Reklama

.

.

čtvrtek 22. prosince 2016

Proč by měl být Bůh?


onlooker
22. 12. 2016    Outsidermedia

Před asi padesáti lety probíhala filosofická diskuse na téma: Je Bůh skutečně mrtev? Poměrně nedávno tu zase byla polemika nad Huntingtonovým dílem Střet civilizací (rozuměj náboženství).

 
 
Na světě je řada náboženství. Pokud naše křesťanské učí, že Bůh je jen jeden, tak se ostatní náboženství buď mýlí, nebo při nejmenším toho jediného Boha uctívají pod jiným jménem.

Proč tedy náš jediný všemohoucí Bůh dopustí takový zmatek? Kdyby šlo jen o jméno, dalo by se to pochopit podle známého výroku Gertrudy Steinové. Když ovšem jedno z těch náboženství vystupuje násilně proti náboženstvím ostatním a zvláště pak proti křesťanskému až vražděním, tak by to jediný všemohoucí a nejvýše slitovný Bůh nemohl dopustit.

Pesimistický závěr je, že Bůh buď není, nebo přinejmenším není všemohoucí, což rovněž tak zpochybňuje jeho existenci. Snadno se tak dospěje k závěru, že boha si lidé vymysleli, aby už v pradávnu měli vysvětlení pro tehdy jim nepochopitelné jevy. A s rostoucími vědomostmi lidstva se náboženství (a především jeho samozvaní reprezentanti) muselo loučit s radou takových“ božích vysvětlení“ za popírání kterých se – když tito reprezentanti byli ještě mocní – i upalovalo a dávalo přinejmenším do klatby.

Lid tu pochybnost o boží existenci vyjádřil už dávno rčením: Bože, ty to vidíš a ty to necháš?

K tomu, aby lidé byli slušní, poctiví a spravedliví, není víra v boha nutná, ba naopak prostřednictvím zpovědi a následného „odpuštění hříchů“ si ti nehodní žijí docela v pohodě.

Komunistické učení bez víry v boha mělo přestavovat ten ideální stav slušnosti bez vyvyšování, jenže … když tento stav budou prosazovat ti nepoctiví (a právě ti se vždy prosazování něčeho nového chopí) a to vražednou formou (kdo není s námi, je proti nám), pokroutí to ve svůj prospěch a ejhle … místo šlechty a prelátů tu budeme mít ústřední výboráře, dobrá pracovní postavení jen pro vlastníky rudé knížky a obchody jen na legitimaci z ÚV, zatímco ti „nepřizpůsobiví“ budou pod kytičkami nebo nejméně v gulazích, tak co? Pokrok lidstva bude zase v troubě, jak jsme to už zažili.

Z těch různých náboženství je dost sympatický buddhismus, který hlásá, aby se každý sám za sebe stal lepším. Ovšem ti mazaní se zahalí do žlutého prostěradla, modlí se a nechají se od těch ostatních, co dobývají chléb v potu tváře své, živit. Protože jsou skromnější než křesťanští preláti, prochází jim to.

Pokud se dnes rozhořčujeme nad vražedností islamistů, uvědomme si, že toto náboženství vzniklo v sedmém století a je tedy stejně staré, jako bylo křesťanství ve století čtrnáctém. A to nebyla doba míru a blaženosti. Tehdy křesťanská vojska dobývala svět a s neznabohy a čarodějnicemi slitování neměla, jak to doložily příklad ukrutnosti při osvobozování Božího hrobu v Jeruzalémě, nebo při dobývání Ameriky vůči původnímu indiánskému obyvatelstvu či braní neznabožských černochů do otroctví, nemluvě o upalování čarodějnic a kacířů v Evropě.

Takže se dnes střetává islamismus s křesťanstvím, které již zmoudřelo (protože muselo – při pokroku vědy – ustoupit ze své bohorovnosti). Bohužel křesťanský Západ nepochopil, že politickou demokracii nelze zavádět v prostředí náboženského středověku.

A tak – protože na zásah asi tedy neexistujícího Boha se nelze spoléhat a ani si ho vymodlit – budeme nadále zaznamenávat teror ve jménu náboženství. Pokud naši politici nepochopí, že demokratické metody a doufání v asimilaci nemohou účinkovat, a nedojdou k závěru, že jediné řešení je zeď mezi námi a jimi, dokud za tou zdí oni sami nedojdou k pochopení, že dogmatické náboženství není cestou k poznání a že všichni lidé jsou především LIDÉ.

A k tomuto pochopení jsou cestičky zarúbané …
 
 
 
 
 
- - -

81 komentářů :

 1. Ci uz z pohladu krestana alebo ateistu dava zmysel tvrdenie ze Boh chcel mat v cloveku nieco viac, svoje dieta a nie otroka ktory musi plnit co mu je prikazane. Z toho dovodu nam bola dana slobodna vola ktoru Boh uplne respektuje. Chceli by sme aby nas nase deti, priatelia, rodina mali radi preto ze musia alebo preto ze to chcu oni sami? V tomto mi zmysel dava. Ak ma niekto dalsie otazky nech si urobi paralelu so svojou rodinou alebo ludmi ktorych ma rad. Co sa tyka budhizmu tak to sa cele toci okolo jednotlivca ako centra celeho vesmiru. Ak to niekomu pripomina sucasny system ktory je cely iba o JA na prvom mieste tak to pravdepodobne nebude len nahoda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím, nepište blbosti a nesmysly.
   1) Bůh nic nechce. Nepřipisujte mu přitroublé nízké lidské vlastnosti.
   2) Základním cílem buddhismu je vysvobození z utrpení koloběhu života a smrti. Cestou k tomu je právě přesný opak toho co píšete, tzn rozpuštění ega, vlastního já. Roubovat na to podobnost s dnešním systémem, sobeckost... Větší hloupost už jsem dlouho nečetl.
   Méně pište a více studujte.

   Vymazat
  2. 1) Bůh nic nechce. Nepřipisujte mu přitroublé nízké lidské vlastnosti - ak nic nechce preco stvoril cloveka? Druha cast odpovede je v podstate pravdiva.

   2) Základním cílem buddhismu je vysvobození z utrpení koloběhu života a smrti. Cestou k tomu je právě přesný opak toho co píšete, tzn rozpuštění ega, vlastního já. - vyslobodenie z kolobehu zivota a smrti ... to znamena co?
   Rozpustenie ega ... ako v chemickej laborke. Nie je egom jednym zo zakladov vedomia cloveka? Ak ho teda rozpustime co ostane? Suhlasim treba citat.

