Reklama

.

.

pátek 9. prosince 2016

Retro: Dva nezvratné rozpočtové trendy

Eric Best
9. 12. 2016  Friday Edition

Dnešní Final Word pochází z roku 2009, kdy jsme poprvé začali psát o rozkrádání státního rozpočtu jako o posledním růstovém sektoru v byznysu. Hraní si s daňovými sazbami se stejně jako tehdy dnes stává politickým tématem, skutečným problémem ale je, jak zabránit plundrování rozpočtu. Proč by jinak rozpočtové výdaje měly příští rok růst o 5 %, když ekonomika poroste o 2 %?


České volby nemělo rozhodovat něco tak přízemního, jako jsou daňové sazby. Během krize nemůže posun v sazbách o 1 až 2 procentní body, nebo dokonce ani o 10 až 12 procentních bodů, nahradit strmý propad výnosů z daně z příjmu právnických osob. Nějakou dobu se zdálo, že to politici chápou. To už ale neplatí. Ministr financí Eduard Janota otevřel debatu o možnosti zvýšit DPH o jeden procentní bod či více a ČSSD se hned přidala s geniálním nápadem zvýšit odvody na sociální pojištění, které už nyní dosahují rekordních výšin. Janota v rozhovoru pro Rádio Impuls připustil, že je důležitější vykazovat aktivitu před voliči než vybrat pár miliard navíc na daních.

A přesně o to v současné debatě o daních jde. V celém západním světě se prosazují dva nezvratné trendy a čeští politici jsou velmi opatrní, aby se nedostali do křížku ani s jedním z nich. Prvním trendem je růst vládních dluhů, které se stávají nezvladatelnými a nesplatitelnými. Druhou tendencí je snaha přiblížit stát k soudnému dni rozkrádáním státního rozpočtu, což je skoro posledním růstovým sektorem v byznysu. V podpoře obou zmíněných trendů se čeští politici stávají světovou extratřídou a tlachání o daňových sazbách od toho jen šikovně odvádí pozornost.

Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Článek původně vyšel 29. července 2009 v angličtině pod názvem Two irreversible trends.

4 komentáře :

 1. Jak teď slyšíme,ČSSD uvažuje o sektorových daních,ale jak víme sliby jsou chyby a to u ČSSD platí pořád.Když už chce s tím něco dělat,tak okamžitě a výsledek by opravdu mohl přilákat voliče,sliby už určitě ne.

  OdpovědětVymazat
 2. ČSSD uvažuje,ale hlavně pro sebe.Jak obejít zákon
  či soudní rozhodnutí a okrást národ.Po ODS sice
  moc k ukradení není,ale stále se dá krást.ČSSD i
  ostatní partaje jsou v tom mistři.Na tuhle verbež
  nemají ani islámští okupanti.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. víte po hodně dlouhé době jste rád že to ti hajzlové tady všechno rozkradli a nic tady není proto se k nám ti obohacovači nehrnou nic by tady nedostali akorát práci nedávno vykřikovala škodovka s povšíkem a odbory v čele že zaměstná uprchlíky z jezové u bělé pod bezdězem ve výrobě a koukejme ani jeden nechtěl dělat a ještě jim začali zdrhat do němec co kdyby museli jít do práce takže prosím poděkujme politikům že vidí dál než mi a že vše pro dobrou věc ukradli

   Vymazat
  2. Anonymní9. prosince 2016 17:36
   „… poděkujme politikům že vidí dál než mi a že vše pro dobrou věc ukradli …“
   To je sice pěkné, ale rozjeli se nějak moc. Budou jim muset děkovat ještě další generace, při splácení dluhů, které nadělali. P.K.

   Vymazat