Reklama

pátek 9. prosince 2016

Dostupný život


Jiří Jírovec
9. 12. 2016
Českou společností obchází strašidlo mající podobu adjektiva "sociální". Žongluje s ním kdekdo. Naposledy ve Sněmovně president, v řeči k rozpočtu. Zmíněné adjektivum je pro politika výhodné, protože implikuje podporu socek, které chtějí mít kousek koláče bez práce. Na socky je snadné útočit - ostatně na chudý lid musí být přísnost, aby nám neztratil tyhle pracovní návyky. Panovníci kdysi chodili v přestrojení mezi lid, aby na vlastní oči viděli, jak se žije v podhradí. Ti současní to nedělají, ostatně ani nemohou, protože kolem sebe potřebují ochranku (to jsou ti chlapíci s předpisově rozepnutými saky).


Nejsem troškař a tak zůstanu na presidentské úrovni. President, stejně jako většina politiků dávno není socialista. Zpapalášovatěli, holoubkové. Přijali hru na opečovávání a mají svoje forejty, kteří je vedou jako nesvéprávné chovance z nějakého ústavu. Sem, ještě kousek dál, židli odsuneme a přisuneme, hůlku podržíme, pero vzít do ruky teď, podpis sem, ne tam, ale o kousek výš, k věnci jít teď, stuhu urovnat teď a zpátky tudy. Hlavně, aby to bylo důstojné (to je jeden z nejpitomějších výroků v české politice, připisovaný Petru Pithartovi).

Protože president již nikdy nesestoupí do podhradí, nemůže dojít k tomu, že bych ho potkal třeba na Vinohradské ulici a vzal do dvou obchodů. Jsou tam mladé prodavačky. Mají dobře, ale opravdu dobře vyvinuté pracovní návyky. Ve škole se patrně nikdy neučily o tom, že kdysi dávno byla (pod vedením socialistů) vybojována osmihodinová pracovní doba a tak přijímají dvanáctihodinové směny (někdy prostřídané šestihodinovými) jako cosi normálního.

Presidentovi bych řekl, že tyhle mladé ženy touží po dostupném životě: Mít peníze a čas jít do kina, mít peníze na knihu, energii pro svého partnera, nemít dvě zaměstnání a mít děti bez rizika života v chudobě.

Řekl bych mu, že po dostupném životě touží i pensisté. To, že se naváží do příspěvků na bydlení, svědčí o tom, že ví velký kulový o tom, jak žijí lidé, kteří nemají vlastní byt (tedy králikárnu, jak (nyní drahocenný) byt v paneláku kdysi nazýval od života odtržený hlupák).

Pozval bych presidenta na kávu a přivedl tam ty dvě prodavačky. Možná by se ostýchaly něco říct, protože se bojí o existenci. Přivedl bych svoji kamarádku, vysokoškolačku která pracovala celý život a přesto potřebuje příspěvek na bydlení, ale i s ním to je jen na přežívání. Řekla by mu své, protože se nebojí.

Útratu bych za všechny zaplatil a na rozloučenou presidentovi přidal radu: Mluvte o dostupném bydlení, knihách, potravinách, lékařské péči nebo v krátkosti o dostupném životě. Dostupnost je právo, kdežto sociální podpora nebo příspěvek jen napadnutelnou almužnou.

45 komentářů :

 1. Myslím, že kdyby muslimové páchali atentáty na naše
  potentáty a znásilňovali jejich manželky náš lid by si jich určitě začal vážit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. Začal by si "náš lid" vážit muslimů nebo manželek ??

   Vymazat
  2. Bohužel pan prezident se tentokrát zcela mylně opřel do tématu okterém asi nemá přehled. Pokud se podaří zrušit příspěvky na bydlení (já ho nedostávám), tak se nám zřejmě zaplní všechna ještě dostupná místa po mosty a stanovat budem asi i na ulicích. Ač jsem volič pana prezidenta, tak po jeho posledním projevu si myslím, že bych ho už nevolil,velmi mě a to nevhodně překvapil. Prostě už žije jinde

   Vymazat
 2. "Měli bychom omezit sociální dávky těm, kdo odmítají pracovat a posmívají se těm, kdo poctivě každý den chodí do práce," řekl prezident poslancům.

