Reklama

středa 9. listopadu 2016

Vzpoura proti 1 %


Zbyněk Fiala 9. 11. 2016    Vaše věc
Drtivé vítězství Donalda Trumpa ve volbách prezidenta Spojených států je překvapením jen pro ty, kdo věřili jednotné mediální masáži a zkresleným volebním průzkumům. Je projevem revolty proti představě, že prospěch společnosti a ekonomiky je totožný s prospěchem horního jednoho procenta, či dokonce pouhé tisíciny s nejvyššími příjmy. Je dědicem hnutí Occupy Wall Street.Další ředitel je u moci, tentokrát ve Spojených státech. Realitní magnát Donald Trump prokázal schopnost proplouvat úskalími nepřátelského prostředí a navyšovat svůj tržní podíl. Neměl za zády bývalého prezidenta, jako předtím George Bush mladší nebo Hillary Clintonová, za kterou nakonec proléval krev i současný prezident Barack Obama. Odvracela se od něj dokonce i jeho vlastní partaj. Na něco tak zůstal sám, na něco měl lidi. Nakonec ředitelsky uspěl, předtím v podnikání, teď v kampani. A na tyto ředitelské schopnosti se začaly zaměřovat první úvahy o tom, jaký asi bude prezidentem.

Moc času na to nebylo. Mírná převaha volebních preferencí Hillary Clintonové, jak ji vykazovala většina průzkumů, se až během prvních volebních hodin měnila v drtivou volební porážku, která zasáhla dokonce i některé státy Středozápadu, někdejší pevnosti Demokratů. Neúspěch Clintonové – a prezidenta Baracka Obamy - je podtržen i vítězstvím Republikánů v obou komorách Kongresu. Spojené státy teď budou jednobarevné, to tu už dlouho nebylo. Na této porážce však má částečně podíl i volební matematika, která koncentrovala voliče Demokratů do volebních obvodů a ve většinovém systému tak snížila dosažitelné počty volebních mandátů.

Ale Trumpovo vítězství není tak jednoduché, nevíme, jak bude prezident s Kongresem ladit. Vítězství samotného Donalda Trumpa je porážkou vedení jeho vlastní strany, která se od něj distancovala. Je porážkou její základní ideologie na principech „volného trhu“ a „růstu“. Je protestem proti proradnosti establishmentu, do kterého nám pomohly nahlédnout Wikileaks. Vynesly sice interní zprávy jen z tábora Clintonové, ale podobně to nepochybně vypadalo u republikánských soupeřů Trumpa v primárkách – před bankéři se slibuje něco jiného než z volebních tribun.

Trump mohl uspět s podstatně nižšími náklady na reklamu a mediální manipulace hlavně díky tomu, že otevřeně vyjadřoval obavy lidí, žijících z běžných pracovních příjmů. Honba největších korporací za nižšími náklady, která vyváží produktivní kapacity do laciného zámoří, odvezla ze země i kvalitní pracovní místa. Další nekalou konkurenci lidí práce představují imigranti, často nelegální.

Nelze věřit politice, která se holedbá hospodářským růstem, ze kterého zbytek Američanů nic nemá. Nelze se nechat uchlácholit statistikami o nízké nezaměstnanosti, když zahrnují i nejisté částečné úvazky, brigády a občasnou práci za minimální mzdy. Mediální mzda čtyřicet let stagnuje. Už nelze akceptovat žádné další výmluvy, proč je to pro „ekonomiku“ výhodné. Pro „ekonomiku“ možná ano, ale pro lidi, kteří ji tvoří, ne.

Většina voličů přijala základní představu Donalda Trumpa, že celý systém je cinknutý a je třeba s tím něco udělat. Přestali brát za bernou minci názory „trhů“ a „analytiků“, kteří varovali proti jeho antiglobalizačním názorům a „příklonu k Rusku“. Ukázalo se, že Demokratická strana pohřbila své šance, když neférovými triky v primárkách vyřadila ze hry Bernieho Sanderse, který oslovoval podobné voličské spektrum jako Trump, ale měl komplexnější představy o řešení v domácí i zahraniční politice.

