Reklama

neděle 13. listopadu 2016

Sobotkova zbabělost nemá obdoby


Jiří Baťa
13. 11. 2016
Četl jsem v sobotním PRÁVU rozhovor s premiérem Bohumilem Sobotkou a nestačil jsem se divit. Tedy ne že bych četl něco naprosto překvapivého, jen jsem očekával, že jeho postoje k současné politické situaci budou přece jenom více hloubavější, zajímavější, tak nějak racionálnější. Bohužel, premiér Sobotka se ve svých názorech vyjadřoval způsobem, jako by se obával, že když řekne něco více progresívnějšího, otevřenějšího a nedej bože kritičtějšího, že si tím ublíží. Aniž si to uvědomuje, právě těmito postoji významně ubližuje nejen sobě, ale i celé ČSSD navzdory tomu, že by rád roli a postavení ČSSD chtěl pozvednout, upevnit a zradikalizovat. Bude-li takto pokračovat, tak si nejen kope hrob pro sebe, ale i ČSSD. Obecně vzato, jak premiér Sobotka, tak jeho ČSSD k tomu mají pořádně našlápnuto.

Ale zpět ke zmíněnému rozhovoru u kterého bych rád poukázal na několik pozoruhodných názorů, které vyslovil premiér Bohumil Sobotka. Jak mj. z jeho rozhovoru vyplývá, Hillary Clintonová by prý byla vhodným (podle něj zřejmě lepším) prezidentem USA, než zvolený Donald Trump. Sobotka totiž prohlásil, že on by volil Hillary Clintonovou, která mu imponuje tím, že byla známější, protože byla ministryní zahraničí a bylo by možné od ní očekávat kontinuitu názorů, které prosazovala v minulosti. Říkám, ještě štěstí, že k tomu nedošlo, nicméně tím Sobotka prokázal, že by mu mu agresivní politika USA v podání Hillary Clintonové byla bližší než ta, kterou lze očekávat od D. Trumpa. Nepochybně stejně „korektní“ mínění má i o slavné české rodačce Madelaine Albrightové, tzv. „krvavé Madlen“, která rovněž byla ministryní zahraničních věcí a proslula svými intervenčně agresivními a války chtivými postoji a záměry.

To Sobotku pasuje na zastánce tvrdé agresivní, militantní a uzurpátorské politiky USA, ke kterým se ostatně vždycky choval velmi úlisně, až podlézavě. Na druhé straně je prý podle Sobotky Trumpovo zvolení důsledkem způsobu vedení kampaně, která prý byla hrubě a cynicky postavená na naprosto jednoduchých principech populismu, agresivním a bezohledném osobním napadáním konkurentů, nebo novinářů. Přijde mi to, jako by premiér Sobotka byl v politice nováček, který nezná americký styl a způsob voleb, které jsou vždy svým způsobem jiné, než kdekoli jinde ve světě. Pokud D. Trump zvolil tento způsob kampaně pak proto, že ač nepolitik věděl, že jen svérázný, osobitý a neočekávaný způsob vedení kampaně mu může zajistit úspěch. Ostatně ani H. Clintonová neměla o nic liberálnější přístup, jenže na rozdíl od Donalda Trumpa spoléhala více na svoji osobní popularitu, bývalé politické postavení a roli v něm (včetně role první dámy coby žena bývalého prezidenta) a na významnou podporu demokratů. Tramp se naopak potýkal s celou řadou negativistických a pomlouvačných postojů a přesto dokázal přesvědčit nebo ovlivnit masy voličů, o kterých si Clintonová myslela, že budou volit právě ji.