   Ja vo Vasej odpovedi vidim pohlad latentneho budhistu. Ale OK. Nikomu jeho nazor neberiem. Len vyjadrujem ten svoj.

   Vymazat
  3. Člověče, to není o názoru ale o nejzákladnějších (ne)znalostech. Že 1+1=-6 není názor ale prostě hloupost.

   Ego, pocit vlastního malého já odděleného od celku je právě jedinou překážkou uvědomění si samého sebe jako součásti celku a splynutí s ním. Ego je v budhismu jen iluze, mája, která nám toto poznání zakrývá.
   Základem vědomí člověka není nic. Právě to vědomí samo o sobě je základem všeho.

   To vám nenutím, jen říkám o čem je budhismus. Skoro pravý opak toho co tvrdíte.

   Vymazat
  4. zakladni cilem budhismu je nic neělat a donutit druhe aby ho živili co budhista to pijavice ne že by naši feldkurati a koniašove byli z jineho těsta jen se ta naše pijavice jinak jmenuje a dokonce i prejže demokraticke vlady z cele eurojunie se te cirqve boji a plati ji a tyto kazatele ve skutečnosti přiživniky a iluzionysty nikdo nekopne do řitniho otvoru natož aby je přinutil žit jak se v kapitalismu ma tedy za sve a ne za cizi

   Vymazat
  5. 14:20
   Jsi hlupák a ani psát neumíš.

   Vymazat
  6. Vase vyvetlenie mi pride zrozumitelne asi ako na tomto videjku https://www.youtube.com/watch?v=l5dCNowWwy4.
   S nazorom ze zakladom vedomia cloveka nie je nic by Freud, jeho moderna psychoanalyza a vobec veda nesuhlasila. Preco to tu nebudem rozpisovat. Na to nie je miesto ani cas.
   V najširšom zmysle slova je vedomie súbor predstáv (pocitov, myšlienok, citov, vôle atď.), ktoré nejaká osoba v danom okamihu o sebe (o svojich duševných a duchovných stavoch) má. - toto je vseobecna dfinicia vedomia ktoreho sucastou je aj ego. Ak teda splynie nase ego s nejakym celkom tak co potom vznikne? Velka svetielkujuca gula? Ved sa tym ludska bytost zbavi v podstate toho co ho robi clovekom. Toto je proste nazor ktory akceptuje len to co sa mu predlozilo a ostatne je prenho hlupost. Hned na uvod sa nejakym pocitanim odvolate na prirodne dokazatelne vedy a nasledne sa ponorite do vod metafyziky. Zhodneme sa asi len na tom ze sa proste nezhodneme.

   Vymazat
  7. Vědomí není žádný soubor představ a myšlenek. Vědomí je to co ty myšlenky vnímá. Vnímáte, že "Já jsem", "Já mám myšlenku" a že vy jste ta myšlenka.

   Ego v budhismu nemá splynout z celkem. Ego se má rozpustit, zaniknout a až potom si uvědomíte celek, stanete se jeho součásti, vy se stanete samotným celkem.

   S vámi je velmi frustrující diskutovat. Plácáte o Budhismu úplné nesmysly, neznáte význam základních pojmů, ale vystupujete jako znalec s názorem. Nastudujte si prosimvás aspoň základy. Pak teprve můžete mít názor, můžeme diskutovat a můžeme se shodnou či neshodnout.

   Pro začátek"
   http://www.buddhismus.cz/ego.html
   http://www.buddhismus.cz/ego-a-jeho-vyvoj.html

   Vymazat
  8. Ja nie som znalec budhizmu. V tom sa nemýlite. Len predkladám to co veda zistila a publikovala. A podľa tých výsledkov

   kladiem otázky. Namiesto skutočnej odpovede ale
   dostavam nic nehovoriace vety ktoré sa odvolávajú sami na seba.
   Len parafrázujete to co o sebe tvrdí budhizmus a s cim ste sa vazeny pane stotožnil. To je
   všetko co som tým chcel povedať. Ja vám vase presvedčenie neberiem.
   Tiež môžem nechať mnozstvo odkazov stranky ale odporučiť Podoby psychoanalizy od Freuda ci knihy od Junga. Kazdopade ak niekto s Vami nesuhlasi nemusi byt autamaticky hlupák. To moze značit že sa to ego nedarí rozpustat. Obaja sa opierame o ine zdroje názorov. Týmto by son to asi aj ukončil.

   Vymazat
  9. Proč se hádáte kvůli nějakému bohu?Někdo z
   vás snad nějakého boha viděl?Já tedy za sko-
   ro 70 let jsem žádného neviděl.Kromě toho
   musím připomenout,že 1+1 může být v případě
   potřeby i 11.Záleží,jak pro koho.
   Petr Majevský

   Vymazat
  10. Je pravda že budhismus je šíleně egoistický a to ne v sebepopisu - tam tomu je naopak, ale v cílech! Dají se popsat jako totální až psychopatická lhostejnost k lidem. Budhisty zajímá pouze a jen jejich vlastní Ego. S ním "zápasí", o jeho "překonání" a nic jiného usilují. Utrpení jiných je jim fuk - je to cizí karma do které jim není dáno nahlédnout, jediným smyslem jejich víry je, aby on dosáhli "překonáním svého ega nirvány - splynutí s věčností vesmíru a přírody! Tedy jinak řečeno věčné blaženosti osvícených - stavu budhy.

   Vymazat
  11. Hned zkraje jsem presal cist. Katolicka cirkev v inkvizici upalila jen ve Spanelsku 170 tis. lidi, zacala 1. a i 2. svetovou valku a je nejsilnejsim nabozenstvim v USA a jen tohle krestanstvi zabilo mnoho milionu nekatoliku, o katolicich ani nemluve.

   Kdyby Buh mel za kazdy tezky hrich hned trestat, na Zemi by nezil ani milion lidi. Nastesti neni tak blby jak lidi. Je pravy opak.

   Vymazat
  12. Podle svědků Bůh západních křesťanů padl u Stalingradu, JHVH židů byl zplynován v Oswietimi, pokud před válkou neuprchl z Evropy do USA. A pokud neplul na Athenii. Budha se otrávil zkaženým darovaným jídlem a zemřel, protože se raději živil žebrotou, než by vlastnoručně alespoň pro sebe, když ne pro jiné, pracoval...

