Reklama

úterý 13. prosince 2016

(Ne)naděje dnešní levice

Marek Řezanka
13. 12. 2016    Kulturní noviny
Náš stát má za to, že žijeme v postpravdivé době a jsme obklopeni hoaxy, a tak od ledna zřizuje odbor proti dezinformacím. „Útvar by měl zabraňovat šíření nepravdivých nebo zavádějících informací a propagandy (čti: cizí propagandy).“ (1) Nazveme-li již tuto dobu postpravdivou, nemůžeme se zaměřit toliko na hoaxy v pseudoalternativních médiích, ale v první řadě musíme útočit na hoaxy v otevřeném mainstreamu a mainstreamu, který se tváří jako nezávislá alternativa. Příkladem šel třeba Wolfgang Bittner, když si vzal na paškál německá média, jež soustavně manipulovala a lhala o dění na Ukrajině. (2) Ve velkých českých médiích podobný příklad hledání pravdy „padni komu padni“ nenajdete.

Kupříkladu „nezávislé“ Britské listy („Internetový deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví“) téměř denně lkají nad tím, že žijeme v „postpravdivé éře“, v níž se nevěří establishmentu ani mainstreamovým médiím, a samy se zabývají tím, že šíří oficiální pohled kupříkladu na válku v Sýrii (kde podle tohoto deníku vraždí jen zlí Rusové, nacionalističtí Kurdové a ďábelský Asad, ale o činech jiných bojujících skupin – včetně Daeš – v poslední době taktně mlčí). Jinde Britské listy rezignovaly na popis systému a jeho krize – a zaměřují se na pouze některé symptomy, které však připisují všemu možnému jinému než podstatě stávajícího systému. Pro čtenáře, který by rád věděl, co tím myslím, zde mám celý aparát odkazů (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10).

Kdysi antiestablishmentové Britské listy jsou také zděšeny, že by mohla padnout smlouva TTIP, a neustále – ať už nadprahově, či podprahově – do svých čtenářů hustí verzi, že prezident Trump rozpoutá jednu válku za druhou. Nepatřím k těm, kdo by k panu Trumpovi vzhlíželi jako ke spáse, neboť žádnou spásou není. Současně si však nemohu nevšimnout, jaká energie se vynaložila (a dosud vynakládá), aby nebyl prezidentem USA. Nelze komentovat, s kým se pan Trump schází a koho se snaží získat na svou stranu, aniž bychom dodali, že je zde pokus přesvědčit republikánské volitele, aby pana Trumpa potopili – voličům navzdory. Kdyby určitým kruhům bylo jedno, zda pan Trump prezidentem bude či nebude (s tím, že si ho zpacifikují), snažily by se až tak moc, jak se evidentně snaží?

Samozřejmě, nelze předvídat, co vše Trump bude realizovat a jakým tlakům (ne)podlehne, je ale poměrně zábavné sledovat, když ti, kdo horují pro tlak na Rusko, varují, že nás právě Trump s ním zavleče do války. Po celý rok můžeme ve stejné intenzitě jak v mainstreamu, tak i Britských listech slyšet poplašné zprávy, že Putin obsadí Pobaltí, což neodpovídá jeho reálpolitice a pro taková tvrzení neexistují hodnověrné důkazy. Toto mlžení však zřejmě mainstream a Britské listy za „postpravdivou rétoriku“ nepovažují.

Levicovou alternativou k Britským listům pak rozhodně nejsou listy Parlamentní, které zase pro změnu podprahově propagují ODS (vědomě to nejde kupříkladu i proto, že se dosud nezapomnělo na propojení Alexandra Vondry s kauzou ProMoPro a Pavla Béma a jeho Opencard), Petra Robejška (jehož ekonomické zázemí tvoří zastánce války s Ruskem – ultrapravicový ekonom Pavel Kohout, 11) či Svobodné.

(NE)NADĚJE LEVICE

Jaké mezinárodní naděje má tedy dnešní levice? Ti, kdo úpěnlivě hledají jakýkoli záchytný levicový bod, často inklinují k vytváření model, aniž jim dochází, že tyto modly představují toliko simulakrum, které se neopírá o konkrétní projekt, podložený realizovatelnými kroky.