Bohumil Sobotka se tak zvaně odkopal, když dost nepokrytě dal najevo své zklamání z výsledků amerických voleb když očekával vítězství Hillary Clintonové, stejně jako celá řada jiných zklamaných příznivců, kteří ze zoufalství napadají a kriticky hodnotí způsoby kampaně a okolnosti, které Trump nad očekávání úspěšně praktikoval. Ať už byly pozitivní či negativní, stále se jedná o americké, tedy „demokratické“ volby prezidenta USA, které byly, jsou a budou vždy něčím, co svět překvapuje. Nikdy totiž tomu nebyl jinak, snad jen tu v menších, tu větších nuancích se některé způsoby kampaně a voleb lišily, ale pořád a vždy šlo o volby „Made in USA“ versus americká demokracie.

Premiér Sobotka se velmi obezřetně (spíše vyhýbavě) vyjádřil k otázce, zda „pokud by mohl“, by vyměnil nějakého ministra z ANO nebo KDU-ČSL, se kterým je nespokojen. Již samotné „pokud by mohl“ je dost provokativní, je v tom totiž vystižena Sobotkova slabost, falešná korektnost, malost a ješitnost. Na co jediné Sobotka ve své odpovědi poukázal, byly jeho jisté pochybnosti nad splněním cílů, které si dala vláda v oblasti dopravy. „Myslím, že ministr Ťok by mohl odvádět lepší práci. Je to jeden z konkrétních příkladů, kde bych uvažoval o výměně ministrů koaličních stran“, odpověděl premiér Sobotka. Nic víc, nic méně, ačkoliv snad každý by právem očekával, že se alespoň slovem zmíní o ministru kultury Hermanovi. Nic, ministr kultury Herman jako by ani nebyl, jako by ze strany jeho osoby nedošlo k žádným excesům, které vyvolaly tolik emocí a zlé krve. Panu premiérovi zřejmě vůbec nevadí, že Herman nerespektoval ujednání , které bylo ad hoc vládou přijato stran kontaktů a přijímání návštěv tibetského dalajlámy, že Herman oficiálním přijetím „naboural“ linii zahraniční politiky vlády ve vztahu s Čínou, jako by nedošlo k trapným, lživým a cíleným konfliktům, vedených proti prezidentu Zemanovi v případě vylhané kauzy „daj-li či nedaj-li medaili“ notabene falešnému strýčkovi z Kanady Bradymu, jako by nikdy předtím se ministr Herman oficiálně nezúčastnil sjezdu sudeťáckého landsmanšaftu, jako by nikdy účastníky tohoto sjezdu neoslovil „milí krajané“. Prostě, jako by ministr kultury Herman byl tím nejlepším ministrem, který nikdy ani slovem nelhal a který by si měl zřejmě zasloužit pochvalu a uznání, než nejostřejší kritiku a ve svých důsledcích jednoznačný vyhazov z vlády. Tedy stejný křivák, jako Herman, dalo by se říct.

Ze zmíněného „pokud by mohl“ jednoznačně vyplývá, že jakkoli by pan premiér Sobotka „naozaj“ mohl, tak vlastně „nemůže“. Abych mu snad nekřivdil, on by možná i chtěl, ale prostě nemůže, má zábrany. Na to, aby učinil takové rázné a na výsost potřebné politické rozhodnutí, je totiž velký srab, slaboch, ustrašený přizdisráč, který je už z principu vůči svým koaličním partnerům falešně korektní, bojácný a o své ego se strachující extrovert. Místo toho, aby se ukázal jako chlap a vyrazil ministra Hermana z vlády, věrolomně sděluje, že jsou to někteří členové vlády za ČSSD, kteří jsou prý unaveni a potřebují si odpočinout. Ne že bych nějak stranil Němečkovi nebo Dienstbierovi a litoval jejich odchodu, ale kdyby Sobotka vyhodil ministra Hermana, udělal by víc, než když vyměnil tyto dva jmenované. Ale nevyhodil, pan Herman je toptiž členem koaliční KDU-ČSL, přece si nemůže dovolit s Bělobrádkem kazit tak dobré „soudružské“ vztahy.

