Reklama

.

.

čtvrtek 22. prosince 2016

Neuvěřitelné nákupy ministerstva obrany

22.12. 2016   VašeVěc
Česká zbrojovka Uherský Brod, která vyhrála zakázku na dodání neprůstřelných vest pro českou armádu, vesty dodat nemůže, protože maskovací potisk látky, ze kterého jsou vesty ušité, nevyhovuje podle Úřadu pro státní kontrolu jakostí českému obrannému standardu. Tak se holt koupí vesty z USA, které ale pro změnu nejsou kontrolovány vůbec…

Nad logikou nákupů vybavení pro českou armádu se na tomto serveru pozastavujeme poměrně často. Jednak hovoříme o zbytečnosti monstrózních investic do armády obecně, a jednak také často poukazujeme na nesmyslnost a jednotlivých nákupů. A jelikož si česká armáda podle slov ministra obrany vyžádá na přezbrojení jen do konce roku 2025 zhruba 460 miliard korun, zřejmě se zde postřehy týkajících se šílených, hyperdrahých nebo hyperzbytečných, nákupů vojenského vybavení budou objevovat stále častěji.

Případ s neprůstřelnými vestami pro českou armádu už jsme na tomto serveru komentovali. Česká zbrojovka sice tendr na vesty vyhrála, ale vesty si od Zbrojovky armáda nepřevzala. A zakázku dostali Američané.

Tendr byl vypsán na 2291 neprůstřelných vest. Česká zbrojovka je vyrobila a chtěla dodat za celkem 68 milionů korun. Vítězní Američané české armádě dodají vesty v ceně 1000 kusů za 58 milionů korun. Tedy Češi nabízeli jednu vestu za cenu cca 29 700 korun, a Američané dodávají jednu vestu za 52 000 korun. A vest nakonec dodají za 300 milionů korun, tedy zhruba 5769 kusů. Česká zbrojovka by za 300 milionů korun dokázala dodat zhruba 10 101 vest, respektive by oněch 5769 kusů vest, které dodají Američané za 300 milionů, dodala české armádě zhruba za 171 milionů. A ještě jinak: Česká zbrojovka by vesty dodala o 43 % levněji než Američané. Přesto je dodají Američané. Tím však nepochopitelnost celé věci s neprůstřelnými vestami vůbec nekončí.

Armáda si od České zbrojovky vesty nepřevzala, protože údajně nesplňují jakýsi český obranný standard. Americké vesty však s tímto standardem nejspíše vůbec poměřovány nejsou(!).

„Vzhledem k tomu, že nosiče balistických panelů Magnum TAC-1 jsou už zavedeny do výzbroje členských zemí NATO, zejména armády USA, a ověřeny v praxi, není nutné znovu provádět kontrolní zkoušky a státní ověřování jakosti,“ uvedl k vestám Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Již ovšem neuvedl, že také české vesty mají katalogové číslo NATO, a tedy splňují požadavky na kvalitu danou mezinárodními předpisy.

Zkrátka se zdá, že regulérní tendr vyhrála pro někoho nevhodná firma, takže bylo potřeba udělat dodatečné úpravy, tak aby mohla vyhrát jiná a aby bylo možno se „zavděčit“ Američanům. Ani tyto úpravy však nejsou udělány tak, aby si soudný člověk nemusel poklepat na čelo.

Pokud A. Babiš vstupoval se svým hnutím do politiky s tím, že zabrání zlodějnám a plýtvání penězi daňových poplatníků, na ministerstvu obrany se to jeho ministrovi Stropnickému vůbec nedaří. Andrej Babiš se vychloubal centrálním nákupem aut i toaletního papíru a na Facebooku rád veřejnost informoval i o tom, kolik je na ministerstvu financí zbytečných tiskáren a kolik by šlo ušetřit, kdyby tam nebyly. Co říká hospodaření ministerstva obrany, které zcela v klidu nakupuje vybavení o 43 % dráž, než by mohlo?

Pokud ministerstvo obrany není schopno se svým rozpočtem hospodařit rozumně a racionálně, a vyhazuje peníze daňových poplatníků za lezení do pozadí, je to argument proto, aby se jeho rozpočet v následujících letech nenavyšoval takovým způsobem, jak je plánováno, a nejlépe se nenavyšoval žádným způsobem. Pokud by se pro české vojáky nenakupovalo vybavení za podobně výhodných podmínek jako neprůstřelné vesty, měla by česká armáda podstatně lepší vybavení, než nyní má, i s nižšími rozpočty, než ministerstvo obrany nyní má.

