Reklama

pondělí 14. listopadu 2016

Sandersův tým začal ve státech připravovat odvolání příznivců Clintonové


14. 11. 2016   zdroj
Tým senátora za Vermont Bernie Sanderse, zastávajícího levicové názory, zahájil kampaň zaměřenou na nové volby vedení odboček Demokratické strany USA v řadě států. Píše o tom časopis Politico. Po prohře kandidátky na prezidentský úřad za demokraty Hillary Clintonové začaly na adresu vedení strany přicházet připomínky a aktivní roli v tomto procesu sehrávají příznivci Sanderse.


Jde o to, aby bylo vyměněno vedení strany v těch státech, kde v primárkách předhonil Sanders Clintonovou. Příznivci senátora se také snaží pohnat k odpovědnosti úředníky v těch státech, kde byla v rozporu s pravidly podpořena bývalá ministryně zahraničních věcí.

Jako příklad list zmiňuje stát Maine, kde Sanders obdržel 70 procent hlasů stranického aktivu ve volbě za právo být nominován na kandidáta na prezidentský úřad. Stoupenci senátora tam mají v úmyslu sesadit hlavu místní pobočky strany Phila Bartletta, který podporoval Clintonovou.

Superdelegáti za stát, kteří mají právo hlasovat dle vlastního uvážení, hlasovali na kongresu demokratické strany za Clintonovou a odmítli se řídit preferencemi aktivu. Hlavním soupeřem Bartletta je v Maine členka Kongresu Diana Russellová, přesvědčená stoupenkyně Sanderse, která aktivně protestovala proti vzniklé situaci.

Konflikt nazrává i ve státě Wisconsin. Úřadující hlava pobočky Martha Leningová bude vysvětlovat, proč Clintonová utrpěla v tomto státě porážku. Dříve, když využila právo superdelegátky, při řešení problematiky nominace kandidáta hlasovala na celonárodním kongresu demokratů pro Clintonovou, nehledě na to, že Sanders vyhrál primární volby s velkým náskokem.

V Nebrasce, kde Clintonová také utrpěla ve volbách porážku, se změna vedení uskutečnila již v červnu, krátce po té, co tam proběhla zasedání aktivu, na nichž zvítězil Sanders. Senátorova kolegyně Jane Klibová nastoupí do funkce v prosinci, ale již nyní podniká opatření k restrukturalizaci pobočky tím, že získává do strany příznivce Sanderse.

Dříve list The Financial Times oznámil, že demokratická strana je v kvasu. Různé skupiny nominují své kandidáty na místo Clintonové. Jsou uváděna jména Howarda Deana, bývalého guvernéra Vermontu a předsedy Národního výboru od roku 2005 do roku 2009, a také Keith Ellisona - kongresmana za Minnesotu, Sandersova kolegy, prvního muslima, který se stal členem Kongresu.

Díky informacím, které byly ze serveru Národního výboru Demokratické strany zveřejněny na internetových stránkách WikiLeaks, dostala veřejnost k dispozici fakta o tom, že v rozporu s pravidly straničtí funkcionáři aktivně poskytovali podporu Clintonové v boji se Sandersem na nominaci při primárkách.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

23 komentářů :

 1. Jak je vidět tak vedení Clintonové na Trumpem byl jeden velký podvod. Jen ať ji a její patolízaly vykopou všude a ze všech funkcí. Nic jiného si nezaslouží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On jiz Trump na Sixty minute prohlasil ze jsou to velmi fajn people a ze nic proti nim osobne nic podnikat nechce ,vse se meni rychle jak je zvykem .Dle hesla "sliby se slibuji ,blazni se raduji" Coz plati pro blazna co zde obveseluje ? ci otravuje ?

   Smazat
 2. Mimořádná doba si žádá své a budou učiněny razantní čistky.V Evropě se s malým zpožděním také dočkáme.