Nebýt ve funkci premiéra bylo by možné o něm říct, že je to typický malý český člověk. Není, je to tendenčně vypočítavý politik, který je zahleděn do sebe a své, podle něj úspěšné kariéry. Alespoň tak se k výsledkům své práce a činnosti vlády staví když sebevědomě prohlašuje, že voliči jistě ocení, že díky němu se země (měl tím na mysli republiku) posunula správným směrem, myslí si, že u nás není žádná krize, žádné přešlapování, prostě hotová selanka. Podle něj u nás všechno funguje, resp. světla svítí, blinkry blikají, stěrače stírají, houkačka houká, atd. Možná, že není od věci ještě dodat, že politici žvaní, stále se hádají, vymýšlejí čím dál větší hovadiny a tím vytvářejí nedůvěru občanů.

Že je však stát stále více zadlužený, že se nedostává peněz na celou řadu důležitých věcí, např. na zdravotnictví, na sociální zabezpečení, že jsme se stali potravinářsky nesoběstačnými, máme deseti tisíce lidí bez práce, že roste kriminalita, snižuje se bezpečnost občanů, roste výdaje na armádu, administrativu, EU, NATO, nejsme právní stát, nemáme ani pražskou kavárnou tolik bránící demokracii, necháváme se vydírat Bruselem, armádu máme hlavně k využití na zahraniční mise atd., o tom pan Sobotka nemluví. Bokem nemalých celospolečenských problémů a nedostatků (viz např. kauza Herman, Čína, Rusko, prezident aj.) se snaží přesvědčit veřejnost,jak je úspěšný premiér a jeho koaliční vláda. Bohumil Sobotka není a ani nemůže být z mnoha důvodů dobrý premiér vlády. Zůstane nadále slabým, zbabělým, nedůrazným a pokryteckým politikem, kterému je vždy větší ctí pochlebování západu, resp. frau Merkel či jiných západních potentátů, než skutečně nefalšovaná, poctivá, vlastenecká politika a oddaná služba občanům ČR.

23 komentářů :

 1. Doufám, že socani zmizí nadobro s politické scény. Sobotka a jeho "boys" je katastrofa. Slušní členové ČSSD mohou pro stát pracovat i bez stranického průkazu, pokud budou schopní čestní a budou chtít něco změnit, ne?

  OdpovědětSmazat
 2. Bohoušek je především kariéristický zmetek, který pro " pět minut slávy", je ochoten obětovat cokoliv.
  Podtrhl Zemana v prezidentské volbě
  Podrazil své voliče svými sliby, které nehodlal splnit( jak později prohlásil při Brexitu, že sliby se nemají plnit)
  Podtazil celý národ když slíbil, že povede politiku ku prospěchu občanů a přitom se chová jako prodloužená ruka EU.
  Jestliže jsem premiérem, tak okamžitě vyhodím toho, kdo kazí týmovou práci. Vymlovat se na koaliční smlouvu je ubohé.
  Ob si totiž radši nechá stát na hlavu, místo toho, aby praštil pěstí do stolu a řekl Lidovcům, že pokud se jim jeho rozhodnutí nelíbí , tak ať táhnou všichni, že on nemá problém dovládnout s ANO jako menšinová vláda s tichou podporou komunistů.
  A co se týká Trumpa, tak je mu jasné, že ta zaprděná politika EU, která by za Hilary pokračovala, se bude měnit a on se už tolik nebude moci schovávat za své loutkovodiče v EU. Však hned běžel za Schapirem, asi pro nové instrukce.
  Celkově se jeho současné počínání dá zhodnotit tak, že zoufalý člověk dělá zoufalé věci. Myslím že se od něj dočkáme horších kotrmelců.

  OdpovědětSmazat
 3. Stačil jeden den a vše je jinak. Sobotka se "otočil" jak korouhvička, ČSSD prý bude podporovat Miloše Zemana při volbách prezidenta a "je proti americkému radaru v Brdech".
  Kdo by to ale takovému člověku, a lidem okolo něho, ale věřil? Zřejmě mu "teče do bot" ...
  L.S.

