Reklama

úterý 20. prosince 2016

Proč se Němci nevzbouří?


Jana Maříková
20. 12. 2016
Včera dávala německá televize ARD historický film „Das Geheimnis der Hebamme“ (Tajemství porodní báby). V době jeho vysílání byl spáchán kamionový atentát na vánoční trh v Berlíně. Televize vysílání filmu přerušila mimořádným zpravodajstvím. Během zpráv jsem si kladla otázku: Proč tohle Němci trpí a Merkelovou nevyhodí z kancléřství oknem do Sprévy? Zprávy skončily a film pokračoval. A v něm byla skryta i odpověď.


Děj filmu se odehrával ve 12. století v Míšeňsku. To je země na opačné straně Krušných hor. Film má dvě ústřední postavy. Mladou porodní „bábu“ s léčitelskými schopnostmi - Martu a rytíře Christiana. Marta je dcera léčitelky, kterou ve Švábsku utopili jako čarodějnici. Christian je jeden z předních bojovníků míšeňského markraběte, který odměnou za válečné služby dostal ke kolonizaci neobydlenou oblast v Krušných horách. Zajel si do Švábska pro nové kolonisty, kterými by obydlel získanou půdu. Marta se k němu přidala cestou, když pomohla vyléčit několik raněných nebo nemocných členů putující karavany.

Po příjezdu do markaběcího sídla si Christina vyhlédl jako nepřítele „hlavní padouch“, rytíř Randolph. Jištěn skupinou svých zabijáků se pokusil s Christianem vyprovokovat souboj přímo na hradě markraběte. Souboji zabránil jeden ze členů markraběcí „ochranky“. Dávný Christianův přítel, který v tu chvíli kulhal v důsledku problémů s bederní páteří. Záda mu napravila Marta, což se záhy po hradě rozkřiklo. Martu si předvolala markraběnka, aby vyléčila jejího synka, který trpěl „střídavou horečkou“. Zřejmě malárií. Marta nestihla budoucího markraběte ani pořádně diagnostikovat. Nařídila vyhodit pijavice, které dítěti přikládal medikus. Ten si však šel stěžovat k markraběti. A Marta nekončila stejně jako její matka jen proto, že se jí zastal Christian. Všichni kolonisté však byli markrabětem nazvání chátrou, kterou je nutno hlídat.

Po příjezdu na novou půdu si kolonisté zbudovali vesnici a začali obdělávat pole. Během zemědělských prací však narazili na stříbronosnou rudu. I začali těžit stříbro. Rytíř Christian dostal glejt na výhradní těžbu. S tím, že část získaného stříbra si může nechat, ale většinu musí odevzdat markraběti. Vesnice – nyní již horní - se úspěšně rozvíjela. Jednoho dne přivezla za Martou těžce nemocného synka sama markraběnka. Marta při jeho prohlížení díky svému darupoznala, že do roka zemře. Vždy, když narazila na nemocného, kterého nemohla vyléčit, tak se jí v duchu zjevila její matka, kterou dav topí jako čarodějnici. A stejně tak tomu bylo i v případě markraběcího syna. Sice jej pomocí léčivých mastí dostala z akutní horečky. Markraběnce však řekla, že synek zemře.

Pak vypuklo další kolo válek mezi rody Welfů a Štaufů o korunu německého krále. Markrabě svolal družinu – mezi jinými i Christiana a Randolpha - a chystal se vyrazit do boje. Hlavní padouch však mezi tím od markraběnky přijal úkol zabít markraběte. Resp. dohlédnout na to, aby se markrabě z války nevrátil živý. Splnění tohoto úkolu si však zhatil, tentokrát již úspěšným vyvoláním souboje, s hlavním mužským hrdinou. „Potrestán“ byl kupodivu tím, že do války nesměl jet. Takže aby si ukrátil volnou chvíli, přepadal vesnice rytířů, kteří do války museli. A také znásilnil spolu s kumpány Martu. Pokud Vám to připomíná chování tzv. „uprchlíků“, tak jde zřejmě opravdu, ale opravdu „pouze o shodu náhod“.

