Reklama

pátek 16. prosince 2016

Naše reportérka viděla na vlastní oči boje v Allepu - Tereza Spnecerová podává svědectví o průběhu vrcholících bojů o Aleppo

Tereza Spencerová
16. 12. 2016    Literárky
„Být při tom“

Byla jsem pár dní při tom, smím-li lehce parafrázovat název geniálního filmu Blakea Edwardse. A nebyla jsem sama, v Aleppu byly desítky novinářů ze všech koutů světa, Norskem počínaje a Japonskem konče. Pro mě bylo ale nejzajímavější právě ono „být při tom“. Shodou okolností jsem se ocitla pouhé dvě uličky od kampusu aleppské univerzity, kam v tu chvíli dopadl granát odpálený Al-Káidou nebo nějakou její přidruženou „umírněnou, demokratickou, feministickou, rovné šance a sexuální menšiny uznávající“ silou. Od exploze mě dělilo vzdušnou čarou nějakých sto padesát metrů. Místní novináři mi zabránili běžet za roh si všechno nafotit, protože „naši umírnění“ prý vždy počkají, až na místo dorazí záchranáři a sanitky, a pak tam vystřelí ještě jednou, aby pozabíjeli co nejvíc a co nejkvalifikovanějších lidí. A byla to pravda. Za čtvrt hodiny do oblasti dopadl další granát. Následovalo zesílené ostřelování z děl syrské armády do míst, odkud palba vycházela, a asi po půl hodině přelétla syrská stíhačka a následovala řada explozí kousek dál. Na ně pro změnu reagovali teroristé další palbou z granátometů do města; podle místních novinářů, kteří už dokonale rozlišují svištivé zvuky, létaly vzduchem i rakety.

Nechci se chlubit, jak jsem statečná. Ale protože v Aleppu, které je několik let fakticky válečnou zónou, příliš nefunguje internet ani mobilní sítě, po návratu „k netu“ jsem si zpětně „projela“ zprávy západních médií z onoho dne. Smrt civilistů v syrském Aleppu sice zmíněná byla, ale až jako „138. odstavec“ zprávy, jejímž hlavním trhákem byly obraty typu „těžké bombardování“ nebo „série náletů“ na „ztrápené civilisty ve východním Aleppu“. Byla jsem ale u toho. Ten den zabíjel džihád. Žádné „masivní nálety“ se nekonaly, toho bych si fakt všimla… Nevím, kolik lidí – a navíc civilistů – onen jeden nálet s pěti souvisejícími výbuchy tehdy zabil, ale vím, že to, co psala západní média ony dny, kdy jsem (minulý týden) v Aleppu byla, nebyla pravda. Čili to byla – slovníkem našich politiků – „nepravda“. Nebo se prostě zase jen obyčejně lhalo. Netvrdím, že jsem pochopila vše, co se v Aleppu odehrává, ale jsem ráda, že jsem tam byla – a navrch to i přežila.Jak vypadá Aleppo

Od teď mám alespoň základní představu, jak žijí lidé v syrském Aleppu, mám představu i o těch našich „umírněných“, stejně jako o těch, kteří z východního Aleppa vyšli ven… ale k tomu se určitě ještě dostaneme.

V první řadě je třeba určité formulační úpravy – pokud mluvíme o „čtvrtích“ východního Aleppa, vzniká dojem městských čtvrtí, mezi kterými je třeba hraniční ulice. Třebas něco jako mezi Žižkovem a Vinohrady u nás v Praze. Nicméně, v aleppské realitě bychom spíš měli mluvit o jakési obdobě třeba našeho územního uspořádání, které zná kupříkladu „Prahu východ“, abychom zůstali u „východního“ směru. Je blízko města, ale jeho součástí není. U nás ji tvoří vesnice a městečka, vesměs blízko sebe; v případě Aleppa jsou to vesnice, z nichž ty okrajové jsou například 80 i více kilometrů před samotným městem a mezi nimi a dalšími „čtvrtěmi“ východního Aleppa jsou i desítky kilometrů. Čili východní Aleppo nelze považovat za souhrn městských čtvrtí v našem slova smyslu, zatímco syrské Aleppo je regulérní město se vším všudy, tedy například s univerzitami, městskou dopravou, semafory, magistrátem, kanalizací, rozvodným systémem a tak dál. Jistě, že teroristé z Al-Káidy a přidružených part ovládali i skutečné městské čtvrti ve skutečném Starém městě Aleppa, ale ve srovnání s územím, na něž se pojem „východní Aleppo“ vztahuje, je to zanedbatelné. Jen pro představu, syrská armáda se svými spojenci za poslední dva měsíce kolem Aleppa osvobodila oblast o rozloze 18 tisíc čtverečních kilometrů, což je třeba víc, než je rozloha Kataru. Nebo Libanonu.

