Reklama

.

.

neděle 25. prosince 2016

Krize v Polsku – akce „varšavské kavárny“?

Ondřej Kosina
25. 12. 2016  Vaše věc

Polsko nyní prochází vlnou nepokojů, kterou mají za sebou i další středoevropské státy. Demonstrace proti Viktoru Orbánovi, Robertu Ficovi nebo Miloši Zemanovi měly velmi podobný rukopis. Jsou to protesty proti legitimně zvoleným představitelům, kteří získali silnou důvěru veřejnosti, což se nelíbí proevropské liberální opozici, médiím a neziskovkám, tedy tzv. občanské společnosti. 

 


Sociálně konzervativní a národovecká formace Právo a spravedlnost (PiS) v říjnu 2015 vyhrála volby se ziskem 37,6 % hlasů a podle posledního průzkumu z 22. prosince má stále podporu 35 % respondentů. Oproti tomu opoziční liberální Občanská platforma (PO) – hlavní síla současných protestů – získala ve volbách 24,1 % hlasů a nyní má důvěru pouze 15 %. Ve Varšavě a dalších městech proti vládě PiS protestovaly tisíce lidí, avšak mlčící většina stojí za premiérkou Beatou Szydlovou.

Vláda PiS po loňském drtivém vítězství v parlamentních volbách, kdy získala absolutní většinu v Sejmu i v Senátu, uskutečnila personální změny v ústavním soudu, za což si vysloužila kritiku Evropské komise. Nyní je kritizována za rychlé schválení státního rozpočtu na příští rok a omezování práv novinářů. Liberální opozice zablokovala Sejm a vláda ji obvinila z násilného pokusu o převzetí moci. Opozice má samozřejmě v demokratické společnosti právo proti vládě protestovat, ale v situaci, kdy nemá podporu většiny veřejnosti, si musí uvědomit své limity. Pokud by lidé nebyli spokojeni s počínáním konzervativního kabinetu, PiS by si jen těžko udrželo 35 % popularitu.

Právo a spravedlnost je sice pravicová strana, ale s výrazným sociálním rozměrem – na rozdíl od liberálně pravicové Občanské platformy, která vládla Polsku v letech 2007 – 2015. PiS je proti omezování sociálních výdajů, prosazuje silnou roli státu, zavedení státem garantovaných půjček na byty, udržení bezplatného vzdělání a zdravotnictví. PO naopak prosazuje značné zmenšení role státu v ekonomice, rovnou daň, částečné školné na vysokých školách a finanční spoluúčast pacientů.

Pro Polsko je typické, že levice je zcela marginalizovaná (Sjednocená levice i strana Razem mají podporu okolo 3 %) a o přízeň voličů tak soupeří konzervativci a liberálové. Zatímco ve volbách v roce 2015 na druhém místě skončila Občanská platforma, nyní její místo zaujímá nová liberální formace Moderní, která dosahuje na 24 % hlasů a za první PiS tak zaostává o jedenáct procentních bodů. PO by skončila třetí s 15 %. Do Sejmu by ještě proniklo pravicově populistické hnutí Kukiz '15 se 6 % a agrární Polská lidová strana (PSL) s 5 %.

O konzervativní polské vládě, její katolické a rusofobní politice si můžeme myslet cokoliv, ale je nepochybné, že za protesty proti ní stojí stejné zájmové skupiny, mající podporu americké ambasády a evropských elit, které Orbána, Fica i Kaczyńského často kritizují za autoritářské praktiky a nedostatečnou vstřícnost vůči uprchlíkům. „Evropskou kavárnu“ tak spojuje především slabá podpora veřejnosti, volební neúspěchy a snaha zviditelnit se za každou cenu za pomoci spřáteleného tisku, televize a celebrit.

Jedním z hlavních organizátorů protestních shromáždění je bývalý pracovník novin Gazeta Wyborcza Adama Michnika a dlužník alimentů ve výši půl milionu korun Mateusz Kijowski (na foto)
- - -
 

27 komentářů :

 1. Poláky a Polsko jako takové nestojí ani ten komentář. Z mé strany by byl ten komentář po praktických zkušenostech s nimi asi stejně velmi sprostý, což se nehodí k dnešnímu svátečnímu dni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechcete-li být v tento sváteční den sprostý, tedy citujte polské generály, kteří po prohlédnutí taktiky USA spojenců konstatovali, že jim vlastně "hulili péra". Polská generalita američanům.

