Reklama

úterý 15. listopadu 2016

Vlastimil Vondruška: Naši předkové si nenechali od cizáků poroučet. Předali nám jisté dědictví a je naší povinností tuhle zem chránit, chránit naši svobodu, jazyk i víru....


Blanka Langerová
15.11. 2016
Vyhlášení cen UČS za rok 2016
Unie českých spisovatelů uděluje cenu každoročně od roku 2006.
Při výběru laureátů ceny zohledňuje nejen uměleckou kvalitu jejich díla, ale rovněž jejich morální kvality a společenskou angažovanost.
V letech 2006 – 2008 neslo ocenění název Cena Daniela Strože a Unie českých spisovatelů, od roku 2009 se jmenuje Cena Unie českých spisovatelů.Všem letošním držitelům gratulujeme a těšíme se na jejich příští tvůrčí přínosy.
Ceny UČS 2016:

Petr Vronský – za celoživotní hudební činnost
Gustav Oplustil – za přínos české televizní zábavě
Jaroslava Obermeierová – za celoživotní hereckou práci
Vlastimil Vondruška – za dílo Husitská epopej
Ivan David – za odvážné občanské postoje


Text Vlastimila Vondrušky,český spisovatel a historik při přebírání ceny....

Žijeme ve zvláštní době, neboť mnozí si dnes snad ani neuvědomují, že realita se může odlišovat od snů a iluzí. Proto považuji za důležitou historii, která jediná je mírou jednání společnosti. Kdykoli lidé hledali svou identitu, obraceli se k historii a historickým románům. Proto děkuji za ocenění Unii českých spisovatelů. Ne kvůli sobě, ale beru ji jako podporu myšlenek mého románového cyklu Husitská epopej. Žít ve středověku rozhodně snadné nebylo. Každý se musel umět starat o sebe sám. Musel tedy vše dělat odpovědně a naplno. A stejně jako se naši předkové uměli naplno bavit a hřešili, stejně naplno museli pracovat, aby uživili sebe a svou rodinu, bez sociálních dávek a minimálních mezd. Ale nejen to, oni se museli odpovědně chovat nejen ke své rodině, ale také k této zemi. A pokud ji ohrožovali nepřátelé, vždycky se jim postavili s mečem v ruce, protože dobře věděli, pokud by na jejich území pronikli cizáci, budou tu loupit, zabíjet, budou jim brát jejich víru a svobodu. A protože byli odpovědní, nejednou se stavěli i proti nepřátelům, kteří byli mnohem silnější než oni, ale naši předkové byli ochotni pro tuhle zem umírat. Tenhle vlastenecký étos si dokázali udržet i později, v časech, kdy se téhle zemi už nedařilo příliš dobře, měli jsme cizí panovníky, byla pronásledována naše víra, náš jazyk, byla vyháněna česká inteligence. Navzdory tomu všemu po celé dlouhé generace dokázali naši předkové udržet povědomí o existenci českého národa, chránili jako poklad svůj jazyk, kulturu a víru, a po třech staletích se jim podařilo samostatný stát Čechů, Moravanů a Slezanů obnovit. To je přece něco obdivuhodného. Ale ona to není jen historická událost, která by měla zapadnout v učebnicích, ať chceme nebo ne, je to i naše přítomnost, protože to, co dělali oni, je i naší povinností. Když naši prarodiče obnovovali samostatný stát, nedělali to jen pro sebe, ale jako všichni rodiče, i oni chtěli, aby se jejich děti měly lépe. Dělali to pro nás. Pro nás bojovali a umírali. Byli vlastenci, a i když jsme malé země, naši předkové si nenechali od cizáků poroučet. Předali nám jisté dědictví a je naší povinností tuhle zem chránit, chránit naši svobodu, jazyk i víru. Nejen pro sebe, ale stejně jako naši předkové, je to povinnost vůči našim potomkům.

Text Petr Vronský,dirigent při přebírání ceny

Udělení Ceny Unie českých spisovatelů mě naplnilo velkou radostí. Unie sdružuje umělce, kteří mistrně vládnou slovem, které jak víme, bylo na samém počátku. To hudba je jen ten vánek, který ho přenáší do myslí posluchačů. Však také děti, které se učí poslouchat hudbu, začínají hudbou programní, ve které je její obsah vyjádřen slovem.