36 komentářů :

 1. No co komediant i s Burešem se musejí dobře zapsat v USSA a NATO aby měli snažší cestu jůůůessej análem ještě že neplatím daně, lidičky nedostanete-li rozum ( ale pochybuji ) tak se ještě budete divit, vždyť vo co GO z cizího krev neteče a při tom si ještě napastíme kapsy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Státní dluh Česka za letošek klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, řekl Babiš...
   No - jak vidět, nemá se čí chlubit. Pokud jde o st. dluh, zak do Husáka má totiž ještě hooodně daleko.

   Vymazat
  2. Omyl daně platíš v podobě DPH, spotřební daně na alkohol, tabák, PHM.

   Vymazat
  3. A pokud neplatíš daň z příjmu, pak jsi zločinec.

   Vymazat
  4. no já myslím že větší zločinec je ten kdo tu dan z příjmu od nás zkasíruje a utratí to za takovýhle sračky zbytečný...

   Vymazat
  5. Kvůli vám a podobným bylo nutné zavést EET

   Vymazat
  6. Mám takový dojem, že už je pozdě, nejenom děti ale i vnuci a pravnuci se budou stydět. Fuj hnus fialový.

   Vymazat
 2. Neni zadne tajemstvi ze fabrica v Americe ktera dodala tyto vesty pro osvobozovaci armadu USA zkrachovala neb jeji nenazrany CEO okradl vse a zapricinil smrt spousty vojaku (pouzity kevlar spatne kvality . Samozrejme lzid . Nemohu rici jake rasy abych snad nebyl oznacen za antisemitu.Hezke Vanoce preji vsem .kukuruku

  OdpovědětVymazat
 3. Vždyt ten herec je kundolízek zaprodaný. Už se na něho vaří voda.

  OdpovědětVymazat
 4. Kdo četl Kapuscinského Na dvoře šáha šáhů,tomu je vše jasné.Ano,zatím je ten havlistickej dobytek u koryt i když patří do kafilérie.

  OdpovědětVymazat
 5. Nerozumím jedné věci, když se podepisovala zakázka, tak musel být přeci výrobek posuzován a schvalován. Něco vyrobit a potom mně zákazník řekne, že to nechce, to mně hlava nebere.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud dodáš něco, co neodpovídá podepsané objednávce, tak se nemůžeš divit.

   Vymazat
  2. 20:13 Obhajujete neobhajitelné, z článku nic o tom, že vesty ČZ neodpovídaly objednávce nic nenasvědčuje. Chcete-li, důvod se vždy najde ... "Odborníci" na našich ministerstvech a úřadech by o tom mohli vyprávět ! Na poblití ... !
   „Vzhledem k tomu, že nosiče balistických panelů Magnum TAC-1 jsou už zavedeny do výzbroje členských zemí NATO, zejména armády USA, a ověřeny v praxi, není nutné znovu provádět kontrolní zkoušky a státní ověřování jakosti,“ uvedl k vestám Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Již ovšem neuvedl, že také české vesty mají katalogové číslo NATO, a tedy splňují požadavky na kvalitu danou mezinárodními předpisy"

   Vymazat
 6. Autor článku se zlobí zbytečně. K čemu by asi bylo strašení Ruskem a tlak USA na zvyšování výdajů na zbrojení, když by jim to nepřineslo žádný prospěch? Veškeré technické a ekonomické argumenty jsou marné, když jsou v rozporu s "politickou orientací". Musíme se jako malé děti naučit nazpaměť: "Už nejsme v ničím područí. Ó, my se máme".

  OdpovědětVymazat
 7. Hlavní důvod je v tom, že od České zbrojovky by nikdo nedostal tučnou provizi. Když už to nejde přímo na účet, což by se mohlo snadno odhalit, tak se jede i s celými rodinami na jednání do USA zcela zadarmo a ještě se k tomu stihne jednání o nákupu na Havaji. Do Uherského Brodu přece nikdo jezdit nebude, že ano. Navíc se zorganizuje v USA " Odborná přednáška ", na kterou sice nikdo nepřijde, ale honorář 50 000 USD se vyplatí na místě. Bohaté zkušenosti s tímto by nám mohl objasnit Bělobrádek, který tak rád a často jezdí na podobné " stáže " do USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No,to by tak vypadalo,aby žid nedal vydělat židovi,to musí jít všechno stranou....čemu se divíte?!

   Vymazat
 8. Jsou to prostě parazité.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesnější termín je psychopati.

