Reklama

úterý 1. listopadu 2016

Tři profily Václava Havla

Václav Umlauf 
1.11.2016 E-republika

Dvojí klaka příživníků a pomstychtivců pak vytvořila to, co bychom mohli nazvat "mýtus Václava Havla", který dnes tak či onak zaměstnává média.


Shodou okolností patřím k lidem, kteří s Havlem seděli ve věznici na Borech, pak paralelně s ním dělali samizdat, pak částečně proti němu budovali OF, pak se od něj odloučili v jeho prezidentování, a nakonec jej měli na mysli v době, kdy se odebíral na věčnost. Je jasné, že tak složitá osobnost utvářející české dějiny nemůže být smetena na jednu mediální hromadu. Jednak to nemohou udělat ti, kteří tak či onak parazitují na jeho odkazu. Hlavně a zásadně nikoliv ti nechutní političtí paraziti, kteří s ním dělali ansámbl posledního komediálního dějství na Hradě, a pak šli privatizačně krást fond Trend, či lobbisticky podporovali americké zbrojovky z našeho nikoliv amerického rozpočtu. Ale stejně tak jsou mi odporní ti lidé, kteří na Havla plivou za věci, které sám neudělal a po Rudolfinském projevu v roce 1997 se od nich distancoval ještě jako prezident. Druhá skupina nechce uznat Havlovy zásadní a nepopiratelné zásluhy na demokratizaci Československa (ano, Československa) skrze občanský aktivismus.

 

Tři tváře Václava Havla


První je pro mne zcela klíčová, totiž Havel jako občanský aktivista, který v době tvrdé normalizace píše otevřený dopis prezidentu Husákovi a teoreticky popisuje model po něm nazvaný post-totalitarismus. První Havel-aktivista svobodně žije, píše, organizuje samizdatovou edici Expedice, připravuje Chartu 77 a shání její první signatáře a mluvčí. Z tohoto titulu mluví na prvních mítincích odvážných občanů spontánně zakládajících to, co se později nazvalo Občanské fórum. Druhý Havel-pravdoláskař prezidentuje na Hradě s klakou mnohdy podivných existencí, které se profesionálně přiživují na jeho slávě a pod taktovkou "západních hodnot" provádějí změnu kurzu směrem do vlivové sféry USA. Čech asi nemůže žít jinak než v nějakém velmocenském stádě, takže bylo třeba vyměnit dres. Mnozí na tom kolosálně vydělali, hlavně ti, kteří proti podpisu rozkradli českou ekonomiku, vytvořili legislativu pro tuneláře z řad jednoho procenta vyvolených a úspěšně lobovali pro již zmíněné zbrojní zakázky. Pro tyto aktivisty za všechny české prachy má odkaz Havla zcela specifický charakter, viz současné boje Pražské kavárny. Poslední Havel-poražený je smutný člověk, který pochopil, že divadlo, které se pokoušel režírovat, občas i zcela velikášsky, využili a vytunelovali jiní kmáni, kteří mu lidsky nesahali ani po paty. Rudolfinský projev ale znamenal, že Havel se od této etapy distancoval a kráčel na věčnost se vztyčenou hlavou člověka, který dohlédl svých omylů a uměl je částečně politovat, pokud to jen ve zcela exkluzívní funkci prezidenta-zakladatele vůbec bylo možné. Dvojí klaka příživníků a pomstychtivců pak vytvořila to, co bychom mohli nazvat "mýtus Václava Havla", který dnes tak či onak zaměstnává média.

 

 Havel bez mýtu a dnes


Je dosti trapné, když si jedna klika kolem Pražské kavárny monopolizuje výklad jimi upraveného Havlova mýtu. V jeho jménu chce nechat vládnout mediálně vzbouřenou ulici proti řádně zvolenému prezidentovi, který tento titul dostal díky přímé volbě. Zeman je politik s nejsilnějším mandátem v této zemi, ať si o něm myslí, kdo chce co chce. Pražská kavárna tedy jménem odkazu mytického prezidenta Havla ničí autoritu prezidentského úřadu v této zemi. Havel se z této travestie politiky musí obracet v hrobě. Druhá parta nadávající na "havloidy" a "pravdoláskaře" si nechce uvědomit, že hodnoty, které Havel celý život chránil a s nasazením života hájil, mají univerzální charakter a nejsou jen nástroj momentálního politického boje. Takže se ptejme: Co je v této situaci, zde a nyní, důležitý odkaz Václava Havla?

