Reklama

čtvrtek 15. prosince 2016

"Palmýrská recidiva": Nové hrozby pro mírDmitrij Nersesov
15. 12. 2016 zdroj

Opakované obsazení Palmýry teroristy DAEŠ (organizace je v Rusku zakázaná) vyvolává řadu otázek. Je to důkaz slabosti syrské armády, která nebyla schopná čelit neočekávanému náporu teroristů? Nebo je úspěch DAEŠ výsledkem působení odcházející administrativy USA?


Na pozadí úspěchů syrské armády při osvobození Aleppa je naprostým překvapením opakované obsazení Palmýry teroristy DAEŠ. Podle zpráv médií byl však počáteční útok teroristů odražen ruskými VKS; ale islamisté byli schopni se rychle přeskupit a rychlým úderem přinutit syrské síly, aby opustily město. Uvádí se, že postupující skupiny čítaly čtyři tisíce mužů a jejich akce se vyznačovaly velkou obratností a sladěností.

Bylo by chybou podceňovat význam této události. Není pochyb o tom, že úspěch DAEŠ bude využit samotnými teroristy a prozápadní syrskou opozicí, ale také Západem jako názorná ilustrace teze o neúčinnosti Asadova režimu. Jeho rozvědka a jeho armáda přehlédly pohyb teroristů, jejich soustředění, nevydržely nápor, dokonce nehledě na to, že jejich první údery byly zmařeny ruskými VKS.

Samozřejmě, Palmýra bude znovu osvobozena. Ale za jakou cenu, včetně té politické? Bude Asad po tomto s to prohlašovat, že jeho režim je schopen samostatně kontrolovat situaci, rozhodovat o budoucnosti Sýrie? Že nepotřebuje žádnou koalici s ostatními silami ozbrojené opozice, ať už s Kurdy či Svobodnou syrskou armádou?

Vzniká dojem, že ozbrojené síly Damašku jsou na zemi schopny samostatně působit pouze jedním směrem. To znamená, že pro reálnou kontrolu země jich není dost, je potřebný ještě někdo. Kdo? Možná by se měly vyzbrojit a tak či onak integrovat do ozbrojených sil síly "loajální" opozice (například skupiny, jako je Hmeymim, Zítřek Sýrie, Moskva - Káhira - Astana)? Ale nakolik to ona samotná chce? A má vůbec dostatečný potenciál? Nebo by měl Asad přistoupit na užší spojenectví s Kurdy? Ale nebude se jim za to muset zaplatit uznáním autonomie? A jaký to bude mít vliv na vztahy v trojúhelníku Damašek - Ankara - Moskva?

Tak či onak, ale zdá se, že situace kolem Palmýry vyvolává otázku o nutnosti, aby Asad rozšířil vlastní vojenské a politické základny. Jinak mohou být veškeré strategické úspěchy, včetně osvobození Aleppa, příliš křehké.

Ale i když se Asad rozhodne pro koalici s těmi nebo jinými opozičními skupinami - jak to provést? Nemá vhodné mechanismy. Jedinou platformou, na níž je veden mezisyrský dialog, je ženevský proces. Ale v jeho rámci jsou pokusy Asada o přiblížení jedněch oponentů a pokračování v izolaci jiných neproveditelné: ženevské rozhovory pro to nemají mandát.

Takže je potřebný jiný mechanismus, další platforma. V zásadě je připravena takovou možnost poskytnout Moskva. V současné době probíhají jednání o uspořádání v Moskvě nějaké konference zástupců řady syrských opozičních sil. Je možné, že změna situace po obsazení Palmýry teroristy DAEŠ urychlí tento proces a vytvoří podmínky pro rozšíření základny Asadova režimu díky politikům, blízkým Moskvě. Ale i když se to uskuteční, budou i nadále trvat velké obtíže při získávání mezinárodního uznání těchto rozhodnutí.