   Jaký je tedy rozdíl mezi parazitem a knězem, jediný. Kněz je specializovaný druh parazita. Více kněží tvoří společenství, všežravé církve, jako jihoameričtí stěhovaví mravenci svá mraveniště, po nichž zůstává mrtvá země.

   Vymazat
 2. Jděte už všichní do p..dele s tím srovnáváním dnešního islámu s naším středověkem a neurážejte tím náš středověk!!!! ve středověku nosily ty příšerné hábity, co dnes MUSEJÍ nosit muslimské ženy, pouze strašidla! Ženy chodily s odvážnými dekolty, muži byli rytíři! Muži válčili - to znamená - bránili naše země před islámem. Ony totiž ty křížové výprasvy nebyly nic jiného než obrana před tímto zrůdným islámem - to věděli už tenkrát. No a ženy vládly, protože muži na to neměli kvůli obraně země čas. Když tehdy katolíkovi někdo znásilnil dceru, tak zabil toho násilníka!!!! Muslim v 21. stol.ukamenuje svoji znásilněnou dceru. Náš katolický středověk byl zlatým věkem pro ženy. Dnešní islám je zrůdnost nejtvrdšiho kalibru!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy toho o historii krvelačného papežského křesťanství moc nevíte a o to vehementněji hloupě píšete. V 10 století "křesťanští" králové šířili ohněm a mečem mezi "pohany" v Evropě tu svou správnou víru, ale hlavně šlo vždy o moc a peníze ! Boháči vždy potřebovali Boha a náboženství, neboť díky němu posilovali svou moc. V dávných dobách byl vládce zároveň i živým Bohem , viz faraony ! Náboženské války v 21. století jsou naprostým nesmyslem majícím zakrýt válku o moc a peníze ! Španělé dokonce měli účinnou metodu jak přivádět Indiány na křesťanství tím, že je za živa vařili v oleji !! Naštěstí dnes už moc křesťanského kléru nemá takovou moc jako ve středověku a jen díky tomu nemohou upalovat ateisty na hranici !!

   Vymazat
  2. Tak hlavně že vy píšete "chytře" a plácáte stylem jako když pejsek s kočičkou vařili dort.

   Vymazat
  3. To byli zvrhlíci! Zcela zkažení návyky převzatými právě z Orientu! Tedy ta "gotická uvolněnost" s výstřihy lázeňských bab, či tzv. rytířská kultura s hedvábným spodním prádlem a zpěvy minnesängrů. Tak žila úzká vládnoucí vrstva šlechty a měšťanů! Nikoliv drtivá většina venkovanů. Tam chodily ženy zahalené jak jen se dalo. U katarů či husitů nesměly ukazovat ani vlasy. Hus proti zvrhlým měšťanům tvrdě brojil a pakliže Sirotci takovou chamraď hříšnou dopadli, nakrmili s nimi plameny bez milosti jako v Chomutově! A nejen tam - http://g.cz/zizka-akbar-islamiste-se-chovaji-uplne-stejne-jako-cesti-husite

   Vymazat
 3. ...demagogie ! Katolické křesťanství je příčinou zla na zemi. S Bohem tito prokletí lidé nemají nic společného.*

  OdpovědětVymazat
 4. Ač ateista vím, že na úvodem položenou otázku platí banální odpověď : Bůh není diktátor!

  OdpovědětVymazat
 5. Nejslabší článek roku 2016. Bezkonkurenčně.

  Úvahy i doporučení na úrovni páté třídy základní školy...

  OdpovědětVymazat
 6. https://www.youtube.com/watch?v=oJcl_T2Mr3w&t=10s

  OdpovědětVymazat
 7. Náboženství je takové, jací jsou jeho vyznavači.
  A naopak.
  Ale muslim, který nežije podle Koránu není muslim.

  Všechny církve svým ovečkám prodávají vstupenku do života posmrtného. V životě pozemském se zabývají politikou (i budhisté).

  Pokud mluvíme o Bohu, měli bychom ho nejprve definovat, abychom nemluvili různými jazyky.
  Abychom ho mohli definovat, museli bychom ho dobře znát. Zejména se na něj však neptejme jeho kněží, protože ti bohem zajišťují své živobytí (střet zájmů).

  Pokud chceme boha poznat z jeho nařízení (desatera), vidíme, že na první místo staví víru v sebe sama.

  Pokud k jeho poznání směřujeme pozorováním přírody, jeví se býti lhostejným. Jde na ruku přizpůsobivým, silným, aktivním, chytrým. Morálky si necení. Pokud se jedinec či celý druh nedokáží přizpůsobit životním podmínkám, bez lítosti je nechá vymřít.
  Bůh ponechává velký prostor náhodě.

  Pokud stvořil svět on, tvoří ho stále dál pomocí evoluce a přírodních zákonů.
  Lze ztotožnit boha se sumou přírodních zákonů. Těch však většinu dosud neznáme, proto neznáme ani boha. Možná je bohů víc.

  Zdá se, že je cosi tajemného mezi nebem a zemí, ale k pochopení toho nejsme zatím dostatečně vybaveni.
  Voltaire však řekl: „Kdyby nebylo Boha, museli bychom si ho vymyslet“, a bezpochyby má pravdu.

  Je jedno pravidlo, které přetrvává věky: „Pomoz si sám, a Bůh ti pomůže“.

  Věřit v Boha je výhodné. Víra pomáhá věřícím tím, že se cítí být posíleni, nebo je alespoň zbavuje úzkostí a dodává jim naději.
  PB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PB - je to výstižné a O.K., dávám za 1 podtrženou. V.J.Horák

   Vymazat
  2. Na jakoukoliv víru v něco, co nikdy nikdo neviděl a přesto tomu věří, mám můj neměnný pohled :

   "Věř si čemu chceš, ale neotravuj s tím ostatní."

   A o islámu se to nedá tvrdit ani omylem...

   Vymazat
  3. Voltaire měl napsat: protož bůh není, museli jsme si ho vymyslet. T

   Vymazat
  4. 20:53

   Nechybí, vynechal jsem jméno autora záměrně. Co snad chybí, je zmínka, že geniálnímu autorovi těchto řádek bylo 25 let.