Za prvé a zásadně, je to založení demokratického Československa jako suverénního a samostatného státu. Tento stát rozdělili dva podřadní politikové Klaus s Mečiarem, protože potřebovali na český či slovenský způsob vytunelovat a zmanipulovat ten či onen kus mocenské državy. Havel je po Masarykovi spoluzakladatelem moderní československé státnosti. Tím je řečeno vše. Zakladatelské činy ve stylu římského ab urbe condita jsou ty, z nichž všichni politicky žijeme, ať už si to přiznáme, nebo ne. Z nich vychází autorita státu, tradice, kterou je nutno uchovávat a občanské religio, které nás s tímto počátkem spojuje. Viz Hana Arendtová a její pojetí tradice v díle Mezi minulostí a budoucností.

Za druhé jde o to, abychom pochopili výzvu doby, kdy nám vládnou podobní neoliberální normalizační pitomci, jako byli za Husáka komunisté. Otevřené dopisy a výzvy dnes píše kde kdo, protože může. Tito mediální komedianti vědí, že příroda a politika má hrůzu z prázdna. Politické vakuum, nyní vytvářené po odchodu generace polistopadových lúzrů a politické lůzy, je třeba opět zaplnit. Proto pražská kavárna vytáhla do boje a na druhé straně se bohužel formuje jen fronta křiklounů. Ti i oni už teď prohráli, protože ani jedno z toho není občanský aktivismus, který v první etapě svého života prosazoval Havel. Kavárna chce režírovat státní divadlo jako druhý Havel-prezident, který byl ovšem zvolen do funkce spontánním plebiscitem a pak mocensky dosazen hnutím OF. Kavárníky-ilumináty nikdo nevolil, do role vyvolených a miláčků dějin se dosadili sami. Nedělají občanský aktivismus, ale bojují o vliv na nominaci prezidenta, který musí jet v proatlantické a v proamerické linii druhého Havla. Druhá skupina občanů politicky vyjící na měsíc vylila dítě i vaničkou. Místo Havla si dosadila nestvůru podle pokřivených představ občanských paralytiků typu "my nic, za všechno může ten Havel". Tato parta jiného typu ulice než kavárníci pak pilně plive na obraz občanského aktivisty, kterému ve svých zmatcích a nesmyslech nesahají ani po paty.

Pro obě party platí, že vláda ulice není lidovláda. A Havel byl demokrat, ale elitní, protože jen elitní demokraté mohou založit československou moderní státnost. A to je štěstí Česko-Slovenska, že stát nezakládala ulice, ale brilantní politická opozice a velké osobnosti. Naopak teď platí, že ta či ona ulice chce všechno to slušné a základní z minula zničit. Takže je to dost smutný obraz. Jak z toho ven, o tom až někdy příště. Musím jít do práce, aktivismus musí počkat.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!Související články:

41 komentářů :

 1. Už jsem docela zvědav, jak Václav Umlauf někdy příště svůj termín "elitní demokraté" rozvede. Očekávám, že se na něj za toto slovní spojení mezitím snese záplava nadávek...
  Vediamo.

  OdpovědětSmazat
 2. Nerozumim tomu "obcanskemu aktivistovi"!!! To jakoze: v dobe, kdy nikdo nemohl byt bez prace a chcipnout proto hlady, jeden nedostudovany nedouk, chodil (pardon, jezdil mercedesem) pracovat do pivovaru a ve zbytku sveho casu poradal na sve chalupe oziracky ...pardon akce uvedomelych antikomunistickych aktivistu? Vlastne oni nerozporovali vladu KSC, jen se na ni chteli podilet ...neco ve stylu: "my na vas nerekneme, jak jste vladli v 50tych letech, kdyz nas za odmenu pustite k lizu." Oba mi dedeckove byli porazeni v tridnim boji, proto pro me byl Havluv politicky sliz vzdycky neprijatelny a moralne velmi poklesly. A o tom, ze je nejaky V.Havel, jsem se dozvedel v listopadu 89, pote co ho klaka jakychsi grazlu, zacala vynaset na post prezidenta. Tak jak je to tedy s tim plebiscitem?!?!?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On ten "občanský aktivismus" možná tenkrát vypadal trochu jinak a) než ho někteří účastníci dnes líčí a b) než ho vidíme po zkušenosti dalších 30-40 let.

