Reklama

.

.

pondělí 7. listopadu 2016

Spisovatel Vondruška: Společnost nerozdělují ti s legitimním mandátem, ale ti, kteří neustále a za každou cenu hlásají názory, s nimiž ve volbách prohráli. A nejspíše prohrají znovu. A jistý textař, který na Staromáku prozřel...

rozhovor s Vlastimilem Vondruškou
7. 11. 2016  ParlamentníListy

Půl roku psal spisovatel a historik Vlastimil Vondruška pro ParlamentníListy.cz týden co týden své postřehy k tomu, co se kolem nás děje. Teď, když se na nějakou dobu musí odmlčet, protože začíná psát pátý díl Husitské epopeje, přiznává, že díky svým glosám a následným reakcím čtenářů si udělal malou sondu do naší národní duše, do politické vyspělosti a korektnosti. Musí však konstatovat, že to nebyl vždycky veselý pohled.

Půl roku jsem každou neděli psal pro ParlamentníListy.cz své poznámky k tomu, co se kolem nás děje. Teď se na nějakou dobu odmlčím, protože začínám psát pátý díl Husitské epopeje a chci mít na psaní klid, neboť tahle románová řada je z mé literární tvorby rozhodně nejnáročnější. A když už svou práci nedělají odpovědně politici, neměli bychom být stejní jako oni. Pokud totiž napíšete špatně zákon, můžete ho donekonečna novelizovat a svádět chyby na opozici. Pokud napíšete špatně román, nic novelizovat nelze a odpovědnost je jen na autorovi.

Půl roku je dlouhá doba a pro mne bylo psaní postřehů velice zajímavé, protože jsem si mohl prostřednictvím reakcí čtenářů udělat malou sondu do naší národní duše, do politické vyspělosti a korektnosti. Musím říci, že to nebyl vždycky veselý pohled. Mýlit se může každý, autor i komentátor, nicméně omyly druhých bychom měli vyvracet argumenty a nikoli hrubostmi. Přiznám se, že primitivní arogance některých příspěvků však byla spíše k pousmání než k pláči. Tak u článku o marnosti Senátu jsem se dozvěděl, že na mne čtenář plive, protože Senát jsem založil spolu s Havlem a teď křičím. O perlách, které někdy vyšperkovaly diskusi k problémům migrace a vlastenectví, se raději ani nezmiňuji.
 
 
Pouze Česká televize a aktivisté ani po roce dikci k uprchlíkům nezměnili

Každého na druhou stranu samozřejmě potěší souhlasné názory. V mém případě ovšem nikoli z prosté autorské ješitnosti, tou rozhodně netrpím, ale proto, že je hodně lidí, kteří vidí svět podobně jako já. V tom je naděje, že se věci začnou měnit k lepšímu. Ostatně, když jsem před více než rokem vstoupil do mediálního prostoru článkem „Špatně mne vychovali, aneb o vlastenectví a vlastizradě“, rozhodně jsem to nedělal pro slávu. To bylo v době, kdy si skoro nikdo netroufl říci křivé slovo o těch chudácích, kteří k nám prchají a musíme jim dát nový domov a s otevřenou náručí je přivinout na hruď. A kdo si to nemyslí, je netvor a všichni by ho měli poplivat. Alespoň tak to prezentovala Česká televize, aktivisti a ti novináři, kteří ochotně přisluhují vladařům. Srovnejte, jak se za rok dikce změnila (s výjimkou České televize a aktivistů, samozřejmě).

V románech se vždycky snažím respektovat zásadu, jakou má umění od nejstarších časů - dávat lidem naději a víru v život. A stejně tak se snažím ve svých úvahách hledat analogie v historii, abychom si uvědomili, že není katastrofa, pokud nás něco ohrožuje, ale katastrofou je, pokud nic nepodnikneme. Pokud se nezačneme o svou svobodu a budoucnost sami rvát, pokud složíme ruce do klína a budeme jako ovce čekat, až to někdo za nás zařídí. Nezařídí. Každý člověk má osud ve svých rukách, my, muslimové, pravoslavní Rusové, budhističtí i ateističtí Číňani, globální Američani i hladovějící Afričané. Ale zvítězí ten, kdo ví, co chce a kdo to umí prosadit. Láska a pravda totiž v dějinách nikdy nezvítězila a nezvítězí!
 
