Reklama

neděle 4. prosince 2016

Překvapení v Rakousku, ano nebo spíš ne?

vlk
4.12.2016 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Jestli něco překvapilo na rakouských prezidentských volbách, pak zdaleka nejvíce jednoznačnost výsledku! Včetně mojí maličkosti. Nebyl jsem zdaleka jediný, kdo počítal opět s velmi těsným výsledkem. Takže jsem řešil pro mne zásadní problém – kdy vlastně budu moci začít psát komentář k tomuhle, letos už třetímu rakouskému prezidentskému klání, v neděli, v pondělí anebo dokonce až po definitivním sečtení korespondenčně odevzdaných hlasů v úterý ráno?


Protože bylo jasné, že Rakušané budou naprosto striktně dodržovat literu svého volebního zákona, aby se opakovaně nezesměšnili před celým světem, tím, že by si dali volbu svého prezidenta eventuálně počtvrté za sebou kvůli nějaké procesní chybě.

Byli tentokráte nikoli vídeňsky rozevlátí, ale prusky bigotní v dodržování předpisů pro volby, takže třeba v takovém Tyrolsku děti nesměly vůbec do volebních místností. S odůvodněním, že tam nemá co dělat nikdo, kdo nemá volební právo. A takových dodržení foršriftu prý bylo neurekom. Preventivně, aby nikdo nemohl napadnout volební proceduru u ústavního soudu.

Výsledek je ovšem natolik jednoznačný, že ty děti, doprovázející své rodiče i v Tyrolsku do volebních kvelbů klidně mohli pustit. Jak říkám – pro mne osobně je největším překvapením ta naprostá jednoznačnost. Však také jak poražený Norbert Hofer, tak šéf strany Svobodných Strache nečekali ani celou hodinu od skončení hlasování, aby uznali svoji porážku! Což mluví za všechny komentáře. V České republice parta kolem Karla Schwarzenberga neuznala například svou prohru nikdy. Ale to jiný příběh, kterému se v tomto článku rozhodně nehodlám věnovat. Vidím spoustu daleko zajímavějších jevů a námětů na koment než Kocába, Černého, Halíka a spol., kteří nepochybně budou řičet nadšením nad Hoferovou porážkou. Spolu se všemi ostatními evropskými elitáři.

Kterým poprvé od Brexitu zase vysvitlo slunko. Kdyby byl vyhrál Hofer, tak prý to byl konec Evropy. No uvidíme. Já si myslím, že z hlediska evropských elit a jejich dalšího bačování je daleko důležitější paralelně běžící hlasování v referendu o ústavních změnách v Itálii.

Rakouský prezident je přeci jenom spíše oficiozní než opravdu politicky výkonná figura. Italské hlasování bude mít naopak přímý a viditelný dopad na italskou, potažmo celou evropskou ekonomiku a to hned.

Nicméně je jasné, že po holandském referendu o přistoupení Ukrajiny k EU, po německých zemských volbách 2016, Brexitu, po Donaldu Trumpovi je pro euroelity Van der Bellen požehnáním. Nepochybně budou pokropeni živou vodou. Člověk by byl čekal, že po všech těch výprascích začnou přemýšlet a hlavně – JEDNAT jinak. Nicméně začali částečně jinak mluvit. Nikoli jednat. Takže opět měl pravdu jistý Karel Havlíček se svým okřídleným kéž by jim pán Bůh jejich oumysly z huby do oudů vraziti ráčil! V těch rakouských volbách není příliš vítězů. Ale euroelity, momentálně rozhodně. Budou se cítit zase legitimovány k svému trvale neudržitelnému způsobu řízení věcí veřejných.Alespoň na nějaký čas. Než Rakušané dokráčí k příštím parlamentním volbám. Pokud Hofer a Svobodní dodrží svůj současný voličský kmen, pak se má Brusel opravdu na co těšit. Protože držitelem moci výkonné ve Vídni není nájemník v sídle prezidenta -Hofburgu, nýbrž kancléř sídlící naproti prezidentskému paláci na adrese Ballhauspl. 2.

Elementárně by měli především zvážit, že proti Hoferovi nestál ve finále kandidát jedné ze dvou hlavních a tradičních rakouských stran, nýbrž reprezentant silně minoritní zelné scény. Na totálním propadu rakouských bruselanů a jejich debaklu se vůbec nic nezměnilo. Totální naštvanost na tzv. zavedené strany se nijak nezměnila.Van der Bellen jim v neděli ani deko důvěry vítězstvím nevrátil!

Přidejme k tomu, že o čem by Hofer mohl jako prezident jen mluvit, to kancléř za Svobodné bude moci uskutečnit! Ani na tom vítězství Van der Bellena vůbec nic nezmění. Tedy pokud Van der Bellen jako prezident dodrží svoje silné, leč nedemokratické prohlášení, že jestli Svobodní , vedení Strachem zvítězí v parlamentních volbách, že nikdy nepověří jejich předsedu Stracheho ani kohokoli jiného z téhle strany sestavením vlády… Tohle by byl dynamit, který by měl určitě dalekosáhlé důsledky! Které by mohly rozvalit nejen podalpskou zemi, ale celou EU!

Nicméně budeme zcela jistě zavaleni komentáři „pomazaných“ že demokracie slavně zvítězila. Za sebe říkám – ano demokracie zase jednou slavně zvítězila. Ale nikoli tím, že vyhrál kandidát libý Junckerovi nebo Merkelovvé či snad nenávistnému knězi Halíkovi a Jakubu Jandovi. Ta demokracie slavně zvítězila koncem května, kdy rakouský Ústavní soud dospěl k názoru, že sice neexistují zásadní indicie, že došlo k falšování voleb, ale že nastalo tolik formálních chyb, že k němu teoreticky dojít mohlo!!! Teoreticky!

