud jej nemine. Hloubka ruské duše je pro mnohé nepochopitelná a důsledky nepředvídatelné. Přitom i mnozí z nás máme hlubokou slovanskou duši, proč si to nepřiznat?

   Vymazat
  2. Zradci se vzdy najdou, Curda, Havel.....

   Vymazat
 17. Pro anonymní 23:35 Film o Sevastopolu je následující adrese: http://sledujufilmy.cz/film/bitva-za-sevastopol/8591/
  Jistě existují, a vy je znáte, skvělé válečné filmy i knihy z té západní strany. Bohužel si z jejich sdělení, ať už jsou vyrobeny téměř podle historie nebo je to do značné míry autorská fabulace, málokdo z těch, kteří vládnou světu, vezme poučení. Vždyť víme, že k identitě národa patří i jeho mýty a pověsti a pohádky. Jednou z prvních věcí, která se znásilňovaným národům bere, jsou právě tyhle věci. Nepřipomíná to někomu současnou dobu?

  OdpovědětVymazat
 18. No jakou historii mají amíci. boje s domácím obyvatelstvem, boje angličanů proti francouzům, kradení a loupení, boje proti mexičanům, boje severu proti jihu, boje černochů proti bělochům a nakonec do bude boj ami proti celému světu.
  Ať už konečně táhnou do pekla!!

  OdpovědětVymazat
 19. mám radost, že je tu mnoho (větršina) správných lidí. Zde, mezi slušnými a věci světa znalými bratry Čechy, čechoslováky či Slovany, jak je komu libo, prostě jen dočasně opět pod tlakem. Ale znalými pravdy.

  OdpovědětVymazat
 20. omg, a co take tam zmenili? co zmenili? vyhrali vojnu? byhrali! takze film je v poriadku... btw, kolko historickych filmov bolo nepresnych a bolo dobre-no jo, neboli to ruske...

  OdpovědětVymazat
 21. Největší Ruská píčovina co kdy byla natočená.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak co na to čumíš De Bile! Čum radši na Výměnu manželek, to by ti mohlo dedět, Kre Téne.

   Vymazat
  2. Každý národ má svou pozitivní historii, kterou by si měl pěstovat, chránit a propagovat. A také jí učit děti. U nás to bylo například obrození, husitství, 1. a 2. odboj, odpor proti okupantům v roce 1968...je toho samozřejmě víc. U Rusů jsou to jasně vítězství nad Tatary, Švédy, Napoleonem, nad zahraniční intervencí, nad nacisty ... je toho samozřejmě víc. Mezi ruskou pozitivní historii patří i ona epizoda o Panfilovcích. Blb, co tu použil slovo charakterizující spíš vyhazovače z veřejného domu, dává přednost historii negativní, dává-li vůbec něčemu přednost před sebou samým.

   Vymazat