Co nás čeká s Trumpem? Jeho úvahy o tom, že Spojeným státům se přehnaná obrana spojenců nevyplatí, berme vážně. Neznamená to, že musíme zaplatit víc. Znamená to, že bychom se měli zamyslit nad systémem, který potřebuje vytvářet hrozby, aby se nezadrhly toky peněz k výnosnému průmyslu obrany. Znamená to, že přílišné přichylování k velkému bratru přehlíží obrovská rizika v chování partnera, která nelze z Evropy nijak pokrýt. Evropa by měla začít realističtěji uvažovat o své vlastní obraně, která je něčím jiným než spoluúčastí na cizích výbojích.

Trump se nejvíc lišil od Clintonové ve vztahu k Rusku. Zatímco Clintonová uvažovala o konfliktním řešení, Trump vidí v Putinovi partnera, se kterým se lze dohodnout. Symbolicky tomu napomáhá fakt, že ve chvíli, kdy se v Americe sčítaly hlasy, v daleké Sýrii končila bitva o někdejší největší město Aleppo. Válku tam rozhodla ruská podpora syrské vládě. Zkrachovaly americké pokusy uchovávat ve hře svá želízka v podobě nejrůznějších umírněných teroristů. Mohla by tedy vyhrát skutečná spolupráce obou velmocí v boji proti opravdovému teroru.

Trumpovy názory jsou proměnlivé, ale pravděpodobně neustoupí od odporu k obchodním smlouvám jako je Transpacifické partnerství TPP nebo podobná smlouva s Evropskou unií TTIP. Pokud si chce udržet podporu v průmyslových oblastech kolem Velkých jezer, musí obnovit jejich průmyslový potenciál. Jako podnikateli je mu jasné, komu slouží dogma o volném obchodu. O volném trhu nejnadšeněji mluvívají ti, kdo jej pevně ovládají z pozic monopolu a se skrytou pomocí státu za zády.

Splní Trump slib zdvojnásobení výdajů na obranu? Tomu se věřit nedá, přestože teoreticky by mohl spoléhat na vstřícný Kongres. Těžko může udělat víc, než že slíbí, že jednou … Teď bude muset prokázat, že se vyzná v reálné ekonomice. Končí období nízkých úroků a finanční náklady amerického zadlužení se začnou zvedat. Je možné, že to bude provázeno posilováním dolaru, který by na určitou dobu zátěž zmírnil. Zároveň by však exponoval slabiny vykostěné americké ekonomiky, která doma už skoro nic nevyrábí. Politika návratu průmyslu do země ponese své náklady, a ty by mohly dostat přednost před zájmy jedné mocenské skupiny spojené se zbrojením.

Podobně to může dopadnout s Trumpovými úvahami, že USA odstoupí od globální klimatické dohody. Je to sice federace, kdy tyto dohody sjednává, ale jejich realizace je většinou v kompetenci jednotlivých států Unie. V těchto státech také vznikaly iniciativy, jak uchopit vznikající environmentální průmysl i bez centrální legislativy. Prezident Barack Obama se pokoušel nahradit neochotu Kongresu dekrety, kterými zmocnil federální agenturu EPA, aby hlídala skleníkové plyny z pozic staršího Zákona o čistém vzduchu. To však bylo napadeno Nejvyšším soudem.

Největším odpůrcem ochrany klimatu jsou ropné firmy a fosilní energetika, ale ty jsou oslabeny prudkým poklesem cen. A úměrně tomu narůstá moc jiných zájmových skupin, které pracují na radikální proměně naší civilizace. I tady jsou tedy Trumpovy možnosti omezeny.

Dívejme se na vyhlídku soužití s Trumpem neutrálně. Z Clintonové šla spíše hrůza.

44 komentářů :

 1. "Dívejme se na vyhlídku soužití s Trumpem neutrálně. Z Clintonové šla spíše hrůza."