Za příklad takového „levicového simulakra“ může být považována řecká Syriza, jež vytvořila vládu s tvrdě pravicovou stranou – Anexartitoi Ellines (ANEL). Řečtí občané tak nebyli podvedeni toliko zahraničním tlakem, kdy bylo jejich NE přetaveno na ANO „reformám“, které zadělaly na více než jednu ztracenou generaci nezaměstnaných a nezaměstnatelných a pro systém nepotřebných. Mnohdy jde o mladé lidi na začátku jejich produktivního věku. Podvedli je též ti, kdo si hráli na něco, čím nejsou. Řecký exministr financí Varoufakis trefně poznamenal:
„Tsipras neuspěje a ví to. Já jsem rezignoval, protože jsem nechtěl podepsat program reforem, které nebude možné uskutečnit. Tsipras jasně prohlásil, že k přijetí tohoto programu byl přinucen, i když sám nevěřil tomu, že bude proveditelný. Takže teď se ocitáme v absurdní situaci, kdy mocné instituce Evropy – včetně Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky, německé a řecké vlády – předstírají, že zavádí program, o kterém vědí, že jej zavést nelze. Odmítám se těchto nesmyslů účastnit a to byl důvod mé rezignace.“

Potíž je v tom, že i Varoufakis dal lidem falešnou naději. Jak mohl vstoupit do vlády s někým, kdo popírá jeho ideály (nic na tom nemění jeho následná rezignace)? Stejně tak jen těžko může v jedné větě zmínit, že německá vláda diktuje Řecku něco, co nejde splnit – a ve větě druhé chválit paní Merkelovou:
„Jako Evropan jsem čím dál více hrdý na kancléřku Merkelovou za její zásadový postoj k otázce uprchlíků. Je to příklad, jak neoprávněná je kritika Německa coby zdroje problémů v Evropě, což je pohled převažující nejen v Řecku, ale i ve Francii, Itálii nebo ve Španělsku. Jsem přesvědčený, že postoj kancléřky Merkelové může být předzvěstí dobrých věcí pro Evropu.“ (12)

Bernie Sanders zase pro změnu podpořil Hillary Clintonovou, kterou by z logiky své předchozí rétoriky podpořit neměl:
„Tato kampaň je o potřebách amerického lidu a je zaměřena na velmi vážné krize, jimž čelíme. A s tím, jak se blížíme k (volebnímu) listopadu, nemám pochybnosti, že Hillary Clintonová je zdaleka nejlepší kandidátkou, která je může zvládnout.“

Hillary Clintonová vzkázala poměrně srozumitelně:
„Chci, aby Íránci věděli, že pokud budu prezidentkou, napadneme Írán. Po příštích 10 let, během kterých by mohli dostat ten hloupý nápad zahájit útok na Izrael, bychom byli schopni je zcela vyhladit.“ (13)

V tomto kontextu je potom zajímavé chlubení šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna, že ho měl podpořit Bernie Sanders. (14) Pokud ho skutečně podpořil, vyvstává tu otázka, proč politik vymezující se vůči NATO stojí o podporu někoho, kdo se jednoznačně postavil za Hillary Clintonovou a její intervenční a agresivně protiruskou zahraniční politiku.

Jako houby po dešti nám rostou politici s určitým typem rétoriky, jež se ovšem neopírá o pravdivý postoj a širší programové zázemí – a nemá tak šanci na to, stát se čímkoli jiným než reklamním spotem. Stávajícímu systému musí vyhovovat, když může své rádobyodpůrce prodávat na tričku a přidat si je na polici svých trofejí – jako něco, co ho rozhodně nemůže ohrozit.

- - -

43 komentářů :

 1. Profesionální děvka Jakub Janda, bezcharakterní odpad a hnus naší společnosti, mě bude poučovat, čemu mám věřit a čemu ne? 😂😂😂😂😂😂😂😂

  Tak to dost těžko.

