Reklama

pátek 16. prosince 2016

Program strany, která chce vyhrát volby

Radim Valenčík
16. 12. 2016      RadimValenčíkPíše
V rámci seriálu, ve kterém zveřejňuji materiály k přípravě letošní monografie s nástinem komplexního programu řešení současných problémů, jsem se pokusil napsat pár tezí k tomu, jaký by měl být program té strany, která chce uspět a která docení význam skutečného programu. První nástřel se mně podařil víc, než jsem čekal. Možná k tomu přispěla zajímavá beseda, kterou jsem včera měl k politickým otázkám v prostředí jedné politické strany. Ostatně posuďte sami. Uveřejním v rámci seriálu během několika málo dní a rád uvítám i připomínky, náměty či alternativu.
 

Zásady programu pro jakoukoli stranu, která chce uspět v podzimních volbách:
1. Předložte skutečný program, tj. program, který přesně identifikuje příčiny současných problémů a ukazuje, co dělat.
2. Nepodceňujte lidi, lidi neuvěří slibům, lidi uvěří tomu, kdo do toho půjde s nimi, kdo jim dá přesvědčivou odpověď na otázku, co dělat.
3. Přesvědčivým způsobem se distancujte od politiky dvojího metru používané v globálním měřítku. Je to politika, která vede svět od konfliktů k ještě větším konfliktům. Ten, kdo se od této politiky nedokáže odpoutat, tomu lidi nebudou věřit o on sám se stane globálním slouhou a ztratí orientaci.
4. Neupadněte do pasti považování za normální toho, co normální není. Odpoutejte se od "politických investorů", jejichž investice se vracejí z provizí za veřejné zakázky či z rozdělování peněz e evropských fondů. Tunelování společnosti shora, jakkoli se jedná o rozšířený jev, není normální.
5. Uvědomte si příčiny krize tradičních stran – programovou vyprázdněností v podobě předkládání slibů, v jejichž splnění sami nevěří, slouhovstvím globální politice dvojího metru, považováním za normálního tunelování společnosti shora se dostaly do extrémní pozice novodobé mccarthismu, nastavování fiktivního nepřítele, aby překryly skutečnost, že hlavním nepřítelem je jejich vlastní degenerace.
6. Využijte toho, že strany, které nebudou respektovat tyto zásady, opouštějí politický střed, tak jak jej vnímají občané. Obsaďte tento politický střed. Voliči na to čekají. Nenechte se vtáhnout do pasti opačného extrémismu.
7. Nepohlížejte na voliče jako na konzumenty politiky, ale jako na tvůrce politiky. Voliči chtějí takový program, jehož realizace se sami mohou účastnit. Program, který je zaúkoluje a řekne jim, jak pomoci straně, která to myslí vážně.
8. Nebojte se voličům dát otázku, v čem je naše doba výjimečná a v čem spočívá její přelomový charakter. Oni na to čekají. A chtějí znát takovou odpověď, které porozumí a která jim dá naději.
9. Nemoralizujte. Za moralizováním v jakékoli podobě se většinou skrývá přetvářka. Platí, že plné využívání investičních příležitostí spojených s rozvojem uchováním a uplatněním schopností každého člověka je jak naplněním základního etického požadavku, tak současně i zabezpečením maximální efektivnosti ekonomického systému. Proto každý komplexní přístup k řešení společenských problémů musí být vztažen až k této rovině obecného řešení.
10. Nebojte se předkládat řešení postupná a realizovatelná v dlouhodobé perspektivě. Lidé nejsou naivní a nevěří v rychlou změnu. Rádi uvítají koncepční uvažování a koncepční řešení problémů, pokud se budou moci aktivně podílet na jejich řešení.
11. Najděte téma, ve kterém se nejvíce zrcadlí zablokování přístupu k pozitivnímu řešení současných problémů jak v důsledku slouhovství globální politice dvojího metru, tak v důsledku politiky tunelování společnosti shora. Otevřete toto téma, udělejte z něj nosné téma, tak, aby každý viděl možnost svého aktivního podílu na prosazení realistického řešení, a současně aby se plně obnažilo, co brání příslušné změně.
12. Respektujte mezinárodní kontext, resp. to, že obrat vývoje směrem k lepší budoucnosti si vyžádá i spolupráci s naši nejbližšími sousedy, se kterými sdílíme společnou historickou zkušenost. Hledejme spojence mezi těmi politickými subjekty, které nezdegenerovaly, příp. jsou schopny nápravy. Programovost a odpoutání se od politiky selhání je významnější, než jejich politické zaškatulkování v rámci té politiky, která selhala jako celek.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4088-program-strany-ktera-chce-vyhrat-volby.html

24 komentářů :

 1. Jo s tím by se dalo souhlasit, ale kde vzít takovou stranu když zatím žádná není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechápu, pro se SPD nechce přidat k AlianciNS, tedy, přesněji, nechápu tu krátkozrakost těch, kteří mají mnoho vzletných slov, ale kteří stále sdílejí koncepci svého elitářství. "My se postaráme", "My jsme jediní, kteří...". ČSNS jako nepolitikařící státotvorný subjekt a člen AlianceNS disponuje přesně tím, co zde Radim Valenčík píše. Nejprve analyzujeme, potom v syntéze porozumíme, na základě porozumění nabídneme své schopnosti strategického řešení rozpracovaného do všech nezbytných procesů a systémových prvků. SPD právě toto chybí, což činí celý její ansámbl poněkud méně důvěryhodný. Nám, zkušeným stratégům s lidskou psychikou neustále se tazajícím svého svědomí by bylo ctí získat pověření lidu spolu s ním se dát na cetu výše. "k lidu blíže, s lidem výše", to je motto Václava Klofáče, jež plně sdílíme i my, jeho následovníci.

