Reklama

.

.

čtvrtek 24. listopadu 2016

Turecko žádá revizi hranic v Evropě

24.11.2016  PodSmetákem

Recep Erdogan během konference o nové strategii národní bezpečnosti Turecka přišel s prohlášením, že je na čase přehodnotit dohodu z Lausanne z roku 1923. Tento dokument garantuje egejské ostrovy ve prospěch Řecka, stejně jako hranici s Bulharskem. Na evropské straně to vyvolalo vlnu zděšení.


Země Balkánského poloostrova sdílí nyní strach z budoucnosti, jelikož dosavadní politika zemí Evropské unie či NATO v tomto regionu velké naděje na jistotu nevzbuzuje. Turecko se po nepovedeném puči stalo definitivně diktaturou, která bez rozpaků masakruje opozici vnitřní a bez zaváhání útočí na území sousedních zemí. Sebevědomí Erdogana roste každým dnem. Unijní politika se vůči státu, který dlouhodobě porušuje všechna civilizační pravidla, stále více ohýbá do poklony, která jejím členským zemím u Bosforu velké naděje nedává.

„Budoucnost se musí plánovat na základě pečlivého čtení minulosti“, řekl Erdogan. „Turecko vybuduje větší stát, než je nyní s pomocí Alláha“. Říká též, že „Lausannské dohody nejsou posvátný text.“

Erdoganovy projevy rozdmýchávají velkoosmanské nostalgie celkem pravidelně, naposledy přišel s nápadem přebudovat chrám svaté Sofie (nyní muzeum) opět v mešitu a soustředit kolem ní muslimy z celého světa. Útok na mírovou smlouvu z Lausanne jde však ještě dále, je zpochybnění architektury celého regionu. Erdogan byl zcela konkrétní, dokonce v číslech, mluvil o třech milionech čtverečných kilometrů, které „byly odňaty a někteří pak ještě našli důvod k hrdosti.

Jak ukazuje osud Kurdů (nejen) v aktuálním syrském konfliktu, mocnosti bez zaváhání obětují své spojence, pokud to pro ně tak bude pohodlnější. Jediní, kdo jsou si v tuto chvíli proti Turkům jistí, zůstávají Arméni. Rusové tam po střetech v Náhorním Karabachu letos nechali své lidi a dali jasně najevo, že Arménie i Ázerbájdžán jsou stále místy ruského zájmu. Stejně tak existuje červená linie, kam se Ankara může pustit na jih v boji proti IS, respektive Kurdům. Ale ostrovy v Egejském moři či jižní Bulharsko? Jaký z článků Severoatlantické smlouvy aktivovat, pokud se do sebe pustí členské státy? Aktuálně jsou na tom evropské státy vojensky tak, že by Turky zastavily nejdřív u Vídně a to za předpokladu, že se obětují Srbové. Ale udělají to podruhé?

(stv)

Zdroj: http://www.dnes.bg/world/2016/11/23/s-pogled-v-istoriiata-erdogan-ospori-lozanskiia-dogovor.323310

35 komentářů :

 1. Mám takový pocit, že se turecká hra Američanům tak nějak nepovedla. Ostatně jako všechno v poslední době.
  Mimochodem, co na to říkají naši trollové, zastánci NATO?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Generál Pavel osedlá koně a natře jim prdel.

   Vymazat
  2. Hricáku,ty hňupe,co ty víš o USA plánech.Až otevře Turek hranice a nebude to dlouho trvat,tak ty budeš první kvičet,že jeto práce CIA.Jen vůl tvého ražení může napsat podobnou blbost.Pravdou je,že na NR je takovejch vemen většina.

   Vymazat
  3. 19:09 Však sem dobře zapadáš:o)))

   Vymazat
  4. Když ničemu nerozumíš a právě to tě nejvíc žere, tak co sem lezeš, smrade 19:09? Odprejskni.