  Chcete mít alespoň šanci, že se dozvíte pravdu????

  SLEDUJTE "proruské weby" !!!!!!

  www.aeronet.cz
  www.sputnik.cz
  www.protiprou.cz
  😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zapomněl jsi na AC24, ty "pravdo" :-D

   Smazat
  2. Neodpoved jsi mi o duveryhodnosti Okamury
   Me se libi Konvicka jak jel na velbloudu

   Smazat
  3. Sleduji to primo u pramene snazim se byt objektivni ,veril jsem ze hnuj v USA Obama vykope soude dle jeho predvolebnich lzi . Vse co rekl byly lzi jednoduse zidolzi . Stal se jejich slouhou 1 den v officu. Po dnesnim projevu Trumpa temer na 100 % verim ze on to mysli vazne . Neokons (McCain a jeho nohsled + verbez ktera chtela dosadit Killarii vsak neprestava uzivat vsechny zpusoby spiny lzi a ubohosti ktere jsou urceny predevsim na tupe zenstiny tluste v domacnosti jez skutecne v USA vladnou . Jejich utrapeni utahani muzici se nechteji doma hadat a cini dle debiliii .. Je az neuveritelne jak trapne argumenty uzivaji na zdiskreditovani Trumpa Uzivaji cokoli Hlavne Putina (je to vrah a lotr) novy zahranicni ministr se moc zna s Putinem proste hnuj a hnus V Syrii kterou znicili obvinuji vladu z vrazdeni zen a deti Assadem potazmo Putinem Jsou to opravdu ubozaci . Zid pisti jako by ho brali na rohy bejci . Proste berou jim asi ten power co si vydobili za ta leta pod vedenim Wollfovitzu Perlu Kristolu a dalsich vrahounu kteri zavinily ty valky ktere dle Trumpa staly 6 trilionu$ a situace je neudrzitelna Nabizi mir spolupraci neprevraceni rezimu a dalsi normalni nezidolzi . uvidime doufan ze ho ti vrazi a banditi co zalozili skutecnou mafii nezavrazdi . Zajimalo by mne jak asi reaguje ceska spodina ktera ovladla scenu doma Nejsem Honolulu dekuji

   Smazat
  4. Outsidermedia

   Smazat
  5. Nikoliv! Imperskij kazačij sajuz! - http://iks2010.info/

   Smazat
 2. Co to je za amatérského neználka tento Řezanka?
  Všichni jím jmenovaní, Corbin, Sanders, Tsipras, jsou extrémní liberálové. Tzn PRO migrantští, Pro homosexuální atd. Z našich krajů k nim mají nejblíže zelení.
  Jak může vůbec vážně uvažovat, že by Sanders na základě tohoto podpořil Trumpa?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sanders at jde do hajzlu
   Ale tretina Sandersovych volicu presla k Trumpovi

   Smazat
  2. Vidím, že vaše poznámky k článku jsou dost zmatené. Autor Řezanka upozorňuje na to, že strany, které se prohlašují za levicové ve skutečnosti jimi nejsou, a uvedl několik příkladů. Tak co pyskujete?

   Smazat
  3. Uz to , ze se autor zabejva a plejtva svuj cas na BL , je videt , si rad smlsne na udavacskem a zcela ubohem vytvoru , aby pak mohl "antiestblismentsky" vynikat.
   Taky si neceni sveho casu ,,konanim neceho uzitecnejsiho.
   Treba najit a pouzit slovo ceske.
   Ze by zavan zakomplexovanosti?
   Pardon. Zamindrakovanosti.
   Mam za to, ze dneska jsou vsichni /s vyjimkami/ pravolevaci a fasisti.
   A tak jim nezbejva nez terorisovat.
   Jak jim kaze a rozkazuje k jejich oddajnost k Vrchnosti.
   Panuje tak tezke ovzdusi zrady .
   Je to dalsi z Mnichovu.
   Denni orgie a souteze o nejhorsiho zradce svych spoluobcanu.
   A cesta kazde ideologie a hlavne jeji konce si pak vyzaduji obeti . Nalevo, napravo ....

