Reklama

úterý 13. prosince 2016

Neoliberální výroba chudáků v US-grafech

Václav Umlauf 
13.12.2016 E-republika

Celkem 90 % dětí z generace roku 1940 se mělo finančně lépe než jejich rodiče. U generace z roku 1980, to jest u dnešních třicátníků, je toto číslo pouhých 50 %. Jen polovina dětí z této generace se má finančně lépe než jejich rodiče.Samozřejmě, že se máme za neoliberálního kapitalismu stále lépe, a úplně nejlépe přes svátky, kdy lidé vyhazují peníze skrze korporátní kvelb pánubohu do oken. Jednoho takového santu jsme tu už dvacet let měli, tak to musíme vědět. A neoliberalismu se nejlépe daří v zemi, kde zítřejší korporátní daně již znamenají včera, jak pravil jeden dávno zapomenutý klasik, který nezemřel ani v německé montovně, ani v balíkárně Amazonu.com.

Takže připomeneme mediálním korporátkám nyní hojně citovanou studii z Harvardu, která vznikla inspirací Pikettyho práce Kapitál XXI. století. Recenzi této knihy jsme dělali dávno před jejím českým překladem (Piketty aneb Zhroucení zakládajícího mýtu kapitalismu). Jak známo hroutit se má Putinovo Rusko, protože CIA publikovala zaručenou zprávu o tom, že Putin způsobil vyhynutí dinosaurů a pak asistoval u vraždy Césara v Římě. To prosím není ten pes, který české telce zase padl do kanálu v čase, kdy padlo Aleppo.

A nyní k věci, tedy ke zhroucení jiného zakládajícího mýtu tentokrát US-provenience. Harvardští ekonomové publikovali studii pod názvem The Fading American Dream: Trends in Absolute Income Mobility Since 1940. Celou si ji můžete stáhnout kliknutím na odkaz. Ale pro nás jsou mnohem důležitější vysvětlující grafy, které si můžete stáhnout kliknutím zde. Citovaná skupina vědců zkoumala v od roku 1940 až do dneška jev zvaný absolute income mobility. Je to úplně jednoduchá věc, jak se na kapitalismus sluší a patří. Prostě generaci za generací zjišťujete, kolik procent dětí z následující generace vydělává více, než jejich rodiče. Protože v kapitalismu se máme všichni lépe a jedno promile dokonce i nejlépe, tak se na ta čísla podíváme.

 

Chudoba cti potratí


Klíčový nález studie je jasný. Celkem 90 % dětí z generace narozené roku 1940 se mělo finančně lépe než jejich rodiče. U generace z roku 1980, to jest u dnešních třicátníků, je toto číslo pouhých 50 %. Jinak řečeno: jen polovina dětí dnešní generace třicátníků se má finančně lépe než jejich rodiče. A nyní podívejme na statistiky. První je docela důležitá, protože ukazuje podle Pikettyho percentilové rozdělení společnosti podle příjmů. Nahoře je jedno procento, dole socky, jednoduše řečeno. To mezi, to je prosím střední třída.Jak sami vidíte, jedno procento velmi zdařile předává bohatství svým dětem. Kapitalistický bůh je kalvinista a Američan, tak bohatým žehná a stará se, aby měli stále více, i jejich děti. Zajímavá je křivka u střední třídy. Propady grafu jasně ukazují, že čím více se blížíme neoliberálnímu ráji na zemi 90. let, tím více se střední třída propadá do chudoby. Podle percentilu (tj. po 10 % řadě) příjmů vidíte, že dramaticky roste počet rodin, které nemají svým dětem co předat. Jinak řečeno, děti v pokračujícím neoliberalismu nejsou bohatší než rodiče. Propad posledního grafu je zbytečné komentovat, to je současný neoliberální ráj na zemi. Jak pro koho, že ano. Studie jasně říká, propad do dnešních třicátníků je dán zásadně nerovnoměrnou distribucí bohatství. O tom jsme již publikovali několik důležitých článků, viz dolní odkazy.Další graf ukazuje, jak se na tom mají děti z početnějších rodin podle průměrného ročního příjmu na dítě. Jak vidíte chudoba je více méně dědičná už od roku 1940. Zkrátka, šance dětí z chudých rodin dostat se nad úroveň rodičů dramaticky poklesly u generace narozené z početných nízkopříjmových rodin už kolem roku 1960. Čili dnes je jim kolem 65 let a jdou pomalu do důchodu. Takže byli chudí a jejich děti zůstanou taktéž hodně nebohaté, viz poslední část grafu. Poslední graf ukazuje celkový propad do chudoby v absolutních přepočtech podle jednotlivých generací až do dneška.Zkrátka, máme se stále lépe a pokud bude Amerika náš vzor, pak máme velkou a zásadní šanci kopírovat tento volný pád do chudoby. Tuto šanci bychom neměli promarnit. O to se jistě postará koupená politická reprezentace v čele s místními oligarchy. A prodejná korpoporátní média jí v tom ráda pomohou.

