Reklama

sobota 3. prosince 2016

Jak ochladit horké hlavy v NATO: Rusko přezbrojuje armádu na hranicích s Evropou


Alexej Zakvasin
3. 12. 2016
 
Útvary ruského Západního vojenského okruhu (ZVO) od počátku letošního roku dostaly více než 1500 ks nových moderních těžkých zbraní, uvedl náčelník tiskového oddělení ZVO Igor Muginov. Vojska rozmístěná na západě Ruska tak dostala největší množství nové vojenské techniky z celé armády.


Útvary ZVO byly doplněny o nové letouny, vrtulníky, hlídkové čluny, ženijní techniku, radiolokátory, dělostřelecké systémy a také o nové tanky, obrněné transportéry a automobilní techniku. Podle Muginova dosáhne v útvarech ZVO podíl moderní pozemní, letecké a námořní techniky dokonce roku 2020 nejméně 70 % a v některých druzích zbraní a techniky dokonce plných 100 %.

Ve výzbroji pozemních sil Západního okruhu se již objevila bojová vozidla BMP-3, obrněné osmikolové transportéry BTR-82A a pancéřová vozidla Tigr a Tajfun. Významným způsobem byly posíleny letecké útvary – ať již jde o víceúčelový bojový letoun generace 4++ typu Su-35S, dopravní a útočný vrtulník Mi-8AMTŠ Terminátor, nebo bitevní vrtulníky Mi-28N Noční lovec a Mi-35M Krokodil. Bojové možnosti bezpilotních leteckých prostředků se výrazně zvýšily díky novým dronům typu Gruša, Orlan, Granat, Zastava, Leer a Forpost.

Objem zbraní a vojenské techniky dodané letos do ZVO je přitom větší než do kteréhokoli z ostatních tří vojenských okruhů ruské armády. Podle zveřejněných plánů Ministerstva obrany RF má být v roce 2016 dodáno do Jižního a Centrálního vojenského okruhu 1 200 ks zbraní a techniky a do Východního „jen“ o něco víc než 700 ks. Celkem se má letos podíl nejmodernější vojenské techniky v ozbrojených silách Ruské federace zvýšit z 47 na 54 %.
 
T-80
 
Západní výspa

Západní „výspa“ Ruska – Západní vojenský okruh – byl organizačně vytvořen v roce 2010 sloučením Moskevského a Leningradského vojenského okruhu. Jeho štáb sídlí v Petrohradě. Strategickým úkolem ZVO je obrana zhruba poloviny evropské části RF (26 oblastí). Nejjižnější oblastí ZVO je Voroněžská oblast, nejsevernější Karelská republika a nejvýchodnější Kostromská oblast. Území dislokace a odpovědnosti ZVO za obranu území pak hraničí s Ukrajinou, Běloruskem, Estonskem, Litvou, Lotyšskem a Finskem.

Velitelem ZVO je od listopadu 2015 generálplukovník Andrej Kartapolov, který až do té doby působil jako náčelník štábu Hlavní operační správy Generálního štábu Ozbrojených sil RF. Do jeho podřízenosti patří více než 80 svazků rozmístěných po území celého okruhu. V nouzových situacích přebírá také velení Pohraniční službě Federální služby bezpečnosti (FSB), silám Národní grady RF a některým oddělením ministerstev (Ministerstva pro civilní obranu, mimořádné situace a likvidaci následků živelných pohrom, Ministerstva vnitra a dalších).

Kartapolov velí také Baltské flotile, posádce ruské armády v Kaliningradské oblasti a Operační skupině armády RF v Podněstří. Mimo struktury ZVO působí pouze Raketová vojska strategického určení (RVSN – z „Ракетные войска стратегического назначения“), útvary Vzdušných a kosmických sil (VKS – „Воздушно-космические силы“) a Severní flotila, která se v roce 2014 stala základem Společného strategického velení (OSK – „Объединённое стратегическое командование“) Sever. 
 