   Vymazat
  5. Před Voltairem desetitisíce let na to přišli mocipáni a vychcandírové řešící jak dosáhnout poslušnosti pracovitých, aby je, povaleče lumpy a násilníky, zadarmo živili za pouhé kecy a aby dosáhli poslušnosti mas... a tak se stali vyvolenými různých Bohyň a Bohů, které nejchytřejší z nich vymysleli a propagovali v noci u táboráků, po bouřích a po pohromách... a nabízeli své služby k uchlácholení Nesmrtelných (kdo nikdy neexistoval a neexistuje, nemůže ani zemřít - může být pouze zapomenut, když v jeho jménu nechytří nedávají oběti, desátky, restituce... K tomu se hodil a konstrukce strašáka Čerta, Ďábla a jeho Pekla. Stačilo vidět soptící sopku a Peklo bylo "dokázáno".

   Vymazat
 8. Nikdy ho nikdo nespatřil, ale pro víru v některé bohy v celé historii lidstva umírali a dále umírají nevinní:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Hruza-a-des-Milujici-muslimsky-otec-mel-sve-dve-dcery-natolik-rad-ze-je-poslal-na-jednu-takovou-misi-468175

  OdpovědětVymazat
 9. Křesťanství a středověk? Bohudík žijeme !zatím) v sekulárním státu. Kdo chce věřit té spiklenecké teorii o Bohu, ať si věří - v soukromí. Křesťané mají stále své Bobligy, svou Inkvizici, své Kladivo na čarodějnice. Temné období křesťanské diktatury jsme překonali a není důvod křesťanství nějak oslavovat. Byla to doba temna, diktatura nehgoršího ražení. Po jejím překonání se lidstvo oprostilo okovů nevědomosti, navrátilo se ke svým antickým kořenům a udělalo za dvě století ve svém vývoji ohromný skok kupředu. Proto jsou to jen kecy o mladším Islámu, který je o několik století pozadu. Nám k překonání křesťanské totality stačila vlastní píle, znalosti a snaha a museli jsme si celou cestu projít. Oni mají proto cestu prošlapanou, absolvovali mnohdy naše školy, jezdili k nám a přesto v pojetí Islámu neučinili žádný pokrok. Proto si vyplachujou huby velbloudíma chcankama - chtějí to tak a vyhovuje jim to. Mají internet, mají noviny, mají informace - a nechtějí se změnit. Jediní, kdo se změnil byli Alawité (Sýrie) - tak jsme jim to pro jistotu rozbombardovali a jak opice pokřikujem "Asad musí jít!" - hovno - Asad musí zůstat! Je to pro naši budoucnost důležité a je progresem Islámu.

  OdpovědětVymazat
 10. Zatím stále existuje planeta země, život, dokonce existuje i lidstvo, přes všechno to, čeho se dopustilo a dopouští. Takže bůh nemůže být mrtev. Pokud existuje bůh, pak existuje i satan. Připustíme-li to, dostáváme se k otázce, co všechno je dílem boha a co je dílem satana. Různé církve včetně katolické? Fanatické víry všeho druhu? Na čí straně stojí lidstvo, které dnes v naší části světa otevírá náruč likvidátorům života i civilizace, sice pokročilé, nicméně těžce nedokonalé? Na čí straně stojí ti, co chtějí ovládnout evropský region, řízení z říše zla? A na čí straně stojí naše němá většina, která bezradně přihlíží likvidaci budoucna svých potomků? Která jakoby zapomněla na ono "přičiň se a bůh ti pomůže". Ten článek je mizerný i pro mne, nepokřtěného, k žádné církvi nenáležícího, nicméně (nikoli fanaticky) věřícího maníka, pochybujícího o tom, že když nikdo nedokázal existenci boha, tak neexistuje, přestože nikdo nedokázal opak, tedy že neexistuje. A že existuje mnohé, mezi nebem a zemí, o čem vědátoři tvrdili, že neexistuje, aby se později ukázalo, že opak je pravdou. Snažme se rozlišovat mezi dobrem a zlem. A hlavně mezi "jako" dobrem, které přinese zlo a zkázu našim dětem a nezbytným zlem, kterým je nutné pro pokojný život našich potomků čelit zlu.A sice čím dříve, tím lépe pro naše děti. L.P.

  OdpovědětVymazat
 11. Vypada to na to, ze monoteisticky buh neexistuje.

  OdpovědětVymazat
 12. kdyby ten jejich buch byl tak oni už tady davno nejsou napřič věky je buh jen zastěrka k manipulaci chudych a nevzdělanych stači mrknout na naši nenažranou pry umirněnou katolickou a jim podřizene ostani flaterni spolky a přetože komunisti jsou take vyborni manipulatoři tak jejich v uvozovkach bozi byli vždy hmatatelni a viditelni možna vic než by si někteři přali a aby nebyla mylka tak soudruch gotwald i husak byli tež naboženšti fanatici za jejichž vlad i faraři byli soudruzi nemaje zajem o pracičku ale jen o zaměstnani

  OdpovědětVymazat


 13. -----

  Stojí psáno (1843):

  "Náboženská bída je jednak výrazem skutečné bídy, jednak protestem proti skutečné bídě. Náboženství je povzdech utlačeného tvora, cit bezcitného světa, duch bezduchých poměrů."

  "Zrušit náboženství jako ilusorní štěstí lidu znamená žádat jeho skutečné štěstí. Požadavek vzdát se ilusí o svém postavení je požadavek vzdát se postavení, ve kterém je zapotřebí ilusí."

  "Kritika strhla s okovů imaginární květy, ne proto, aby člověk vlekl dál bezútěšné okovy, nezkrášlené fantasií, nýbrž aby tyto okovy odhodil a utrhl živý květ. Kritika náboženství zbavuje člověka ilusí proto, aby myslil, jednal, tvořil svou skutečnost jako člověk, který se zbavil ilusí a přišel k rozumu, aby se pohyboval kolem sebe, a tím kolem svého skutečného slunce. Náboženství je jen ilusorní slunce, které se točí kolem člověka, dokud se člověk nepohybuje kolem sebe."

  "Je tedy úkolem dějin, když zmizela pravda onoho světa, nastolit pravdu tohoto světa. A prvním úkolem filosofie, která slouží dějinám, je, aby poté, když byla odhalena posvátná podoba sebeodcizení člověka, odhalila toto sebeodcizení i v jeho neposvátných podobách. Kritika nebe se takto mění v kritiku země, kritika nábozenství v kritiku práva, kritika theologie v kritiku politiky."