A nyní se podívejte na to, proč tomu tak je. Následující články ukazují a komentují jak distribucí bohatství, tak daňové zatížení různých vrstev obyvatel podle zpracovaných Pikettyho dat pro USA. Díky neoliberalismu se tato sociální nespravedlnost stala planetární normou.

Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce?
Korporátní fašismus překresluje mapu USA
Báječná léta jednoho procenta
Chudí vypadají na grafech ještě hůře než ve skutečnosti

- - -


Související články:

30 komentářů :

 1. Věc je vcelku prostá:
  Obava z existence a působení východního bloku vyprodukovala kapitalismus s "lidskou" tváří. Škrabošku lidumila, garanta svobody a demokracie privátní kapitál odhodil ihned po rozpadu východního bloku. Zjistil, že už se nemá koho bát. Je to od něj zpupné a neprozíravé. Chaos, který zákonitě přichází, byl existencí východního bloku jen pozdržen. Jen díky existenci východního bloku žil ten západní v relativním bezpečí a hojnosti.
  Teď jsme všichni ohroženi nejvyšší možnou měrou. Moc kapitálu je na vrcholu. Pak už existuje jen jeho pád. Bohužel bude doprovázen nezměrným krveprolitím. Každý řád, který není v souladu s přirozeností končí chaosem, z něhož vzejde řád nový. Historie lidstva je řetězcem vzestupů a pádů. Zda se z toho lidstvo někdy poučí nevím. Pokud nalezne způsob společného soužití, které bude v souladu s přirozeností, bude v bezpečí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi přehledný a věcný komentář, je vidět, že ho psal inteligentní člověk s rozhledem. Tak výstižný text by měl pochopit i jedinec s lehkou retardací, který zde obyčejně na všechno reaguje pliváním na Rusko a na Putina. Stela

   Smazat
  2. 11:43
   Až na tu "přirozenost" dobré.

   Smazat
  3. Pro 13:28
   Na té poslední větě si obzvlášť zakládám. Mám Pro ni neprůstřelný argument a tím je zákon pregnance. Je třeba studovat a promýšlet společenské souvislosti až na dřeň.

   Smazat
  4. anonymu 11:43 není co dodat,jednoduché a výstižné,bez keců a mlžení,Bravo!!!!!!!

   Smazat
  5. 13:34
   Tou přirozeností, o kterou tu zavadil pan Forgáč, se dost důkladně zabýval Sigmund Freud. Celkem srozumitelně i pro nepsychology se o tom dočtete např. v "Nespokojenosti v kultuře" (Das Unbehagen in der Kultur).
   Helmut Dahmer proto výstižně mluví o psychoanalyse jako "nepřirozené vědě".
   A když už jsme u té psychoanalysy: na fašismus ji aplikoval Wilhelm Reich.

   Pane Forgáči, zákon pregnance, který se Vám zalíbil, nemůžete jen tak mírnixdírnix přenášet z Gestaltpsychologie na sociologii a historii.