Su-35

Z týlu se staly hranice

V době existence Sovětského svazu bylo území dnešního ZVO týlovou oblastí. Hlavní úderné armádní síly byly dislokovány poblíž západní hranice SSSR a jejich organizační struktura byla výrazně složitější. Například v 80. letech byla země rozdělena na 16 vojenských okruhů a v letech 1991 až 1998 na 8 okruhů a tzv. zvláštní Kaliningradský vojenský prostor. Dnes je struktura armády podstatně jednodušší – území státu je rozděleno na 4 okruhy a na oblast OSK Sever. 

Ka-52 "Krokodil"

Obnova armády

V krátké historii ZVO bylo nejvýznamnější událostí roku 2016 oznámení ministra obrany Sergeje Šojgu, že dochází k obnovení 1. tankové armády.

Práce na opětovném zformování tankové armády (jejíž štáb je dislokován v Bakovce, ležící v Odincovském okrese Moskevské oblasti) začaly už v roce 2014. Úkolem bylo obnovení vojenského svazu, který byl původně ustaven 30. ledna 1943 a který prodělal svůj bojový křest v bitvě u Kurska (v roce 1944 byl armádě za vynikající bojové zásluhy udělen čestný titul „gardová“ – pozn. překl.)

Po skončení 2. světové války zůstala 1. tanková armáda na území východního Německa; její štáb pracoval v Drážďanech. V letech 1992 a 1993, kdy probíhalo stahování vojsk z Německa, bylo velení tankové armády přemístěno do Smolenska a v roce 1999 byla rozpuštěna.

Páteří opětovně zformované tankové armády se staly gardová Kantěmirovská tanková a Tamanská mechanizovaná divize a spolu s nimi také 27. gardová Sevastopolská mechanizovaná brigáda. Podle informací ministerstva obrany je 1. tanková armáda vyzbrojena tanky T-72B3 a T-80, dále pásovými bojovými vozidly pěchoty BMP-2 (naše BVP-2) a cca 130 kusy další obrněné techniky. Její údernou sílu podporují dělostřelecké a raketové brigády. Během krátké doby by měly být do sestavy útvarů 1. tankové armády zařazeny tanky T-14 Armata a bojová vozidla pěchoty Kurganěc. 

T-72 B3

Přibližně ve stejné době jako 1. tanková byla znovu zformována také 20. gardová (vševojsková) armáda, která byla do svého rozpuštění také dislokována v Německu a jejíž štáb byl umístěn v Eberswalde. Veleni obnovené armády je ve Voroněži. Dvacátou armádu tvoří hlavně mechanizované (motostřelecké) divize předurčené k co nejrychlejším přesunům na velké vzdálenosti (útvary rychlého nasazení).

Rozhodnutí ministerstva obrany zformovat v rámci ZVO dvě armády plně podpořil vojenský expert, kandidát historických věd Vadim Solovjev. Nejde podle něj o navyšování početních stavů vojsk ZVO, vždyť obě byly zformovány z již existujících a funkčních svazků.

Solovjev je přesvědčen, že v situaci, kdy NATO posiluje svoji infrastrukturu, kdy je rozmisťován globální systém protiraketové obrany a kdy dochází k politické konfrontaci Ruska se Západem, jsou kroky, které podniká Moskva na západním směru, zcela adekvátní. Jak říká, modernizace vojsk ZVO si klade za cíl hlavně „ochladit horké hlavy v NATO a utlumit jejich agresívní zanícení“.

„Někteří západní politici se domnívají, že pokud Rusko formuje na západě svého území tankovou a mechanizovanou (vševojskovou) armádu, připravuje se k útoku. Jistě, Moskva tím mimo jiné demonstruje i svoji schopnost zasadit nepříteli zdrcující úder, dělá to však hlavně z politických důvodů. Současná geopolitická situace nám bohužel takový postup diktuje jako nutnost,“ zdůraznil Solovjev.
 