  "Kritika náboženství končí poučením, že pro člověka je nejvyšší podstatou člověk, tedy kategorickým imperativem zvrátit všechny vztahy, v nichž je člověk poníženou, ujařmenou, opuštěnou, opovrženou bytostí, vztahy, jež nelze vystihnout lépe než zvoláním jednoho Francouze, když se připravovala daň ze psů: Ubozí psi! Chtějí s vámi zacházet jako s lidmi!"

  -----


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chybí zde odkaz na Marxe. T

   Vymazat
 14. ....Lidské nebe? Co Vás nemá. Lidé nepřijdou do nebe! Ne. To si jenom, jenom někdo vymyslel, abyste se všichni nezbláznili!..... A ja bych k tomu jenom doplnil, ze podle mne je hlavni silou kazdeho nabozenstvi schopnost ospravedlnit neospravedlnitelne. Coze, zabijet? Nikdy! .... Jo to maji rict hned, ze neverici, to jo, to je hned neco jineho! (NENI)

  OdpovědětVymazat
 15. Odpovědi
  1. Stát to je již ze své podstaty organizovaný parazitizmus, závislý na kulturnosti obyvatel.
   Čím dříve "falešný a prázdný" čecháčkostán zanikne jako stát - tím lépe pro civilizovaný svět! Parazitičtí roztlemení politici všech barev, jejich konkubíny a jejich lokajští úředničtí, justiční, ústavní, politologičtí i novinářští poskoci, se všeobecně občanského práva (ztělesněného občanským zákoníkem a podepřeného moderní informatikou), panicky bojí - protože jejich úmyslně temný, pokrytecký a falešný volební systém je s ním v jasném rozporu a tudíž by mohl být ústavním soudem (ovšem předtím debolševizovaným) někdy zrušen a celá klauzemanovská agentská korupční lžidemokracie by zanikla a byla nahrazena adresnou zpětnovazebnou občanskoprávní demokracií. Blíže viz odkaz na konci příspěvku. A i "politologové" a novinoví komentátoři by přišli o svůj snadný zdroj parazitické a šarlatánské obživy, placené postkomunistickými hloupými a nemyslícími občany a reflektované žlučovitými frustrovanými "diskutéry". Všichni tito paraziti stále jen "hledají řešení" - aby žádné záměrně a zákonitě nenašli. Stejně tak se bojí odluky partají od státu (podle vzoru církví) a zdanění partajních příjmů. Kdo z vás to má ? Po nás ať přijde potopa !!!
   Demokracie v Česku nemůže být "vyprázdněná ani ohrožená" - prostě proto, že tu ještě vůbec nezakotvila. Vyprázdněná jsou pouze její falešná hesla.
   Základem pokrytecké parazitické politiky je nemravné a nemyslící husitsko-bolševické chlastoslovanské stádo voličských býložravců a jalových žlučovitých diskutérů, kolem něhož krouží vlčí smečky partají a šakalí smečky politologů, požadujících povinné volby. V mafiánském postkomunistickém Česku není a ani nemůže být ani jediná autentická, tradiční a civilizovaná politická strana - jen Potěmkinova vesnice Klauzemanovy prognosťácké, kremlofilské vylhané "standardní" demokracie, složené ze sulcovitých nesoudržných tlup levorukých žvanilů, parazitů a zlatokopů s těmi nejpřízemnějšími motivy, "stran" a straniček vzniklých na troskách KSČ a její pobočky Národní Fronty, z jejich bývalých členů nebo jejich potomků, případně založených kágébáckými prognosťáckými agenty nebo šimpanzovitými estébáckými tržními oligarchy, podbízejícími se voličské proletářské lůze pronásledováním třídně nepřátelských živnostníků a konkurenčních oligarchů na bázi státně-monopolistického kapitalizmu s následnou instalací oligarchického komunizmu. Z bývalých soudruhů politruků se vyrojilo hejno šarlatánských "politologů", "analytiků", "filosofů" a "mediálních odborníků" (kteří by se normální prací nikdy neuživili). Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus. ODS i ČSSD nepřežijí své podvodné, šarlatánské a falešné "zakladatele" a nebude to žádná škoda. Tuto zdánlivě bezvýchodnou situaci lze výhodně využít pro vznik autentické, občanskoprávní politiky, založené na důsledné a zákonné osobní odpovědnosti jak voliče, tak zastupitele, na bázi občanského zákoníku - nikoli na vylhaném a zmanipulovaném "veřejném právu", zbaběle a pokrytecky trpěném Ústavním soudem a celou justicí. A také s upozaděním falešných parazitických partají mafiánského původu a charakteru, které jsou ještě horší než středověké církve a musí být odloučeny od státu, jinak se nic nezlepší.

   Vymazat
  2. Slíbený odkaz -http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-volby

   Vymazat
  3. Bůh a stát to je to zlo platí obecně!!!!!!!

   Vymazat
 16. Dobrá otázka, kterou čas od času použiji při střetu s "iracionálnem". Odpověď je daná evidentním masívním nástupem s exhumací kapitalismu. Lidé věřící lépe podléhají reklamě, ruší kritické myšlení, věří "autoritám" a vše ostatní je pro ně propaganda. To je tvárný materiál pro všechny manipulátory, kteří potřebují ke štěstí pocit moci a důležitosti. Institut náboženství také někomu dobře vynáší a sociální stát lze nahradit almužnami. Vše je postaveno na primitivním: "Co kdyby náhodou přece jen byl...."
  Pro nevěřící věřící:
  https://www.youtube.com/watch?v=XUHBbAdv66E&index=35&list=PLeiWEqzoSbV9SKrVAeUDl_eVoB3sqvP0t
  Stejně nakonec lidem zbudou z celého světa jen ty peníze......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. 16:11
   Ano, veškeré duchovno (duchařina, esoterika) výbornej kšeft: kupující dostává jako bonus ozdobný obal. Lepší je ovšem takový "dárek" nerozbalovat.

   Kokotko

   Vymazat
  2. Existence Boha, vyšší podstaty je naopak přísně racionální.
   Iracionální je představa že "nikde a nikdy vznikly z ničeho jen tak hmota a čas. Ta hmota se potom opět jen tak sama od sebe začala rozvíjet až si nakonec uvědomila samu sebe".
   Tak to je daleko větší pohádka než to vaše "racionálno".