   Smazat
  2. Názorná ukázka, jak zblbnout národ. Nikdo z lidu o Havlovi nic nevěděl, pak si nechali vymýt mozky a vítali ho jako prezidenta. A vzpomeňte, jak dopadl Dubček. Sice nebyl nic zvláštního, ovšem moc si přál být prezidentem, no a to se mu nevyplatilo. Na jednom parkovišti ny D1 má pomníček, občas mu tam zapálím svíčku.
   Vodolejka

   Smazat
  3. (Anonymní 1.listopadu 2016 22:56)
   Dobře - jenže z Vašeho příspěvku není jasné, kdo ten národ zblbnul.
   Mně například připadá, že daleko více lidí než kdo jiný zblbnuli Klaus, Ježek, Kočárník a podobní. Havlovi bohužel trvalo zatraceně dlouho než začal chápat, že jim dělá kulisáka. A současně zblbnul sám natolik, že začal věřit roli, kterou mu připisovali ("humanista", "myslitel" a po.) Jeho anglický životopis Keene to výstižně nazval "tragikomedií v šesti obrazech".

   Smazat
  4. Bando vykurvených mamrdů, zase pláčete po té vaší komoušské totalitě?
   Nikdo vás vy kurvy nechtěl, násilím jste si uzurpovali moc, násilím jste ovládali většinu.

   Což se názorně ukázalo v 1. svobodných volbách kde jste získali jen 13% hlasů. Přesně taková byla vaše reálná podpora mezi lidmi.
   Jakým právem jste vy kurvy vládli té drtivé většině 87% obyvatel?

   Smazat
  5. Off topic - rád bych si poslechnul abdigační projev G. Husáka, nevíte někdo, kde a jak by byl k dosažení? Omlouvám se

   Smazat
  6. (Anonymní 1.listopadu 2016 23:09)
   To sedíš na míse a hulákáš do světlíku, ty ubožáku?

   Smazat
  7. 23:20

   Ne ty rudý čuráku. Mluvím a píšu veřejně, otevřeně a bez obav. Protože vy kurvy už díky bohu nevládnete.

   Smazat
  8. Re anonym 23:09
   já jsem se únorem 1948 stal reakcionářem (jestli víte, co to znamenalo) v důsledku postavení rodičů.
   Byl jasem tehdy dost starý, abych pamatoval, že ten převrat měl podobnou, stejnou a někde i větší a možná hlubší podporu než sametka 1989. Podporu, kterou jsem si jako ucho zažil ve fabrice, kde mi ty obyčejné babky od mašiny, žádné členky Strany, hrdě řekli „ty seš nastuzenej, běž k doktoroj, MÁME tady závodního“, jindy „proč nechodíš do NAŠI závodky, vařej tam dobře, voběd za korunu sedumdesát“. Podnikový ředitel, dělnický se říkalo, pokud procházel dílnami, signál zněl „NÁŠ ředitel de...“. To jsem zažil a nebudu psát, jaké byly možnosti, co bylo a jak dostupné, ale řeknu tolik – při poslední "třídně politické prověrce" 1959 jsem byl přeřazen na méně odborně náročnou (kvalifikovanou tehdy) práci. Peníze mi zůstaly. Ani ne po roce jsem si vydupal práci zajímavější. Stačilo věrohodně prohlásit, odejdu jinam, někde mě vezmou. No, nebyli lidi, nebyl zásobník nezaměstnaných. Tak, s tím reakcionářem, což znemožňovalo studovat třeba i při zaměstnání, to skončilo rokem 1965. Byly, z příkazu Strany, sešrotovány “kádrové“ materiály. A tak se docela divím, kolik máme na politické scéně titulovaných z těch dob, kteří pokřikují spolu s kdejakým dodnes neumětelem, jak byli diskriminováni. Lidi, blbne se, koukám, pořád stejně. Rozdíl v důsledcích pro stát a národ ať si ujasní každý sám. Kecálisty neználky, lháře a konjukturalisty nesnáším, ať už jsou z kterékoli líhně. O hlupácích nemluvě. To poslední, mezi mnoha dalšími, platí adresátu. Říkám to bez kurev.