Druhým důležitým momentem, kterému by měla být věnována pozornost při analýze situace v Sýrii na pozadí událostí v Palmýře, je schopnost DAEŠ naplánovat a provést úspěšnou operaci takového rozsahu. Islamistům nezabránila ani silná reakce ze strany ruského letectva, ani boje v Aleppu, ani nutnost připravovat se odrazit útok prozápadních syrských sil na Al-Bab a Rakku.

Působení DAEŠ v Palmýře dokazuje, že skupina je daleko od porážky, disponuje značným bojovým, výzvědným a organizačním potenciálem.

V této souvislosti bych chtěl uvést následující. Za prvé, neměli bychom vylučovat, že útok na Palmýru byl výsledkem posílení skupiny DAEŠ v Sýrii odvedením jejích bojovníků z Iráku (o této možnosti se hovořilo od zahájení útoku na Mosul).

Za druhé, úspěch DAEŠ se jeví nemožným bez pomoci (výzvědné, technické, organizační) ze strany vysoce kvalifikovaných odborníků, zejména západních. Neměli bychom v této souvislosti připomenout, že podle mnohých zpráv médií se v teroristy okupovaných částech Aleppa ocitli v obležení západní vojenští instruktoři? Je možné, že útok na Palmýru měl oddálit pád posledních bašt teroristů v Aleppu a umožnit jejich rádcům opustit hru?

Za třetí, nesmíme zapomínat, že několik dní před útokem DAEŠ na Palmýru americký prezident Obama zrušil veškerá omezení na dodávky smrtících zbraní nesmiřitelné syrské opozici. Pokud byly tyto dodávky zahájeny, o jaké zbraně a o jaké konkrétní skupiny jde, není přesně známo. Faktem však zůstává, že omezení byla zrušena - Palmýra padla.

Je možné předpokládat, že opakované obsazení starobylého města bylo organizováno s pomocí Západu, zejména USA? Každopádně se to nezdá být nepravděpodobné.

Jde o to, že zmaření strategie Ruska v Sýrii, která zahrnuje zničení teroristických organizací, jako jsou DAEŠ a její spojenci, a vytvoření podmínek pro co nejširší mezisyrský politický dialog, zmaření této strategie, zdá se, bylo hlavní prioritou v činnosti odcházející administrativy USA. Obama už nic konstruktivního nemůže udělat. Ale je docela možné uškodit. A uškodit nejen Moskvě, ale i svému nástupci Trumpovi.

Nyní je realitou perspektiva úplného osvobození Aleppa, což by mělo posílit Asadův režim, otevřít nové možnosti pro formování základů budoucí stability. Operace v Palmýře může do značné míry znehodnotit tyto úspěchy, znovu mnohanásobně zkomplikovat situaci. Zdá se, že to je přesně to, čeho chtěl Obama dosáhnout. Na tom, jak rychle a efektivně bude překonána "palmýrská recidiva", záleží, zda se mu to podaří.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

47 komentářů :

 1. Čtěte Imperskij kazačij sajuz, kdo na to máte (a umíte rusky!), dozvíte se víc! - http://iks2010.info/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co tím chtěl autor sdělit?

   Smazat
  2. 17:26 - že se sere do cizí Palmýry, ale naše (ruské) Kurily klidně obětuje!

   Smazat
  3. Hlupáku, rusky přece jen neumíš, jinak bys nepsal takové kraviny. Všechny jižní Kurily zůstávají ruské, bude na nich zřízena zóna volného obchodu a japonští investoři dostanou záruky. Soudní pravomoc zůstává ruská, stejně jako posuzování sporů poběží podle ruských zákonů. Tak wo co ti go?

   Smazat
  4. Ten "kozí svaz" píše jako kontrarevoluční magazín Hájka. Samá konspirace, víra, léčitelství a o politice samá legrace. Pobavil jsem se. Internetové noviny jsou opravdovými perlami. Jen některé jsou seriozní. Ale je to podle vkusu čtenáře, samozřejmě, ne všechnose líbí všem. Jako pohled z druhé strany je to skvělé. Myšlenky trochu jiné a jinak než jsme zvyklí z našich médií.