   Kdyz Prijde Konecne Zuctovani.

   Smazat
 3. Odpovědi
  1. Budeš jistojistě zklamán. A to píši při plném vědomí toho, že jsem rád, že to nevyhrála ta krvelačná blbaňa.

   Smazat
 4. A zase opuštěný ratlík štěká na návsi.

  OdpovědětSmazat
 5. „Útvar by měl zabraňovat šíření nepravdivých nebo zavádějících informací a propagandy.“

  No konečně!
  Konečně tu naši ČT a ČRo zruší a šéfy patřičně potrestají!
  Hurá!
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejen levice ale vsechny politicke strany a politici vzdycky zradili sve volice. Otazka je jen , jak casto.
  Rozdelovat pak zradce je pocitam uplne zbytecny../Ovsem jsou jak vidime vyjimky.
  Co nezradi .
  Ti jenom potvrzuji skutecnost.
  Jinak jsem celebrita a to plnym pravem. Kdyz si jdu koupit treba redkvicku , jsem zachycen na stovkach kamer a zaregistrovan mnozstvim fizlu a udavacu..
  Kdybych nakop policajta jsem ihned ve spravach a v novinach.
  Mnohalete odepreni pomoci v leceni naseho zdravi se pomalu meni a "trava " prej bude povolena.
  Ve velkych obchodnich centrech je zhruba okolo 80% zbozi , ktery bych si nikdy nekoupil /potraviny/ a kdyby mi je nekdo dal zadarmo , ani psovi to nedam...
  Mnozstvi obcanu Tramtarie se na Novy Rok netesi ani trochu.
  Parasiticke orgie se planuji , jenom Sydney Council prijdou na 7.5 milionu dollaru. vede to nejaka lesba a kdo vi co jeste spolu s dalsima masturbujicicma hermafroditama....
  Parasiticke vyssavani se denne zvysuje bez omezeni a konce.
  Hlavne se netesi statisice co nemaji kde bydlet ,rodiny, pensisti atd., dale ti co jsou vyssavani rekordnimi poplatky za vsechno.
  Oblibeny sport vlad a korporaci je,ze neco postavi a pak to zase zbouraji a postavi opet to same jenom daleko drazsi...
  Prakticky asi nezbejva nikdo, mimo JASAVYCH parasitu a pederastu vseho druhu...

  OdpovědětSmazat
 7. Cesta k humanizaci společnosti vede přes politické osvobození se.
  Každý, kdo se stará sám o sebe, je předmětem nejlepší možné péče. Platí to pro jednotlivce i společenství. Politicky osvobozovací proces – proces decentralizace moci, až na tu nejnižší možnou územní úroveň – obce/města je nezbytnou podmínkou demokratizace společnosti. Zatím jsme účastni opačného vývoje – centralizace moci.
  Je potřeba hledat odpovědi na následující základní otázky:
  Kdo má být iniciátorem a facilitátorem decentralizace moci?
  Kdo má být aktérem decentralizace moci?
  Jakým způsobem moc decentralizovat?
  K tomu je potřeba vytvořit osvobozovací a demokratizační manuál, strukturu moci, nalézt způsob osvěty a získat iniciativní jednotlivce a skupiny pro realizaci projektu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Alternativa zdola

   Karel Růžička (1957). Čechoslovák původem, rodinou, pracovně i volnočasově. Absolvoval SPŠ dopravní v Praze v Masné, Strojní a elektrotechnickou fakultu VŠ dopravy a spojů v Žilině a dálkově na přelomu režimů Filosofickou fakultu UK v Praze. Prapůvodním povoláním výpravčí vlaků (v Otvovicích), pak konstruktér lokomotiv (ČKD). Pohyboval se i v mládežnické organizaci, ponejvíce však byl novinářem. Má za sebou zkušenost agenturního zpravodaje ČTK, ČTI a SITA i deníkáře (Pravda a Haló noviny). Teď je řidičem tramvaje a po šichtě působí v Klubu společenských věd, Ne základnám, ProAlt a AZ.