  Tato závěrečná věta vystihuje naši dnešní situaci více než dokonale.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně. Tu větu si připomínejme, až zase budeme nadávat.
   Jsem zvědavá, co na to naše pseudoelity! Nebude to trochu schizofrenní, ta jejich náklonnost k USSA, kde Trump?
   Vodolejka

   Smazat
  2. "Z Clintonové šla spíše hrůza." - Z jejího bleskově nastavitelného úsměvu tedy rozhodně. A ten její hlas! Hnusnější vyluzuje jen KRVAVÁ MADLA. sck

   Smazat
 2. Zastupuji na Zemi vesmírné civilizace a je mou "povinností" vůči lidstvu sdělit jejich pohled-názor na zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Pokud vím,byl zvolen necelou čtvrtinou všech oprávněných voličů USA a dokonce jen menšinou těchto těch ,kteří se voleb zúčastnili. Konkrétně, jeho protikandidátka Hillary Clinton získala o jedno sto voličských hlasů více ale prohrála nespravedlivým volebním systémem volby prezidenta USA tzv. voliteli. Sorry, ale z těchto dvou důvodů a plně stačí,samozřejmě, vesmírné civilizace nemohou považovat Trumpa za legálního nejvyššího představitele USA. Další věcí je skutečnost události okupace Československa 1968,kdy tento nyní ještě neinaugurovaný prezident USA osobně zištně přijel do Prahy a uzavřel s posledními svobodnými představiteli Československa a na jeho posledním svobodném území smlouvu,která je samozřejmě stále platná. Jejími garanty jsou právě především vesmírné civilizace a já osobně,který byl tehdy přímo u tohoto jednání Trumpa o ní a přímo u jeho podpisu jí,znám tedy Trumpa osobně a i jeho první manželku Ivanu a znám tedy i obsah této smlouvy a svědčím. No,to je skutečně ale příliš málo,že svědčím,mám nesrovnatelně větší funkci.směji se. Takže ,Donalde, poslyš: Pokud vím,Ty budeš tedy,logicky,vesmírnými civilizacemi donucen bránit nynější Česko a Slovensko i za cenu "vlastní smrti",ačkoliv vesmírné civilizace by Tě zemřít nenechaly,bylo by to neefektivní. Zároveň si uvědom,že platnost mezinárodního práva je nezbytná aby nebyla válka,respektive války a i třeba světová a především,samozřejmě. Krym není součástí Ruska,protože skutečně anexe,Krymu Ruskem není v souladu s platným mezinárodním právem a pokud chtějí USA nějakou pozitivní budoucnost,neměly by být nepřáteli vesmírných civilizací vyšší vývojové úrovně,které já tady na Zemi zrovna zastupuji. Zatím zdravím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. .... To bylo "dobrý",směji se zase,... totiž O JEDNO STO TISÍCŮ voličských hlasů získala Hillary Clinton v právě proběhnuvší volbě prezidenta USA více než vítěz této nespravedlivé volby Donald Trump,omlouvám se,že mi vypadlo to jedno slovo.

   Smazat
  2. ..... Vždy se snažíme zlehčit naše sdělení,je to pro vaši lidskou psychiku vhodné.

   Smazat
  3. Žvásty! Hitlery podporovaná kreténskými mimozemšťany Má skoro o milion hlasů míň! - https://media.novinky.cz/988/579884-gallery1-yv3s6.jpg

   Smazat
  4. Krym patří pouze Krymčanům, tak nech zmrde prašivej vodkudsi z chazarský prdele jakýms xindlem vzatej takty jen na nich, ke komu se připojí či nepřipojí!

   Smazat
  5. Prašivý židobolševický útvar zvaný "Československo" vznik nelegálně z vůle světožidáků ve Versailles a po zásluze dvakrát zanikl! Nemá a nikdy nemoh mít ani opodstatnění (neexistence žabožroutským zednářem Briandem vymyšleného "československého národa") ani žádný "svobodně zvolený" představitele! Veškerý akty kolem tohoto produktu mezinárodních židorejdů jsou tedy ze samý podstaty neplatný od samýho počátku! Ať žije národ český v Čechách a v Moravě! Ať žije Sláva a Veliká Rus! - http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/kramarova-ustava-slovanske-rise/

   Smazat
  6. Co byl historickej zmetek ČSR a kde se vzal? - http://berwidbuquoy.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=54681

   Smazat
  7. A jakej vzal právem poprvé svůj konec! (vosol zvuk!) - https://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

   Smazat
  8. Wikipedie,Volby prezidenty USA 2016,upřesněno: D.Trump získal 58.842.289 hlasů, H.Clinton 58.875.708 hlasů a tedy více než Trump. Oprávněných voličů,pokud vím,bylo 240 milionů,přičemž k tomu asi tak šesti milionům občanům USA ve vězení a ještě nějakou dobu po jejich propuštění z vězení bylo volební právo odebráno.