 
Jistý textař prozřel, že bez něj přijdeme na buben, a obětuje se pro nás

Občas dostávám od některých čtenářů výzvy, abych vstoupil do politiky, a poté, co začali kandidaturu na prezidenta ohlašovat zájemci, nad jejichž jmény se mnoho rozumných lidí otřáslo hrůzou, kohosi napadlo, abych taky kandidoval. Pár nominací jsem už získal a nesmírně si té důvěry vážím. Ale ten nápad nepovažuji za správný a rozhodně do politiky nevstoupím. Na rozdíl od některých osobností to ovšem myslím vážně a určitě nebudu jako jistý textař, který nás nechával napjaté, protože stále nevěděl, až před několika dny na Staroměstském náměstí prozřel, že bez něj přijdeme na politický buben a rozhodl se pro nás obětovat.

Politika je řemeslo jako každé jiné, a stejně jako nelze na stará kolena začít s živností, o níž nemáte vůbec žádné ponětí, platí to i v politice. Politika je řemeslo podivné, rozhodně ne zrovna čestné, vyžaduje schopnost intrikovat, neříkat celou pravdu, hledat kompromisy navzdory zdravému rozumu a vlastní cti, více mluvit než doopravdy dělat. To vše k tomu řemeslu patří, a není to nic pejorativního, protože čistá politika neexistuje a je naivní představa, že by se tak někdo mohl jako politik chovat. Za národní zájmy se rozhodně bít budu, ale ne jako politik, protože účast ve vládě nebo práce zákonodárného sboru určitě není jediná možnost, jak se podílet na chodu věcí veřejných. K němu přece patří rovněž prezentace myšlenek. Vědět a rozumět, to je pro naši budoucnost to nejdůležitější. A je na nás donutit politiky, aby jednali podle našich představ a potřeb, a ne aby si vyřizovali své soukromé účty a kšeftíky.


Problémem je arogance politických elit a na ně přisátých médií i umělců

Při psaní komentářů jsem se dotkl mnohých neduhů dneška, ale pokud bych měl jeden vyzdvihnout jako kardinální, pak to nebude migrační vlna, nebude to zápas o národní hodnoty, nebude to ani impotence Evropské unie, to vše jsou až následky.

Za hlavní problém považuji aroganci politických elit a na ně přisátých médií, aktivistů, umělců a rozmanitých nýmandů. Už dávno neplatí, že hlas lidu je hlasem božím. Pokud si troufnou evropské i naše politické špičky tvrdit, že je lid hloupý, protože se mu nelíbí, co jeho vrchnost dělá, pak jsme přesně v té situaci, kdy se blíží katastrofa.   .... .... .... ....  (dokončení textu zde)

11 komentářů :