   Tomáš Tožička (1966). Technik a teolog. V devadesátých letech pracoval ve vedení církevních sociálních institucí orientovaných především na regionální rozvoj – Kooperační fórum Most a Otevřený svět Litvínov. Věnoval se rozvojové problematice v Německu, Angole, Zambii a Bangladéši. Autor a editor článků i publikací s rozvojovou agendou. Nyní koordinuje aktivity zaměřené na rozvojové vzdělávání a transfer know-how.

   Zbyněk Fiala (1946), novinář, absolvent FŽ UK . Působil v rozhlase (ČsRo), televizi (ČT - Nedej se!), denících (Mladá fronta, Zemědělské noviny, Právo), týdenících (Ekonom, Literární noviny) i měsíčníku (Zdraví) a na webu (Vaše věc). Čím je starší, tím víc věří v možnosti lokálního ekonomického cyklu, brojí proti vysušování a umrtvování krajiny superintenzívním zemědělstvím, vkládá naděje do otevřené spolupráce a sdílení, věří v přímou demokracii a participaci a doufá, že lidstvo dostane rozum a skončí s náboženstvím Růstu.

   Ilona Švihlíková (1977), ekonomka. Absolvovala VŠE, obor mezinárodní obchod. Profesně se věnuje tématům souvisejícím s globalizací a politické ekonomii. V roce 2010 založila Alterantivu Zdola, protože se stále domnívá, že organizace usilující o účast občanů na veřejném dění a ekonomickou demokracii zdola je potřeba. Hojně publikuje, jezdí po celé ČR, vystupuje v rozhlase a v televizi. Věří, že jsme na cestě k Velké transformaci.

   http://alternativazdola.cz/liferay/web/alternativa-zdola

   Smazat
  2. Participace ovládaného a vládnoucího na moci je nesmysl, protože cílem ovládaného je/mělo by být osvobození se a cílem vládnoucího je udržení/posílení moci. Chtěli by jste polepšit nepolepšitelného, ale to se Vám holenkové nepodaří. Cesta k humanizaci a k bezpečí vede skrz protikapitalistický pro demokratický odboj. O neslučitelnosti kapitalismu a demokracie nemůže být pochyb. Kapitalismus je totiž postaven na individualismu, demokracie na kokelektivismu.

   Smazat
 8. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-lidem-to-proste-nerekneme-Mraziva-zmena-v-rozhodovani-EU-467050

  OdpovědětSmazat
 9. Podstata článku je na jeho konci:
  "Jako houby po dešti nám rostou politici s určitým typem rétoriky, jež ... nemá šanci na to, stát se čímkoli jiným než reklamním spotem. Stávajícímu systému musí vyhovovat, když může své rádobyodpůrce prodávat na tričku a přidat si je na polici svých trofejí – jako něco, co ho rozhodně nemůže ohrozit."

  I když nemám zrovna moc času něco číst, když vidím jako autora Marek Řezanka, tak si to málo většinou vyčlením.

  OdpovědětSmazat
 10. Naděje levice? Co je levice? Četl jsem, že Eric Tabery je levičák. Probůh, tento asociál a demagog? Co by mohl mít společného s levicí. Stesky na proudy migrantů do Evropy? Kdyby naše agresívní NATO a agresívní USA je plánovitě nevyráběly, neorganizovaly jejich přepravu do Evropy a také je netopily ve Středozemním moři, tak by žádné problémy nebyly a ani špatně organizovaná kolonizace Evropy muslimy by nebyla.
  To, že nám NATO a USA kadí do našeho hnízda, za to si můžeme sami. Podporujme mírové a ne válečné hnutí!

  OdpovědětSmazat
 11. Britské listy se staly žumpu v ruce protičeského eurounijního kolaboranta Čulíka.Kdysi jsem je četl, po Majdanu se spousta médií nedá číst ani poslouchat.Je to jedna velká havlistická žumpa-lež a nenávist šíří všemi směry.

