Reklama

.

.

sobota 31. prosince 2016

Krušný osud střední třídy v USA

Václav Umlauf 
31. 12. 2016   E-republika

Privatizace vzdělání, lékařské péče a všech kulturních a ekonomických vymožeností znamená, že střední a zejména nižší vrstvy se od roku 2000 masově propadají do stále větší chudoby a stále více se oddělují od zbytku vyvolených, kteří hromadí stále více.Nedávný článek Neoliberální výroba chudáků v US-grafech publikoval ekonomickou studii z USA, která ukázala, že 90 % dětí z generace roku 1940 se mělo finančně lépe než jejich rodiče. U generace z roku 1980, to jest u dnešních třicátníků, je toto číslo pouhých 50 %. Jen polovina dětí z této generace se má finančně lépe než jejich rodiče. Takže za neoliberalismu se máme stále lépe. A to potvrzuje další významná ekonomická studie z USA, nedávno publikovaná pod názvem How Wealth Inequality Shapes Our Future (Fabian T. Pfeffer, Robert F. Schoeni) publikovaná The Russell Sage Foundation Journal of the Social Sciences, 2(6), 2–22 (2016). Kliknutím na odkaz si tuto studii můžete stáhnout v PDF. Z našeho hlediska má nová práce ještě větší význam než předešlá generační studie, protože sleduje distribuci bohatství v rodinách a po několik generací.

 

Střední třída v USA masivně chudne


Studie sleduje sociální stratifikaci a propad kvality života napříč generacemi a etniky v USA. Předávání bohatství v rámci rodin ukazuje, jak na tom doopravdy je střední třída v USA za posledního půl století. Jednotlivé skupiny ve společnosti se od sebe stále více oddělují a sociální mobilita, tj. přechod z nižší vrstvy do vyšší, je stále méně častý. Většina se má stále hůře a nejrychlejší pád nastal v nízkopříjmovém pásmu obyvatel. Hlavní krize nastává u střední třídy, která si uvědomuje, že na tom ve skutečnosti vůbec není tak dobře, jak si po celá desetiletí namlouvala. Tento iluzívní pocit "bohatých Američanů" sledovala jiná studie, kterou jsme publikovali pod názvem Být chudý a slepý k tomu. Mýtus střední třídy je pryč, nastoupila úzkost a strach. A to je také důvod, proč tato zchudlá skupina masivně volila Trumpa proti Clintonové a Obamovi, kteří jim jako Demokraté měli ideologicky zajistit blahobyt mnohem více, než Republikáni. Ale prodejní Demokraté neudělali pro střední třídu vůbec nic, protože jejich válečná agenda obohacovala pouze jedno promile vyvolených.

Studie je vynikající, protože mapuje různé vlivy, včetně nerovnosti v politickém zastoupení různých příjmových a jiných faktorů. První tabulka ukazuje rozdělení čistého bohatství domácností podle percentilové tabulky čistých příjmů.


Z grafu je jasné, že bohatne jen jedno procento domácností, zatímco hlavních 50 % všech obyvatel se jednoznačně propadá do chudoby. V průměru platí, že během posledních 30 let se drasticky snížila distribuce bohatství v USA. Jedno procento superbohatých je zkrátka nenažrané a bere si přes dominantní ekonomický a politický vliv ve společnosti ze společného koláče stále více. A nyní se podívejte na dva hlavní grafy.


Na levé straně obou grafů najdete čistý růst majetku domácností po odečtení všech dluhů a sladěný s koeficientem inflace. Křivky ukazují, jak je na tom příjmová skupina, která do sebe zahrnuje příslušné proce
Související články: nto populace z hlediska jejího příjmu. To znamená, že percentilová skupina 95 % odpovídá našemu pověstnému jednomu procentu, protože si pro zabrala oněch 95 % vytvořeného zisku v poměru k ostatním skupinám. To určuje tzv. Giniho koeficient, který grafy vyjadřují. Nula znamená, že jsou si všichni rovni, jednička (100%) znamená, že jeden vlastní všechno. Všimněte si hlavně medianu (media-zelená) a nízkopříjmových skupin, který je pochopitelně ve společnosti nejvíce (P25-bílá). Jasně vidíte propad jejich příjmů po roce 2000 a hlavně stále rostoucí nerovnost od pověstného jednoho procenta, které si při distribucí bohatství pro sebe vzalo 95% koláče. To je, prosím, vláda neoliberalismu v grafech jako dodatek pro ty, kteří by to náhodou nevěděli. Druhý graf konstatuje stejný propad, ale za použití jiných statistických metod.

