Reklama

čtvrtek 15. prosince 2016

Bašár Asad mluví jako vítěz – fakty drtí Západ a odsuzuje k zániku západní média. Čtěte jeden z nejpřímějších rozhovorů se syrským prezidentem

Napsal/přeložil: lin
15.12. 2016   Eurasia 24
Syrský prezident Bašár Asad poskytl televizi RT jeden ze svých dosud nejotevřenějších rozhovorů. Hovoří přímočaře, pevně, z pozice vítěze. Odhaluje přímé souvislosti mezi osvobozením Aleppa a aktivizací teroristů u Palmýry a neostýchá se spojovat Západ s Islámským státem. Hovoří také o kooperaci s Ruskem – jak tato spolupráce funguje skutečně, nikoliv v podání západních médií.

Začneme od Aleppa. Poslední boje byly nejtěžšími za šest let války v Sýrii. Ale západní politici a masmédia informují o tomto postupu syrské armády většinou velmi negativně. Co si myslíte – proč? Přijímají snad porážku teroristů u Aleppa jako svou vlastní?
První tři roky války bylo jejich heslem „osvobodit Damašek od provládních sil“. Když utrpěli porážku – přesunuli se na Homs. Když ani tam neuspěli – vrhli se na Aleppo. To se stalo jejich vysokou kartou, se kterou mohli ještě hrát na syrském bitevním poli. Samozřejmě, že teroristi stále ještě zůstávají v některých syrských oblastech – ale Aleppo je naše druhé nejvýznamnější město a porážka teroristů právě zde má ohromný význam politický, vojenský ekonomický a také morální. Porážka teroristů zde představuje, upřímně řečeno, porážku těch, kteří přes ně působí. Takže porážka teroristů v Aleppu představuje porážku těch zemí, které nad teroristy dohlížely a velely jim – zejména jde o USA, ale také o Francii a Velkou Británii.

Takže si myslíte, že to přijímají jako svou porážku?

Přesně tak. Porážka teroristů je pro ně jako jejich vlastní porážka, protože teroristi ve skutečnosti hrají roli jejich vlastních armád na místě. Tyto země nevtrhly do Sýrie přímo, ale udělaly to nepřímo – rukama teroristů. Pokud chceme být nyní realisty, pak se musíme na dnešní situaci dívat přesně takto – bez ohledu na jejich rétoriku.

V jiném problémovém regionu se nachází Palmýra. Nedávno teroristi město znovu obsadili. Nicméně – „ze světa“ není kvůli tomu slyšet žádné rozhořčení. Stejná příčina?


Ano. Kdyby se Palmýra nacházela pod kontrolou vlády, světová veřejnost by vyjadřovala „znepokojení“ nad osudem kulturních památek. Pokud osvobodíme Aleppo od teroristů, uslyšíme z oficiálních míst a médií, jak moc se obávají o osud syrských občanů. Ale nikoho z nich nezajímá, když teroristi vraždí civilisty nebo útočí na Palmyru a ničí přitom kulturní odkaz, náležející nejen Sýrii, ale celému lidstvu. Pokud se zaměříme na čas útoku na Palmýru, uvidíme, že úzce souvisí s tím, co probíhá v Aleppu. Jde o odpověď na postup syrské armády. Teroristi chtěli útokem na Palmýru odlákat vojska z Aleppa a tím zabránit jeho osvobození. Neuspěli.

Říká se, že útok na Palmýru je spojen nejen s událostmi v Aleppu, ale souvisí také se situací v Iráku. Podle dostupných informací koalice, ve které je na sedmdesát zemí světa pod vedením USA, umožnila teroristům z IS opustit Mosul a podpořit tak síly IS v Sýrii. Je to možné?

Nejen možné. Ale to vše jen proto, aby si američtí politici mohli umýt ruce a zbavit se odpovědnosti za útok s tím, že „kvůli útoku irácké armády na Mosul se teroristi IS přesunuli do Sýrie“. Jenže tak to vůbec není. Proč? Protože k Palmýře se teroristi hrnuli v takové síle a s takovými zbraněmi, jakých nikdy dřív nebylo. Rozvinuli svůj útok na frontě dlouhé desítky kilometrů – a takto může útočit pouze skutečná armáda! Toto mohli teroristi udělat pouze za podpory z vnějšku – podpory od jiných zemí. Ne jedné země, ale několika jiných zemí! Měli naprosto jinou výzbroj, než doposud. A k tomu vyzbrojení mohlo dojít pouze v případě, pokud se přes poušť přesunovali pod ochranou „koalice“ USA. Tato by správně měla na teroristy útočit, ale neudělali to. Buď úplně ignorovali přípravu a přesun IS, nebo – a tomu spíše věřím – přesvědčili teroristy jít na Palmýru. A šli z Rakky a Dajr az-Zauru, kam se přesunuli pod záštitou americké „aliance“.