Markrabě se z války vrátil. Ale zchudlý. Stál na straně, která momentálně nevyhrávala. Před čímž mimochodem Marta Christiana varovala před odjezdem do války . O problémech jel „přemýšlet“ na lov, kde na něj padouch Randolph přichystal léčku. Použil medvídě chycené do želez jako návnadu na markraběte, na něhož poté zaútočila matka medvědice a těžce jej zranila. Christian sice svého lenního pána zachránil. Marta jej ošetřila a vyléčila z fyzických zranění. Markrabě však začal naslouchat falešným rádcům…... a na radu Randolpha nařídil zvýšit těžbu stříbra o odvody do markaběcí pokladny.

Vesničané „makali“ tak tvrdě, až zanedbávali bezpečnost práce. Při práci došlo k neštěstí. Na těhotnou ženu kováře spadla kláda. Žena začala předčasně rodit. Martě se při komplikovaném porodu podařilo zachránit matku, ale dítě se narodilo mrtvé. Z neštěstí obvinila rytíře Christina, protože lidi přetěžuje. Nad hrobem dítěte se rytíř „slitoval“ a nařídil snížit tempo práce. Resp. Jel požádat markraběte o povolení ke snížení odvodů. Opilý markrabě mu řekl, že je buď zloděj, který si stříbro krade pro sebe, nebo že je neschopný. A postavil jej pod kuratelu Randolpha, kterému dovolil povolat další „posily“ na práci. Randolph místo horníků sebral z jiných říšských zemí různé zloděje, vrahy a rváče. Nově příchozí místo aby pomohli s prací, raději v táboře za obcí chlastali a vyvolávali rvačky s domácími. Podobnost s dneškem je zřejmě opět čistě náhodná.

Při jedné ze rvaček byl zraněn i rytíř Christian. O to přesně padouchovi Randolphovi šlo. Chtěl vyvolat fingovaný „souboj“ v němž by oslabeného zabil. A pak zabral jeho majetek. Těsně před soubojem však do vsi přijel posel, který povolal Christina na markraběcí hrad. Byla to však léčka, kterou měl být Christian odlákán ze vsi. Což zjistil až na Hradě. V době jeho nepřítomnosti Randolph nehal zmrskat kováře, který se dožadoval zaplacení práce za okování rytířova koně,i s clapcem, který mu chtěl pomoci. Až do konce filmu mi vrtalo hlavou proč se vesničané nevzbouřili, když byli v početní přesile. Společnou akcí by rozsekali rytíře Randolpha a jeho „pohůnky“ na cucky. Místo toho jen koukali, jak týrá jednoho z nich. Zmohli se pouze na to vyslat posla za svým rytířem, aby se vrátil a zastal se jich. To je zřejmě ukázka té legendární německé poslušnosti k vrchnosti a k pořádku, který vrchnost prosazuje.

Při víře v to, že je „jejich“ vrchnost ochrání před zvůli, když jsou přece v právu, se však šeredně spletli. Christian se sice vrátil, když zjistil, že šlo o léčku. Místo aby ozbrojil své horníky, nebo aby za získané stříbro najal žoldnéře a zabil Randoplha, šel padoucha pokorně prosit, aby ztýraného kováře vyprostil z klády. Nabídl, že za to vydá všechno své stříbro. Poté se nechal od Randophových pochopů spoutat jako zloděj stříbra. Spoutanému Christianovi, který Martu miloval, se poté Randolph vysmíval a mimo jiné mu řekl, že ji se svými kumpány znásilnil, zatímco byl ve válce. Pak nenásledoval žádný řádný soud s Christianem jako údajným zlodějem, ale „souboj“ zraněného Christina s lépe ozbrojeným Randoplphem jištěným třemi kumpány. Christian byl lepší bojovní, ale protože měl z války ještě nezahojené zranění, začal padouch vyhrávat. Vesničané na to jen koukali. Pomoci Christianovi se odhodlala pouze Marta. Když chtěl padouch zabít odzbrojeného rytíře ležícího na zemi, tak mu skočila na záda. Padouch ji však setřásl a zranil. Christiana za zraněné rameno dýkou přišpendlil k zemi. A řekl mu, že se bude dívat, jak tu čarodějnici utopí. Martu topil a její sousedé tomu jen přihlíželi. Na pomoc ji přišel pouze její manžel, který byl probodnut kopím jednoho z Randophových bojovníků. Těch bylo celkem asi pět.