  OdpovědětSmazat
 4. Změnám, které ve světě, i u nás, probíhají, již nikdo nezabrání ...

  Ludvík Smýkal
  13. 11. 2016
  „V oregonském Portlandu v noci na sobotu neznámý útočník postřelil demonstranta při protestech proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Útok se stal na mostě v centru města, policie místo vyklidila a po pachateli pátrá … zde Zpráva, která by se ještě před časem zdála neskutečná, dnes málokoho dokáže překvapit. Na podobné informace jsme si zřejmě „zvykli“ a v současnosti je považujeme za „normální“.

  Nelze se tomu divit ... Většina západních i našich politiků, médií, neziskových organizací, apod., nás několik posledních desetiletí přesvědčuje, že „humanitární“ bombardování, zabíjení „nepohodlných“ osob, migrace obyvatelstva, atd. atd., je ve jménu „pravdy a lásky“ a jiných „ideálů“, zcela nezbytné. Postupně nabyli přesvědčení, že jim naprostá většina obyvatel jejich zemí „věří“. K tomu bylo třeba vytvořit, tak jako kolikrát v historii, „společného nepřítele“.

  Nejdříve jím byli „komunističtí pohrobci“ v Jugoslávii, pachatelé série koordinovaných teroristických útoků 11. září 2001 ve Spojených státech amerických, následoval Irák, Afghanistán, Lybie, Ukrajina, Sýrie, Jemen a nejnověji Rusko.

  Nedokáži posoudit, zda jejich jednání bylo cílené, ve snaze zachování jejich dominantního hospodářského, politického a vojenského postavení ve světě nebo ve své podstatě zcela „naivní“.

  Vývoj ve světě, zvláště v zemích jako je Čína, Indie, Rusko, Brazílie, Jihoafrická republika a dalších státech, měl být pro ně varováním.

  Zneklidnit je také měl růst sociálního napětí v USA a dalších státech , postoj řady zemí Evropské unie proti „tajným“ hospodářským smlouvám s USA a Kanadou, odpor občanů proti přijímaní migrantů z Afriky a blízkého Východu, referendum o vystoupení velké Británie z EU, odmítání hospodářských sankcí proti Rusku a dalších opatření EU.

  Občany v USA, a jiných státech, už přestalo bavit pracovat za nízké mzdy, že je problém získat pořádnou práci a nová místa vznikají v asijských a afrických krajinách jen proto, že je to pro finanční oligarchii a národní elity výhodné. Lidi přestalo dívat se, jak bohatí ještě víc bohatnou a oni chudnou. Posledním varováním byly výsledky prezidentských voleb v USA, které ukázaly, že je možné zlomit moc nadnárodních organizací, velkých bank, korporací a neziskových organizací.

  V USA již delší dobu dochází, z řady důvodů, k postupnému rozkladu státu (systému), podobnému rozkladu státu (systému) v SSSR okolo roku 1990.

  Zvolením Donalda Trumpa za příštího prezidenta USA neprohrála pouze Hillary Clintonová, především prohrály "národní elity", které tento systém prosazovaly a reprezentovaly. "Nepochopily", příp. nechtějí pochopit, že ve světě probíhají změny, které jsou "pouhým" tiskem nových dolarů těžko ovlivnitelné. Tyto "národní elity" stojí před novou situací, s kterou se zatím ještě nesetkaly, "neví", jak se s ní "vypořádat". V amerických městech vypukly nepokoje, je nebezpečí, že vše může skončit i občanskou válkou. Lze očekávat, že se národní elity a oligarchie v USA se bude tvrdě bránit a je na milionech obyčejných lidí na celém světě jim v tom, svým úsilím, zamezit. S "národními elitami" a oligarchií v Evropě, a u nás, je to podobné.