   Smazat
  9. .... Já nevím,koho podporovaly vesmírné civilizace,vím pouze,protože jsem byl jimi vyvíjen a vystudoval jsem jejich vesmírnou školu,Univerzitu, jak pojímají demokracii,přičemž například v USA existuje ,ačkoliv jak je vidět ne tak úplně, ústava demokratická a především je tak pojímána a prosazována. Takže: Tyto prezidentské volby USA 2016 nebyly zcela demokratické,protože zvítězil ten,kdo byl zvolen jen menšinou všech oprávněných voličů USA a ještě navíc získal méně těchto hlasů voličů než poražená H.Clinton. To nelze akceptovat,z pohledu vesmírných civilizací,protože demokracie je JEN vládou,respektive i volbou VĚTŠINY.

   Smazat
  10. .... Co se týče vašich urážek Československa a jeho národů,myslím,že není moudré urážet a i provokovat vaše přímé nepřátele a především ne za situace,kdy jejich spojenci jsou vesmírné civilizace vyšší vývojové úrovně,které mohou kdykoliv vymazat celé Rusko i s jeho obrovským podzemím z mapy světa. Měli byste myslet! Urážíte neefektivně a kontraproduktivně.

   Smazat
  11. Jednomu z kavárenských povalečů 14:53 z toho jeblo a stal se ufounem :-)))

   Smazat
  12. 15:51 - ruský podzemí je pár kreténů debilních tvýho typu s nima se hravě poradí OMON! Co OMON! Pár nasranejch kozáků jim nakopeme řádně prdele! A ty žvásty si nech pro idity jakos sám! když ty kreténe má Trump ve finále 289 volitelů a na mnu uvedeným grafu o jednoho míň, tak ziskem toho posledního nemoh získat ty hovado naráz přes milion voličů! Natož pak ta kráva Hitleriů ... to zas ňákej půračuráckej kreten co studoval s tebou stejnou "univerzitu" něco pomotal dohromady:)) A pak vytáh ruku z nočníku! Radši si ty debilní hovado nastuduj tu Slovanskou ústavu! Budeš z ní zkoušenej na naší univerzitě". Před popravou! :)))))

   Smazat
  13. oprava: idioty (nebo tidity)

   Smazat
  14. Problem je v tom, ze jste nepochopil system Americkych voleb , lec chcete o nekomu neco vysvetlovat. Precti si neco o tom. V Americe se ne bojuje o hlasy , ale elektoraty = coz je zastoupeni sektoru(casti USA), a to ma jista pravidla. Kdyby se jednalo o volby s primym hlasovanim tak mate pravdu, v systemu elektoratu nemate!!!

   Smazat
  15. Podzemím Ruska jsem myslel samozřejmě jeho fyzické podzemní základny a komplexy,navzájem propojené obytné podzemní pevnosti-města především na Sibiři,ve kterých jakoby Putin a jeho nohsledi zjevně už psychicky byli a s myšlenkou na desítky let bezpečného přežívání tam,pokud by svět byl jaderně zničen. Především,vesmírné civilizace by je už nikdy nepustily ven a "pak",směji se,uspořádaly by divadlo,které by je donutilo tam vlézt.