   Vymazat
  5. Á hričák má kámoše,to jsem netušil ale kloním se k názoru,že to psal on sám

   Vymazat
  6. Trolíček 19:09 a 20:25 Žeby si nám objasnil, čia že je to zbabraná práca? Hádam nie Rusov, ktorí nie sú členmi NATO? Žeby naozaj amíkov, ktorí dodrbali celý región, stvorili Erdogana a teraz nevedia, čo s jeho ambíciami? Tak čo, trolíček, napíšeš aj niečo k veci, alebo tvoja mzda stačí akurát tak na pár urážok a na fet?

   Vymazat
  7. Náhodou - 19:09 má s tím hričákem recht,
   on je opravdu hňup a ještě k tomu cinknutý...

   Vymazat
  8. 21:13
   Co jiného ti zbývá trolle, než podpořit sám sebe, ve své vlastní hlouposti :-)))

   Vymazat
  9. Pepek Vyskoč je naštvaný:-). Neni prvý so svojím komentom pod článkom:-). Pan Hricák ho nemálosrdne predbehol.

   Vymazat
  10. Kdyby jsi věděl, kolik tady má Hricák kámošů, hodil by sis mašli.

   Vymazat
 2. Až bude potřebovat domluvit Evropě,pustí do Evropy další milion utečenců.Takže se nám vyjasňuje co s těmi utečenci se bude dít,proč sem vlastně a naprosto drze přicházejí.Jak se jinde píše v Bulharsku se jim nelíbí,dokonce zapalují tábor.Jenže naše vláda jen poslouchá a nic nedělá proti,až tady budou,bude pozdě.Buď dojde k okamžité ochraně hranic,nebo rychle odvolat tuto ničemnou vládu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono sa čaká či vyhrá Merkelka a potom sa to celé spustí naplno! Novodobé vydieranie Európy. "Nechceli ste vojnu s Ruskom tak vás zaplavíme utečencami". A predtým nasadili informačnú potopu, takže národy slovanské rozmýšlajte srdcom a nie nad blbými informácia novinárov, hlavne platených šorošom!!!

   Vymazat
 3. Takže,kdo ohrožuje Evropu,Turecko,nebo Rusko.
  Ustoupí Evropa jednou,podruhé už nebude mít kdo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Len hlupák a slepec nevidí čítať, čo sa deje ve EÚ a Turecku.

   Vymazat
  2. Len hlupák a slepec nevidí čítať, čo sa deje ve EÚ a Turecku.

   Vymazat
 4. Jsem pro - Turka za Bospor.

  OdpovědětVymazat
 5. To jsou důsledky ovšem zahraniční politiky EU, která se již zapsala do historie svoji podporou nejen ukrajinského, ale také tureckého nacismu. NATO zůstalo i klidné, když Turecko okupovalo kus Kypru. Je zřejmé, že práva a spravedlnost občanů zemí EU je Bruselu i NATO zcela fuk, že zná jen práva oligarchů a hlavně zbrojařů. Válka, to je pro ně slast, krásná hra jako na počítači, dobrodružství, adrenalin, opojení mocí a pak pohled na haldy mrtvých - kanonenfutru i civilistů je pro ně přímo fascinbujícím zážitkem. Podívejte se na vojenské mluvky v civilu,jak se přímo jakoby vznáší pomyslně po boku Himmlerů a Haydrychů a jak jsou jim i fyzicky podobní, byť zatím bez těch hakošských křížů na krku.
  A podívejte se na podporu Turecka, poskytovanou NATO proti 40 milionům Kurdů, nejpočetnějšímu národu na světě, kterému je i námi upíráno právo na sebeurčení. To jsme demokracie - a my chceme něco vykládat Číňanům o lidských právech??? Stačí se seznámit s podporou, výcvikem a vyzbrojením teroristů v Albánii proti Srbsku, Al Kajdy, Talibanu v Afghanistanu. Kosovo - to je ale předobraz budoucností Západní Evropy, až bude kolonizována dostatečným počtem muslimů. Nevím, zda pak neuvidíme na Staromáku transparenty našich "znalých" občanů s nápisem NEJSME ZÁPAD v naději, že nás ta pohroma mine. Tak partaje - běžte a množte se - blbost nemá hranice, tak toho využijte!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Členské státy NATO už proti sobě regulérně válčily v sedmdesátých letech a nebyl to nikdo jiný, než zase Turci a Řekové. Turci vpadli na Kypr a už se to mazalo vostrejma. Článek 5 byl úplně na hovno, jako celé NATO a to už tehdy.
  Sny o restauraci Osmanské říše se mění ve skutečnost. Velkolepé století je za dveřmi. Řeky a Bulhary čeká druhá Moháč. Všichni jejich věrní spojenci z NATO se na ně vyserou než by riskovali další Velkou vojnu s Turkem a to bude definitivní konec téhle fraškoidní vojensko-zločinné korporace.
  Beztak i Amerika o to přestává mít zájem, protože na tom tratí a FeD nestíhá tisknout.
  Jenom pár parazitoidních papalášů příjde o koryta a budou ledacos vyřvávat do tmy, jinak po tom pes neštěkne.