   Vaše výroky (výkřiky) o "kapitalismu jako svini" by před veterinářem také neobstály.

   Myšlení se ještě nikdy nevymezovalo neprůstřelností. Koukněte se třeba do Platóna.

   Smazat
  6. Ano. Problematika je však ještě horší. Po 2WW na světě bylo 2,2 miliard lidí. Z toho bylo součástí bohatšíto "Severu" (Tedy Západ i Východ blok) cca 800 mil lidí a dnes již bohatá Čína měla 500 mil. lidí. A tak na "chudém jihu" žilo asi cca 900 mil. lidí. Nu a dnes? Čína 1.5 miliardy, "Sever" cca 1,5 miliard a "ten chudý jih" má 4,5 miliardy! Množství chudáků se zpětinásobilo! A co s tímto chcete dělat? Na Zemi možná není tolik zdrojů, aby měli všichni životní standard Němců či Švédů...

   Smazat
 2. Tak dobre jako se maji lidi v Americe se komunisticti holoprdelnici mit nebudete, tak se starejte sami o sebe. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak proč už tam nejsi ty neužitečnej věcně zlitej idiote lejnolahvárenský žumpy?!!!:-D

   Smazat
  2. No - ty nemáš holou prdel 12.33 - ty jsi živ z peněz, které vyděláváme my, a platíme daně, aby takové svině, jako jsi ty, mohly dřepět u počítače celé dny a nadávat nám - a nejvíc nám, kteří tě živíme hajzle jeden hnusnej. V duchu vidím co jsi asi za svini. Sociální dávky, důchod, nebo fintíš invalidu ty hnuse? Smrdíš u počítače celé dny, práce se štítíš, a nám tady budeš nadávat - co si myslíš ty hajzle? Že ti ty podpory platí američtí zmrdi? Jsi odpornej jako cikáni - dřepí to, sere to z oken, naše peníze z podpor vyhazují do heren, a ještě nám za to, že je živíme, s přecpanejma pupkama nadávají. Čím se lišíš ty parazite hnusnej? Takové sprosté nadávky od parazitů jako jsi ty, obzvlášť sedí.

   Smazat
 3. A přesto se zde za chvíli vynoří šmejdi, kteří budou tvrdit, že se dnes máme ( myšleno obecně - v plurálu) jako prasata v žitě. Oni to hodnotí podle sebe. Tito jedninci dřepí v nějakým páchnoucím doupěti, a pobírají cosi - důchod, ID nebo ČID nebo nějaké jiné dávky, o které se ani moc nezasloužili, a vědí, že v jiném režimu, a už vůbec ne v socialistickém, kdy platilo že bez práce nejsou koláče, by takové peníze neměli. Tak tedy - zmohli se na počítač a asi mají i mobil, u počítače dřepí ve dne v noci, naučili se ťukat do kláves, a mlátí do nich ve dne v noci tyhle sračky. Strašně se bojí, že by tohle režimní prasopsí svinstvo mohl vytřídat jiný režim, a tyhle šmejdy a nemakačenky by určitě a v první řadě odstřihl od příjmů. I ten počítač a mobil by museli prodat. Tak tenhle švajneraj ( a že jich není zrovna málo) se strašně bojí, že něco spravedlivějšího může přijít, a proto sledují všechny možné články, a z nich dedukují. Přičemž na diskuzích pořád slintají. Těmto šmejdům se může denně psát, že spousta rodičů nemá na obědy pro své děti ve školách - oni se v doupěti u počítače mají dobře, a žádná chudoba je nezajímá. Je to hnusný materiál - rok výroby po devadesátém - a dokud tohle bude naživu, pořád budou štvát a štvát. Myslí si, že tenhle jejich dávkovej ráj je zásluhou západu a americké kapitalistické hnojůvky, a budou se tomu klanět. Jim je jedno, že ryjou držkama v zemi. Nemají ani žádnou hrdost - hlavně ten žvanec v ešůsu, a možnost psát ty žvásty - to je kouzlo jejich zbytečného života.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak! Prolhaní, sebechvalní a sebeklamní Čecháčci jsou mistři světa v obrazoborectví, strhávání soch a symbolů, přejmenovávání ulic i vlastního státu a falšování vlastní historie i ekonomické výkonnosti. Podobně jako Rusové. Jenom více kradou.
   Nedorostli pro vlastní samostatný stát, nezaložený na literárních a politických padělcích a intrikách, jakož i na uplacených válečných dezertérech. Bohužel o zpustlou Kotlinu už nikdo z vyspělejších sousedů nestojí (aby si vlastní stát nezamořil).
   Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí.
   Čecháčkové budou spokojeni - až zase všichni budou mít stejné lejno - jen zasloužilí soudruzi (falmer) ho budou mít navoněné z Tuzexu nebo z ruské Berjozky.
   Zneuznaný, c. a k. Univ. Prof. TGM upletl bič z rakouského dezertérského lejna - avšak zapráskat s ním už nedokázal - ani ve své mnohonárodnostní, uměle a ješitně vytvořené jepičí pidiříši. Proti literárním padělkům se sice postavil - avšak politický padělek a zmetek vytvořil. Děti se mu rovněž moc nevyvedly. Pravda vyděsí !!!