Když Marta přestala klást odpor – zdánlivě utopená - tak Christin vytrhl dýku z ramene a vrhl se na padoucha. Martu volně plavoucí řekou obličejem ve vodě teprve nyní začali sousedé zachraňovat. Boj mezi Christianem a Randolphem přerušil příjezd oddílu markraběcí ochranky, jemuž velel onen bojovník, jemuž Marta napravila záda. Nařídil Christianovi, že Randolpha nesmí zabít. A ten kupodivu poslechl.

Velmi divný byl pak i „happy end“. Markrabě odsoudil Randoplha nikoli k trestu smrti, ale k účasti na křížové výpravě. Během jejího konání je podle tehdejšího práva chráněn majetek křižáka. Poddaní z vesnice byli povýšeni na svobodné město. A Christian si vzal vdovu Martu. Z milosti markraběte, který ji povýšil na šlechtičnu.

Dokud si Němci nechají do hlav vtloukat takovéto vzory, tak si muslimští teroristé budou moci v jejich zemi beztrestně páchat jakékoli zločiny.

62 komentářů :

 1. https://www.thesun.co.uk/news/2440378/german-far-right-and-security-experts-blame-angela-merkels-open-door-migrant-policy-for-berlin-truck-attack-by-refugee/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro vetsi informovanost a pro prorazeni kavarenske havloidni blokady si dovoluji navrhnout cisti i jina nez cesky mluvici media

   Smazat
  2. Anglický Blesk jo? Tak pán je zřejmě intelektuální fajnšmekr.

   Smazat
  3. Adolfa dle britu vypada dost zhroucena,
   Kde je bod zlomu?
   Adolfa se muze omluvit nemcum jen verejnym a ritualnim harakiri

   Smazat
  4. 22:40 ze by panacek anglicky obtizne? Svedes neznalost anglictiny na bryle?

   Smazat
  5. sak maj dyk, fakfejs.
   The Sun je nejbulvárovitější bulvár. Barevné obří titulky přes celou stránku, obří fotky. Polovina zpráv popisuje každý prd každého člena královské rodiny.
   Prostě intelektuálně náročné čtení pro Horní-Dolní.

   Smazat
  6. 22:48
   Nabid jsem ti sazku o to kdo z nas ma vyssi vzdelani, zalek si se, pse, a zalez jsi
   Bojis se vsadit
   Tva slova jsou legracne prazdna
   Vsadis se o 10 milionu korun?
   Nebo se bojis
   Nicko

   Smazat
  7. Horni Dolni20. prosince 2016 22:57
   Co tím svým vzděláním chcete dokázat. Moudrost, nebo kulturnost nemá se vzděláním zas tak moc co do činění. P.K.

   Smazat
  8. 23:27
   Cesi celkove neukazuji ani moudrost ani kulturnost
   Ale pise sem troll ktery lze, krive me obvinil, tak jsem mu nabid ze si jeho lhani overime
   On zbabele odmit
   Ty jiste taky jen mluvis ale za svymi slovy nestojis
   Uz jsi si precet ty clanky v anglictine nebo anglicky neumis a jsi zavisly na tom co ti kdo milostive prelozi?
   Myslim si ze lide co nic nevi by meli byt sebekriticnejsi a nepsat

   Smazat
  9. Horni Dolni20. prosince 2016 23:34
   Díky za potvrzení mého příspěvku. K čemu Ti je ta Tvoje precizní angličtina, když potom ty příspěvky jsou stejně jen takové štěky o hovnu? P.K.

