Reklama

.

.

sobota 26. listopadu 2016

Rizikovost období "chromá kachna"


Stanislav A. Hošek
26. 11. 2016
Doba od zvolení nového prezidenta USA, po jeho nástup do funkce, se stává rizikovým faktorem pro USA a s ohledem na jejich světovou roli, i pro celý svět. Nebylo tak samozřejmě vždycky, protože události se nehnaly časem tempem současnosti. Ještě horším rizikem pro vnitrostátní vývoj v USA, ale i pro jejich chování v globálním světě, představuje pak celé období, kdy odstupující prezident už fakticky nemá potřebný vliv, což obvykle začíná předvolební kampaní.


Obzvláště citelným se to vše stalo letos, kdy ve volbách, proti přání establishmentu, vyhrál kandidát „veřejnosti“. Vlivové síly neveřejné moci USA zahájily akce, které jsou vážným ohrožením země v období, kdy stávající prezident už není respektován a nový nemá oprávnění konat. Už v den vyhlášení výsledků hlasování vyšli do ulic „demokraté“ jediné správné volby. Jejich počínání se ještě možná dalo omlouvat živelným proudem zhrzených emocí. Ovšem jejich intenzita a znatelná organizovanost nakonec prokázaly, že šlo o dlouhodobě připravovanou aktivitu.

Navíc mediální sluhové hlubinné moci země začali prakticky okamžitě zpracovávat veřejnost. Neprodleně bylo zdůrazňováno, že Trump sice vyhrál, ale Clintonová získala celkově více hlasů. Dneska už se rozrostla převaha hlasů pro Clintonovou dokonce na celé dva miliony.

Hned nato následovaly dvě další „informace“. Jedna tvrdila, že do parlamentu byl předložen zákon na změnu volebního zákona, který měl opět implikovat jakousi neoprávněnost vítězství Trumpa. Druhá dokonce vyzývala volitele, aby porušili zvykové právo a nevolili Trumpa, ale Clintonovou. Od výsledku voleb neuplynulo ani čtrnáct dnů a veřejnost se dověděla, že v zákonodárném sboru se vytvořila dostatečně početná skupina jak z republikánů, tak demokratů, která nedovolí Trumpovi měnit nic v dosavadních směrech zahraniční politiky, především v nenávistném chování vůči Rusku.

Média spekulují, ba co víc, předkládají i další návody jak nedovolit, aby Trump byl prezidentem USA. Dokonce se neutajuje, že skončí jako Kennedy, pokud se postaví nejvlivnější mocenské struktuře v zemi. Konec konců tato alternativa zazněla z Pentagonu už dávno před volbami, když se hovořilo o možném vojenském puči, pokud vyhraje Trump. Osobně vůbec nepochybuji, že je již pečlivě, hned v několika variantách, propracováván impeachment. Demokracie má přece tolik vyrovnávacích pák a mocenských brzd, že ano zhrzení „demokraté“?!

Nejméně tyto, ale i další jevy v chování společnosti USA kolem letošní volby nového prezidenta, jsou v mých očích dostatečným důvodem ke změně volebního zákony a zvykového práva souvisejícího s volbou prezidenta.

Jak jsem se zmínil, význam USA je celosvětový. Proto období omezení jejich akceschopnosti jevem „chromé kachny“, dává tak šanci jejím protihráčům. Je to opět dobře vidět při letošních volbách. Rusko se svými spojenci se jednoznačně rozhodlo vyřešit problém Sýrie ještě před nástupem Trumpa do funkce. Putin od umírněné rétoriky přešel k jednoznačnému útoku a před světovou veřejností to ani neutajuje. Ministerstvo obrany Ruska adekvátně tomu zmnožilo své prostředky v regionu, aby bylo skutečně dosaženo situace, kdy Trump bude už jenom svědkem a možná trpěným účastníkem, již rozhodnutého konfliktu. I proto zcela zákonitě je světová veřejnost svědkem zlostného ryčení bezmocného senátu USA.