Tleskal jsem tehdy rakouským ústavním soudcům. A tleskám jim i dnes. Nepochybuji, že většina z nich hlasovala pro tehdy, na korespondenční hlasy těsně vítězícího a dnes potvrzeného prezidenta, jestli ne úplně všichni. Nicméně nedali přednost osobní preferenci, že ten těsný výsledek vyhovuje jim, ale mysleli na celek a stát. Že při té nepatrné diferenci je dvakrát potřeba volit znovu a mít konečného vítěze bez sebemenší pochyby! Skvělá a navýsost státnická úvaha! Tohle byl triumf demokracie! Nikoli dnešní vítězství jednoho nebo druhého z kandidátů! A z toho plyne, kdo je, podle mého názoru jediným a opravdovým vítězem nedělního hlasování – Rakousko jako stát. Hoferovi příznivci mají nyní, pokud jsou trochu rozumní, možnost i důvod akceptovat výsledek. Což při rozdílu 30 000 hlasů, navíc podaných korespondenčně bylo dopředu vyloučeno.Mají možnost. nikoli , že to udělají. ačkoli to by Rakousku velmi prospělo. Ale při minulém výsledku tahle opc e vůbec pro Hoferovy voliče neexistovala.

Jinak pro mne, v naprosté shodě s krátkým komentářem v deníku Der Standard, prohráli všichni. velké stran, jak už uvedeno – určitě. A Brusel nevyhrál. Jen získal čas. A navíc, i Standard, stejně jako já, se domnívá, že pro Hofera a Svobodné vlastně může být prezidentský rozstřel a jeho rezult nakonec požehnáním.

Uvidíme.

Pro mnohé je Hoferova prohra překvapením. Dovolím si konstatovat, že, ačkoli jsem čekal daleko těsnější skore, jsem už při ohlášení opakování voleb favorizoval konečného vítěze. Lze to nalézt v archivu Hodiny vlka na Slobodném vysielači! Takže nejsem nijak zásadně překvapen. Boris Koroni mi tehdy položil otázku, kdo podle mne v opakovaném hlasování zvítězí. A já si tipnul, že Van der Bellen. Ta víra byla opřena o přesvědčení, že zelený ekonom má větší dodatečný mobilizační potenciál než Hofer. Protože ve velkých městech chodí k volbám pravidelně procentně méně lidí než na venkově, což je jedna dělící čára mezi oběma uchazeči, ale hlavně – ten potenciál byl skryt v jiné hraniční rovině, která vedla mezi starými a mladými. Mladí byli největší Van der Bellenovou základnou. Ovšem ohledně docházky k urnám jsou skupinou nejméně spolehlivou. Ale tady, opakováním hlasování, dostali jasný impuls, je potřeba potřít draka a absolutní zlo – zkrátka Saurona. Takže tentokrát už většinově dorazili a bylo hotovo. Sauron dostal zase na frak. Tohle je celé tajemství toho nečekaně velkého rozdílu.

Odbočím, právě slyším z bedny že Van der Bellenovi, že gratuloval předseda Europarlamentu Schulz a vyjevil že to je historické vítězství, německý zamini a budoucí německý prezident Steinmeier zase říká, že dostali tvrdou ránu všechny antievropské síly…. Fajn vyhráli, takže mají klídek…. Bože bože… Zase mohou žvanit a řešit podružné problémky na rozdíl od těch skutečných. Než dostanou opravdu tvrdou ránu z které se již nevzpamatují nejen oni, ale například i demokracie, kterou se tak rádi ohánějí, ale kterou se chystají tvrdě ořezat například regulací internetu!

Ale zpět k rakouským prezidentským volbám. Vždycky mne zajímají grafy.Jak kde kdo volil. To už víte, takže to nemůže chybět ani dneska. Protože to mám za důležité. Ale budou jen tři.

Jak Rakousko volilo v prvním prezidentském klání


a v tom druhém tuto neděli

 
Je jasné, že mobilizace voličského kmene se Van der Bellenovi opravdu podařila a uměl, především ve Voralbergu, ale i Horních a Dolních Rakousích bodovat i ve venkovských regionech a nejen v zemských metropolích. Totéž platí pro širší okolí Vídně. Hofer naproti tomu zvrátil výsledek jen v jednom jediném volebním okrsku:Zdroj

Co je příčinou tohoto obratu části venkova? Jak už jsem psal – podle mne vyšší účast mladých. Ale jsou i jiné důvody. Kampaň trvala celý rok a Hofer neměl nové argumenty. U něj to bylo zejména o migrační tématice. Jenže současná rakouská vláda, na rozdíl od té německé nebo Skandinávců, pro voliče prokazatelně cosi proti opakování migrační tsunami cosi dělá. Viz ploty, nasazení rakouských policistů v Makedonii, opakovaná vymezení se rakouského ministra zahraničí – mladíčka Kurze vůči Bruselu i Berlínu /mimochodem, tenhle mládenec je pro mne zdaleka nejzajímavějším evropským politikem vůbec a bude ho zajímavé hodně pozorně dále sledovat, chtěl bych mít někoho takového na české politické scéně!!!/, ale hlavně – balkánská trasa byla před nějakým časem ucpána. Takže problém migrace se stal podstatně méně palčivým. A to zničilo Hoferovy ambice. Tohle je moje vysvětlení. Zkrátka migrační plamínek sice nezhasl, ale je jen plamínkem, nikoli požárem minulého roku!!!

A navíc – většina Rakušanů je pro úzké sepětí s Bruselem a EU, jak opakovaně ukázalo několik po sobě jdoucích průzkumů. Nedala se tedy tvrdě hrát karta tzv. Öxitu, což nakonec v posledních prezidentských debatách akceptoval i Hofer, když označil Van der Bellena za lháře, když ten prohlásil, že Hofer chce dostat zemi z EU.

Tohle, co píši je velmi rychlý rozbor. Na základě prvních dostupných faktů. Nicméně si myslím, že docela přesná.