   Smazat
  10. 0:15 ty jsi takovy typicky cech, velka slova, moudra, radoby hlubokost
   A nic v nich
   Tobe se smal uz i Svatopluk Cech
   Ty mesicnane

   Smazat
  11. Horni Dolni21. prosince 2016 1:30
   Vidím, že jsi znalec lidských podstat. Svěř se nám, jak vidíš sebe. P.K.

   Smazat
 2. http://www.dailymail.co.uk/news/article-4049442/Terror-attack-fears-lorry-ploughs-Christmas-market-Berlin-leaving-two-people-dead.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro panacka kteremu nevyhovuje Blesk

   Laskave si vsimnou ze neschopna nemecka policie priznava ze chytli nespravneho
   Takze se utok bude opakovat
   Jedine co nemecka policie umi je terorizovat obcany, zakazat jim mluvit a zakazat jim vychazet ven
   To budou vanoce

   Smazat
  2. Úplně tě vidím jak radostně tleskáš ručičkama že ho ještě nedostali. Pro tebe platí klasické "čím hůř tím líp". Od těch islamistů se vlastně moc nelišíš. Oni jen dělaj špinavou práci na kterou ty nemáš koule za tebe.

   Smazat
  3. 22:51 nevis nic
   Jen kecas a bojis se vsadit a tim stat za svymi slovy
   Jsi ulhany zbabelec
   Sazka by te zrejme zrujnovala, ty uspesny
   A hur je, EU a Ceska vlada a podobne jsou vlady nelegitimni a patri do vezeni
   Ty havlisto taky

   Smazat
  4. 22:51 me se libis jak kolaborujes a branis havlismus
   Svazaku

   Smazat
 3. http://www.express.co.uk/news/world/745537/Berlin-attack-terror-Christmas-markets-war-angela-merkel-afd-marital-law

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale, ale, ze pry je to valka Adolfo? Tak uz proti tobe stekaji i tvi ministri?
   V lepsim pripade dopadnes jako Thacherova, sama v parlamte opustena vlastni stranou
   V horsim sibir ci harakiri

   Smazat
  2. Proboha, neposílejte ji na Sibiř, to si Rusové nezaslouží. Lépe vrátit ji Washingtonu.

   Smazat
  3. 22:51
   Ta kráva je toxická nevím jaké máš právo
   posílat ji do neporušené přírody. Vem si
   ji domů a vystavuj ji - budeš miliardář.
   Václav

   Smazat
 4. Komisaři EU - Jourová (ANO) a spol. - rezonují s OSN v podpoře ničím neomezené migrace
  19.12.16

  Evropská unie:
  Ke Dni migrantů vydali
  Frans Timmermans, First Vice-President of the Commission,
  Federica Mogherini, the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the Commission,
  Johannes Hahn, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations,
  Neven Mimica, Commissioner for International Cooperation and Development,
  Dimitris Avramopoulos, Commissioner for Migration, Home Affairs and Citizenship,
  Christos Stylianides, Commissioner for Humanitarian Aid and Crisis Management,
  Věra Jourová (ANO), Commissioner for Justice, Consumers and Gender Equality
  následující prohlášení:
  "... spolu s OSN pracujeme na rozvoji globálního zákona pro migraci - Global Migration Compact - a na vytvoření uceleného rámce pro řešení uprchlické otázky.
  Mezinárodní komunita potřebuje společně vytvořit systém, kde se lidé budou volně přemisťovat, pokud se k tomu rozhodnou, bezpečně a legálně, s plným respektem k jejich lidským právům a aspiracím. ...
  Naše společně sdílené evropské hodnoty svobody, rovnosti a respektu k lidským právům vytvořily z Evropy místo uprchlíků a my se zavazujeme k prosazování těchto hodnot v naší pokračující práci zlepšit životy migrantů."
  _________
  Za koho mluví Jourová?
  Zdroj: http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-16-4440_en.ht...