   Vymazat
  2. když jsou politici bývalí "umělci" a navíc havlisté a sluníčkáři , tak to nemůže dělat dobrotu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
 9. Stropnický pomůže pohřbít Babiše, to mu bude brzy jasné. A ještě Jourová, Zlatuška, Pelikán, tak pane Babiši, už je je jich trochu moc, nemyslíte?
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 10. Nemohou,protože jsou to všichni stejní grázlové.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 11. Niekto predsa musí vytiahnuť ameriku z finančných sračiek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslis ze par vest bude stacit. Myslim ze ani vsechny zbyle ceske prachy a majetek po havlovykradeni by bylo nic nez plivnuti do americkeho dluhu
   Svet dluzi vic nez vlastni!

   Vymazat
  2. Moudry muzi zazpivej nam neco nebo nejakou basen ,treba o Velikem Trumpovi a jeho rodine

   Vymazat
 12. Budoucí viselci Babiš a Stropnický...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Začni v ČSSD, myslím to upřímně:)) Zdroje jsou.

   Vymazat
 13. A proč padl Topolánek či Nečas - hrozilo nebezpečí, že dostavbu Temelína nedostane Westinghouse...
  Takže v případě, že o jakoukoli větší veřejnou zakázku projeví zájem US firma, tak se teď politici (na straně nezáleží) můžou přetrhnout, aby vyhověli, protože už vědí co se stane, když nevyhoví...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To s tím Topolánkem a Nečasem je přímá trefa do černého. Je potřeba vše prošetřit a ty grázly volat k odpovědnosti, vždyť už to snad ani není možný, jak si z nás už dělají prču. Demokracie je když se mocipání alespoň trochu bojí obyčejných lidí. Jak to říkal Karel Kryl "už zase ryjeme držkou v zemi". Tak ať žije demokracie a svoboda...

   Vymazat
 14. vaclav havel by z nich měl radost ale co chcete od parlamentu plneho byvalych a současny komunistu v každe straně o eštebacich nemluvě největšich přatel našeho humanitarniho bombometčika soudruha prasedidenta jak by smet

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak,tak,zlikvidovat ještě to,co nám zbylo.Tito zmrdi jsou bez skrupulí.Stropnický,špatný herec,špatný ředitel divadla,kam s ním?No,zkusím to v politice a ejhle,Babiš zabral,takto vodící loutku potřebuje!Bude s těmi zmrdy ve vládě likvidovat republiku zevnitř a Babiš má volné pole působnosti likvidovat republiku zvenčí.Nenechte se mýlit jejich tanečky.Je to jedna pakáž,která zašla příliš daleko a je perfektně řízena úplně jinými zmrdy.Jediná možnost je vyházet ze svých postů,nevolit ty zastaralé struktury a volit SPD,SPO!Lidé,pozor na založenou stranu REALISTÉ!Jsou v nich všichni staří komunisté a zrádci.To,co započal Havel téměř nejde zastavit.Cesta do pekel je strmá.Je nejvyšší čas se rozhodnout,buď vlast,nebo kolonie.Tady nejde o šunku,hovězí,vepřové,auta,tady jde o státnost,suverenitu,svobodu.Myslíte,ž to většina mlčících ovcí pochopí?

   Vymazat
  2. Ten šlágr o komunistech už je v archivu tam nech ho tam být

   Vymazat
 15. A co když je to naopak? Ve státní správě bude hodně "padákových expertů" a podle toho, jak ta akce působí primitivně, bude to zřejmě bouda na Stropnického. Všichni jdou proti ANO a najednou Stropnický děla průhlednou a školáckou chybu, na kterou všichni čekají. Mohli mu podstrčit k podpisu "slaninu, vejce a pivo". Vzhledem k tomu, že podobné "úvahy" ventilují kritici Miloše Zemana, nevěřím podobným podvrhům.

  OdpovědětVymazat
 16. Když se amer. říšský protektor setkává s nejvyššími úředníky z justice
  a když amer. tajná služba provádí své rejdy bez jakéhokoliv omezení a kontroly,
  a nejvyšší politici si jezdí do usa pro rozumy,
  pak se není čemu divit, že jsou všichni povolní.
  PB

  OdpovědětVymazat
 17. Prosté. Nevolit. Lépe SPD. Děda.

  OdpovědětVymazat
 18. A zabránit těm sráčům,aby nemohli manipulovat s hlasy seniorů v domovech důchodců,zrušit právo volit odsouzeným a lidem ,kteří bydlí mimo republikumající cizí občanství,jako je dinzbír a jemu podobní.

  OdpovědětVymazat