Aktivizuje se i měkká síla Číny. U toho, že její měna se stala součástí koše rezervních měn, dozajista nezůstane. Její investorské aktivity v Africe a Jižní Americe se podstatně urychlují. Navíc se zintenzivňuje snaha o „obnovu“ dvou tras hedvábné stezky, což zase může posílit mírové snahy v zemích Střední Asie a Blízkého Východu, na nichž silově pracuje Rusko, svým bojem proti terorismu.

Kdoví, co všechnose ještě podaří odpůrcům Trumpa v samotných USA realizovat. Ovšem měli by si všichni dobře až velice dobře uvědomit, že Trump Ameriku nevyzývá k jednotě ze svého plezíru. Je víc politikem, než si všichni myslí a ví proto daleko líp než většina z establishmentu i jeho slouhů, co je pro USA dneska nezbytné. Víc, jak kdy jindy potřebuje Amerika sjednocenou vůli, aby její prezident se svou vládou se nevyčerpávali nesmyslnými spory, jako třeba Clinton. Nový prezident, který bude moci konat podle svého nejlepšího svědomí, bude i výhodou pro ostatní země. Budou už konečně vědět, jak se Amerika hodlá ve světě chovat, alespoň v nejbližším období.

Pokud hovořím o rizikovosti období „chromé kachny“, tak si myslím, že změna volebního zákona v USA je opravdu nezbytná. V prvé řadě by měla podstatně zkrátit čas mezi zvolením prezidenta a jeho nástupem do funkce. V druhé řadě by pak měla kodifikovat opuštění zvyku, podle něhož politická třída vyžaduje, aby odstupující prezident se víc jak půl roku před odchodem z funkce choval jako chromá kachna.

41 komentářů :

 1. Pane Hošku, pošlete svůj podnět americkým zákonodárcům. Určitě se chytnou za frňák a hned svůj volební zákon upraví dle Vašich připomínek.
  p

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ha ha, dik, zasmal jsem se, rekl jste to lepe a rychleji nez ja

   Vymazat
 2. V mezidobí nástupnické funkce,se může stát cokoli.Nesmíme zapomenout na silnou lobistickou administrativu s velkou mocí jednat.A Soros se opravdu činí.A my se můžeme jenom utěšovat,že ti zmetci nic do nástupu prezidenta Trumpa nerozpoutají.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bdelosti je treba, ale tez humoru, vzdyt je legracni jak se hilaristi-obamisti-bushisti krouti v zle kreci
   Smej se panaco, vzdyt je to legrace jak hillary rozbiji vzteky nadobi, jak hledaji ruzne impotentni klicky, jak vyhrozuji, modre limce promluvily
   Kdy promluvi v Cesku a svrhnou havlo-hruzovladu?

   Vymazat
 3. Můžeme se jen modlit, aby Sorose zradilo zdraví.To by se mnoha lidem udělalo lépe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta svině se dožije 100 let.Prachy na to má, aby ho udržely v kondici.

   Vymazat
  2. Wladyslaw Reymont - Zaslíbená země: ..."podívejte, měl tolik peněz a stejně umřel..." O koho šlo, si vyhledejte, kdo ten román nezná.

   Vymazat
 4. Chromých kachen je v dnešní "světové" politice neuvěřitelné množství. Nemusíme koukat za oceán, stačí mrknout do evropského rybníku. Dnes mě pobavil jeden z těch naprostých debilů, co si válí šunky v EP, když s vážnou tváří propaguje možnost, aby si občané VB mohli i po brexitu zakoupit (sic!) unijní občanství. Lidi, to je prostě k uzoufání, co za příšerné kokoty špičkově živíme z daní. A vykoupit se z toho nedá...

  OdpovědětVymazat
 5. V 7 statech probiha velke vojenske cviceni. Je zajimave tim, ze vojaci se specializuji na boj ve mestech a v civilu. To zde jeste nebylo.

  Mezi lidmi, kteri s armadou nemaji nic spolecneho roste hnuti pod jmeny Patriots, nebo Watchman a lide zbroji.