  Němci toho vraha z náklaďáku propustili! To snad není možné!
  20.12.16

  Německo:
  V úterý večer německá policie propustila zadrženého Pákistánce, protože podle deníku Bild na jeho oblečení nenašla žádné zbytky střelného prachu ani stopy krve, které by ho spojovaly s vraždou polského řidiče kamionu, jehož tělo našli kriminalisté v kabině vozu, a tedy i se samotným útokem, píšou v Babišovkách.
  Já bych navrhoval se mu omluvit a nějak ho finančně kompenzovat za utrpěnou újmu. Tohle už není ani Kocourkov, ani blázinec. K popsání tohoto stavu chybí slova a patřičně jadrné přirovnání.
  A pozor, u nás by to dopadlo stejně. Viz ten mlok, co znásilnil zdravotní sestru.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/berlin-utok-nemecko-propustila-podezr...

  OdpovědětSmazat
 5. Co na to Trump:
  Today there were terror attacks in Turkey, Switzerland and Germany - and it is only getting worse. The civilized world must change thinking!

  OdpovědětSmazat
 6. Dalsi rusky diplomat zavrazden, dobre uz bylo
  Havlokavarenstvi je podvod

  http://www.mirror.co.uk/news/world-news/russian-diplomat-found-dead-gunshot-9488602

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teď nevím, jestli jsem se probudil po opici a kde jsem. Autorka nám převyprávěla historický film abychom pochopili, proč jsou Němci, jací jsou. Budiž. A co ten dolníhorní, mohl by ty vsuvky v češtině, vkládané mezi text v jazyce mu zřejmě bližší, opatřit alespoń diakritikou. Česká klávesnice stojí pár kaček. Jestli na to nemá, k Vánocům jsem si nadělil novou, jelikož už byla opsaná, dám mu tu starou, ještě jsem ji nevyhodil.Q.

   Smazat
  2. 23:56 nechlastej tolik
   A nechlub se ze neumis cist bez diakritiky
   A ze neumis cist anglicky
   Ani cesky
   A hlavne z tebe strika ceska zavist
   Lepsi je mlcet nez delat ostudu

   Smazat
 7. Môj názor pre pani Maříkovú:Po prvé, už od 2013 sa konali v Berlíne a v iných mestách "pondelkové demos", kde sa rečníci nezdráhali kritizovať politiku Merkelovej a iných. Pritom vznikla po druhé Pegida / Dresden/ a jej "odnože" Legida /Leipzig/ a iné, ktoré aktivovali občiansku guráž a zároveň poburovali nemeckých ľavicových a zelených, ktorí majú iné "hodnoty" než naše, viď história. Jedným z organizátorov Schweigendemondtrationen/mlčiacich/ je aj šéfredaktor alternatívneho mesačníka Compact, ktorý zvoláva manifestáciu - mlčky - pred úradom kancelárky na zajtra 21.12. na protest proti teroru v Berlíne pred úrad kancelárky, ktorá to zase "nezvládla" a nesie vinu.Takže "vektor" všetkých akcií smeruje k podpore volieb a strany AfD.Nie násilie, ale voľby sú dôležité...MK

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tyto předvolební aktivity AfD je třeba utlumit. Nejlépe nějak nenápadně, nejmenovitě. Vyhlášením mimořádného stavu, nebo stanného práva, jako ve Francii. Tam už to mají déle než rok. V Německu k tomu asi také směřují. P.K.