   No a víru v něco potřebuje úplně každý člověk. I vy. Bez víry, třeba jen v to že bude líp, že se vše nakonec v dobré obrátí, by se každý při prvním vážném problému který ho potká v životě hned oběsil.

   Vymazat

  3. 16:27

   Víra v to, že bude líp (nebo hůř, abychom hned nemuseli myslet na Babiše), a náboženství - to jsou různé věci.
   Náboženství nemá - nesmí mít! - na víru monopol. Na dolarových bankovkách je napsáno In God We Trust. Proč asi?

   Vymazat
  4. protože jim omylem vypadlo L

   Vymazat
  5. tvrdit že vesmír vznikl ničeno je nesmysl.
   Hmota a energie je nekonečně dělitelné oběma směry, tzn hmotu lze nekonečně dělit na stále menší a menší částice a obráceně nad námi je nekonečně mnoho dalších vesmírů,zdušených do nekonečných vnějších obálek a rozměrů.
   Hmota a energie se jen v rámci možností přelévá.

   Vymazat
 17. Pokud někdo věří v boha je to jeho věc. Ale náboženství je největší zlo pro ovládání lidstva. Kde berou ti kněží tu drzost zastupovat boha, vždyť jsou to jen manipulátoři a někteří lidé jim sedli na lep. Boha bychom měli hledat v sobě.

  OdpovědětVymazat
 18. Zákulisní vedení to dělá chytře. Šikovně obrací vše naruby. Až se pravda stane lží a lež pravdou. A z věci, která je nejhorší ze všech udělá to nejlepší. Nejhorší ze všech věcí je víra, která říká bude to jak říkám já a podle toho čemu věřím já a co chci já. Je to místo kde se setkává vrchol ignorace s vrcholem arogance. Člověk, který věří je v roli rozmazleného dítěte, které vyvádí, když si nemůže prosadit svou.

  Je to takhle. Nejdříve je potřeba probudit svoje svědomí a být dobrý a konat v souladu se svým svědomím a pak Vás pustí bůh k sobě na návštěvu a vy poznáte, že existuje. Stejně jako si nepustíte zločince domů, tak ani bůh nás nepustí k sobě dokud se nestaneme dobrými. Utrpení a potíže v životě jsou lekce, aby jsme pochopili co znamená, když ubližujeme druhým, když nejsme dostatečně citliví a vnímaví, tak hold si to musíme prožít na vlastní kůži na tvrdo, protože jinak s námi nic nehne.

  A jak tedy ovládlo zákulisní vedení davy, řeklo musíš věřit to je první krok a když budeš věřit tak se staneš dobrým, ale historie to nepotvrzuje a ukazuje, že víra naopak vede ke ztrátě svědomí (což zákulisní vedení potřebuje, aby mohlo lidi nutit dělat činy proti svědomí a bohu ve jménu víry).

  Shrnutí:
  Víra vede ke ztrátě svědomí. Jednání podle svědomí vede k poznání boha.

  A ještě příběh:
  Ve filmu o Františku z Assisi, on a několik přátel začali opravovat z nuly nějaký rozbořený kostel. Každý den se tomuto úsilí chodil posmívat ne moc sympatický chlapík. "Jste nuly a blázni, nic nemáte a to co děláte je úplně zbytečné" křičel a smál se jim. Ale svědomí toho chlapíka začalo pomalu nenápadně pracovat. Až najednou jednoho dne přiběhl celý od bláta a křičel "dokázal jsem to". Vynadal totiž nějakému církevnímu hodnostáři, který šel poblíž v okolí v nějaké skupině. Ozbrojená ochrana ho odstrčila a povalila do bláta, považujíc ho za nějakého bezvýznamného pomateného blázna. Vůbec si nevšimli, že se stal zázrak - Ten chlapík nalezl své svědomí...

  OdpovědětVymazat
 19. Krestanstvi a uceni naseho spasitele je KOMPAS k lepsim vztahum mezi lidmi.
  Vite o tom ? Ze za zivota Krista v rimske provincii Judea byl intenzivnejsi politicky zivot, nez je zivot vas v dnesni dobe ?
  (Pharisees, Sadducees, Zealots, Essenes) a Kristus aniz by chtel, udelal 5 reformni stranu.

  Katolicka cirkev je v mnoha svych cinnech NEpritelem Krista ! Byla vsak take svetlem v dobach temnoty, pokud se nezvrhla v dobach pozdejsich. Dnes ji vede hlupak !

  Ucit Krestanstvi jako dogma nikam nevede. Ucit ho jako dejiny je moc fain ! Hodne veci to vysvetluje a dava to orientaci v zivote. Kazda spiritualita je pro zivot dulezita.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat

 20. Před lidmi jako Bach, Schubert nebo Smetana musí Bůh zalézt do díry a nevystrkovat nos !!

  Kokotko

  OdpovědětVymazat
 21. Nenapadlo vas nekdy, ze nekonecne pogromy proti Zidum po celou dobu feudalismu jsou kolektivni pomsta nebes za to, co se stalo v dubnu 29 A.D.
  Je to sice nespravedlive k jedinci, ale neda se poprit , ze to existovalo po cele Evrope. (V Praze napr. 1378 za vlady Vaclava IV.)
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:22
   Kterých nebes?

   Vymazat
  2. 17.30. Přece těch Nebes, jejichž Boha Židé podvedli a zklamali...

   Vymazat
 22. 17:16... Kokotko, to co tito lide umeli, byl dar od
  Boha !
  V dobe pred - Krestanske to byl dar od TERPSICHORE, Musa, ktera mela department hudby a Tance.
  Ty jsi se narodil pod sponzorovanim MELPOMENE a THALII
  T.zn., ze jsi chodici tragicka komedie.

  Nase nabozenstvi je po vsech stranach SUPERIORNI !
  Nebot ma v sobe prvky z doby nabozenstvi rimskeho a reckeho / statniho.

  Zide se vyvyjeli uplne jinak. Jejich prvni Buh se jmenoval Elohim, ktereho si vypujcili od Egyptanu. Potom prisel na radu fenicky Baal a ted maji Jehovu.