  A věcně příslušným referentem je snad premiér a ne prezident. Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (15:19, Děda):
   Pan Jírovec má i tak pravdu!
   Prezident by i podle mého měl toto všechno vědět, vnímat, reflektovat. A nebýt odtrženým od reality, jako býval Havel, nebýt asociálním, jak býval Klaus. Což prezident Zeman samosebou není.
   Prezident sice není referentem, kterému by příslušela náprava, je ale jedním z těch, kdo mohou nepřehlédnutelně (či nepřeslechnutelně) nastolovat témata ke společenské diskusi a řešení. Pokud mu tedy co v jeho projevu uniklo, není nikdy pozdě na to, aby se pokusil o nápravu.
   A že si ji lid obecný u nás sakra zasluhuje.

   Vymazat
  2. Prezident sice má nastolovat témata ke
   společenské diskusi,ale ta se nedosta-
   vuje.Probíhá jen na netu,protože ti,kte-
   ří by hlavně měli diskutovat,politici,
   se k těmto tématům vyjádřit nedovedou.
   Ti dovedou diskutovat o tom,kolik si
   přidají na platě.To je pro ně důležitěj-
   ší než diskuse o problémech.
   Petr Majevský

   Vymazat
  3. Jak víš Františku, že toto všechno neví? Mimo jiné děda evidentně ví o čem píše. A ty sám bys mohl vědět, že to, co prezident nepřeslechnutelně poví neslouží tomu, aby byla zjednávána náprava, nýbrž tomu, aby jej mohli propírat a permanentně dehonestovat. Ještě napiš, co konkrétně tobě na výroku prezidenta: "Měli bychom omezit sociální dávky těm, kdo odmítají pracovat a posmívají se těm, kdo poctivě každý den chodí do práce," názor sluníčkového vědce byl obšírně vyjeven a vědecky shrnut do sdělení, jak prezident o těžkostech s vysokými nájmy v městě Praha, ví velký kulový.

   Vymazat
  4. Re (17:14):
   Na tom výroku není nic, co by mě zvlášť pobuřovalo.
   Autor článku ale upozorňuje na jinou věc, a sice na nedůstojné platy těch mnohých, kteří nadto pracují za podmínek jak za počátků kapitalismu. O kterých ve vystoupení nebyla zmínka. A stejně jako p. Jírovcovi i mě vadí, že to prezident nenastoluje. A místo toho, aby ukázal i na tento neveselý úkaz, vlastně jen navrhuje snižovat dávky v nezaměstnanosti.
   A také si nemyslím, že prezident má v jedné větě spojovat pobírání těch dávek s (nadbytečně řečnicky nadsazeným) vysmíváním se těm, kdo pracují.
   Totiž, (a) zdaleka ne všichni, kteří přišli o práci (a ocitli se na podpoře), se ještě dokážou někomu posmívat, mají opravdu jiné starosti. A (b) také si neumím představit, zda a jak kdo může měřit/prošetřovat to vysmívání, aby dávky snížil či sebral právě jim. Takže, jaký věcný smysl zmiňovat se o tom to vůbec mělo?
   A že jestli jeho výroky zneužije jeho názorová opozice? Tak to bych neřešil. Ta, pokud se nechytne tohoto, chytne se něčeho jiného. Aby prezidenta a jeho voliče stále znechucovala. Ona už jinak neumí ...
   Nevím, jestli si je toho vědom, nepodezírám jej ale z ignorantství. K tomu má vskutku na míle daleko.