Autoři studie konstatují, že během posledních 30 let obecně platí, že distribuce bohatství napříč společností je stále menší a stále více se koncentruje do rukou jednoho procenta. Proto platí, že i přes vysokou produkci národního bohatství a růstu pověstného HDP je dnes průměrná americká rodina chudší než v 80. letech. Vyšší produktivita práce a růst bohatství je tedy pro střední třídu marnost a iluze, protože se k němu vůbec nedostane. A chudáci se propadají do stále větší chudoby. K tomu viz článek Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce? Navíc je mnohonásobně těžší přejít z nižší příjmové vrstvy do vyšší, což ukázal již Piketty ve svém díle Kapitál v 21. století. Tato studie jeho závěry potvrzuje. V USA vznikla vrstva bohatých rentiérů a držitelů majetku, kteří hromadí bohatství a předávají si ho pouze mezi sebou a svým dětem. Podle závěrů studie je jasné, že šance proniknout mezi nejbohatších 20 % populace je sedmkrát větší v případě, že vaši rodiče již k této skupině patřili. Privatizace vzdělání, lékařské péče a všech kulturních a ekonomických vymožeností znamená, že střední a zejména nižší vrstvy se od roku 2000 masově propadají do stále větší chudoby a stále více se oddělují od zbytku vyvolených, kteří hromadí stále více. Studie potvrzuje trend, který jsme popsali už v roce 2012 v článku nazvaném Betlémský osud středních vrstev v USA.

- - -Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!Související články:

45 komentářů :

 1. Soudruh Umlauf by se měl probrat do reality

  https://fred.stlouisfed.org/series/MEFAINUSA672N

  Ať se raději stará o střední třídu a chudáky v Rusku. Ti jeho starost potřebují víc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Rusku už všechno víme do podrobna od havloidů, tak ho nech, je to zajímavé.

   Vymazat
  2. Navíc, Američané, tak jak mají nakročeno, Rusy v životní úrovni rychle dohoní. Pokud se Trumpovi nepodaří zázrak, srovnají střední třídy obou zemí krok v rozpětí jedné až dvou generací.

   Vymazat
  3. A co takhle soudruhu anonyme 14.42 nechat Rusko na pokoji? Tady je článek o střední třídě v USA. Až tady bude článek o Rusku, blekotej o Rusku. Teď si to nech, nemusíš tady ukazovat svoji nenávist každý den, ať už se to k článkům hodí, nebo ne.

   Vymazat
  4. Zase byl první, zase úplně vedle. Sakra, copak na to trolení nemá Shapiro jiné chovance?

   Vymazat
  5. 14;42 sam neveris tomu co rikas, smrade, chcipni

   Vymazat
 2. Nebude dlouho trvat a tkzv.střední třída USA bude hromadně emigrovat do RUSKA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi omezeny materialista, nevis kvuli cemu se emigruje, to mas z toho zapecnictvi

   Vymazat
 3. Příspěvek ve 14,42 zřejmě napsal někdo, kdo už slaví Silvestra a absolutně neví, co píše. Tak se z toho vyspi, kámo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na rozdíl od tvého štěku jsem vše podložil odkazem na vývoj mediánu reálných příjmů rodiny, který vyvrací Umlaufovy bláboly.

   Vymazat
  2. Prosím neházej sem své silvestrovské zvratky, které nazýváš vskutku vtipně "odkazem na vývoj mediánu reálných příjmů rodiny", děkuji a už raději nechlastej.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Nenadávej si ty demente 15:28 a pro tebe ještě jednou, neházej sem své silvestrovské zvratky, které nazýváš vskutku vtipně "odkazem na vývoj mediánu reálných příjmů rodiny", děkuji a už raději nechlastej.

   Vymazat
  5. 15:16 Jistě, havloidní sračky jsou pro havloidy písmo svaté.

   Vymazat
  6. Např. privatizace věznic v USA je skutečně nešťastný nápad, tak ale prachy jsou prachy ne? Není to o USA a Rusku, tak černobílé to je jen v hlavách těch jednodušších... mír a naději do Nového roku!