Pokud jde o mne, myslím, že bychom se na výsledek z Vídně neměli dívat jinou optikou než přes otázku – která volba je lepší pro ČR? Van der Bellen nebo Norbert Hofer? Prosím zastánce odchodu odchodu z EU a euroskeptiky neplést se vztahem obou k Evropské unii nebo tím, co říká takový Schulz a další bruselští vrchnostové!!! Nic takového, nás musí zajímat jen a pouze to, který z obou politiků bude vhodnějším partnerem pro jednání s Českou republikou. A zde je to pro mne naprosto jasné – je dobré, že zvítězil ten kdo zvítězil! Respektive, je to lepší než opačný rezult.

Hned vysvětlím proč. Vlastně budu svoje vysvětlení jen opakovat, protože už jsem jej použil minule. Česká republika má se svým jižním sousedem dneska velmi dobré vztahy. V podstatě jsou tam trvaleji jen dva problematické body. A sice tradičně Benešovy dekrety, resp. odsun a vztah k jaderné energii. Začnu tím druhým.

Rakousko si kdysi koncem šedesátých let postavilo fungl novou jadernou elektrárnu. Rozdílem několika málo tisíc hlasů v referendum však Rakušané odmítli její uvedení do provozu. A od té doby razí jednoduchou politiku- když jsme si chcípli kozu my, tak jí chcípneme i sousedům. A ČR je tvrdě a důsledně konfrontována s touto kozí politikou. A bude i v budoucnu. Bez ohledu na to, kdo zrovna sedí v Hofburgu! Negativní poměr k českému a slovenskému jádru má jak zelený tak Svobodný. Tady od nich nic čekat nemůžeme.

Jiná situace je ohledně odsunu a vztahu ke svazům rakouských sudetských Němců. Které mimochodem vystupují dnes nesrovnatelně agresivněji než hlavní proud Posseltova Landsmanschaftu. Ten přijal do stanov, že se zříká jakoukoli odškodnění ze strany ČR /což ovšem neakceptovali zdaleka všechni milí krajané našeho bohuželministra kultury Hermana, jako třeba členové Wittikobundu/. Rakouští soukmenovci tohle jednoznačně odmítli. Van der Bellen, jestli mohu soudit, ačkoli sám vyhnanec z Pobaltí, k nim má nanejvýš nějaký velmi vlažný vztah. Zatímco pro Svobodné je to tradiční a důležitá skupina, které naslouchají a budou naslouchat. Však to ventiloval i při návštěvě na Hradě u Zeman / tehdy mne mimořádně zaskočila naprosto vlažná reakce českého prezidenta/. A když k tomu přičtu ještě aktivní členství Norbertu Hofera v mimořádně radikálním buršáckém spolku, hlásajícím nekompromisní velkoněmectví /vzpomeňme důležitou negativní roli buršáků v českých pokusech o narovnání s Rakouskem podobným jaké se podařilo Uhrům v monarchii/, pak mám naprosto jasno. Lepší variantou s větším potenciálem rozumných dohod je rozhodně Van der Bellen. Ostatně i tohle jsem komunikoval opakovaně u Borise na Slobodném vysielači – kdy jsem na dotazy, koho bych v Rakousku volil já, opáčil, že jako Rakušan rozhodně Hofera, ale jako občan České republiky že si přeji vítězství dnešního prezidenta.

Tohle je pro mne důležitější než nějaká další facka Bruselu. Jestliže nereagoval na Brexit a na Trumpa, skutečně si myslíte, že by to výhra Hofera změnila? Trvám na tom, že nikoli. Jen náš stát by měl ve Vídni obtížnějšího partnera. Ačkoli Zeman si myslí opak. Ten by radši buršáka.Pro mne podivné, velmi podivné.

- - -

76 komentářů :

 1. Pro naši budoucnost je asi nejdůležitější, mít dobré vztahy se sousedy, středoevropskými státy, se zeměmi V4. Rakousko by se prý rádo přidalo, to by byl dobrý vývoj. P.K.

  OdpovědětVymazat
 2. Zeman a Bamberg? Myslim, ze to neni "podivne". Ja se priznam, Zemana jsem volil az v 2. kole a to z cistehu "musu".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vol si co chces, vole :-)
   Ve stredni evrope zadna demokracie beztak neni

   Vymazat
  2. Voleni Verboten, europa ist Merkel und Merkel is europa, alles menchen ist slave aus Brusle
   POLITISCHE SCHPRACHE VERBOTEN

   Vymazat
 3. Vlku, mate pravdu, že ze dvou zel pro nás vyhrálo to (snad) menší zlo. I v tom, že italské referendum (to můžeme Italům tiše závidět) bude pro další vývoj v Evropě podstatnější. BRUSEL JE PROSTĚ SPLACHOVACÍ, takže žádné skutečné změny v EU nehrozí. O těch se rozhoduje často mimo Evropu..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to ano, evropa je ktrci hromadka
   Takovy nedulezity camfrnoul na Azii
   A stredni evropa je nevolnicky stredovek
   Ale co ted s predluzenyma bankama?
   Je aby to neublizilo euru

   Vymazat
 4. Starci nad 65 let v tzv. mocenských posicích - táhněte konečně do pr....le! Těšíme se na mladé nedovařené hejhuly typu von Guttenberga, Wolfa i Topolánka.

  OdpovědětVymazat
 5. No, když barevnému profesorovi gratulovala taková esa jako
  knihovník Červený motýl Schulz a
  válečný bubeníček Steinmayer tak to bude asi pravda.
  Zapomněl jste pane Vlk na to ,že v mezidobí (tzv. problém s lepidlem na volebních obálkách ,který na nich nikdy nebyl ani pŕedtím ani dnes)
  bylo rychle přijato uzàkonění,že mohou volit i puberťàci od !16 ! let - před tím od 18..
  umíte si jistě představit co je to za tisíce a tisíce
  nových potencionálních voličů,kteří dostanou pořádné
  "hirnwäsche" ze všech stran ..
  pedagogové to měli přímo přikázáno ...
  a tu hrůzu jakou naháněli člověku ,( kdyby se stalo ,že by N.Hofer vyhràl) - celé měsíce to vytrubovali -
  bylo to velice poučné...
  j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, asi půjdou do důchodu v 70, pokud neumřou po GMO "potravinách". A teď bych tam pral uprchlíky pod tlakem, ať mají na koho vydělávat.