  My, nase rasa mela 22 rimskych Bohu a ted od roku 317 A.D. ma jednoho. Zustanem mu verni ! Dava nam orientaci.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. 17:39

   Jasný, kámo! My víme žes úžasně sečtělej, Ty kolektivní pomsto nebes!

   Ta tvoje superiorní rasa i se svým superiorním náboženstvím se předvedla také na místech jako Oświęcim, Brzezinka, Majdanek, Jasenovac ...

   Kokotko

   Vymazat
  2. nabozenstvi nemuze byt superiorni honolulu to je kokotina
   zarathustra

   Vymazat
  3. superiorni jsou pouze zbrane ktere to nabozenstvi ma
   zarathustra

   Vymazat
  4. jsem v šoku. Jak může být honolulu demokratem, když preferuje Boha? To je tedy síla - zmatenosti.

   Vymazat
 23. 17:22 na nebesich (ve vesmiru) existuje nashromazdena positivni a negativni energie, ktera jde merit.
  Zde mate priklad.

  Sv. Mari Magdalena, byla stoupenkou Krista, ktery ji nekolikrat zachranil zivot. Utekla z Judeje do Galie po ukrizovani Krista. V Galii mela vztah s Rimanem, ktery byl cisarem Tiberiem jmenovan zastupcem v Egypte v roce 32 A.D.
  Jmenoval se AULUS AVILIUS FLACCUS. Tento Riman v roce
  38 A.D. zmasakroval vsechny Zidy v Alexandrii.
  Pritom v Judei nikdy nezil a s Kristem se neznal. Mary Magdalena byla katalizatorem. Tak pracuji a msti se nebesa.
  nick HONOLULU (Mam antickou knihovnu.)

  OdpovědětVymazat
 24. O existenci konstruktéra vesmíru se musí každý osobně přesvědčit a je opravdu málo těch,co chtějí mít jasno v této otázce.
  Pokuď opravdu někdo chce o tom uvažovat a vymanit se ze současné kolosální mystifikace globálního rozměru,tak zde je úvaha pro opravdové badatele:
  http://www.wmmagazin.cz/view.php?nazevclanku=evolucni-zpusob-mysleni&cisloclanku=2016060002

  OdpovědětVymazat
 25. 17:51 T.j. sice tragedie Kokotko, ale zase tvoje rasa se predvedla mezi lety 1918 - 1938 vyvrazdenim 40 millionu Slovanu, takze musis merit a odsoudit lumparny na obou stranach, jinak je tvuj argument neplatny.
  nick HONOLULU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. 18:08
   O jaké "rase" je řeč?
   O jakých "obou stranách"?
   Jsi opravdu takové hovado - nebo si na to jen hraješ?
   Člověku, který má v hlavě takové sračky jako ty, je antická knihovna k ničemu.

   Kokotko

   Vymazat
  2. jakekoliv nabozenstvi je beznadej .je to berlicka nebot lide bez nabozenstvi neumeji resit zivotni problemy.mnoho lidem naopak nabozenstvi pomaha pusobi to jako autosugesce a to funguje.ja zarathustra bezboznik nepotrebuju navod na zivot.
   zivot je experiment. moralku urcenou nabozenstvim take nepotrebuji ,mam sve vlastni svedomi podle ktereho se ridim.jak byl vesmir stvoren to nevim na rozdil od nabozenstvi ktere to vi.
   zarathustra

   Vymazat
 26. Kvuli nabozenstvi, kvuli rimskym Bohum Rimane byli NEPORAZITELNI..Pravidelne rocni festivaly, oslavy a ritualy byly soucasti rocniho zivota kazdeho Rimana.
  Zde mate priklad.
  18.12. Festival of EPONA, svatek konu a oslu. (Kokotko by dostal darem medove sladkosti.)
  19.12. Festival opalia juventas.
  21.12. Divalia Angeroronae. Festival na oslavu diva angerona. (Krasna zena.)
  22.12. Festival of Lares
  23.12 Festival of Acca Larentia. (Navsteva hribitovu za branou mesta.)
  25.12. Narozeni slunce. (Sol invictus) atd. atd.
  Tomu se rika spiritualita.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 27. Nás ateisty má bůh rád, protože ho ničím neotravujeme.
  KR

  OdpovědětVymazat
 28. Kokotko 18:22 - porusil jsi pravidla diskuze ty primitivni HOVNO ! Zacal jsi nadavat. Slovane Ty IDIOTE jsou severni vetev arijske rasy.
  Chazari, jsou Turic / Mongolska rasa skladajici se z 28 sjednocenych kmenu.
  Bez do prdele ty NEVZDELANY primitive.
  Mezi Chazary a Slovany je valka od roku 618 A.D.
  Ja dejiny NEPISI ja je ctu ty HNUSE.
  A neoslovuj me ty P..O primitivni bez nejzakladnejsiho vzdelani !
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 29. 18:35
  Za to, že máš v hlavě nasráno ale já opravdu nemůžu, chudinko.
  Kokotko

  OdpovědětVymazat
 30. 18:34.. Nazdar Persane ! Svedomi kterym se ridis bylo pod vlivem nabozenstvi, jinak by jsi nepoznal rozdil dobra a zla.

  Katolicka cirkev uci nabozenstvi spatne a nikdo ji zde neobhajuje...Na druhe strane, vsak zadny z vas nemuze zit bez spirituality, ktera ma zaklady v nabozenstvi, nebo ideologii. Ta vam dava orientaci v zivote. Nabozenstvi jsou dejiny + mythologie.
  Nabozenstvi Afriky, ktera se na vas zene je predatorstvi a dobyvatelstvi. Proto vas Islam bude zabijet.

  Protoze vase moderni ideologie je dobrosracstvi a "lidska prava" tak podlehnete. Islam vam nikdy zadna prava po jeho viteztvi neda. Vase ideologie dobrosracstvi je na vas lopatovana, aby vas zeslabila.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 31. Z 12 Apostolu, 9 patrilo do politicke strany Zealotu.
  Toto byla Nacionalisticka strana, usilujici o osvobozeni Judeje od Rimanu.

  Odstepena vetev Zealotu byli SICARIS. To byli vrazi Rimanu. Barabus patril k teto vetvi.
  Iskariot Judas, tim, ze vydal Krista chramove strazi Caiaphase (Pharisees), chtel docilit povstani proti Rimanum. On sam patril k Zealotum. Kdyz k povstani nedoslo tak spacham sebevrazdu.
  Hodnota 30 Denariusu (odmena za vydani Krista ve stribre), ma v dnesni dobe cenu $ 180.)