  OdpovědětSmazat
 3. “Bieli, skapte!” Anti-trumpovskí demonštranti ničia americké národné pamiatky
  13.11.16

  USA:
  O tom, že americká spoločnosť je po prezidentských voľbách hlboko rozdelená, svedčia nielen násilné protesty a fyzické útoky na priaznivcov Donalda Trumpa, ale útokov nie sú ušetrené ani budovy a pamätníky

  Centrom vandalizmu sa stal najznámejší pamätník mesta New Orleans Lee Circle, na ktorého schodoch sa zhromaždili študenti držiac v rukách slogany „Koniec nadvlády bielych“. Krátko nato sa dav vymkol spod kontroly. Na neďalekej banke dav vytĺkol výlohy a pamätník sa pokryl graffitmi so sloganmi: „Čierna sila“ a „Odstráňte nádvládu bielych.“ Priľahlé okolie zase pokryli nápisy: “Nie Trumpovi, nie KKK“, ale aj otvorené rasistické vyhrážky „Bieli, skapte“ a „ Je…ť Trumpa“.
  Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/bieli-skapte-anti-trumpovi-demons...

  OdpovědětSmazat
 4. Trump sice kandidoval za republikány, ti ho však příliš nepodpořili, často naopak. Trump se tedy nemusel cítit jimi nikterak vázán. Je proto škoda, že si Trump nevybral za viceprezidenta demokrata Sanderse. Bylo by to jednak velké gesto, jednak by to odbouralo důvody k současným nesmyslným a nedemokratickým protestům. Taková volba by současně snížila i riziko vzniku "náhlé nehody" pro Trumpa. Jenže ten Sanders neměl za sebou těch 200 generálů, což zřejmě rozhodlo.

  OdpovědětSmazat
 5. Sanders by mohl být v přímých volbách kandidátem. Zatím si může gratulovat, že uniknul hrobníkovi z lopaty. Oponovat Hillary, nezůstávalo bez důsledků. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Odkud a kam směřuje Demokratická strana

  Americký senátor a třetí nejvýraznější letošní uchazeč o Bílý dům nastiňuje program dalšího postupu pro americkou levici po té, co byl Donald Trump zvolen prezidentem.

  Miliony Američanů v úterý odevzdaly protestní hlas, jímž vyjádřily zásadní odpor k ekonomickému a politickému systému, který staví zájmy bohaté elity a korporací nad jejich zájmy vlastní. Podporoval jsem ze všech sil Hillary Clintonovou, účastni jsem se její kampaně a byl jsem přesvědčen, že právě ona byla ve volební den správnou variantou. Ale Donald J. Trump vyhrál Bílý dům, protože rétorika jeho kampaně se úspěšně strefila do reálného a oprávněného hněvu, jejž cítí i mnozí demokraté.

  Výsledkem jsem zklamán, ale nikoli překvapen. Není pro mě žádný šok, že miliony lidí, kteří volili Trumpa, tak učinili proto, že mají plné zuby ekonomického, politického a mediálního statu quo.

  Rodiny běžných pracujících Američanů sledují, jak politici sbírají podporu od miliardářů a korporací – a pak zákonitě slouží jim, zatímco potřeby obyčejných Američanů ignorují. V posledních třiceti letech korporátní bosové prodali pro svůj prospěch přespříliš mnoho Američanů. Skoro všichni tu pracují delší dobu a za méně peněz, zatímco slušná pracovní místa mizejí v Číně, v Mexiku či dalších zemích s nízkými mzdami.

  Lidé tu mají plné zuby toho, že jejich výkonní ředitelé dostávají třistakrát vyšší platy než oni, přičemž dvaapadesát procent z nově vytvořených příjmů míří do kapes horního jednoho procenta. Mnohá z dříve krásných venkovských měst se vylidňují, obchody v tamějších centrech se pozavíraly a jejich děti odcházejí do velkoměst, protože doma už pro ně není práce – a to všechno se děje souběžně s tím, jak korporace vysávají bohatství z jejich míst a pěchují si jím žoky v daňových rájích.

  OdpovědětSmazat
 7. (pokračování 2:05)

  Běžní zaměstnaní Američané si nemohou dovolit slušnou, kvalitní péči o své děti. Nemohou si dovolit poslat své děti na vysokou a do důchodu vstupují bez prostředků na svých účtech. V mnoha místech Spojených států si nemohou dopřát slušné bydlení a mnozí nedosáhnou ani na zdravotní pojištění. Spousta rodin tu žije s těžkými traumaty, neboť drogy, alkohol a sebevraždy ukracují život čím dál většího počtu lidí.