   Vymazat
  2. V nemeckorakousku se smer nemeni volbami, tam to funguje jinak, na demokracii jeste nemci nevyspeli

   Vymazat
  3. Spoléhat na mladé nemusí být právě to nejlepší. Nenapadá mne žádná revoluce, kde by právě mladí nehráli první housle. Radikálních kmetů jsem v životě moc nepotkal. Zato mladých, horkých hlav jsem už viděl a slyšel stovky a tisíce. Až jim současné elity přestanou vyhovovat, budou to právě mladí, kteří je svrhnou a zkušenosti z historie napovídají, že to nebude nekrvavou cestou.

   Vymazat
  4. Jituš.to považuji za důležité,že se někdo postaral o to,aby volby takto dopadly.Proto musely být odloženy volby v listopadu,nebylo všechno důkladně připraveno.Kdyby proběhly volby,třeba za 14 dní po těch zfalšovaných,tak vyhrál Hofer.
   Jak píše Vlk,potentáti EU byly pokropeni svěcenou vodou,ale EU jako takové to nepomůže,jiní rozhodují co s EU.

   Vymazat
  5. No vždyť kromě obálek a dalších manévrů učinili změnu ve volebním systému - dali právo volit 16-letým a těch mělo být okolo 40000, takže dobrý odrazový můstek. A kdo tak trochu zná myšlení mladých revolucionářů, kteří se nechají ovlivnit vším-možným jen ne rodiči asi ví, jaký výsledek pak může být. Soudruzi v EU to zmákli dobře, ale mají smůlu, nyní jen v Rakousku. Ta Itálie bude horší, tam už to nastalo.
   Sims.

   Vymazat
 6. Typicke rakousko-germanskej schwainerai...
  Zase nevedi co chteji...

  OdpovědětVymazat
 7. Pani Vlastovko, myslel jsem na Vas. Je skoda, ze nevyhral Hofer...Ale podle ekonmickeho obrazu nekterych casti Rakouska, se urcite vrati s plnou slavou.

  Toto je prvni MALE viteztvi EU a urcite bude pouze docasne.

  Monsignore Haliku, GRATULUJI k vyhre !
  Prohraje-li vsak i pani Marine Le Pen na jare ve Francii, tak si Evropa zaslouzi spatny osud, ktery se na ni chysta. Osud Johanennburgu.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inu hloupi evropani, chvili genocidujou, chvili multikultujou

   Vymazat
 8. Oprava : JOHANNESBURGU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nick:
   já vím,Nicku,jsi moudrý muž; díky za účast...
   když vidím ty podlé ksichty tzv.vítězů ,zvedá
   se mi žaludek...
   kdybys věděl jak to tady vypadá.. čím dál tím více jde vše dolů ...
   jdeš po ulici a díváš se na úplně prázdný obličeje -skrz do ničeho...a pak vidíš ty jásající obludy - jako kdyby to namaloval
   Ensor..
   ani spát nemůžu - myslím na to ,jaká jsem
   byla naivní holka ještě do nedávna..do toho proklatýho roku 2014..
   Ty jsi potřeboval k prozření Hilsbrow a já Ukrajinu...
   pa j.

   Vymazat
  2. Vlastovko, utec z Ceska, je to obetovana zeme

   Vymazat
 9. Ted se tam bude stehovat Africa !
  Poroste kriminalita ! Prepadavani zen a starych lidi.
  Spina v ulicich. Hlucnost a drogy. Soros tam bude investovat do hnuti - Black Life Matter - St. Stephan dom spadne.
  Pomoc andele ! Zachrante Viden ! Na obzoru jsou znovu leta 1526 a 1683.
  A take procoviti Rakusane budou zivit a satit priselce.
  Nebude na kafe se slehackou a nebude na strudl !
  Videnska kalamita se jasne rysuje.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nicku,
   díky Ti za to ,že mně přesto,přese všechno
   rozesměješ!!!
   pa přes ocean!
   j.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Jo Nicku, uz si s Vlastovkou na kafe do videnskeho smetiste nezajdes, leda by si chtel kavu s chcankama tak jak vyrabi zrni firma Kellog ci slehacku s vlhkou leprou
   Radsi do stredni evropy nejezdi

   Vymazat
 10. Panove ! Co ja jsem uz videl mest, ktere byly totalne znicene. To nebyl pouze Johannesburg, ale i Bulawayo, Salisbury, Beira, Laureco Marques, Durban, Cape town a v Americe Detriot (hruza) a 10 dalsich.

  Prisel jsem k zaveru, ze se proti nam bilym vede tajna konspiracni valka, a jak vidite nejde s tim nic delat.

  Rakusaci se zblaznili. Lide jsou sebedestruktivni a nemaji poneti, kam to vede. Nikdy nevideli Hillbrow.
  nick honolulu - a nezapomente, ze kvetnate nadavky jsou zakazany.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemci v davu byli vzdy tupe ovce
   Zato Italove, gratuluju k NE v referendu, neider mit EU, neider mit Brusle, neider mit banksters

   Vymazat
  2. Nejdrive vitali a hlasovali pro Hitlera ted jsou to zase Teroristi....
   Budou zase sudetsky kvilet a kricet , ze za nic nemuzou...

   Vymazat
 11. Pani Prazska vlastovko, ja jsem take nespal, kdyz byly u nas volby... Trump to vyhral 2:37 rano 9.11.. Ja ty udaje dal do astrologickych tabulek. Vyslo mi, ze je na obzoru fackovacka mezi mocnostmi (velkymi kluky.)