  To vse se stalo v roce 29 A.D.
  V roce 70 A.D. Jeruzalem lehl popelem. Zahynulo million Zidu a 93 000 bylo odvleceno do Rima na otrocke prace.

  Jedna ze 4 rimskych legii, ktere Rim znicily byla z Carnuntum (mezi Vidni a Bratislavou) ! Tam byla jeji hlavni zakladna.
  Jmenovala se XV Apollinaris. V Carnuntum mela zakladnu od 9 A.D. do 61. A.D. (52 let) Potom byla premistena do Syrie 61-73 A.D. V roce 70 AD. znicila Jeruzalem. Takove veci vsak katolicka cirkev prehlizi.

  Az budete chodit po Vidni, tak zajdete na AM HOF. Tam kde dnes stoji hasicarna byla drive brana do zakladny
  X. Legie, ktera se jmenovala EQUESTRIS.

  Evropa ma fantasticke a velmi poucne dejiny !
  Nebude-li se branit proti Islamu, tak je to zrada na civilizaci, na rimskych legiich a zrada na Kristu.
  nick HONOLULU.

  OdpovědětVymazat
 32. Je příznačné, že i zde občas zmiňované fantasmagorie o Chazarech nacházejí největší oblibu v arabském světě a v Íránu. V Americe je šíří především hnutí "Christian Identity" , v Anglii vysloužilý fotbalista David Icke, který rád čerpá i z Protokolů sionských mudrců a aby šel s dobou, přimíchá k tomu pár mimozemšťanů.

  OdpovědětVymazat
 33. PERSANE ! (18:24) ! Zaklady Evropy stoji na Recku a Rime.

  Na svete NEEXISTUJE nic slavnejsiho v dejinach lidstva.
  Snad Egypt, ale jeho puvod je take Evropsky.

  Ve stejnou dobu jako se formulovalo OLD KINGDOM
  2649-2150 B.C. tak se formulovaly i arijske kmeny mezi Aralskym a Kaspickym morem.
  Tyto kmeny se rozstepily na nekolik vetvi.
  Takze Arijci maji spolecne prarodice - vsichni ! At jsou to Baltove nebo Germani . At jsou to Slovane nebo Rimane.
  Stim se neda nic delat. To je konstanta.

  Dovod proce se tyto zakladni veci neuci decka na skolach je v tom, ze se propaguje globalizace. Jedna zdegenerovana rasa otroku a jedna vyvolena rasa vladni.

  Jenze to se nikdy nepodari. Je to proti kralovne prirode.

  PROTI ARGUMENT- opozicni nazor je vitan. s nalepkami a nadavkami se nezdrzujte.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 34. A obracene.
  Chce to jeste jednu stamprli.

  OdpovědětVymazat
 35. 20:27 Chazarska rise se neda poprit ! (618-960 A.D.)
  Je popsana Zidy ! Je popsana Byzanci a Ruskem !
  A je popsana Cirylem a Metodejem, kteri zili na dvore KAGANA nejakou dobu. Je popsana jak Persany tak Arabi.
  Prectete si knihu THE THIRTEEN TRIBE - Arthur Koestler.
  (Zidovsky ucenec a vedec.)
  Tato rise existovala mezi lety 618- 960 A.D.
  Znicili ji Slovane za pomoci Byzance, Vikingu a cistych Mongolu. Jejich vojevudce se jmenoval Svietoslav ! V Rusku a na Ukrajine se oslavuje jeho svatek.
  Astrachan na dolni Volze byl jejich Chazarsky kapitol.
  V roce 740 jejich kagan prijal zidovske nabozenstvi.
  Geneticky vsak nemaji s Zidy nic spolecneho.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:57

   Nejde přece o popírání existence Chazarské říše, ale o všechny ty blbosti, které vybásnili lidé jako Koestler.
   Arthur Koestler byl novinář, beletrista, komunista, antikomunista, sionista a nakonec amatérský antropolog se zálibou v parapsychologii; rozhodně nebyl vědec.

   - Když už něco od něj číst (vedle beletrie), pak určitě "The Yogi And The Commissar" a příspěvek ve sborníku "The God that Failed".

   Vymazat
 36. "Religionen sind Pöbel-Affairen, ich habe nöthig, mir die Hände nach der Berührung mit religiösen Menschen zu waschen ..." ("Náboženství je věcí chátry, mám potřebu umýt si po setkání s nábožným člověkem ruce...")
  Friedrich Nietzsche

  OdpovědětVymazat
 37. Zmizel posledni prispevek z dejin v Egypte.
  To je strata casu neco psat krome stekani.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 38. In God we trust
  Jezis Kristus je Syn Bozi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ježíš Kristus byl Žid, vedoucí židovskou sektu, hlásající DUALISTICKOU HEREZI IUDAISMU. Proto se Židé postarali o jeho potupnou likvidaci Římany. Náboženství pro otroky se vyvinulo na Ježíšově legendě až v Římě.

   Vymazat
 39. No, rozdíl mezi židovskou vírou a islámem, je stejný jako mezi italskou universitou a pětitřídní školou kdesi pod Šarišem. I křesťanství vychází z židovské liturgie, islám je jen nařízení Mohameda a jeho žáků, tedy nějaký galamatyáš, co kde odkoukali.
  Osobně se dívám na tu středověkou šaškárnu se silným despektem, i když jsem si vědom, že má islám v historii i světlá místa, napříkad by zřejmě ty středověké univezity v Itálii neexistovaly, potažmo ani ty pětitřídky na Slovensku. Ovšem středověk zůstane středověkem i když muslimka vystuduje na univezitě. Renesannčního člověka z ní studium neudělá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy máte tu šarišskou pětitřídku i italskou univerzitu, takže můžete srovnávat?

   Vymazat
 40. Mnohé nebo "skoro všechno" lze se snadno dočísti na webu "www.humanistictiateiste.cz". Vřele doporučuji.

  OdpovědětVymazat
 41. Tomu chudákovi z 23:34 musím vytknout, že se nepodepíše. Takové otázky kladou spíše děti, co ještě nechodí do školy. Pětitřídku pod Šarišem mám.
  Dokonce mám nějakou universitu, ale ta se tady nepočítá.

  OdpovědětVymazat