   Smazat
  16. Volby prezidenta USA nejsou přímými volbami ale nechápou to ani sami voliči, nevědí i,že volitelé,které vlastně jen pověřují svými hlasy k volbě toho,koho voliči volí,mohou volit i jinak,respektive opačně a to se v Historii USA stalo už devětkrát. To vylučuje demokracii v USA,respektive ve volbě prezidenta USA. Zároveň USA nemohou být považovány za jeden stát a už vůbec ne za jeden národ. Tento systém prostě připouští plnou nedemokracii a tedy ani Ústava USA nemůže být,logicky,demokratická,respektive jen z části,ačkoliv je tak deklarována oficiálně. Pokud se nezbavíte těchto nesmyslů,budete žít ve lži a především nebudete pojímáni vesmírnými civilizacemi za partnery a za partnery i pro jakékoliv jednání,samozřejmě.

   Smazat
  17. ..... Nicméně,byl jsem už dříve instruován,vesmírnými civilizacemi vyšší vývojové úrovně,které na Zemi stále ještě zastupuji,protože jsem nebyl z této funkce jimi odvolán, že je možné,na rozdíl s Obamou, s Trumpem jako s prezidentem USA jednat. Já mohu jednat a to přímo a jsem ochoten i s jeho třemi dětmi,které mluví dobře česky. Nebylo by to v tomto případě oficiální jednání ale prospěšné pro USA ,pro Česko a Slovensko i pro V4 a všeobecně pro celý svět.

   Smazat
  18. V televizi už něco žvaněj o 59 milionech! Takže voni ještě ani nesečetli hlasy:))) No na našich, arijských zdrojcíh jsem se poptal vo co go - asi tak: Clintonka získala navíc hlasy asi milionu buzků ze západního pobřeží - AIDSem nakažený svoloče, která by za normálncíh okolností skončila v plynu, takže ty hlasy jsou bezcenný - jejich hodnota je záporná ... tudíš Trum naoak o 80 tisíc hlasů vede! Páč jeho volil WASP! Tedy lidé naší rasy! A jen Nadčlověk je smyslem země. Podlidi jako ty xindle z 16:40 patřej pod zem! Tedy do toho skutečného a nikoliv tvou blbou hlavou vybájenýho "podzemí"! Nebo do plynu ...

   Smazat
  19. oprava: zdrojích ... Trump ...

   Smazat
  20. oprava - dodatek: ... buziků ... naopak ....

   Smazat
  21. Asi Vám pomůže,když napíši,že jsem Váš příspěvek četl. Nechci Vám ublížit,proto to nebudu komentovat.

   Smazat
  22. Gramatická chybička tě nedostala? Čeňku pojebanej? Jak by mohla což? Slovo "tudíš " není česky správně! A toho by si skutečný Čech všiml. Ty jsi ale asi jen ten buzek, buzna, buzik nebo jak se to správně česky říká. Ti jsou bez vlasti, a jsou to z podstaty xenofilní rasozrádci. Negři ti jebou občas tu tvou tlamoprdel a tys z toho celej žírnej a vydáváš je za "mimozemšťany"! Tím si tvý podvědomí vytvořilo takovou berličku - odůvodnění jejich i vlastního prasáckýho lidského tvora nedůstojnýho chování. Takže to je ta "univerzita mimozemských civilizací":)))

   Smazat
  23. A páč si buzerant a negrofil, tak je logický že ti nemůže vonět árijskej Slovan! Tam platí - mrtvej buzerant - dobrej buzerant! A nejdál z negrů to tam dotáh Puškinův dědeček!:))) Ale to už je dávno. Dokonce dřív než Rusko zachránilo existenci UA vysláním svýho flotu k břehům Kalifornie na žádost samotnýho Ejbi Lincolna. Jináč by tam tvý negerský řitopichové dodnes sklízeli bavlnu na plantážích v okovech:))) Tak to je fakt "vyspělá civilizace"!

   Smazat
  24. oprava: USA

   Smazat
  25. 15:47 Vaše excelence, vysranče vesmírné civilizace a absolvente vesmírné Univerzity. Vesmírné civilazce udělaly chybu, že vám nedopřály školu základní. Možná byste pak věděl, že za interpunkčními znamenky (tečka, čárka, otazník, vykřičník) se vždy píše mezera. Za vyplnění mezery ve vašem intergalaktickém vzdělání děkovat netřeba.

   Smazat
  26. Píši úmyslně,vědomě tak,aby bylo jasné jak text myslím i "foneticky". Má to svůj dost velký význam,umožňuje to lepší kontakt se čtenářem.