   Vymazat
  2. 14.25 Sourozence si nevyberete. Sousedy, jste-li majiteli sousedních nemovitostí (státních území) také ne. Berte sousedy ČR jako černé ovce, bez kterých by bylo líp...

   Vymazat
 2. Jestli Obama označil Američany za výjimečnou rasu, tak Poláci se vyznačují svojí výjimečností již od narození. Nevím, jestli se to neříkalo již za husitství, že Polák ti před nosem mává křížem a v druhé ruce za zády si zároveň meč k výpadu proti tobě. Tato historická charakteristika platí dodnes.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:58 mám rád Poláky, na seznamu mnou respektovaných a milovaných národů (ze všech reprezentantů národů, které jsem kdy měl tu čest potkat) zaujímají zcela suverénně čestné, poslední místo, které ale vůbec neodpovídá neustále zveřejňovaným, výchovným průzkumům veřejného mínění

   Vymazat
  2. Musíš si uvědomit, že když máš před sebou Poláka, velmi často je to chazarský žid.

   Vymazat
 3. Přesně tak,pšonkové jsou ksindl zákeřnej!

  OdpovědětVymazat
 4. Napodobně ty stupido omylo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja mam Polaky rad.
   Teba ma rad nekdo?

   Vymazat
  2. 22:27
   To není tvoje starost stupido omylo!
   Před druhou světovou válkou nás ty pšonci špinavý chtěli obsazovat dřív než Hitler,ty jejich milovníku!

   Vymazat
  3. Oardon,výše uvedená odpověď byla pro 12:27

   Vymazat
  4. 12:27 často a rád navštěvuji s Českem sousedící země s výjimkou Polska. Vůbec nevím, čím to je, asi mám nějakou fobii nebo předsudky. Musím jít do sebe a jet konečně i tam na dovolenou. Jenže kam, aby tam nebyli žádní polští přátelé?

   Vymazat
  5. 12:31 a 12:33, uz te v pomocne skolce naucili cisla? A rozdil mezi 22 a 12.
   Jak se muze takovy nevzdelanec lisat do diskuze?
   A tebe nikdo neobsazoval, kdo by umyslne slapal do hovna?

   Vymazat
  6. 13:57 jezdi si kam chces, svet neznas a tak nemuzes nic srovnavat

   Vymazat
  7. Jo, Horní Dolní, ty jsi určitě poznal svět. Podle těch zparchantělých výrazů nejspíše Slovensko.
   Jojo, Slovensko a Slováci, to je takové mini Polsko.

   Vymazat
  8. Ty mamrde z Horního toku žumpy u lejnolahvárny,tobě spisovná čeština říká asi stejně,jako zrzavýmu udavači Lahváči práce!!!
   Místo IQ máš ÍÁ ty havlonemehlo!

   Vymazat
 5. 10:52 potvrzuji, není nad praktickou zkušenost každého jednotlivce, tady žádná masmediální propaganda ke sbratření nikdy nezabrala, před revolucí, ale ani po ní

  OdpovědětVymazat
 6. lze to napsat jinak: třeba že Poláky všichni milují, ale že Poláci mají jeden zásadní problém, ze všech zemí mají nejvyšší procento podvodníků a podvodníčků všeho druhu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stejně je tu nějaký rozpor. Přece je to země plná věřících, země plná rigidních katolíků, ale zdá se, že většinou vůbec desatero nedodržují.

   Vymazat
  2. 13:50 nikde jsi nebyl, krome stredni Evropy a tak nemas moznosti cokoliv porovnavat

   Vymazat
  3. 14:18
   Za to ty jsi cestoval leda prstem po mapě a to ještě ukazovátkem z nočníku!!!

   Vymazat
  4. Polsko je plné chazarských židů, jejich výskyt procentuálně je nejvyšší v Polsku hned po Israelu.
   Celá polská dyzydentská "šlechta" a establišment je skrz naskrz chazarský, ostatně u nás je to podobné.
   https://ulozto.cz/!QMzeXq9d/mytus-o-odstraneni-komunismu-solidaritou-e-kniha-pdf

   Vymazat
 7. Mám v Polsku příbuzné a musím souhlasit z 13,50 17,22. Dědovo otec byl Polák a přesto říkával že Polák se jednou rukou modlí a druhou krade. Problémem u věřících je že se vyzpovídají a jsou čistí. Čínské výrobky jsou šmejd ale Polské jsou jedovaté. Co na to je to zboží pro motroky.

  OdpovědětVymazat