Alexej Zakvasin
Zdroj: Politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

43 komentářů :

 1. To je logické ne? Bránit své hranice a posilovat obranyschopnost, při rostoucí hrozbě ohrožení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nojo. A omezenci z hraničních pásem by si konečně měli uvědomit, že jakákoli eskalace u hranic by je vymazala z mapy. To je přece nad slunce jasné. A komu by to prospělo? Přce těm, co jsou dále od hranic a vyčkávají. Kdy konečně omezenci pochopí, že jsou obětními beránky.

   Smazat
 2. Pár zdejších militantních a protiruských vypatlanců opět zasténá nad ruskou rozpínavostí.
  Jan Campbell nedávno ocitoval Putinova slova:
  Rusko nehledá a nikdy nehledalo nepřátele. Nestrpí ale tlak a bude vytvářet svůj osud samo. Nechceme konfrontaci, nepotřebujeme ji. Na rozdíl od řady zahraničních kolegů, kteří považují RF za nepřítele, nehledáme nepřátele, potřebujeme přátele. Avšak nepřipustíme opovržení našimi zájmy ...
  Zdá se, že Putin svá slova myslí vážně, a podle toho i Rusko koná.
  ---
  A jaký rozdíl od Obamovy (ne)slavné vyhrůžky o kroucení "rukou" všem těm, kteří se nepodvolí US hegemonii!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Základem je,aby si spravedlnost vysvětlovali všichni stejně.

   Smazat
  2. Proti Ruským zločinům,proti jeho politice, je celý svět ale Rusko má samozřejmě pravdu.

   Smazat
  3. Ano ty budoucí visící protislovanská kryso.Rusko má pravdu a právo činit co se mu zlíbí a ty jdi na hřbitov a klaň se za padlé Rusy co položili život abys ty mohl dnes na ně plivat.....

   Smazat
  4. Za mne žádný Rus život nepoložil,tak se uklidni. A Rusko a nikdo si nemůže dělat co se mu zlíbí.

   Smazat
  5. Kreténe ze 17:28,přestaň slintat kokotiny a zační se chystat na kozomrdy z Aleppa,co ti sem brzy pošle Erdogan a ta německá slabomyslná filcka Merklová,co jí eunuch Emanuel Moravec-Sobotka líže brutwan....na to jsem zvědavej,jak si s tím poradíš ty připitomělý chcípáku,tvůj ubohý život už zase visí na vlásku díky reichu a jeho zdejší 5.koloně....

   Smazat
  6. Jestli já jsem Kretén,tak si mne s někým pleteš.

   Smazat
  7. 16:48 - jenže ten svět se zatraceně zmenšil, vobřezánku:) Co vám z něj ještě zbylo? Úpadkovej Brusel:))) Vy šašci! -https://janica9.wordpress.com/2014/03/28/kdo-uznal-a-kdo-neuznal-pripojeni-krymu-k-rusku/

   Smazat
  8. I ten váš Izrael se na vás vysral! Chycht! Hehe ...:))))

   Smazat
  9. 17:28 - za tebe jistě ne, to by musel bejt ale vůl:))) Tebe spíš zapomněl pěknou dávkou z pepeši položit! Resp. tvýho zkriplenýho kolaborantskýho dědka nebo kdo nosil tehdy v pytliku tvůj vadný gen ....

   Smazat
  10. 19:02 - Což teprve až referendum na Krymu uzná i americký a rakouský prezident a taktéž francouzská prezidentka. Tam je to vůbec zajímavé - protože i kdyby vyhrál Fillon, tak zruší sankce a uzná ruský Krym! Je to totiž taky kamarád Putina a tykaj si! Z toho Pepkovi Vyskočovi z 17:28 mrdne definitivně :D

   Smazat
  11. Stále se divím diskutérům, že odpovídají na slabomyslné a zjevně provokativní příspěvky onoho lehce retardovaného anonyma (17:28,17:52), který neumí pracovat s informacemi, zato umí svoji duševní nedostatečnost přihlouple vystavit na veřejnosti.