   Vymazat
  5. A co k tomu článku o přístupu elit včetně prezidenta k obyčejným lidem, aby zblízka viděli jak se opravdu, ale opravdu v ČR žije, mele to první diskuzní hovado o muslimech? To už jste opravdu tak blbí? Má vůbec smysl tady psát nějaké články? Vemte si čistý papír a tam pište sračky o muslimech od rána do večera. Něco tak blbého jako jsou čeští diskutující, se hned tak nevidí.

   Vymazat
  6. Pan autor zrejme nezna nedavnou nasi historii...
   Kdyz , po leta aktivni politik Masaryk cestoval vsude mozne, aby nam poridil nasi samostatnou republiku a byl zrovna v USA , kde navstivil i presidenta Wilsona...
   Mezitim byl prevrat 28.rijen 1918 a Masaryk tak prijel domu pozdeji.
   Mezitim Kramar a spol poridili si vladu a na Masaryka zbyla jen 'cestna" funkce oslavovaneho a velmi popularniho presidenta CR.
   Bylo na nem prijimat osobnosti z celeho sveta ,pronaset projevy po pripade ovlivnit neco svym prikladem , ale to bylo tak vse a tak to take zustalo... !!!!
   Zvysit napriklad zivotni uroven obcanu CR dnes, pan president Zeman nemuze...
   Domnivam, se ze lecos vi, ale jeho funkce jest vymezena jinym smerem...

   Vymazat
 3. Vědcům je mnohdy obtížné porozumět o čem nám to vlastně chtěli sdělit své objevné poznatky. Tento článek není výjimkou. President by zajisté vzal za vděk platbu útraty za všechny, vědecké rady by si jistě vzal k srdci a zjednal nápravu ve všech bodech fiktivní obžaloby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapomněl jsem již autora.(může jich být víc)
   ,,Pokud nedokážete své rodině vysvětlit na čem pracujete, zřejmě sami nevíte,co vlastně děláte." . Ale pozor,na straně nepochopitelných (úmyslně) jste vy. Čtenáři vědí,o čem je řeč.

   Vymazat
  2. Objektivně A 16:20 - nesrozumitelný blábol.

   Vymazat
  3. 16:53:
   16:20 rozumím. Vám, 16:53, nerozumím. Možná jen v důsledku sklonu předpokládat u lidí raději to lepší. A v pátek naveřer kor. Takže - prostě nerozumím...

   Vymazat
 4. Velmi s panem Jírovcem souhlasím. V tomto státě si 70 % obyvatel nemůže moc vyskakovat, natož ti nejchudší, kteří berou sociální dávky. Pan prezident začíná být silně odtržen od reality. Je to vidět i na tom, kým se obklopuje. Ale bohužel tu lepšího zatím není vidět. Většina politiků si právě nejvíce vyskakuje na ty nejchudší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pláčete dobře ale na špatném hrobě. Pan prezident se sám lidmi neobklopuje. A pokud kdy jo, pak jen dokazuje, že i on se může mýlit. Zatím, v důležitých existenčních věcech pro nás, (imigrace, slušný vztah k Rusku, k Číně), se evidentně nemýlí.
   Co se týče příspěvků na bydlení, zřejmě ví kulový pan Jírovec o tom, jak paraziti, vlastníci ubytoven pobírají hrubě přemrštěné nájmy, doplácené nájemníkům, potažmo nájemcům ze státního. Konec konců, je tento stát řízený parazity, tvořícími zákony výhodné pro parazity. Hazardem s lichvou počínajíc, zaměstnaneckými agenturami končíc.

   Vymazat
  2. Pěkně prosím Irko Bačo sděl nám co je na vyjádření, cituji: "Měli bychom omezit sociální dávky těm, kdo odmítají pracovat a posmívají se těm, kdo poctivě každý den chodí do práce," - co je na něm odtržené od reality??? Když ne jinak, tak alespoň nějak vědecky - sluníčkovsky.

