Reklama

.

.

neděle 25. prosince 2016

Hoj ty Štědrý večere...Zdeněk Hrabica
25. 12. 2016
Den před Štědrým dnem odvysílala ČT 24 pořad, který se hluboce ponořil do odcizení člověka člověku, přibližoval ústy moudrých, jak se řítíme do neustále hlubšího individualismu, který se bude podle respondentů neustále prohlubovat a zvětšovat. V rozpadu rodiny, v sousedských vztazích, napříč námi a vůkol nás. Není prý před ním úniku ani návratu.


Při svých návratech se občas snažím oživit vzpomínky na Vánoce, nejranější byly z chléva, kdy jsme před posvátným večerem šli dopřát v Troubelicích na Hané koním, kravám, prasátkům i slípkám a kohoutovi štědrovku. Na skromné lidské večeři nikdy nechyběl připravený prostřený talíř pro neohlašeného příchozího. Bez něho se štědrovečerní večeře neobešla. Později jsem se dobrovolně hlásil ke společné večeři v jihlavských Žižkových kasárnách – i když mne dvoje štědrovečerní vojenské večeře teprve čekaly.

Často se připomínají retro Vánoce, i letos se v Českém rozhlasu opakovaně a do omrzení přehrával Zápotockého projev o Dědovi Mrázovi. Je to všechno trochu už mimo čas a prostor, ve skutečnosti jsme tuto ruskou pohádkovou bytost do našeho života nikdy nezavedli. A přitom jsem ji sám mohl v zemi původu tolikrát potkat, na saních s trojkou se Sněhurkou a moc se mi líbila, k nám však nepatřila a nemohla nikdy nahradit Ježíška.

Jenom minulí tupci, tolik navlas podobní současným tupcům, předpokládali, že se tak stane.

A když čas oponou v roce 1989 trhnul, přišel k nám v plném lesku otevřenými dveřmi Santa Claus. Jednu dobu zakazované české a moravské koledy ve vánočním čase – dokonce byla stanovena koledová minutáž pro vysílání Československého rozhlasu – byly rázem přehlušeny americkými songy.

Nic méně a nic více - přišly s byznysem.

Na letošní Štědrý den, před tím slavným večerem, jsem potkal na Václavském náměstí – „pod ocasem“ skupinky ruských turistů s jejich průvodci.

Na hlavách měli do jednoho červené čepice Santa Clause, ozdobené miniaturními českými vlaječkami a naslouchali blábolům o tradici této bytosti v Česku v časech, podobných jejich nadcházejícímu pravoslavnému „rožděstvu“.

Když pak ukázněně sestoupili o něco níže k památnému kameni se jmény tragických mladých, prý bojovníků proti komunismu, Palacha a Zajíce, a průvodci jim nalévali do hlav mýtus a legendu neohroženého a moudrého Václava Havla, mohl jsem si jenom něco pomyslet o scestné cestě a bloudění našeho světa. O pravdě a o lásce...

Když se před jihoměstským Penny Marketem se pak pár hodin před Štědrým večerem odehrála v pravé poledne bitka někdejších frontových bojovnic se zákonem nově určenou uzavírací hodinou s prodavačkami, přecházel mne zcela zrak.
Horší než z bláta do louže.

Individualismus je po kolektivismu opravdu na postupu, i když si v časově odlišném limitu zpíváme „Hoj ty štědrý večere...“

A to už nemáme Dědu Mráze, máme tu jako v USA Santa Clause a máme tu zase Ježíška...
Ilustrace Andrzej Mleczko, Krakov 

14 komentářů :

 1. Nemám ani Ježíška,natož Dědu Mráze a Santa Klause.
  jeden Klaus tady mi stačil.Nyní jsem učinil nové
  rozhodnutí.Emigrantům nic nenechám,raději prasknu.
  To je místo novoročního předsevzetí.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 2. Děda Mráz učí kolegu Santu polské katolické reálie... Hezké. K nám ti komivojažéři, ani sutany už nepáchnou. Vědí, že bezpečno je u nás jen pro našeho českého malého Ježíška z bílého Betléma pod stromečkem..

  Děda Mráz žertoval s kvalitní vodkou, kdežto Santa kšeftuje s jakýmsi putzmokem - Coca Colou...

  OdpovědětVymazat
 3. V Praze jsou k vidění všelijaké veletoče:-D

  OdpovědětVymazat
 4. V ČT je banda čuráků,debilů a idiotů největšího kalibru na které se patří vysrat nebo je pokud možno pověsit na kandelábry ať se houpou pro výstrahu ostatním hajzlům jako jsou oni.

  OdpovědětVymazat
 5. Praha nám dělá vesměs ostudu po celém světě, jejich veletoče udivují celý zbytek státu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jde Bůh a nese pytel s debilama. Najednou zakopne a debilové se rozsypou. Bůh se naštve a říká: No nic, sbírat je nebudu, Praha bude prostě tady.