   Smazat
  9. 23:20 všechny předpoklady pro výkon funkce dozorce v koncentráku, vzor zhecovance bez znalosti a etiky

   Smazat
  10. 23:39 - a kdo ty kreténe bezmozáckej asi je čokozmrd Obáma a další bolševici jak v Bílý stodole tak v Bruseli, či Bureš u nás, co? Debile vyypatlanej ...

   Smazat
  11. 0:08 - spíš je to nějakej modrofialovej bulik, bejvalej langrostapáckej důkazokaz nebo tupoljúgenďáckej vejcomet! A dost možná i duhovej havloid s teplofilní buzerantantskou prdelí - ale rozhodně ne nic dobrýho!:)

   Smazat
 3. Proč mám takový neodbytný pocit, že kdyby dnes Havel žil, tak by stál na Staromáku vedle Hermana?
  Při vší úctě, Havla s Masarykem nemůžete srovnávat.
  Masaryk, to je úplně jiná liga. Vznik Československa je vyvrcholením snah mnoha generací Čechů a Slováků. Pád komunistického režimu byla zjednodušeně záležitost dvaceti let normalizace. Při tom nic nového nevzniklo.
  Článek mi vyznívá, jako že základ "Havel" je dobrý, pouze interpretace špatná. Bohužel mám pocit, že toto je jeho další idealizace.
  Zařaďme už Havla mezi lidi, který měl svůj úhel pohledu a který se neshodoval s pocity té části národa, která bere slovanství, Husa, husitství, obrozence, Masaryka, první republiku atd. jako svůj odkaz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano byl by tam s nima ti urvanci jsou jeho pohrobci oni nejsou slovani jsou anglosasove a patrej na zapad ....

   Smazat
  2. (Anonymní 1.listopadu 2016 23:51)
   Článek budí rozpaky. Můj dojem je, že autor vlastně sám k jasnému názoru nedospěl (což mu chválím). Nechce z Havla udělat ikonu - ani positivní ani negativní - a výsledkem je jakási nemastná neslaná "trojice Boží".
   Váš návrh ("zařaďme...") působí sice sympaticky, leč trochu předčasně archivářsky.

   Smazat
  3. Když nebyl Havel 2x za sebou zvolen presidentem a to slovenskými zástupci v parlamentu, tak abdikoval proto, že při nezvolení na třetí pokus, by již neměl nárok na tuto funkci. V době jeho abdikace se proto rozhodlo na jeho přání být presidentem, aby se parlament zbavil Slováků tím, že se republika rozdělí.

   Smazat
 4. Projev v poslanecké sněmovně - leden 1993:
  http://www.psp.cz/eknih/1993ps/stenprot/002schuz/s002006.htm

  OdpovědětSmazat
 5. Československo nerozdělil Klaus s Mečiarem, ti jen dodělali už existující oddělení obou národů. Považuji to za chybu, oslabili jsme se. Jenže Slováci chtěli samostatnost a bránit jim silou by byl naprostý nesmysl. V tom oddělení nebyla žádná logika, jen emoce. Připadá mi to stále jako předprogramovaný psychologický mechanizmus pro rozdělení velké tlupy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opakujete jeden z bludů rozšířených v ČR. Dle průzkumů veřejného mínění ani v jednom národě nepřevažovali zastánci rozdělení. Vinu na Slováky svalují ti Češi, kteří nemají v rozdělení republiky čisté svědomí.
   S oddělením sice jako první vylezli šéfové Slovenskej národnej strany Andel a Móric, to ale většina obou národů brala jako národní folklór ujetých, na odkazu A. Hlinky se přiživujících extrémistů. Vážná situace vznikla, když se toho chopili J. Čarnogurský, J. Kalvoda a další. Podnětem k tomu a motorem dělení byly spory o to, kdo na koho doplácí. Když se pak přidali Klaus a Mečiar, který část svých voličů balamutil slibem referenda o rozdělení, bylo skoro sloveno. Česká s slovenská levice byly bezzubé a nechaly se ukolébat drobnými úspěchy ve FS místo tlaku na referendum. V. Havel, který díky svému renomé mezi lidmi mohl vývoj zvrátit a protagonisty rozdělení zchladit, se boje vzdal, aby si mohl sednout do prezidentského křesla ČR. Poslanci FS, kteří mohli umravnit ČNR a SNR, se začali těšit na posty v avízovaném Senátu a zájmy občanů hodili přes palubu.
   KR

