Reklama

.

.

úterý 29. listopadu 2016

Schyluje se opět k tragédii?

Jan Schneider
29. 11. 2016   První zprávy, komentář
Ukrajinský a polský zákonodárný sbor v nedávné době postihlo šílenství. Nejenže svým uzákoňováním historie naplňují ty nejhorší orwellovské předtuchy, někteří zákonodárci jdou ještě dál.V době, kdy mnozí přeživší holokaust jsou ještě mezi námi, znovu nestydatě zdvihají nacistickou propagandu o tom, jak chrání Evropu před „agresí z východu“.

 Stála tehdy ta nacistická „obrana Evropy před bolševismem“ životy pětiny světového židovstva, ale Ukrajina a Polsko nejsou státy, kterým by kromě „politicky korektního“ pitvoření něco takového dělalo upřímné vrásky (ovšemže, velká čest výjimkám!).
Naopak se ještě Polsko a Ukrajina ježí, připomene-li někdo, jak snadno se to vyvražďování židovstva právě na jejich území zdařilo, kolik tamních občanů se na tom podílelo, jak zbohatlo okolí koncentračních a vyvražďovacích táborů. O tom psal Jan Tomasz Gross, v Polsku narozený americký historik a sociolog – a nepříčetně na to reagovali někteří polští fundamentalisté.

Stejně jako u jiných národů – a Poláci či Ukrajinci v tom nejsou výjimkou – dovedou se někteří jejich představitelé a „vzdělanci“ chovat dost málo civilizovaně a sebereflexí svých dějin se příliš netrápí. V případě Poláků a Ukrajinců to má však specifickou pachuť, protože se v minulosti k sobě navzájem chovali až bestiálně a jejich vzájemné výtky jsou bohužel oprávněné.

Když ale polský film Volyň ukrajinští fundamentalisté označili za ausgerechnet „ruskou propagandu“, to už některým polským fundamentalistům mohlo začít připadat jako casus belli!

A když začalo přerůstat kritickou míru napětí mezi těmito dvěma protagonisty nového Drang nach Osten, bylo je zřejmě nutno „dát do latě“. Jediným osvědčeným způsobem je (znovu)nalezení společného nepřítele – a tím je tradičně Rusko.

O co konkrétně šlo? Ukrajinský parlament odhlasoval, a polský Sejm se k této „deklaraci“ připojil, že Sovětský svaz je spoluzodpovědný za rozpoutání druhé světové války, a to prý uzavřením paktu Molotov-Ribbentrop z 23. srpna 1939. A odtud hned ti ideově pevní zákonodárci udělali oslí můstek do současnosti, jakoby současné Rusko bylo pokračovatelem SSSR, jakoby Rusko nebylo státem, který se za posledního čtvrtstoletí změnil snad nejvíc na světě. Nikoliv, kovanému propagandistovi a ideologovi přece nějaká realita nemůže být překážkou. Jak kdysi psala Hannah Arendtová, když realita neodpovídá představě, na vině je realita.

Zejména Polákům přitom nic nevadí předchozí pakt Piłsudski-Hitler z roku 1934, kterým byly normalizovány německo-polské vztahy, zlikvidována možnost společného vojenského postupu Francie, Československa a Polska proti Německu(zejména proto, že Polsko mělo vůči Československu územní požadavky). Poláci poté dokonce vypověděli smlouvy o ochraně národnostních menšin a podle Genevieve Tabuis měl ministr zahraničí Polské republiky Józef Beck následně deklarovat, že „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“

To byl svérázný polský příspěvek k mírovému uspořádání Evropy. O ukrajinské adoraci banderovců marno hovořit. A tyto hnědé prdy začínají znovu otravovat ovzduší. Budeme i nadále hluší, slepí a němí? Přestože víme, kam to vedlo a jak k tomu došlo? Nebo jsou ty „evropské hodnoty“ vskutku tyto?