   Smazat
  2. Buffer16. prosince 2016 20:45
   K té AliaciNS, se nechce přidat více protisystémových uskupení a osobností, nezaměřujte se pouze na Okamuru. Zřejmě v ní je někdo, kdo těm ostatním nevyhovuje, jako partner, nebo já nevím proč. Takže není na místě se divit, nebo rozhořčovat se, nýbrž to dle Vašeho zvyku „Nejprve analyzujeme, potom v syntéze porozumíme …“.
   V nastávajících volbách, jsou „favorité“ ANO a ČSSD nevolitelní přímo. Lidovci se chtějí spojit se STAN a dalšími politickými subjekty, takže se díky těm lidovcům stanou nevolitelnými všichni vespolek. Mě stále zůstává SPD, jako nejlepší volba. P.K.

   Smazat
  3. 20:45

   "Nechápu, pro se SPD nechce přidat k AlianciNS..."

   Není to třeba tím, že si Okamura přece jen zachoval zbytky zdravého rozumu?
   Vždyť ani Sládek s nimi nechce mít nic společného!
   Skupinka magorů v Alianci národních sil, z nichž každý je přinejmenším místopředseda neexistujícího mohutného politického proudu? To je to, do čeho chcete vkládat naděje? Pak se nedivte, že "nechápete".

   Kokotko

   Smazat
 2. I když bych souhlasil s výše uvedeným, nevěřím, že to jednak politici budou číst a už vůbec se tím řídit. Lidé považují volby a činnosti s tím spojené za určitý druh divadla, různé strany hrají různé představení.Protože žádné představení není natolik dobré aby lidé si koupili pernamentku, tak svoje hlasy rozdají ve volbách spíše bez velkého uvažování podle obsazení hlavních rolí a nečekají vděčnost. Politici na straně druhé dobře ví, že voliči na ně nemají a tak si mohou dělat co se jim zlíbí aniž by je někdo minimálně za to potrestal.

  OdpovědětSmazat
 3. Problém je jinde. Programy jsou líbivé, kdo by s nimi nesouhlasil...? Ze všech stran. Problém nastává v momentě, kdy je třeba jej plnit. Okamura nastiňuje cestu - odvolatelnost politika, když nebude plnit, to by mohlo klapnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A pozná Okamura, kdy on sám či kdokoli jiný neplní? Poznat to u současných vládních garnitur je úkol nevyžadující mentální úsilí...

   Smazat
  2. 19:31 20:47
   Je tu ještě jeden "drobný" detail, který má každý tak blízko před očima, že jej nevidí: politické strany se dnes organizují jako KLUBY a tváří se jako HNUTÍ. Jedna z věcí, kterých se obávají jako čert kříže, je, že by se k nim mohlo nahrnout příliš mnoho členů. Jenže oni se s nikým dělit nechtějí !!

   Smazat
 4. Do politiky mohou úspěšně vstoupit jen lidé s pokřiveným charakterem. Proč? Jednoduše proto, že kdyby křivý a ohebný charakter neměli, tak by nemohli utvářet po volbách různé koalice které naprosto dokonale pohřbí jejich program, který byl již předem koncipován jen pro získání hlasů, nikoliv pro prosazení názoru těch kteří jim dali ve volbách důvěru a tím i hlas.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto je třeba preferovat ty osobnosti a politické subjekty, které samy svůj charakter zformovaly na mravních principech a na dialogu se svým svědomím. V dosavadních vládách a parlamentech je raději nehledejte, tam je nenajdete.

   Smazat
 5. A opět jsme u Okamury. Kdo nemá strach volí Okamuru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bude Okamura tím pravým? To nevím. V čem jsem přesvědčen, je ten fakt, že to s Okamurou v žádném případě nemůže být horší. Proto má hlas můj i mé rodiny. Čas a praxe pak ukáže, zda byl můj optimismus oprávněný.

   Smazat
 6. Nejsem si jist,že Okamura bude ten pravý.Ovšem je
  třeba vyřadit ty stálé partaje stejného střihu.Za
  ODS na jedné věci ztráta 370 milionů,odpovědný po-
  litik se vesele tlemí občanům do ksichtu.Jiné par-
  taje mají zase jiné kauzy.Ani KSČM není stranou,
  která bude hájit pracující.Jim tento stav vyhovuje.
  Nedoučený hajný s TOP09 je v háji,Lidovci šli
  stejně proti národu a jsou schopni jít do vlády
  s kýmkoliv.KSČ a pak ODS,hlavně do vlády.Okamura
  snad by mohl být tím pravým.Jenže politika je jen
  politika.Když prosadí referendum,bude to jen dobře.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 7. Jsou to krásná a promyšlená pravidla, až na to, že každý, kdo podle nich sestaví svůj program, pevně rozhodnut ho realizovat, skončí na dně Orlické přehrady.

