Reklama

.

.

pondělí 28. listopadu 2016

Slavík – svoboda umění zatím odolává

Adam Mikulášek
28.11. 2016 Rukojmí
Jak již vidno, pořadatelé Zlatého slavíka se nenechali po loňských štvanicích proti svobodě projevu zastrašit, naopak se ukázal pravý opak, a to je dobře!Osobně odmítám posuzovat kapelu Ortel, o niž tady jde, tenhle žánr není „můj šálek kávy“, pustil jsem si některé jejich písničky spíš jen tak pro zajímavost. Znovu říkám – pokud má někdo pocit, že ta či ona kapela nějak svými texty porušila zákon, může podat trestní oznámení a je to plně v souladu s principy demokracie, svobody a vlády práva, potom rozhodnou nezávislé soudy, zda byla pravidla porušena či nikoli. Ovšem zpochybňovat regulérní výsledky soutěže, pokud se mezi tři nejlepší dostane někdo, koho „nemusím“, to je velmi nebezpečný precedent.
Již staří Římané měli přísloví „Lex dura, set lex“ (volně přeloženo – tvrdý zákon, ale zákon), tj. pravidla je třeba dodržovat, jsou-li špatná, nedokonalá, či naopak příliš benevolentní, o tom možno svobodně diskutovat a případně tato pravidla změnit, opravit či vytvořit úplně nová. Ovšem tady se poslední dobou děje něco úplně jiného – vytváří se nebezpečný precedent, že ve jménu jakýchsi samozvaných „vyšších principů“ je téměř všechno dovoleno, ať už jde o kádrování Ortelu, tolerance k vandalům, kteří narušují jeho koncerty, nebo zbabělost/neochota vymoci právo např. v kauze žižkovské Kliniky. Toto nás posouvá kamsi do dob divokého západu, kdy se „pravda“ řešila pěstmi, případně pistolemi. Pak bude jen otázkou času, kdy se tímto „jánošíkovským principem“ začne inspirovat i „druhá strana“, začneme se tu mlátit podle toho, jaký máme postoj k Zemanovi, islámu, migraci, Ortelu, Kolerovi, Nohavicovi, Žižkové, Dusilové a nevím komu ještě. A kdy začneme, viz loňská stížnost na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, kádrovat konkrétní lidi, zda mohou či nemohou vystupovat ve „velkých“ médiích, bez ohledu na to, jestli tam chtějí skutečně dejme tomu šířit nenávist, nebo zazpívat třeba Pec nám spadla. Podobně se ale přece choval normalizační režim vůči skupině Plastic people, nebo třeba k Waldemaru Matuškovi po jeho emigraci do USA– prostě „nepohodlné“ umělce „vyškrtnout“, při čemž nikoho nezajímal obsah dotyčných písní, básní, knih či filmů, ale výlučně osoby, ať už autoři či interpreti a jejich postoj k režimu.
Jen ke srovnání Ortelu a Plastic people, které už se objevovalo loni: mnoho odpůrců tvrdilo, že tyto dvě kapely nelze srovnávat, protože umělecký výkon Ortelu, i po hudební stránce, je prý velmi slabý, což nemíním jako laik hodnotit. Ovšem pokud si poslechnete pár písní Ortelu a pár písní Plastic people – doporučuji původní nahrávky z doby jejich pronásledování (1969-1989), pak možná dospějete k tomu, že „všechno je relativní“. A to mám Plastiky rád, zjm. Jejich počáteční tvorbu. Mimochodem, na postesknutí T. Ortela, že se jejich písně nehrají v rádiích, bych jej rád uklidnil tím, že ani Plastici se nehrají v rádiích, tedy myšleno v těch mainstreamových – internet je „jiná káva“, mnohem svobodnější. Jenže v obou případech – Ortel i Plastic people – nejde o to, že by jejich umělecké kvality byly srovnatelné s lidmi typu Karel Gott, když to trochu přeženu..., ale jde tam v první řadě o protest proti současným pseudoelitám a samozvaným „převychovatelům“, podobně jako tomu bylo svého času v soutěži Bratislavská lyra z roku 1969, kde se uplatnilo mnoho písní tak či onak kritizující sovětskou okupaci a nastupující „utahování šroubů“, kterému se tehdy říkalo „normalizace“. Snažil jsem se dohledat nějaký solidní článek o Bratislavské lyře 1969, ovšem těžce jsem pohořel, pouze samé články o jakémsi CD s výběrem písní z této soutěže, ovšem těch „politických“ je tam poskrovnu, asi normalizace tak úplně neskončila. Nenašel jsem ani zmínku o písni Taiga blues od M. Kubišové či Musím dál zpívat od Waldemara Matušky.
Poučení na závěr – když se jako obyčejní lidé nevzdáme, když se probereme z letargie a začneme se konečně „hlásit o slovo“, je šance dosáhnout mnoha úspěchů, tak to tedy nevzdávejme!