   Vymazat
  7. 15:07 ten pisalek o kterem mluvis je troll ktery sam neveri vlastnim slovum

   Vymazat
  8. 15:16 sam jsi rikal ze tva slova jsou lez

   Vymazat
 4. 15:23 odkaz je odkaz.Tvoje psaná špína mě nepřesvědčí o ničem,snad jen otom,že nemáš pravdu a ani argument

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:23 Ale jdi ty brepto. Ještě ničemu nerozumíš.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Anonymní "Mediáne", kdybyste nebyl sprostý, nechal bych i další vaše "diskusní" příspěvky být. Lidé vaše statistiky neberou nijak vážně, protože nevyvracejí ani nekorigují průzkumy uveřejněné v periodiku Russell Sage Foundation. Proto si vás naši čtenáři dobírají a bohužel, vy jste ztratil nervy a přešel do IV. cenové. Jinak hodně štěstí a zdraví v nadcházejícím novém roce. Také přeji víc přemýšlení a sebezpytu, jinak budou srážky s realitou světa pro vás stále bolestivější.

   Vymazat
  4. Nemel jste ho mazat, nas zajima v jakych krecich je havlismus

   Vymazat
  5. Včera jsem měl vidění, že Šípkovy lavičky si nemůžou být nadále jisty svým výstavním osudem

   Vymazat
 5. Keller osudy střední třídy ovšem popisuje přesněji, stručneji a čtivěji, ale nevadí -
  Přemítám, zda je správné z výrazu "prodejní Demokraté" evokovat, že republikáni na prodej nejsou? A docházím k závěru, že mi to vlastně může být prozatím ukradené.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi tak. Vlády posledního desetiletí intenzivně zapracovaly na tom, aby nám všem, kteří nejsme přisátí na státní cecek, ale jsme závislí na své práci, intenzivně snížily životní úroveň. A o té páně Babišově nepochybuji, že ještě zrychlí tempo.
   Stačí si udělat krátkou bilanci různých poplatků, revizí a nových daní.

   Vymazat
  2. Uvidíme Vladimíre.Já Babišovi věřím, protože je po čtyřiadvaceti letech první nepolitik ve vládě, a kromě toho první, který se opovážil nahlas a veřejně nazvat celou naši polistopadovou smečku dobrodruhů zloději, a o Českém státu se vyjádřil jako o rozkradeném. A taky se vyjádřil v tom smyslu, že když se něco čtyřiadvacet let drancuje a rozkrádá, nelze očekávat, že to během jedné pětiletky bude všechno v cajku. On nikde neřekl, že nemožné udělá ihned a zázraky do tří dnů. Zatím pod jeho finančním komandem nastalo ohromné zlepšení - to, co Klaus, Sobotka a bratr Kalousek mrvili, mrzačili, prodávali a rozkrádali, zatímco občanům byly utahovány opasky, se Babiš pokouší dát do pořádku, ale všichni diagnostikujeme - byť laicky - že to prostě nepůjde. Tak uvidíme, jak se to vyvrbí.

   Vymazat
  3. 16:34 - Babiš je první politik, který po dlouhé vládě výrobců dluhů z ODS a ČSSD, tlačí státní dluhy dolů, proto na něj otrokáři nadávají.

   Vymazat
  4. 17,01
   Babiš je vicepremiér a předseda koaliční partaje. Bez jeho souhlasu by se nestalo nic, co prosadila současná vláda. Tak že za vše špatné je přinejmenším spoluzodpovědný. Kalouska nemusím, ale v jedné věci měl pravdu. Zatímco Babišovo předchůdci kradli většinou po milionech, Babiš to v podpoře obnovitelných zdrojů energie vytáhl na miliardy, resp. desítky miliard. Uvedu vás krátce do problému.
   Tato podpora, kterou prosadila EK stojí celou EU slušný balík. V roce 2014 EK rozhodla, že podpora v této podobě je slepou uličkou. Protože si ale zákony této podpory upravuje každá členská země sama, je rozdílná doba účinnosti zákonů, které této podpoře dávají legislativní rámec. Nám končil zákon svou účinnost v roce 2015. Babiš si vydupal prodloužení tohoto zákona, a tím podpory do roku, tuším, 2020, kdy musí skončit v celé EU.
   Babiš vlastní cca 20 tisíc ha zemědělské půdy. Na většině těchto polí pěstuje kukuřici pro bioplynky, ve kterých se vyrábí elektřina právě s touto podporou. Už jenom tímto krokem se mu bohatě vyplatila investice jeho vstupu do politiky, včetně nákupu médií, které tomu předcházelo.