   Smazat
  2. (Anonymní KR 2.listopadu 2016 20:42)
   Havlova abdikace v červenci 1992 patří k jeho největším proviněním. Jeho tehdejší abdikační projev je klasickým příkladem prolhaného oportunismu: http://vaclavhavel.cz/showtrans.php?cat=projevy&val=253_projevy.html&typ=HTML
   Až se někdo bude jednou ptát, co to vlastně byla ta "nepolitická politika", tady ji má v plné kráse....

   Smazat
 6. Vono se to rika Tvrda Normalizace /jako kamen !!1 Au,au/ ,ale kdo nesouhlasil ,bud v klidu odesel nebo byl poslan do zahranicniho raje pro vychodoemigrantske parasity, kteri se pakovali tim ze kriceli proti CSR...A psali stupidni propagandisticke spisky. V kriminalech pak obdrzovali zahranici zbozi , ktere nebylo k dostani ani v TUZEXU...
  Jo normalizace , Umlafujte nas , ale vo zem s nama nebouchejte...
  Jestlize nekdo se nekam cpal ZA KAZDOU a potom cumel jako vul , a zjistil jak byl oblbovan kde kym, tak normalni soudnej clovek , by si rekl. Na to nemam ani schopnosti / jsem opravdu vul/ a ANI ZALUDEK, a to prej chtel furt psat a psat a rychle s presidentsvim /o jak nechutne / ihned prastit. Na misto toho zacal lhat , krast a podvadet a jeste jine AKTIVITY "Äktivistum" tak blizke !!
  UmLaufovani a Havelovani prede mnou a Havelne za mnou , trikrat si s dovoleni odplivnu za sebe...See you later aligator....Pan Buh s nami a zly pryc,utrejch , futral humlauf....

  OdpovědětSmazat
 7. na každeho a na havla obvzlaště plati stale po činech poznate je už jen to jak tlouk lidem do makovic kolektivni vinu a sam kolaboroval s komunisty kteři ho jednohlasně zvolili podle předem vybraneho a nesmrtelneho scenaře ROZDěL A PANUJ

  OdpovědětSmazat
 8. Veškrna byl demokrat jen tam, kde se mu to hodilo.
  Do NATO nás nacpal on a ještě odmítl referendum.
  Zrádce národa.

  OdpovědětSmazat
 9. Myslím, že je autor hodně vzdálen realitě: Kde vidí v Česku demokracii a kde vidí samostatnost Česka. Snad jen se nám může zdát, že za Reichu bylo té demokracie méně, ale to je jen sofistikovaností té současnosti. Tehdy jsme neměli parlament a prezidentem Háchu. Dnes máme parlament - ale k čemu, aby "implementoval" to co nám nařídí Brusel, jinak budeme sankcionováni a pokutováni. My tedy potřebujeme pro to, co nazýváme demokracií a samostatností, jen dobré překladatele bruselských nařízení - a to za Reichu protektorát Böhmen und Mähren měl. Vyhlášky byly na červeném papíře a dvojjazyčně - snad to k vylepšení tzv. demokracie nám dnes chybí. Jo diktatura kapitálu a demokracie, komu s rozumem se zdá, že jsou v obětí?

  OdpovědětSmazat
 10. Pro 23.56. To je právě to. Kdo to celé prožil, může srovnávat. Ti křiklouni, co vidí jen černobíle a vůbec nepřipustí, že před 89 mohlo být také něco dobře, jsou jen ubožáci. A jistě stojí za povšimnutí, že se vyjadřují vždy vulgárně a s velkou arogancí, což považují za důkaz svého intelektu a nadřazenosti.