Co se týče toho truchlení, tak to je jasné: v syrském Aleppu se porážka fanatických islamistických teroristů slaví o sto šest a truchlí se u některých západních politiků, většiny médií a pak samozřejmě ještě v onom Kataru nebo u saúdského královského stolu. Vytvořili jsme horko těžko bublinu, a ta teď splaskává. Proto ta hysterie.

Měla jsem možnost navštívit jeden z improvizovaných uprchlických táborů pár kilometrů za Aleppem, v areálu bývalé textilky. Byl to především pohled na záplavu žen zahalených v černém; některým nebyl obličej vidět vůbec, jiným alespoň oči a v nich prázdno. To nebylo ani truchlení, ani slavení. Zástupce Červeného půlměsíce je na jedné nájezdové rampě přes megafon přesvědčoval, že fakt není proti Alláhově vůli nechat očkovat davy svých dětí proti nejběžnějším nemocem, což Al-Káida zakazovala coby západní konspiraci k vykořenění islámu. Jejich muži se mezitím rvali o chlebové placky, které jim syrská armáda rozdávala z náklaďáku. Byl to pohled na lidské bytosti, které netuší, co se děje a co se dít bude, a chtějí současně jen nějak přežít, protože to je u lidí jaksi automatické. Marně jsem se snažila zjistit, zda byli lidé z východního Aleppa tak radikálně náboženští už i dříve, nebo zda se prostě jen podvolili nějakému „aleppskému syndromu“, jehož leitmotivy určovala Al-Káida, ale v každém případě to byl vcelku šílený zážitek. Kdesi uprostřed – na arabské poměry – vzdělané a inteligentní Sýrie se z hlubin východního Aleppa vynořil středověký afghánský Kandahár. A Západ na tyto lidi už kašle – zajímaví byli, jen dokud na ně dopadaly syrské či ruské bomby a dokud nikdo netušil, o kom je vlastně řeč. Teď jsou venku, takříkajíc na světle, už je nikdo za davy demokratů vydávat nemůže, a naše západní humanitární a jiné organizace už o ně tím pádem nemají zájem… Ale koho to vlastně překvapuje.


Západ to zabalil


„Zničehonic“ utlumil dodávky zbraní teroristům do východního Aleppa. Nebo jinak, hodil tamní džihád přes palubu coby neudržitelnou přítěž. To ostatně uznávají i představitelé Damašku – přiškrcení dodávek zbraní zvenku výrazně usnadnilo syrské armádě úspěšný postup východním Aleppem. Samozřejmě, pokud se Západ ke svým chráněncům zachoval právě tímto způsobem, je třeba to nějak zastřít, a tak se rozjede další vlna propagandistických „hrůz“. Nemá smysl to brát nějak vážně. Jsou to jen slova, která se nedají nijak doložit.

OSN mimochodem přestala počítat oběti v syrské válce už v roce 2012 s argumentem, že se čísla nedají ověřovat, a tak veškeré informace, které západní média a politici neustále omílají, vycházejí od chlapíka v anglickém Coventry, který v patře nad svým secondhandem – už i s dotacemi od britské vlády a nejen jistě od ní – generuje čísla. Prostě jeden den řekne, že bylo zabito tam a tam tolik a tolik lidí, a západní média, ten etalon kvalitní žurnalistiky, se s tím spokojí a všechno po něm papouškují. Už jen tohle samo o sobě jasně ukazuje, „jak hluboko jsme klesli“.