   Vymazat
  5. Ale to neznamená, že Babiš něco ukradl. Podívejte se na vydrancované průmyslové závody a rozprodaná a rozdaná zemědělská družstva, půdu a na tisíce hektarů solárních hrůz. Babiš není vinen, že ČR nedokázala čerpat evropské dotace, protože v ČR to funguje tak, že co nemohu rozkrást, raději ani nepotřebuji. Babiš není vinen zmarem trvajícím přes dvacet let, do něhož jako politik nastoupil před necelými třemi lety. Babiš dokazuje, že kdyby byla ekonomika ČR řízena jako firma -ale s trestní zodpovědností za nehospodárnost - nemohla by být zadlužena přes bilion korun, protože taková firma by už dávno nemohla existovat. Babiš by nezaměstnával statisíce vyhryzů a darmožroutů, zatímco "stát" vytvoří trafiku pro každého odkládaného politika. Babiš by nikdy neprodal Plzeňský Prazdroj jihoafrickým šupákům, a vůbec nikdy by neprodal českou vodu posraným Francouzům s tím, že vodní cesty si budeme obhospodařovat za svoje, a teď města vymýšlí krizový postup, v případě nastalé nouze o vodu. Každý majitel by zešílel z tak rozkradený firmy. Jen ne šmejdi, zloději a lumpové, zvyklí celá desetiletí brát ze státního tak třikrát tolik co brali ostatní pracující, poté, co si uspořádali převrat, začali hned druhý den brát šedesátinásobek toho, co ostatní pracující - to byl jejich start. Babiš by neživil tolik posraných celebrit, ani by neudělal z televizních stanic pračku na špinavé peníze pro různé reklamní agentury, které zasírají vysílané pořady reklamami, a všichni na tom vydělávají miliardy. To jsou daňové úniky jako prase, protože reklamy se odečítají od daňového základu. Tady se vytvořila státní ekonomika a politika pro zbohatlická prasata, a na tom to stojí a leží. Na žádný podvod, zlodějnu, ba ani na vraždu se nepohlíželo jako na zločin, pokud z toho vznikl majetek. Kdyby měl Babiš odhalovat každou jednotlivost, a šmejdy strkat do vězení poté, co jim majetek zkasíruje, bude obviňován ze znárodňování, ( fůj, komunista, estébák, bla bla...) a možná by nepřežil ani půl roku, něco by se už našlo. Blábolilo by se o návratu k starým pořádkům -to už známe. Šmejdi už se zahákli drápem, a nikdy se jich nezbavíme. Musíme je prostě nechat v jejich nakradeném majetku vyhnít.Žádný majitel firmy by si ji nezadlužil, a nenechal ji vytunelovat a rozkrást. Proto Babiš říká, že i stát se má řídit jako firma, a kdejakej nýmand mu nadává. Je to tím, že už jsme se zase zapouzdřili v nějakých pozicích a příjmech, máme jakž takž něco v korytech- případně sociálka si nás krmí, jako když se každý večer sype slepicím- a zase jsme se udřepěli. Všechno, co by zavánělo nějakým pohybem, nás vyděsí a vyleká - proto nadáváme v hrůze, že by Babiš snad věci vracel do původního stavu. To raděj ať si zloději a lumpové dřepí na svém nakradeném majetku.

   Vymazat
  6. Anonymní31. prosince 2016 19:17
   Vaše „argumenty“, že Babiš by tohleto ne a tamhleto jo, jsou hezkým slohovým cvičením, ale argumentačně ničím nepodloženým. Tak nějak neopodstatněně předpokládáte, že Babiš má nějaké morální kvality, které dosavadním životem nijak neprokázal. Nechci ho hanět, ale také se mi nelíbí to jeho neopodstatněné vynášení. Počkejme si, jak zlepší daňovou výtěžnost, jak sliboval. Začal zrovna na straně nejmenších úniků. Spíš než krok ke zvýšení daňové výtěžnosti, to vypadá jako další krok, k nastolení totálně kontrolované společnosti. Velkými firmami se asi začne (teoreticky) zaobírat, pár měsíců před volbami. Podobně, jako už před posledními volbami.
   O Čapím hnízdě snad ani nemá smysl mluvit. Ukazuje, že každá koruna do jeho kapsy mu je dobrá, i když je určená pro někoho jiného. Jeho velká firma prostě odsála dotace pro malé firmy, tím, že se na čas účelově stala malou. Je-li to nepotrestatelné odklonění, nebo potrestatelná zlodějna, musí určit soudy. Ale morální stránka věci, minimálně popírá ona pozitiva, která mu nepodloženě přisuzujete. P.K.

   Vymazat
  7. 17:01 dovjeraj, i proveraj
   To plati i na tvou viru BabisoBuresakum

   Vymazat
  8. A babis je vinnen za zrudu kterou je stropnicky

   Vymazat
  9. Nejen Stropnický,ale i Pelikán,Jourová,Komárek(to je obrácený Mitrofanov),Telička,Maxová a jiní.Když si k sobě natahá takovéto lidi,co si o něm myslet,nevolitelný.