  S cim vetsim poctem nezadoucich na videnskych ulicich, tim bude Videnakum hure.
  Proto si myslim, ze se Hofer vrati.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hofer se mozna vrati, ale uz ne demokraticky. Potecou potoky krve. Ono staci to co se deje v italskem Turinu
   Z nej uz vystraseni Italove prchaji
   Rakousko, komedie se smutnym koncem
   Skoda zelezne opony

   Vymazat
 12. Ale blbost. Nemci a tudis i jejich austrijska verze nevi co je to demokracie, co volby. Zase se to ukazalo. Nemci umi jen poslouchat, bud Hitlera nebo Merklovou ci Brusli. Tragedie stredni evropy. V nemeckorakousku ke zmenam nedochazi demokraticky, nevi co je to demokracie, vsak historie uci jak to u nemcu chodi
  Skoda zelezne opony, dratu na hranicich, bude to chybet
  A cesi alou na Rusa
  Cerveny satecku kolem se toc
  Cesi jdou na Rusa nevedi proc
  Komedie se smutnym koncem, s atomovymi hriby
  A pujde to bez NATO?
  Tentokrat nebude Praha osvobozena ale dobyta jako tuhle Berlin
  To bude zase kvikotu

  OdpovědětVymazat
 13. Kdo bude dalsim rakouskym riskym protektorem?
  Ma ten dnesni pripraveny jed v pilulce? Uz ho vyzkousel na vlcakovi jako jeho predchudce Hitler? Tak se ubiraji dejiny stredni evropy

  OdpovědětVymazat
 14. Bruslic Renzi z kola ven
  Boli to, co, tretiapulta risi
  Jeste ze ti rakousko pofoukalo bebicko

  OdpovědětVymazat
 15. Severni Liga vola po okamzitych volbach, po rezignaci Renziho

  OdpovědětVymazat
 16. Zadny prekvapeni
  Proste Brusle nedovoli demokracii, vladu lidu

  OdpovědětVymazat
 17. Pokud ma jeste nekdo penize v korunach nebo v eurech, ci ma penize v ceskych nemci vlastnenych bankach tak je s vysokou pravdepodobnosti vyhodil

  OdpovědětVymazat
 18. Takze, 17 provincii Italie reklo, ze zadna pozadovana zmena Constituce nebude ! 2 provincie rekly, ze ji chteji a jedna nevi kam patri !
  Ti co rekli NEEE - vyhrali ! Na zaklade toho Renzi resignoval a budou volby.

  Ptam se ! Jak to ovlivni vztah Italu k EU ? Co budou volit a koho budou volit ? Jsou to vlastenci, nebo globaliste ? Nevim.

  Vsimete si vsichni, jaci PODVRATACI manipulativni jsou media a jak manipuluji i s jazyky !

  Oni reknou Nacionalist Far-Right, coz pro mnohe lidi zn. Naciste, pritom Nacismus mel jmeno National Socialist a jinou ideologii.

  Cetl jsem projevy pani Marine Le Pen prelozene z francoustiny do anglictiny.
  Panove, to je fantasticka zena ! Zena statnik.
  Ta zachrani Frncii tak, jako kdysi davno Livia (Julia Augusta) zachranila Rim.

  Potom bude na rade Hollandsko ! Geerd Wilders, drive globalista, je dnes fanaticky vlastenec..

  Vsechna Eura, ktere mate v ponozce pod hromadou uhli muzete spalit, jako koruny v roce 1953.
  nick honolulu


  OdpovědětVymazat
 19. Populista je v cestine negativni slovo. (To je tim, ze nynejsi akademici studovali v nasi pomocne skole.)

  Populista je spravne clovek representujici lid - ktery bere zretel na nazory a prani obcanu a tyto nazory a prani prosazuje, nebo, kdyz nemuze tak resignuje.
  Je Renzi polulista ? Je, a je to KOMLIMENT !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 20. Když se autor zmínil o venkovu, neodpustím si krátkou poznámku. V Rakousku, na rozdíl od nás, stále existují rodinné farmy. Hospodářství s 15, 20, nebo 50 hektary půdy, poměrně štědře dotované Bruselem. Rakousko, na rozdíl od Čech, dostává dotace především na produkci, nikoliv jako my, na útlum produkce. Ty tisíce sedláků si zažili tvrdý život bez dotací a jistě si ho ještě pamatují. Jestli mají k Bruselu nějaké výhrady, v jejich uvažování jasně zvítězila ona příslovečná košile bližší než kabát.
  Složitý problém nemá nikdy jednoduché příčiny, tím méně jednoduché řeššení. A autorovo zmínka o postu kancléře mne napadla hned při při první volbě, kdy Hofer sice prohrál, ale jenom těsně. Navíc, čas pracuje pro Hofera. Neústupnost Bruselu, žádná známka sebereflexe, stále trvající migrační vlna s postupnou infiltrací radikálních živlů dává tušit, že řešení problému se pouze odsunulo.
  Být kavárnou, nejásal bych, ale usilovně přemýšlel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pekný komentár pán Hricák. Bez emócií, so snahou o čo najlepší prehľad. Ostro kontrastuje s anonymnými nepodpísanými komentmi typu: "...rakousko-germánský sšvajnerajn, nevědí co chtejí...". Obávám sa že dotyční anonymovia a bohužiaľ aj mnohí u Vás v Čechách nevedia čo chcú od svojích susedov. Typycki šablónovitým postojom odjakživa nadávajú na Nemcov, kedysi za ich rasizmus, xenofóbiu, nacionalizmus..., teraz za ich zmäkčilosť, vítačstvo migrantov, dokonca si v povinných quotach dovolili zo svojho "dobra" ponúknuť aj Vám:-). Je jedno že je to nekonzistentné, hlavne že na Nemca nadávajú. Aspoň v tom sú konzistentní. Skôr namiesto nadávania pri pive v krčme by mohli vystúpiť na námestia a priznať že Hitler mal pravdu a tie rasy ktoré putujú do Európy majú už v samotných génoch zašifrované živočíšne násilnícke, neprispôsobivé povahové črty. Shrnuté stručne v záveru: germáni si zvolili v Rakúskych voľbách, len to čo ste od nich odjakživa očakávali:-). Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
 21. V Rakousku zvítězil rozum nad fašizací. U nás je tomu zatím opačně.Zemanův čuch selhal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. van Belen je žiď a zednář,pravý fašista,comyslíte že s Rakouskem udělá? Obětuje ho židovsko-korporátní moci.