 1. Škoda, že pan Vondruška nechce kandidovat na žádný politický post. Dovedu si ho totiž docela dobře představit jako prezidenta republiky. Ale chápu ho. Dávat se do boje s takovou špínou, jakou je SÁZKAŘ, NARCIS, PLAVEC a všichni ti další spolupracovníci StB, na to nemá každý žaludek. A jestliže je pražská kavárna synonymem zkrachovalé takzvané "kulturní fronty", nejsou všichni spisovatelé, umělci, herci,členy tohoto odporného spolku. Pražská kavárna je odkladiště lidské spodiny v těsném spojení s neziskovkami a ukřivděnými příznivci nedoučeného rakouského hajného Kódla.
  Ale dokud máme mezi sebou čestné lidi, jako je pan Vondruška, není ještě pořád tak zle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobře dělá pan Vondruška, že se drží stranou. Takhle možná každý uznává, že je to chytrý a vzdělaný člověk, ale sotva by vkročil do politiky, ti samí lidi by mu nadávali, uráželi by ho, a házeli by mu klacky pod nohy. Co je platno Zemanovi, že byl občany svobodně zvolen? Media si z něj udělaly fackovacího panáka, denně je s nějakým stupidním provokačním článkem předhazován sprostému davu, a když člověk čte diskuzní sračky těch sprostých hyen, ty oplzlé nadávky, perverzní vejžblechty, které by si jinak nedovolily ani k poslednímu Gejzovi - vidím, jaká je tady špína, a to nejen politická, ale hlavně občanská.Samej tupec, podrazák, sprosťák, psychopat, a všechno se to slejzá na diskuzích. Sprostě urážet hlavu státu už je na pováženou kdekoliv, ale tady v ČR to media ještě podněcují. Tak proč by se do něčeho takového kdokoliv rozumný a inteligentní cpal?

   Vymazat
 2. dobre napsano cetl jsem to cele na pl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem to četl na PL, napsáno samozřejmě, jako vždy, perfektně. Díky za to, že jsou mezi námi lidé, kteří mají mozek v pořádku.

   Vymazat
 3. tady panove a damy tohle by jste si mely precist:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Muslimove-prijdou-Bojim-se-ze-Cesi-se-nezmuzou-na-odpor-a-jako-narod-skonci-promluvil-general-A-popsal-zazitky-s-Havlem-Zemanem-a-Tvrdikem-460916

  OdpovědětVymazat
 4. ANO, raději osvícený oligarcha s trochou sociálního cítění, než tucty soc.dem a TOP09 politiků, kteří, jsouce poskoky kapitálu mimo líbivé řečnění pro občany zatím nevykonali nic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koblihář je tak osvícený, že na 28.října utekl se svou rodinou na dovolenou, aby se neušpinil. Teď odmítá výměnu ministrů, tedy se zastává hermana. Vyčleňuje peníze na nelegální imigraci, které také byly utraceny, i když nám vláda tvrdí, že u nás žádní imigranti nejsou. Mluví tak, aby si to s žádným postojem voličů nerozházel. Necháváte se "opít rohlíkem", pokud zůstane u moci, nebo ji ještě upevní, budete trpce litovat své podpory tomuto "vlku v rouše beránčím".
   Dobře si přečtěte, komu svoji přízeň věnujete:
   http://svobodneforum.cz/tajna-analyticka-zprava/

   Vymazat
  2. A.B. je samozřejmě prodloužená ruka SSA. Lidé bděte.

   Vymazat
 5. ...raději osvícený oligarcha ... A jakpak se pozná ten OSOL (Osvícený Oligarcha)? Prozraďte, roztomilý člověče! Definička by nebyla? Nebo příklad? Na Ukrajině je takových několik habadějů, každý má své ozbrojence. Tak proto si A.B. chce vybudovat vlastní ozbrojené celnictvo? AOCS (Andrejkova ozbrojená celní stráž) - to zní !!!

  OdpovědětVymazat
 6. Za hlavní problém dneška považuji existenci tohoto zdegenerovaného společenského systému.

  OdpovědětVymazat
 7. Pan Vondruška to trefil přesně. Hlavním a kardinálním problémem jsou arogantní, naprosto nekompetentní až hloupí, manipulovatelní a veskrze skažení politici, kteří si hrají na jakousi elitu, trpí napoleonským komplexem a přitom jsou uboze servilní k cizí moci a neskutečně nepoučitelní. Bohužel náš tzv. demokratický systém generuje do čela lidi, kteří by neuměli vést ani kozu do chlívku, ale cítí se povolaní k vedení národa a státu. Podle toho to pak vypadá. Moudří a slušní s touto pakáží nechtějí mít nic společného, protože viděli jak pár jiných co to zkusilo mezi tím dopadlo.

  OdpovědětVymazat