  OdpovědětSmazat
 8. Dá se s tím souhlasit!
  Takže nástin pravidel pro polit. program už je na světě, ještě tak ten program!, že? A též lidi, kteří si jej osvojí a dostanou ho k lidu obecnému. A pokud jej přesvědčí, dokážou jej i naplňovat ... (dlouhá to cesta).
  Máme čas? No, do dalších voleb není času mnoho.
  A který z dnešních politických subjektů může integrovat síly hlásící se k takovému směřování? Politický mainstream to není (snad s výjimkou KSČM), mimoparlamentní strany a hnutí (i ty s podobnou orientací) jsou roztříštěny, a zřejmě jim to ani nevadí. Jakoby zapomněly na knížete Svatopluka či Marxe s Engelsem.

  OdpovědětSmazat
 9. Pane Valenčíku, to by neměly být „Zásady programu pro jakoukoli stranu, která chce uspět v podzimních volbách“, ale mělo by to být uzákoněno, jako „Zásady tvorby programu pro všechny strany, které se chtějí zúčastnit podzimních voleb“. Tak to vidím já a možná i více lidí naší generace.
  Ale v dnešní modernistické době, by to byl nepřípustný zásah do práv kohokoliv (tedy i politické strany), říkat cokoliv, aniž by se s tím spojovala jakákoliv očekávání, jejich budoucí jednání. P.K.

  OdpovědětSmazat
 10. dobré "desatero"
  nejsme v čase rozhodující bitvy
  jsme na začátku
  lehká dydlace:
  nevlastníme pro někoho
  vlastníme proti někomu

  OdpovědětSmazat
 11. Volby vyhraje Babiš, protože "všeci kradnů":-D
  A "všeci" mu to žerú, stejně jako tu českoslovenčinu, kterou ho učí jeho PR agentury, aby byl "lidu blíže":-D
  Vzpomeňte si na Kvašňáka s Dobiášem, jak se lidu líbili:-D

  OdpovědětSmazat
 12. Zásady programu pro jakoukoli stranu, která chce uspět v podzimních volbách jsou psány jednoduše a srozumitelně, ne jako nějaký bezzubý intelektuální blábol, zde:
  www.spd.cz
  A jsou to hlavně:
  Všeobecné referendum, odvolatelnost politiků, ne ilegální migraci, přiznání majetku a prokázání jeho původu......
  A jsou popsány tady:
  www.spd.cz
  Takže volba je jasná, SPD Okamura.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:11 Řídil jsem Vaší radou a seznámil se s "Deseti zásadními programovými body politického hnutí SPD"
   To, co je na www.spd.cz zveřejněno není program, ale pouhé deklarace "přání", dle mne, mnohdy ve svých důsledcích jdoucích proti sobě.
   Už začátek 1.bodu " Chceme radikální změnu politického systému,.." je zcela nejasný a odpověď, o jakou změnu politického systému jde, jsem nikde nenalezl !?
   L.S.

   Smazat
  2. Anonymní17. prosince 2016 13:01
   „Už začátek 1.bodu " Chceme radikální změnu politického systému,.." je zcela nejasný a odpověď, o jakou změnu politického systému jde, jsem nikde nenalezl !?“

   L.S., kdybyste se podíval na celý 1. bod, tak by Vám možná svitlo:
   „1. Chceme radikální změnu politického systému, chceme přímou demokracii, referendum
   a odvolatelnost politiků“
   Pro představu, doplním ještě dva další body, z těch deseti:
   „2. Osobní, hmotná a trestní odpovědnost politiků
   3. Chceme zákon o prokázání původu majetku“
   Je to snad málo radikální? P.K.

   Smazat
 13. Ještě k tomu lze dodat:
  Nashromážděte jakýmkoliv způsobem miliardy a usaďte se v jiné zemi, zakupte nějaké noviny, časopisy a rádia, vstupte do vlády abyste tak rozšířil svoje podnikání do politiky a mohl kontrolovat všechny firmy a finanční toky, nejlépe na post ministra financí, osočujte všechny ostatní že kradou a lžou a zemi se snažte připojit ke své firmě. S prostoduchými hesly a koblihami přesvědčte většinu voličů, aby vám k tomu uvolnila cestu.A máte program na vyhrání voleb.

  OdpovědětSmazat
 14. 16:46 "Program" na vyhrání voleb měli v minulosti i jiní (Klaus, Špidla, Gross, Paroubek, Topolánek, Nečas, Sobotka), horší to bylo a je s jeho plněním. Výsledkem je pokračující morální a hospodářský rozvrat našeho státu a společnosti...
  Vámi nastíněný "program", líbivá slova o "přímé demokracii", apod., na tom nemůže nic změnit. Občané si musí opět "nabít hubu", třeba je to už konečně probudí ... L.S.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.