   Smazat
  2. Pro 12:42
   Nic nechápeš a to nepochopené komentuješ. Na tobě je perfektně vidět, výsledek debilizace společnosti. Slaboduchým se, totž, lépe vládne.
   Tož tak

   Smazat
  3. Zase ty - ty prase 12.42? Hlavně ty těžíš denně ze skutečnosti, že tě lidi, jimž sprostě nadáváš živí, a tady si to dokonce můžeš dovolit, tady se zvratky sviní jako jsi ty, nemažou. Proč jsi svoje sračky, které píšeš pod každý článek, tady nenapsal celé? Proč jen výňatek? Protože jsi usoudil, že to pro urážku lidí, kteří ti ze svého plní ešůs žrádlem, abys u svého počítače nechcípl hlady, a nemusel ho prodat, stačí? Podívej se kolik ti platíme měsíčně za to, že nás urážíš - to se pochčiješ blahem ne? Že smíš urážet pitomce, kteří na tvé dřepění u počítače vydělávají, a dokonce i zákroky redakce jsou na tebe krátké. Prostě prase tady bude psát svoje prasárny, a my to musíme číst. Jsi jak vyžraní cikáni - taky líná sebranka, sice asi nemají na počítač když to, co jim dáváme, prostrkají do hracích automatů. Taky se svými vyžranými pupky dřepí na chodnících, serou z oken, a pošklebujou se lidem, kteří je živí. Patříš k odporné, líné sebrance, hniješ někde v nějakém brlohu, a připadáš si jako king, že smíš psát ty prašiviny. Kéž by ti někdo urazil palici ty skřete, abychom tě nemuseli živit.