   Smazat
  5. Jo, abych ještě dodal: je tu víc pravdy, i když občas i hoax. Zatím většina "konspirací" zveřejněných na těchhle stránkách se časem ukázala jako pravda pravdoucí. To mainstream to plete daleko víc, někdy mne to až uráží!

   Smazat
  6. 18:43 - to je něco podobnýho, ale monarchistickýho! Pokud chceš čistou ruskou "hájkovinu", tak to je toto! - http://kazachestvu.ru/

   Smazat
  7. Ale já osobně tyhle pánbíčkáře moc nemusím, mám radši naše (ruské) vlastenecké, tedy národní putinobijce - https://vk.com/chernosotnia

   Smazat
  8. A Rusové to vědí moc dobře! - https://www.youtube.com/watch?v=_AaTvyIuvE0

   Smazat
 2. UNESCO mlčí,neodsuzuje,ticho po pěšině.Tak jako v případě koncertu Modlitba za Palmýru,kde Rusové zahráli Bacha.Událost světového významu a sekundová zmínka v ČST Praha.Pokrytectví,hnus a trojí metr.Mír pochopitelně nebude,protože Kurdové opět nebudou mít vlastní stát,tak jak jim byl přislíben Versailleskou mírovou dohodou.Tak hlavně,že ho má Kosovská narkomafie,že?

  OdpovědětSmazat
 3. Zájmy zejména Američanů jsou v Syrii nejspíš tak vitální,že forma jakéhokoliv odporu proti Asadovi je spíše jistá. Kreativita a flexibilita Američanů je nekonečná, takže lze očekávat v budoucnosti v podstatě cokoliv. Bez velkého překvapení a divení. Je to o globální matematice, nic víc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je ale otázkou, zda nová administrativa USA bude chtít za tyhle ostudné akce dál utrácet peníze. Trump několikrát vyslal signál, že se mu v tom nechce pokračovat. No, uvidíme.

   Smazat
  2. Opět Putin s Asadem udělali chybu s příměřím koridorem.Až se ptám,proč.Bojovníci IS se seskupili k Palmýře a ta četné podpory žoldáků z USA,FRANCIE,ANGLIE,Poláků i nějaký Němec by se našel,udeřili na Palmýru.Prostě to nechápu,že opět couvli USA.Oddělit,zdokumentovat a dát za ostnatý drát.Oni by se o ně kamarádi v boji postarali sami.Svět vzhlíží k Trumpovi,uvidíme,co se ještě vyvine do vánoc!

   Smazat
 4. UNESCO mlčí,neodsuzuje,ticho po pěšině.Tak jako v případě koncertu Modlitba za Palmýru,kde Rusové zahráli Bacha.Událost světového významu a sekundová zmínka v ČST Praha.Pokrytectví,hnus a trojí metr.Mír pochopitelně nebude,protože Kurdové opět nebudou mít vlastní stát,tak jak jim byl přislíben Versailleskou mírovou dohodou.Tak hlavně,že ho má Kosovská narkomafie,že?

  OdpovědětSmazat
 5. Lžimonomach po ztrátě Kuril! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/2%D1%83%D0%B9%D0%BA%D0%BA%D0%B5%D1%836.jpg

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co tě zase bere, jaká ztráta Kuril? Nauč se rusky nebo japonsky, abys pochopil a nenechal se zblbnout českým lžinovináři.

   Smazat
  2. Českými?:)))) Dobře rozesmáls! -https://vk.com/chernosotnia

   Smazat
 6. Очередной хитрый геополитический план Путина.
  Вслед за передачей островов Китаю и Норвегии, наши власти намереваются отдать Японии часть Курильских островов - https://pp.vk.me/c638821/v638821993/20194/MI0mdoTBprU.jpg

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Raděj čti oficiální japonské a ruské zdroje a ne hysterické ruské národovce!