Cenu jsem přijal velmi rád a to nejen za sebe. Dirigent jako jedinec totiž slyšet není. Cena tedy patří všem souborům a muzikantům, s kterými jsem kdy pracoval a jenom díky jim jsem mohl realizovat svoje hudební představy, které jsem ale vždy pokorně podřizoval záměrům a přáním skladatele
.
Závěrem střípky myšlenek zakladatele Nové republiky Ivana Davida na slavnostním setkání...
Především bych chtěl poděkovat za ocenění.
Za ocenění, které si nezasloužím - ale přesto je přijímám.
Nevidím v tom rozpor.
Většinu toho co máme, si nezasloužíme, ať v dobrém, či ve zlém.

Dovolte mi epigram Havlíčka Borovského:


„Chceš-li v strachu, v nepokoji žíti, musíš k tomu vtip a rozum míti. Chceš-li dodělat se vezdejšího chleba, bývej hloupý, kde je toho třeba.“


Myslím, že jsem oceněn, za to, že jsem vzdorný, za nekonformitu, odpor, posměch, jízlivost a přípravu potíží, za to, že jsem ten škarohlíd, který vidí chyby tam, kde je třeba vidět úspěchy a zásluhy a jsem nevděčný vůči těm, kteří to s námi zase myslí dobře.

Když slyším nějakou tezi, ihned přemýšlím, proč je tomu právě naopak.
Bavím se na vlastní účet. Nikdo mě k tomu nenutí.

Že jsem byl jediný sebevrah v Zemanově vládě sebevrahů, to jsem pochopil teprve dodatečně .

A tak si musím položit otázku, jestliže jsem oceněn, v jaké zvláštní jsem to dnes společnosti, co je to za zvláštní dobu…?

Blíží se další cyklus. Bývalí vítězové se chodí vztekat na Staroměstské náměstí. Namlouvají si, že je na ně ještě někdo zvědav.Rozhlasu a televizi zase skoro nikdo nevěří.
Dnes vidíme vážné hrozby, lokální i globální. Každý, kdo cítí kouř, musí říci ostatním, že někde něco doutná.
V pondělí jsem napsal, že „oni“ nemají co nabídnout. Dnes říkám druhou polovinu pravdy. Ani my nemáme co nabídnout. Neměli bychom si myslet, že máme odpracováno. Jsme aktivními diváky a komentátory vývoje. Není to dost. Jsme strašně dlužni těm, kteří by se na nás chtěli spoléhat.

Už jsme měli odevzdat projekt a ještě nemáme hotové náčrtky. Když to neodpracujeme, udělá to někdo jiný. Jinak. 

Dnes mám pocit, že jsem na té straně, kde je většina, i když mlčící.
To mě mate a vede k otázce, jestli stojím na té správné, opačné straně.
Uvidíme, co se stane, až většina pochopí, že nemusí být mlčící. Uvidíme, kdo tentokrát mlčící většině vloží šém, kdo ji naprogramuje co má skandovat, jakými symboly se ozdobit a čím a na koho cinkat.

Pak se zase zorientuji

Děkuji! 
Ještě pro doplnění k cenění Ivana Davida...V této souvislosti byl vyzdvižen web Nová republika a jeho tvůrci.Z toho máme samozřejmě radost , ale chápeme to především jako náš závazek vůči Vám čtenářům do budoucna. Držte nám palce , právě chystáme novou tvář Nové republiky, aby se Vám lépe četlo....

21 komentářů :

 1. Výborně, blahopřeji Ivanu Davidovi a nejen za ocenění.

  OdpovědětSmazat
 2. Gratuluji, mám z toho radost, že se Ivan David tak obětuje a nenechá se znechutit, Vlastimil Vondruška je skvělý autor i skvělý Čech.Před takovými lidmi bychm se měli klanět.

  OdpovědětSmazat
 3. Mám obrovskou radost, že mohu pogratulovat panu dirigentovi, Petru Vronskému k získanému ocenění. Měl jsem tu čest hrát v orchestru i pod jeho vedením a musím zdůraznit, že to je báječný muzikant a báječný a výjimečný člověk.Přál bych vám všem čtenářům Nové republiky, abyste to někdy s ním také zažili.

  OdpovědětSmazat
 4. Gratuluji všem oceněným. Pánové David a Vondruška pro mě představují naději, že není vše ztraceno...

  OdpovědětSmazat
 5. Pan Vondruška je asi velmi dobrý vypravěč,odpově-
  dět na jednoduchou otázku však nedokáže.Ale cena
  je právě za vyprávění.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. Vondruška je kvalitní historik a spisovatel, kdežto David je jen šiřitel ruské propagandy a absurdních konspiračních teorií. A v čem spočívá jeho údajná odvaha je pro mne tedy záhadou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musí to být? Ty tvoje neustálé trapárny a výpady? Ukojil ses ty ubožáku? Proč ty neustále lezeš na diskuze, ačkoliv se domníváš, že šíří ruskou propagandu, je pro mne tedy záhadou.