17 komentářů :

 1. Přesně tak, ty "evropské hodnoty" (přesněji hodnoty Říše, cudně zvané EU) jsou vskutku tyto. Ne nadarmo je říšským Vůdcem synáček esesáka, velitele koncentráku.

  OdpovědětVymazat
 2. Opět dobrý článek od p.Schneidera-jako vždy.
  j.

  OdpovědětVymazat
 3. Antisemiticky a hystericky rev a potlacovani skutecnosti a faktu /podobne jako mnoho dalsich dnes/,, slouzi pak a jako vzdy zakryvani hole skutecnosti.
  PRAVIDLO. Cim vetsi rev , tim horsi lez a podvod...
  v pripade i zlocin..
  Spolehliva orientace.
  Na jedne strane obeti .Nesporne..
  Na druhe strane Nejvyssi Knezi , kteri obetuji.
  Ti se pak soudit a nebo vubec zminit ,nesmi.
  MAJI VZDYCKY PRAVDU", kterou si vyrvou treba zakony i nasilim a popravami...
  Dnes po nas jdou multikulti ,ale jejch rasa musi zustat cista..
  Jako postaleti...Spravnej termin je MELTING POT. Sup s vama do hrnce a tam vas roztavi na sracky...
  Pomoci rasismu a nenavisti, tolerance a jeste vetsi nenavisti atd..
  Po obsazeni Vidne ,byli pak velmi rozsirene zpravy a fotografie jak zidi museli zubnimi kartacky cistit namesti...
  Dalsi Velmi Nezpravene zpravy nebyly o tom, jak se jini zide stehuji ,tam kam chteji i s majetkem a s pomoci nacistu....
  Vysetrovani nejaka po valce o spolupraci zidu na zlocinech fasistu , obchodovani vselijaka /Kastner/brzy skoncila . Ovsem...
  Mohlo by se vysetrovani rozsirit nespravnym smerem a ukazat na fakta a zase tu /Husovu/ pravdu, ktera se vsude tak nepohodlne Zjevuje a ve chvili kdy je nejmene potreba !!!

  OdpovědětVymazat
 4. A potom jsou Dejiny a "dejiny"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne ne - tomu druhému se říká hisTorie ....

   Vymazat
  2. Na adresu p. autora , stoji za povsimnuti ,ze uz STOJIME UPROSTRED tragedii vseho druhu.
   To ze se jeste neodehravaji ve sve prave podobe u nas niz neznamena...
   Je JICH PLNY SVET...

   Vymazat
 5. V otazce polaku, rumunua zejmena ukrajincu , fasiti sami je nabadali aby prestali s hruznymi zlociny na zidech v jejich koncentracnich taborech...Na ruskych valecnych zajatcich a civilnim obyvatelstvu...
  Zcela jiste je pak najdete jak rvou nejvic o ruske hrozbe...Dnes. Jako tenkrat. Spolehlive.
  Spatne svedomi...
  Pripad Katyne s vedomi vseho tenkrat ,vypada ovsem dnes podstatne jinak...Ale nevi se ...
  Dulezity je hazet spinu a rvat aby se zase zakrylo...

  OdpovědětVymazat
 6. K tragediim se schyluje vzdycky.
  V pripade chazara Porosenka , zcela bez uspechu ,byl povolan masovy zakerny ,zrudny vrah, vyskoleny na universitach v USA , aby dohnal ukrajince k poradnemu nasili a masakrum na rusy.
  Uz se osvedcil a uz se cpe aje nacpavan do vedeni Ukrajiny...

  OdpovědětVymazat
 7. Přesně tak, ta historie Polska před válkou je ostudná a předpokládám, že ani jinak tak progermánská Historie.cz na ČT tyto informace nepropírá. Už to, že smlouvu Polska s Německem podepsali Hitler s Pilsudskim, zatímco Rusko nepodepsalo smlouvu Hitler-Stalin, už by mělo těm hurápolákům stačit k tomu, aby drželi zobák.