S OSN je to taky legrační. Titulky jsou sice fakt pádné, ale když si přečtete „138. odstavec“, tak zjistíte, že Výbor OSN pro lidská práva, který ovládají Saúdové – Saúdové, ti staří demokrati! – má k dispozici neověřené zprávy, podle nichž se možná někde něco stalo, ale neví se kdy a kde. Fakt, že to média, včetně těch našich, interpretovala jako tvrzení OSN, že Asad v Sýrii zase zmasakroval víc než 80 lidí, je příznačný pro naši dobu a naši politiku. Nechci se ale zaobírat důvody, proč západní média – včetně těch českých – lžou. To je spíš otázka pro ně.


Budoucnost Aleppa a Sýrie

Na rovinu, na válečné mapě Sýrie toho zbývá spousta ještě na několik let. Nicméně, je očividná snaha režimu plně ovládnout západ Sýrie, tedy pás velkých měst a průmyslových zón, protože Palmýra, Rakká nebo Dejrizor na východě jsou sice důležitá z hlediska tamních ropných zdrojů i celistvosti Sýrie, ale… jsou daleko v poušti. Podle dostupných zpráv nyní proto armáda zamíří spíš směrem na Idlíb u tureckých hranic, aby ovládla i toto území – nejde jen o džihád, ale i o Erdoganovu rozpínavost. Uvidíme, jak to dopadne, potažmo kolik teroristů uprchne z bojů pod ochranu na turecké území a kolik jich pak pokročí až do Evropy…

Nicméně, když se ptáte na syrskou civilní ekonomiku, tak to je velmi zajímavý „válečný“ fenomén. Ještě před třemi lety byla i obyčejná láhev pitné vody dovážená z Libanonu, dnes si v Damašku koupíte nejen syrskou vodu, ale i limonády – třeba Pepsi se vyrábí a lahvuje v Latákii – nebo místní kávu a léky a dieselagregáty, a to právě z průmyslových zón třeba kolem Aleppa nebo Homsu. Platí totiž, že i když válka bude „někde“ v Sýrii pokračovat, ten neválečný prostor nezahálí a „maká“. Té životaschopnosti nerozumím, přiznám se. Jako svým způsobem fatalistická Češka si to prostě neumím vysvětlit. Ale je tu, každý den a v praxi.

Co se týče zahraničních investic, věc je vcelku jasná – státy, které podporovaly džihád a teroristy, ať jim už říkaly jakkoli – mají trochu smůlu. Peněz je ve světě dost; nás, tedy Západ, tam fakt nikdo nepotřebuje.


Český a zahraniční pohled

Snahou svrhnout Asada u nás někteří lidé fakticky obhajují teroristy z Al-Káidy a podobných skupin ....  .... .... ....

.... dále následuje kapitolka o českém a zahraničním pohledu, o pohledu Američanů a o oplakávání AL-Káidy ...  Celý text ZDE
Čtěte rovněž: Tereza Spencerová - Umírání v Aleppu

26 komentářů :

 1. Děkuji za velmi zajimavé informace.Je moc dobře, že máme informace nezkreslené a nezdeformované západní propagandou. Těším se na Vaše další články a přeji hodně úspěchů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní Spencerová děkuji. Při čtení každého z Vašich článků si uvědomuji, že kam Čert nemůže....

   Smazat
  2. Vybori Saudske Arabie pro lidska Prava pri OSN bojuji zase za ty prava
   Masakrovanim obyvatelstva v Jemenu !!

   Smazat
 2. Díky za článek.hned se mi lépe dýchá i když utrpení sířanů je neskutečné.
  Lada

  OdpovědětSmazat
 3. Á,že ta stará rašple je všude.To asi těm arabákům udělala dobře.Tereza Spnecerová je osoba,která,teda co já vím má nějaký ten stihomam pravdomluvectví od kupčíků pěněz z Kremlu,protože její články jdou na dračku jenom na proruských webech.Hoax jak prase a proto webu NR nelze věřit,páč je jen šmelinou za neůspěch rusů za jejich válečnou rétorikou.Ano ,vrah o morálce káže.Bratříčka si jistě nezpívá porušténec a totalitní čtenář NR,co jako český vlastenec od kremelských lotoů bere Jidášův groš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty dementní ussácke HOVADO!!!!!!!!!!