  Vývoj ve světě úzce souvisí se situací v České republice, kde dochází v posledních letech k morální a hospodářské devastaci státu, projevující se ve všech oblastech naší společnosti. Jedním z následků je nezájem mnohých našich občanů o vývoj naší společnosti, hospodářství, školství, kultury, apod., převážně vyplývající z nedostatku objektivních informací. Tento stav není dlouhodobě životaschopný a vyžaduje neprodleně se zasadit o změnu informací, kterými jsou naši občané ovlivňováni.

  OdpovědětSmazat
 5. Zbabělci jsou oba, Bohumil i Bohuslav. Teď jen kdo z nich je větší, pane Baťo?

  OdpovědětSmazat
 6. Autorovi článku se mohu jen divit,

  že se takovým klaunem, jaký je současný premiér, vůbec zabývá...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak jak píšete,stávajích stran a to všech,které tyjí z našich daní je nutno se zbavit v zájmu zachování alespoň zdání svobody. A to tak,že ve volbách v roce 2017 je poslat na smetiště dějin.

   Smazat
  2. Jsou mezi nami taci , kteri s hrobu nikdy nevylezli. Jsou to jen jim podobni ZOMBOVE, nanejvys lidstu skodici...

   Smazat
 7. Proboha, každý kdo říká, že socani by měli zmizet nadobro z politické scény a neřekne nic dalšího je úplně stejný vlastitrádce, jako ti, kdo současnou vládu podporují.

  Teď máme půl roku do chvíle, kdy už musí být jasné, které "skutečně" opoziční síly budou schopné uspět ve volbách za rok. A odsoudit tak do zapomnění VŠECHNY tzv. etablované a médii podporované strany: Socdem, Lidovce, Ano, ODS, TOP09. Komunisti se nepočítají, ti budou mít vždycky stejně, Úsvit taky ne, tyhle zrádce ať vezme peklo.

  Každá jedna z těch "systémových" stran je absolutně nebezpečná! Na téma těchto stran už padlo příliš mnoho slov a myslím, že bavit se ještě o tom, že některá z nich je lepší než ty ostatní, je plýtvání skrovnými silami.

  A hlavně, proboha, nehrajte si se slovíčky jako je levice nebo pravice, v celosvětové totalitě si nás 99,9% ani nauprdneme bez povolení a budeme žrát ze společného žlabu umělohmotné sr*čky!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přesně,a proto volme SPD

   Smazat
  2. Nevidím důvod,proč by socani nemohli zmizet
   z politické scény.Pro Vás jedině proto,že
   jejich vedení je většinou z Moravy?To je asi
   pádnější důvod na zmizení.Jenom se divím,že
   Brňáci zapomínají na své povinnosti vůči
   sudeťákům.Mají už zase zaprášené boty,tak
   honem a olízat prach z jejich bot.
   Petr Majevský

   Smazat
  3. Pane Majevský to od Vás není poprvé, měl byste se naučit pořádně číst.
   Mně by nevadilo, kdyby socani zmizeli, mě by vadilo, kdyby místo nich vládli podobní vyžírkové, jenom v jiných barvách, podobně prosazující globalistickou agendu.
   To by se nic nezměnilo.
   Na tyhle experimenty opravdu nemáme čas.

   Jenom to s těmi sudeťáky mi vysvětlete. Vy jste jejich fanoušek?

   Smazat
  4. Já také nevidím důvod, proč by socani nemohli zmizet z politické scény. ČSSD nás obelhává, protože její politika není levicová v prospěch lidí. Socani vždy byli zrádcové i se svýma žlutýma odbory a lezli do zadnice vykořisťovatelům. Byli zrádcové v 19. st., podporovali vznik 1. svět. války a kapitalismus za 1. čs. republiky. S ohledem na zrady a kolaboraci s kapitalisty komunisté správně odstavili po r. 1948 socany od žlabů!!! Socany pak buď vstoupili do KSČ nebo kolaborovali s komunisty přes Národní front!