  OdpovědětSmazat
 11. Problémem té triády "aktivista-pravdoláskař-poražený" je, že vidí Havla jen jako osobnost aktivní, jako osobnost "utvářející české dějiny". Jenže malérem této "složité" osobnosti bylo, že se většinou nechal vláčet a byl nikoli režisérem, za kterého se považoval, nýbrž tragikomickou loutkou. Už proto je naprosto nesmyslné stavět ho na roveň Masarykovi.

  OdpovědětSmazat
 12. Milý pane Umlaufe.
  Jestli jste četl Bibli, patrně jstš si všimnul tvrzení, že král David byl muž podle božího srdce. Možná jste se nad tím zarazil a přemýšlel, v čem byl jiný než ostatní králové. Co vlastně udělal, co žádný jiný král neudělal. Pomohu Vám. Cítil se být natolik jedním ze svého lidu, že se radši nechal léta honit jako pes, než aby tím, že se násilím zmocní vlády vyvolal občanskou válku. Ostatně to i vyznal, když mu elitářka Míkol vytýkala, že před truhlou Hospodinovou trsal s rouchem na půl žerdi.
  Proč to píšu: Nebylo možné přehlédnout, že registrovaní disidenti - tedy ta část disidentů, kterým napřed dělala reklamu Svobodná Evropa a pak sdělovací prostředky - jsou vnitřně oddělení od "sprostých poddaných". Myslel jsem si, že je to proto, že je Státní bezpečnost od společnosti oddělila. Neměl jsem pravdu. Je to ve vás jako v koze.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (J. Hruška)
   Varovat před elitářstvím - notabene ve chvíli, kdy po SKUTEČNÝCH elitách není ani vidu ani slechu - je v pořádku.
   Jenže Váš způsob bohužel zůstává na úrovni paušálního kádrování (nebo je to malé písmeno "ve vás" překlep?).
   Vymezovat se proti "registrovaným disidentům" je dnes úkol asi stejně naléhavý jako vymezovat se proti Vasilu Bilakovi či Gottwaldovi.

   Smazat
  2. No, možná jste si nevšimnul, že je to reakce na článek o Václavu Havlovi - a taky o panu Umlaufovi. Jinak máte samozřejmě pravdu v tom, že skutečné elity u nás nejsou. Tím víc je u nás elit samozvaných, které jsou pokračováním registrovaného disidentství.
   J. Hruška

   Smazat
  3. (J.Hruška)
   Všiml jsem si.
   Podle mne k elitářům bytostně patří "buržoasní jájínek" Václav Havel, ale ne učitel a kněz Václav Umlauf. Bylo by ovšem fajn, kdyby Vám na to odpověděl on. (Vysvětlení výrazu "elitní demokrat" by mě velice zajímalo, jak už jsem zmínil nahoře).

   "Samozvané elity" je dost nešťastné slovní spojení, přinejmenším proto, že připomíná "slavný" článek "Ztroskotanci a samozvanci" v Rudém právu:
   http://www.sds.cz/view.php?cisloclanku=2005032802)

   To, nač jsem chtěl před chvílí upozornit, je skutečnost, že mezi "registrovanými disidenty" byli - věřte nevěřte - jak "sprostí poddaní", tak elitáři, ale i skutečná elita: namátkou Jiří Hájek nebo František Kriegel.
   -- V očích ÚV KSČ, a zdá se že i ve Vašich(?), to ale všechno sakumprásk byli jen "samozvanci".

   Smazat
 13. Kdyby tak vládl v Rusku, byl by západní propagandou označován za kult osobnosti. To se to panečku disidentovalo , když neměl děti, když na západě hráli ty jeho přihlouplé hry oslavující šmelináře a opilce

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jen proto aby mu sem mohli posílat valuty, proto mohl jezdit do práce mercedesem.

   Smazat
  2. Snad by pan Umlauf pro Uplnost mohl dodat ze FunkciChtivec Havel byl Predsedou Nekomunistickych Spisovatelu v ciste Komunistickem /a proto byl po vsech Strankach take Schvalen !!/rezimu...