  OdpovědětVymazat
 8. Jan Schneider nesporně patří k nejlepším analytikům ve veřejném prostoru. Je vzdělaný, inteligentní, moudrý a vtipný. Rád čtu a poslouchám jeho vyjádření. Také já naprosto nechápu tu neomluvitelnou netečnost reprezentantů české politiky k projevům fašistických a revanšistických tendencí v našem bezprostředním sousedství. Pštrosí politika se nikdy nevyplácí, je totiž nejen zbabělá, ale i stupidní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to nejen netečnost, ale přímá podpora. A nic to nemění na tom, že je to zbabělá politika. T

   Vymazat
 9. Vrrchní Německý patolog, který řídil skupinu Patologů v Katyní /včetně našeho, Hájka/ byl těsně před koncem války popraven /marně přemýšlím, čím patolog ohrožova Říši/. V New Yorku mají v židovskám můzeu písemné hlášení velitele Wermachtu od Smolenska, do Berlína, že "problém s Polskými důstojníky byl vyřešen". Soudní dvůr ve Štrasburku odmítl veškeré žaloby o náhrady Poláků vůči Rusku. Něco tady příšerně smrdí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V mezinárodní vyšetřovací komisi, kterou tehdy nacisté sestavili z tzv. neutrálů, aby vyšetřili "bolševický zločin v Katyni" zastupoval Slovenský štát jistý JUDr. G. Husák. Toho jsme se měli zeptat, a bohužel nezeptali...

   Vymazat
  2. Kdyz Polsko napadlo Rusko 1920 a zmocnilo se pres milon valecnych zajatcu ,co se s nimi stalo ?
   Proc se o tom nemluvi ?
   V Katyni slo o desitky tisic a mozna Stalin "mel dlouhou pamet"...Nebo je to jinak...

   Vymazat
 10. Na to, že podobné "hodnotenia" dejinných udalostí schvaľujú niektoré parlamenty, akoby "zákon" by mali adekvátne reagovať aj politici, na prvom mieste ich susedia. A nie sa s nimi "bratříčkovat" a tak podporovať ich choré úmysly, ako je to v prípade niektorých našich papalášov!

  OdpovědětVymazat
 11. Poláci byli historicky zavilí antisemité, existuje řada polských protižidovských popěvků. Poláci, nevím zda dříve nebo později, byli i pořádní nacisté a také agresoři. Byli to oni, kdož pod velením Pilsudského v r. 1919 vtrhli do rodícího se SSSR, okupovali nemalou část Ukrajiny a téměř celé Bělorusko. Zde bez milosti masakrovali obyvatelstvo a vyrobili řadu Lidic a Ležáků a okupované území pak osídlovali Poláky. Toto bylo pak to podstatné, co zrodilo i ukrajinský nacismus, který stejným oplácel pak v době, kdy Polsko převálcoval Hitler a SSSR si vzala zpět Polskem okupovaná území. Tady zjednodušeně - nacismus byl vlastní nejen Německu v době před 2. světovou válkou a za ní, ale také Polsku, Maďarsku, Chorvatsku a i Slovensku. To nebyl jen fašismus, ale plnokrevný nacismus. A nakonec i Ukrajina a s tím vším byl spojen i antisemitismus (nebo semitofobie?, jak by si mnozí tu strašnou nelidskou epochu rádi mnozí změkčili - tak jako nás dnes krmí termínem rusofobie, když jde o plnokrevný, vlastně krvelačný antirusismu.)

  OdpovědětVymazat
 12. Najednou vsecko konci tim, ze nam rozkazujou ,
  co si mame myslet a cemu verit.
  Vse ostatni jak tvrdi je nepravda bez faktu.
  Ale zapomneli predlozit a podlozit fakty ,
  zduvodnit jejich Ideologii. zakazu..
  Ale chteji nastolit vladu poslusnosti i treba ke lzim , kdyz se jim to hodi.
  I kdyz nam se to nehodi !!
  Ideologie , vsechny jak vime,
  nasilne tlaci lidi do neceho a od neceho...
  To se rovna =
  "Monokultura " podvodu vseho druhu !

  OdpovědětVymazat