   Vymazat
 22. ZEMAN VÍ,ŽE VOLBY VYHRAJÍ SVOBODNÍ,COŽ BUDE PRO BRUSELSKÉ ŠIKOVATELE POŘÁDNÁ FACKA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už to někdo psal jinde,Rakouský prezident má ještě méně pravomocí,než Český prezident.Záleží na vládě,jak probíhá celkové zaměření státu.

   Vymazat
  2. Tam je jeho chvíle jen při volbách, koho pověří sestavením vlády. Tak se bojí Svobodných. Ona situace až budou parlamentní volby bude opět trochu jiná, to už asi nebudou lidé tak adventně smířlivý.
   Sims.

   Vymazat
  3. Pro Sims.
   Nějak se shodujeme ve svých názorech pořád,díky.Nevím jak to mají v Rakousku po parlamentních volbách,ale třeba také musí pověřit předsedu vítězné strany,sestavit vládu.Jinak,nenechte se znechutit,když Vás Vlk trochu sjel u poslední diskuse na kose,nejde přehlédnout jeho zahleděnost do sebe.
   zemedelec.

   Vymazat
  4. Díky, zemedelce. Samozřejmě mi rovněž neušlo, že máme velmi často shodné názory. K tomu Bellenovi, on měl již s předstihem prohlásit, že pokud vyhrají Svobodní v parlamentních volbách, tak je nepověří sestavením vlády, proto jsem se zmínila. Byl by to tedy hodně velký "demokratický" průlom, ale v této době se již nelze ničemu podivit. Co se týká Vlka. Vůbec mi nevadí, že mne sjel, já jsem s tím tak trochu počítala. Vlk se strašně změnil, řekla bych k horšímu, to se stává lidem co se začnou zahleďovat do sebe - od té doby co exhibuje na SV se někdy musíme s manželem i smát a pátky tak nějak vynecháváme, protože se staly zajímavými již jen čtvrtky s Petrem Žantovským a se stále nesouhlasícím Vlkem. Vlka ta "sláva" již tak nějak semlela.Jinak zdravím.
   Sims.

   Vymazat
  5. Paní Sims.
   Také poděkuji za odpověď.
   Ohledně Vlka souhlasím také,nechci ho prudit,odvedl dobrou práci,ale také vidím nějaký obrat.Jde mě také o to,takové autorské články najdu málokde a byl bych nerad,kdyby to Vlk zavřel.
   Snad ještě do vánoc se slovně potkáme,abych Vám i celé rodině popřál.
   S úctou zemedelec.

   Vymazat
  6. Díky za info a pokud byste chtěl, Vlk má na mne mail, bylo by možná dobré se sejít přes maily. Záleží na Vás. Nebo mne zkuste přes facebook. Mám svátek 3.září a nad prvním s mám háček.
   Sims.

   Vymazat
 23. faggot club in progress!!!! felch honolulu opet mezi nami! hhh

  OdpovědětVymazat
 24. (9:27) má pravdu.
  Rakouskou zahraniční politiku dělá vláda.
  V Rakousku je výrazně méně magorů než v Čechách nebo na Floridě.
  Van der Bellen bude stejně nudný jako jeho předchůdce Heinz Fischer. Radost budou mít úpředevším v Berlíně.

  Vnitropoliticky výsledek volby zvýší tlak na rozhodování černoprdelníků v přetahování o to, která příští koalice je spíše "zachrání". Dolnorakouský hejtman ještě neřekl své rozhodné slovo.

  Van der Bellena volily ženy.
  Hofera volili dělníci.
  Hoferova porážka potvrzuje postupné oslabování dlouhodobě významné politické síly v Rakousku: Neue Kronenzeitung.

  Vítězství Trumpa mělo v Rakousku opačný efekt než očekávali (nejen) zdejší "komentátoři".

  Autor správně zmiňuje, že italské hlasování bylo nesrovnatelně důležitější než rakouské. Porážka Renziho se čekala. Není katastrofou, jen potvrzením paralytického trendu.

  Pražska vlaštovka Jituš je ukňouraná husa, která si tu vyřizuje soukromou korespondenci. Spolu s Honolulu a Horni Dolni jsou to zdejší sprejeři.

  OdpovědětVymazat
 25. Pani Prazska vlastovko (Jitus) !
  Jsme Vam vdecni za kazde slovo, ktere napisete a Viden nas zajima velmi !
  Zde vidite (10:09) , ze jste byla negativne ohodnocena PODRADNYM PRASETEM, ktery nemuze prenest pres sebevedomi potkana, ze je pro Vas tak pritazlivy, jako telesna nevolnost.

  Je to totalni hnusak, ktery kope do lidi, kteri by ho jinak nevnimali...
  Take kazdou chvili krade identitu a nema ani nick a ani jmeno, coz je stejna viditelnost jako prd v MHD.
  Nedejte se odradit pani a piste castej !
  Vy umite malovat obrazy a tento smrad ma zmalovane akorat spodni pradlo (nosi-li nejake).
  Hned jak se dostanu do Prahy, nebo Vidne, tak jdeme do nejlepsi kavarny.
  Zdravi vas nick honolulu - zariva hvezda ceske emigrace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Na Bojišti bydlel v jednom sklepním bytě
   metař Macháček, ten se vysmrkal na vokno a rozmazal to tak dovedné, že z toho byl vobraz, jak Libuše věští slávu Prahy. Za každej takovej vobraz dostal vod ženy takový státní štipendium, že měl hubu jako žok, ale von toho nenechal a pořád se v tom zdokonaloval. Byla to taky jediná jeho zábava."