Jak silný je ještě IS?

Je natolik silný, na kolik mu pomáhá „Západ“ a některé síly zde v regionu. Pokud bychom posuzovali IS jako izolovaný případ, pak není vůbec silný, protože nemá přirozenou sociální podporu (obyvatel) – a bez ní žádní teroristé sílu mít nemohou. Jenže oni mají jinou podporu. Peníze, investice do ropných polí, leteckou podporu od amerických „spojenců“. To znamená, že jsou silní tak, jak jsou silní ti, kteří je podporují a řídí.

Státy „Západu“ se nejednou obrátily k Rusku a Íránu, aby vás donutily „zastavit násilí“. Zrovna před nedávnem se o to šest zemí znovu pokusilo – aby byl v Aleppu znovu nastolen režim neútočení.

Ano.

Jak se na to díváte? Vždy v době, kdy vaše armáda dosahuje bojových vítězství, oni volají po režimu příměří.

Přesně. V politice je vždy třeba číst mezi řádky a nebrat řečené doslova. Nemá žádný význam, k čemu oni vyzývají. Ve skutečnosti žádají Rusko, aby zastavilo postup armády na teroristy. To co říkají, je ve skutečnosti: „Zašli jste příliš daleko v tom svém boji s terorismem. Oni nesmějí být poražení. Musíte Syřany donutit, aby zastavili svou armádu. Potřebujeme, aby teroristi přežili, aby byli zachránění.“

A Rusko se nikdy, opravdu nikdy, ani v sovětských dobách, nesnažilo vměšovat se do našich rozhodnutí. Pokud má jiný názor nebo nějaké doporučení, vždy je zakončuje slovy „… ale je to vaše země, takže poměry znáte lépe než my, takže rozhodnutí je na vás, Syřani jste vy a ne my…“. Rusko se vždy drží realismu a úcty k naší suverenitě – a vždy vystupuje na obranu naší suverenity. Nikdy jsme nepocítili nějaký nátlak – a ani nepocítíme. Rusko se tak nechová.

Před pár dny Obama odvolal zákaz na dodávku zbraní pro některé protivládní bojové organizace v Sýrii. Jak se to může, podle vás, odrazit na situaci v Sýrii? Může to nějak teroristy posílit?

Za prvé – nevěříme, že zákaz odvolal v ten den, kdy to vyhlásil. Je docela možné, že zákaz byl sňatý už dříve a nyní se tím vyhlášením jen dodala „legitimnost“. Za druhé – je důležité si uvědomit, kdy tento zákaz odvolal, a bylo to přesně v den, kdy teroristi začali útok na Palmýru. Mezi těmito událostmi je přímá souvislost, takže otázka zní: komu se budou zbraně dodávat? Do čích rukou se zbraně dostanou? Do rukou teroristů z IS a an-Nusry. Snětí zákazu je úzce svázané s útokem na Palmýru a podporou teroristů u Aleppa. Takže úkolem tohoto vyhlášení je zasít ještě větší chaos. USA vždy vytvářejí chaos, aby ho pak mohly řídit. A řízením tohoto chaosu se snaží hrát na různé faktory tohoto chaosu, využívajíc všechny strany konfliktu, vnitřní i vnější.

Nyní k médiím a jejich roli v syrském konfliktu. Prakticky všechny zúčastněné strany se obviňovaly ze smrti civilistů, ale západní média prakticky úplně zamlčovala zvěrstva, které spáchaly protivládní síly. Jakou roli v tom všem hrají média?
Západní média a stejně smýšlející politici „Západu“ především trpí morálním rozkladem. Žádné mravní principy již nemají. Vše, o čem mluví, na co upozorňují a chrlí přes obrazovky – např. lidská práva, osudy civilistů, osudy dětí – je jimi používáno výlučně k dosažení vlastních politických cílů. Jejich úkolem je vzbudit ve společnosti konkrétní emoce, aby společnost souhlasila s vojenským zásahem nebo jiným násilným politickým zásahem. Řeknu to takhle: západní společnost neví vůbec nic o realitě v našem regionu. Ale do určité míry ví, že jim média lžou v zájmu vlastních politických cílů. Proto si nemyslím, že by vládnoucí média nadále mohla podstrkovat světu své příběhy. Z tohoto důvodu právě nyní probíhá válka za jejich přežití. Při všech těch obrovských zkušenostech, při ohromných penězích, politické podpoře a zdrojích jim chybí to nejdůležitější – nemají důvěru společnosti. Ztratili ji. Proto se nyní chovají tak zbaběle. Proto se bojí právě vašeho kanálu. Bojí se každého pravdivého vyjádření, protože odhaluje jejich podvody.