15 komentářů :

 1. Z jedné totality jsme vypadli a do druhé spadli. Rozdíl je jen v tom, že v té první se neváleli bezdomovci a feťáci po ulicích, lidé nevěděli, co je to exekutor a nezaměstnané znali jenom z filmů a projevu Václava Havla..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, ono s tou první totalitou, přátelé, to snad nebylo až tak horky, to si teprve dnes užíváme a ještě užijeme. To totalita nynější, kapitalistická a údajně demokratická, to je jiná káva. Asi poměrně nový jev - to ustavičné zpochybňování témėř jakékoli většinové volby, jdoucí poněKud zdola - ze směru panelákové lůzy ap. A ať je to Zeman, Ortel, Trump a dál a dál. To jsou oni, voleni lůzou, to kavárna, havlérka, obamovská intelektuální vytříbenost, horáčkovský jemnocit atd., to ti pravdy a lásky přátelé přes svà šlechetná srdce prostě nepřenesou. Tento jev není zas tak nový, ovšem nabírá na síle, pozor na né, případně hrr na ně!
   Vodolejka

   Vymazat
  2. No, ono s tou první totalitou, přátelé, to snad nebylo až tak horky, to si teprve dnes užíváme a ještě užijeme. To totalita nynější, kapitalistická a údajně demokratická, to je jiná káva. Asi poměrně nový jev - to ustavičné zpochybňování témėř jakékoli většinové volby, jdoucí poněKud zdola - ze směru panelákové lůzy ap. A ať je to Zeman, Ortel, Trump a dál a dál. To jsou oni, voleni lůzou, to kavárna, havlérka, obamovská intelektuální vytříbenost, horáčkovský jemnocit atd., to ti pravdy a lásky přátelé přes svà šlechetná srdce prostě nepřenesou. Tento jev není zas tak nový, ovšem nabírá na síle, pozor na né, případně hrr na ně!
   Vodolejka

   Vymazat
  3. 23:06
   Hele Vodolejko moc tu vodu nelej nebo ti ji zahraniční investoři zdraží!

   Vymazat
 2. at jakkoliv, plastic people delali muziku? hahaha to se ale nedalo poslouchat, zajimave bylo jen, ze zpivali inglish! a dnes ty uryvky, co sem tam pusti jsou na "puke"!!!
  chef

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:43
   No Plastici nebyla moje krevní skupina.
   Mám rád K. Kryla a dnes jeho nástupce T. Ortela
   Václav

   Vymazat
  2. Versotepani T.Ortela je usmevne a se sectelosti a schopnosti "vladnout jazykem", jak tomu bylo u K.Kryla, se opravdu srovnat neda ;-)

   Je to stejne, jako srovnani T.Kluse, ktery dokonce vypotil nejaky "protestsong".

   Vymazat
 3. Plastici se proslavili podobne jako riot-pi..i napr texty "Bezim s hovnem proti platnu , do platna to hovno zatnu.." dnes by jiste sklidili bourlivy potlesk, ovace na Eurovizi a tuny medajli od vsech svetovych organizaci Ovsem tech vysoce Multi a politicky korektni ...tury....