  To, ze Hillary mela vice hlasu (popular votes) je
  obrovsky NESMYSL...Ve statech, kde se to prepocitava, Trumpovi byly napocitany volebni hlasy extra.

  Sorosovym lidem je to jedno ! Jemu je 86 let a je jednou nohou v hrobe. On vezme svet do hrobu sebou.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V jakych statech? No na inaguraci budou boure, chcipajici kobyla holt kope. Cerna mracna jdou a jdou, svety se chveji kreci zlou.

   Vymazat
 6. Hosku, ruce pryc od Ustavy Spojenych Statu. Nic nemenit. System Elektoru funguje. A stekani porazenych elit, vzdyt je to uzasne zabavne, jak vymysleji bezzube plany jak se zbavit Trumpa. Bezzube plany. Jedine cimz muzou Trumpa zastavit je nasilim. Vrazdou. Co by se pak stalo je otazka, uz ted je ve Statech poloobcanska valka, rekl bych ze by rychle eskalovala. Mimochodem vcera Trump vyhral Michigan, takze ted ma 306 volitelu, to je lavina ktera tu dlouho nebyla. Ty jezerove staty Republikani nevyhravali uz velmi dlouho.
  Detente s Ruskem je Trumpuv slib. Zdali ho dodrzi je na Trumpovy. A obe komory kongresu jsou Republikanske, demokrati na federalni urovni, tedy te co rozhoduje mezinarodni veci, nemaji moznost do niceho kecat. Toci se to okolo Trumpa, pokud zradi ci nezradi sve volice a neudela z nich voly, a hlavne pokud nezradi sam sebe. Trumpa muze porazit jen Trump.
  Proruske volby v Bulharsku, Moldavii, Estonsku, au to boli ty vesece plagatu ze Cesko je zapad. Legracni. Jak to bude s Hoferem v Rakousich na Mikulase?
  Co Marina LePenova v kvetnu?
  No a Ceske onuce? Dale polezou do zadniho otvoru Merklove, to je holt ceskohavlismus. Misto aby se zapenila Husitska Krev a arod vypraskal knizete, havla upira co skodi dal, horacka, narcise, kocaba, a jinou havlistickou svoloc

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velice dobře napsané.
   Jakoby kavárna chtěla ještě toho moc stihnout,jak nastoupí Trump a začal by rozumně jednat,kavárna má útrum.

   Vymazat
  2. To se divim, ze se vam to libi, ja moc psat neumim. Ale velmi vam dekuju, posilil jste mi sebevedomi.

   Vymazat
  3. Horní Dolní.
   Na vystihnutí situace stačí několik dobře mířených slov.Já jsem také zvědav,jak dopadnou volby v Rakousku v naších médiích nějaké ticho.
   Už s tím odkladem to bylo podezřelé,jakoby se čekalo jak dopadnou volby v USA.

   Vymazat
  4. Ona uz ted ma americka kavarna utrum. Ty legracni pokusy jsou k smichu. On uz ted jeste pred prisahou ma Trump ohromnou moc. Trump je tvrdohlavej, porazit ho muze jen Trump. Sebezradou. Kvikot americke kavarny zni jako uzasna symfonie. A ceske kavarenske korouhvicky se taky legracne toci po vetru a cmuchaji kudy bude foukat a do jake zadnice zalezlou, ty ceske politicke korouhvickove zadnicove tasemnice
   Na trumpa utoci vselijak, treba chteji aby prodal hotely, aby se zmenil volebni system (jenze to by trump vyhral jeste vic nez ted v 306 volitelsky lavine), chteji odtrhnout Kalifornii (at je dvere neprasti do zadku kdyby odtahli), prepocitani hlasu, nasili v ulicich, tlak na volitele.
   Ale co me rozesmalo je jak Coloradsky volitel Michael Baca (Baca znamena japonsky "blbec - nevymazte mi za neslusne slovo, jinak se to prelozit neda). No a ten Baca, vyslovit Baka, rikal ze bude zradny volitel, a buntuje i volitele z Washingtonu statu, ne DC. Jenze humor je ze Colorado je modre, Washington taky. Media to typicky motala a lhala. Chvili me trvalo nez mi to doslo. Ono totiz je humorne ze demokraticky volitel nenavidi Trumpa tak se mu msti tak ze na truc nebude volit hillary. A nuti tomu dalsi demokraticke volitele. No to se teda trumpovi pomsti. Stejne dle zakona by mel volit hilary. Takovouhle komedii by snad vymyslel jen genius Hasek.