  OdpovědětSmazat
 12. 5:59 Joooo, honolulu ? Ten zde byl umlacen hitlercickou cenzurou. On uz sem nechodi.. On bojuje za presidenta Trumpa
  nekde ve Washingtone.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tihle ho umlátili. David a jeho kmen -http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/1379175957_5828473c686871ab31b79fd1199.jpg

   Smazat
  2. Rasistický tupec zase vystrčil růžky v 15:00. Největší legrace je, že David patří do kmene Čechů, ty pablbe. Tak to už nezkoušej! Trpělivost má své meze.

   Smazat
  3. Mozny je taky ze se umlatil sam.
   Nebo.
   Radi tady totiz prisera zvana Hovnocuc.
   A Vudce BL je prej taky UDAVAC. A specializuje se na udavani Cechu v Britannii...
   Bude na case na neho vypsat Odmenu.

   Smazat
  4. Honolulu si dal rande s Valštovkou někde u Sachera ve Vídni.

   Smazat
 13. 12:38.. to co jste napsal je obvineni kormidelniku lodi zvane Cesko !
  A kormidelnici a navigatori nejsou Cesi !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas! Ale musí se to takto zaobalovat kvůli cenzůře nosatých pánů Davidů a spol! Oni zlikvidovali pana honolulu a myslí že tím snad pohřbili KKK! Hovno! KKK pohřbí je, až přijde čas ....

   Smazat
 14. Marek Řezanka je lepší básník než politický komentátor.
  Konstruktivní kritika současné levice je potřebná. Nicméně MŘ argumentuje více na základě emocí než faktů a žádná řešení či alternativy nenabízí.
  Je na místě položit MŘ otázku,co dnes dělají členové a aktivisté HzPD ? Proč např. aktivně nepodpoří evropské mezinárodní hnutí DiEM 25 ?
  Nevím,co Britské listy udělali MŘ tak strašně zlého,že mu tak silně leží v žaludku ? MR nějakou dobu na BL své články často publikoval.
  Nic proti věcné kritice ohledně zpravodajství a publicistiky mainstreamových a tzv. alternativních médií.MŘ se bohužel svým tvrzením na adresu BL dopouští řady polopravd a lží.
  Sdílí MŘ různé spiklenecké teoriie ?
  Vadí MŘ,že nikdo vyvrací hoaxy a dezinformace,které šíři obskurní weby a pravicový populisté jako je Zeman,Trump,Orbán,LePenová,který podněcují ve společnosti fašistické nálady.
  Každý kdo alespoň občas sleduje např.BL- nestranně a objektivně musí konstatovat,že BL hodně čerpají informace o dění v zahraničí od OSN a mezinárodních humanitárních organizací či levicově orientovaného britského deníku The Guardian a jsou vyvážená.
  Považuje MŘ OSN,mezinárodní humanitární organizace a The Guardian za neseriózní informační zdroj a málo levicový ?
  BL na svých web. stránkách odsuzují jak vojenské intervence Západu,Ruska,Izraele,nebo jiného agresora.Nikdy jsem si nevšiml,že by stranily nějaké mocnosti apod.Stejně tak svými články kritizují oprávněně politiku neokolonialismu Západu.
  Vadí MŘ názorová pluralita redaktorů BL a ostatních autorů,který na tento web publikují a je jedno o jaké téma se zrovna jedná ?
  MŘ jako ,,levicový" politický komentátor úrovně novináře jako Martina Hekrdly či politologa a levicového aktivisty Ondřeje Slačálka nikdy nedosáhne.
  Ševče,drž se svého kopyta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:47
   Marka Řezanku jste důkladně ocejchoval, položil mu řadu (řečnických?) otázek, poradil mu, čemu se má věnovat a čemu ne, a zastal jste se Britských listů, fajn.

   Osmělím se zeptat:

   1) Máte také nějakou připomínku k tomu, co MŘ píše nahoře, zejména
   2) Jste ochoten své výtky (emocionalita, polopravdy a lži) specifikovat a doložit?
   Dále
   3) Nabízíte nějaká "řešení či alternativy"? Nebo se pouze nabízíte jako jejich případný konzument?
   4) Učitelem češtiny evidentně nejste. Jaké je Vaše "kopyto"?