  OdpovědětVymazat
 4. Rad bych upozornil mile ctenare, kteri jsou prekvapeni nahlymi vyskyty sprostoty a spiny a pomeji ze stran zapadu ,aby si uvedomili ,ze ve sve naivnosti a neznalosti pokladaji zapadni a Stredovychodni drama a literatury za rovnocenne...
  Tedy ze, CECHOV A SHAKESPEARE jsou oba dramatici na kulturnim vysluni ...dodnes...
  Omyl.
  Shakespeare a jini zapadni Bardove se vyzivali v neuveritelnych a spinavych sprostotach , predhaneli se v nich , aby se obecenstvu zavdecili..a ty se snazili vselijak vyjadrit vynalezave v ruznych obmenach.
  Produkovalo se pak asi 5 hlavnich temat stale dokola. Vcetne pederastickych...
  Divadlo slavne Globe pak bylo placeno nevestinci /vseho druhu/, kterymi divak musel projit nez prisel do divadla...
  Tradice pak je udrzovana dodnes..Nic noveho...
  Tedy BBC a jine televizni stanice jsou pak dedici v tradicich ...A dnesni " dramatici, "herci "a "komici ", zkratka nic noveho."..

  OdpovědětVymazat
 5. Prostě většina profesionálních umělců,sportovců a politiků jsou paraziti za každou cenu, těch dobrých je málo a pozná to i tzv obyčejný člověk. Proto je důležité volit ty strany které v první řadě prosadí referendum a volební po vinnost. Všechno se tím rozeběhne do normálního stavu.

  OdpovědětVymazat
 6. trapny pevec ben bela spolu s gypsy zpevakem bangou a treba pazderkovou s uchvatnym trickem s napisem # folkbitch (mela tam mit za znakem # 1)-kdo nezna preklad mohu pomoci! dale pak jini curaci a curacky kteri ortel, aniz ho znaji odsuzuji, by lepe vyhovovala podvrhnuta ukrajinka jamala, vitezska posledni eurovize, anebo jeste lepsi vousata zruda conchita burtikova!!!jdu blit!!!
  chef

  OdpovědětVymazat
 7. Od kdy jsou u nás soudy nezávislé? T

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přeci od 31. února 1990 ;-)...

   Vymazat
 8. Tak jsem se dostala k textu jedné z písní skupiny Gipsy, kterou vládne velevážený moralista a kritik Ortela, že jeho písně mají ten nejhorší podtext.
  takže něco z pera páně Bangy.
  Pro ilustraci jen jeden text – z písně „Černej kluk“.

  Jeden černej kluk hledal takle šuk
  jakou píču vošuká to mu bylo fuk
  dal do kapsy love a už si to klove
  přímo ven z domu do centra metropole
  tam r´n´b klub spousta divnejch tlup
  kundy ale supr tak zaplatil vstup
  sotva došel k baru pička jako sviň
  stačilo pár keců a už jdou na drink
  ožral jí jak nic po třech panacích hrne si jí
  co však prijde ani jeden z nich netuší
  ještě ani ráno a řekla mu ano
  šuk už byl jistej už je zaděláno
  a tak si tak jdou už se vocucujou
  a na dlouhou noc se připravujou
  sotva dveře zavřou už mu hulí péro
  do postele vlezou a jedou
  jak to bylo dál to už je jedno
  protože to podstatný je že
  tenhle černej kluk teď chcípá na céčko omámen
  za jedinou mrdačku je s timhle klukem amen.
  Doufám, že mne omluví administrátor, je ped 22 hodinou.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 9. Prosím, nepřeceňujme jakousi soutěž, o kterou má zájem zcela nepatrná část české populace pokud jde o hlasování. Jde spíše o "šou", kterým je potřebné zaplácnout vysílací čas, ve které předvádí rádoby hvězdičky daleko více halasu, než věhlasu. Spojovat svobodu slova s projevy mentální degenerace je také dost úpadkové. Ale - co vlastně není dnes jednou padlé na hlavu a jindy na těle, často na obé, čemu se dopřává v první řadě sluchu a vidu v TV a jiných mediích?

  OdpovědětVymazat