   Vymazat
  5. 17:29 no to vite ceska havlomedia lzou. Plati na ne to co trump rekl americkym mediim, CNN, New York Timesum a podobne svoloci, tedy ze jsou lhari prolhani. Odesli se schuze jako spraskani psi. Svoloc jedna. Ceske media tez lzou a kradou. Lzou komisi i omisi. Omisi lzou vic. O Rakousku mlci, o volovinach mluvi. O Francii mlci.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  7. Je nyni v case velkych /ocekavanych/ zmen konspirace a podezirani az dokud neni JIstota 100%.
   Neopodstatnene nadseni je mozne ale se Zarukou a lepsi pockat NA VYSLEDKY . Bez spekulaci , planu do budoucna , protoze rozhodujici momenty prave Prichazi na Scenu v pristich 3-4 mesicich...

   Vymazat
 7. Já jenom,nemají to okoukané od naší kavárny,takhle protestovat proti zvolení Trumpa.Kavárnu to drží do dlouho a ještě to stupňují,tak podobně to můžeme čekat v USA.U nás to financuje Soros,proslýchá se,že V USA také,co ten člověk dokáže podmáznout,ale určitě to nejsou jeho peníze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedelat si stres
   Je to humor
   Psi stekaji a karavana jde dal

   Vymazat
  2. Soros je jen poskok a vykonavatel pokynů těch nejmocnějších globalistických elit, stojících v pozadí a tahajících za nitky, s cílem ovládnou svět a zavést NWO, což prakticky znamená fašisticko-komunistický režim. Jsou to peníze Rotschilda, jehož majetek se odhaduje na 100 000 000 000 000 dolarů, tedy asi 1200 krát více než je majetek Billa Gatese, určitě i peníze Rockefellera a dalších židovských rodin.

   Vymazat
 8. V pripade, ze by se Trumpovi neco stalo - NEDEJ BOZE !
  Tak by moc nad Amerikou prevzali generalove, kteri jsou na jeho strane. (To by bylo lepsi, nez loutka Hillary - loutka v rukou Sorose.)

  Mike Pence, je nemastny a neslany ! (Typicky byrokrat.)
  Trump se snazi zmirnit situaci tim, ze nastavuje pratelskou ruku jeho nepratelum a zradcum jako je napr. Mitt Romney.
  PRO KORYTO VSECHNO ! On ted doleza za Trumpem, aby dostal
  State Department.
  Nebesa smilujte se nad svetem, kdyby k tomu prislo.
  Ten chlap nema pater a ke vsemu je to MORMON.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. honolulu,díky za takové zprávy.
   Někteří už vědí,že Hilary je mimo hru,proto se snaží dostat se Trumpovi do týmu,aby neztratily pozice a vliv.

   Vymazat
 9. Protesty proti Trumpovi, ktere organizuje a plati Soros jsou stale pitomejsi a nesmyslnejsi ! To uz neni pouze rozbijeni aut a obchodu. T.j. jsou uz i pochody s nahymi obnazenymi nadry zen, pomalovanymi blbinami. Zima jim to zarazi.
  AT ZIJE PRESIDENT TRUMP.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 10. Kdyz se ted nedavno setkal Obama s Merkerovou, tak prisla rec na "neposlusne" Madarsko ! Orban se to dovedel !
  Ma "naslouchatko" pod prdeli pani kanclerky.)

  Orban se obratil o pomoc na Trumpa a urcite se setkaji.
  Bude se stavet plot a to vsude. V Cesku take.