   Smazat
  2. Pokud se někdo brání, pak jsou to Němci z bývalé NDR a je jich málo. Zápaďáci mají mozky vymyté multi-kulti propagandou. Stojí za zamyšlení, proč světové elity využívají pro prosazování svých zájmů, rozpoutání 2 světových válek a nyní likvidace původních Evropanů, bělochů, pomocí muslimské migrace, právě a pouze Němce? Není to pro jejich typickou stádnost, snadnou manipulativnost a poslušnost jakémukoliv režimu?

   Smazat
  3. Máte pravdu,A 1214, po vojne vzniklo /nielen/ mnoho nahrávok z výsluchov nemeckých dôstojníkov /britskými a americkými vyšetrovateľmi/, a tie sa prehrávali Nemcom a masírovali im mozgy celé tie roky pocitmi viny za nacistický rasizmus. Doma mali mnoho tých CD-čok. Tak boli potom spracovaní, že keď okolo roku 1968 prebiehali revolty študentov proti režimu, tiež v západnom Nemecku, sa otvorene priznávali k tomu, že sa hanbia za to, že sú Nemci.To im zostalo dodnes. A už to tu mnohí povedali, že západní Nemci boli viac zamerikanizovaní než východní poruštení....Západní sa boja nálepky rasizmu, vtĺkali im to do hláv 40 rokov. A súhlasím tiež s "jemnou " iróniou anonyma P.K.2336.. MK

   Smazat
 8. Díky Vašemu podrobnému převyprávění, z toho mám pocit, že to je krásná ukázka matričního řízení. Měla jste pocit, že to je nějaké divné. Nikoliv, že to je nesmyslné. Tak to má být, je to tlak na Vaše myšlenkové stereotypy, aby se trochu upravily.
  Stereotyp „Nadřízené musím poslechnout, pokud se to nepříčí mému svědomí“ se mění na „Nadřízené musím vždy poslechnout, ať požadují cokoliv-nakonec se to v dobré obrátí“.
  Stereotyp „Zlo musí být spravedlivě potrestáno“ se mění na „Zlo se prostě stává, zapomeňte na to“.
  Takto bych vyhodnotil, tento „divný“ film. Ale také je možné, že jenom slyším trávu růst. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsem si úplně jistý (nejsa historik), mám ale pocit, že ve středověku byl pán (rytíř, zeman atd.)osobou nedotknutelnou. Kdo se opovážil vztáhnout ruku, šel na větev. Proto možná to, pro nás nepochopitelné, chování davu.

   Smazat
  2. Anonymní21. prosince 2016 0:03
   Souhlas, myslím, že pán na svém území také vykonával soudní moc. Přesto se domnívám, že musel dodržovat nějaký „etický kodex“, nějaké všeobecně uznávané právo, jinak ho nadřízená moc zlikvidovala jako lapku, nebo zemského škůdce. Ale historie je velmi široká a konkrétních případů jistě bylo mraky takových i mraky onakých.
   Jak jsem již podotkl, souhlasím s Vámi, avšak svůj příspěvek také nezavrhuji.:-) Předvedení těchto poměrů v současnosti, může mít ty matriční účinky. Zdá se, že Vy byste si z toho udělal jiné závěry, ale to nevylučuje, že mnoho jiných, by si z toho udělalo závěry, matrikářem požadované. P.K.

   Smazat
 9. Kde bude dalsi utok na prohnilem, dekadentnim zapade, nasem havlistickem vzoru?

  OdpovědětSmazat
 10. Nemám rád Merklovou, ale pokud by se vyhazovalo
  nemněla by být sama. Nebudu se zabývat cizími po-
  litiky jsem znechucen postoji naši vlády a jejího
  předsedy kteří se chovají vyloženě jako vlastizrád-
  ci.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mas pravdu vasiku, ceske vlady jsou nelegitimni
   Proc si ale ceske onuce neumi zvolit Trumpa, Putina nebo Orbana ci nekoho takoveho?
   Proc jen smesne kvici a zavidi?