   Smazat
  2. Tím že přesahuji o celé sáhy zdejší společek uslintaných zdegenerovaných strejců a tet (těch tu moc ale není) jsem taky mnohem lépe o všem informovanej! Tohle tu jsou pouzí poslušní lokající kágebáků - hlavně toho kremelského ratlika. Bojej se svobodně myslet a jen pomyslet, že by mohli patřit k těm jež Nietzche nazval Nadčlověkem! Bojí se rozletu - tak říkajíc "otevřít si hubu a roztáhnout křídla" - jako ten ustašovec v Pádu Itálie! Nebo jako frajer Malcolm MacDowell ve Štvancích - pořídit si slipy se svastikou a jako on poslat cikány do nebe! Nebo vyznávat aspoň filosofii nadporučíka Bláhy z majora Zemana nebo Arny Hakla či Pavla Daneše!:)) Kdepáááák - tyhle chlastoslovanský (skvělá slůvko Pauk vmyslel - příhodný!) vemena rudý se na nic podobnýho ve svý užgrundanosti a kremlobotstvím zdegenerované fantazii nikdy nezmůžou! Oni vždycky budou jen ti poslušní Honzíci Zemani a Žitní a Kalinové!

   Smazat
 7. Mě se to jeví takto: Zcela zde zapadlo, že před útokem teroristů bylo z Palmíry evakuováno 80% obyvatel. Možná se víc nestihlo, možná zůstali jen příznivci IS. Asad ustoupil, Rusko mlčí. Pak SAA obsadila okolí Palmíry. Co asi bude následovat. Až SAA zaútočí, slezou se teroristi, kde jinde, než v Palmíře k poslední obraně. A protože tam už nejsou civilisté, mají to spočítané. Rusku, spolu s SAA, nic nezabrání v totálním zničení všech teroristů i s USA poradci. USA zase utřou hubu a budou prosit opět o milost pro své žoldáky. Tentokrát nebude třeba šetřit civilisty, takže nějaké koridory pro USA zločince nebudou. To USA zorganizovali přesun teroristů k Palmíře. Měli za úkol zaútočit na Alepo a zabránit jeho osvobození. Proto je USA tak mohutně vyzbrojily. Jenže přišli pozdě. Alepo je osvobozené a úder na teroristy na sebe nedá dlouho čekat. Budou v pěkném kotli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo by to fajn, uvidíme.

   Smazat
  2. Kurva, to je ale štěstí, že tu máme takového válečného zpravodaje, rozplétače tajemných intrik z Horní-Dolní :-D

   Smazat
  3. 17:27 To není kurva ani rozplétač.Tak to bylo.Je dobré používat mozek,jasný?S USA se nedá domluvit,jelikož se stále chovají jako nadlidé a jednička ve světe!Ale to dávno vyšumělo a čím dál více lidi si uvědomuje,co je to za nepředstavitelnou špínu,která řídí plánovitě svět do záhuby!Člověk se musí učit a vzdělávat se,aby pochopil,kdo to myslí se světem dobře a kdo rozdmýchává agresorské války po světě.Bohužel,naši prestituti a podpinďousové nás zavlekli tam,kde jsme a já se stydím,že musím být součástí této velice nebezpečné politiky.Proto nevolte špínu ČSSD,KDU ČSL,ODS,TOP O9,ZELENÍ,ANO.VOLTE STRANY,KTERÉ JSOU V NEMILOSTI.SPD,SPO,nakonec i KSČM,mají chytré mladé lidi.Sobotku,Hermana,Bělobrádka ,další šmejdy a ty před nimi,musíme vymést!