   Vymazat
 26. 10:09.. nikdy jsi zde nebyl - Hemeroide, tak nemuzes vedet kolik je zde (Florida) magoru !
  My zde mame vsichni - ve slunnem pocasi krasne slunne povahy, podtrzene zjevem.. Ty mas povahu opacnou, jinak bys o zene nepsal takovy HNUJ !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:09....nick dick ti vzkazuje:... nikdy jsi zde nebyl - Hemeroide, tak nemuzes vedet kolik je zde (Florida) magoru !
   ale ted uz to vis dick je jeden z nich!!! hhh
   wild boar

   Vymazat
 27. Dcera vysoce postaveného úředníka EU znásilněna a zavražděna imigrantem
  4.12.16

  Německo:
  Dvě mladé holky byly znásilněny a zavražděny v německém Freiburgu. Vrahem jedné z nich, dcery vysoce postaveného úředníka Evropské komise, je mladý afghánský imigrant.
  Pokud před něčím opravdu prcháte, jak se nám stále ještě snaží neomarxisté a jejich média namlouvat, tak neznásilňujete, nevraždíte, nekradete, nezapalujete auta, nepodřezáváte faráře, nekucháte ženám nožem zaživa vaginu a nevypichujete jim oči (oboje se stalo při útoku islamistů na klub Bataclan v Paříži), neodpalujete bomby a nezabíjíte děti náklaďákem.
  Budiž zavražděné děvčata mementem všem pomýleným sluníčkovým sestrám, vítajícím a přijímajícím své vrahy a násilníky...
  Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3998478/Teenage-Afgh...

  Merkelová v Jeně opět vítala migranty."Pěstuje si kult osobnosti!", bouřil se spolustraník
  4.12.16

  Německo:
  Na regionálním fóru CDU v Jéně sestoupila Merkelová ostentativně z pódia a přivítala se a fotila se s předpřipravenými Afričany v první řadě.
  Pak se slzami v oku pohovořila o tom, jak lidé v Allepu nemají žádné prostředky k životu a že je třeba jim v Německu pomáhat.
  Tato její estráda nenechala chladnými některé z jejích spolustraníků. Merkelová musela čelit kritice, že si buduje kult osobnosti, jako se to dělalo za komunismu, že ničí CDU a že nesprávně tvrdí, že islám je součástí Německa.
  Merkelová se nestydí ostentativně vítat s migranty v době, kdy se podle DNA prokázalo, že vrahem 19 leté studentky medicíny Márie L. z Freiburgu je 17 letý migrant "bez doprovodu", umístěný v německé rodině. Mária se ve 2:30 vracela na kole z večírku domů. Migrant ji strhl z kola, znásilnil a utopil v nedaleké řece.
  Jena:

  Zdroj: http://www.huffingtonpost.de/2016/12/03/merkel-jena-fluechtl...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem to četl v originále na welt.de,
   k tomu jen dodám:

   Ono znásilnění a vražda je prý ojedinělý případ,
   nelze jej paušalizovat na všechny uprchlíky,
   pachatel byl již rok v Německu, ujala se ho jedna německá rodina, samozřejmě za pěkný přivýdělek k důchodu...
   Oba rodiče zavražděné dívky zastávají vysoké funkce ve strukturách EU, sama dívka patřila mezi horlivé podporovatele přivandrovalecké verbeže tím,že figurovala v rozmanitých akcích - sbírky ošacení ap.
   Takže to holku, indoktrinovanou nejen státní propagandou, ale i svými rodiči, dostihlo...

   V diskuzích pod článkem čtenáři nejvíce zpochybňovali údajný věk pachatele, který není podložen žádnými dokumenty,neboť chudák Afghánec uprchl do Německa jen s holým životem a bez dokumentů...

   Ta druhá vražda dosud není objasněna, vůbec nepochybuji o tom, že pachatel pochází z podobného etnika a bude také flustrovaný a jistě nezletilý...

   Jak dlouho to bude německá veřejnost ještě snášet
   je fakt otázkou...

   Vymazat
 28. George Monbiot:
  "...tabákové, uhelné, ropné, chemické a biotechnické společnosti posílají miliardy dolarů do mezinárodní dezinformační mašinérie skládající se z think tanků, bloggerů a falešných občanských organizací. Jejím cílem je vykreslovat zájmy miliardářů jako zájmy obyčejných lidí, vést válku proti odborům a likvidovat úsilí o regulaci obchodu a zdanění těch nejbohatších. A právě ti, kteří tuto mašinérii udržovali v chodu, nyní sestavují americkou vládu."

  "V roce 2004 poslal ... Myron Ebell jednomu ze zaměstnanců prezidenta George W. Bushe dopis, v němž požadoval, aby šéf Úřadu pro ochranu životního prostředí dostal padáka. A kde že je Ebell nyní? Přece vede Trumpův tým v Úřadu na ochranu životního prostředí."

  "Známí bratři Charles a David Kochové – kteří řadu let financovali extrémní prokorporátní politiku – možná nebyli nadšeni z Trumpovy kandidatury, ale v jeho kampani figurovali jejich lidé. Až do června byl manažerem Trumpovy kampaně Corey Lewandowski, který podobně jako ostatní členové Trumpova týmu přišel z uskupení nazvaného Američané za prosperitu (AFP). To se prohlašuje za lidovou kampaň, ale založili ji a financovali bratři Kochové. AFP stála za organizací prvních akcí Tea Party a s rozpočtem v řádech stovek milionů dolarů vedla zuřivé kampaně za věci, které splývají s obchodními zájmy bratrů Kochů (ropa, plyn, rudy, dřevo a chemikálie)."

  " Falešné zprávy, které by nás měly znepokojovat, už nejsou pouhé výmysly makedonských teenagerů o tom, jak Hillary Clintonová prodává zbraně Islámskému státu. Jsou to neustálé toky poplašných zpráv o odborech, daních a regulacích, které dávají dohromady skupiny s utajovanými záměry."

  https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/nov/30/donald-trump-george-monbiot-misinformation

  OdpovědětVymazat
 29. to 10:09 dobry postreh jsem rad ze nas je tu vice kteri vidime stejne honolula a jeho "fan" club!!! hhh
  doctor clueless and C0.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hérakleitos:
   "Pro bdící je svět jeden a společný, ale každý ze spících se obrací k vlastnímu."