  VSIMNETE si jedne veci ! !
  At je to Kanada, nebo Australie, at je to Evropa, nebo Amerika, tak MILILIONY nezadoucich BARAVNYCH se derou tam kde je u moci - ZATIM, bila rasa.
  B.J. Vorster prime ministr of South Africa mel 100 % pravdu, kdyz rikaval ! Neuhlidate-li svoji zahradku (vas stat), tak budete exterminovani.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 11. Ten kdo posloucha a veri v dnesni dobe officialnim mediim je IDIOT ! My uz neverime nic, i kdyz by to mohla byt pravda...

  Je to asi 4 dny, co officialni media hlasila, ze nad Floridou hori meteor ci co. Leti to z vesmiru a hori to.

  Protoze ta hlasila media, ktera 100 x lhala, tak zadny obcan Floridy nezvedl zadek z gaucu.

  (Byla to pravda ! Meteor zhorel za velke zare o pul dvanaste v noci.)

  Zde vidite, ze podradne nemoralni stetky z medii svymi informacemi, se staly bezcennymi, i kdyby nekdy rikali pravdu.
  nick honolulu - verny stoupenec presidenta Trumpa.

  OdpovědětVymazat
 12. Dodrzi Trump svuj slib deportovat 11 milionu ilegalu? Ono by stacilo jim odriznout podporu. Ridicaky. Skoly. Nemocnice. Atd

  OdpovědětVymazat
 13. A ted neco na zasmani, co Amerika resi za
  velkeho poviku !
  Je toho plny INTERNET !

  Podivejte se na svoje ruce ! ! A to na ukazovacek
  (index finger) a prsenicek (ring finger)

  Kazdy chlap na svete ma prstenicek delsi nez ukazovacek, krome "pani" Obamove. To je manzestvi, kteremu ja HLOUPY nick honolulu nerozumim . Ja nejsem doktor. (Manzelstvi mezi dvouma chlapama.)
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 14. 18:05...Do 20.1.2017 se nebude dit nic.
  President ELECT Trump vladne ode dne inaguration.
  On NEMA exekutivni moc do uvedeneho dne.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No necht tedy Trump vyuzije tech 55 dni k budovani kabinetu, napsani zakonu, zejmena tech na okamzite zruseni obamovych ediktu, uz ted se muze potkavat s cizimi vladci a presidenty, uz ted by se mel potkat s Putinem. At hilaristicka kavarna kvici.

   Vymazat
 15. Za Komousu se vymytila tuberkuloza, ted za havlismu se vraci, takze po cesku zacinaji spanile jizdy podtlakovymi sanitkami

  OdpovědětVymazat
 16. Rizikovy obdobi jak pro koho, v kavarne horkne kavicka

  OdpovědětVymazat
 17. Casto o tom premyslim a predkladam k posouzeni - obrazne.

  Zacinal jsem posrpnouvou emigraci v JAR. Pracoval jsem v Johannesburgu, ale pro informace (Geologie a vodni studie) jsem musel jezdit a letat do buse.

  Tam bylo mnoho zouzele/zvirat, ktere jsou u vas v ZOO a v cirkusech...
  Vlada JAR mi dala ochranu a me ta zvirata nikdy moc nezajimala.
  Nenavidel jsem vsak HADY. Oni zabijeli zakarne a HYPNOTICKY.
  Oni uhranuli obet, a pak ji zabili jedem.

  Vase media jsou jako ti HADI ! Uhranou lzi a zabiji jedem jedovate rozkladne utopisticke ideologie.

  Jako serum, protijed, musite mit informace vseho deni z nekolika stran !

  Protoze v Teamu, kde jsem byl zarazen, jsme meli nekolik pripadu napadeni hadem, tak vlada me vyskolila na vysati jedu pumpu a pichnuti protijedu.
  Ano panove ja jsem PUMPA nick honolulu. Vycucnu jed lzivych informaci snadno a rychle. (Ja byval v teamu nejrychlejsi.)

  Az jsem se postaral o kamarada, tak jsem vzal SJAMBOK a bum, had byl na kousky. To byly krasne casy !

