Reklama

.

.

středa 30. listopadu 2016

Satanovský uvedl Erdogana jako vzor pro Janukoviče

30. 11. 2016      zdroj
Oblíbený politolog Jevgenij Satanovský, když komentoval prohlášení Janukoviče na nedávné tiskové konferenci v Rostově na Donu, srovnal bývalého prezidenta Ukrajiny se slabošským "škůdcem" (v ruštině použit výraz "ovošč"): ani po třech letech občanské války nebyl s to učinit správné rozhodnutí. Tak Satanovský vyhodnotil přiznání Janukoviče o tom, že by nebyl schopen zavést v zemi výjimečný stav, kdyby se čas vrátil.


Satanovský uvedl jako vzor Erdogana, který se v polovině července ocitl v podobné situaci, kdy byl CIA proti němu připraven vojenský převrat v obou hlavních městech - Istanbulu a Ankaře. Ale nehledě na to, že turecký prezident také ztratil kontrolu nad hlavním městem, pokračoval ve správě na dálku a zvrátil situaci veřejnými výzvami prostřednictvím smartpfonu. Zatímco "Janukovošč" se ani nesnažil pučistům čelit....

Podle názoru Satanovského mohl Janukovič na Ukrajině moc udržet, nebo alespoň se pokusit odporovat, kdyby přijel do Doněcku nebo na Krym a odtud vedl akce na potlačení nacistického převratu organizováním ATO v Kyjevě a v západní části země. Tak bylo možné vyvážit centra moci a znovu si podřídit značnou část armády a policie.

Janukovič měl v rukou skutečný právní precedens k obvinění junty, jež uchvátila s Turčinovem v čele moc, z diktatury. Vždyť dočasným pověřením Turčinova funkcemi prezidenta a hlavy parlamentu, to znamená sjednocením v jedné osobě funkce výkonné a zákonodárné moci, jej majdan jmenoval diktátorem. Místo toho však Janukovič odletěl do Rostova "zalamovat tužky" ....

Nejvíce Satanovského pohoršuje fakt, že v nejkritičtějších okamžicích, které nastaly v důsledku zbabělosti a nezodpovědnosti Janukoviče, ten ostudně mlčel. Mlčel během ostřelování Donbasu, při podpálení Domu odborových svazů v Oděse a také během "ruského jara" na Krymu. Výsledkem politické negramotnosti Janukoviče je zničená země, tisíce zničených životů a zmrzačených lidí, bída a běsnění nacistické zvůle. Avšak ani tři roky po majdanu není Janukovič schopen najít odvahu a přiznat svou chybu.
 
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

8 komentářů :

 1. Přesně tak, Putin musí být zhnusený z toho, že tomuhle zbabělci musel pomoci a pomáhá mu dál.

  OdpovědětVymazat
 2. Po bitvě je každý generál, ale je pravda, že vůdce takovéto země musí být nejen rozhodnější ale i odvážnější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není ten případ. Podobných bitev bylo v historii již více = mohl se poučit. Jeho problém však byla korupce. Tam mu svazovala ruce k činům. Mohl jednoduše: a) vyhlásit výjimečný stav b) násilníky z Majdanu nechat uvěznit c) Vyvolat všeobecnou demokratickou diskusi o výhodách a nevýhodách vstupu UA do EU nebo do EAEU... zakončenou referendem. Krok C) by nakonec vedl k příklonu do EAEU. Ale to jakožto ve skutečnosti proZápadní politik nechtěl dopustit. Odmítnutí podepsat příslušné dohody s EU, které vedlo k Majdanu, souvisely s tím, že si jen spočítal výhody a nevýhody... a chtěl jen zamanévrovat k lepším podmínkám ze strany EU...

   Vymazat
 3. Je zajímavé, jakým způsobem se přesunuje odpovědnost za puč z NATO a jim organizovaných ukrajinských nacistů na Janukoviče. Samozřejmě mohl klást větší odpor, možná mohl i postupovat masívním zatýkáním odpůrců, organizátorů z řad sluhů NATO, jak to udělal Erdogan - což "pobouřilo" organizátory puče i v Česku. Kdyby, kdyby, kdyby - nebyly by chyby. Janukovič prostě neměl povahu nějakých Himmlerů/Haydrychů to se mu nevyplatilo. Neměli bychom snímat vinu za puč z pučistů a jejich nadřízených v NATO atd. Stejně za 2. Světovou válku nesli vinu Anglie a Chamberlein a Francie s Daladierem. Snaha obviňovat z toho Beneše je stejného rou jako v případě Janukoviče. Byla to vždy volba mezi dvěma zly, kdy se nedalo odhadnout, které z nich bude mít více nevinných mrtvých, více bezpráví. A pak boj proti přesile?

  OdpovědětVymazat
 4. Cena Janukoviče spočívá v jediném: Po nevyhnutelném rozpadu kyjevského pučistánu jako legitimní prezident předat moc těm, kteří vzešli a vzejdou z lidové volby. Proto je zcela lhostejné, zda se omluví či nikoli a co vlastně hodlá či nehodlá dělat, protože tot je jeho jediný a poslední úkol. Pak již nebude nikomu potřebný.

  OdpovědětVymazat
 5. Problém je jen jeden, Janukovič si není jistý v kramflekách, žil jako oligarcha kradl jako oligarcha jeho kamarádi byli stejní lumpové jako on a většina z nich bez skurpulí změnila stranu konfliktu. Asi pochopil jak zbytečným pro svoji zemi byl. A ti co jej nahradili jsou ještě tisíckrát horší. Roky jsem s Ukrajinci přicházel pracovně do styku a je to naprosto nepochopitelný národ, je dobře že alespoň malá část v luhanské a doněcké oblasti tu bídu pochopila a za cenu obrovských obětí se snaží z tohoto marasmu vyprostit. O Krymu se nemíním rozepisovat, od dob knížete Potěmkina to bylo, je a bude Rusko.

  OdpovědětVymazat
 6. Allende zemřel ve stoje se samopalem v ruce.

  OdpovědětVymazat
 7. Ona to pochopila väčšia časť, len nemala hranicu s Ruskom...V Mariupole, Charkove, Odese ich zastrašili.

  OdpovědětVymazat