   Vymazat
 6. no to je podobne aj na Slovensku, akonáhle zmizol Mikloš a spol. od válova, akosi sa prestávame zadlžovať - a dvíha sa minimálna mzda a rastú dôchodky, pomaly ale isto, a to preto, že nastal poriadok, nasadili sa EET, každý platí dane, a kto neplatí má problém - tak ako v Canade a Austrálii - našom svetlom vzore ...a až to bude pre každého prirodzené, prestane sa bazírovať na EET - a pod.

  OdpovědětVymazat
 7. Že se divíte. Je to prostě kapitalismus a jiný to nebude, dokud bude pokračovat. Vlastně, bude to horší a horší.

  OdpovědětVymazat
 8. 19:17
  No, nevím. Babiš teď dře z kůže malé podnikatele a živnostníky s tím jeho EET, ale na velkozloděje ani nešáhl. Z nakradených miliard miliard nedostal do státní kasy zpět ani korunu a při tom je to jeho povinnost. Když už tedy chce dělat pořádek v daňových únicích, tak by se měl zaměřit v prvé řadě na velkozloděje a ne na malé ryby.
  Prostě mu nevěřím, protože to hraje na všechny strany. Volit budu SPD.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plně souhlasím, i s SPD které se snaží řešit také jiná ohrožení, horší než majetková. Děda.

   Vymazat
  2. Prasáku mazací, když nemáš argument tak mažeš.Ty dobře nedopadneš

   Vymazat
  3. Přesně.Tak to vidím i já,ovčani vidí pouze, že zavedl EET,ze slibovaných 18 miliard stejně neuvidí ani korunu.Též volím SPD.Snad nebudu zklamaný,ani jedna z parlamentních stran není volitelná.

   Vymazat
 9. Do Nového roku přeji hlad po vědění:

  https://www.youtube.com/playlist?list=PLeM7G6EssG2aD9aOfI3uufLj2FeN9JoSq

  OdpovědětVymazat
 10. Galerka měla vždy svojí čest a kdo se dostal pomoci galerky k něčemu nikdy po ni nešlapal co dělá náš rádoby spasitel Bureš je značně odpudivé i protu galerku

  OdpovědětVymazat
 11. O cem ze to tady mele ceska stredni trida? Vzdyt se jedna v clanku o chudnouci byvale stredni tride v Americe a vy tady mektate o Babisovi. Je preci znamo ze jiz velice davno se rikalo ze od Reagana "bohati bohatnou a chudi chudnou". Reagan zavinil mnoho problemu ale budiz mu odpusteno pro jeho vysoky vek a tudiz i demencii ,oficielni zejmena ve druhem volebnim obdobi .Lhal verejne o Iranu a prodeji zbrani jim a smeline zbrani do jizni Ameriky (Nicaragua) a dalsich zemi .Vytvorili z neho modlu (neco jako z Churchilla)a lid bez znalosti faktu jako vzdy tleska . Dav ostatne tleska vsemu jak znamo i zde . Tleska se slibum ,ne vysledkum A uz stare prislovi pravi "Vysledky mluvi " Takze hlavne vice rozumu ve vyjadrovanni a hodne zdravi preji
  Tim hlavne preji vam i sam sobe aby Trump splnil alespon 50% toho co slibil. Jestli bude chtit to udelat, bude mit tezkou praci ,vzdyt se podivejte na clanek o senilovi Cainovi a prokuratoru vedle nej a dalsich kteri sedi v establishmentu za kralovske prebendy a platy a tezko se bude ono hnojiste vypoustet ,tomu verte.

  OdpovědětVymazat
 12. 14:42, z 31. prosince, pro vůdce peletonu, jak se domnívám trolla: Jelikož mezi čtenaři komentářů v mnoha připadech velmi moudrých lidí jsou i lidé nepříliš moudří, což jsem třeba já, možná byste mohl být tak laskav a utrousiti ještě nějaké slovo na vysvětlení Vašeho odkazu, jinak ten méně chytrý člověk po shlenutí té jediné statistické tabulky, která se mi objevila po otevření Vašeho internetového odkazu, si přečte o růstu vydajů na domacnost v USA a poněvadž není moc chytrý, tak jej napadne, že tabulka vypovídá o inflaci dolaru v průběhu desítiletí - to co kdysi stálo 10 dolarů, teď stojí dejme tomu dolarů 20. Jinak autor článků uvádí těch grafů poněkud více. Závěr, který si méně chytrý člověk udělá - to co jste napsal jaksi není moc přesvědčivé.

  OdpovědětVymazat