   Smazat
  12. 17:28 za me Rusove polozili zivoty
   A ty jsi vlastizradna krysa, v roce 1945 vlastizradne krysy ozdobili kandelabry ve velkych i malych mestech
   A ty propagujes hitlerismus

   Smazat
  13. 19:32
   Pane Dvorak
   Proc sem teda toho jak rikate "lehce retardovaneho anonyma" poustite?
   On tema kratkyma vykrikama provokuje, urazi, nici diskuzi a odpuzuje diskutery kteri maji co rict, a vam odpuzuje ctenare.
   Ne vsichni co sem chodi jsou ochotni se valet v blate s trolly.
   Nekteri ano, nekteri ne. Ale obe skupiny by meli mit pravo na slusnost.
   Tedy, to bych nebyl ja kdybych nemel nake reseni :-)
   Mazte toho trola.
   Rad vam pomuzu, dejte mi k tomu heslo a ja ho tez budu mazat. Vy samozrejme muzete kontrolovat zdali mazu spravne. V pripade ze ne muzete heslo odebrat.
   Tak vam muzu pomoct drzet zde uroven
   Jest to na vas

   Smazat
  14. Víte, já zastupuji na Zemi vesmírné civilizace vyšší vývojové úrovně a není to asi náhoda. Třeba jsem se narodil jinde než na Zemi,takže ... sklapněte,.. i protože Rusko si mohou nabodnout na špejli jako jednohubku. Vaše chyba, pokud je stále ignorujete. A umlčet mne? Jak typické pro totalitu,kterou Rusko už nyní vyniká. Měli byste se stydět.

   Smazat
  15. xxxxxx
   Vyhledej psychiatra, degeneráte !!

   Smazat
 3. Bez jakékoliv diskuse s kýmkoliv prohlašuji, že Putin by byl ideální euroasijský vůdce.Až obyčejní lidé pochopí oč běží budou jejich synové a dcery umírat pro americké zájmy u Ruských hranic.A to už bude pozdě na to litovat, protože Rusko už nikdy nebude bojovat na svém území!!!!A kdo sere medvěda příliš dlouho, ten pozná jeho hrozný hněv a po právu.Každý je chytrý a moudrý do doby než mu zubatá zaklepe na rameno a pak se bude celý svět divit co se to stalo až Rus začne otevřeně válčit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je ale naivita.

   Smazat
  2. 17:30 - souhlas! Pan Šojgu bude minimálně stejně kompetentní chán Eurazie ...

   Smazat
  3. Pánové 17:30 a 19:25 - obdivuji vaši smělost diskutovat o věcech, kterým zjevně nerozumíte. Lidi, co umějí číst a přemýšlejí, mají ve věci "ruské agrese" dávno jasno. Jsou ale skupiny deprivantů, kteří se této skutečnosti stále brání. Nejste náhodou čeští novináři nebo dokonce čeští politici. U těch by mne to nepřekvapilo.

   Smazat
  4. 17:30 troliku, co je naivni na chcipani na radiacni nemoc?

   Smazat
  5. 19:35 je podvodnik co si sam odepisuje aby se nafukoval

   Smazat
 4. Jak je možné, že Rusové se svými tanky nejsou už ve Varšavě....., vždyť už před dvěma roky to samotní představitelé Polska předpovídali a varovali Evropu před útokem Moskvy?

  Kde jsou tito "vykladači" budoucnosti?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná,že Rusku padají kosmické rakety zrovna když myslí na ten útok,třeba nedávno ta k ISS když Ukrajina střílela rakety ke Krymu. "Posrané" Rusko,směji se ale nedivím se.

   Smazat
  2. Spadla nákladní loď hambáčema pro amícký dezény! Tak co je na tom směšný? Maximálně budou muset žrát dočasně starý konzervy. Pro blbečka s IQ houpací žirafy kterou se tu honosíš je asi všecko, prdel, co?:))) Muhehe ...