   Smazat
  2. Proč reagujete na takového amerického vlezdořitky.

   Smazat
  3. Je to havloidní potrat!

   Smazat
  4. PAne či paní 19:30 - trochu se nevyznám ve vašem zmateném textu - co je hoax? To že paní Spencerová byla v Allepu, to hoax není. To potvrdí i česká velvyslankyně v Damašku a ta není žádná lhářka. "Kupčíci peně z Kremlu" - co to jako má být? umíte to vysvětlit? Jjeí články jdou na dračku na nezávislých webech asi proto, že tytpo weby převážně vyhledávají pravdu a ne manipulace, tak typické pro český, evropský a americký mainstream. Nemusíte věřit webu Nová republika, my o víru nestojíme, nám jde o pravdivý popis skutečností. Inteligentní lidé ho poznají a proto sem chodí. Co je to "neúspěch Rusů"? Osvobození Allepa? Válka proti terorizmu? Pomoc Sýrii? Vůbec vám nerozumím, co jste tím chtěl/a říct. "Vrah o morálce káže" - opět nepochopitelné, co jste tím chtěl říci. Kdo je vrah? Vždyť uřezávači hlav dostávají na zadek jak v Iráku, tak především v Sýrii. Kde že tihle vrazi kážou o morálce? Vysvětlete, prosím. Kdo je "propuštěnec", který nezpívá Bratříčka? Totalitní čtenář? Co to je. Je to čtenář, který chodí jen a totálně na Novou republiku? Nebo je to čtenář, který se naučil číst v době "totality"? Nerozumím. Kde prosím v Kremlu vyplácejí Jidášské groše? Sakra člověče, pište srozumitelně anebo aspoň poeticky, když vám logika dělá takové problémy.

   Smazat
  5. Nevím proč tuto dámu nazýváte starou rašplí, vás dosud zde na diskuzi také nikdo zatím neoslovil bastardem, což je jinak též název pro velmi hrubý pilník na železo.

   Smazat
  6. Nechápu jednu jedinou věc - proč ten sprostej kašpar neustále na diskuze K NR leze. Proč ty články vůbec čte? S ničím nesouhlasí, všechny uráží a nadává - jaký má motiv, že sem neustále leze? Aby se mohl vyvztekat a zaurážet si anonymně ostatní lidi? To přece není normální - normální je, když se mi něco nelíbí a mám k tomu výhrady, tak se tomu vyhýbám a tenhle šmejd má výhrady, sprostě nadává, ale neustále na NR leze. Už věřím tomu, že ho někdo najal, aby tohleto dělal. Je placen kýmsi za to, že bude na diskuzích psát sprosté výpady a urážky. Pak by byl motiv jasnej - plní nějaké zadání za peníze. Ale to je odporná ubohost!

   Smazat
  7. pro Anonymní16. prosince 2016 19:30

   že si s váma prolhanejma humanitárníma bombarďákama ta paní Spencerová pěkně a pravdivě vytřela anální otvor ty utisknutá hyeno co si vyděláváš na živobytí jako jidáš psaním za mrzký peníz od těch "velepoctivejch amíků" co na nic nemají důkazy,nebo ukáží to co provedli oni s poukazem to rusové nebo Asad

   Milda

   Smazat
  8. Proč píšete anonymně ,vy kašpare proamerický , vždyť se nestyďte za tu vaší "podělanou amipravdu .Jste podrazák a hnusný snad i člověk vy zm....... Kantor

   Smazat
 4. Ach Dvořáku,kdo tohle čte tak tobě nedé zapravdu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavně že všichni dají za pravdu tobě 21.00. Nejdřív se nauč česky ty pologramote, když už tak potřebuješ mocí mermo někomu nadávat a psát urážky. Přečti si po sobě tu hovadinu, cos napsal. Výraz "zapravdu" neexistuje, píše se to odděleně "za pravdu". A co je to "nedé zapravdu?" Ty špatně vidíš? Co takhle konečně nechat diskuze k NR na pokoji? Jsi jak přicucnutá veš - co na tebe platí, abys odlezl?