   Vymazat
 6. Chudák Hrabica to má v makovici úplně pomotané.
  Rodinu rozbíjel právě jím oslavovaný minulý režim, socialismus, rodinu se pokouší rozbíjet dnes v Evropě různí sociální inženýři a neomarxisti.
  Nejkrásnější příklad je značná sociální podpora svobodných matek. Kvůli které se rodiče dětí ani neberou a žijí spolu na psí knížku.
  Socialistický stát se snažil a snaží rozbít rodinu tím, že se nahrazuje její funkce. Mladí se už nestarají o staré jako za kapitalismu, ti přece od státu dostávají hezký důchod, atd.
  Naopak v kapitalismu rodiny držely pohromadě, členové si navzájem pomáhali, držely při sobě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mas to pomotany
   Za komunistu bylo lip

   Vymazat
  2. Ubohý chudý duchem 1:14. T

   Vymazat
  3. Ve feudalismu! To je rozdíl! Kapitalismus je výrobní způsob založený na podvodu zvaném "tržní chování jedince" a sám Marx ho ve svém díle charakterizuje jako de facto židovský. Je tedy nepřirozený, neboť struktura pravěké tlupy přetrvává evoluční setrvačností dodnes, navzdory odlišnýmu výrobnímu způsobu, který je příliš mladý, aby zásadním způsobem změnil to, co se utvářelo desítky tisíc let! K přežití lovecké tlupy bylo zapotřebí na 1 schopného organizátora (náčelníka) a 1 nositelku know-how (šamanku) vždy alespoň 50 zdatných lovců a 50 zručných sběraček. Proto dodnes má např. schopnost stát se lékařem jen jeden ze sta lidí (to je pro zjednodušení použitá číslovka!). Dříve to sloužilo jako nutnost k přežití celé tlupy a potažmo druhu, dnes je to systémem zneužíváno k tomu, že lékař je placený mnohem více než třeba horník, ačkoliv jeho práce je těžší a v pravěku by dostával větší kus masa než šamanka z logických důvodů. Rovněž pojem "zákazník" je proti smyslu přirozené dělby práce v lidské tlupě či pospolitosti. Směna mezi jednotlivými tlupami vždy probíhala tak, že nositelé genů náčelníků a šamanů rozhodli z titulu své intelektuální převahy, co je dobré pro přežití celku směnit a co nikoliv! Tak tlupa dostala potřebné komodity k přežití výměnou za ty které pro ní jsou zbytné či postradatelné. V současné době kdy byla koherentní společnost atomizována židovským výrobním způsobem (kapitalismem) toto přestalo platit a v důsledku toho jsou nekompetentní jedinci - s geny řadových lovců a sběraček - nuceni sami přejímat funkci náčelníků a šamanek a to zcela zjevně bez znalosti či schopnosti posoudit důležitost té či oné komodity pro zachování existence své osoby a své rodiny či celé komunity. Čili za bláboly o "svobodné interakci mezi jedinci" a "tržních mechanismech" je pouze snaha úzké skupiny ovládat druhé prostřednictvím jejich nižších intelektuálních schopností či zkrátka profitovat prostřednictvím převahy těch vlastních nad schopnostmi ostatních. Rodina vždy stála na osobě zodpovědné! Jakkoliv rozvětvena se řídila radami a rozumy "hlavy", kterým byl praděd či některý z dědů! To zaniklo s kapitalismem ...

   Vymazat
 7. Stačí si sehnat Marxovy Ekonomicko-filozofické rukopisy z r. 1844, i když to bude po čistce v knihovnách po 89. asi hodně těžké. Pro nevědoucí by to bylo možná šokující, jak Max přesně analyzoval kapitalistický způsob výroby a jeho důsledky na samotného člověka. Práce jako zdroj a příčina vzniku lidských bytostí se v průběhu dějinného vývoje převrací ve svůj pravý opak - ve zdroj jejich degradace na pouhou existenci na úrovni hovada. Odcizení práce je podstatou kapitalismu a jeho zrušení je podmínkou nastolení lidského života. T

  OdpovědětVymazat
 8. Socialismus, kapitalismus, imperialismus, fašismus jsou všechno strany jedné a téže mince, která je založená na zotročování člověka, velebení peněz a moci a ničení tradičních hodnot, ke kterým patří rod, rodina a národ.
  Židokřesťanství za přispění Cyrila a Metoděje (prý svatých!?)krutě a násilně potlačilo védickou kulturu našich slovanských předků a nahradilo pospolitost individualismem, rovnocennost vykořisťováním a úctu k Zemi, Přírodě a Vesmíru úctou ke krvelačnému Bohu. Ostatně kde byli špičky židokřesťanů, když se k moci dral např. fašismus. Nedělejme si iluze. Vánoce nejsou židokřesťanské svátky, ale oslava Slunce a příslibu návratu světla a tepla. Pokud budeme chtít navázat na staré hodnoty našich slovanských předků, nezbývá nám nic jiného, než se vrátit k védické kultuře našich předků a židokřesťanství poslat do propadliště dějin.
  Jan Smola

  OdpovědětVymazat
 9. Je pravda,ze ruzne ideologie jdou si podobne jako vejce vejci. Ale jsou za nimi ruzne fantasmagorie....
  Vlada uchopeni a upevneni absolutni moci nad lidmi , hrstkou fanatiku je asi v principu toho.
  Ale nemelo by se podlehat propagandam.
  Socialismus nevynalezl Marx ani Lenin a kdokoliv.
  Prisli s tim obycejni lide v minulosti, kteri chteli zit normalne...

  OdpovědětVymazat
 10. Porad hledam nejakou tu ruskou propagandu a na propagandy jsem precitlivelej a hledam je za vsim, ale mimo nekolika zminek o novych ruskych zbranich ,coz si myslim, by rusove spise tajili , nez upozornovali a coz svedci o nedostatku US spionu neco ukrast a okopirovat...
  Vytahovani o novych zazracnych zbranich ma na svedomi nekolik malo autoru. Zda se taky ze si spise chteji dodat neco sebevedomi, kdyz se neustael tvrdi neco o vyvolenem a nejmocnejsim state na svete vsech dob - USA.
  Jsem tedy zvedav na odhaleni nebezpecnych propagandistickych diverzantu a jejich ovlivnovacich utoku na nase mysli.
  A tesim se...Jako vzdy kdyz se odhali nejake ty nove podvody...!!!

  OdpovědětVymazat