   Kokotko

   (Pan Václav Dvořák se bude povzneseně smát, že se tu nějací hlupáčci vůbec u pojmu levice zdržují, ale nešť:)
   Guardian (tedy většina jeho autorů) je přibližně stejně levicový jako je levicový Tony Blair (na čemž samozřejmě není nic neseriózního).

   Smazat
  2. Ani se moc povzneseně nesměji. Máte pravdu: The Guardien je přibližně stejně levicový jako Tony Blair. Trefil jste hřebíček do hlavičky :-D)

   Smazat
  3. Autor 17:47, který obhajuje Blisty, je snad ani nečte. To by si totiž musel všimnout např. jejich úpění kolem osudu Aleppa, zcela v duchu propagandistické linie států, které ze všech sil podporují různé teroristické skupiny proti zákonné vládě a nesou plnou zodpovědnost za zničení kdysi kvetoucí země. Samotný Čulík si téměř každý den neodpustí své protičeské bláboly a zvratky. Prostě hnus.

   Smazat
 15. 19:50
  Neocejchoval.Pouze polemizoval a položil autorovi pár otázek.To se tady nesmí ?

  1,Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii přineslo civilistům v Aleppu ještě větší humanitární katastrofu a zoufalství.Svědectví,které přináší např. Britské listy prostřednictvím zpravodajství a informaci od OSN či Gurdianu považuji za seriózní a pravdivé.
  Projděte si BL zhruba za posledních roky a zjistíte,že MŘ je ve svém hodnocení zaujatý a neobjektivně kritický.

  2,Neobhajuji kapitulaci některých představitelů Syrizy před diktátem Trojky či selhání některých politiků na levici. Politici jako Varufakis,Sanders či Corbyn jsou podle mého osobního názoru naději pro levici a výzvy současného světa.

  3,Nepokládám se za myslitele,revolucionáře,nebo proroka.Hlásím se k progresivní socialistické levici a k základním humanistickým a demokratickým hodnotám.
  Kapitalismus tu nebude navždy.
  Je třeba začít levici budovat. Od začátku, tedy od hodnot. Od hodnot lidské důstojnosti, rovnosti, svobody, lidských práv, solidarity, míru, tolerance atd. Ne od nabídky sociálních dávek.
  K jakým hodnotám a čemu věříte vy ?

  4,Učitelem češtiny skutečně nejsem.
  Moje ,,kopyto" ? Běžný občan a dělník.
  A jaké je Vaše ?

  Na jakém základě jste došel k tomu,že Gurdian má politicky a názorově blízko k ,,levicovým" politikům jako Tony Blair ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:42
   1. Myslím, že zjednodušujete, právě už samotným přejímáním výrazu "civilisté". Britské listy tu vystupují extrémně stranicky, narozdíl např. od české velvyslankyně nebo Terezy Spencerové. - (Proč Assad vadí Západu nebo Saudům, to si asi vysvětlovat nemusíme.)
   2. Souhlasím. MŘ se tu nechává unést emocemi ("dětská nemoc levičáctví").
   3. Souhlasím. Jen tomu z principu neříkám hodnoty. (Lidská práva kdysi precisně vysvětlil Miroslav Polreich Martinu Paloušovi: V mnoha zemích světa začínají snídaní.)
   4. Důchodce, dříve střídavě kancelářská krysa, dělník, sociální pracovník, taxikář ...
   (Guardian?) - inu, na základě četby Guardianu; např. právě jejich "podpora" Corbyna
   (připomínám svrchu zmíněné - většina autorů)

   Kokotko

   Smazat
  2. Jestli pod pojmem levice si mám představit Guardian, Tonyho Blaira, Corbyna, Tziprase, Martina Schulze, Clintonovou či jakéhosi Čulíka, tak to potěš pámbů. To se raději mýlím s Řezankou.

   Smazat
  3. Polozil jste tady sve otazky a UDELAL JSTE, CO SE TADY NESMI!
   Jakej trest ocekavate a jste ochoten postoupit , kdyz udelate CO SE TADY NESMI?
   Nebo jen tak zbuhdarma, zase BLABOLITE PITOMOSTI ?