   Smazat
  4. 13:20 - Aha! Už není co znárodňovat, arizovat, vyhnancům zabavovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat, zpronevěřit či jinak uloupit? Budou už jenom zaslouženě „rýt držkou v zemi“, leniví, nepoučitelní a stádovití lumpenproletáři, státní zaměstnanci, parazitičtí komunističtí a postkomunističtí korytáři, estébáci, odboráři, grantoví politologové, sociologové, psychologové i psychiatři a další lemplovští kleptopracující, jakož i stejně parazitičtí, zamindrákovaní, práce neschopní eurobijci, exhibicionističtí neschopní, závistiví i zhulení pisálkové, buranští a lůze se podbízející troškovití režiséři a písničkáři, neschopní si ani společný kibuc či firmu založit, kde by se vlastníma rukama uživili, natož aby někoho dalšího zaměstnali. Ani Putin je živit nebude, ani čeští soudruzi ze svého.
   Komunistický manifest marxových, škromachů, ransdorfů, skálů, paroubků, falmerů, doubravů, žantovských, pitomiů, mamulů, středulů, humlů, zhovadilů a jiných žvanilů: Stát ať všechno poskytne, včetně alimentů, na úkor těch produktivních občanů a důvěřivých věřitelů státu. Dluhy se neplatí ! Souložit, kouřit a chlastat budeme už sami. Natisknout peníze a rozdat mávátka !!! Se Sovětským Svazem na věčné časy !!! Vyloudit z EU co se dá - a pak z ní hrdě vystoupit !!! Jako azbucké lenivé lůzokratické Řecko - náš vzor.
   Čecháčkovští komouši se nezmohou ani na vlastní puč - potřebují k tomu čobolovského Bureše - nástupce Husáka ???
   Teprve teď přináší komunizmus své Kainovsky zvrhlé a prznitelské plody na přírodě i na lidech - a ještě pár generací bude. Diskuze malomocných, neschopných, žlučovitých, klauzemanovských i putinovských socek v pracovní době to jenom potvrzují. Nostalgicky opěvují loupeživý komunizmus či jiný „většinový“ systém a zamlčují, že tehdy ještě dožívala předkomunistická výchova a morálka – komunisty nazývaná „přežitky kapitalizmu“ a že se žilo z naloupených bilionů. Dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí vlastní prací, bez olupování a parazitování na těch úspěšnějších. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni.

   Smazat
 4. Na to ani nepotřebujeme grafy. Ve společnosti, kde je masa lidí nucena směňovat svou schopnost pracovat za možnost existence na úrovni hovada, nemůže být ni řeči o nějaké svobodě či rovnosti. Kdo to neví, ať se jde zeptat do montovny dělníka či dělnice u pasu, jak každý den vyprazdňuje půlku svého života do nenažraného chřtánu "zaměstnavatele" a druhou půlku na regeneraci pro téhož. Otázky o příčinách tohoto stavu a jak z toho ven, už dávno zodpověděl buržoazní třídou exkomunikovaný K. Marx a dodnes se na tom nic nezměnilo. T

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 12:57
   Souhlasím s tím, že příčiny popsal dobře nejen Karel Marx. Nesouhlasím s jeho řešením jak z toho ven. Cestu jak z toho ven dobře naznačil jeho filosofický souputník a odpůrce Michail Bakunin svým prohlášením: Jsem kolektivista, nikoliv komunista.

   Smazat
 5. "Bída a hlad na světě není proto, že nedokážeme nasytit chudé, ale proto, že nedokážeme nasytit bohaté."

  Mami, je mi zima, proč nezatopím?.
  Protože nemáme uhlí.
  A proč nemáme uhlí?
  Protože táta nemá práci.
  A proč táta nemá práci?
  Protože je hodně uhlí.

  OdpovědětSmazat
 6. „Konečným cílem globalizace je homogenizace všech států na zeměkouli. Toho musí být dosaženo smíšením ras s cílem vzniku světlé hnědé rasy v Evropě. Proto musí Evropa přijmout ročně 1,5 milionu přistěhovalců z třetího světa. Výsledkem tak bude vznik populace s průměrným IQ 90, tedy lidí, kteří budou příliš hloupí na to, aby chápali, ale dost inteligentní, aby pracovali.“

  Dosažení cíle „jediného státu“ má být realizováno čtyřmi kroky:

  1. Žádný stát nesmí bránit přílivu uprchlíků. Speciálně se má zdesateronásobit příliv uprchlíků do Evropy. Národně orientovaní politici musí být umlčeni a musí zmizet ze scény.
  2. krok: Neomezený tok ropy, plynu a jiných surovin
  Národy nesmí disponovat nerostným bohatstvím. Veškeré zdroje budou privatizovány a internacionalizovány.
  3. krok: Ničím neomezené finanční toky do USA
  Žádná vláda nesmí bránit svobodnému pohybu kapitálu a nesmí bránit odcházení zisků ze země. Státy se musí dostat do vzájemné závislosti, aby nemohly existovat samy o sobě. Státy, které se tomu budou bránit, budou nahrazeny loutkovými režimy. Nepřátelé této globalizace budou zničeni. Thomas Barnett suše konstatuje: „Kritiky zabijeme“.