Zdroj: rt.com

19 komentářů :

 1. Tady to vidíme,jak se informuje,vlastně propaguje.
  Na to určitě Chovanec založil ten svůj odbor.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 2. Co bylo dřív, slepice nebo vejce?
  Kdo je původcem západního marasmu, média nebo politici?

  Asad:
  "Západní média a stejně smýšlející politici „Západu“ především trpí morálním rozkladem. Žádné mravní principy již nemají. Vše, o čem mluví, na co upozorňují a chrlí přes obrazovky – např. lidská práva, osudy civilistů, osudy dětí – je jimi používáno výlučně k dosažení vlastních politických cílů. Jejich úkolem je vzbudit ve společnosti konkrétní emoce, aby společnost souhlasila s vojenským zásahem nebo jiným násilným politickým zásahem."

  "Západní společnost ... ví, že jim média lžou v zájmu vlastních politických cílů. Proto si nemyslím, že by vládnoucí média nadále mohla podstrkovat světu své příběhy. Z tohoto důvodu právě nyní probíhá válka za jejich přežití. Při všech těch obrovských zkušenostech, při ohromných penězích, politické podpoře a zdrojích jim chybí to nejdůležitější – nemají důvěru společnosti. Ztratili ji. Proto se nyní chovají tak zbaběle. Proto se bojí právě vašeho kanálu. Bojí se každého pravdivého vyjádření, protože odhaluje jejich podvody."

  Ale, co je to Syrským lidem platné, že jejich prezident do našich trapných kavárníků vidí, jak do bolavé pr*ele, když náš hajzl Sralbotka jejich vrahům posílá náboje.

  Pánu Bohu však zaplať za to, že Rusákům se podařilo se posbírat z post-Jelcinovských sr*ček ještě dostatečně včas.

  Bude to ale ještě na hodně dlouho a vůbec to nebude hezké. Prodejných podržtašek je všude dost a dost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kdo jako mají být ti vrazi? Kurdové? Irácké jednotky? Všichni jako jedni z mála skutečně bojující proti IS?
   Prodejná podržtaška jsi ty. Rusácká.

   Smazat
  2. To je vazeny pane hazeni perel svinim melou debilnosti jez vyplodi jejich male mozecky autisticke vedi naprosto hovno mimo toho co slysi na CT 24 a to j eprepsany hnuj do cestiny ,co vcera vysilalli v juesej dnes lehce pousteji do dutych hlav v Cesku

   Smazat
  3. Tak jsem slyšela IVANA GABÁLA,neuvěřitelného zmrda,kámoše Havla.Zarazilo mně,že je ještě v politice a nikdo o něm nevědě a pak jsem si při zjištění,za jakou stranu kope,musela i já odplivnout!To,co vyblil v ČT S Koblížkovou proti Rusku a Asádovi,bylo neskutečné!A řeknu vám,kdyby člověk dal na ČT,tak má pouze z tohoto pořadu vymytý mozek!Zmrd Gabál se nemohl více zdiskreditovat!Bijte IS hlava nehlava,včetně agresorů z Evropy a USA!Žádná příměří,žádné koridory!Pouze ostře kontrolované provládními vojáky a Rusy a všechny IS a cizákY zaregistrovat,odzbrojit a internovat do jednoho místa.USA SE O NĚ POSTARÁ!Přeji syrskému lidu,aby se co nejdřiůve měli alespoň z části tak,jak před vpádem agresorských vojsk USA!Americký lid by si měl uvědomit,na jakém základě Amerika vznikla,jak se rozvíjela a jak a proč ztrácí na lesku a to už dlouho,od zavraždění Kennedyho.Lidé v USA mají jedinečnou příležitost napravit s Trumpem to,co způsobili jejich chtiví vládci ve světě.

   Smazat
  4. > 1:10
   Kdo ze jsou ti vrazi, co jim Sralbotka posilal naboje ? Ne, to nejsou (jen) Kurdove.

   Ceske naboje se nasly v arzenalech al-Nusra v Aleppo. Ne do samopalu nebo pusek, naboje do houfnic (protitankove, takove mensi rucni delo). Dodali jsme je bianko americanum, kteri s nimi vyzbrojili "teroristy" - nekdo drze lze, ze to je "umirnena opozice" nebo "rebelove".

   Tohle mel na mysli 0:30 , ze Sralbotka posila naboje vrahum Syranu...

   Pak ale nejsou Kurdove jako Kurdove. V Iraku jsou "zli" Kurdove (kteri mimo jine obchodovali s ropou ISIS a vozili ji do Turecka), kteri by nejradsi vyvrazdili ty "hodne" Kurdy v Syrii (kteri proti ISIS bojuji). (A ovsem jsem si vedom, ze nalepkami "zli" a "hodni" jsem to jednak zjednodusil, druhak jsem tomu dal subjektivni hodnoceni, ktere nemusi byt objektivne univerzalni...)