   Smazat
 8. http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/437596/svetoslav-skopl-zenu-ze-schodu-napadena-si-zlomila-ruku-jde-o-znameho-kriminalnika.html

  Takže žádný Arabský migrant, ale Bulhar Světoslav, podle jména zřejmě pravoslavného původu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No vidíš, i ty jsi na to přišel. Fajn!

   Smazat
  2. Já to taky viděl na černý sotni! Už ho pustili domů! - https://vk.com/chernosotnia?z=video76390057_456239180%2F83d6ea826dc7f47cb0%2Fpl_wall_-29062072

   Smazat
  3. Já jsem to skouk, hele a nemyslím že ho neznala! On na ní šel cíleně! Tam mu musela něco říct co neskous! Však ti další s ním se ničemu nedivili nic neřešili, jako by věděli "jaká bije"! Totiž já to viděl v hospodě, kdy Albánec - shodou okolností muslim dal facku holce za nějaký slovíčko co řekla - a vůbec jí neznal! Kamarád - cikán - jí šel bránit a venku dostal taky:)) Albánec utek. Oni jsou tací - víra nehraje roli, prostě balkánskej kozojeb ....

   Smazat
 9. Ze sáhodlouhého monologu se ztrácí základní myšlenka, co chtěl autor říci. Místo rychlého psaní, co ho napadne by si měl myšlenky nejdříve uspořádat a ušetřit svůj čas i čas čtenáře dlouhým a nesmyslným psaním.

  OdpovědětSmazat
 10. Za žádnou cenu nechtějí Usáci odejít ze Sýrie.Jak dlouho asi vydrží teroristé bez zásobování.Stačí pohlídat přístupové cesty a bombardovat vše co se hne.
  Teď se teprve ukazuje o co jde USA v Sýrii a koho podporují a nejen USA,ale i další státy NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je nepochopitelne,jak sa taky pocet islamistov dostal do syrie...co spravodajci,SAA,doteraz presne vedela,kto,kde je,ale aby im preslo 4 tisic bojovnikov z Iraku,ked sa to ocakavalo,je zahadou.Ale je mozne,ze ich chcu mat pekne na kope.

   Smazat
 11. Anonymní15. prosince 2016 18:05 - to přece bylo jasný od prvního okamžiku. USA šlo přece vždy jen o to, aby v Syrii byla již konečně nastolena "demokracie" a o nic jiného, jen ještě aby se tam mohly nastěhovat USAčtí rabovači surovin a celkově národního bohatství, především ropy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Islo aj o to, postavit plynovod z Kataru, co Asad odmietol.

   Smazat
 12. Palmýra je detail z detailu.
  Sýrie je detail.
  Pokud chceme detailům rozumět,
  musíme rozumět celku:
  Ten je nezměrně horší:

  http://www.zvedavec.org/komentare2016/12/7126-rizena-destrukce-evropy-ordo-abchao.htm
  ---- Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano,správně a ten odkaz je skvělý....Dědku !!!

   Smazat
 13. Ono to nějak dopadne. Mám jedno v jedné věci. Žádné muslimy, ať už umírněné, nebo neumírněné, v Čechách potažmo v Evropě nechci. Jestli to politici zabalí, já se rozhodně vzdávat nemíním. Vlastních grázlů máme dost a jakýkoliv nášup v podobě uřezávačů hlav bych už asi nestrávil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Islám v Evropě nikdo nezastaví.Není důvod. A tak stejně jako před mnoha lety v Rusku nezbývá odpůrcům nic jiného než demonstrační sebevražda.

   Smazat
  2. Bedřichu,
   celý život razím zásady efektivity. Vzít si život jenom tak vidím, jako marnotratné plýtvání. Pokud při svém odchodu vezmu do pekla alespoň jednoho hajzla, mohu umírat alespoň s pocitem, že jsem světu alespoň trochu ulevil.

