Reklama

úterý 8. listopadu 2016

Ruská armáda otestuje v Sýrii rakety Hermes

mbi
8. 11. 2016
  

Komplex Hermes je schopen najít a zničit nepřátelské tanky, opevněné objekty a živou sílu nepřítele až na vzdálenost třiceti kilometrů.

Útočné vrtulníky Ka-52K, umístěné na palubě těžkého letadlového křižníku Admirál Kuzněcov, který se v současné době blíží k pobřeží Sýrie, jsou vybaveny nejnovějšími protitankovými řízenými střelami (PTŘS) dlouhého dosahu typu Hermes. Ty jsou schopny zasahovat cíle až na vzdálenost 30 km, zatímco u dosud nejúčinnějších vrtulníkových protitankových řízených střel (PTŘS) – ruských raket Ataka (9М120) a Vichr (9К121, viz foto v úvodu) a americké Hellfire (AGM-114) – nepřevyšuje bojový dosah 10 km.


Podle expertů použití Hermesů v Sýrii nejenže umožní vyzkoušet unikátní nový raketový systém v boji, ale předvede také tuto novinku potenciálním kupcům, zejména Egyptu.


Vývoj a zkoušky této nejnovější PTŘS probíhají v tulské konstrukční kanceláři od poloviny 90. let. Bez ohledu na to, že je Hermes uváděn jako protitanková střela, jedná se o univerzální zbraň schopnou ničit široké spektrum cílů včetně budov, polních úkrytů i živé síly nepřítele.

„V současné době je připravena menší série raket, které by se měly podrobit testům na vrtulnících Ka-52,“ uvedl pro Izvestije dobře informovaný zdroj z prostředí ruského obranného průmyslu.

„Prověření ve skutečné bojové situaci napomůže při doladění systému, který by se měl stát standardní zbraní útočných vrtulníků Aligátor. Původně bylo vyzkoušení Hermesů plánováno na vrtulnících Ka-52, které jsou rozmístěny na syrské letecké základně Hmeimim. Vznikly ale určité problémy s dodávkou raket. Nyní proto bylo rozhodnuto vyzkoušet Hermesy ve složitějších podmínkách u palubních vrtulníků (verze K – pozn. edit.),“ upřesnil zdroj.


Jak pro Izvestije uvedl šéfredaktor serveru Militaryrussia Dmitrij Korněv, nová raketa je vybavena kombinovaným naváděcím systémem, schopným vyhledávat nepřátelské cíle i v těch nejsložitějších meteorologických podmínkách.

„Hermes je vybaven kombinovanou samonaváděcí hlavicí s infračerveným a také laserovým naváděním,“ uvedl Korněv. „Cíl může být raketě označen ze země. Letecký návodčí, vrtulník nebo letadlo zamíří na cíl laserový paprsek, naváděcí hlavice jej zaregistruje a zamíří podle něj cíl. Pokud se cíl nepodaří zachytit laserem, nastupují infračervené snímače, které zachytí cíl díky vyzařovanému teplu. Hermes ovšem bude možné vybavit i miniaturními radary, které společně s infranaváděním zajistí vynikající přesnost jeho zásahu.“„Dvoustupňová konstrukce Hermesu je do značné míry unifikována s konstrukcí raket systému Pancir-S,“ říká Korněv. První stupeň raketu urychlí, dopraví do prostoru cíle a poté se oddělí. Zapálí se druhý stupeň a během jeho činnosti raketa vyhledá cíl a zničí jej. Nevýhodou takové konstrukce je velká hmotnost rakety. Podle dostupných dat je celková hmotnost rakety přes 90 kg, zatímco hmotnost PTŘS Vichr je poloviční.

V současné době existuje pouze jeden systém PTŘS, který má dosah několik desítek km (podle dostupných údajů jde o 25 km – pozn. překl.), totiž izraelský Spike-NLOS. Byl vyvinut v 80. letech a dlouhá léta patřil k nejvíce utajovaným zbraním izraelské armády. Stupeň utajení tohoto systému s velkým dosahem dobře ilustruje skutečnost, že jeho vypouštěcí zařízení bylo maskováno jako tank (Magah 5 – pozn. edit.), na který byl pro zvýšení věrohodnosti nainstalován „falešný“ kanón. V současné době jsou tyto izraelské PTŘS instalovány nejenom na pozemních vypouštěcích zařízeních, ale také na vrtulnících, rychlých člunech a menších lodích.
„Spike-NLOS byl vyvinut v 80. letech pro čelení soustředěným tankovým útokům egyptské armády,“ sdělil Izvestijím šéfredaktor časopisu Arzenál vlasti Viktor Murachovskij. „Hermes a Spike jsou určeny k plnění stejných taktických úkolů.“