   Smazat
 14. Autor busty musel Havla zřejmě nenávidět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..anebo ho viděl skutečného,ale těm ostatním "romantikům kapitálismusu" se líbil a připadal krásnej,proto se jim teď jeví odpudivej...

   Smazat
  2. Pane Umlaufe, nevím, kolik je vám let a kdo jste, ale podle jména asi nebudete čistě slovanského původu. Platí také, že Nomen - Omen. Ve slovníku jsem našel, že umlauf znamená něco jako oběžník.Ale nechci vás nijak ponižovat. Jste to, co jste. Říká se také, že člověk je fyzicky to , co jí a psychicky to, na co myslí. Takže k věci - pokud chcete tady relativizovat zločiny největšího zločince v českých dějinách - Václava Hajzla, tak raději mlčte a už tady nelezte, protože jste nic nepochopil nebo jste placený provokatér, apod. Na vaše bezpohlavní kecy opravdu dnes již není nikdo zvědavý. Je nás hodně, kteří si vše dobře pamatují a navíc na internetu lze lehce dohledat spoustu informací, takže překrucovat fakta raději už nezkoušejte.

   Smazat
  3. (Anonymní 2.listopadu 2016 16:38)
   Nevím kolik je Vám let a jestli jste slovanského původu. Na to, abych poznal, že jste nejen provokatér, ale i úplný blb, slovník nepotřebuji.
   S pozdravem
   FV

   Smazat
 15. Tedy já si myslel, že dnes je každému člověku vybavenému alespoň jednou funkční mozkovou buňkou, že ty Havlovo "hodnoty" byly, jsou a už navždy budou VETEŠ A ŠUNT.
  Mimo jiné i díky stále stejným xichtům ze sekty Pražská kavárna alias adoranté velkého VH.

  OdpovědětSmazat
 16. VĚDOMÉ, ČI NEVĚDOMÉ LŽI?.
  1. Havel nezaložil samostatný a svrchovaný stát Československo. Na tom měli zásluhu jiní dávno před ním. Bohužel právě oni svými nesplněnými sliby položili rovněž nenapravitelné základy jeho pozdějšího rozpadu.
  2. Havel se naopak svým diletantským chováním jako prezident velice vlivně podílel na jeho rozpadu. Hlavními politickými exoty rozpadu totiž byli Pithart a Burešová. Když Mečiar předložil poněkud neortodoxní návrh na společný stát, tak se mu z výšin své rádoby státnické funkce a s pýchou právně vzdělaných lidí vysmáli, že takový útvar učebnice ústavního práva neznají. Zachovali se jako typičtí nedemokraté, protože debatu o návrhu s arogancí sobě vlastní, odmítli. Kdyby je tehdy Havel postavil do latě, možná že jsme měli ještě dneska společný stát.
  3. ČSFR nerozdělili žádní podřadní politici. Naopak ti oba byli politiky par excellence, protože stát rozdělili elegantně a naprosto bez ztráty kytičky oproti jiným dělením v dějinách a světě. Doslova učebnicově vzorově.
  4. Je prokazatelným nesmyslem, že Havel nasazoval svým občanským aktivismem život za jakési hodnoty, které jsou universálně platné. V té době se už za přesvědčení nepopravovalo. Komunisté byli už sebejistí, bohužel neoprávněně.
  5. Autorem prezentované hodnoty nejsou universálně platné ani v kultuře Západu, nadtož na celém světě. Především Západ je ve svých dějinách pregnantně nedodržoval, nedodržuje a dodržovat nebude. Pro jeho mocnáře je, byla a bude jakási státnost, nadtož občansky „posvátná“, vždycky jenom k smíchu, maximálně někdy k zakrytí násilného prosazování svých zájmů. Stačí jen vzpomenout kolonialismus a řádně vyhodnocovat současné globalizační triky.
  6. Pan Umlauf se závěrem textu přiklání k jakési elitářské demokracii. Alespoň tvrzením, že demokracii elita zakládá. Rozebrat tuto tezi je na dlouhý text. Jen se tady zmíním o jiné tezi. Elitářství, ať je zakrýváno jakoukoliv vznešenou myšlenkou, třeba samotného dalajlámy, je v jakémkoliv případě a za jakýchkoliv okolností, jedním zr základních fubdamentů každého fašismu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.