  Silne doporucuji vysavat jed, ale mlatit prazskou kavarnu SJAMBOKEM nedoporucuji vubec ! Budou potrebni na uklizeni verejnych WC.
  nick honolulu - jdu na obed koncim panove zvolanim .
  AT ZIJE PRESIDENT TRUMP !
  AT ZIJE PRESIDENT ZEMAN !
  At zije prime minister Orban.


  OdpovědětVymazat
 18. Nicku, jestli se sem ještě podívaš, řekni mi Tvůj názor na tuto věc:

  Trump oznámil, že plánuje jmenovat Stevena Mnuchina jako ministra financí. Steven Mnuchin je bývalým bankéřem Goldman Sachs a blízkým spojencem jednoho ze světově nejznámějších spekulantů George Sorose.

  Tak jestliže Stev Munchin, je dobrý přítel a spojenec Soroše a má dělat Trumpovi důležitého ministra financí, jak to, že Soroš organizuje a platí ty demonstrace proti Trumpovi. Kde je v tom nějaká logika?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsa Nickem, presto se opovazuju nabidnout alespon castecneho reseni. O tomhle se tady diskutuje dost. Trump si nabira vselijakou svoloc. Vysvetleni muze byt ze trump chce mit opozici pekne pod dohledem. Co na to Nick?

   Vymazat
 19. Panove, 21:31 & 21:55 jsem rad , ze sledujete, kdo je kdo a co se deje.

  Moji kamaradi, kteri jsou policajti z New Yorku rikaji, ze president Trump dela ZASTIRACI POHYBY , KLAMNE STINOVE MANEVRY a CLONY, aby se blbecci, kteri jsou proti nemu - nesjednotili ! On je rozdeluje prislibem pozice nekterym z nich, protoze vi, ze jsou vsichni ambiciozni a hladovi po korytech.

  On to musi nejak prezit do 20.1.2017. ! Do te doby nema executivni moc.
  Munchin je sice zahada, ale v Goldman Sachs bylo nekolik zamestnacu na vysokych pozicich, kteri dostali kopacky kdyz kritizovali vse, co se delo pred 2007-08.

  Stejne jako v armade, ti, kteri byli vyhozeni Obamou se zacinaji vracet.

  Me ze vsech z nich pripada nejhorsi Mitt Romney, protoze nejen Trumpa zradil v case choulostivem, ale on na neho i osobne utocil. On patri k vedeni Republikanu (GOP), kteri byli proti Trumpovi bezohledu na umluvu, a to, ze Trump kandidoval za Republikany.

  Zatim se NEDAJI delat predcasne zavery ohledne niceho, protoze internet 3x denne hlasi, ze Mitt Romney dostane State Department a 3x hlasi opak.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 20. 22:41... pokracovani,
  Jeho (Mitt Romney) majetkova hodnota je 250 millionu a za rok 2015 vydelal 60 millionu. Kolem neho je vse podezrele.

  Dela Governora ve state Massachusetts, ale narodil se v Detroitu (Michigan). Nabozenstvim patri do statu UTAH... Byl 2 roky ve Francii na naboru nabozenskych fanatiku pro Mormony. (pro UTAH.)

  Nemam rad zradce ! Kdo jednou zradi, vzdycky zradi - takze se zabyvat touto figurkou do hloubky, nema vlastne cenu.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 21. Jestli má Donald Trump skončit jako Kennedy, tak to budou muset exhumovat Oswalda, nebo si prezidenta tentokrát zastřelí veřejně sami?

  Obama je chromá kachna, protože sice poslouchá, ale ne dost.
  Teď naštěstí už nedělá vůbec nic, asi že ví, že - kdo nic nedělá, nic nezkazí.
  Kerry dokonce zmizel prý až na Antarktidu, aby to měl všechno z krku.
  Takto kdyby se byli chovali po celá dvě volební období, mohlo být na světě lépe.
  PB

  OdpovědětVymazat
 22. Pane HONOLULU,
  vaše příspěvky byly přínosnější než hlavní článek, a navíc jsem se pobavil.

  Pevné zdraví !
  PB

  OdpovědětVymazat