   Vymazat
  3. 16:42, nezlobte se, ale ani Zeman nepotřebuje abyste ho hájil úplně za každou cenu, ani to ničemu nepomůže. Zeman že se sám neobklopuje lidmi ? Co je to za pitomost ? Zeman naopak sám několikrát v minulosti přiznal, že personální politika a sklon lidem věřit jsou jeho slabost. O tom ale článek není. Spíš bych řekl, že Zeman sice s lidmi "dole" umí a nebojí se promluvit, ale žádný velký sociál to nikdy nebyl. Spíš tak liberál-sociál. Svým způsobem říká furt to samé, není to tak, že by teď byl odtržený od reality a před tím nebyl.

   Vymazat
  4. 17:32
   Nechci šťourat za každou cenu, ale upřímně: kolikrát už jste Vy nebo někdo ve Vašem okolí opravdu potkal někoho, kdo se "posmíval těm, kdo poctivě každý den chodí do práce"?

   Je to taková oblíbená štavnatá fráze - jenže mi připomíná okřídlené úsloví o učiteli, který rodičům v žákovské knížce vzkazuje:
   "Váš syn se mi za zády drze smál do očí."

   Vymazat
  5. (Irko Bača 9.prosince 2016 16:17)

   Lidi, kteří si Miloše Zemana staví na piedestal, si jen těžko mohou všimnout toho, že a jak moc se podobá většině politiků.
   A to, že jakoukoli kritiku vůči němu vnímají jako osobní útok, je záležitostí jejich vlastního sebevědomí.

   Vymazat
  6. 18:39 V čem konkrétně spočívá ono stavění M.Z. na piedestal v daném příspěvku IB 16:17? Mimochodem, mainstream doposud prezentoval M.Z. výrazně odlišně od ostatních politiků, zatím jej do podoby většiny politiků nemodeloval. Vám to asi "seplo" dříve než jim, Honzíku. S tím sebevědomím druhých se netrapte, hlavně, že vy sám jej máte na rozdávání. Nepochybně zcela oprávněně.

   Vymazat
  7. V daném případě, který bude ještě přetřásán mnohokrát, Forejta zdědil. Jinak ovšem konkrétně Špidla. Bráním se přičítat tohle konkrétně nějaké pomstychtivosti MZ, vůči ČSSD, přestože se to samo nabízí. Nehájím MZ za každou cenu, v daném případě pouze s obsahem toho článku, že mi připadl jako vypadlý ze sluníčkové kavárny.

   Vymazat
  8. 18:20 - pravděpodobně nebydlíte ani v Mostě, ani v Litvínově. Pokud ano, je Vaše upřímnost zcela na místě.

   Vymazat
 5. To je ale dobrák ten Jírovec. Tak on by rád rozdával. Samozřejmě ne ze svého ale z cizího. Neměl by dostat za tento hrdinský, namáhavý a geniální počin nějakou medaili od Prezidenta? Či Nobelovu cenu míru?
  A co s tím prezident? To je nějaký Deus ex machina co vlastní nějaký Perpetuum mobile na peníze?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Jírovec mluví o sociálních dávkách , které jdou ze státního rozpočtu , t.j. z daní lidí , kteří jsou na tom lépe než ti , co spí pod mostem .Až bude kdokoliv z nás pod mostem , měli by nám přiznat dávky také . Ovšem ten , kdo je sob ecké prase , ten se bude s radostí dívat na ty , co pod tím mostem přežívají a vykládat , že někdo žije z cizích peněz . Prezident nemá perpetum , ale vybírá daně . Ne on , samozřejmě , ale vykládej to volovi ....

   Vymazat
 6. To, co pan Jírovec píše, je přesně to, proč Zemana dnes tak obdivují individua na mentální úrovni "Honolulu".
  Kokotko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stačilo by výstižněji - Kokot, místo Kokotko

   Vymazat
  2. 16:50, vy jste tak neodolatelně vtipný, že by se to mělo zakázat. Jinak si z toho někteří cáknou na displej a budou žalovat admina.