   Smazat
  3. 18:58 Většina imigrantů se vydávala za Syřany, prchající před válkou a jdoucí do Evropy za prací. Vzal bych je za slovo a jak bude válka končit, posílal bych je domů. Práce tam budou mít až až. Proto by EU teď měla ve vlastním zájmu především pomáhat Asadovi ukončit válku.

   Smazat
  4. 19,27
   Pohádku o cestě za prací si nechte pro Jedličkův ústav. 99% z nich sem táhnou za bezpracným živobytím. Už jenom proto, že nemáme dost lopat pro vlastní primitivy. A ti, co sem přicházejí, nic složitějšího, než lopatu nezvládnou.

   Smazat
  5. Bedrich Dvorak je známý islamista, proto jsou jeho názory pochopitelné. Těší se do podobného, nadějného průvodu v ČR:

   http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/177063-muslimska-demonstrace-v-londyne-allahu-akbar-chceme-chalifat-skandoval-dav-video/

   Bedrichu, máš smůlu. U nás nikdy nic takového nedopustíme. Žádný chalífát tady nikdy opravdu nebude. Skončilo by to pro ty řvoucí džihádisty, tedy i pro tebe velmi špatně :-)

   Smazat
  6. Boj proti islámu je také falešný, sionistický! Problém není žádné náboženství, ale rasa! Kolik albánských muslimů spáchalo sebevražedený atentát? Kdy muslimové v Bosně provádí sebebičování? Zato můžeme vidět černé "křesťany" provádět woodoo rituály na svých bližních, posílat děti zabíjet vlastní rodiče jako činí africká "křesťanská" Armáda Božího odporu či nechávat se zaživa přibíjet na kříž jako činí žlutí Filipínci. Cortéz přivezl inkvizici do Mexika, ale ta upálila několik set možná tisíc pomatenců, ale zastavila obětování 70-ti tisíc zajatců vytržením srdce zaživa na aztéckém oltáři! Britové nedovolili přemnožení obyvatel indického subkontinentu, ale zbylým postavili železnice, vodovody a zabránili upálení milionů ovdovělých žen zaživa!

   Čili boj s islámem je nesmysl! Boj je třeba vést proti přemnoženým podrasám bez ohledu na vyznání!

   Smazat
 14. Podla mojho nazoru je Palmyrskym kotlom, pretoze tam coskoro vznikne,sledovany takticky zamer zoskupenia velkeho mnozstva teroristov na relativne malom priestore, co umozni ich efektivnu likvidaciu. Nebol by som prekvapeny, ak taketo nieco bolo zorganizovane v spolupraci s americanmi (treba pozametat a upratat nepotrebnych svedkov). aj rush aj Americana budu spokojni. Neverim tomu, ze rusom sa tam nepozorovane presmyklo cca 5000 teroristov. asap je mozno zainteresovany,ale pravdepodobne len uzky kruh jeho najvyssieho velenia. Pri takomto zhodnoteni situacie vsetky informacie zapadaju do seba v logickych vazbach a slede. Samozrejme vsetko moze byt uplne ink. :-? :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten kotel nevyvracím, ale ani nepotvrzuji. Souhlasím s tím, že je jenom málo pravděpodobné soustředění takového množství lidí i techniky, aniž by to ušlo pozornosti. Přesný počet ruských satelitů, které sledují Sýrii, znají jenom Rusové. Ale jeden to určitě nebude.
   Uvidíme, co nám přinesou dny příští. Jenom škoda těch antických památek.

   Smazat
  2. Taka termicka bomba to vyriesi bez poskodenia pamiatok...

   Smazat
  3. https://cz.sputniknews.com/svet/201612154332962-Archivni-foto-arabska-media-diskreditace-syrska-armada/

   Smazat
 15. Jedná chyba ovšem pokud to chyba byla v té válce nic neznamená.Autor příliž polemizuje a ono to bude úplně ,ale úplně jinak.Asada a Rusko to na lopatky nepoloží a autor může být klidný.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.