   Smazat
  2. Oni jsou vlastizrádci a také tak ses němi naloží.

   Smazat
  3. Horní Dolní, kde vy volíte? U nás to zřejmě nebude, pokud takto urážíte své spoluobčany. Tím věci opravdu pomůžete.

   Smazat
 11. Nestěžujte si na vládu,ale na sebe.Oni jsou na
  svých postech jenom díky dementním voličům.Na
  Moravě zase povolali do zbraně lidovce a nadále
  v tom pokračují.Ano chce volit třetina voličů.
  Je to pořád dokola.Jsem rád,že jsem už starý a
  mohu kdykoliv natáhnout ráfky.Jinak bych se z
  těch voličských idiotů asi zbláznil.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, jsem na tom úplně stejně.

   Smazat
  2. Volby nejsou otázka racionální úvahy, ale víry. Čím je kdo blbější, tím víc něčemu věří, protože blba myšlení bolí. Ale abych se nepovyšoval - první omyl víry je, že se tu dá něco volbami změnit.

   Smazat
 12. Tak v evrope betonove zatarasy okolo vanocnich stromecku?
  Hezky si to zapadni kavarna vede
  Radsi fakt nevychazet jak kaze nemecke gestapo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. horni dolni zdravim,poslal jsem ti obrazek nevim jestli ti prisel,neozyvas se
   zarathustra

   Smazat
  2. No ja moc casto na ten mejl nechodim ale uz tam specham, bratre Zarathustro

   Smazat
 13. Věru zajímavé .Nejnudnější věc je , když vám někdo zdlouhavě vypráví film. Paní maříková by udělala líp , kdyby místo psaní předlouhých canců vyčkala výsledku vyšetřování a přečetla si třeba kolik civilistů jsme my kulturní nadřazenci zabili v Lybii , Iráku,Afghanistánu. Vietnamu , a taky v Osvětimi a jinde . Nová republiko , už vám dochází soudnost když tu čteme takové pí....y.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud němci chtějí spáchat sebevraždu pro
   odpuštění hrůz z obou válek nemám nic proti
   tomu. Ale ať nás netahají ktomu abychom se
   této sebevraždy účastnili.
   Václav

   Smazat
  2. 8:55 mam obavy ze se uz stalo, do dvou let budete zaplaveni cernou spinou. Stale prichazeji po tisicich denne ale uz se o tom nesmi verejnost informovat, Evropa je v riti, vazeni a jelikoz jsme narod posranku a podlejzavcu tak nam to patri.
   Pro ty kterym vadi psani bez diakritiky, pisu na tabletu Samsung koupenem v Thajsku a ten ceskou klavesnici nema.

   Smazat
  3. To hold je těžké, mít na Thajsko a nemít na českou klávenici. Ale jde přece jenom o názor.

   Smazat
  4. Jo, je to velmi tezke pripojit ceskou klavesnici na samsung tablet koupeny v Thajsku. K temto tabletum se klavesnice pripojit nedaji, experte.
   Krom toho , ja v Thajsku ziji natrvalo, je tu krasne teploucko a zadny hordy cernejch smejdu z Afriky jako v Evrope. More teple 28°C pivecko kolem 7mi.

   Smazat
 14. Moc hezky převyprávěný film.
  To že si Německo pozvalo takové množství migrantů, nelze vysvětlit jinak než konspirační teorií, ikdyž emigranti v minulosti určitou úlohu vždy sehráli.