   Smazat
  3. .... a podle Savčenkové budou Rusové co nevidět až Londýně....

   Smazat
  4. No nemci si koleduji dost, poslali tanky pres polskou hranici na Rusko, jako tehda kdyz jim velel Hitler. Ted vladne Hitlera Merklova. Jeji ministrine valky, taky pica, vola ci spis skemra u Trumpa po vice agresivni politice proti Rusku
   Nemci zasrani si zase koledujou o ruske tanky v berline

   Smazat
 5. To je ako keď máte v susedstve občanov,mám na mysli chudákov s Islámskeho štátu a všakovakú perepuť s Afriki a Blízkeho víchodu a ohrozuhú vám rodinu vás a životi vašich blízkich.Jedinov obranov je mať doma brokovnicu a Makarov 9 mm.To iaté robí Ruská federácia s obranov svojej zemi.


  OdpovědětSmazat
 6. Ano..bránit si svoje hranice,my jsme svoji šanci asi už zahodili,v budoucnu se ukáže jak to bylo krátkozraké.Jsme bez armády,bez lidských zdrojů a o materialové základně ani nemluvě... (((

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prostě kapitulace.

   Smazat
  2. Žádná kapitulace! Hlavu vzhůru! Cvičme na střelnicích, volme strany, které chtějí hranice bránit a budou vzdorovat Alofíně Merkelové a zrůdám z Bruseli!

   Smazat
  3. 17:13 za odzbrojeni podekujte havlovi a jeho zrudam
   19:39 souhlasim ale nicmene prvni krok je si priznat ze havlismus a jeho kult byla chyba

   Smazat
 7. Veľká škoda že nieje zavedená poviná vojenská služba ako mojich čias,armáda bola vždy s ľudom.Čo zostalo s toho,deti a mládež oblbujú šrekom a kadejakími p*čovinami a cítia sa sa ako nahé celebrity v raji a superblb supersár,tam sme sa to doštrngali klúčikni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes už chápu, proč byla, nejenom u nás, zrušena všeobecná branná povinnost. Záklaďáci by jenom velmi obtížně šli proti svým otcům, matkám a sourozencům. Placeným žoldákům to je jedno. Dostanou svůj žold a rozkaz. Když bude střílet do vlastních, budou střílet do vlastních.

   Smazat
  2. Podle nového zákona mohou v n a š í armádě sloužit i c i z i n c i !!! A ti se rozpakovat nijak nebudou....

   Smazat
  3. Dokonce mají mít právo volit.

   Smazat
  4. 17:39-ano a aby se to pro ty naše hloupé knechty z profi armády ještě více zatraktivnilo,tak můžou dle nově přijatého německého zákona rovnou sloužit za několikanásobek v německém Bundeswehru,tak jako kdysí v SS a Wehrmachtu ti,co se dali k Němcům,tak,jako dnes Bohuš Sobotka a jeho protektorátní vláda.....

   Smazat
  5. Kdo není sám sebou,je někým jiným.

   Smazat
 8. Pro Ameriku je to celkem přijatelné, když na východě se modernizace trochu zpomaluje.

  OdpovědětSmazat
 9. Anonymní3. prosince 2016 22:13

  Víte, já zastupuji na Zemi vesmírné civilizace vyšší vývojové úrovně a není to asi náhoda. Třeba jsem se narodil jinde než na Zemi,takže ... sklapněte,.. i protože Rusko si mohou nabodnout na špejli jako jednohubku. Vaše chyba, pokud je stále ignorujete. A umlčet mne? Jak typické pro totalitu,kterou Rusko už nyní vyniká. Měli byste se stydět.
  xxxxxx
  Vzhledej psychiatra. Protože až ti "mimozemšťani" našeptají, že máš jít vystřílet hospodu, tak to bude již pozdě.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.