   Vymazat
  3. 18:13 Tak si ten displej otřete a nedělejte z toho drama.

   Vymazat
  4. 16:37
   nesrovnávat huhululu s českými občany !
   To je urážka českého občana!

   Vymazat
 7. Příspěvek na bydlení by nebyl potřeba, pokud by byly spravedlivé platy, důchody, ale i náklady na bydlení. Pokud je to tak, že je předražená voda a v panelovém domě nemůžeme ušetřit za topení, i když tam jsme minimálně (zaplatíme 80% průměrných nákladů v domě), nelze bezproblémově nalézt levnější bydlení, vede to k všelijakým pseudořešením. Nicméně mám dojem, že pan prezident mířil právě na to, že některé "mezičlánky" vydělávají na státních podporách "svých" chudých.
  Zdeňka Radičová

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:35

   Paní Radičová -

   pokud by pan president "mířil právě na to", mohl to prostě říci - nemuseli bychom "mít dojem", že "mířil právě na to".

   Pro člověka jeho inteligence by neměl být problém vyjádřit se jednoznačně.

   Proto "mám dojem", že pan president nemířil JEN "právě na to".

   Kokotko

   Vymazat
  2. 18:08 Pochybuji, že máte "dojem", Vy máte zřejmě "průjem" ...

   Vymazat
 8. Ježkovy oči! Na socky je snadné útočit - ostatně na chudý lid musí být přísnost, aby nám neztratil tyhle pracovní návyky. To je přímo trefa na komoru, zvláště pak v kontextu s vyjádřením: ..."Měli bychom omezit sociální dávky těm, kdo odmítají pracovat a posmívají se těm, kdo poctivě každý den chodí do práce,"... Skutečně vyjádření jak z kavárenské dílny osvícené sluníčkem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proboha, co očekáváte od prvního představitele kapitalistického vykořisťovatelského státu? T

   Vymazat
 9. Jiri je jeden z mala lidi, kteri jeste mluvi srozumitelnym jazykem, popisujicim hruznou realitu nas obklopujici. Je zajimave, ze na takovy jazyk uz dnesni lide ve sve vetsine vubec nereaguji a interperutuji si jeho jasne zpravy jako medialni iluzorni sum. Jakoby ctenari jeho clanku zili jen ve vlastni iluzi iluze a jen vykrikovali ze svych atomizovanych schranek do vesmiru naseho soucasneho byti jen cosi o vlastni marnosti….

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Pro bdící je svět jeden a společný, ale každý ze spících se obrací k vlastnímu."
   (Hérakleitos)

   Vymazat
  2. Pro kavárnu existuje jeden srozumitelný jazyk, stejně jako jediná pravdivá pravda. Na tom, jak dnešní lidé nereagují a interpretují si jasné kavárensko sluníčkové zprávy po svém, na tom není nic zajímavého, pokud nepovažujeme zdravý pud sebezáchovy za cosi mimořádného. Zavírat oči před agresivní tlupou imigrantů, demolující okolí rozbíjející výlohy a převracející auta, nebrat na vědomí a v potaz násilí, znásilňování plus oběti terorismu v choromyslném přesvědčení, že tím ignorováním zle patřím k lepší sortě lidí, je přeci tak snadné. A hned je z ignoranta lepší, sluníčkový člověk. A tací musí držet pospolu. Budou mít pak jistě na onom světě lepší flek.

   Vymazat
  3. Dnes na novinkách píší, že tenhle tvor,M. Kohout má v sobě tolik nenávisti, že sere i nenávistná hovna.