   Smazat
  2. U Tebe (21:00) je úplný zázrak, že jsi se naučil číst a psát. Na pochopení Ti už nic nezbylo. V.J.Horák

   Smazat
 5. https://cz.sputniknews.com/svetovytisk/201612164344515-sex-utok-zena-kreml/

  OdpovědětSmazat
 6. Vážně nechápu, proč nezakážete anonymní komentáře, když to blogger umožňuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naše verze Bloggeru to neumožňuje. Jestli ano, pak poraďte. Díky.

   Smazat
 7. Paní Spencerová , velmi děkuji za objektivní článek . Kéž by Vám ta většina mainsteamových presstitutů sahala aspoň po kotníky !! Sissi .

  OdpovědětSmazat
 8. Lidičky vždy se najde někdo kdo bude krytyzovat ženu která ví a zná a má odvahu se na dané místo podívat a napsat o tom co se tam ve skutečnosti děje.Lidi kteří toto napadaji jsou jen duševní prostituti naši slavné objektivní medyalni žumpy.Hau

  OdpovědětSmazat
 9. Tereza Spencerová - či spíše zájem čtenářů o její texty? - nazlobila i Daniela Veselého:

  "brát vážně Terezu Spencerovou, která na místě byla s delegací novinářů, kam je patrně svezlo syrské ministerstvo informací? Myslím, že mnohem vyváženější pohled v českém prostoru nabídl na ČRo Břetislav Tureček. V zahraničí je to Robert Fisk, Vijay Prashad, Patrick Cockburn či Juan Cole. Samozřejmě, že se rebelové včetně káidistů dopouštěli válečných zločinů, ostřelovali západ Aleppa se stovkami civilních obětí, stříleli po lidech, kteří se snažili odejít z východního Aleppa a v některých případech si je brali jako živé štíty. Nelze ovšem paušalizovat. Asad a jeho spojenci se skutečně dopouštěli ve východním Aleppu
  zvěrstev a nemůžeme ignorovat informace OSN, Červeného kříže či Save the Children."

  cf. http://denikreferendum.cz/clanek/24297-assadovske-sily-dobyly-aleppo-zpravy-hovori-o-zverstvech-i-o-oslavach#comment_75583

  Kokotko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kokotko,co to tady plácáš?Těm, kteří vše viděli na vlastní oči, podsouváš, že když je tam přivezlo syrské ministerstvo informací, píší nepravdu?A ty víš, že červený kříž, Nato atd. hlavně neziskové organizace neplatí Soroz a nediktuje jim, jak mají psát?Je to jako u nás.Věříš, že naši novináři a televize mluví pravdu o situaci v Sýrii?Naivo!

   Smazat
  2. 14:28
   Máte taky rudo před očima jako většina zdejších "přispěvatelů"?
   Možná, že až se uklidníte, všimnete si, že jsem to neřekl já, ale Daniel Veselý.

   Kokotko

   Smazat
  3. 13:21
   Samotný obrat "mnohem vyváženější pohled" vystihuje, jak skromné jsou ambice dnešních novinářů.
   Další oblíbená klišé: "standardní", "nesystémový", "kontroverzní" ...

   Smazat
  4. Jestliže za "zvěrstva páchaná na civilním obyvatelstvu" je považován povinný odvod mužů do syrské armády, tak se takových zločinů dopouštěly za války všechny státy světa. Daniel Veselý je autor, který občas napíše fajn postřeh a občas píše demagogické blbiny, páč je angličtinář a tím pádem je odkázán na anglosaské prameny, které zjevně není s to vyhodnotit. Kdo věří komisi OSN pro humanitární záležitosti, kterou vede saudský Arab, kdo věří emigrantovi z periferie Londýna, který si hraje na tiskovou agenturu, tomu není pomoci.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.