   Vymazat
 30. Mluvis o sobe ? Ty hovezi KASTRATE Machacku ? Uspesna ceska emigrantka pani Jitus maluje krasne obrazy a proto se sebevedomne hlasi k tomuto umeni. (Ty nemas nic, k cenu se hlasit.)
  Ona ma profesionalitu a obohacuje nas vsechny, kteri maji smysl pro krasu. Ty obohacujes svoje okoli pouze zvratkami a filckami. Jsi NEPOTREBNY a zbytecny ! Nejsi prinosem nikomu, tak vyvod z toho potrebny dusledek a zplachni se ty lejno, ulevi se okoli.
  nick honolulu - s krasnou slunou povahou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jj dick plives az sem a stejne ti to nepomuze ya baboon fucker
   chef

   Vymazat
 31. 11:22 - Ty bez do zadele, na Tebe ted neni cas - chochoracu hovnivale - "doctore" clueless !

  11:10 & 11:11, nedelejte predcasne zavery ohledne
  NICEHO !
  To jsou zastiraci politicke tanecky za ucelem rozdvojit sjednocennou frontu proti Trumpovi a take snaha o "usmireni" Ameriky.
  Do prevzeti moci se musi manevrovat !
  Jak to, ze kazdy Republican tomu zde rozumi a v Cesku tomu nikdo nerozumi ?
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mamrdi od "Breitbartů" by v Trumpovi rádi viděli reinkarnaci Nixona. Jenže to je a zůstane jen jejich zbožným přáním.

   Vymazat
  2. 11:41- obávám se honolulu, že "americké" problémy řešíte na českém webu se svými krajany, které možná znáte jako trolly z amerických webů.

   Vymazat
 32. 11:32... Ale prinasi mi to radost !

  Vztavej kuchtiku ! Amerika potrebuje snidat !
  Prijdes-li pozde, tak Tvuj fucker, bude Tobe nadrizeny afro-american..
  A co je Today's Special Value ? Musim do Tampy
  zastavim se... Hled ty nemehlo nesikovne, aby cibulka byla nakrajena na jemno ! Minule Tvuj Hamburger vubec nesel zrat...
  nick honolulu - labuznik..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi ti naservírovali tvé vlastní hovno, Čurilo Plenkoviči.

   Vymazat
  2. honoculu jak rika muj predrecnik s temi nicotnymi zvasty bez za kaffiram do rsa , kam patris you cocksucker!a neser se mezi bilou rasu floridskou!!!
   wild boar

   Vymazat
 33. Ze všeho nejdříve musíme pochopit, že skutečná demokracie, na rozdíl od kapitalismu, nezná pojem boj, tedy ani vítěze a poražené. Ve skutečné demokracii jde vždy o spolupráci. Oč méně o demokracii víme o to více o ní blábolíme. Bohužel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale termíny demokracie a kapitalismus přece nelze srovnávat. Každý vyjadřuje něco jiného.
   Nebo snad máte pocit, že v nějaké soukromé firmě může vládnout demokracie?

   Vymazat
 34. Pane Povolny 13:15...
  Mam vzdy vlnu radosti, kdyz jim mohu na ty prazdne degenerovane palice vyklopit kybl hnoje..

  Oni citi zavist. Nedokazali NIC. Patri do nejspodnejsi socialni tridy a moooc dobre si to uvedomuji.

  (Domovnici, uklizeci, kuchtici, pomocnici na stavbach, neumejici nic rict nez jedy, ale ani ty nemaji level.. Nazory maji z nejhloupejsi TV. Jeden z nich ma vety ze slums a druhy se nechytl vubec a je zpet v Cesku, jako Cikan z Kanady.)
  Jsou o tridu nize nez ti, kterym se zde rika white trash.
  (Bily odpad.)

  13:15... wild boar - ODKDY se hlasis k bile rase smradulo chlupata ?
  Protoze jsi ji odpadl z rektalu neznamena , ze k ni patris.
  Nachystej si neco lepsiho , ale na vecer - konecniku.
  Mam ted ukoly.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 35. jj 17:51 good try!!! ale bez ucinku plives kolem sebe nadavkami, strilis prazdnou munici!!!urazis me kamarady
  ze si felch je nam inglish spiiiking piiipl jasne tem co malo rozumi vysvetli ty bimbo co to je, u dick!
  az si das to kafe , trebaa v Pratru a s vlastovkou skoncis u ni nagauci ty vymrdana hlavo, so u can poke her in the brown eye!!! if u know what's it u prick!
  a nedrazdi tygry nebo ti dam takovou nadilku nadavek, ktere si v zivote neslysel, ale milerad ti je prelozim
  tak cao stara vykopavko!!!
  chef

  OdpovědětVymazat
 36. chef 18:23... PALI SE TI CIBULE ! Neodbihej od prace !
  Kamarady nemas zadne. V ulici Te povazuji za vesnickeho idiota a veprovej dick jsi Ty. Na nadavky se tesim !
  Ale az vecer.
  Samozrejme, ze do Pratru pujdu.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 37. honululo, mas ukoly? copak sackujes v Publix nakupy svym vrstevnikum??? nebo v Goodwill tridis odpad?
  chef

  OdpovědětVymazat
 38. honokono, jsem rad ze vse vis i to ze nemam kamarady, ty kokot ja bydlim na samote, hhh, ulici nemam!!! hhh
  jo tak az prijdes vecer z hokny tak se ozvi you fag!!!
  chef

  OdpovědětVymazat
 39. honitko, dej si pampers, you leaking up to here!!! btw how often d u wank off or u even fist yourself, grano???

  OdpovědětVymazat
 40. listen u cum chugger uz zde nebudu, musis mne najit v jine sekci u chach,
  chef

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.