   Smazat
 7. 17:20
  A ty jsi velmi nekvalitní havloidní výplod chorého alkoholika Havla,Chujmere debiloviči!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Davide, zapřemýšlejte, v čem spočívá podstata lidství a jeho bohatství a najdete odpověď na položení základů koncepce projektu. Ale myslím, že ty základy před námi položil již někdo jiný a je neprávem opomíjen, ba zatracován. T

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Říká se pán bůh, pán Ježíš, a pan David.... také je znám z historie David a Goliáš. Koho máte tím oslovením "Davide" na mysli, a jaké je vaše ctěné jméno?

   Smazat
 9. Vondruška for premier !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to byste mu přál hezké věci! Aby na něho všelijací slizouni na různých diskuzích k publicistickým webům plivali, a oplzle mu nadávali? Kdo si chce zachovat osobní čest, musí se ze všech sil vyhýbat politické špíně. Je to platforma jen pro kariéristy, mocichtivce, parazity a špinavce. Kromě demokraticky zvoleného prezidenta samozřejmě.

   Smazat
  2. 19:32- budou-li se čestní vyhýbat politice, budeme mít stále jen "parazity a špinavce ve vládě, kteří i toho prezidenta odstraní!

   Smazat
  3. Je také třeba brát vážně a přemýšlet nad slovy pana Davida. Překotná doba, zvraty a přemety politiků a politických stran dokonale zaskočily kdekoho, nejvíce "politické myslitele"-jsou-li. Bude proto využito právo "rychlejšího" k "přebarvení" politického světa a na jakou barvu. V Evropě to tipuji na "hnědou", kterou může zesvětlit dialog USA-Rusko. Autentickou levici "zlikvidovali" v Bruselu a neokoni v USA. Repase levice, ke které se počítám, bude možná až prohrají národovci ke kterým se také počítám. To ale bude až v novověku, po armagedonu.

   Smazat
 10. Přeji vše nejlepší zasloužile ohodnoceným, věem.

  OdpovědětSmazat
 11. Všem oceněným srdečně gratuluji a panu Vondruškovi přeji, ať ho psaní ještě dlouho baví.

  OdpovědětSmazat
 12. 19:23...Souhlasim ! Jedine ti kdo rozumi dejinam a znaji je, jsou kvalifikovani na nevyssi pozice vlivu.
  Long life to future Prime minister of
  Czech Republic -Vondruska.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 13. Soumrak podnikání. EET je tečka na konci svobodného podnikání.
  "Už se nedá podnikat, nemá to smysl, nejde to." "Končím, letos poslední rok". říká známý, který jezdí i do Holandska a má přehled.

  Read more: http://www.dolezite.sk/99-vyroci-VRSR-bolsevicke-revoluce-v-Rusku-III-ZCRQY0.html?rand=15#f83769#ixzz4Q7Jlqnjk

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:05 Jelikoz jsem zil dlouho v Africe, kde kmen proti kmeni bojovali tisie let. Kde zvirata se vzajemne poziraji non stop - tak jsem prisel k zaveru, ze mezi rokem 1917-1938 v Rusku neslo o ni jineho nez exterminaci Slovanu od potomku Chazaru a ideologie byla pouze zasterka na vrazdeni.
   Bylo to pokracovani kmenove valky 618-960 A.D. slovanskych kmenu proti Chazarske risi.
   Lepsi theorii neznam ! 96 % clenu tehdejsi sovetske vlady nebylo v rukou Slovanu. Stalin byl na spinavou praci a v pozadi vladl Kaganovich.

   V mem presvedceni jsem byl utvrzen GALANTNIM chovanim JAR Army k zajatym Rusum v boji o Angolu.

   Moderni dejiny jsou manipulativni nesmysl a jejich studie je indoktrinace vitezu.

   Vsak ja to jednou vsechno vysvetlim panu Vonduskovi az ho potkam v Praze v restauraci, kde prodavaji svestkove knedliky.

   Take ho obeznamim s tajnymi dejinami Antiky , ktere jsou zatajovany.
   nick honolulu

   Smazat
 14. A dodal bycjh jeste ze nikoho taky neobesovali byli to gentlemeni jako ja honolulu kuku retardet
  ve sluzbe jsem kurva a ve sluzbe jsem furt

  OdpovědětSmazat
 15. To bychom museli vyhodit místodržící z oken vládních budov. Ale ne tak zpackaně jako v případě povstání českých pánů, ale tak jak to provedli pražané konšelům pražským - z oken přímo na na kopí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.