  OdpovědětSmazat
 7. Kapitalismus je systém ve kterém menší skupina lidí žije na úkor větší skupiny lidí a forem, jak toho dosáhnout za celou historii lidstva, na planetě zemi je, jak Slováci říkají, "něúrekom". Kapitalista, který si v dnešní době říká vznešeně podnikatel, má jediný cíl a to dosáhnout co největšího zisku a to za každou cenu a tento zisk maximalizovat jakýmkoliv způsobem, nejlépe snížením nákladů výroby na minimum a s tím související, čím nejnižší mzdy těm, které zaměstnává. Naopak to co vyrobí, prodává za co nevyšší ceny, paradoxně těm, kterým za práci skoro nic nevyplácí. Aby kapitalista tento nesmysl vyrovnal, vymyslel celý systém, jak zadlužit ty které zaměstnává a to formou půjček, hypoték, úvěrů. No a aby toho dosáhl, kapitalismus přikročil k metodě, která ne jednoho feudála ve společenském systému, který se jmenoval feudalismus, přivedla na buben. Tato metoda se jmenuje, znehodnocování peněz. Feudal to prováděl tak, že snižoval obsah zlata, nebo stříbra v mincích, a až z mince zůstal bezcenný kus plíšku, který absolutně ztratil svou hodnotu a v obchodě musel nastoupit systém prvotně pospolné společnosti, tedy výměnný obchod. V současné době kapitalista, toto provádí tak, že tiskne neskutečné množství peněz - papírků a tyto papírky s názvem, Dolary, Eura, Koruny, předává bankám, které je už ale za procenta půjčují lidem, kterým kapitalista za práci vyplácí v rámci maximalizace zisku tu nejmenší možnou mzdu. A kruh se uzavírá. Feudál přišel na buben a kapitalista přijde taky s tím, že v dnešním globálně propojeném světě, budou i následky katastrofálně globální. Jedno je ale společné, že jak za feudalismu, tak za kapitalismu to odnesou obrovské masy obyčejných lidí. To co se děje dnes ve světě , je jenom skutečnost, že kapitalismus nesouhlasí se spravedlivějším rozdělením vytvořených prostředků a chce všechno pro jedno procento těch nejbohatších. Proto organizuje oranžové revoluce a války, aby maximalizoval zisky a jsme opět u podstaty věci. Že jsou za tím svinstvem Američané je jenom potvrzení předešlého. Na celém světě, po druhé sv. válce, všechny války vyprovokovali Američané s cílem maximalizovat zisky. Někdo již řekl: "Není problém nasytit chudé, je problém uspokojit ty bohaté, kteří mají pořád málo".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitalismus je výrobní způsob založený na podvodu zvaném "tržní chování jedince" a sám Marx ho ve svém díle charakterizuje jako de facto židovský. Je tedy nepřirozený, neboť struktura pravěké tlupy přetrvává evoluční setrvačností dodnes, navzdory odlišnýmu výrobnímu způsobu, který je příliš mladý, aby zásadním způsobem změnil to, co se utvářelo desítky tisíc let! K přežití lovecké tlupy bylo zapotřebí na 1 schopného organizátora (náčelníka) a 1 nositelku know-how (šamanku) vždy alespoň 50 zdatných lovců a 50 zručných sběraček. Proto dodnes má např. schopnost stát se lékařem jen jeden ze sta lidí (to je pro zjednodušení použitá číslovka!). Dříve to sloužilo jako nutnost k přežití celé tlupy a potažmo druhu, dnes je to systémem zneužíváno k tomu, že lékař je placený mnohem více než třeba horník, ačkoliv jeho práce je těžší a v pravěku by dostával větší kus masa než šamanka z logických důvodů. Rovněž pojem "zákazník" je proti smyslu přirozené dělby práce v lidské tlupě či pospolitosti. Směna mezi jednotlivými tlupami vždy probíhala tak, že nositelé genů náčelníků a šamanů rozhodli z titulu své intelektuální převahy, co je dobré pro přežití celku směnit a co nikoliv! Tak tlupa dostala potřebné komodity k přežití výměnou za ty které pro ní jsou zbytné či postradatelné. V současné době kdy byla koherentní společnost atomizována židovským výrobním způsobem (kapitalismem) toto přestalo platit a v důsledku toho jsou nekompetentní jedinci - s geny řadových lovců a sběraček - nuceni sami přejímat funkci náčelníků a šamanek a to zcela zjevně bez znalosti či schopnosti posoudit důležitost té či oné komodity pro zachování existence své osoby a své rodiny či celé komunity. Čili za bláboly o "svobodné interakci mezi jedinci" a "tržních mechanismech" je pouze snaha úzké skupiny ovládat druhé prostřednictvím jejich nižších intelektuálních schopností či zkrátka profitovat prostřednictvím převahy těch vlastních nad schopnostmi ostatních.A maj recht, páč nejsou blbý! Většina lidí totiž bohužel jsou těmi potomky řadových lovců a sběraček. Jenže pokud z lidu vyroste Vůdce, neobyčejný talent, který kolem sebe dokáže soustředit velkou masu schopných vůdců národa, je s židáckými rejdy obvykle amen. Proto tak piští a křičí kdykoliv se kdekoliv objeví autorita! A o tom je celý to pištění tu na Putina, jindy na Erdogana či Madura nebo dokonce i Orbána. Prostě každej kdo tenhle xindl ohrožuje tím, že masám ukáže na charakter a metody jejich podvraťáctví a tím je odhalí před lidem je pro ně smrtelný nepřítel!