  OdpovědětVymazat
 7. Turci vždy v minulosti byli dobyvační a vraždili národy Evropy i Afrika a Asie , nedá se jim nic věřit !

  OdpovědětVymazat
 8. Prostě si EU hřála na prsou turecvkého hada! Jak prosté! V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakého hada ?!
   Napřed to byl kamarád, pak byl puč a už to není kamarád...
   EU pozastavila přístupové rozhovory.... a Erdoganovi je to u prdele, neboť v Německu je 6 milionů Turků, Němci si už dávno nasrali do vlastního hnízda...
   Směrem k Erdoganovi dělají ty ! ty! ty! , ale na Turecko si nikdo netroufne, jeho armáda budí respekt a Erdogan má všechny ty bruselské loutky pěkně v hrsti.

   Erdogan je respektovaný Vůdce, stejně jako Putin...

   Souhlasu netřeba.

   Vymazat
  2. Tuecká armáda stojí už 300 let za hovno i přes svoji velikost.
   Osmani prosrali všechno, Řekové byli ve dvacátém až v Ankaře a proserou každou válku znovu.
   Zrovna jako amíci v Afghánu.
   Erdogan má smůlu,doba Osmanské říše a sultánů se nemůže vrátit, zrovna jako se nevrátí Rakousko-Uhersko.

   Vymazat
  3. 22:18 - to si Churchill taky myslel, když poslal armádu na Gallipoli! A taktéž versaillští když smolili Sevréskou dohodu ...

   Vymazat
 9. to je právě pořád ten samý problém
  ryba smrdí od hlavy a když smrdí
  tak pro ni dělaj vždy největší smradi.
  Je tady jedna dlouhodobá varianta,bohužel dlouhodobá:
  čím blbější diktátor
  tím více persekuovaných
  tím více inteligentních odpůrců
  no nic.hlavně že panáci a pipinky mají jasno do které restaurace a který nový koberec.

  OdpovědětVymazat
 10. A je to tady. Již dříve jsem psal, že Erdogan je chorobně posedlý mocí a udělá vše, aby opět probudil myšlenku na znovu vybudování velké Osmanské říše. Dnes už o tom mluví docela otevřeně a vůbec to nezkrývá. Nějak to ti slavní USAci nezvládli. Ono je třeba vzít v potaz, že Turecko má největší armádu z NATO v Evropě. Nedej bože aby se Turek zvedl a vytáhl na Evropu, tak ho horko těžko někdo zastaví a článek 5 bude úplně k hovnu. Nikdo totiž nebude riskovat další světovou válku. Bylo by nejlepší kdyby Turek dostal přez držťku hned teď, aby pochopil, že tkhle to nepůjde. Dále by bylo třeba Turka vyhnat z Evropy za Bospor a zbourat most. Velká mešita Sofia není mešita odjakživa. Původně to byl křesťanský chrám, ale jelikož křesťané tenkrát prohráli vojnu s Turkem, tak se z něj stala mešita.