  Zvolený prezident Trump má pravdu: Američané si přejí změnu. Jenomže jakou změnu jim on sám nabízí? Bude mít odvahu postavit se nejmocnějším lidem v zemi, kteří nesou odpovědnost za utrpení, jež tolik rodin pracujících Američanů zakouší? Anebo bude obracet hněv většiny proti menšinám, proti imigrantům, chudým a bezmocným?

  Bude mít odvahu postavit se Wall Streetu, rozbít finanční instituce, které jsou „příliš velké, než aby mohly padnout“ a vynutit, aby bankovní instituce investovaly do malých podniků a vytváření pracovních míst na americkém venkově i v opuštěných centrech měst? Anebo jmenuje nějakého dalšího bankéře z Wall Streetu ministrem financí a bude pokračovat v tom, co se dělo dosud? Skutečně se opře do farmaceutického průmyslu a vynutí snížení cen léků, jak během kampaně sliboval?

  Trápí mě příběhy Američanů, kteří byli zastrašováni a obtěžováni během Trumpovy cesty k vítězství, i to, co se doslýchám o strachu rodin, jimž hrozí, že budou rozbity vedví. V boji proti diskriminaci jsme se jako společnost dostali docela daleko. A nebudeme se vracet. Buďte v klidu: s rasismem, bigotností, xenofobií či sexismem nebudeme uzavírat žádné kompromisy. Budeme s nimi bojovat ve všech jejich podobách, kdykoli a kdekoli se vynoří.

  Jsem otevřen tomu poslechnout si, s čím pan Trump přijde a zde bude možné, abychom spolupracovali. Ale protože prohrál pokud jde o absolutní počet hlasů, slušelo by se, aby naslouchal hlasům z progresivního tábora. Pokud zvolený prezident míní vážně, že by chtěl prosazovat kroky, které povedou k zlepšení situace obyčejných pracujících Američanů, nabízím mu pár zcela konkrétních příležitostí, jimiž by mohl získat mou podporu.

  Pojďme opravit hroutící se infrastrukturu a vytvořit miliony dobře placených pracovních míst. Pojďme zvednout minimální mzdu na důstojnou mzdu, pojďme pomoct mladým, aby si mohli dovolit studia, pojďme poskytnout lidem placené rodičovské i nemocenské volno a rozšířit sociální zabezpečení. Pojďme reformovat ekonomický systém, který umožňuje milionářům, jako je pan Trump, nezaplatit ani deseťák na federálních daních z příjmu. A především ukončeme okamžitě možnost zámožných korporací kupovat si výsledky voleb.

  V nadcházejících dnech navrhnu řadu reforem, které by mohly obrodit Demokratickou stranu. Jsem pevně přesvědčen o tom, že strana se musí rozejít se svým korporátním establishmentem a znova se stát v komunitách založenou stranou pracujících lidí, starých a chudých. Musíme otevřít dokořán dveře a uvítat v naší straně idealismus a energii mladých lidí a všech Američanů, kteří bojují za ekonomickou, sociální, rasovou a ekologickou spravedlnost. Musíme najít odvahu postavit se hamižnosti a moci Wall Streetu, farmaceutických korporací, pojišťoven a těžařů.

  Když skončila má prezidentská kampaň, slíbil jsem svým podporovatelům, že naše snažení o politickou revoluci tím nekončí. A teď je čas, dát tomu obsah. Jsme nejbohatší národ v dějinách lidstva. Budeme-li držet při sobě a nedovolíme-li demagogům, aby nás rozdělovali rasou, pohlavím či národností, není tu nic, čeho bychom nemohli dosáhnout. Je třeba, abychom mířili dopředu, a nikoli vzad.

  // Komentář, který vyšel v New York Times 11.listopadu 2016 //

  OdpovědětSmazat
 8. Bernie Sanders: Where the Democrats Go From Here

  Millions of Americans registered a protest vote on Tuesday, expressing their fierce opposition to an economic and political system that puts wealthy and corporate interests over their own. I strongly supported Hillary Clinton, campaigned hard on her behalf, and believed she was the right choice on Election Day. But Donald J. Trump won the White House because his campaign rhetoric successfully tapped into a very real and justified anger, an anger that many traditional Democrats feel.

  I am saddened, but not surprised, by the outcome. It is no shock to me that millions of people who voted for Mr. Trump did so because they are sick and tired of the economic, political and media status quo.