   Smazat
 8. Kapitalismus je sviňa! Nejkapitalističtějším státem na světě, tedy největší sviní na svěště je USA.
  Jak prosté.

  OdpovědětSmazat
 9. Psychopati a zločinci typu Umlaufa, dostali jste šanci u nás 40 let abyste se předvedli, abyste ukázali co umíte, abyste ukázali funkčnost vašich receptů a ideí.
  Výsledkem bylo, že jste dovedli za těch 40 let tuhle zemi do prdele, lidé se dívali ze zadrátovaného koncentráku přes ostnatý drát závistivě na západ jako hladoví slintající psi.
  Způsobili jste zaostávání za západem o 20 let, které už těžko někdy doženem.
  O stovkách popravených a zabitých spoluobčanů na hranicích, o tisících zavřených do lágrů se ani raději nebudem bavit.

  A tito Umlaufové, místo aby zpytovali svědomí a hrabali prstíčkem v zemi národ za odpuštění těch prasáren co nadělali, ještě drze píší taková sračkoidní hovna jako je tento článek.
  Lidé vždy hlasují nohama, vy blbečkové. Zapamatujte si to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:48 no a tema nohama te ukopou, havlisto
   Za 26 jste dovedli zemi do krachu
   Sice pak nebudes k jidlu ale aspon cervici si pochutnaj
   Ty luau pro cervy

   Smazat
 10. Vazeni ctenari, navrhuji kazdeho chudeho ktery ma deti vykastrovat.

  OdpovědětSmazat
 11. Vazeni ctenari, je zde rec o doktorech, kteri jsou dobre placeni. Zaslouzi si to ! Podarilo se jim zjistit nemoc kterou trpi cenzori.
  Nemoc se jmenuje KURU a je doprovazena chechtanim.
  Tato nemoc je typicka pro lidozrouty na Borneu a pro cenzory na NR.

  OdpovědětSmazat
 12. 16:37
  Objevujete Ameriku.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Compulsory_sterilization

  OdpovědětSmazat
 13. Schopnější paraziti jdou na západ, přiblblý zůstávají tady a otravují normálním lidem život.

  OdpovědětSmazat
 14. Zfackujte si kazdy sveho havlistu

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.