   Vymazat
 10. Cesi si holt nejsou schopni priznat ze to s Havlem pokaleli a nejsou schopni s havlisty zatocit

  A TAK BUDE HUR

  OdpovědětVymazat
 11. Zeman pro nás není žádná výhra. Měl by vyvažovat zájmy těch, kteří si z vytvořených hodnot vezmou tolik, kolik sami chtějí, a těch, kteří dostanou, co zbude, tj. spadne ze stolu. Přímo se chechtám, když Zeman jako impotent škemrá o zvýšení platu zaměstnancům. Je to megapasák, který nabídl pracovní sílu českých zaměstnanců za ubohé mzdy cizím investorům. Investice v Česku nese 12 nebo 13 procent, zatímco v Německu do 5 procent a v rozvojových zemích něco přes osm procent. Více než u nás investoři vydělají jen v Africe, například v Kongu nesou investice až 50% zisku. Zeman o tom veřejně nemluví, toto lze zjistit ze zpráv OSN o zahraničních investicích. Má lví podíl na tom, že jsme se stali kolonií. Mám obavu, že nás tiše zatáhne do nějaké války. Mnoho hlupáků se naježí, ale moji milí, je to tak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaképak "moji milí" ty trubko! Spadl jsi na svou dutou kebuli, nejspíš.

   Vymazat
 12. Komentář pana Jírovce mne překvapuje. Zeman sestupuje pravidelně mezi lid - že ne mezi pražskou kavárnu, ke které se asi pan Jírovce počítá - ale chodí do továren, škol, po městech a obcích všech krajů a je informován dostatečně. Že předchozí panovníci podporovali kapitál proti občanům - z toho právě vznikly ony příspěvky na všechno možné z peněz těch co daně platí pro ty co daně neplatí- tedy kapitál. To přece nejsou příspěvky do kapes bydlících, ale nájemců a že z toho vznikl obludný obří byznys - to dnes ví třeba i mnoho spoluvlastníků bytových jednotek, kteří právě doplácejí na takové byznysmany - za nečinného příhlížení vládních a poslaneckých parazitů. Ono je to stejné, jako se zvyšováním důchodů - nejde ani náhodou o zlepšení života důchodců, těch 300 Kč (předtím 45 Kč), co mají dostat k 1. lednu 2017 už dávno si rozparceloval kapitál - zvýšením cen všeho možného od potravin, hospod, jízdného na železnici, vodného/stočného, elektřiny, plynu, benzinu, mléka, másla, masa, telefonů, internetu.... Naopak ty milodary, co kapitál k Novému roku jakoby přizná těm, co celý život platili daně a také starobní a zdravotní atd. pojištění, jdou zase jen do kapes kapitálu. Důchodce je vlastně vidí jen virtuálně a jen chudne a chudne. Sociální spravedlnost? O tom dnes mluvit, je jen výsměchem do očí chudým. Může někdo napsat, kolik dostává jeden každý kolonista, který k nám přichází z islámského světa na své živobytí a bydlení? Není to náhodou více, než činí průměrný příjem důchodce u nás???

  OdpovědětVymazat
 13. Jiří Jírovec je tentokrát trochu vedle.
  Zemana znám dobře, několik roků jsem pracoval v jeho blízkosti. Ne že by byl bez chyby, na př. občas se zmýlí ve výběru osob, kterým důvěřuje. Uvedu příklad, (on sám mě to vždy doporučoval).
  Při výběru nového předsedy ČSSD doporučil Špidlu, jmenoval Ivo Svobodu ministrem financí no a Šlouf - taky špatně.
  Pořád ale, je jasná jednička na Českém politickém nebi!
  Ty sociální dávky nepatří těm co nechtějí pracovat - cigánům (rómům). To řekl Miloš už několikrát p. Jírovec. Kdyby jste nežil Kanadě, tak by jste to věděl. J.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chcete tím
   to říci , že |Miloš nechce platit Romy ?To je dost na pováženou .Je tedy rasista ? Slyšel jste někdy o nezaměstnanosti nebo o minimální mzdě ?Za to se nedá žít .Vy asi nežijete v Kanadě , ale pravopis český neumíte . Píše se Kdybyste a taky tak byste.Chudák Miloš , to měl tedy spolupracovníky .Už se nedivím , že má tak pitomé názory o lidech pobírajícím dávky .

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.