Reklama

pátek 9. prosince 2016

Retro: Dva nezvratné rozpočtové trendy

Eric Best
9. 12. 2016  Friday Edition

Dnešní Final Word pochází z roku 2009, kdy jsme poprvé začali psát o rozkrádání státního rozpočtu jako o posledním růstovém sektoru v byznysu. Hraní si s daňovými sazbami se stejně jako tehdy dnes stává politickým tématem, skutečným problémem ale je, jak zabránit plundrování rozpočtu. Proč by jinak rozpočtové výdaje měly příští rok růst o 5 %, když ekonomika poroste o 2 %?


České volby nemělo rozhodovat něco tak přízemního, jako jsou daňové sazby. Během krize nemůže posun v sazbách o 1 až 2 procentní body, nebo dokonce ani o 10 až 12 procentních bodů, nahradit strmý propad výnosů z daně z příjmu právnických osob. Nějakou dobu se zdálo, že to politici chápou. To už ale neplatí. Ministr financí Eduard Janota otevřel debatu o možnosti zvýšit DPH o jeden procentní bod či více a ČSSD se hned přidala s geniálním nápadem zvýšit odvody na sociální pojištění, které už nyní dosahují rekordních výšin. Janota v rozhovoru pro Rádio Impuls připustil, že je důležitější vykazovat aktivitu před voliči než vybrat pár miliard navíc na daních.

A přesně o to v současné debatě o daních jde. V celém západním světě se prosazují dva nezvratné trendy a čeští politici jsou velmi opatrní, aby se nedostali do křížku ani s jedním z nich. Prvním trendem je růst vládních dluhů, které se stávají nezvladatelnými a nesplatitelnými. Druhou tendencí je snaha přiblížit stát k soudnému dni rozkrádáním státního rozpočtu, což je skoro posledním růstovým sektorem v byznysu. V podpoře obou zmíněných trendů se čeští politici stávají světovou extratřídou a tlachání o daňových sazbách od toho jen šikovně odvádí pozornost.

Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Článek původně vyšel 29. července 2009 v angličtině pod názvem Two irreversible trends.

4 komentáře :

 1. Jak teď slyšíme,ČSSD uvažuje o sektorových daních,ale jak víme sliby jsou chyby a to u ČSSD platí pořád.Když už chce s tím něco dělat,tak okamžitě a výsledek by opravdu mohl přilákat voliče,sliby už určitě ne.

  OdpovědětSmazat
 2. ČSSD uvažuje,ale hlavně pro sebe.Jak obejít zákon
  či soudní rozhodnutí a okrást národ.Po ODS sice
  moc k ukradení není,ale stále se dá krást.ČSSD i
  ostatní partaje jsou v tom mistři.Na tuhle verbež
  nemají ani islámští okupanti.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. víte po hodně dlouhé době jste rád že to ti hajzlové tady všechno rozkradli a nic tady není proto se k nám ti obohacovači nehrnou nic by tady nedostali akorát práci nedávno vykřikovala škodovka s povšíkem a odbory v čele že zaměstná uprchlíky z jezové u bělé pod bezdězem ve výrobě a koukejme ani jeden nechtěl dělat a ještě jim začali zdrhat do němec co kdyby museli jít do práce takže prosím poděkujme politikům že vidí dál než mi a že vše pro dobrou věc ukradli

   Smazat
  2. Anonymní9. prosince 2016 17:36
   „… poděkujme politikům že vidí dál než mi a že vše pro dobrou věc ukradli …“
   To je sice pěkné, ale rozjeli se nějak moc. Budou jim muset děkovat ještě další generace, při splácení dluhů, které nadělali. P.K.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.