  Working families watch as politicians get campaign financial support from billionaires and corporate interests — and then ignore the needs of ordinary Americans. Over the last 30 years, too many Americans were sold out by their corporate bosses. They work longer hours for lower wages as they see decent paying jobs go to China, Mexico or some other low-wage country. They are tired of having chief executives make 300 times what they do, while 52 percent of all new income goes to the top 1 percent. Many of their once beautiful rural towns have depopulated, their downtown stores are shuttered, and their kids are leaving home because there are no jobs — all while corporations suck the wealth out of their communities and stuff them into offshore accounts.

  Working Americans can’t afford decent, quality child care for their children. They can’t send their kids to college, and they have nothing in the bank as they head into retirement. In many parts of the country they can’t find affordable housing, and they find the cost of health insurance much too high. Too many families exist in despair as drugs, alcohol and suicide cut life short for a growing number of people.

  President-elect Trump is right: The American people want change. But what kind of change will he be offering them? Will he have the courage to stand up to the most powerful people in this country who are responsible for the economic pain that so many working families feel, or will he turn the anger of the majority against minorities, immigrants, the poor and the helpless?
  (continues)

  OdpovědětSmazat
 9. (cont.)
  Will he have the courage to stand up to Wall Street, work to break up the “too big to fail” financial institutions and demand that big banks invest in small businesses and create jobs in rural America and inner cities? Or, will he appoint another Wall Street banker to run the Treasury Department and continue business as usual? Will he, as he promised during the campaign, really take on the pharmaceutical industry and lower the price of prescription drugs?

  I am deeply distressed to hear stories of Americans being intimidated and harassed in the wake of Mr. Trump’s victory, and I hear the cries of families who are living in fear of being torn apart. We have come too far as a country in combating discrimination. We are not going back. Rest assured, there is no compromise on racism, bigotry, xenophobia and sexism. We will fight it in all its forms, whenever and wherever it re-emerges.

  I will keep an open mind to see what ideas Mr. Trump offers and when and how we can work together. Having lost the nationwide popular vote, however, he would do well to heed the views of progressives. If the president-elect is serious about pursuing policies that improve the lives of working families, I’m going to present some very real opportunities for him to earn my support.

  Let’s rebuild our crumbling infrastructure and create millions of well-paying jobs. Let’s raise the minimum wage to a living wage, help students afford to go to college, provide paid family and medical leave and expand Social Security. Let’s reform an economic system that enables billionaires like Mr. Trump not to pay a nickel in federal income taxes. And most important, let’s end the ability of wealthy campaign contributors to buy elections.

  In the coming days, I will also provide a series of reforms to reinvigorate the Democratic Party. I believe strongly that the party must break loose from its corporate establishment ties and, once again, become a grass-roots party of working people, the elderly and the poor. We must open the doors of the party to welcome in the idealism and energy of young people and all Americans who are fighting for economic, social, racial and environmental justice. We must have the courage to take on the greed and power of Wall Street, the drug companies, the insurance companies and the fossil fuel industry.

  When my presidential campaign came to an end, I pledged to my supporters that the political revolution would continue. And now, more than ever, that must happen. We are the wealthiest nation in the history of the world. When we stand together and don’t let demagogues divide us up by race, gender or national origin, there is nothing we cannot accomplish. We must go forward, not backward.

  Bernie Sanders, a senator from Vermont, was a candidate for the 2016 Democratic presidential nomination.

  // A version of this op-ed appears in print on November 12, 2016, on page A25 of the New York edition //

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S drobnými odchylkami je to "vykrádání" Trumpova programu. Pozdní lítost demokratů.

   Smazat
  2. (9:46)
   Miroslav Povolny je debil bez drobných odchylek.

   Smazat
  3. 10:01- Vaše argumentace je hodna Vašemu charakteru. Nahrazujete jí neschopnost porovnávat programy?

   Smazat
  4. 2:10 - Hele, idiote, proč tapetuješ český web svýma "emerickými" tupožvásty?! Jsi jenom obyčejná "emerická" vlezprdelka! Jdi na "emerický" web a tam opruzuj!!!

   Smazat
  5. (13:38)
   Jen počkej, až se bílý bratr Honolulu probere z opice !