V souvislosti s rozhodnutím Egypta nakoupit palubní vrtulníky Ka-52 je zcela pochopitelná i snaha Káhiry získat k vrtulníkům plnohodnotný protějšek k izraelskému systému PTŘS dlouhého dosahu. Nastávající bojové použití Hermesu se tak stane nejen testem ruské rakety, ale i demonstrací jejích schopností pro potenciální kupce.Zdroj: izvestia.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Foto: Саид Аминов / pvo.guns.ru

16 komentářů :

 1. Jen testujte, kluci jedni šikovní ruští, jen testujte;)

  ŠKoda střely která padne mimo tajné armády SSA a NATO, ISIS, An-Nusru, Sorosovy bílé přilby a Podrobný odpad lidské společnosti;)

  Jen testuje, snad až nás budete zachraňovat, tak budete mít dostatečné "otestováno" ;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tebe už nikdo nezachrání. Snad nějaká opravdová kapacita v oboru psychiatrie může zmírnit tvé trápení.

   Smazat
  2. 8. listopadu 2016 15:25
   Také bychom jich pár potřebovali na projíždějící šrot US bandy

   Smazat
  3. Přátelé z SS, jsou naši přátelé NEJVĚTŠÍ A NEJVĚRNĚJŠÍ!!!!!

   Pochopil to i generál Pavel, kdysi bojovník proti americkému imperialismu, dnes bojovník proti ruské agresivitě!!!

   Takové jedince potřebuje naše vlast!!Jedince, kteří "prozřeli" a stojí na správné straně. Na straně demokracie, na straně boje proti terorismu, na straně boje za mír a prosperitu na celém Světě!!!

   Se podívejme, kolik prosperity a míru přinesly SS do světa!!! Namátkou po roce 1990: Panama, Rwanda, Somálsko, Jugoslávie, Irák, Afganistán, Sýrie, Ukrajina,Libye. Vezměme v potaz i 38 mírových misí, které provedla SS - Armáda od roku 1945 do roku 1990!! Třeba Vietnamci, ti by mohli vyprávět. Ti, co přežili!!

   Proto provolávám slávu SS armádě. Hurá,hurá, hurá!!

   A končím provoláním: Pavel na Hrad!!!

   J.B.

   Smazat
  4. pavel je stejný zrádce jak ty demente.

   Smazat
 2. Z jiného soudku.Výměna ministrů - dva nejodpudivější ministři vlastizrádci končí ve svých funkcích.Američan s tupým úsměvem Jirka Dienstbierů a multikulturní mega kráva Marksová...Z těchto dvou lidských odpadů se mi pravidelně den co den zvedal kufr.Tak Jirko balit a šup zpátky do USA,tam můžeš lízat prdel svým chlebodárcům.Tady po Tobě zbyla jen nenávist a smrad!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Abyste se neradoval předčasně a aby ti, co tam přijdou, nebyli ještě větší xindl.

   Smazat
  2. V tomto zbytečném šumu zaniká nenápadně iniciativa Hamáčka a Stropnického, aby vojáci mohli být posílání do zahraničí BEZ souhlasu parlamentu. Mimo jiné i do "superrychlých" jednotek NATO v Pobaltí.

   To je problém, ne Marsková!

   Smazat
  3. 8. listopadu 2016 15:
   Ale mega inkkuze, která bude ničit naše děti zůstává. Hamba mu.
   Herman vlastizrádce,který si umí představit naši vlast jako splkový stát Dojče zůstává ????
   Jde o hanobení státu.

   Smazat
  4. a co cenzor chovanec a tvurce zakonu proti lidu pelikan no nema cenu psat tadle vlada je nejhorsi od roku 89

   Smazat
  5. Pár lidí vyměnit, za kdo ví jaké jiné, nemá jiný smysl než kalení vody, odvádění pozornosti, získávání času. Potřeba je vyměnit celou ČSSD. A nejen ji. A to zásadně. Děda.

   Smazat
 3. A co Zadolárek? Ten si kufr nebalí? A co ta vlastizrádná slizká ubohost Herman? Toho si tam ještě nechají? Málo zla nadělal. A co Jidáš Stropnický? Měli by se pakovat všichni. Už jich bylo dost!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panmuž je asi řiťopich a tak má svoje jistý.

   Smazat
  2. í8. listopadu 2016 16:11
   Jak už tu bylo napsáno - ryba smrdí od hlavy

   Smazat
 4. Na M1 Abrams alebo na M1A2 Albatros sú dobré Chryzantémi,šikovná a účiná protitanková raketa na amíkov a ich 7iedmu obrnenú kavalériu.

  OdpovědětSmazat
 5. Dienstbier - predstavte si - toto meno sa vyskytovalo už v dobe husitov - kul pikle v Prahe tej doby - a vždy proti Česku -

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.