   Ad 6:27, ano, Gabal je zm*d... Sice za tzv. "krestanskou" stranu, ale valci totalne anti-christianity proti soucasne (ortodoxne-) krestanske velmoci...
   A jak videt, ani evidentni (a plne zaslouzene) vulgarity tu na nove republice nevadi, hlavne kdyz clovek nezmini to skutecne jadro problemu...

   Smazat
 3. Charakteristický znak primitivního havloidního válečného štváče-nikdy nezapomene ve svých výblitcích plivat na Rusko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Většina havloidních válečných štváčů plivajících na Rusko s neskrytou nenávistí nejsou Češi. Má to historické kořeny.

   Smazat
 4. "Jejich úkolem je vzbudit ve společnosti konkrétní emoce, aby společnost souhlasila s vojenským zásahem nebo jiným násilným politickým zásahem. "
  Jestli se ještě dožiji časů, kdy nám naši "novináři" začnou říkat pravdu, obávám se, že ten okamžik prošvihnu.
  Ale spíš se dožiji doby, kdy budeme muset všechny tyhle lháře povinně podporovat z našich daní, nebo dalšími koncesionářskými poplatky. Protože už dnes ty jejich vymyšlené blitky kupuje stále méně lidí. A kdo by tlumočil tyhle politické kachny, když většina komerčních hlásných trub pochcípá z nedostatku financí?

  OdpovědětSmazat
 5. Situaci ve světě zpřehlední, pokud přijmeme názor, že žádný mezinárodní terorizmus neexistuje, že jde o neoficiální vojenské jednotky konkrétních států.

  Pokud se mluví o syrské protivládní opozici, umírněné opozici, někdy i o demokratické opozici, napadá mne srovnání s našimi komunisty. Pro "pravé demokraty" nejsou ani bezzubí dosti demokratičtí.
  Stali by se demokratickou opozicí po několika letech občanské války vedené třeba svými lidovými milicemi vyzbrojovanými z Číny či Severní Koreje a statisících mrtvých? Byli by pak vláda a prezident zločinci dopouštějícími se genocidy?
  Ve skutečnosti tam umírněná opozice ani neexistuje. Všichni podřezávají stejně. Jen, když jim USA a západ dodávají zbraně, jsou umírnění. Teroristům by přece výzbroj nedávali, že? Až si zbraně rozdělí, už je nerozeznáte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vladimíre, to přirovnání islamistů s komunisty silně kulhá. Nebyl by jiný příklad, věrohodnější a nepřitažený za vlasy?

   Smazat
  2. Souhlasím s 10:10
   Václav

   Smazat
  3. V dnešní rozvrácené době mnoho lidí trpí duševní slepotou.

   Smazat
 6. Rozdíl mezi syrským teroristou a demokratickou opozicí
  http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Rozdíl_mezi_radikálním_a_moderátním_rebelem.png

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://zvedavec.org/komentare/2016/12/7128-skutecny-pribeh-skutecne-nemocnice-a-masakru-v-aleppu.htm

   Smazat
  2. Hrdinné Bílé přilby v akci v Sýrii.
   http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9370-bile-helmy-zapad-pravda-propaganda

   Smazat
 7. Umírněná neumírněná bojují za peníze cizích států proti vlastním lidem . Jsou to zrádci a patří na šibenici.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 8. Umírněná a neumírněná opozice. Dle mého názoru jsou to ozbrojenci, kteří bojují za peníze cizích mocností a jsou využíváni proti právoplatné vládě
  a syrskému lidu. Patří na šibenici.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 9. Ve skutecnosti je to Teroristicka cizinecka legie ..
  Stale plati , ze fasismus je posledni stadium imperialismu a ten pouziva prirozene teror a teroristy.
  Nastolovani mnozstvi fasistickych rezimu na celem svete , Chile, Uruquay, Argentina ,v Africe, v Asii pak je jen dukazemm
  Take pracuji a jsou podporovani hlavnimi Konglomeraty a vrazdi a udrzuji teror v jejich zajmu.
  Usa a zapad pak krici o lidskych pravech , ale bylo to uz prohlednuto. Svet se probudil.
  Kdyz pak mluvi nekdy pravdu ani to se jim neveri.
  Pravda , k tomu je dohnal Putin...ale bez nejakeho valneho usili a premlouvani kohokoliv na svete...
  Rusko tak funguje take jako Pohrebni Ustav imperialismu a terorismu..
  V zajmu uchvatit cely Stredni vychod , coz je opravdu dulezita oblast , pak obetovali sveho dalsiho byvaleho spojence Assada .
  A to se nedela...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.