   Smazat
  6. 13:58-to nebyl Honolulu, ten se "podepisuje". Tipuji to na Vás, našeho věrného Trolla.

   Smazat
  7. (18:04)
   Chápavost ... úplně bez odchylek.

   Smazat
 10. Trump uz jmenovan Hitlerem byl, tak bude predseda KKK. Ovsem dnesni fasismu ma samozrejme Hitlery jine naz byl Dolf a my to vidime. Mimo jine. Muzou podekovat Obamovi , na co sah to zbabral , taky ,ze se ucil golf aby se mohl prisaknout mezi elitou. Penezma uz ho nacpali za jeho zasluhy jako matraci. Nechal natisknout 1.8 TRILIONU a Bernankem to rozdavali jako svestky , potom si udelali inflaci /samozrejme/ a drzitele dluhu zacali neprijemne Prskat hlavne po cinsku. Brazilie zatrhla vsechny ty afro-chazarske podvody a ted maji na krku pomstu po africku...Ale dlouhp nevydrzi. A co asi provede Trump s Reservni Chazaro Bankou ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zidi jiz zacali pistet verejne na CNN a dalsich srackometech . Je to antisemta zidobijec rasista ,KKK clen jeho aparat je jiz proh;asen z aantisemi take tahaji do toho ruzne manzelky byvale pribuzne devky co se najednou objevily . Proste hruza Nebude to mit chlapec jednoduche on jiz take pomalu otaci jiz to nebude zed ale plot,ruseni Obamovy hruzy pojistovnictvi (samozrejme sestavene zidy)take jiz ne tak zhurta jako v kampani ,deportace verbeze z Jizni Ameriky take jen kriminalnici (jak je asi najdou)a tak to pomalu sklouzne zase do starych koleji jako ten Cerny ten to dle mne myslel taky jinak ,po prvnich 24 hodinach s nim provedli recnicke cviceni aby mluvil jako Mussolini a bylo po slibech . Uvidime ,masinerie je strasne silna a lzid si tezko necha vzit to zlate tele o ktere bojoval tisicileti

   Smazat
  2. a jak s eto dela v praxi titulky
   https://www.youtube.com/watch?v=t5gVvbp0GT0

   Smazat
 11. Kdež jest Nick Honolulu se svým triumfálním optimismem? Četl ten článek, který nahoře umístil nějaký komentator a jehož autorem je Bernie Sanders. Kdybych byl Američan, to byl by můj kandidát na presidenta, nikoliv Trump. Jednomu ale v jeho případě nerozumím - proč podporoval Clintonovou, která jak všichni řikají, by byla presidentkou fatální? Nick Honolulu - co Vy řikáte na Bernie Sanderse. Jeví se mi, že Vy máte srdce na pravé straně, tak to nebude Váš kůň. Já myslím, že s pravičáky tak dojdem tak akorát do pekel, tak jak říká Jožo Raž - kapitalismus je cesta do pekel. S pravičáky, kteří budou vždy podporovat ryze soukromé cestičky /kapitalismus podle mně není nic než jedna velka zlodějina a lež/ tak dojdem akorát jen do těch pekel - je v permanentní krizi. Pardon, zdá se, že se opakuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Program v oblasti domácí politiky, zvláště sociální, měla H. Clintonová pro nižší a střední třídy přitažlivější, než D. Trump. Naopak v oblasti zahraniční politiky měl pro nás přitažlivější program zase Trump.
   Chlapec a děvče si to dobře rozdělili.

   Před více než 50 lety jeden z členů vlády USA upozornil, že je vcelku jedno, kdo vyhraje volby, protože zahraniční politika USA se pohybuje ve stále stejném koridoru. Takže uvidíme.
   A k jeho vnitřní politice a dalším záměrům - kde na ně vezme peníze, když chce snížit daně?
   Jako obvykle asi bude (téměř) všecho jinak, než si bláhoví malují před volbami. Začíná pro ně čas střízlivění, tak hlavně, aby po opici netráceli hlavu a příště už hleděli realističtěji na politiku, nečekali od politiků zázraky a samo přiložili ruku k dílu.
   KR
   KR

   Smazat
 12. Jenže před Jožo Rážem to nejen řekl, ale vědecky zdůvodnil ten proklínaný a zatracovaný Marx a po něm i Einstein a celé generace skutečných komunistů. t

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.