   Smazat
  27. 18:10 Musím vám s politováním oznámit, že se hluboce mýlíte. Čtenáře takto psaný text obtěžuje, "tahá za oči", vyvolává nelibost. A to je vzhledem k závažnosti vašich sdělení nepochybně škoda.

   Smazat
  28. Ten idiot, co sem píše o jakýchsi "Mimozemských civilizacích, je duševně nemocný člověk.
   Jedná se o schizofrenii. Ten člověk se ale neléčí.
   Malér nastane, až mu mimozemšťané našeptají, aby šel podřezat svoji rodinu a nebo svoje sousedy.
   Trep.

   Smazat
 3. Obavam sa, ze republikani v Amerike len dosiahli to, co planovali. Maju v rukach vsetky mocenske nastroje a Trump je sucastou toho 1%, o ktorom sa tu pise. Dnes vsetci placu a kricia v euforii, co dokazali. Ale Killary a Donald su len 2 moznosti rovnakej cesty... Elity si len vymysleli pekny scenar, ako uchvatit moc do svojich ruk ... bude to rovnake, ako bolo s Obamom.. :(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím,že H.Clinton prohrála,protože Američané jsou už zděšeni z mezinárodní a proimigrantské politiky Obamy.

   Smazat
  2. Příliš pesimistické. Tak proč ta pátá kolona v ČR tolik brečí? Zkuste ji uklidnit.

   Smazat
  3. 16:46 Trump je součástí toho 1% svým majetkem, nikoliv způsobem jeho získání a rozšiřování. Trump je budovatel a to je klíčový rozdíl. Proto není s ostatními "elitami" nijak provázán. Porovnejte si Baťu s polistopadovými "podnikateli".

   Smazat
  4. Až na Vaši poslední větu máte samozřejmě pravdu. Pokud ale ještě věříme v demokracii, tak Trump byl jedinou rozumnou cestou. Hitlery by byla katastrofou z mnoha důvodů.

   Trump bude méně držen za koule dosavadními loutkovodiči a proto bude mít víc možností se rozhodovat podle sebe a svého týmu.
   Je to určetě lepší stav, než byl ten dosavadní po několik volebních období a přitom se to jenom zhoršovalo.
   Trump to není jen naivní naděje. Je to racionálně zvolená šance na zachování Ameriky založené no hodnotách.
   A na tomhle vydělá i svět.

   Smazat
  5. 18:29 Poslední věta byla myšlena jako kontrast mezi někým, kdo se samozřejmě snažil zbohatnout, ale měl vizi rozvoje a užitku i pro občany. Naproti tomu polistopadoví podnikatelé a většina amerických elit se snaží jen hromadit majetek, bez ohledu na spoluobčany.

   Smazat
 4. Rozdíl mezi psychopatkou Clintonovou a psychopatem Trumpem je jednak v tom, že Trump není totální magor jako Clintonka, a jednak v tom, že u Clintonky byla brzká světová válka naprostou jistotou.

  Nezáleží na tom, co Trump kdy řekl, říká či bude říkat; jako u každého psychoše nikdy nevíte, jestli chladnokrevně lže, nebo zda výjimečně říká pravdu. Bude záležet jedině na tom, co udělá.

  OdpovědětSmazat
 5. ...A Honolulu se nam vozral jako zralok samou radosti! :-))))) snad se tu nekdy ukaze protoze je mi tu bez nej nak prazdno... Napise nekolik radku a hned tu bude veseleji.
  Honolulu-ozvi se! ))))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-DD
   Taky jsem si říkal kde je, ale Vy jste to nejspíš odhalil :-).

   Smazat
  2. Honolulu psal v jiném vlákně, že odpoledne a večer budou slavit.

   Smazat
  3. No jasně , taky bych slavil a vlastně vždyť i můžu a hned zítra dám v krčmě nějaký šampáňo. Jinak Honolulu pakliže to budeš číst, tak věz, že i díky Tobě jsem neztrácel naději. Blahopřeji

   Smazat
  4. Honolulu sem rad ze ti to vyslo

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.