  OdpovědětVymazat
 11. Erdogan je Turecký produkt a NATO je nám na h...o. Projížděl jsem autem Řecko Turecké hranice a to je zážitek jak z frontové linie. Oba státy jsou v NATO zbrojí jak když se chystají na válku. Však to je hlavní důvod Řeckého dluhu. Dostali je do toho Němci a mám takový pocit, že jim šlo tímto způsobem nějak zabavit ostrovy. Volte SPD.

  OdpovědětVymazat
 12. Dohody je třeba opravdu přehodnotit. Turci, vlastně všichni muslimové jsou v Evropě cizorodý prvek. Je nutné je odsunout za Bospor, Konstantinopoli ustanovit opět hlavním městem Řecka a nad chrámem Hagia Sofia opět vztyčit kříž. Toto je dluh který mají Dohodové mocnosti vůči Evropě téměř celé století.
  Janus

  OdpovědětVymazat
 13. Rusové chtějí Istanbul a Dardanelly. A to se jim dozajista postupně povede.Nebo prokopou jiný průplav, jak je již naplánováno. Byzans jde velmi nahoru a Vatikán jde do kopru.

  OdpovědětVymazat
 14. Můžete bojovat láskou ,papež půjde v čele,doufám. Nebo si vymyslete jinou výmluvu.

  OdpovědětVymazat
 15. Pokuste se darovat další zbraně Kurdům. Nebo se prostě těch vašich zbraní nějak zbavte abyste neměli čím bojovat.

  OdpovědětVymazat
 16. Vyhraje jen ten,kdo bude chtít jen mír,ve volbách,směji se.

  OdpovědětVymazat
 17. Určitě to dopadne jinak než v historii,pokud to "odhodíte",směji se.

  OdpovědětVymazat
 18. Připravte si poslední slova,třeba Mír,směji se.

  OdpovědětVymazat
 19. R. T. Erdogan je velká tlama i zdatný intrikán. Může mít velkolepé sny o osmanské říši, o expanzi do Evropy, ale neměl by on - a ani my - zapomínat na 40 milionů Kurdů, nezlomných bojovníků, které má v zádech, a na miliony tureckých občanů, kteří už nejsou loutkami imánů a demagogů, ale evropskými občany, kteří umějí demonstrovat za svá práva a za své zájmy a představy. Ani na všechny Turky v Německu se nemůže spolehnout, protože část z nich nasákla těmi skutečně pozitivními evropskými hodnotami (nezaměňovat s evropskými hodnotami v pojetí EU). A na jihu má Erdogan Syřany, kteří ho také nemusejí, ať už budou asadovští či jiní.
  I když by Amíci mohli vybabrat s Bulhary a sjednotit své vojenské základy u nich a v Turecku pod jednu správu, s Kurdy nevybabrají. To je hrdý a svébytný národ stejně jako Afghánci, ti se nenechají dlouho vodit za nos a budou pracovat pro svůj cíl. Pokud by Erdogan zabral kus Řecka a Bulharska, tak se mu doma rozšíří počet evropsky, civilizovaně, občansky myslících lidí, a to nejsou jeho příznivci, nebo je bude muset odtud vyhnat. A to už budou jiní uprchlíci než ti současní. A jiným politickým eurobackgroundem - to je velké množství příbuzných a známých po všech státech EU, to už je jiný informační tok než korporátní a státní média, to je i osud eura, řady zahraničních projektů v Řecku a Bulharsku.
  Erdogan může pouštět bubáky, někoho může zastrašit a zlomit, ale on i tito poddajní přilijí tím také vody do kotle, kde se vaří voda na svině. Pokud mu eurotajrdlíci ustoupí, dosáhnou tím toho, že více lidí prohlédne jejich divadlo a o to výraznější a zásadnější bude následný zlom. Pokud EU Erdogana neumravní, bude to konec EU i Erdogana a vyčištění stolu pro seriozní spolupráci prozřelých občanů, národů a států.
  KR

  OdpovědětVymazat