  OdpovědětSmazat
 15. Paní Maříková, v porovnání s naší "elitou" jsou Němci ještě velmi udatní bojovníci za pravdu. Podívejte se na následující videa a zkuste si odpovědět, zda by naši "umělci", kteří tak směle bojují za Tibet a kopají do Zemana, našli stejnou odvahu říkat pravdu:

  https://www.youtube.com/watch?v=csnUdkVkbqw#t=544.848395

  https://www.youtube.com/watch?v=712oMasf11A

  https://www.youtube.com/watch?v=Iin4kRa1Wkg

  OdpovědětSmazat
 16. Já si myslím, že Němci mají zakázáno se vyjadřovat přímočaře, proto ty zamotané příběhy. Schizofrenie je jim vtloukána do hlavy cílevědomě.
  Navíc to komplikuje jejich historie, kde se prolínají elfové a skutečné osoby. Pamatuji se na svou německou prababičku, která mi četla pohádky, mě zcela nesrozumitelné. Ruské pohádky, které mají původ v řecké mythologii jsou evidentně jednoznačnější a pro dítě srozumitelnější. Člověk se musí naučit od malička rozlišovat dobro a zlo. Bohužel, pravdoláskaři zcela vymýtili skutečnou podstatu všech pojmů.

  OdpovědětSmazat
 17. Paní Maříková, říká se tomu stádový efekt. Kolik lidí poslali nacisté do plynu? Miliony. Jaký byl poměr vězňů v Osvětimi k počtu jejich strážců? Směšný. Všichni věděli, že tam zemřou. Přesto jim i několik dnů života stálo za to poslouchat a nevzbouřit se.
  Němcům jejich současné elity umožňují velmi vysokou životní úroveň. Většina ví, nebo alespoň tuší, že je vykoupena vykořisťováním jiných národů a to sebou přináší i nástup agresivního islámu. Tak že já vidím velmi silnou podobnost chování většinové populace s chováním oněch vězňů v koncentračních táborech. Většina sice tuší, že jdou špatným směrem, ale nikdo se nechce vzdát svého stylu života. Raději si vykupují svědomí pokryteckou a sebezničující "pomocí" migrantům. A není to "výsadou" pouze Němců.

  OdpovědětSmazat
 18. notak německo je plne černoprdelnich katoliku protestantu aja nevimčeho ještě a aby se nenudili tak jim merkel přihraje nějakej atentatek a hned je proč byt pobožny same tryzny to němci miluji stejně jako hlavni plačku firerku merkel už jen to jak s dokaže postavit do čele těch protestu proti vražděni je užasně užasnějši

  OdpovědětSmazat
 19. Moderní život se svými tlaky na jednotlivce a ve spojení s tvrdou anonymitou a ne-přátelstvím, v němž žijeme hodně izolováni, znemožňuje vůli a možnost se nějak bránit.Každý je rád, že přežil / viz mimovolný radostný výraz přeživších svědků před kamerou/ a na mrtvé se zvysoka sere. No co, každý umře, jak se nechal slyšet Topolánek...
  Jedinou nadějí je pozvolné dozrání historické situace ke katarzi, tak, jak tomu bylo vždy a taky bude. Na každou svini se vaří voda a kolektivní vědomí, ač zpomaleno, přece jen zraje...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemci jsou poslusni, poslouchaji gestapo, gestate polizeii ktera jim naridila ZUSTAT DOMA A DRZET HUBU
   NEMLUVIT O VRAZDACH
   a nemci poslouchaji a poslouchaji
   Hitlera taky poslouchali i kdyz jim v Drazdanech vysaval pozar vzduch ze sklepu a bunkru
   Jen cumeli a cumi

   Smazat
  2. Ono padu nemecke vlady, EU, a i ceske okupacni vlady nebude zadna skoda

   Smazat
 20. stala se zb toho tady tribuna nejrůznějších pomatenců. Každý bojuje za tu "svoji" pravdu, ale jádro problému uniká. Jen si anonymně zanadávat a ukojit své ego... to jsem mu to dal panečku... Admine už to opravdu nemá úroveň , to co věšíš tady si můžu přečíst i jinde a bez té hrozné úrovně diskutujících. Opouštím tenhle sajt neb to je víc sajrajt než informační zdroj.

  Slávek, Brno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zato vy jste přispěl hodnotným příspěvkem....��

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.