   Smazat
  5. (21:41)
   Snad proboha od toho hovádka (21:32), co tu jen provokuje, opravdu nečekáte odpověď?! Nebo mají podle Vás takoví Majevští snad spoluurčovat obsah a úroveň diskuse na DR? Už takhle tu zabírají nejméně 90% místa.
   Malý Bobeš

   Smazat
 8. Bohuš se už naprosto znemožnil a je nevolitelný.Stejně dopadn i ta jeho klida v CSSD, ti slušní přejdou někam jinam, nebo se na politiku za takových podmínek zcela vykašlou. Zeman má pravdu, Bohuš se už postaral o likvidaci své strany.

  OdpovědětSmazat
 9. Bohuš se už zcela znemožnil a jako předseda parlamentní strany vede tuto stranu do pekel. Přitom tato vláda, podle výsledků hospodaření, nejlepší vláda od r.1994 na tohoto předsedu vlády pracuje a on není ani schopen její výsledky prodat. Každý charakterní partajník, by požádal vedení své strany, aby mu pomohlo dovézt tuto vládu do řádných voleb a zároveň by požádal o uvolnění z funkce předsedy strany. To by byl čin hodný velkého politika, od takového " přizdi kakánka " to však nemůžete čekat, to by mu patrně jeho manželka udělala doma " ITÁLII "

  OdpovědětSmazat
 10. Článek byl napsán velice zaujatě s pokročilou politickou slepotou. Všechny činy p. Hermana byly náležitě vládou a nejvyššími ústavními činiteli vybalancovány a odsouzeny. Správné pochopení a vysvětlení by již mělo byt vodítkem pro voliče a také pro příští koalice.

  OdpovědětSmazat
 11. Sobotka je holt figura, která socdem zbyla poté, co se zbavila těch, co se dopouštěli vlastních myšlenek (Zeman, Paroubek, Rath...). I když jsem proti nim měl spoustu výhrad (i dost zásadních), nelze jim tuto vlastnost upřít. Ale z podržtašky, která se vlastní myšlenky nedopustí ani náhodou a jen se snaží se ve funkci udržet za každou cenu, nikdy politik se státnickým myšlením a rozhledem nebude. Teď se zdá, že se bude lísat znovu k Zemanovi, neboť prohlásil, že by před Horáčkem preferoval Zemana. Holt vidí, že vsadil na chcíplého koně (Clintonová) a musí se snažit si to prostřednictvím M.Z. u strýčka Sama zase vypíglovat.

  OdpovědětSmazat
 12. Sobotka funguje jako slušný úředník a dokonalý okecávač. Jako politik je totální katastrofa. Nejen že není schopen brát v úvahu potřeby státu, ale nemá ani tolik rozumu, aby viděl následky podpory natvrdlého exota jako Dienstbier.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sociální demokrat v ČSSD - to je opravdu exot.
   A kdyby nebyl "natvrdlý", vadil by nejspíš ještě víc.
   Malý Bobeš

   Smazat
 13. Ze Sobotky do nedele, inteligent se Vohne a Politik se posere. /Terazky som s Trumpom/.
  Zo vladnej Salase u nas , to tak. Ne inako. Vyzera.
  Pudu podojit kozu. Musim se ale , vohlidnout a vohlidat!!
  Jinak mi jinej SouSalasnik vrazi kudlicku do vrecka.!!
  Na to bacha...
  Jo dam si ... Slivku na kuraz.Teraz.
  A co to hovaram za kokotyny...Som z toho Somarom.
  Co to hovaram, som z toho cely ozraty. Jako prasa u rasa....
  Somarom uz som bol !! Terazky som Politickom @ Com.CZ.
  Vrazi mi , co ? Vrecko do Chrbata.!!! Tak spravne.
  O tom napisam presidentu,, za vse odpovieda.
  T e r a z k y.
  A budu presidentom co neviedet...

  OdpovědětSmazat
 14. Bohouš už dosobotkoval, to je snad každému jasné. Tento vlezprdelka nemůže už nic a nikdy v politice dokázat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.