   Smazat
 16. USA prave oficialne pripustilo:
  Ze valku, masakry a vsechny zverstva v Syrii maji na svedomi globalni teroriste , kteri napadli Syrii. Zvenci.
  To vime vsichni uz nekolik let.
  Vrabci....
  Obrana syranu s pomoci Ruska ,potom zustava obranou.
  Media celeho sveta denne informovala a pokracuji v informacich o nelidskych zverstvech islamskych fanantickych teroristu. Jejich zlocine se neomezuji jen na Syrii a Irak.
  Jste hluchej , nebo slepej, nebo oboji ?
  A jeste mentalne nedostatecnej...navic.
  Vice autoru ,by si melo uvedomit , ze otazky lze klast tak , aby se neupozornovalo a neinzerovala hloupost tazajicich...

  OdpovědětSmazat
 17. Co se děje v Aleppu?
  Kanadská nezávislá novinářka a aktivistka Eva Barlettová, která žila několik let v pásmu Gaza a opakovaně navštívila Sýrii (podle jejích tvrzení přímo Aleppo) otevřeně zpochybňuje zprávy, které přinášejí západní média o situaci ve východní části města, kterou doposud drží opozice. Podle jejího tvrzení nemají západní média žádný důvěryhodný zdroj přímo na místě, o nějž by se mohli opřít. Barlettová odmítá kredibilitu organizací Bílé helmy či Syrská observatoř pro lidská práva, které podle jejích slov na místě nepůsobí. K samotnému bombardování a útokům na civilisty se Barlettová během diskuse na půdě OSN (Reuters) nevyjadřuje, nicméně podle jejích tvrzení podporuje drtivá většina obyvatel Aleppa Bašára al-Asada. Barlettová obviňuje západní média, že jejich zpravodajství o situaci v Aleppu je vedeno jejich zadanou agendou. Tvrzení Barlettové jsou v rozporu s tím, co říká šéf Human Rights Watch Kenneth Roth v debatě s americkým rusistou Stephenem Cohenem, jenž publikoval server Democracy Now. Kenneth Roth uvádí, že HRW mají tým lidí v libanonském Bejrútu, který navštěvuje Sýrii a je ve styku s lidmi z Aleppa. Roth popírá tvrzení, že by organizace HRW spoléhala na neověřené zprávy nebo propagandu islamistů. Informace, které HRW publikuje, jsou podle jejího šéfa ověřené. HRW opakovaně a dlouhodobě poukazuje na útoky syrského a ruského letectva na území Aleppa.

  OSN: Naprostý rozklad lidskosti: Asadovy jednotky vraždí v Aleppu civilisty - See more at: http://blisty.cz/art/84901.html#sthash.2xEPDtes.dpuf

  Blízký východ nad propastí, aneb Za tamní krizí nehledejme islám - See more at: http://blisty.cz/art/84192.html#sthash.kAghsFE4.dpuf

  OdpovědětSmazat
 18. Mohl by nekdo definovat levicovou stranu? Abysme jen tak neblabolili.

  OdpovědětSmazat
 19. 16:48
  Levicové je humanistické.

  Nerozbíjet EU, ale měnit ji.
  Hlavním hostem mezinárodní konference »Jaká je budoucnost Evropské unie? Demokratický deficit, brexit a evropské alternativy«, která se v sobotu konala v Praze, byl bývalý řecký levicový ministr financí Janis Varufakis, jenž k účastníkům promluvil přes Skype.
  ...Na konferenci zaznělo mnoho názorů od domácím i zahraničních hostů z Polska, Slovenska, Maďarska a Velké Británie. Většina se vyjadřovala pro zásadní reformu EU při setrvání členství v ní.
  Ekonom Jiří Šteg bere za levicové to, co je humanistické - to je dle něho měřítkem levicovosti. »Evropská unie jako nástroj nadnárodního kapitálu se vyčerpala, aniž by dospěla(...)
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/44637782

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.